NAVO maakt plan voor terugtrekking Moskou dreigt Tsjetsjenië weer Buitenland Delors boos over voortvarendheid VS Opslag plutonium in VS gevaar voor bevolking PDS krijgt uitstel van betaling Di Pietro zet Italiaanse politiek nu al op stelten 'Québec met list en bedrog naar onafhankelijkheid' Stille getuigen wreedheid I Rode Khmer vinden rust DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 7 Nieuw-Zeeland wil Maori's afkopen wellington De regering van Nieuw-Zeeland wil 11 miljard gul- den gulden uittrekken om de Maori's af te kopen, die het land en de visgronden opeisen die hen de vorige eeuw door de Britse kolonisten werden afgenomen. Onderdeel van het plan vormt - ook een expliciete erkenning van het onrecht dat de Maori's is aangedaan. De regering beoogt met het voorstel voor eens en al tijd een einde te maken aan de landclaims en is van plan maat- I regelen te treffen om ervoor te zorgen dat de regeling in de toe komst niet kan worden aangevochten. 1 Vaccins oorzaak Golfoorlog-syndroom n Washington Vaccins die Amerikaanse soldaten tijdens de Golf- n oorlog moesten beschermen tegen de gevolgen van eventuele ■- chemische en biologische wapens zijn mogelijk de oorzaak van a mysterieuze ziekteverschijnselen, gezamenlijk aangeduid als het Golfoorlog-syndroom. Dat heeft het Senaatslid Jay Rockefeller i- gisteren gezegd. Gewonden bij staking Bangladesh dhaka Ongeveer tweehonderd mensen zijn gewond geraakt bij de algemene staking die gisteren en vanochtend is gehouden in r Bangladesh. Tot de werkonderbreking was opgeroepen door de oppositie, die het aftreden eist van premier lÓtaleda Zia. Verder wil de oppositie dat nieuwe verkiezingen worden gehouden. !J Dinsdag waren bij verschillende protestacties ook al honderden gewonden gevallen. Ratten knagen aan tenen patiënt - Johannesburg Ratten hebben in een ziekenhuis van Johannes burg aan de benen van een patiënt met een dwarslaesie ge knaagd en hem ernstig verwond. Een verpleegkundige zag de knaagdieren pas, nadat ze had geconstateerd dat de patiënt aan - de tenen bloedde. De man heeft na een verkeersongeluk geen gevoel meer in zijn benen. li Doden bij gasexplosie Seoul seoul Een explosie in een ondergrondse gastank in de Zuidko- js reaanse hoofdstad Seoul heeft aan meerdere mensen het leven e gekost. De autoriteiten spraken aanvankelijk over drie doden, maar kranten melden vandaag negen slachtoffers. Ten minste ,j zestig personen raakten gewond. Over de oorzaak van het onge- jt luk is nog niets bekend. De gastank bevond zich dicht bij een )r bouwput voor de metro. Verdachten schietpartij gearresteerd VN-blauwhelmen eventueel weg uit Bosnië Frankrijk heeft gisteren de Verenigde Naties en de NAVO gevraagd gedetailleerde plannen te maken voor de terug trekking van blauwhelmen uit Bosnië. De Britse minister van buitenlandse zaken Douglas Hurd verklaarde giste ren in het parlement dat Groot-Brittannië al voorberei dingen treft voor de terugkomst van de VN-soldaten, maar hij zei te hopen dat de blauwhelmen in Bosnië kunnen blijven. Het wordt voor de VN-blauwhelmen in Bosnië steeds moeilijker om hun werk te doen. Een aantal landen, waaronder Frankrijk, overweegt zijn troepen maar terug te trekken. Het lijkt of deze Franse VN-militair alvast afscheid neemt. foto anja niedrinchaus PARUS-BRUSSEL Rtr-AFP-AP Volgens zijn Franse ambtsge noot Alain Juppé hebben alle internationale pogingen om een staakt-het-vuren of vrede in Bosnië tot stand te brengen ge faald en moet daarom de terug trekking van de VN-vredes macht ernstig worden overwo gen. „We kunnen het niet lan ger accepteren dat VN-soldaten in gijzeling worden genomen en worden vernederd ondanks dat ze zich moedig gedragen." Frankrijk, Groot-Brittannië, maar ook Denemarken hebben de afgelopen weken bij herha ling gedreigd hun VN-troepen naar huis te halen als de impas se in de vredesbesprekingen over Bosnië niet wordt doorbro ken. Ook minister Van Mierlo sluit een aftocht van de Neder landse VN-militairen niet langer uit. De VN maakten gisteren melding van diverse zware Ser vische aanvallen op posities van blauwhelmen. De Nederlandse oud-minister Kooijmans (buitenlandse za ken) vindt het onverantwoord steeds opnieuw te dreigen