Effecten Bentwoud op landbouw onduidelijk Bus gaat weer rijden tussen Stompwijk en Leidschendam Herstel speelplek Praam kan nog maanden duren Rijn Veenstreek Hoogmade kan beeld kiezen Hagenaar hoeft Woubrugse schuur nog niet af te breken Alkemade krijgt geen avondwinkel Alphen mag boetes straks zelf houden Vanuit de lucht gezien: Archeon VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 Boeren hebben kritiek op milieu-effectrapportage hazerswoude-dorp. Boeren uitten gisteren felle kritiek op de provincie Zuid- Holland. De reden: het is niet bekend welke effecten het Bentwoud - het nieuwe bos in de buurt van Hazerswou- de - op de landbouw heeft die overblijft. In de milieu-ef fectreportage (MER) is daar helemaal niet naar gekeken. En dat zat de boeren behoorlijk hoog, zo bleek op een hoorzitting over het Bentwoud. Gedeputeerde Blok, ver antwoordelijk voor de gang van zaken rond het bos, had het zwaar te verduren. den. Boeren die vlak bij het bos komen te zitten, vrezen straks grote problemen met luizen en schimmels. Waarom heeft de provincie dat niet onder de loep genomen?Ja, dat punt van kri tiek hebben we vaker gehoord", was het enige dat Blok daar te genin te brengen had. ,,We heb ben het genoteerd." Eén van haar medewerkers legde vervol gens uit dat in een MER alleen de beschikbare informatie moet worden gebundeld, terwijl over de gevolgen van een bos op de landbouw geen gegevens be- Met ongeveer honderd man wa ren ze gisteren naar het Dorps huis in Hazerswoude-Dorp ge komen om hun zegje te doen over de bosplannen. Eén loslo pende voorstander van het bos, een handjevol plaatselijke poli tici, een cameraploeg van EO Tijdsein en een grote groep boeren die direct of indirect door het bos zullen worden ge troffen. Na een flitsende diapre sentatie van de provincie waren het, zoals was te verwachten, de boeren die de boventoon voer- schikbaar waren. ,,We hoeven niet zelf wetenschappelijk on derzoek uit te voeren. We heb ben aan onze wettelijke ver plichtingen voldaan." Onzin", wierp akkerbouwer D. Buiten huis de ambtenaar tegen. ,,U wordt achterhaald door de alge mene wet bestuursrecht. U zult dat e af weging tussen de verschillende effecten heeft plaatsgehad, dus zullen alle effecten bekend moeten zijn." De gedeputeerde beloofde dat de provincie de opmerking van Buitenhuis mee zal nemen. Eigenlijk heeft niet één boer nog het idee dat het Bentwoud tegen te houden is. Verschillen de agrariërs pleitten er daarom voor dat de overheid in één klap alle boeren in het hele gebied uitkoopt. Op die manier wordt voorkomen dat het gebied lang zaam doodbloedt, verpaupert en op die manier toch nog een gemakkelijke prooi wordt voor de verstedelijking. De boeren in het plangebied gaan op de manier waarop de provincie nu de grond wil ver werven een moeilijke periode tegemoet. Het akkerbouwge bied tussen Boskoop en Zoeter- meer wordt steeds kleiner en voor, bijvoorbeeld, de loonbe drijven steeds onaantrekkelij ker. In de komende tien tot twintig jaar zullen er volgens de berekeningen van de province in het gebied in de akkerbouw en aanverwante sectoren een kleine honderd banen verdwij nen. Daar komen dan wel ba nen in de recreatiesector voor terug. „Maar als er een paar ak kerbouwers blijven zitten en je hebt een loonbedrijf nodig, dan heb je toch niets aan een fiets verhuurbedrijf?" De inspraaktermijn voor het Bentwoud loopt nog tot de ne gentiende. Op 31 maart volgend jaar neemt de provincie een de finitief besluit over de aanleg van het bos. dorith ligtvoet Stompwijk krijgt