'Monumentenzorg winstgevend' Politie krijgt te weinig om tekort weg te werken Randstad Celstraf geëist wegens ontucht fysiotherapeut Vrouwen hebben geen trek in een man van het perron Afgewezen asielzoeker steekt zichzelf in brand Vijfentwintig ruggen voor rug met De Wolf VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 Investeringsbank en Planbureau: Investeren in monumentenzorg blijkt zeer profijtelijk voor de schatkist en de nationale economie. Bij elke gul den die de overheid er in steekt, voegen anderen twee gulden toe. Bovendien verdient de overheid die ene gul den meer dan terug via belastinginkomsten. In feite le vert dat een 'winst' voor de schatkist van een kwartje per gulden op. met monumenten', dat tot nu toe niet is geopenbaard. De overheid steekt nu 85 mil joen gulden per jaar in de mo numentenzorg. Oud-minister d'Ancona (welzijn, volksge zondheid en cultuur) bracht kort voor de zomer een nota uit De Nationale investerings bank (NIB) en het Centraal planbureau (CPB) hebben dit berekend. De resultaten staan in het rapport 'Verder rekenen met voorstellen de enorme ach terstand in de restauratie van monumenten in te lopen. Per jaar zou er 130 tot 150 miljoen gulden extra aan besteed moe ten worden. Het huidige kabi net heeft nog niets met die voorstellen gedaan. Woensdag vroegen de 36 grootste gemeen ten met monumenten nog om extra steun van het rijk. Volgens NIB en CPB lokken de 85 miljoen gulden van de overheid, investeringen van nog eens 202 miljoen gulden van ei genaren en anderen uit. Omdat investeren in momumenten- zorg werk betekent, krijgt de overheid meer loonbelasting CPB. Daarbij is binnen. Over de gebruikte ma terialen en diensten moet bo vendien btw worden betaald. Direct ziet de overheid zo 62 procent van de subsidie terug komen. Worden de totale sche effecten van het investeren in monumenten bekeken, dan krijgt de overheid 89 procent van elke subsidiegulden weer terug. Stijgen de investeringen in de monumentenzorg zoals voorgesteld, dan wordt dat per centage zelfs meer dan 100 pro cent: 123 procent aldus NIB en uitgegaan leidt tot meer inkomen en dus ook meer consumptie. Elke 100 miljoen gulden die in monumentenzorg wordt geïnvesteerd levert 1100 mensen gedurende een jaar werk op. Minister Zalm (financiën) be ziet de uitkomsten van de stu die inmiddels als mogelijkheid drie vliegen in één klap te slaan: betere monumentenzorg, meer werkgelegenheid en extra staatsinkomsten. Er zijn in ons land een kleine 200.000 monu menten en 200 beschermde stads- en dorpsgezichten. Milieubeweging kraakt nieuw Schiphol-rapport hoofddorp Milieugroeperingen zijn ui terst teleurgesteld over de re sultaten van het Aanvullende Milieu-effect Rapport (AMER) over de uitbreiding van Schiphol. Het rapport biedt niet de noodzakelijke informatie om tot een gede gen besluitvorming te komen over de groei van de luchtha ven. Enkele uitdrukkelijk ge vraagde alternatieve banen stelsels zijn niet onderzocht en de wel berekende varian ten voldoen niet aan de eer der gefonnuleerde milieu doelstellingen. Dat bleek gisteravond tij dens een presentatie van de aanvullende milieuonder zoeken door het Projectbu reau Mainport en Milieu Schiphol (PMMS) in Hoofd dorp. Volgens het projectbu reau blijkt uit de nieuwe ge gevens dat de eerder door de regering gekozen voorkeurs variant, aanleg van een vijfde baan parallel (5P) aan de Zwanenburgbaan, op vrijwel alle punten het beste scoort. Op het gebied van veiligheid geeft de 5P-variant echter een verslechtering te zien, zoals deze krant woensdag al rpeldde. Volgens mevrouw E/N'an- ninga, projectleider van de aanvullende studie, was het niet mogelijk de door de Stichting Natuur en Milieu gevraagde variant met twee gedraaide banen te vergelij ken met de andere varianten. De milieubeweging zou vol gens haar uitgaan van niet realistische uitgangspunten. Ir. J. Fransen van Natuur en Milieu noemde dat verwijt onjuist. Volgens hem gaan milieugroeperingen niet uit van onuitvoerbare uitgangs punten, maar stellen zij aan vullende eisen aan het