met de terugtrekking van de blauw helmen uit Bosnië. „Het is on verantwoord jegens de mensen in het veld, je brengt ze in een onzekere situatie", zo betoogde Kooijmans gisteren in Tilburg. De NAVO besloot gisteren lid staten te vragen hoeveel troe pen zij kunnen leveren om het eventuele vertrek van de 23.000 manschappen onder vijandige omstandigheden te begeleiden. Voor zo'n operatie zouden vol gens eerste schattingen 20.000 tot 25.000 NAVO-soldaten no dig zijn. De plannen moeten morgen op tafel liggen. De Ver enigde Staten hebben reeds toegezegd voor die troepen macht manschappen te zullen leveren. Bij de NAVO gaat men er vooralsnog niet vanuit dat de blauwhelmen op korte termijn Bosnië verlaten, maar in het licht van de verslechterde situa tie in het land blijft men evacu atieplannen opstellen. De Servische leider Karadzic verklaarde vanuit zijn hoofd kwartier in Pale dat zijn man schappen de blauwhelmen nor maal laten vertrekken als 'zij hun spullen pakken en hun wa pens meenemen en ze niet voor de moslims achterlaten'. De Verenigde Naties begin nen volgende week met de tij delijke terugtrekking van 1.200 Bengaalse blauwhelmen uit de moslim-enclave Bihac. De maatregel hangt samen met lo gistieke problemen. „Het gaat niet om een permanente terug trekking, maar om het verver sen van troepen", zei een VN- woordvoerder. Gisteren hebben Serviërs een eerste konvooi uit de enclave, waar weer zwaar wordt gevochten, tegengehou den. moskou hans geleunse correspondent Het Kremlin heeft gisteren opnieuw geko zen voor een harde lijn tegen de opstandige republiek Tsjetsjenië. Na een spoedbijeen- komst van Jeltsins Veiligheidsraad werd ge steld dat Rusland zich het recht voorbe houdt 'alle gewapende benden' in Tsjetsje nië te ontwapenen. Vervolgens werd Tsjets jenië door de Russische geheime dienst be schuldigd van 'terroristische activiteiten' Terwijl in Tsjetsjenië meteen voorberei dingen op een Russische invasie werden ge troffen, raakte Moskou in een politieke cri sissfeer. In de beide kamers van het Russi sche parlement Federatieraad en Doema is er veel verzet tegen een gewapend op treden in Tsjetsjenië. Nadat de ministers van defensie en binnenlandse zaken en de chef van de geheime dienst gisteravond weigerden naar de Federatieraad te komen voor tekst en uitleg, werd hun aftreden ge ëist. Volgens Sergej Joesjenkov, de radicaal- democratische voorzitter van de Doema- defensiecommissie, is het nu zonneklaar dat alleen de 'haviken' in het Kremlin in vloed op president Jeltsin uitoefenen. Joes jenkov heeft steeds gepleit voor een vreed zame oplossing van het conflict. Het feit dat Jeltsin gisteren de minderhe- denminister Jegorov tot vice-premier be noemde, bewijst volgens Joesjenkov dat de optie van verdere onderhandelingen met het Tsjetsjeense bewind is verworpen. Hij ziet Jegorov als een van de breinen achter de heimelijke Russische militaire acties in Tsjetsjenië. Dinsdag nog leek een geweldloze oplos sing van het Tsjetsjeense conflict mogelijk, nadat president Doedajev en de Russische defensieminister Gratsjov in een persoon lijk gesprek overeenkwamen de vijandelijk heden te staken. Gratsjov zei toen dat Jeltsins Veiligheidsraad vandaag beslissin gen zou nemen. Maar die zitting werd onmiddellijk na Jeltsins terugkeer van de CVSE-top in de Hongaarse hoofdstad Boedapest vervroegd. En de geest van de verklaring die gisteren werd uitgegeven is dat er in een van Rus- lands 'provincies' orde-problemen zijn die zo snel mogelijk uit de wereld moeten wor den geholpen. Er is zelfs geen sprake meer van erkenning van de Tsjetsjeense opposi tie, die met Russische steun en wapens Doedajev aan de kant wil zetten. Jacques Delors heeft gisteren scherpe kritiek geuit op het Amerikaanse plan de NAVO op korte termijn in oostelijke rich ting uit te breiden. „Ik denk dat het een voorbarig initiatief was op het verkeerde moment", zei de Fransman op een persconfe rentie ter voorbereiding op de Europese top van morgen en overmorgen in Essen. .Als ik iets zou zeggen over deze kwestie, dan is het dat ik de VS niet zou hebben geadvi seerd te pleiten voor uitbreiding van Atlantische alliantie", aldus Delors. De commissievoorzitter zei dat het Amerikaanse