De stap van GVW 11 naar Noordwijk 1 Kurver kan Middelmors niet missen Interim-trainer duimt voor ARC Sport VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 iB ONDERWATER. C AALSMEER GERT-JAN ONVLEE Het zijn per definitie de mo menten waarop de kritiek naar buiten komt, weet ook Visscher. „Want als een keeper fouten maakt, valt dat op. Zeker in de eerste klasse zaterdag. En zeker ook bij Noordwijk." In die kust plaats zijn ze immers nogal ver wend als het om de kwaliteit van doelverdedigers gaat. Vis scher: „Ga maar na. Eerst stond Dick Dortmundt jaren in de goal, en daarna kwamen Van der Sar, Van Dijk en Van Heus- den. Dat waren duidelijk niet de minsten." Het zijn ook keepers met wie de 21-jarige Visscher in Noord- wijk wekelijks wordt vergeleken. Visscher begrijpt dat dat ge beurt, maar zelf vindt hij die vergelijking op dit moment niet eerlijk. „Als aan het eind van dit seizoen de rekening wordt op gemaakt, heb ik daar geen moeite mee. Nu nog wel." Het is allemaal een kwestie van ritme. Dus van tijd, meent Visscher. De in juli van Zwolle naar Aalsmeer verhuisde kee per, die bij Noordwijk in beeld kwam nadat eerste keus Max de jong voor FC Den Haag had ge tekend: „In de twee seizoenen voordat ik bij Noordwijk kwam, heb ik misschien vijf serieuze wedstrijden gekeept. En dan nog op afdelingsniveau. Ik kan de eerste klasse aan, daarvan ben ik overtuigd. Maar het is niet zo vreemd dat dat niet van de ene op de andere dag gaat. Dat er af en toe een wat minde re wedstrijd tussen zit. Dat heb ik de trainer ook verteld. Op het moment dat hij voor mij als vaste keeper van Noordwijk koos, heb ik gezegd dat hij dus ook koos voor fouten. Dat be greep hij ook. Aan de andere kant weet ik ook dat het niet te gek moet worden. Visscher stelt het met trainer Ruud Bröring goed te kunnen vinden. Dat is in zijn loopbaan tot nu toe wel eens wat anders geweest. De bij FC Meppel be gonnen doelverdediger kende zowel in de jeugd van GVW als bij het eveneens uit Veenendaal komende Merino's én Zwolsche Boys problemen met de diverse trainers. En met de scheidsrech ters. Visscher, lachend: „Ik heb rood haar. Dat zijn niet de ge makkelijkste mensen." Dan se rieus: „Ik reageer vaak impul sief. Als ik het ergens niet mee eens ben, zeg ik dat. Als ik denk dat ik gelijk heb, zal ik niet zeg gen dat die ander dat heeft." Het is een eigenschap die ook bij Noordwijk niet altijd even goed valt. Zo werd Visscher, ook al door zijn lengte bij Noordwijk met de bijnaam 'Van Loen' be deeld, afgelopen zaterdag nog nadrukkelijk gewaarschuwd door Bröring. De Noordwijk- trainer liet reserve-doelman Ro nald van Kesteren in de tweede helft van het duel met FC Lisse even waarmlopen, nadat Vis scher zijn middelvinger had op geheven in de richting van een ploeggenoot. Met zelfkennis: „Dat had ik nooit moeten doen. Maar ik kreeg op een gegeven moment zo veel te horen dat ik het niet kon laten. Dat Bröring me op die manier waarschuw de? Niet leuk. Maar ik kon er wel begrip voor opbrengen. Je kunt van me aannemen dat ik daarvan heb geleerd." Een in dit verband wellicht passend verwijt van oefenmees- ter Bröring is dat Visscher maar moeilijk rpet kritiek kan om gaan. De doelverdediger kan zich daar iets bij voorstellen. „Maar het is absoluut niet zo dat ik kritiek helemaal niet kan hebben. Het ligt er alleen wel heel sterk aan op wat voor ma nier dat wordt gébracht. En wie het zegt. Als iemand op een normale manier kritiek levert, heb ik daar geen moeite mee. Dat hoort er ook bij als je bij een topamateurclub als Noord wijk spoelt,". r, I, Zoals het ook bij een topper hoort dat spelers die een fout hebben gemaakt, onmiddellijk de knop weer kunnen omscha Wim Visscher: „Ik heb