Leiden Metamorfose De Luifelbaan Strijd tegen parkeerregime gaat door Twee jaar cel en tbs geëist voor doodschieten vader Vijf jongens aangehouden in verband met berovingen 'Integriteit voorzitter is niet in het geding' Woningen Klikspaan weg niet louter voor studenten VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 17 Buitengewonen A O R'11^ en Annelies I 27 van der Meer verla ten wegens hun gezond heid het bestuur van de Leiderdorpse vereniging De Buitengewonen. Bus yy Stompwijk krijgt I weer een busver binding met Leidschen- dam. Lijn 44 doet in mei volgend jaar ook Stomp wijk aan. Botsing op kruising leiden Een 38-jarige Leiderdorper en een 33-jjarige Leidse zeg gen allebei door groen te zijn gereden nadat hun auto's gis terochtend met elkaar in aanraking waren gekomen op de krui sing Voorschoterweg-Rooseveltstraat. De Leiderdorper kwam omstreeks het middaguur vanaf de Rooseveltstraat en wilde linksaf de Voorschoterweg oprijden. De Leidse kwam uit de an dere richting. De schade bleef beperkt tot de auto's maar de vrouw moest in verband met haar zwangerschap voor onder zoek naar het Rijnland Ziekenhuis worden overgebracht. De po litie zoekt getuigen van het ongeval. Buspassagiers gewond leiden Drie buspassagiers zijn gistermiddag gewond geraakt toen hun bus met een kraanwagen botste op de Lammen- schansweg. De 22-jarige bestuurder van de kraanwagen wilde van de Lammenschansweg de Tomatenstraat inrijden. Een vrachtwagen stopte om de kraanwagen voor te laten gaan maar op hetzelfde moment reed op de busbaan de bus die wel door reed. Bij het ongeluk dat volgde raakten een 75-jarige vrouw en twee Voorschotense broers van 16 en 20 jaar aan het hoofd ge wond. Het drietal is naar het AZL overgebracht. Autodieven actief leiden Twee auto's van het Mercedes zijn gisteren en vanoch tend in Leiden gestolen. Tijdens koopavond werd van de Kaas markt de wagen van een 38-jarige man uit Zoetermeer ont vreemd. Vanochtend omstreeks 4.15 uur werd een 76-jarige be woner van de Montgomerystraat wakker van het starten van zijn eigen auto. Hij kon nog net zien hoe zijn vervoermiddel door onbekende daders werd megenomen. Grote schade bij inbraak leiden Bij een inbraak in een gebouw van de universiteit aan de Boerhaavelaan is in de nacht van woensdag op donderdag grote schade aangericht. De daders die via een toiletraampje binnen kwamen, maakten op de eerste verdieping een waterreservoir kapot. Daardoor ontstonden forse wateroverlast en lekkage waardoor computers op de begane grond werden beschadigd. De dieven namen ook een onbekend geldbedrag en een fax mee. De totale schade is nog niet opgemaakt. Een 'artist-impression' van het Vijf Meiplein zoals het er in 1997 moet gaan uitzien. Dertig miljoen voor nieuwe winkels, overkapping en flat Een groot aantal nieuwe winkels, een overkapping tussen de twee pleinen en een flat met dertig woningen. Winkel centrum De Luifelbaan op het Vijf Meiplein en Bevrij dingsplein ondergaat de komende jaren een metamorfo se. Het project kost 30 miljoen gulden en kan medio 1997 klaar zijn. bosch/leiden Een 19-jarige Leidenaar hoorde gisteren bij de rechtbank in Den Bosch twee jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling (tbs) met dwangverpleging eisen. De man wordt ervan verdacht dat hij op 29 juni in Deurne zijn va der tijdens een ruzip heeft doodgeschoten. De verdachte vertelde de rechtbank dat hij, zich alleen nog wat flitsen her innert. Hij zei dat hij zich niet herinnerde ooit een vuurwapen te hebben bezeten. Na de schietpartij legde hij in zijn moeders huis echter een pistool op de keukentafel. Ook de vriendin van zijn vader vertelde de politie dat de twee onenig heid hadden