Bomen behangen met matgoud 'Kerstman' zet gestolen brommer maar weer terug Molifanten gaan Herman te lijf Het Gesprek van de Dag Naar de knoppen... Van tovenaar Biotic^ VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 Pijnlijke diefstal kinderzitje Wat voor velen al een 'gewone' Zaak is, draaide voor Elly van der Voorn uit Ter Aar uit op een ramp. In Alphen aan den Rijn Werd haar fiets gestolen. De fiets was echter voorzien van een duur kinderzitje, speciaal vervaardigd voor haar gehandi capte zoontje. Het mini-drama voltrok zich af gelopen maandagmiddag. Na het winkelen in een supermarkt aan de Julianastraat in Alphen aan den Rijn stond Elly van der Voorn voor een leeg fietsenrek. Ook na enig zoekwerk (,,Heb ik hem toch niet ergens anders neergezet?") kwam de fiets niet boven water. Een gestolen fiets is op zich al lastig, maar in dit geval is de verdwijning bijzonder verve lend. Op deze fiets was namelijk een kinderzitje bevestigd voor de zevenjarige, gehandicapte Frank. Het hulpmiddel valt op doordat het groter is dan nor male kinderzitjes. Het is uitge rust met een rechte rugleuning, pen dik kussen en een zwarte veiligheidsbeugel. Naast het nare gevoel en het ongemak dat de diefstal veroor zaakt, is er ook nog de geld kwestie. De kosten lopen aardig op, want het zitje kost ruim dui zend gulden. „Deze had ik nog in bruikleen van de GMD," ver telt Van der Voorn, „maar voor een nieuwe moet ik zelf bijbeta len. Dat gaat dus nog een lieve duit kosten." Toch heeft ze het geloof in de mensheid en de hoop op het kinderzitje nog niet opgegeven. „Ik hoop dat degene die mijn fiets gestolen heeft, goed be grijpt dat het hier om een ge handicapt kind gaat. Ik kan me niet voorstellen dat je zo'n zitje voor een ander gebruikt. Daar om wil ik de persoon die het zitje nu in zijn bezit heeft vra gen om het terug te brengen. Het gaat me niet om de fiets, al leen om het zitje. Leg het des noods maar anoniem ergens neer waar het gevonden kan worden", aldus de teleurgestel de moeder. ERIC DE JAGER Zo werkt dat in de reclame: een goede kreet zegt meer dan duizenden woorden. Vandaar dat de Ener gie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) een folder in de bus liet ploffen bij de klanten met de spreuk: Van nu heeft u de leiding. Dit om duidelijk te maken dat de burger nu zelf ver antwoordelijk is voor de veiligheid van de installaties voor gas, water en elektriciteit. Omdat de verplichte keuring voor die installaties een tijdje terug is afge schaft. Dat zijn energiebedrijven, gemeenten en in stallateurs landelijk overeengekomen. Van nu heeft u de leiding. Dat wil zoveel zeggen als: nu mag u bepalen wat u wilt. Dus voor een veilig heidsadvies over uw boiler hoeft u niet per se naar de EWR te stappen. U kunt ook een particulier bedrijf benaderen voor een onderzoekje. Vroeger was het al een feest op zich. Als vader, de week voor Kerstmis, de tuin in draaide met tussen de snelbinders van zijn fiets de kerstboom gebonden en moeder als bij afspraak naar zolder toog om de piek, de zil verkleurige ballen en de lichtjes van het stoflaagje te ontdoen. Als kind mocht je die goed be waarde, maar o zo breekbare at tributen, heel voorzichtig één voor één door je handen laten gaan, voordat ze hun vaste plaatsje in de boom kregen. Een gebroken bal brak voor even ook je kinderhartje. Want on sterfelijk, dat behoorde die kerstspulletjes toch eigenlijk te zijn. Maar goed, dat is nostalgie. Wat trouwens prima paste bij die donkere dagen van weleer. Maar tegenwoordig gaat het an ders. Weliswaar voert rond Kerstmis de sfeer van gezellig heid nog immer de boventoon, maar tegelijkertijd is het ook een 'trendy' feest geworden. Niet alleen omdat het 'bon ton' is om uit eten te gaan met die dagen, maar bovendien omdat de commercie vaste greep heeft gekregen op de geboortedag van het kindje Jezus. De kerstman heeft, naar Ameri kaans en Engels voorbeeld, ook in de Lage Landen zijn intrede gedaan. Cadeautjes onder de boom zijn onderhand een 'must'. Enfin, daar kan Sinter klaas van meepraten; hij speelt allang niet meer de eerste