Bedrijven keuren personeel scherper De zure regen dmpt gestadig door Binnenland NCB drukt komst mestcentrale door Luchtschip Banken saboteren minder rente-aftrek Gestrafte even weg via truc met dubbelganger Achterblijven AOW bij lonen kost pensioenfondsen tientallen miljarden Slachtoffers jappenkampen demonstreren DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 5 Eemlander-kaas moet uit de handel den haag Supermarktketen Jac. Hermans moet binnen twee weken de verkoop van Eemlander-kaas staken, zo heeft de rech ter gisteren beslist. De rechten op het gebruik van de aanduiding Eemlander zijn in handen van kaashandel Westland. Onenig heid over het gebruik van de aanduiding was eind november re den voor een kort geding van Westland tegen de supermarktke ten (115 vestigingen). De rechtbank-president vindt evenals Westland dat het bedrijf in de Benelux-landen een exclusief ge deponeerd merk heeft op kaasnamen die eindigen op 'lander'. Westland besteedt jaarlijks miljoenen guldens aan reclame en promotie van bij voorbeeld Maaslander. Met andere fabrikan ten, bij voorbeeld Albert Heijn met het eigen merk Zaanlander, sloot Westland licentie-overeenkomsten af. Nieuwe CAO voor gezinszorg den haag De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) en de bonden hebben gisteren overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO voor de 120.000 werknemers in de thuiszorg. In het contract, waarover anderhalfjaar is onderhandeld, zijn de oude CAÖ's voor het kruiswerk en de gezinsverzorging in elkaar ge schoven. De integratie van de CAO's was noodzakelijk doordat geruime tijd geleden de werkgeversorganisaties in het kruiswerk en de gezinsverzorging met elkaar zijn gefuseerd. Materieel was de CAO voor het kruiswerk iets beter dan die voor de gezinsver zorging. Alle huidige werknemers houden hun huidige rechten. Net als in alle andere zorg-CAO's krijgen de werknemers over 1994 en 1995 geen loonsverhoging. Die loonstop is onderdeel van een akkoord met het vorige kabinet. Dat schiep in ruil voor de nullijn extra ruimte voor werkgelegenheid. Bedrijven schikken in affaire-Vossen Maastricht» Drie bedrijven hebben gisteren het aanbod van het Openbaar Ministerie over een schikking inzake de corruptie-af faire Vossen, de ex-burgemeester van Gulpen, geaccepteerd. Een ramenfabriek, een aannemer en een wegenbouwer betalen elk 2.500 gulden en ontkomen daarmee aan vervolging. Eerder dit jaar achtte het gerechtshof in Den Bosch tijdens het hoger be roep tegen Vossen de bedrijven schuldig aan valsheid in ge schrifte en/of het omkopen van een ambtenaar. De drie bedrij ven accepteren de schikking om economische redenen, maar ontkennen uitdrukkelijk elke schuld aan de tenlaste gelegde fei ten. De ex-burgemeester werd in augustus in hoger beroep ver oordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 12.000 gulden. Ondanks gebrek aan steun bij boeren den haag gpd-* De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) heeft dan toch haar zin gekregen. Per 16 december zullen de veehouders die nog geen contract hebben voor de afzet van hun mest zich moeten aansluiten bij de nieu we mestcentrale. Na maanden overleg tussen de verschillende landbouworganisaties is het Landbouwschap akkoord ge gaan met de oprichting van een nieuwe mestcentrale. De mestcentrale moet het de finitieve antwoord worden op het probleem van het mestover schot. Vanuit de NCB werd eni ge maanden geleden het idee gelanceerd alle boeren hun overtollige mest verplicht af te laten zetten bij een mestcentra