weer een busverbinding met Leidschendam. Lijn 44 zal vanaf mei een nieuwe route rijden, die naar Stomp wijk voert. Het is een van de belangrijkste resultaten van het overleg Rissen Leids chendam, buurgemeenten en de openbaar vervoersmaatschappijen. Lijn 44 krijgt een nieuwe route en rijdt tussen het ziekenhuis Sint Antoniushove en Leidschendam-Zuid. Vanaf Leidschen dam-Zuid rijdt de bus afwisselend naar Stompwijk en Forepark/Leidschenveen. Door lijn 4 vanuit Den Haag Mariahoeve via de Noordsingel naar de Veurse Achter weg of Noordsingel door te trekken, wordt ook de Leidschendamse wijk 't Lien straks beter bereikbaar per openbaar vervoer. Daar staat tegenover dat sommige lijnen vervallen of 's avonds niet meer rijden. Zo wordt de oude lijn 44, die tussen Leids chendam-Zuid en het Centraal Station van Den Haag reed, opgeheven. Ook bus 64 - de spitsbus Mariahoeve- Leidsenhage-Rijs- wijk-Plaspoelpolder-vervalt. Lijn 22 zal na acht uur 's avonds niet meer rijden tussen het Centraal Station Den Haag en Sint An toniushove. Bus 48 rijdt helemaal niet meer naar het ziekenhuis. Daar staat te genover dat deze lijn via de Noordsingel naar Voorburg, Rijswijk/Plaspoelpolder en Delft wordt doorgetrokken. Bus 26 tenslot te rijdt tijdens de spits door naar bedrij venterrein Forepark. Deze lijn rijdt vanaf Den Haag Hollands Spoor via station Voorburg. Wethouder MA. Span is tevreden over het resultaat dat tijdens het overleg is be reikt. Volgens haar zagen zowel de ver voersmaatschappijen als de andere ge meenten dat door eerdere bezuinigingen vooral het zuiden van Leidschendam per bus erg slecht bereikbaar was geworden. De busverbindingen liepen vooral van oost naar west en vice versa, terwijl lijnen van noord naar zuid praktisch ontbraken. Daarnaast kon Leidschendam aantonen dat nieuwe buslijnen naar het zuiden zich zelf kunnen bedruipen. Doordat het be drijventerrein Forepark en de nieuwbouw wijk Leidschenveen straks voor grotere aantallen busreizigers zorgen, wordt de 3 lijn 44 rendabel. Nu Stompwijk weer een busverbinding krijgt, is het alternatief dat de Stichting Welzijn Ouderen Leidschendam (SWOL) biedt binnenkort niet meer nodig. De SWOL zou Stompwijkse ouderen per bus naar Leidschendam vervoeren. Om de rit prijs te drukken was extra subsidie ge vraagd, iets dat maandag tijdens de raads vergadering aan de orde zou komen. „De afspraken met de SWOL gaan voor lopig gewoon door, want dc nieuwe bus rijdt pas vanaf mei", zegt Span. Daarna zal de SWOL haar ritjes weer buiten Stomp wijk kunnen maken. „Een gewone busver binding naar Stompwijk heeft toch onze voorkeur, omdat de ritten van de SWOL al leen voor ouderen zijn bestemd." Pax Christi Kinderhulp zoekt in Alphen aan den Rijn tien gast gezinnen die voor een periode van vier weken twee Armeense kinderen willen opnemen. De kinderen komen van 19 januari tot 16 februari 1995 naar Al- Pax Christi zoekt gastgezinnen phen. Ze komen uit een land waar de bevolking het sinds de grote aardbeving van 1988 moeilijk heeft. Door de oorlog met buurland Azerbeidzjan is niet beter op ge worden. Pax Christi neemt het op voor de Armeense kinderen. Volgens deze organisatie zijn de kinde ren hard toe aan vakantie, om dat juist in de winter door ener giegebrek scholen en fabrieken gesloten zijn. Ook thuis hebben de gezinnen waaruit de kinde ren afkomstig zijn nauwelijks brandstof, terwijl de temperatu ren tot onder de 30 graden kun nen dalen. Wie zich wil opge ven, kan dat doen via telefoon-' 20 - 75280. Vuurwerkbom blaast telefooncel op alphen