rood haar. Dat zijn niet de gemakkelijkste n kelen. Alleen maar weer denken aan de volgende bal. Visscher: „Als je praat over de positieve kanten van die wedstrijd tegen FC Lisse, is dat er wel één. Goed, ik deed het vooral bij die hoge voorzetten niet altijd even sterk. Daardoor werd het regel matig spannender voor mijn doel dan noodzakelijk was. Maar ik herstelde me toch niet slecht? Pakte bij die 2-1 achter stand drie goede ballen waar door Noordwijk in de wedstrijd bleef. En als die 2-2 dan inder Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en Omstreken Autobedrijf Den Hollander BV Efl Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 PEUGEOT daad nog valt, dan denk je na afloop toch van: dat puntje is ook wel een beetje van mij." Een gevoel dat Visscher dit seizoen nog veel vaker hoopt te hebben na een wedstrijd van Noordwijk één. Want een perio- detitel is toch wel het minste dat de Aalsmeerder aan dit sei zoen wil overhouden. „Dat moet ook kunnen. Ik zie werke lijk niet in waarom Noordwijk niet weer een knappe serie zou kunnen neerzetten. We hebben een ploeg die van geen enkel ander elftal hoeft te verliezen." Ook van Quick Boys niet, de tegenstander van morgen. Een wedstrijd waar Visscher verlan gend naar uitkijkt. „Je gaat op bezoek bij een club die de mooiste accommodatie in het amateurvoetbal heeft, het is een derby, er komen duizenden toe schouwers op af, daar moet je je toch wel op verheugen?" En dan, heel stellig: „In dat soort wedstrijden kun je ook niet slecht voetballen." Een carrière in het betaald voetbal is, weet Visscher, nog ver weg. De interesse is er van zijn kant zeker, maar de weg is lang. „Eerst moet ik me op top- amateurniveau bewijzen. Als dat is gebeurd, mag ik pas weer verder denken." Desondanks werd Visscher een jaar of drie geleden al door een scout van PSV bekeken. „Een broer van Kees Ploegsma had mij een keer goed zien spelen in een verte genwoordigend elftal en dat was doorgegeven aan Eindho ven. Alleen speelde ik, toen die scout van PSV kwam kijken, wel in GVW 11 omdat er wat pro bleempjes waren. Ik weet de wedstrijd nog goed, het was GVW 11 tegen Renswoude 4. Die scout hield het precies één helft vol. Toen is hij vertrokken met de mededeling dat hij geen goed beeld kon krijgen." •?AT Katwijk rekent op zorgeloos kerstfeest LEIDEN Aad Koren hoopt vurig op winst van ARC bij Zwart Wit '28. „Gebeurt dat niet dat zitje de hele winterstop tegen die laatste plaats aan te kijken", legt de interim-trainer uit. Een geluk voor de Alphense club. die zondagmorgen trainer Wim van Zwam aan de dijk zette, is dat de winterstop kort is en duurt tot 14 ja- Hoogstwaarschijnlijk zit Koren (ex-voetballer van UVS) dan niet meer op de bank. De trainer houdt zich liever bezig met de A-jeugd van de Alphense Racing. „Ik heb twee jaar geleden af scheid genomen van het prestatief gerichte voetbal. Bij ARC ben ik bezig de jeugdafdeling goed op poten te zetten en dat bevalt me best." Het bestuur van ARC heeft gezegd dat het rond de winter stop hoopt met een nieuwe kandidaat op de proppen te kopen. Trainers zijn er midden in het seizoen wel voorhanden. De vraag is alleen: is de juiste man vrij? Koren: „Als het bestuur er niet uitkomt, gaan we weer rond de tafel zitten. Dan zien we wel waar dat toe leidt. Vooralsnog ga ik er van uit dat ik mij na morgen weer met de jeugd ga bezighouden." ARC kan tegen Zwart Wit '28 zeker niet beschikken over Marco Dijkhuizen, Walter van der Weiden, Marco van Arnhem (allen geblesseerd) en Rob Koster, die afgelopen zaterdag zijn vierde prent ontving en een wedstrijd werkloos moet toekijken. Quick Boys wacht voor de confrontatie tegen Noordwijk op de terugkeer van Gert Aandewiel. De