le. Alleen op die manier kan verwerking en afzet betaalbaar gehouden worden, was het ar gument van de NCB. Dat voorstel werd twee weken geleden weggestemd. Vooral de verplichte aansluiting kTm geen genade vinden bij de andere boerenorganisaties. Op die ma nier zou er een monopolie op de mestmarkt ontstaan en daar konden de boerenorganisaties niet mee leven. Een compromis, waarbij boeren die hun mestaf zet via meerjarige contracten hebben geregeld zich niet bij de mestcentrale hoeven aan te sluiten, heeft het nu wel ge haald. Het uitblijven leidde onlangs ti de i ran de centrale t grote proble- stverwerkings- in Helmond. kerd van voldoende van mest. De onderneming vroeg uitstel van betaling aan. Er liggen echter nog obstakels genoeg. Nu moeten Brussel en landbouwminister Van Aartsen nog hun fiat geven. Van Aartsen heeft al aangekondigd alleen akkoord te gaan als Brussel ak koord gaat én er voldoende draagvlak onder de boeren is. De toestemming uit Brussel, als die al komt, duurt zeker nog enige maanden. Brussel kijkt zeer argwanend aan tegen ver plichtende regelingen, dus goedkeuring is allerminst zeker. Nog belangrijker is dat de Brabantse en Limburgse vee houders kennelijk niet op een mestcentrale zitten te wachten. De afgelopen dagen werden meer dan duizend contracten voor meerjarige mestafzet ge sloten met de loonwerkbedrij- ven. Volgens de Ovem, een par ticuliere mestverwerker in het zuiden van het land, hebben ook nog eens 1500 boeren geïn formeerd naar een contract. „Daar komen ook nog honder den contracten uit", aldus di recteur Rooyackers. Door het snel afsluiten van de contracten hebben de boeren duidelijk gemaakt dat ze de mestcentrale niet zien zitten. Volgens de NCB zou 90 tot 95 procent van de veehouders voor een verplichte mestcentrale zijn, maar de praktijk wijst an ders uit. Een NCB-woordvoer- der gaf gisteren dan ook grif toe dat het de komende maanden nog veel moeite gaat kosten om brede steun voor de centrale te krijgen. PvdA wil meer vrijheid arts bij WAO-keuring De PvdA vindt dat keuringsart sen een grotere vrijheid moeten krijgen om langdurig zieke werknemers een WAO-uitkering toe te kennen. Ook vindt ze dat er een veel striktere ontslagbe scherming moet komen om ge deeltelijk arbeidsongeschikten hun baan te laten behouden. Ook D66 wil soepeler keurings normen. maar onduidelijk is hoe de partij dit vorm wil geven. Met haar voorstel nam PvdA- kamerlid Adelmund gisteren bij het debat over de begroting van sociale zaken en werkgelegen heid een suggestie over van de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD), de instantie die de WAO-keuringen verricht. Mét de GMD is zij van mening dat de nieuwe keuringseisen, die sinds begin van dit jaar gel den, in een aantal gevallen on rechtvaardig uitwerken. Volgens Adelmund houdt de nieuwe op zet in 'dat je geen uitkering krijgt als je nog je handen kunt bewegen'. Volgens GAK-cijfers verliest 40 procent van de her keurde WAO'ers zijn uitkering en gaat nog eens 10 procent met een lagere uitkering naar huis. Van deze groep belandt het leeuwedeel in de WW. Vin den de weer arbeidsgeschikt be vonden WAO'ers geen werk, dan belanden ze uiteindelijk in de bijstand. Adelmund wil dat staatssecre taris Linschoten van sociale za ken de keuringscriteria nog eens goed tegen het licht houdt. CDA en WD maken zich ook zorgen over de gevolgen van de nieuwe keuringseisen, maar willen eerst het onderzoek af wachten dat Linschoten heeft r de nieuwe nor- D66 wil een lijst aanleggen van ziektes die automatisch lei den