over geld en dat de jongeman toen een pistool trok. Een psychiater concludeerde na onderzoek dat de verdachte 'deels bewust feiten verzwijgt', maar ook dat hij een ernstige persoonlijkheidsstoornis heeft. Zowel de psychiater als andere deskundigen vinden de jonge man intelligent en gevoelig, maar sterk verminderd toereke ningsvatbaar. Ze achten behan deling noodzakelijk. De kans op herhaling zou gering zijn. Advocaat mr. Verschuren meende dat er teveel dingen niet duidelijk zijn. „Mijn cliënt zegt dat zijn vader ooit een vuurwapen bezat en hij ontkent dat hijzelf een pistool had. Wie ook het pistool te voorschijn haalde, het kan per ongeluk zijn afgevuurd." De raadsman kon zich beslist niet vinden in de ge- eiste tbs, al erkende hij de noodzaak van behandeling voor zijn cliënt. De rechtbank doet uitspraak op 22 december. leiden loman leefmans „Eindelijk is het zover. Als het klaar is hopen we op een om- zetverhoging van gemiddeld dertig procent, want er zullen met meer winkels en een mo dern uiterlijk ook meer mensen komen", aldus voorzitter Van Dorp van winkeliersvereniging De Luifelbaan gisteren tijdens de presentatie van de plannen. De huidige, lange, deels hou ten luifel waar het winkelcen trum zijn naam aan ontleent wordt over de gehele lengte opengewerkt en vervangen door een van glas en metaal. Deze en andere verbeteringen aan de pui kosten de winkeliers gemid deld 29.000 gulden. De negen kiosken op het Vijf Meiplein maken plaats voor twee grote gebouwen op de hoeken en een kleinere in het midden. Inmid dels is met alle eigenaars over eenstemming bereikt. Zij krij gen onderdak in de nieuwbouw op de hoek van de Roosevelt straat en het Vijf Meiplein. In dit pand komt ook een nieuwe su permarkt. Om beide centra meer te inte greren komt er aan het begin van de Montgomerystraat een overkapping boven de weg. Zo kan er overdekt van het ene naar het andere plein, worden gewandeld. Onder dit dak komt ook een bushalte. Op het Bevrij dingsplein krijgt Albert Heijn een nieuwe laad- en losplaats aan de Vijf Meilaan om de hui dige overlast voor de flatbewo ners te beperken. Naast AH komt een nieuw winkelgebouw en verderop, aan het einde van de Van Randwijk straat langs de Churchilllaan verrijst e daarin circa dertig woningen. De honingraadwinkels in het midden blijven. Het ontwerp is gemaakt door het Rotterdamse architectenbu reau Groosman Partners. De rol van de gemeente Leiden be staat uit het herbestraten van het hele gebied en het opknap pen van de Kuipers Rietberg straat, achter het Vijf Meiplein. Volgens P. Tankink van AB- N/Amro kan, als de gemeente raad instemt en de gebruikelijke procedures zonder problemen worden doorlopen, eind 1995 met de opwaardering worden begonnen. Het project is dan medio 1997 uitgevoerd. De winkeliers van de Luifelbaan hebben de afgelopen twintig jaar diverse verbeteringsplan nen aan de gemeente voorge legd. De ene wethouder na de andere veegde de voorstellen van tafel. Het duidelijk uit twee verschillende delen (pleinen) bestaande centrum was een ty pisch produk van de jaren zestig en de winkeliers wilden van het stoffige imago af. Een onderzoek in 1985 toon de aan dat er een grote behoefte was aan nieuwe winkels, een opknapbeurt van de bestaande ruimtes en een verregaande modernisering van de omge ving. Vier jaar later werd AB- N/Amro als projectontwikkelaar aangetrokken en in samenwer king met de gemeente ontstond dan uiteindelijk het plan dat gistermiddag werd gepresen teerd. Advertentie ^TÜe contactadver- 2 J tenties die op pos ters in NS-stations te zien zijn, leveren maar heel weinig serieuze reacties op. Judo-examens in Mirthonken In clubhuis Mirthonken aan de Drifstraat 49 