Katwijker heeft nog steeds last van zijn hamstrings. Jan Jeroen Schaap kampt met een pijnlijke lies. Thony Fens hervatte deze week, na een maand absentie, dan eindelijk de training. Ronald van Dijk is na zijn schorsing weer beschikbaar. Trainer Wisman verwacht een aanvallende pot voetbal. „Aan ons zal het niet liggen." Aan Noordwijk ook niet. Zegt Ruud Bröring. De oefenmees- ter ziet uit naar het bezoek aan Katwijk. Toeschouwers op de overdekte zittribune op Nieuw Zuid kunnen hun borst natma ken, want de oefenmeester is van plan er weer een show van te maken. „Quick Boys - Noordwijk is voor mij de echte derby Die wedstrijd vond ik als speler ook al zo mooi, het is gewoon iets extra's." Zijn ploeg mag niet verliezen, wil Noordwijk nog iets beteke nen in de dans om de titel. „Belangrijker is dat FC Lisse wint van Katwijk. Wint Katwijk, dan is de competitie beslist." Noordwijk is op Geerlig Azier na 'fit'. „Als we winnen staan we er florissant voor", zegt ook Kat wijk-trainer Kees Guyt. „Dan beleven we een hele fijne Kerst. Die hebben we trouwens so-wie-so, want het is tot nu toe uit stekend gegaan met de club. Het kan ook anders gaan", refe reert Guyt aan de gebeurtenissen bij ARC. Katwijk heeft een le ge ziekenboeg. FC Lisse-trainer Mark Wotte is klaar voor de allesbeslissende wedstrijd tegen het onaantastbaar lijkende Katwijk. De vraag is alleen: zijn de spelers er klaar voor. „Na de eerste helft tegen Noordwijk ben ik gaan twijfelen. Dat was slap, ongelooflijk. Dat kunnen we tegen een ploeg als Katwijk niet hebben." Wotte acht het onwaarschijnlijk' dat dezelfde elf spelen die tegen Noordwijk meededen. Wotte puzzelt over de tactiek van morgen. Op welke manier moet de Katwijk-trein worden gestopt? „Je kunt het op drie manieren doen. Het doel verdedigen, de tegenstander verdedi gen of de bal verdedigen. Ik denk dat we een mix moeten zoe ken. Bij verlies kunnen we de titel wel vergeten. Ik moet er niet aan denken dat wij morgen verliezen en ook Quick Boys. Dat is na Katwijk de ploeg met de minste verliespunten." Leon van der Zwet speelt morgen nog niet mee. Hij is pas volgende week speelklaar voor hel bekerduel bij Tonegido. Ar nold Vermeulen is ook nog niet beschikbaar. Rob Kiebert zint aan de vooravond van de uitwedstrijd tegen Marken op maatregelen na de blamerende nederlaag van Rijnsburgse Boys tegen Zwart Wit '28. Het liefst zou hij spelers die de club toen hebben laten zakken geen herkansing meer geven. „En dan bedoel ik niet spelers als Dick Heemskerk, Ri chard Hoogervorst en Menno Vaartjes", aldus Kiebert. „Die staan er altijd. Maar andere vooral jongere spelers hebben het qua strijd en wilskracht laten afweten. Dat hebben ze niet met opzet gedaan, maar ik vind dat spelers dat tegenover de club en de supporters niet kunnen maken." De maatregelen die Kiebert in gedachten heeft, kan hij van wege een goedgevulde ziekenboeg waarschijnlijk niet allemaal uitvoeren. Vaartjes, Peter van Duyn (knie), I lordijk en De Rui ter zijn geblesseerd en Jeffrey van Driel heeft wegens ziekte de hele week niet getraind. Raymond Buys mag het één helft in het tweede elftal proberen. Hoogervorst is fit genoeg voor een basisplaats in Rijnsburg één. Doelman Wim Visscher heeft moeite met omschakeling Als doelverdediger lig je al snel onder vuur. Letterlijk, in het voetbalveld, maar ook figuurlijk, daarbuiten. 