viool in december. En die boom op zich, dat symbool bij uitstek van huiselijkheid, die 'heilige' boom 'van vroeger is ook niet onge moeid gelaten. Ga er de kerst markten maar eens op langs. Die van Griffioen aan de Leidse- weg is één van de drukstbe- zochte in de regio. Duizenden mensen komen hier rond deze tijd hun inkopen doen. Aange sloten bij de landelijke keten van Intratuin is dit Voorscho- tense bedrijf trendsetter op het gebied van accessoires voor in en rond de boom. Al in januari van het afgelopen jaar is de 'trend' gezet. „Blauw, matgoud en engelen zijn dit jaar hele maal in", zegt Coba Griffioen. Die sinds het verscheiden van haar man samen met zoon Sjaak de scepter zwaait over dit nog alsmaar groeiende tuincen trum en zijn dertig medewer kers. Met gepaste trots gaat ze voor langs de schier eindeloze uitstallingen van kleur en fleur. Van ballen, kaarsen, lichtjes, stalletjes, kunst- en echte bo men, kerststerren, slingers, zij den bloemen en noem maar op of ze hebben het wel. „Leide- naars", zo weet ze uit ervaring, „houden van kleurtjes. Dit in te genstelling tot bijvoorbeeld Limburgers die veel conserva tiever zijn in deze. Ik weet dat van de Intratuin daar en van het feit dat ik voor de organisatie de inkoop van tuinmeubelen doe. Twee jaar terug deden groen en wit het hier goed, vorig jaar was rood de trend en nu is het dus blauw en goud wat de klok slaat." Ze houdt stil voor twee wel zeer opvallend versierde bomen. „Leuk, hé", zegt ze, wijzend op de 'gouden' mini-beeltenissen van de Egyptische farao Toetan - chamon en koningin Nefertiti die bij wijze van ballen in de boom hangen. Ze zijn niet goedkoop, zo'n 24 gulden per stuk, maar het baart wel opzien en het loopt nog ook. Dat geldt hetzelfde voor deze witte 'frosty' boom en bijbehorende 'bevro ren' accessoires. Je kunt hier natuurlijk eindeloos op voort borduren. Dat alleen is al een trend op zich." In november en december is het topdrukte aan de Leidse- weg, „Maar", zegt ze, „het is weer niet zo dat deze tijd bepa lend is voor de totaalomzet. We zijn toch vooral een groen wa renhuis. Natuurlijk, de pijp moet roken en Kerstmis vult wat dat aangaat mooi het gat tussen de seizoenen. We steken er veel energie in, geloven in kwaliteit en proberen voorop te lopen. We gaan ook weer uit breiden, want we komen ruimte tekort." Het verhaal is duidelijk; stof heeft, zoals vroeger op zolder, niet langer vat op kerstbal en piek. De omloopsnelheid van nu staat dat op zeker in de weg. „Een piek?", vraagt ze quasi verwonderd, „een piek is allang uit de mode, hoor. Vandaag de dag hoort er een engel boven in je blauwe of met goud behan gen boom." Edwin de Koe gelooft niet in Sint Nicolaas. Dat is niet zo gek, want Edwin loopt al 26 jaar op deze aardbol rond. Hij weet dat je ook het bestaan van de kerstman met een flinke korrel zout moet ne men. Deze bebaarde man komt volgens Edwin alleen op het filmdoek en in tv-programma's voor. Hoewel, de Heemskerker is deze week even aan het twijfelen gebracht. Zijn gestolen brom fiets stond eergisteren weer precies op de plek waar hij vijf weken geleden was verdwenen. De afzender, zo las hij op het zadel, was de kerst- De diefstal vond plaats aan de achterzijde van het Albert Heijn-filiaal aan de Eksterlaan in Haarlem. Edwin had de wit/blauwe Puch op zijn tweede werkdag daar in alle vroegte gestald. Met één slot vastgeketend aan een regenpijp, een tweede slot blokkeerde het achterwiel. Voor de dief vormde dat blijkbaar geen beletsel, want binnen het uur was de Puch weg. Een zoektocht door de Vogel- buurt bleef zonder resultaat. De weken ema legde de groenten- en magazijn man van AH de afstand naar zijn werk afwisse lend per bus, fiets of met een geleende brommer af. Geen ideale oplossing heeft Edwin ondervon den. „Die brommer hield er mee op, met de bus reizen is erg lastig en op de fiets doe je er zo'n vijftig minuten over. Daarom zou ik eind deze week een tweedehands brommertje kopen." Maar dat is ineens niet meer nodig. Want vol on geloof zag Edwin dinsdagochtend bij de regen pijp achter AH zijn gestolen