Politiek blij met plek voor jongerencentrum 'Je vergaat van de stank en de rook' 'Ook andere clubs zijn actiever geworden' Leiden Regio Pleidooi werkgroep voor snelle aanleg fietspad Leiden is blij met doorbraak Van der Wel in de bloemen CHTERGROND VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 19 chef henny van egmond. 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 WD legt zicli neer bij nieuwbouwplan gemeentehuis Het plan voor de verwezenlijking van een jongerencen trum in de nieuwbouw van het gemeentehuis van Voor schoten is gisteren tijdens een gecombineerde commis sievergadering door de meeste raadsfracties positief ont vangen. Alleen de WD was minder gelukkig met de keu ze. De liberalen wilden echter niet tegenstemmen, omdat zij het te belangrijk vinden dat er een goede oplossing komt voor het open jongerenwerk. voorschoten frank buurman hopen we maar dat het allemaal „Wij zijn eigenlijk, gezien de hoge kosten, geen voorstander van het plan. Onze voorkeur gaat nog steeds uit naar het oor spronkelijk plan, een jongeren centrum op bescheiden schaal bij zwembad 't Wedde. Maar gezien de stemverhouding zul len we ons neerleggen bij dit plan", aldus WD-fractievoorzit- ter P. Verschoor. De liberalen willen wel garanties dat de kos ten van het jongerencentrum niet uit de pan zullen rijzen. „Goede afspraken met architect en aannemer zijn van groot be lang, om te voorkomen dat het nog meer gaat kosten dan de begrote 800.000 gulden. En dan WD-raadslid H. van Gogh stel de, daartoe uitgedaagd door het CDA, ronduit tegen het plan te zijn. „We investeren veel geld, en het is onzeker wat er straks allemaal gaat gebeuren. Ik hoop dat het bestuur van het open jongerenwerk de zaken een beetje in de hand weet te hou den." Volgens wethouder F. ten Have valt het met de investering nog wel mee. „Het oude cen trum De Lindehoeve kreeg vroeger jaarlijks drie ton subsi die, en daar heb ik de WD toentertijd nooit over gehoord." Y. Molenkamp (D66) zag vooral positieve kanten van het plan. „De eventuele overlast zal Beeldje uit woning gestolen wassenaar Een videorecorder en een beeldje vormden de buit bij een inbraak afgelopen nacht in een woning aan de Troelstra- weg in Wassenaar. De inbrekers kwamen binnen door een gaatje te boren in de sponning van een raam. Daardoor kon de hendel van het raam worden opgelicht. Computerapparaten ontvreemd wassenaar Bij een inbraak in twee bedrijven die samen in een kantoorgebouw zijn gevestigd aan de Hofcampweg in Wasse naar is in de nacht van dinsdag op woensdag computerappara tuur, een printer en geld buitgemaakt. Bij het erfè bedrijf werd de kluis opengebroken, waarin ongeveer achthonderd gulden lag. Een etage hoger haalden de inbrekers de apparatuur weg en een onbekend geldbedrag. Ze kwamen binnen door aan de ach terkant van het gebouw een deur te forceren. warmond arie schakenbos De werkgroep Fietspad 224 wil dat de gemeente Warmond haast maakt met de aanleg van het provinciale fietspad langs de spoorlijn die loopt van het via duct in Warmond naar Sassen- heim. Namens de werkgroep maakte Bas van der Lans gister avond gebruik van het spreek recht aan het begin van de raadsvergadering, om daarop aan te dringen. Al bijna tien jaar lang komt het onderwerp terug in de raad of een commissie. Onlangs nog werden bezwaar schriften tegen het plan behan deld. De werkgroep Fietspad 224 is in 1977 opgericht naar aanleiding van de provinciale nota Herziening Fietspaden plan. Op initiatief van de werk groep werd in het begin van de jaren tachtig een vrijliggend