tot een WAO-uitkering, maar Linschoten heeft dat plan al afgeschoten omdat elke lijst aanvechtbaar is en bovendiep de ene patiënt de andere niet is. Aantal afkeuringen verdrievoudigd in twee jaar Middelgrote bedrijven gaan drie keer zo vaak over tot een aanstellingskeuring als enkele jaren geleden. In 1991 werd nog 18 procent van de sollicitanten gekeurd, in 1993 was dit 56 procent. Daarnaast is ook het percentage afkeuringen door bedrijfsartsen bijna verdrievoudigd van 1,8 procent in 1991 tot 5 procent in 1993. haag anp Dat blijkt uit een rapport van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. De dienst herhaalde een eerder onderzoek uit 1991 onder 1700 huis- en bedrijfsartsen en 900 bedrijven met twee of meer werknemers. Vooral middelgrote bedrijven ("10-100 werknemers) voeren sinds 1991 een scherper keu- ringsbeleid. Dit hangt samen met het feit dat bedrijven de eerste twee tol zes weken ziekte voor eigen rekening moeten ne men en dat ze een forse boete moeten betalen wanneer een werknemer in de WAO belandt. De voorspelling dat bedrijven scherper gaan keuren, wordt door het onderzoek bewaar heid. In 1993 werd 5 procent van de kandidaten afgekeurd door de bedrijfsartsen, bijna een ver drievoudiging ten opzichte van 1991. De belangrijkste reden voor afkeuring is een ziekte of aandoening bij de kandidaat of een verhoogde kans daarop door het te verrichten werk. Positief daarentegen is dat bedrijven ook meer werk blijken te maken van verzuimbegelei ding. In 1993 nam 94 procent van de grote bedrijven maatre gelen op dit gebied, tegen 82 procent in 1991. Bij middelgrote bedrijven was sprake van een verbetering van 59 tot 82 pro- sdÊÊMM CBS: Steeds meer hypotheken voor luxe-goederen Amsterdam Vanaf komende zaterdag staat de RAI negen dagen lang in het teken van de watersport. Op de Hiswa '94 zijn uiteraard veel boten te zien, die in de laatste dagen voor de tentoonstelling naar hun plaats moeten worden getakeld. Gisteren was het de beurt aan een jacht van Britse makelij. foto anp Een Limburger die in Antwerpen op uitzetting naar Zwitserland wacht, heeft gisteren geprobeerd te ontsnappen door zich voor te doen als een andere gedetineerde die erg op hem leek. De man. die in Zwitserland vijf jaar moet zitten voor drugsmokkel, pakte zijn kans toen een uiterlijk sterk op hem lijkende Belgische medegevan gene aan Nederland werd uitgeleverd. Bij de grens werd de truc op gemerkt. De explosieve groei van het aantal hypotheken en het toenemend misbruik van hypotheken voor de aanschaf van luxe-artikelen kan voor het paarse kabinet op een flinke tegenvaller uitdraaien. Vol gens Groen Links-kamerlid Rabbae saboteren hy potheekverstrekkers nu al de beperking van de rente-aftrek voor persoonlijke leningen die het kabinet in wil voeren. De maatregel zou 500 mil joen gulden op moeten brengen. De Robeco Groep, één van de grootste finan ciële instellingen in Nederland, introduceerde de ze week een nieuwe vorm van krediethypotheek. Met het huis als onderpand kan de klant die zijn hypotheek deels heeft afgelost, naar hartelust wasmachines, auto's en andere consumptiegoe deren aanschaffen. De rente is daarbij nu naar keuze vast of variabel, hetgeen de regeling wel eens populair zou kunnen maken. Voor de fiscus is niet of zeer moeilijk te achterhalen welk deel van de hypotheek voor welk doel wordt gebruikt. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) maakte deze week bekend dit jaar voor 127 mil jard gulden nieuwe hypotheken te verwachten. Dat is 42 miljard meer dan in 1993. Het CBS ver moedt dat veel mensen een nieuwe hypotheek van pakweg vijftig mille afsluiten om luxe-goede ren te kopen. Dat is veel voordeliger dan een per soonlijke lening, die zo'n 16 procent rente kost. De hypotheekrente bedraagt ongeveer de helft. De explosieve groei van het aantal hypotheken kan betekenen dat de staat belastingen en pre mies misloopt omdat werknemers de rente van hun belastbaar inkomen mogen aftrekken. Vol gens een woordvoerster van Financiën is er voor lopig echter geen reden tot onrust. Van de 127 miljard aan nieuwe hypotheken moeten eerst nog de miljarden in mindering gebracht worden van hypotheken die dit jaar aflopen. Bovendien zijn de belastinggevolgen sterk afhankelijk van welke mensen met welke inkomens de hypotheken hebben afgesloten. Kamerlid Hendriks begint collega's danig te irriteren Het kamerlid Hendriks begint zijn collega's danig te Gisteren leidde zijn optreden zelfs tot luid gemor toen hij om hoofdelijke stemming vroeg over een onderwerp waar een ruime kamermeerderheid duidelijk vóór was. Hendriks vormt een een mansfractie sinds hij door het Algemeen Ouderen Verbond als lid is geroyeerd. Kamervoorzitter Deetman, zichtbaar geïrriteerd door het op treden van Hendriks, probeerde het bejaarde kamerlid er nog van te overtuigen dat zijn gedrag zeer ongebruikelijk was. Hoof delijke stemming, een tijdrovende zaak, wordt immers alleen ge vraagd bij een politiek gevoelig onderwerp wanneer bovendien niet duidelijk is hoe de stemverhoudingen liggen en of een enkel afwezig of dissident kamerlid de doorslag kan geven. Hendriks wilde gisteren echter hoofdelijke stemming over het GATT-akkoord over liberalisering van de wereldhandel. Duide lijk was dat.behalve Hendriks slechts de fracties van Groen- Links, de SP en de CD tegen Nederlandse ondertekening van dit akkoord waren. Hendriks verklaarde te denken dat zijn collega's de reikwijdte van dit verdrag niet snappen. Na de hoofdelijke stemming bleken inderdaad maar koord. De kamerleden Weisglas (WD) Hendriks met nadruk af te zien v< stemming. Op de vraag wat hoofdelijke stemming ning van de collega-kamerleden zou veranderen, moest Hen driks het antwoord schuldig blijven. „Ik kan niet in de ziel van mijn collega's kijken", aldus Hendriks. Dinsdag leidde het optreden van Hendriks ook al tot enige op schudding, toen hij liet weten een Nederlandse vertaling van het GATT-akkoord te willen. Ook liet hij zijn verontwaardiging blij ken over het feit dat premier Kok en de ministers Dijkstal van binnenlandse zaken en Van Mierlo van buitenlandse zaken niet aanwezig waren om zijn vragen te beantwoorden. Eerder al kwam Hendriks enkele keren met kamervoorzitter Deetman in aanvaring wanneer hij op het verkeerde moment het woord vroeg of op andere manieren tegen de orde van de Kamer in ging. Deetman heeft laten weten geen behoefte te hebben aan commentaar op het optreden van het onervaren kamerlid. i kamerleden tegen het ak- Buurmeijer (PvdA) vroegen zijn verzoek om hoofdelijke i amsterdam anp Als de AOW blijft achterlopen bij de loonontwikkeling in het bedrijfsleven, moet de pen sioenpremie drastisch omhoog of zullen de aanvullende pen sioenen veel lager worden. Wanneer, zoals in de afgelopen twee jaar, de AOW tussen de 1 en 2 procent per jaar achterblijft op dc lonen, is er op termijn 40 tot 75 miljard gulden méér no dig om de pensioenen aan te vullen tot 70 procent van het I laatstverdiende loon. Een meerderheid van de werkgevers en de pensioen fondsen (70 procent) wil op ter mijn de AOW-verlaging niet