initia tief de Europeanen heeft ver deeld en de Russen boos heeft gemaakt en dat het de veilig heid in Europa niet bevordert. „Het maakt ons werk veel moeilijker." Het voorstel van de VS trekt volgens Delors een zware wissel op de samenwer king tussen de VS, de EU en Rusland. Een meer geleidelijke uitbreiding van de NAVO met landen uit het voormalige Oost blok noemde hij 'de juiste bena dering'. Volgens Delors is het echter belangrijk dat de top in Essen een signaal van solidariteit geeft aan de Oosteuropese landen. De leiders van Polen, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, de Tsje chische Republiek en Slowakije zijn uitgenodigd de EU-leiders zaterdag aan het einde van de conferentie te ontmoeten. „We moeten het gevoel van veilig heid in deze landen versterken, zowel intern als extern." Vol gens Delors kan dat laatste door de economieën van de zes te versterken en op gelijke voet te brengen met de EU-landen. De Europese top praat offi cieel over de uitbreiding van de unie met de zes Europese lan den. Het is de bedoeling dat de zes omstreeks het jaar 2000 tot de EU toetreden. washington hans de bruun correspondent Enkele duizenden vaten met le vensgevaarlijk plutonium, over blijfselen van het Amerikaanse kernwapenprogramma, worden in de VS bewaard onder om standigheden die een bedrei ging voor de bevolking kunnen opleveren. Bij een onderzoek in de Amerikaanse nucleaire in stallaties werd plutonium aan getroffen in lekkende vaten, in oude plastic flessen, in vervallen gebouwen en zelfs in ventilatie- schachten en machines. Het ministerie van energie, dat verantwoordelijk is voor de produktie van kernwapenmate riaal, heeft maatregelen gelast om aan deze gevaarlijke situatie een einde te maken. Het gaat totaal om 26.000 kilo plutonium op dertien plaatsen in de VS. Op enkele plaatsen hebben zich al lekken voorgedaan, maar er zijn nog geen ongelukken door ge beurd. De Amerikanen zaten met het plutonium toen aan het einde van de jaren tachtig de kernwa- penproduktie kwam stil te lig gen. „Er is een gevaar voor de arbeiders in de installaties en op sommige plaatsen ook voor het publiek en het milieu", zo staat in een rapport van het mi nisterie van energie. Volgens onderminister Tara OToole is er absoluut geen ge vaar voor de burgerbevolking. Het ministerie verwacht dat het tien tot twintig jaar zal duren voor het plutonium veilig is weggeborgen. De VS produceren geen plu tonium meer. De 26 ton zijn een deel van de honderd ton die is overgebleven na de kernwa- penproduktie van de afgelopen halve eeuw. ACHTERGROND ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT berlijn dpa-afp-ri De PDS, de partij die de erfenis overnam van de SED, de com munistische partij in de voor malige DDR, heeft gisteren een belangrijke overwinning be haald op de Berlijnse belasting dienst. Een administratieve rechtbank in Berlijn oordeelde dat de PDS haar belasting schuld voorlopig niet uit haar huidige vermogen hoeft te beta len. De Berlijnse belastingdienst trakteerde de PDS onlangs op een belastingaanslag van 67,4 miljoen mark (ruim 74 miljoen gulden) voor het overgenomen SED -vermogen. De partij wei gerde te betalen, waarop de be lastingdienst alvast enkele mil joenen marken in beslag nam. Diverse partijleden, onder wie partijleider Gysi, zijn al een week in hongerstaking tegen de aanslag. Volgens de rechtbank kan de belastingschuld voorlopig wor den betaald uit in beslag geno men fondsen van de PDS/SED voordat de Duitse hereniging tot stand kwam. De lieveling van de Italiaanse natie is plotseling verdwenen. Het afscheid van onderzoeksrechter Di Pietro heeft de Italianen meer dan geschokt. Niemand lijkt zich een toekomst te kunnen voorstellen zonder de man die als geen ander 'het andere', eerlijke, Italië symboliseerde. Maar is Di Pietro werkelijk weg? Een dag nadat de magistraat de deur van zijn kantoor in het Milanese paleis van justitie heeft dichtgetrokken, zijn het vooral de politici die zich deze vraag stellen. De afscheidsbrief wordt keer op keer geanalyseerd en geïnterpreteerd en met het versuïjken der uren groeit bij allen de overtuiging dat voor Di Pietro een politieke carrière is weggelegd. Dat de magistraat twee