Puch staan. Niet op slot en op het eerste gezicht puntgaaf. Wel stond het zadel wat hoger en was er met pen een bood schap op gekrabbeld: Geachte brommerliefheb ber. Neem volgende keer een ander zadel. Met vriendelijk groeten, de kerstman. „Het is een heel curieus verhaal, maar ik was allang blij dat-ie te rug was. Ik heb hem gelijk uitgeprobeerd. Er zat nog genoeg benzine in om naar Heemskerk te kunnen rijden." Edwin kan dankzij 'de kerstman' weer op de brommer naar zijn werk. „Dat kost je twintig mi nuten minder dan met de fiets. Bovendien scheelt het me zes-, zevenhonderd gulden voor een tweedehands brommer." Bang dat de Puch opnieuw vyordt gestolen, is hij niet. Bij AH staat de bromfiets nu veilig in een afgesloten contai- Grote vraag blijft natuurlijk wie de Puch heeft 'ge leend' om hem na vijf weken weer terug te geven. „Ik heb het idee dat iemand voor een bepaalde tijd een brommer nodig heeft gehad." Een ande re verstandelijke verklaring heeft Edwin niet. Im mers de Kerstman bestaat toch niet? Alleen is dat niet aan te raden, vindt het EWR. Het is weliswaar niet verplicht meer om die organisatie te raadplegen, maar wel zeer raadzaam. Dus rijden er nu bussen rond in Leiden die zijn beplakt met de tekst. Naar de knoppen., .of naar de EWR. Oftewel: als u in geval van problemen met uw installaties niet naar die instantie toestapt, zou u wel eens narigheid kunnen krijgen. Of anders geformuleerd: particuliere installateurs helpen uw installatie naar de knoppen. Daarom rijden die bussen nu rond. Om de klant te waarschuwen. „Ja, dat is duidelijk", verklaart voorlichter Jan van der Erf. „Als je een campagne opzet, is één bericht niet voldoende. Dat blijft maar bij een bepaald deel han gen. Daarom hebben we tal van activiteiten om de mensen duidelijk te maken dat keuring niet langer verplicht is. Waaronder het beplakken van bussen." Heel begrijpelijk. Alleen klinkt de tekst op de bus aan merkelijk agressiever, dan de kreet in de folder. „Het is concretere taal", verklaart Van der Erf. „We maken zo duidelijk dat wij adviseren. Keuring mag dan wel niet meer verplicht zijn, het is van belang dat de mensen weten dat we ons niet helemaal terugtrek ken. Weet u trouwens dat ze altijd onze storingsdienst kunnen bellen? Als ze het water vies vinden smaken. Of als ze gas in huis ruiken." Mooie kreten. Maar ja, zo gaat dat in de reclame. Toch blijft het wennen, een commerciële EWR. Êngelen zijn dit jaar in. Net als blauwe en matgouden kerstballen. Een beeld van de kerstmarkt bij Griffioen in Voorschoten. foto hielco kuipers Van landloper tot 'meneer' De 'slechtst geklede man' van Leiden kan binnen een handomdraai verworden tot de 'best geklede man' van Leiden. Althans als hij zich morgen rond half drie 's middags in die beroerde hoedanigheid durft te verto nen in de buurt van Nieuwe Rijn 55. Daar namelijk opent d Alessandro voor het eerst zijn poorten, een nieuwe zaak in het centrum die be taalbare Italiaanse herenmo de aan de man gaat brengen. Ter gelegenheid van de ope ning leek het eigenaar Toon Mans wel een leuk idee om een verkiezing te houden en daar een dergelijke prijs aan te verbinden. Wie als een landloper het pand betreedt, maakt kans als een heer weer huiswaarts te keren. Toon Mans rekent morgen op een flinke toeloop van studenten. „Maar de verkie zing staal open voor ieder een, hoor", verzekert de joli ge ondernemer desgevraagd. Die voor zijn jury in elk geval de 'slechtst geklede man' van Delft, oud-wethouder Cees Waal en een aantrekkelijke dame heeft gestrikt. Een 'kinderboek' over genetische manipulatie... Het was zo gezellig in Dierland, het land waar uitsluitend dieren wonen. Alle dieren konden rustig gaan slapen. Geen jagers, geen vleeseters en geen dieven die de eie ren onder de kip d'r billen vandaan pikten. Het was heerlijk totdat tovenaar Biotic voet aan land zette. Hij veranderde de koeien waardoor ze opeens medicijnen in hun melk maakten. Het manipuleren ging niet helemaal goed, want de kalfjes werden plot seling allemaal met kromme pootjes gebo- Biotic zorgde er ook voor dat