langer compenseren. Een even- grote meerderheid van de werk nemers wil dat dit wel gebeurt. Een mogelijk compromis is om de compensatie bij de CAO-on- derhandelingen te betrekken. Aldus de studie 'Bezuinigin gen op de AOW' en de opinie peiling 'Pensioenen: nu en straks', die beide gisteren door het accountantsbureau Co opers Lybrand werden gepre senteerd. Bij de presentatie van het re geerakkoord waarschuwden de pensioenfondsen er al voor dat door de gestage uitholling van de AOW het aanvullende pen sioen eveneens in gevaar komt. De pensioenfondsen gaan er bij hun berekeningen van uit dat de' AOW gelijke tred houdt met de lonen. In de periode 1985- 1994 is de AOW ongeveer zes procent achtergebleven bij de loonontwikkeling, in de jaren 1992-1994 zelfs meer dan één procent. Deze gestage achter uitgang van de AOW betekent dat de pensioenfondsen steeds meer geld moeten uittrekken om de pensioenen aan te vullen tot (maximaal) 70 procent van het laatstverdiende loon. De berekeningen van Co opers Lybrand wijzen uit dat een aanhoudende daling van de AOW ten opzichte van de loon ontwikkeling van 1 a 2 procent per jaar de pensioenkosten met jaarlijks 2,8 tot 5,2 miljard gul den verhogen. Op de lange ter mijn (40 jaar) betekent dit een kostenpost van 40 tot 74 miljard gulden. Het grootste deel hier van komt in de vorm van hoge re pensioenpremies bij de werk gever terecht. Uit het begeleidende opinie onderzoek blijkt dat een meer derheid van de pensioenfond sen en werkgevers (70 procent) deze automatische AOW-com- pensatie niet langer voor zijn rekening wil nemen. Een even grote meerderheid van de werk nemers wil echter wel voor toe komstige AOW-dalingen wor den gecompenseerd. Een mo gelijk compromis vormt het be trekken van de AOW-compen- satie in het arbeidsvoorwaar denoverleg. De pensioenfond sen zijn hier de grootse voor standers van. In dat geval kan het jaarlijkse bijspijkeren van de AOW bij het CAO-overleg wor den geruild tegen andere ar beidsvoorwaarden zoals de VUT. Een alternatieve manier om de stijgende pensioenpremies omlaag te brengen, is een hoger rendement op de pensioenbe leggingen. Berekeningen tonen aan dat een één procent hoger rendement een premieverlaging van 20 procent mogelijk maakt. Om het rendement te verhogen, moet echter meer worden be legd in aandelen en minder in obligaties. Dit heeft de voorkeur van de pensioenfondsen (75 procent) en werkgevers (55 pro cent). De werknemers zijn ech ter in meerderheid tegen (65 procent), omdat aandelen ook grotere risico's met zich mee brengen. Uit de peiling blijkt ook dat werkgevers, werknemers en pensioenfondsen in hoofdlijnen tevreden zijn met de gangbare pensioenleeftijd van 65 jaar en uitkering van maximaal 70 pro cent van het laatstverdiende loon. Toch blijkt er ook steeds meer behoefte te zijn aan keu zemogelijkheden voor de pen sioendatum, de pensioenhoogte en het soort voorziening (deel tijdpensioen, weduwenpen- sioen). Om hiermee rekening te houden wil driekwart van de pensioenfondsen binnen tien jaar een flexibele pensioenrege ling treffen. Deze regeling gaat onherroepelijk ten koste van de VUT. den haag Ongeveer honderd le den van de stichting Japanse Ere schulden hebben gisteren bij de Japanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd. Zij vroegen aan dacht voor hun eis om eerherstel en schadevergoeding voor dë f slachtoffers van de Japanse bezet ting. Voorzitter Lapré bood de Ja panse ambassadeur een petitie aan voor de regering in Tokyo. De stichting wil dat het Japanse bewind namens het