aan den run Door een ontplofte vuurwerkbom is gister avond een telefooncel aan de Wagenmaker in Alphen ontzet. Twee zijruiten sprongen en het telefoontoestel raakte bescha digd. De knal was omstreeks half twaalf te horen. De politie stelt een onderzoekin. Veel geld buit bij inbraak alphen aan den rijn» Bij een inbraak gisteren in een woning aan de Van Boetzelaerstraat in Alphen is veel geld buitgemaakt. De dief, die binnenkwam door de deur open te breken, nam 1000 gulden mee en voor 1500 gulden aan Duitse marken en Ameri kaanse dollars. De bewoners missen ook een draagbare telefoon en een suède jas ter waarde van 1800 gulden. Snelkraak kledingwinkel In een kledingwinkel aan de Raadhuisstraat in Alphen is vannacht een snelkraak gepleegd. De etalageruit werd ingegooid en diverse jassen zijn weggegrist. De politie had vanmorgen nog geen opgave van wat precies is vermist. Diefstal uit auto's rupwetering* Aan de H.P. van der Poellaan is vannacht uit een geparkeerde auto een computer gestolen. Het portierslot van de wagen was geforceerd. Uit een bestelauto die aan dezelfde laan stond, werden kleding en sportartikelen gestolen. Uit een andere bestelauto die aan de Binnenweg geparkeerd stond, werden di verse goederen gehaald, waaronder een cd-Speler en cd's. Van een personenauto aan de Kwakmanlaan werd een portierraam vernield en uit de auto werd onder meer een verrekijker ont vreemd. Illegaal vuurwerk gevonden hoogmadeDe politie van het district Rijn en Braassem heeft bij een inwoner van Hoogmade een hoeveelheid illegaal vuurwerk aangetroffen. Tegen de inwoner is proces-verbaal opgemaakt. Het vuurwerk, zogenaamde ratelbanden, werd ingenomen en vernietigd. Inwoners van Hoogmade kun nen in januari beslissen welke kunstenaar het beeld mag ma ken dat bij de ingang van het dorp, bij de kruising van het Zuideinde en de Kerkstraat, komt te staan. De stichting Cul- tura Jacobswoude nodigt dan vipr kunstenaars uit om hun werk tentoon te stellen, zodat de inwoners van het dorp een idee kunnen krijgen van het soort beeld dat zij tegenover de hervormde kerk willen zien. De kunstenaars die hun werk in januari tonen, zijn allemaal al in hun atelier bezocht door de werkgroep die de aankoop van het beeld voorbereidt. Daarbij is vooral gekeken naar een beeld houder die figuratief werkt, om dat een abstract beeld niet bij de smaak van Hoogmadenaren zou passen. De werkgroep heeft zelf een grote voorkeur voor een beeld van werkhanden of een kaasmaker. Op de tentoonstelling, die waarschijnlijk medio januari wordt gehouden, is werk te zien van de betrokkenen: Ineke van Dijk, Gerard Brouwer, Richard de Vrijer en K. Momdjian. De bezoekers kunnen na de be zichtiging een enquête invullen met vragen als: welke stijl spreekt u het meest aan? Aan de hand van de uitslag van de en quête wordt de definitieve keu ze voor de uitvoerende kunste naar gemaakt. Waar en wan neer de tentoonstelling precies wordt gehouden, is nog niet be kend. woubrugge liesbeth buitink De Hagenaar P. Coelewij hoeft de schuur bij zijn zomerhuisje aan de Heilige Geestlaan in Rijnsaterwoude nog niet af te breken. Coelewij bouwde het schuurtje nadat hij een bouw plan had ingediend bij de ge meente Jacobswoude en daarop geen reactie kreeg. Toen hij eenmaal met de bouw was be gonnen, meldde de gemeente dat hij daarvoor een vergunning nodig had en daarom de bouw moest staken. Die reactie kwam te laat, oordeelde de commissie bezwaar en beroep nadat Coe lewij tegen de beslissing van de gemeente bezwaar had aange tekend. De beslissing