baan gebruik, het aanvliegen van de banen en het uitrusten van vliegtuigen met geavan ceerde landingsapparatuur. Door een combinatie van de ze maatregelen is een forse vermindering van geluid- overlast rond Schiphol mo gelijk, aldus Fransen. Nu de aanvullende milieu- studie gereed is, volgt er een nieuwe inspraakronde. Het plan ligt van 13 december tot 26 januari ter visie. Tijdens die periode kunnen bezwaar schriften schriftelijk worden ingediend. Daarna komen er twee inspraakdagen op 10 en 11 januari. aalsmeer Bij Bloemenveiling Aalsmeer staan de feestdagen duidelijk voor de deur. Er is sprake van topdrukte. De grootste vraag richt zich op cyclamen en rode en witte kerststerren. De aanvoer is 21,7 procent hoger dan in 1993. Van 'snijgroen', dat voor feestdagen met bloemen wordt gemengd tot boeketten, is zelfs 280 procent meer aangevoerd dan vorig jaar. De aanvoer van mistletoe daalde echter met 2,6 procent. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER De officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem, mevrouw mr. C. Hemmes-Boen der, heeft gisteren wegens ontucht met pa tiënten een jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf geëist tegen een 38-jarige fysio therapeut uit Heemstede. De man zou daarnaast drie jaar lang zijn beroep niet mogen uitoefenen. Hij wordt ervan beschuldigd dat hij in een Haarlemse praktijk voor fysiotherapie méerdere vrouwelijke patiënten seksueel heeft benaderd. Vijf vrouwen hebben aan gifte gedaan. De fysiotherapeut werd april vorig jaar opgepakt en zat vier dagen in voorarrest. Hij ontkent alles. Volgens de man is er sprake van een samenzwering. De officier legde de verdachte twee geval len van na 1 december 1991 ten laste. Vanaf die datum is de wet, die de grens aangeeft van de verhouding tussen hulpverlener en patiënt, aanzienlijk aangescherpt. Eén van de patiëntes die aangifte heeft gedaan, is een vroegere relatie van de man. De vrouw zegt meermalen in de behandel kamer te zijn verkracht door de verdachte. De therapeut, die sinds twee maanden een nieuwe praktijk is begonnen, ontkent dat met klem. Een andere patiënte heeft verklaard dat ze zich tijdens de behandeling moest uit kleden, waarna ze onzedelijk zou zijn be tast. De vrouw eiste tijdens de zitting 1500 gulden schadevergoeding. Video De fysiotherapeut zei tegenover de recht bank zich te verbazen over deze beschuldi ging. De man toonde een video-opname van wat de behandeling precies inhield. Volgens hem zou hij per ongeluk wel eens de geslachtsdelen van de patiënte hebben kunnen aanraken, maar was er van opzet absoluut geen sprake geweest. Officier mevrouw Hemmes sprak over Hijgers, pedofielen, angsthazen en 'grappenmakers' bellen het kantoor van 'Go and do it' plat. Serieuze reacties komen er wei nig op de contactadvertenties die op posters in alle stations te zien zijn. En vrouwen willen al helemaal geen man 'van het perron'. Het zes weken geleden geïntroduceerde 'Go and do it' dreigt uit te lopen op een fiasco. Als woningen in de etalage van de makelaar, zo hangen op honderden perrons veertig por tretten van mannen en vrouwen op zoek naar een partner. Wie Ria (41) of Ben (34) ziet zitten, neme contact op met 'Go and do it'. Platgebeld wordt het kantoor in Den Haag. Er komen wel honderdvijftig telefoontjes per dag binnen, maar in de regel hebben slechts dertig bellers serieuze belangstelling. De rest hangt op, hijgt, slaat vulgaire taal uit of is anderszins gestoord. ,,Er lópen wat zieke mensen rond in Nederland! Dat is echt niet te geloven. Seksueel totaal ge frustreerden, mannen die vragen naar kleine meisjes, echt onvoorstelbaar!", zegt directeur André van der Veen van 'Go and do it'. In de afgelopen zes weken hebben zich twee honderd mensen bij het kantoor ingeschreven. Eenderde van de deelnemers wil voor 75 gul den twee weken lang met foto op de perron posters verschijnen. Evenveel mensen willen voor 125 gulden in contact komen met één van de zoekenden en mogen voor dat bedrag zes maanden meedoen. Nog eens een derde deel wil zowel op de poster verschijnen als op een foto reageren. 