'Voetbalmaffe' Willem Visscher ('Ik mis geen wedstrijd op televisie') weet er alles van. De keeper van Noordwijk één kende twee ongelukkige weken. Tegen SHO reali seerde Visscher een wonderlijk eigen doelpunt, terwijl zijn optreden in het duel met FC Lisse, afgelopen zater dag, op zijn minst twijfelachtig kon worden genoemd. Rijnsburgse Boys staat straks weer aan de top ZOETERMEER ROB VAN DER ZANDEN Arie Kurver nam anderhalf jaar geleden afscheid van Rijnsburgse Boys en de hele voetballerij. Om met zijn vrouw in het bos te gaan wandelen. Maar het 'kind van Middelmors' voelde heimwee naar de plaats die zeven jaar lang als een thuis voor hem was. Hij keerde terug in het bloemendorp en nu is het alweer of hij nooit is weggeweest. „Ik garandeer je: deze club staat binnen twee of drie jaar weer aan de top." Kurver heeft geen snor meer, maar verder is alles ge lukkig nog hetzelfde. De bluf, de bevlogenheid waar mee hij over het spelletje praat, de vuurspuwende ogen. En natuurlijk die bas in zijn stem. Als hij wordt gebeld met het verzoek voor een interview bromt hij: „Moet jij weten." Het is Kurveriaans voor 'okay, leuk, kom maar langs'. Aan tafel in Zoetermeer, waar hij eep bedrijf runt in printpapier voor computers, treffen we hem zoals we hem kennen. Geen gedraal, heftig gesticulerend en emotioneel. Een voetbaldier dat niet te kooien is. Hij heeft aan één vraag genoeg om uit te leggen wat hem heeft teruggebracht naar Rijnsburg en wat zijn bedoe lingen zijn. Toen je vertrok bij Rijnsburg wilde je er helemaal uit. Wandelen in het bos op zaterdag en zondag. Met je vrouw. Hoe vaak is dat gebeurd? „Eén keer om precies te zijn. Wat denk jij dan? Ik moet naar dat voetbalveld toe. Dat heb ik Karin, mijn vrouw, ook gezegd. Bovendien voetbalt mijn zoon Car lo (17 jaar, red.) in de landelijke jeugd van SW en dus ben ik op zaterdag sowieso nog vaak langs de lijn ge- „Mijn zoon is ook de reden dat ik voor dit seizoen geen trainer van FC Lisse ben geworden. Ik heb een ge sprek met de voorzitter gehad en alles leek al in kannen en kruiken voor mijn komst. Die club wil naar de top en ze wilden Kurver. De stoel was voor mij vrijgemaakt. Misschien heeft Ruud Bröring die daar vertrok er ook iets mee te maken. Ruud en ik konden altijd lezen en schrijven met elkaar. Ze hebben trouwens met Mark Wotte ook een topper in huis gehaald." „Ik heb niet toegehapt, want mijn zoon had net een zware heupoperatie achter de rug en ik had hem be loofd dat ik de hele revalidatie voor mijn rekening zou nemen. Inderdaad, ik weid geen trainer, maar een soort privé-trainer. Zes, zeven maanden zijn we nu met elkaar bezig geweest. Hij moest helemaal opnieuw le ren lopen. Twee weken geleden heeft hij zijn rentree gemaakt." „Begin juni kwam het belletje van Rijnsburgse Boys. Voorzitter Piet van Egmond. Ik heb gezegd dat hij eerst zijn huiswerk moest maken, ik wilde trainer Rob Kie bert niet voor het hoofd stoten. Toen ging het rollen, Kiebert kwam een keer hier op kantoor en dat zat goed. Maar toen gingen er een paar toppers bij Rijnsburg te genstribbelen (Gerard van Zuylen, Ed Bos, red.). Dat was weer praten en uiteindelijk was het in orde." „Vergeet niet dat er destijds ook mensen blij waren dat ik vertrok. Toen mijn naam werd genoemd, ging de vlag niet bij iedereen uit. Ik wilde absoluut niet dat er bij voorbaat mensen zouden opstappen als ik kwam. Nu ik ben geaccepteerd ligt het anders. Eenmaal in functie wil ik geen mensen meer tegenkomen die zeg gen 'ho effe Kurver, nu zit je in mijn wijk, hier heb je niets mee te maken'. Want ik ben aangetrokken om juist iedereen weer op het juiste spoor te zetten." „Hoe je mijn functie moet noemen? Weet ik veel, zoals Lagendijk bij Katwijk in feite. Ik geef het geen naam. Ik kom in feite ook helemaal niet in beeld, tenzij er ergens in de club technische problemen zijn. Het be langrijkste is dat Rijnsburgse Boys weer teruggaat naar de koers van jaren geleden. Want dat was een beetje het probleem. Na het kampioenschap (Rijnsburg werd algeheel zaterdagkmapioen in 1990, red.) volgt