fietsspad tussen Warmond en Voorhout in het plan opgeno men. Op dit moment ontbreekt er nog steeds een stuk van 1250 meter. met deze opzet beperkt blijven. De positieve opstelling van de jongeren heeft mij gerustge steld. Ik denk dat er wel veel aandacht moet worden besteed aan de ingang van het jonge rencentrum aan de Koningin Julianalaan, en het lijkt me be ter om het verzetsmonument dan uit de loop te houden. Het wordt een behoorlijke financiële inspanning, maar we hebben met de bouw van De Kimshoe- ve al gezien dat het kennelijk nauwelijks mogelijk is om nog een goedkoop gebouw neer te zetten", aldus Molenkamp. P. den Hartog (PvdA) wilde geen kwaad woord over de jon geren horen. „Iedere plek in Voorschoten lijkt overgevoelig voor het open jongerenwerk. Laten we niet vergeten dat we allemaal jong zijn geweest en wel eens kattekwaad hebben uitgehaald. De jongeren horen thuis in onze samenleving. Dat ze straks bij het verzetsmonu ment zitten is prima, want dat zal ze herinneren aan de jonge ren van toen, die hebben ge vochten voor de vrijheden van nu", aldus Den Hartog. S. Harlaar (Groen Links) toonde zich opgelucht. „Het open jon gerenwerk is in de afgelopen ja ren het hele dorp doorgejaagd. Dat moet nu maar eens afgelo pen zijn. Het heeft wel erg lang geduurd voordat er een goede oplossing kwam, maar gelukkig is die er nu dan eindelijk." Wethouder H. Smits (D66) van welzijn toonde zich ingeno men met het standpunt van de commissie. „Ik ben blij met de raadsbrede steun voor dit voor stel. Ik heb veel vertrouwen in het nieuwe jongerencentrum. Het is goed dat er een contact commissie komt met omwo nenden en jongeren, die zal eventuele wrijving kunnen weg nemen. Het jongerencentrum is inderdaad duur, maar dat kan niet anders vanwege alle voor schriften die tegenwoordig aan nieuwbouw worden gesteld", aldus Smits. De gemeenteraad beslist in de loop van december definitief over het bouwplan. Vier gezinnen in de Bernhardstraat in War mond ondervinden veel overlast van de schoorstenen van het open haardenbedrijf van A. Dekkers aan de Burgemeester Kete laarstraat in Warmond. „Er staan inmiddels zeven schoorstenen op het dak, die het hele jaar door rook en stank verspreiden. Het gaat om een showroom, dus de demonstra ties gaan het hele jaar door, ook in de zo mer en 's avonds. Het is vaak onmogelijk om in de achtertuin te zitten, omdat je daar vergaat van de stank en de rook", vertelt mevrouw A. Hoek, die aan de Bernhard straat woont, op korte afstand van het be drijf. De gemeente Warmond heeft ondanks de klachten van de bewoners een milieuver gunning verleend aan de firma Dekkers. De vergunning staat in feite op naam van het timmerbedrijf A. Schrier, de eigenaar van het gebouw die aan Dekkers verhuurt. De bewoners hebben inmiddels bij de Raad van State bezwaar aangetekend tegen de vergunning en gisteren diende een kort ge ding bij dit rechtscollege. „Op zich kunnen zouden wij best kunnen leven met dit bedrijf, als die open haarden beperkt werden gestookt. Maar de overlast van de houtvuren neemt alleen maar toe. Ik begrijp trouwens niet dat er geen namaak- houtvuurtje op elektriciteit in die haarden kan branden, het gaat immers toch alleen om demonstratiehaarden", vindt Hoek. Het probleem met het bedrijf is ook dat het erg dicht op de woningen zit. „De ge meente heeft het over een afstand van meer dan tien meter, maar het is eerder zes me ter. De brandgangen achter de huizen staan soms vol met rook. En verder is een bedrijf in een woonbuurt altijd wel vervelend. Toen de firma Schrier