in Leiden zijn mor gen judo-examens. I iet gaat om een judoproject dat in septem ber 1993 begon met vrijwilligers van speeltuinvereniging Ooster kwartier. Inmiddels is dat uitge groeid tot vier groepen met deelnemers die in leeftijd vari- De deelnemers betalen een eenmalige bijdrage van 15 gul den. Er is geen afhankelijkheid van subsidies. I. Duivesteijn, di recteur van de sector sport en recreatie, wethouder H. de Goe de van sport en A. Geertsema, fractievoorzitter van de WD in de Leidse gemeenteraad reiken de diploma's uit. Aanvang 10.45 Leiden blijft kandidaat voor megabioscoop Een megabioscoop in Leiden staat nog steeds 'op het verlang lijstje van MGM-bioscopen'. Aan dat feit is volgens MGM-di recteur Wim van Wouw niks veranderd, nu de noodlijdende Franse staatsbank Credit Lyon- nais de ongeveer 450 MGM-bio scopen in Europa in de aanbie ding heeft gedaan. „Het heeft geen invloed op onze expansie drang. De serieuze plannen die we hebben in vijf of zes steden in Nederland worden gewoon doorgezetaldus Van Wouw. 'Leiden' behoort niet bij die se rieuze plannen, maar dat heeft volgens MGM een andere re den. De directie heeft met de gemeente Leiden nog steeds geen overeenstemming bereikt over de grondprijs voor de loca tie bij het station. Daar moet een bioscoop verrijzen waar on geveer 1600 bezoekers terecht kunnen. „De plannen met Lei den zijn nog steeds niet zo con creet. De wethouder zou in het najaar komen met een voorstel voor een nieuwe grondprijs. Het is inmiddels december, maar ik heb nog steeds niks gehoord." De Leidse politie denkt met de aanhouding van vijf jongens in de leeftijd van 15 tot 19 jaar een groot aantal berovingen te heb ben opgelost. Het gaat onder meer om de bedreigingen die tijdens de 3 oktoberfeesten in de Leidse binnenstad plaats reeks van aanvallen op vooral hadden. Ook zou het vijftal een fietsende vrouwen. In totaal aandeel hebben gehad in de zouden de jongens de laatste Bewoner Maredijkbuurt vraagt rechter om oordeel leiden loman leefmans De gemeente Leiden dwingt de bewoners 240 gulden per jèar te betalen voor 'een nodeloze dienst. Het is niet meer dan een verhoging van de gemeentelijke lasten zonder tegenprestatie. De parkeerregeling moet met te rugwerkende kracht ongeldig worden verklaard. Dat is kort weg het betoog dat Aloëlaanbe- woner W. van Dam aan de Haagse rechtbank heeft voorge- legd. Van Dam zegt ook dat in de kwestie rond de invoering van het parkeerregime in de Mare dijkbuurt, wethouder J. Walen kamp zich als bestuurder 'onfatsoenlijk' heeft gedragen. De CDA-wethouder betrok twee jaar geleden het buurtje tussen Schuttersveld en Haarlemmer vaart bij het zogeheten parkeer- restictiegebied. Dat betekende kortweg dat voortaan alleen nog de bewoners in hun eigen wijkje mogen parkeren. Automobilis ten die bij het station, in de bin nenstad of bij omliggende be drijven moeten zijn, mogen hun wagen niet meer in de Mare dijkbuurt stallen. De prijs die de bewoners daarvoor moeten be talen, is 240 gulden per jaar en een woud van blauwe borden in hun straat. De protesten in de buurt te gen Walenkamps maatregel wa ren tijdens een bewonersbijeen komst begin dit jaar ongekend fel. Er was nooit een parkeer probleem in de wijk en er zou er ook nooit een komen. Uit een enquête in de buurt zou verder blijken dat slechts tien procent van de automobilisten vóór de plannen van de wethouder wa ren. Walenkamps plan werd als een ordinaire melkkoe afge daan. mede omdat er toch geen controle op het systeem zou worden uitgevoerd. De plaatse lijke CDA-voorman hield voet bij stuk. Hij vond dat in ieder geval gedurende de werkzaam- Een 'woud' van borden ontsiert de Maredijkbuurt. Het verzet tegen