van de commis sie bezwaar en beroep betekent niet dat het schuurtje mag blij ven staan. De deelde tegelijkertijd dat Coele wij wel een bouwvergunning nodig heeft voor de schuur, die tegen het zomerhuisje aanstaat. En of hij die vergunning krijgt is nog de vraag. Volgens gemeen tesecretaris T. Meester mag het zomerhuisje niet worden uitge breid, omdat de maximale grootte volgens het bestem mingsplan 45 vierkante meter is. Het huisje meet echter 52 vierkante meter. Coelewij heeft tegelijkertijd met, zijn bezwaarprocedure bij de gemeente, de zaak aange kaart bij de afdeling bestuurs recht van de rechtbank in Den Haag. Volgens de commissie bezwaar en beroep moet de ge meente afwachten wat de rech ter over de zaak zegt, voordat ze maatregelen neemt. Veiligheid kruising krijgt aandacht ter aar De commissie ruimtelijke orde ning van de gemeente Ter Aar gaat zo snel mogelijk met de provincie zoeken naar een ma nier om de verkeersveiligheid op de kruising Kerkweg-Oostka- naalweg te verbeteren. Getracht zal worden om de snelheid te verlagen door aanleg van ver- keersribbels en tijdelijke drem pels. Dit antwoordde wethou der Ruijgrok gisteravond op vra gen van CDA-raadslid H. Schouten over een dodelijk on geval op de kruising enkele we ken geleden. alkemade Alkemade krijgt geen avondwinkel. Een meerderheid van de commissie bestuursza ken toonde zich gisteravond te gen een dergelijke winkel die van vier uur 's middags tot 's avonds twaalf uur open mag zijn. Ook de beide winkeliers verenigingen van Alkemade hebben geen behoefte aan deze winkels. Bij de gemeente Alke made was tot nu toe één aan vraag voor een zo'n winkel bin nen. Ook over het aantal koop zondagen van vier naar acht waren de meningen verdeeld. RAAK-voorzitter Van Berkel zei een verdubbeling wel erg veel te vinden. Hij vreesde dat vooral organisatoren van snuffelmark- ten of andere beurzen van deze mogelijkheid gebruik zouden maken. Het aantal zondagen zou met maximaal twee mogen worden uitgebreid. Het CDA vond dat alles maar bij het oude moest blijven. De WD en PvdA stelden voor dat B en W een aanvraag maar van geval tot ge-: val moesten beoordelen. alphen aan den run Wie vanaf 1 januari in Alphen zwart parkeert bij een parkeer- meter, hoeft geen boete meer te betalen. Hij krijgt voortaan een belastingaanslag. En pech voor de zwartparkeerder: die aanslag is hoger dan de oude boete. Die belastingaanslag - of eigenlijk: naheffing voor niet betaalde parkeerbelasting - bedraagt het tarief van een uur parkeren plus een verhoging van 65 gulden. De boete die tot het eind van het jaar geldt is 'slechts' 50 gul den. De verandering van boete in belasting houdt echter meer in dan alleen een verhoging van het te betalen bedrag. Ten eer-: ste wordt het parkeergeld in het vervolg als een belasting aange-: merkt, waardoor het onhoud baar wordt om mensen te ver bieden de parkeermeter tussen tijds bij te vullen. Dat mag dus voortaan. Verder gaat de belas- ting naar degene die voor de parkeerplaats heeft gezorgd - de gemeente - in plaats van naar het ministerie van Financiën, Overigens blijft de parkeer wachter voor gewoon fout ge parkeerde auto's boetes van 50 gulden uitdelen. VRIJE TIJD Bewoners praten met gemeente LEIDEN Kinderpostzegels. De Stichting Kinderpostzegels Nederland heeft tot aan kerst stands voor de verkoop van kinderpostzegels en kerst en nieuwjaarkaarten. Deze verkoopstands staan op de derde etage van Vroom Dreesman aan de Breestraat en in het Postkantoor Ko permolen in de