het pand zelf nog ge bruikte hadden we ook overlast. Er is bij voorbeeld een stuk aan het bedrijf aange bouwd waar we helemaal niet gelukkig mee zijn", vertelt Hoek, die het liefst zou zien dat het bedrijf verhuist en plaats maakt voor woningen. Lelijk De gemeente Warmond vindt het niet no dig dat het bedrijf verhuist. „Naar onze me ning kan dit bedrijf goed functioneren in een woonbuurt. Er zijn maatregelen geno men om de overlast te beperken. Daarbij is het bedrijf maar vier dagen per week in be drijf, dus van een constante overlast is geen sprake", vindt milieu-ambtenaar H. Boven van de gemeente. Er is volgens Boven wel overwogen om alle rook te verzamelen en door een enkele pijp weg te blazen, maar dat leverde volgens de brandweer veilig heidsrisico's op. „Ook hebben we wel ge dacht aan een hogere pijp, maar dat von den de bewoners een lelijk gezicht. En ver der zou je nog kunnen denken aan een af zuiginstallatie die de rook onder druk weg blaast. Maar op dit moment ligt de eventue le overlast op een aanvaardbaar niveau", vindt Boven. Staatsraad Berg zal komende maandag uitspraak doen in de zaak. Als het verzoek tot schorsing van de milieuvergunning wordt ingewilligd zal de gemeente een nieuwe vergunning moeten afgeven, maar dan onder strengere voorwaarden. leiden aap rietveld vervolg voorpagina Een mooie doorbraak. Zo noemt de Leidse wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) het besluit van het samenwer kingsorgaan Duin- en Bollen streek om in Voorhout 1150 huizen te bouwen voor Leidse woningzoekenden. „De druk op de woningmarkt is enorm en al les wat erbij wordt gebouwd zal die druk doen afnemen." De bereidheid van Voorhout om in de wijk Hoogh Teijlingen te bouwen voor woningzoeken den uit de Leidse regio is vol gens Van Rij een voorbeeld van de verbeterde relatie tussen Lei den en omgeving en de Duin en Bollenstreek. „Daar is de af gelopen anderhalf jaar ook hard aan gewerkt. Er is zelfs een heel proces van overleg in 'atelier- vorm' aan voorafgegaan, waar bij bestuurders uit de verschil lende gemeenten met elkaar praatten zonder dat er conse quenties aan werden verbon den." De Leidse regio had de Duin- en Bollenstreek gevraagd 2500 huizen te bouwen om aan de woningbehoefte tot het jaar 2005 te kunnen voldoen. „Dit is minder dan we hadden ge vraagd, maar het is toch een mooie ontwikkeling." Van Rij is ervan overtuigd, dat er in de Leidse regio belangstelling zal bestaan voor de nieuwbouw wijk in Voorhout. „Er is een aantal jaren geleden in Lisse ge bouwd voor Leidse woningzoe kenden en dat heeft ook ge werkt. Al zie je wel dat na een paar jaar een aantal van die mensen terug wil naar Leiden." Nieuwe directeur voor Elckerlyc Geertrui van Gorkom wordt de nieuwe directeur van de Mon- lessori-school Elckerlyc aan de Klimopzoom in Leiderdorp. Per 1 december is de oude direc teur, G. Zimet, vertrokken. Na dertig jaar - waarvan hij twee ënhalf jaar directeur was van Elckerlyc - is Zimet uit het on derwijs gestapt. Hij heeft een andere baan gevonden in het vermogensbeheer. Opvolger Van Gorkom is niet uit het on- Burgemeester G.W. van der Wel van Warmond werd gisteren tij dens de raadsvergadering in de bloemen gezet. Het heuglijk feit werd gevierd dat mevrouw Van der Wel precies vijf jaar burge meester van Warmond is. Met het oog op de herbenoemingsproce dure in 1995 vond Van der Wel dat er met een evaluatie van haar burgemeesterschap niet gewacht hoefde te worden op een mede deling van de Commissaris van de Koningin. Ter geruststelling voegde ze er aan toe: „Ik ben