maanden met vakantie gaat om te genieten van een welverdiende rust en, zoals gisteren werd gefluisterd, van de gelegenheid gebruik maakt om de vrouw te trouwen met wie hij al tien jaar samenleeft, heeft maar op weinigen een geruststellend effect. Er zijn eenvoudigweg te veel 'toevalligheden', die doen vermoeden dat een scenario bestaat om Di Pietro in de zo tumultueuze politieke ring te lanceren. Het ontslag komt daags na de dagvaarding die premier Berlusconi ontving (uit handen van Di Pietro) en de nederlaag die de regeringspartijen leden bij de lokale verkiezingen. Een breuk binnen de coalitie wordt, als gevolg van de opstelling van de Lega Nord, voor zeer waarschijnlijk gehouden. President Scalfaro wil absoluut nieuwe verkiezingen voorkomen en zal in geval van crisis voorstellen een 'institutionele regering' te vormen. Dit zakenkabinet zal openstaan voor de oppositiepartijen en als voornaamste taak krijgen de op papier gebleven staatkundige hervormingen te realiseren. De onderzoekers van de operatie Mani Pulite (Schone Handen) hebben gisteren opnieuw gezworen de strijd tegen de corruptie voort te zetten, maar zij konden de bezorgdheid bij veel Italianen over het plotselinge ver trek van onderzoeksrechter Antonio Di Pietro niet wegnemen. In Milaan en Rome werd opnieuw voor het aanblijven van de rechter gedemonstreerd. Vol gens een opiniepeiling in verscheidene dagbladen wil 85 procent van de Italianen dat Di Pietro aanblijft. Alle oppositiepartijen en ook de Lega Nord zijn voorstander van deze optie. De vraag is echter wie aan deze regering leiding moet geven. Er is niet een kandidaat voorhanden die genoeg charisma en populariteit heeft om als neutraal alternatief te dienen voor Silvio Berlusconi. Antonio Di Pietro werd door velen geschikt geacht, maar hij was bezet en heeft altijd gezegd dat hij magistratuur en politiek gescheiden wil houden. Daar is nu verandering in gekomen. Hij heeft zijn toga afgeworpen en is dus, in theorie, beschikbaar. Di Pietro zei dinsdag dat hij geen plannen heeft voor de toekomst, maar voor veel politici, ongeacht hun kleur, staat het licht op groen. Dat Di Pietro aanvoert dat hem het werken onmogelijk wordt gemaakt, wordt maar ten dele geloofd: hij staat bekend als een vechtersbaas en heeft wel voor hetere vuren gestaan. De 'feeling' die er bestaat tussen Scalfaro en Di Pietro de president belde de magistraat dezer dagen verscheidene malen en loofde hem in het openbaar heeft de geruchtenmachine verder gevoed. De hamvraag is natuurlijk of Di Pietro wel is geïnteresseerd in de politiek. Hij heeft zelf altijd volgehouden van niet. Hij sloeg het aanbod van Berlusconi af om minister in diens kabinet te worden en zei dinsdag nog dat zijn vertrek is veroorzaakt door het misbruik dat de politici maken van zijn werk. Nu hij geen magistraat meer is en de mogelijkheid van een institutionele regering opdoemt, kan Di Pietro echter wel degelijk een overstap naar de politiek overwegen. Het is bovendien zo dat hij de afgelopen maanden wel degelijk blijk heeft gegeven van politieke ambities. Zijn voorstel voor een 'politieke oplossing' van het corruptievraagstuk had veel weg van een wetsvoorstel en hij zal ongetwijfeld gecharmeerd zijn van het idee om dit project zelf, als echte politicus, te kunnen voorleggen aan het parlement Di Pietro heeft bovendien een boek geschreven waarin hij de Grondwet becommentarieert en tal van adviezen geeft aan de heren politici. De uitgave van het boek werd destijds door ex-president Cossiga, die het voorwoord schreef, omschreven als 'de geboorte van de politicus Di Pietro'. Cossiga liet gisteren weten dat Italië in de toekomst absoluut gebruik moet maken van een persoon als Di Pietro. Een uitspraak die indruk heeft gemaakt, ook omdat de ex-president nog veel invloed heeft op het Italiaanse politieke circus. De komende weken zal blijken of de opwinding die zich meester heeft gemaakt van veel politici, gegrond is. Vast staat dat het ontslag van Di Pietro gevolgen zal hebben. De stugge boerenzoon uit het zuidelijke Molise zou inderdaad wel eens een tijdbom kunnen zijn die tikt onder het politieke bestel. Stockholm De Zweedse politie heeft gisteren na een dagen du- rende klopjacht