het parkeerregime is nog steeds niet gestaakt. heden rond het station de buurt van langparkeerders van bui tenaf moest worden 'be schermd'. Van Dam is een van de bewo ners die anderhalf jaar later het verzet nog niet hebben ge staakt. Nu is er een lange brief naar de Haagse rechtbank ge stuurd waarin Van Dam de voorgeschiedenis opsomt en de bezwaren van de buurt ver woordt. Verder wordt de argu mentatie van Walenkamp 'zwalkend' genoemd. Eerst vreesde hij dat er parkeerover last in de Maredijkbuurt zou ontstaan door auto's van mede werkers van omliggende bedrij ven, daarna door het werk bij het station en daarna van nieu we bedrijven die zich in de ko men jaren in de omgeving gaan vestigen. Van Dam vindt het ook vreemd dat de gemeente zelf toegeeft niet over voldoende manschappen te beschikken om een regelmatige controle op het systeem uit te voeren en dat voor 240 gulden per automobi list per jaar. 'Wij voelen ons af geperst en opgelicht', zo schrijft Van Dam over het onderwerp dat zelfs de televisie haalde in het prograrhma Kassa! van de Vara. Daar moest Walenkamp zich onder meer verantwoorden voor de late beantwoording door de gemeente van bezwa ren van bewoners. Hij beloofde beterschap maar volgens Van Dam ging Leiden vervolgens op de oude voet door, zelfs na een aanmaning van de Nationale Ombudsman. Walenkamp is het volstrekt niet eens met Van Dams voorstelling FOTO BEN DE BRUYN van zaken. „Het is 'geen zwal kend beleid, alle drie genoemde argumenten pleiten voor invoe ring. We hebben gekozen voor vooraf voorkomen in plaats van achteraf genezen van de par keeroverlast die zeker was ont staan. Je ziet in de hele stad dat er aan de randen van het restrictiegebied problemen ko men. En#voor het geld heeft de gemeente het ook niet gedaan. Het is een klein wijkje en bij een latere invoering hadden we ook de kosten niet gehad", aldus Walenkamp. maanden 19 maal hebben toe geslagen onder meer aan de Stadspolderweg, Pelikaanhof en Utrechtse Veer. De politie hoopt naar aanleiding van de onder vraging van het vijftal binnen kort nog meer aanhoudingen te kunnen doen. Politie in actie voor Roemenië leiden sandra passchier De politie van het korps Leiden- /Voorschoten is een hulpactie begonnen voor Roemenië. Van af deze week worden hulpgoe deren ingezameld die in het voorjaar van 1995 naar de stad Tirgu Mures gaan. De goederen zijn bestemd voor de stichting Fundatia Lazare- num in Tirgu Mures. Deze stichting houdt zich bezig met hulp aan een kindertehuis, hulp aan bejaarden en de allerarm sten in de stad. Tirgu Mures ligt in Transsylvanië en heeft onge veer 150.000 inwoners. De politie heeft speciaal voor hulpacties een stichting, Man dok genaamd, in het leven ge roepen. Een van de oprichters is Willem van Egmond: „In 1991 wilden wij actie voeren voor de slachtoffers van de kernramp in Tsjernobyl in Oekraïne. Dat ging hiet door, maar in 1992- brachten we goederen naar een kindertehuis in de Hongaarse plaats Mandok." Voor de actie in Roemenië zocht de stichting Mandok con tact met het Diaconaal Centrum 'De Bakkerij' in Leiden. Dit cen trum bestaat sinds 1988 en heeft contacten met diverse projecten in.Tirgu Mures. Hulp verlening komt uitsluitend tot stand door overleg met de men sen daar. Bedrijven en particulieren kunnen goederen zoals gereed schappen, linnengoed, dekens, matrassen, schone kleding, schoenen, speelgoed, verf en dergelijke afgeven op het poli tiebureau aan de I.angegracht 11 in Leiden. SNUFFELMARKT- In de Leidse Groenoordhallen is op zondag 18 december en tweede kerst dag 26 december van 10 tot 17 uur een snuffelmarkt. De toe gangsprijs is vijf gulden voor volwassenen en drie gulden voor kinderen van zes