altijd een terugval, logisch. Er moet in alle geledingen weer aan hetzelfde resultaat worden gewerkt en dat idee is de laatste jaren een beetje verwaterd. Er is een tech nisch boekwerk voor de club, waar iedereen zich aan moet houden. Dat idee werd niet meer bewaakt en daar ben ik nu voor teruggekomen. Er moet een rode lijn zijn, een evenwichtsbalk. Mensen die daar even vanaf vallen, zet ik er weer op." „Ja, misschien, is er bij die club wel een beetje heimwee naar het verleden. We wisten toen precies wat we wilden en alles klikte. Bert Clavan en ik zijn weer herenigd als technisch duo. We hebben maar één woord nodig om elkaar te begrijpen. Zeg het maar sim pel: Bert is er voor de financiën, ik voor het voetbal. Maar te allen tijde zijn we verantwoording schuldig aan het bestuur." „Ik loop Kiebert niet voor de voeten, integendeel. We hebben een goed contact en er zijn nu dingen die hij aan mij over kan laten. Een hoofdtrainer kan het alle maal niet meer behappen bij een eersteklasser. Buiten het trainingsveld en de wedstrijd blijven er te veel be langrijke zaken liggen. Rob is een jonge ambitieuze vent en die moet blijven coachen en trainen. Zeg nou zelf: ik kan toch niet meer met mijn 46 jaar langs dat veld gaan lopen schreeuwen, ik ben een oude lui. Ja, Kees Rijvers doet het wel. Maar dat is dan qua uitstra ling ook drie keer niets." „Dat neemt trouwens niet weg dat ik straks een club kan nemen als trainer. Die vrijheid heb ik, met Rijns burg heb ik geen contract afgesloten. Je moet mij ook veel meer zien als adviseur. Op zaterdag hoef ik er niet verplicht te zijn, al zal dat wel vaak het geval zijn." „Ik heb hier alles meegemaakt en ken de club van ha ver tot gort. In mijn laatste seizoen bij Rijnsburg moes ten we in een beslissingswedstrijd degradatie voorko men. Dat duel konden we niet meer verliezen, dat be stond niet. We hebben met zes trainers wekenlang naar dat duel toegetraind. Elke speler apart genomen, elke li nie. Spijkenisse werd tot in den treure bekeken. We hielden alles geheim, maar wisten precies hoe het zou verlopen. Na een uur nog 0-0, dan een extra spits erbij en gedurende vijf minuten even met vijf spitsen spelen om de tegenstander te overrompelen. Dan moet die bal erin, dat ene gaatje zou vallen. Precies zo ging het alle maal. We wonnen uiteindelijk met 1-0. Ja, achteraf makkelijk lullen, maar we wisten het gewoon." (Overi gens scoorde Rijnsburg in het bewuste duel pas in de verlenging, Ron de Jager scoorde de beslissende treffer in de 95ste minuut, red.). „Rijnsburg staat er over twee of drie jaar weer als de lijn van toen weer wordt opgepakt. Goed voetbal is een proces van jaren. Neem nu Rijnsburg 2. Michel Vonk heeft zich opgewerkt tot assistent-trainer en staat nu bovenaan met de reserves. Schitterend werk levert hij, maar daar gaat een tijd overheen. Als je Ajax ziet voet ballen lijkt het allemaal zo simpel. Maar ook Louis van Gaal heeft op zijn knieën op het trainingsveld gezeten om een paar spelers zo ver te krijgen. Neem dat nou van mij aan." „De concurrentie wordt steeds groter. Let op: over een paar jaar slaan ze bij Noordwijk ook met de vuist op tafel en zeggen 'nu moet het maar weer eens gebeu ren'. In de Bollenstreek zit het crème de la crème van' het amateurvoetbal. We gaan toe naar een situatie waarbij een club zes dagen per week is bemand, met minimaal een secretaris. Het gaat al lang niet meer om die zes uur trainen en dat wedstrijdje. Daarom moet de hoofdtrainer een technische man erbij hebben, zodat hij zich op zijn ploeg kan concentreren." Arie Kurver: „Ik moet naar dat voetbalveld toe. Dat heb ik Karin, mijn vrouw, ook gezegd. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29