olifanten zich als mollen gingen gedragen. Heel handig, want de molifanten, zoals de nieuwe bees tesoort heet, kunnen heel snel grote gangen graven. Maar de dieren kwamen in opstand en leeuwekoningin Leonie stuurde Biotic weg. Eind goed al goed. Moraal van dit ver haal: blijf met je tengels van dieren af. Na de volwassenen worden nu ook de kin deren ingeschakeld in de strijd tegen het manipuleren van dieren. Dat de Dierenbe- schenning de genetisch gemanipuleerde stier He.rman niet ziet zitten, was de oude ren langzamerhand wel duidelijk. Herman, het produkt van het Leidse biotechnologi- sche bedrijf Gene Pharming, maakt dank zij de ingrepen van technici, een melkeiwit dat niet van nature in koeiemelk voorkomt en dat een genezende werking heeft. De Die renbescherming protesteert hiertegen met een poster met een vrouw met twee uiers in plaats van borsten. Kinderen zijn nog onwetend van de wreed heden van de 'manipulanten'. Wat de Die renbescherming betreft komt daar nu een eind aan. Die instantie heeft samen met de Algemene Spaarbank van Nederland het boekje De Molifantjes van tovenaar Biotic op de markt gebracht. 'Geschikt' voor kin deren vanaf vijfjaar. Het is, op eigen initiatief, geschreven door Niko Koffeman en geadopteerd door de Dierenbescherming. Een boekje waarin de mensen als afgrijselijke wezens worden af geschilderd; ze vreten dieren op, schieten ze voor de lol af en jatten melk en eieren. En of dit allemaal nog niet erg genoeg is, komt er een tovenaar Biotic. Biotic - in 'de grote mensenwereld' te vertalen als het Leidse bedrijf Gene Pharming van de stier Herman - verandert de erfelijke eigen schappen van dieren. Hij kan vleermuizen de eigenschap van glimwormpjes geven, maakt van goudkevers koeien met gouden horens en olifanten verandert hij in mollen. Met de behandelde koeien loopt het niet goed af en alsof dat niet genoeg leed is voor het kinderhart is, gaat Biotic toch door met de experimenten. De molifanten worden opgesloten in stqllen en mogen niet meer naar buiten. Misère alom. De baas van de dieren, Koning Leo, laat Biotic zijn gang gaan omdat de tovenaar hem overlaadt met cadeaus. Het sprookje loopt uiteindelijk toch goed af doordat Koningin Leonie een stokje steekt voor het gemanipuleer en de dieren tot opstand aanzet. Het eind mag dan goed zijn, De Molifantjes is toch een heel naar verhaal. De Dierenbe scherming zegt zelf absoluut niet op een kinderhart te willen trappen. Ze stonden met de rug tegen de muur en moesten het boekje wel uitgeven. In Frankrijk namelijk was het biotechnologische bedrijf Lima- grain zelf naar de Europese basisscholen gegaan om de jeugd te vertellen welke goe de dingen er met genetische manipulatie bereikt kan worden. „Ze maken de kinde ren wijs dat radijsjes alleen gelukkig en ge zond kunnen zijn als ze genetisch gemani puleerd zijn." De Dierenbescherming moest dus wel de tegenaanval inzetten, zo meldt ze, en ge bruikt daarvoor dit horrorsprookje. Een te genaanval op Herman met Molifanten. Geen gekke keuze, want de manier waarop die tegenaanval wordt uitgevoerd, doet denken aan de bekende olifant in de porce- leinkast. 'De koeien kregen allerlei injecties. Ze waren dat niet gewend, maar ja, het moest van de koning en het was voor een goed doel.' Elze Boshart van de Dierenbescherming wuift de kritiek - moet dat nou, jonge kin deren zo vroeg al 'erfelijk' te belasten met dit soort enge verhalen - achteloos weg. „Kinderen moetje vertellen van de dingen die in de wereld gebeuren. Het is inderdaad een naar verhaal. Maar Roodkapje met de boze wolf was ook niet zo leuk. We willen ze aan het denken zetten, de discussie over misbruik van dieren aanzwengelen. Dat kunnen ze best hebben. Ze zien immers ook op de televisie van allerlei narigheid zoals oorlog en hongersnoden. Nee, dit kan best." De tijd dat een kind onschuldig buiten kon spelen, zich nog lang niet bewust van die nare grote-mensenwereld, lijkt voorgoed voorbij. Wee de kinderen van nu. Gemani puleerd van jongs af aan. MONICA WESSEUNG NIko koffeman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22