'Go and do it' bemiddelt niet, maar stuurt louter brieven door zodat de 'zoe kende' zijn of haar naam niet onmiddellijk hoeft prijs te geven. Elke twee weken geldt: nieuwe ronde, kansen. Ook voor Van der Veen. Tot nu toe heeft het idee hem alleen maar geld gekost. „Elke twee weken geven we 75.000 gulden uit, terwijl er maar zo'n 15.000 gulden binnen komt". Vanaf januari gaat het bedrijf de kosten drastisch drukken. De posters zullen dan niet meer op alle 330 stations hangen, maar slechts op tien stations in grote steden. „Van meer dan tweederde van de stations krijgen we helemaal geen reactie. We moeten het hebben van de grotere stations waar veel mensen komen". Een probleem waarvoor Van der Veen geen oplossing weet is het gebrek aan vrouwelijke belangstelling. Vrouwen reageren weinig op de nieuwste contactadvertenties en willen nauwe lijks met hun hoofd op de posters. Het resultaat is dat heel veel mannen reageren op weinig be schikbare vrouwen. „Op de posters staan maar zo'n tien vrouwen, terwijl tachtig procent van i komt van mannen die op zoek zijn Van der Veen geeft zichzelf nog tot maart de kans. „Als we dan niet op koers zitten, stoppen we ermee. Maar we geloven er nog steeds in. Nederland telt een miljoen alleenstaanden. Veel van hen zoeken een partner via krant, tele visie of relatiebemiddelingsbureau. Waarom dan niet via het station? Het is relatief goed koop, er is alleen lef voor nodig. Geloof me, dit gaat lukken. Het kost alleen tijd. We zien een heel langzame stijging in belangstelling". Wordt 'Go and do it' inderdaad een succes, dan zullen ook stations in Duitsland en België van posters worden voorzien. „Uiteindelijk wil len we overal posters met daarop ook mensen uit aangrenzende landen. Afstand is tegen woordig toch geen probleem meer?", meent Van der Veen. Vertrouwenscrisis tussen Dijkstal en beheerders Er is een vertrouwenscrisis ont staan tussen minister Dijkstal van binnenlandse zaken en de 25 korpsbeheerders van de re giokorpsen. De korpsbeheer ders hebben niet voldoende aan de 60 miljoen gulden die Dijk stal hen wil geven om de finan ciële tekorten weg te werken. Zij hebben 20 miljoen meer nodig. Krijgen de korpsen dat geld niet, dan zijn ze ook niet in staat om, zoals eerder is afge sproken, 2000 extra agenten aan te stellen. Dat blijkt uit een brief van de korpsbeheerders aan de Tweede Kamer. Volgens burgemeester Kraaijeveld-Wouters van Hilver sum, lid van het korpsbeheer dersberaad, begrijpt Dijkstal het probleem van de korpsen niet. „De 60 miljoen gulden betekent 1400 gulden extra per agent. Maar dat is te weinig. Daarmee kunnen bestaande tekorten niet gedekt worden. En als de korp sen geen schoon schip kunnen maken, hoe moeten zij dan in vesteren in 2000 extra agenten? Om wel schoon schip te kun nen maken, hebben de korpsen volgens het beheerdersberaad 2000 gulden extra per agent no dig. Volgens Kraaijeveld-Wou- ters heeft de commissie-Van Dijk, die de politiebudgetten heeft bestudeerd, daar ook na drukkelijk op gewezen. „Maar de minister moet ons bij die vraag juist verstaan. Wij zijn geen onderhandelaars die er iets uit willen slepen, maar me destanders. Wij willen immers ook die 2000 extra agenten op straat brengen. Maar dan moet hij ons dat wel mogelijk ma ken." Het korpsbeheerdersberaad heeft afgelopen dinsdag tijdens een beraad met de ambtelijke top van het directoraat politie van het departement weinig ge hoor gevonden voor de finan- emstige feiten die voor de betrokken ook ernstige gevolgen hebben. Volgens haar moeten juist fystiotherapeu- ten alert zijn op hun houding naar de pa tiënt toe. „Als fystiotherapeut heb je over wicht. En als patiënt moet je je hulpverlener kunnen vertrouwen Advocaat mr. M. Meijer voerde aan dat het openbaar ministerie 'niet ontvankelijk' moet worden verklaard in zijn vervolging, omdat de politie de zaak tendentieus zou hebben onderzocht. Volgens Meijer zijn de verklaringen van de betrokken vrouwen hoogst onbetrouw baar, omdat ze onderling contact hebben gehad