niet eerder weg." derwijs afkomstig. Wel heeft de taaldeskundige een aantal jaren ervaring opgedaan als voorzitter van de stichting voor Montesso- ri Onderwijs in Leiderdorp. Zij is nog niet officieel tot directeur benoemd. Het wachten is op een wetswijziging die het moge lijk moet maken om niet-leer- krachten directeur te maken. Tot het zover is betitelt Van Gorkom .zichzelf als 'algemeen manager'. Elckerlyc wil, naast Van Gorkom, overigens ook een Montessori-deskundige aan trekken. door: Paul van der Kooij „Het is goed als een voorzitter op een bepaald moment ver trekt. Dat geldt voor alle be stuurders, maar dat je weg moet omdat je gezondheid je in de' steek laat is hard. Het betekent dat de kans groot is datje in een sociaal isolement terecht komt. Vooral als je niet meer aan het arbeidsproces deelneemt. Daar om is het ook zo moeilijk", zegt de 51-jarige Leiderdorper. Van der Meer en zijn echtge note zijn vrijwel vanaf het begin betrokken geweest bij de dorps vereniging, die in 1983 werd op gericht in de toen nog nieuwe wijk De Buitenhof. Annelies werd in 1984 secretaris en Rinke een jaar later voorzitter. Beiden waren al actief in de vereniging. „Tijdens een gezellige barbecue werd opgemerkt dat het best leuk zou zijn om wat meer acti viteiten in de wijk te organise ren. Zo is het begonnen en nu hebben we bijna vijfhonderd le den. Niet alleen in De Buiten hof, maar in heel Leiderdorp. Vandaar ook dat we al vrij snel na de oprichting de naam ver anderd hebben. Van wijkvereni- ging naar dorpsvereniging", vertelt Van der Meer. „De naam De Buitengewonen is een sa menvoeging van de naam van onze wijk De Buitenhof plus het Echtpaar Van der Meer weg uit bestuur De Buitengewonen leiderdorp kees van kuilenburg De opmerking dat het besturen van dorpsvereniging De Buiten gewonen slecht voor iemands gezondheid zou zijn, doet Rinke van der Meer af met een glim lach. Het is dan ook gewoon puur toeval dat zowel Van der Meer als zijn echtgenote Anne lies om gezondheidsredenen af haken. Eerder dit jaar verdween ook al een bestuurslid om de zelfde reden. Van der Meer is voorzitter en zijn vrouw secreta ris. Wat doet een dief met een beeld? Wat doet een dief met gestolen beelden? Of, om precies te zijn: wat doet een dief met de vier bronzen beelden die de laatste twee weken uit Wassenaarse voortuinen verdwenen? Beelden die in grootte varieerden van een halve meter bij een meter tot twee bij drie meter (een vliegende zwaan). Verkopers, bronsgieters, kunstenaars, oud-ijzerhandelaren en agenten lieten hun licht over de duistere zaak schijnen en kwamen tot drie varianten. plekje in een heel andere tuin. In Nederland of daarbuiten. En dan moeten ze maar net herkend worden door de kunstenaar, de vroegere eigenaar of andere bekenden. Probleem in Wassenaar is dat de beelden niet bepaald door bekende kunstenaars lijken te zijn ontworpen. Sterker nog, van sommige beelden weet de eigenaar niet eens wie het beeld ontworpen of gegoten heeft. En dat bemoeilijkt het zoeken omdat de gieters geheime codes aanbrengen in hun gietsels en de kunstenaars nummers en foto's van hun creaties hebben. Ze weten meestal ook waar de beelden geplaatst zijn, al volgen ze verdere verhuizingen hoogstzelden. Hoeveel de gestolen beelden nu eigenlijk waard zijn, is moeilijk te zeggen. Sommige eigenaren meldden dat ze 'in het verleden' bedragen van 5 tot 9.500 gulden neertelden voor de beelden. Volgens galeriehouders, bronsgieters en kunstenaars liggen de prijzen al snel hoger. Zeker wanneer kunstenaar en bronsgieter een beetje