Merenwijk. Lustrum. De Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding (WAO), afdeling Leiden, viert op zaterdag 10 december haar elfde lustrum. Het programma bestaat uit een lezing over 'macho's en macha's' gevolgd door een workshop 'modeficaties'. De viering wordt besloten met een evaluatie van de dag en een diner. Dit alles begint om 13.30 uur en wordt gehouden in kasteel Endegeest in ALPHEN AAN DEN RUN Bingo. Speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord houdt op v daag een bingoavond in het verenigingsgebouw de Vierhoek a; Vorselenburgstraat in Alphen aan den Rijn. De bingo begint or WASSENAAR Kerststallen. De Federatie van Ouderen Bonden houdt vandaag, za terdag 10 en zondag 11 december een tentoonstelling van zelfge maakte kerststallen. Zowel binnen- als buitenlandse stallen zijn te bewonderen in verzorgingshuis 'Willibrord' aan de Poortlaan 20 in Wassenaar. De openingstijden zijn: vrijdag 14-17 uur, zaterdag 10-17 uur en zondag 11 -16 uur. oude wetering marieta kroft Bewoners van de Praam in Ou de Wetering hebben gisteren op het raadhuis van Alkemade nogmaals hun bezwaren uit eengezet tegen de plotselinge verwijdering van de speelheu- vels. Ze blijven bij hun eis dat alles weer in oude staat moet worden teruggebracht, zo lieten zij de ambtenaren J. Scholten en B. Dekker weten. Volgens Scholten wordt naar aanleiding van het gesprek een advies opgesteld waarover B en W vervolgens een besluit ne men of een voorstel doen aan de gemeenteraad. Floe dat ad vies zal luiden, weet hij nog niet. „Theoretisch is alles moge lijk: alles weer in oude staat brengen of de plaatsing van speeltoestellen zoals we van plan waren." Het kan volgens hem nog wel enkele maanden duren, voordat er maatregelen genomen worden. Tot zolang wordt het bewuste terrein afge- Bij een groot deel van de be woners sloeg vorige week de schrik om het hart toen bulldo zers in. een mum van tijd de speelheuvels weghaalden. Ze wisten van niets. Volgens de ge meente gaat het om een mis verstand. Een bewoner van de Praam, A. van der Zee, had ge klaagd bij de gemeente over los liggende stenen bij de heuvels waarmee kinderen gooiden. De gemeente ging ervan uit dat hij sprak namens de hele buurt en besloot daarop het probleem uit de weg te helpen. Volgens het overgrote deel van de Praam- bewoners betrof het echter een eenmansactie van Van der Zee. Van der Zee merkte vanoch tend op dat de 'stenen levens gevaarlijk waren'. Hij zou ge sproken hebben namens vele buurtbewoners, zoals bewoners van de Watergang en ook na mens kinderen die veel liever nieuwe speeltoestellen wilden hebben. Over de ontstane situa tie zegt hij: „Ik krijg nu de Zwar te Piet toegeschoven. Dat is niet eerlijk. Ik zie wel wat er nu ge beurt. Ik laat het allemaal maar over mij heen komen." alphen aan den run» De wegen naar de bezienswaardigheden uit prehistorie, Romeinse tijd en middeleeuwen liggen er al, maar Archeon is nog lang niet helemaal 'af'. Vanuit de lucht is vooral de Romeinse nederzetting met zijn heldere witte gebouwen goed te zien. Daarachter ligt de middeleeuwse stad, waar 'archeotolken' de oude ambachten uitoefenen. Op de voorgrond liggen de nederzettingen die verschillende perioden uit de prehistorie vertegenwoordigen. Het glazen toegangsgebouw, met daarin de tijdmachine, is afkomstig van de wereldtentoonstelling in Sevilla. Het gedeelte van Archeon dat nu nog onontgonnen is, wordt in de komende jaren onder meer bebouwd met een middeleeuws kasteel. FOTO FRANS ROMBOUT/PICTURE PARTNERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21