voordat ze aangifte deden. Daarnaast zijn sommige verklaringen aantoonbaar on juist, aldus de raadsman. „Fysiotherapeuti- sche behandeling op een onplezierige plek van het lichaam is nog geen ontucht", zo vond hij. De rechtbank doet 22 december uit spraak. ciële problemen. Kraaijeveld- Wouters verwacht dan ook niet dat de beheerders het voor de behandeling van de politiebe groting 13 december in de Tweede Kamer nog met de mi nister eens te worden. Met de brief hopen de burgemeesters een gewillig oor te vinden bij de politiek. Bij de regeringsfracties WD, PvdA en D66 vinden zij dat ge willig oor in ieder geval niet. De fractiewoordvoerders Korthals (WD), Dijksman (PvdA) en Scheltema (D66) vinden dat de korpsen al „behoorlijk veel geld krijgen". Dijksman wil volgende week wel van de minister horen waarom hij denkt dat 60 mil joen gulden wel genoeg is. Kort hals vindt dat de korpsen eerst maar eens bij zichzelf te raden moeten gaan of er geen ruimte in hun begroting zit. „Maar het zijn natuurlijk baasjes, die ge woon hun zin willen krijgen", aldus Korthals. Nieuwe vertraging bedreigt flitstrein amsterdam anp Een 32-jarige Roemeense asiel zoeker wiens asielverzoek was afgewezen, heeft zichzelf gister middag op het Centraal Station in Amsterdam in brand gesto ken. De zelfmoordpoging vond om 16.05 uur plaats in de grote hal van het station, zo heeft de Amsterdamse brandweer be kendgemaakt. De man is met zware brandwonden opgeno men in het Brandwondencen trum in Beverwijk. Personeel van de Nederland se Spoorwegen, politie, GG GD en brandweer waren binnen enkele minuten ter plekke om hulp te verlenen. Een werkne mer van de NS liep bij een blus- poging zelf brandwonden op. Hij kon na behandeling in een ziekenhuis weer naar huis. De Roemeense asielzoeker verbleef in het asielzoekerscen trum in Schalkhaar. In België zijn nieuwe proble men gerezen rond de hogesnel heidslijn (HSL). De Waalse deel- regering weigert een bouwver gunning te verstrekken voor het ontbrekende stukje spoor tus sen Parijs en Brussel, zolang de Waalse gemeente Luik geen ei gen HSL-station krijgt. Boven dien hebben de Belgische spoorwegen geen frank meer in kas om het project uit te voeren. Het nu in aanbouw zijnde tra ject Parijs-Brussel pakt namelijk veel duurder uit dan was bere kend. Design tells about life Sarafina 941 LEOLUX compleet bij Baalbergen 2 1/2 2-zits "Sarafina" DECEMBERPRIJS 7.995.- rotterdam De 19-jarige Damiën Degreef uit Zoetermeer heeft een bod van 25.000 gulden gekregen voor de tatoeage van John de Wolf die hij sinds juni op zijn rug torst. Als de jongen dood gaat, wil een anonieme zakenman de tatoeage via plastische chirurgie laten verwijderen. Hij heeft dat gemeld bij Bob Moelker, de eigenaar van Tattoo Bob Body Art in Rotterdam. „In het buitenland komt het vaker voor, in Japan en de Vere nigde Staten zijn er zelfs verzamelaars van tatoeages. Maar eer- lijjc gezegd had ik er hier nog nooit van gehoord. Het is heel bi zar", aldus Moelker. De beeltenis, die voorzien is van de handtekening van John de Wolf, zal zelfs worden verzekerd. De geïnteresseerde zaken man wil bij de notaris een koopcontract opstellen. Daarin wordt Degreef verplicht de tatoeage elke vijf jaar te laten bij werken, zodat deze bij diens dood in goede conditie is. Degreef Zelf is overrompeld door het aanbod. „Wip denkt dadr nu aan?" meent de supporter van de naar Engeland ver trokken John de Wolf. „Ik wist niet wat ik hoorde". De komen de weken zal de Zoetermeerder over het aanbod nadenken. Hij heeft van 'Tattoo Bob', de man die bij hem de tatoeage aan bracht, het advies gekregen zo lang mogelijk te wachten. „Misschien zijn er wel mensen die nóg meer geld voor deze tekening over hebben", aldus de man met de kostbare rug. „Dit overkomt je natuurlijk niet elke dag. De koper wil alles via Moelker regelen omdat hij het zo stil mogelijk wil houden. Maar daaraan begin ik niet. De man heeft inmiddels mijn tele foonnummer gekregen, dus ik wil hem eerst zelf spreken".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23