tot twaalf jaar en houders van een 65+- kaart. vervolg van voorpagina Wethouder J. Laurier (Groen Links), verantwoordelijk voor het Leidse vluchtelingenbeleid, had het 'beter' gevonden als Swift-voorzitter Pieter Evelein 'geen verbinding had gelegd' tussen de komst van een asiel zoekerscentrum bij het wieler parcours en de verhoogde kans op fietsendiefstal. „Bij Swift zijn ze klaarblijkelijk gefixeerd op fietsen. Zelf zou ik niet als eerste aan m'n fiets denken als ik bu ren krijg. Maar het kan nog er ger, hoor. Er zijn mensen die de schutting hoger maken als ze nieuwe buren krijgen." Laurier reageert hiermee op een dubieuze passage uit Eve- leins column in hel clubblad van Swift, een wielrenvereni- ging met 200 leden. Evelein kijkt hierin terug op het nu bijna voorbije jaar en blikt vooruit naar 1995. Begin volgend jaar wordt de opening van het mo biele opvangcentrum voor asielzoekers verwacht, nabij het parcours en het clubhuis van Swift en daarmee eindigt vol gens Evelein een tijdperk: Swift kan niet meer ongestoord zijn gang gaan, 'ook wat het stallen van de fietsen betreft', voegt hij daaraan toe. Van een verschrijving van de voormalige journalist Evelein is geen sprake. „Ik herken het pro bleem dat mensen met mijn stukje kunnea hebben. Ik geef voeding aan bepaalde gedach ten. Maar laten we vooral nuch ter blijven: die gedachten zijn zo gek nog niet. Er komen 600 mensen in onze directe omge ving en daar zitten heus wel lie den bij die, net als wij, ruiten in gooien, sjoemelen met de be lasting of fietsen stelen. Vergeet niet dat wij nooit buren heblien gehad. Mede daarom ging het er allemaal zorgeloos aan toe. Het is bij Swift niet de cultuur dat je je fiets op slot zet, los nog van het feit dal op wielrenfiet- sen zelden sloten zitten en voor wielrenners fietskettingen voor al lastig zijn. Dat zal straks an der? moeten" Wethouder Laurier heeft geen moeite met Eveleins vaststelling dat Swift niet meer 'ongestoord' zijn gang kan gaan. „Swift zit nu lekker in z'n eentje op een pol- derplekkie en dat is straks voor bij want er komen buren. Maar je kunt daarvan ook de positie ve kanten benadrukken en Eve lein heeft het in zijn stukje al leen maar over die fietsen." Ondanks de dubieuze co lumn, blijft Laurier geloven in Eveleins 'integriteit'. De wet houder memoreert het aanbod dat Evelein deed, direct nadat hij hoorde van de komst van de asielzoekers. Volgens Evelein kan Swift bijdragen aan het re creatiepakket voor de vluchte lingen. „Dat aanbod staat nog altijd en ik laat dat niet lopen", aldus Laurier. sandra passchier nieuwbouwwoningen, waarin 186 mensen kunnen worden ge huisvest, wonen naast studen ten ook 24 vluchtelingen. De SLS is nu al bezig met bouwpro jecten voor doorstromers, wo ningzoekenden die iets meer te besteden hebben. Daarnaast wil SLS ook bouwen voor gezinnen In het nieuwe complex van 69 woningen aan de Klikspaanweg hoeven niet alleen studenten te wonen. Dat maakte directeur A. Hübben van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) gis teren bekend bij de officiële in gebruikname van de nieuwe woningen. „In Leiden is er onder de stu denten geen kamernood meer. De balans van vraag en aanbod is nu in evenwicht", aldus Hüb ben. De SLS heeft met de bouw van de woningen aan de Klik spaanweg al een eerste stap ge zet naar andere markten. In de Een van de drie gebouwen aan de Klikspaanweg is bedoeld voor samenwonende jongeren. De andere twee gebouwen die de SLS heeft laten bouwen zijn voor alleenstaande studenten, die daar met zijn drieën of vie ren een appartement kunnen bewonen. De studenten zijn er al per 1 december ingetrokken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17