bekend zijn en het beeld niet te vaak gekopieerd is. Dat de beelden afgezaagd zijn, vaak vlak boven de sokkel, hoeft een tweede leven niet in weg te staan. Door het oprukkende vandalisme zijn bronsgieters steeds handiger geworden in het herstellen van afgerukte enkels of omvergestoten beelden. Hun namen willen de deskundigen niet in de krant hebben, bang dat ze zijn in verband te worden gebracht met de diefstal van de vier bronzen beelden èn een stenen exemplaar in Wassenaar. Annelies en Rinke van der Meer. „Het is een hard gelag om om gezondheidsredenen te moeten afhaken." feit dat er 'gewone' mensen lid zijn. Het klinkt misschien wat intrigerender dan in werkelijk heid wordt bedoeld." Jeugd Volgens de eind januari vertrek kende voorzitter is het inmid dels een bloeiende vereniging geworden. „We doen vooral veel voor de jeugd. Kindermid dagen, bloemschikken, bingo, kerststukjes maken of een dagje uit. Met de kerst hebben we in restaurant In den Houtkamp een kinderdiner. Daaraan doen honderd kinderen mee. Dat is het gevolg van ons streven om steeds maar weer naar andere activiteiten te zoeken. Dan kom je op het idee van een kinderdi ner." Verder zijn er tal van activitei ten voor de oudere leden. „Uiteraard klaverjassen. Ik heb wel eens de indruk dat er in Lei derdorp 24 uur per dag wordt geklaverjast. Daar is altijd veel interesse voor. Dat is ook het geval met sjoelen, bingo of brid ge. Je kunt wel zeggen dat de wijk, ook al wonen er veel men sen van elders, leeft. Dat is op merkelijk. Ik hoor wel eens ver halen van wijken waar totaal niets gebeurd. Dat mensen ge woon vereenzamen. Dat is ge lukkig hier niet het geval. Door onze activiteiten zijn trouwens ook de andere buurtverenigin gen in Leiderdorp actiever ge worden. Althans die indruk heb ik. Dat is ook een plezierig ver schijnsel." De Buitengewonen bedruipt zichzelf. Van der Meer: „In het begin hebben we subsidie ge had van de gemeente. Daar hebben we al op een gegeven moment afstand van gedaan. Dan heb je tenminste vrijheid FOTO HOLVAST/MARK LAMERS van handelen. Als we wat ge spaard hadden werden we een jaar later gekort. Dan werden we gestraft omdat we zuinig waren geweest om iets extra's op poten te kunnen te zetten." Een plezierige bijkomstigheid voor de scheidende voorzitter is dat hij al weet wie straks op zijn stoel komt te zitten. „We heb ben drie nieuwe, jonge kandi daat-bestuursleden gevonden. Daar zit ook mijn opvolger bij. Ik noem zijn naam nog niet omdat de leden het nog niet weten. Dat maakt het afscheid wat minder moeilijk." Of de dief laat de bronzen beelden omsmelten öf hij biedt ze opnieuw aan bij de bestolen eigenaar öf hij zorgt dat ze in een andere tuin belanden, misschien wel in een ander land. Misschien ook zetten de dieven de beelden in eikaars tuin. Omdat de zware beelden zo netjes zijn vervvijderd, denkt de politie aan dieven met een groot aantal helpers öf een kraan. Omsmelten lijkt weinig lucratief. Oud-ijzerhandelaren bieden hooguit tweeënhalf tot drie gulden voor een kilo brons, maar benadrukken dat ze heus geen beelden opkopen. „Dan bellen we eerst de politie". Bronssmelters betalen vijf gulden voor een kilo brons, maar verwachten dan wel kant en klaar brons. Met precies de juiste legering. Aanbieden bij de eigenaar blijkt nog wel eens te gebeuren, al schijnen maar weinig oud- bezitters daar in te trappen. Tenminste, dat melden kunstenaars in de regio. De derde mogelijkheid lijkt het meest waarschijnlijk: de beelden krijgen een nieuw

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19