hele volk schuld erkent, zijn oprechte excu ses aanbiedt en ieder slachtoffer symbolische herstelbetaling doet. De ambassadeur heeft beloofd de brief naar premier Murayama te sturen. Het was een emotionele bijeen komst, in de druilerige regen voor de hekken van de ambassade. Bij de demonstranten kwamen herin neringen boven aan de tijd die zij in de jaren '40 in kampen of ge vangenissen hebben doorge bracht. De meeste slachtoffers zijn in middels de vijftig gepasseerd. Juist daarom hebben ze haast, al dus Lapré. Ook de inmiddels 80- jarige oprichter van de stichting Stolk stond op de barricades. Ge zien de leeftijd van de leden en het regenachtige weer viel de op komst hem reuze mee. De demonstratie was de eerste in een reeks. Maandelijks hopen de demonstranten terug te ko men. foto anp Onderzoek accountantsbureau: Premies hoger of pensioen omlaag den haag.sigridv In de jaren zeventig dreven er onheilspel lende wolken boven de groene bossen: de zure regen zou er een triest bomenkerkhof van maken. Ook in de jaren tachtig was het thema van de zure regen onverminderd po pulair. Na tien jaar zou de bodem zo zuur zijn als azijn. Dat tijdperk is nu ongeveer aangebroken, maar de sombere voorspel lingen zijn niet uitgekomen. Van verzuring ligt tegenwoordig haast niemand meer wakker. Momenteel wordt het gat in de ozonlaag goed in de gaten gehouden en kij ken we angstvallig of de dijken wel bestand zijn tegen de stijgende zeespiegel. Toch doen de vervuilende stoffen in de lucht, waarvan zure regen het gevolg is, nog steeds hun verwoestende werk. Drie Wage- ningse wetenschappers stelden onlangs vast dat de verzurende neerslag in Neder land drie keer zo hoog is als in het Natio naal Milieubeleidsplan als doelstelling is aangegeven. Ambtenaren van h milieu maken zich daarom zorgen over die verloren aandacht. Minder aandacht voor zure regen betekent ook minder draagvlak voor maatregelen tegen het groeiende auto verkeer en het mestoverschot. Op het mi nisterie wordt daarom gedacht aan een 'communicatieplan' om de verzuring op een of andere manier weer in de schijnwer pers te plaatsen. Wat hebben ammoniak, stikstof en zwa veldioxide de laatste decennia eigenlijk aangericht? De vele onderzoeken hebben aangetoond dat verzuring een veel taaier en complexer probleem is dan aanvankelijk was gedacht. Zo bleken bomen veel minder gevoelig te zijn voor verzuring dan was aan genomen. Andere organismen, zoals pad destoelensoorten, zijn daarentegen wel ui terst gevoelig. Bosdeskundige Van Tol van het Informatie- en Kenniscentrum Natuur beheer: „Het bosje om de hoek is morgen niet dood, maar de soortenvariëteit kachelt wel flink achteruit. Door verzuring \;n ver droging leggen de gevoeligste planten het loodje, terwijl de grijze middenmoot over blijft Toch is Van Tol optimistisch. De indu strie neemt maatregelen tegen de uitstoot van stikstof en zwaveldioxide. De veehou ders injecteren de mest in de grond, in plaats van de straal vol ammoniak in een wijde pluim over het land te verspreiden. „Zelfs de inkrimping van de veestapel lijkt bespreekbaar te worden. We moeten de druk handhaven, dan zit er best onlwikke- ling in." De milieu-organisaties vinden dat de zu re regen nog steeds aandacht verdient. Maar ook leeft het idee dgt beter niet alle thema's tegelijk kunnen worden aangepakt. „Verzuring is nog wel een probleem, maar daar zijn andere kwesties voor in de plaats gekomen", zegt woordvoerder Verdeu- zeldonk van Greenpeace. „Soms moet je

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5