twee personen gearresteerd, die ervan worden verdacht afgelopen zondag voor een discotheek vier mensen te hebben doodgeschoten. De twee, een 23-jarige Chileen en een 25-jarige Zweed, werden even buiten de hoofdstad Stockholm aangehouden in een gestolen auto. Bij de schietpartij werden een portier van de discotheek en drie bezoekers gedood. Als 'leugen en bedrog' kwalifice ren Canadese politici het plan van de regering van Québec de I Franstalige provincie onafhan- I kelijk te verklaren van Canada. Premier Parizeau kondigde de ze week aan een wetsvoorstel in te dienen waarin de provincie ag met zeven miljoen inwoners tot soevereine natie wordt ver klaard. Daarna wil hij aan de bevol king van Québec in een referen dum de vraag voorleggen: „Bent u voor (of tegen) de wet die de nationale vergadering (van Québec) heeft aangenomen en waarin de soevereiniteit van Québec wordt uitgeroepen". Er is nog geen datum vastge legd voor de volksraadpleging. - Volgens het draaiboek van de Parti Québécois van Parizeau wordt Québec een jaar na het 'P referendum zelfstandig, mits het referendum een 'ja' ople- 8 vert. 0; De andere provincies van Ca- 5 nada staan op hun achterste be- 5 nen. Zij vinden dat de regering o in Montreal pas aan wetgeving 9 mag gaan werken als de bevol- 5 king van Québec zich in meer derheid heeft uitgesproken voor onafhankelijkheid. Federale po litici spreken van fraude en zeg gen dat het ondemocratisch is wetgeving over zo'n vitaal punt in de steigers te zetten en pas daarna de bevolking te raadple gen. „Zij proberen Québec met list en bedrog uit Canada los te ma ken. Wij zien liever een moedi ge daad van een bevolking die soeverein wil zijn", aldus pre mier McKenna van New Bruns wick. Voor de plannen van Pari zeau, die bij onlangs gehouden verkiezingen bijna evenveel stemmen kreeg als de Liberalen, maar dankzij het districtenstel sel toch een ruime meerderheid in de nationale Assemblee kreeg, bestaat in Québec geen consensus. Een minderheid van de Québécois is voor onafhan kelijkheid, mits de economische banden met Canada blijven ge handhaafd. Parizeau wil de vraagstelling in het referendum vaag houden om meer mensen achter zich te krijgen, zo luidt de kritiek van de oppositie. 5! Kinderen spelen in het Cambodjaanse oorlogsmuseum tussen de gru welijke getuigen van de massamoorden van de Rode Khmer. De rege ring wil de schedels en botten cremeren. foto ap phnom penh apmuseum meer indruk maakt dan duizend keer een boek le- Zestien jaar lang zijn de sche- zen over deze gruwelijke perio- dels van honderden Cambodja- de. „Maar het gaat tegen onze nen tentoongesteld geweest als Cambodjaanse traditie in als ze stille getuigen van het schrikbe- niet worden gecremeerd", aldus wind dat de Rode Khmer van de directeur. De Cambodjanen 1975 tot 1978 in het land heeft geloven dat de geesten van gevoerd. Nu wil de Cam- mensen die een gewelddadige bodjaanse regering de schedels dood zijn gestorven alleen na cremeren om de zielen van de crematie rust kunnen vinden in slachtoffers rust te gunnen. Koning Norodom Sihanouk heeft er herhaaldelijk bij de re gering op aangedrongen het Tuol-museum, waar de sche dels de contouren van Cam bodja vormen, op te doeken. Het museum is gevestigd in het hiernamaals. De schedels werden verza meld door de vorige, commu nistische regering die begin 1979 met hulp van Vietnam de macht van de Rode Khmer overnam. De Rode Khmer, die op dit moment een guerrilla een voormalige martelkamer oorlog voert met de regering i de Rode Khmer. Volgens di recteur Hou Tip hebben t Phnom Penh, wordt verant woordelijk gesteld voor hon- dat het derdduizenden doden. Zeven soldaten en drie kisten keerden gisteren terug uit Tsjetsjenië, pionnen in Ruslands onhandige geheime poging de Tsjetsjeense president Doedajev ten val te brengen. De mannen, afkomstig van een elite-tankdivisie, werden gerecruteerd en betaald door de Federale Geheime Dienst (FSK), die de meest ambitieuze operatie van zijn korte bestaan danig heeft verknoeid. De soldaten werd bij aankomst in Moskou gevraagd om ge dode kameraden aan de hand van foto's te identificeren. foto reuter viktor korotajev

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7