Naturalisatieverzoeken blijven maanden liggen „Nu minder belasting en straks meer pensioen? Dat wil ik ook!" Binnenland Forse straf geëist tegen Hengelose voor misbruik Duiven vliegen voor vrede HwjjjvanLeest Besloten vergadering is via kamerradio duidelijk te horen President hof eist weer onderzoek DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 3 Bedrijf schenkt computer aan scholen bergen Scholieren in het basisonderwijs kunnen binnenkort ge bruik maken van computers die door bedrijven zijn afgedankt. De onlangs opgerichte stichting School Computer heeft in korte tijd al honderd 'afdankertjes' binnengekregen. Gisteren werd de eerste overgedragen aan een school in het Noordhollandse Ber gen. De stichting is een initiatief van twee leerkrachten uit die plaats. „Grote bedrijven vervangen hun computers vaak binnen een paar jaar. Voor scholen is de apparatuur dan nog uitstekend te gebruiken", aldus een van de initiatiefnemers. Levenslang voor moordenaar A'damse Bratislava Een rechtbank in de Slowaakse hoofdstad Bratislava heeft gisteren een 39-jarige Slowaak tot levenslang veroordeeld. Hij is schuldig bevonden aan de moord op acht vrouwen, onder wie een 56-jarige Amsterdamse, en een kind. De Nederlandse werd in september 1990 dood aangetroffen in haar woning. Ze was na haar dood ook nog seksueel misbruikt. De moord zorgde indertijd voor grote opschudding. 'Video-kopieerstraat' ontmanteld bergen op zoom» Een illegale 'video-kopieerstraat' waar zo'n 23 banden per anderhalf uur werden gekopieerd, een duizendtal il legale videobanden en een partij vuurwerk. Die buit werd giste ren in beslag genomen bij invallen in Bergen op Zoom, Halste ren en Oud-Vossemeer. Geschat wordt dat de eigenaars van de 'straat' (24 gekoppelde recorders) tienduizenden banden heb ben verkocht op braderieën en markten. Aanhoudingen zijn nog niet verricht. Hof: 'Klootzak' is geen belediging Leeuwarden Het woord 'klootzak' is geen belediging in de zin van artikel 266 van het Wetboek van Strafrecht. Dat vindt het ge rechtshof in Leeuwarden. De Groningse politierechter veroor deelde dit jaar een 25-jarige Utrechter tot 150 gulden boete of twee dagen cel omdat hij twee keer 'klootzak' tegen iemand had gezegd. Volgens zijn advocaat is de uitspraak van het hof de eer ste over scheldwoorden sinds een arrest van de Hoge Raad uit 1898. Toen bepaalde het hoogste rechtscollege nog dat uitdruk kingen als 'gek' en 'idioot' wèl beledigend zijn. Kamer eens met Griekenland in WEU den haag» De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met het Griekse lidmaatschap van de WEU (Westeuropese Unie), de be oogde defensiepoot van de Europese Unie. Nederland is daar mee de laatste van de negen 'oude' lidstaten die de toetredings procedure voor Griekenland heeft afgerond. Belgen blokkeren grensovergangen eindhoven Belgen die in Nederland werken, hebben vanmorgen enkele grensovergangen ten zuiden van Eindhoven enige tijd ge blokkeerd. Ze deden dat om te protesteren tegen het verschil in belastingwetgeving tussen België en Nederland. Daardoor zijn ze er sinds januari van dit jaar zes procent in nettosalaris op achteruitgegaan. Door de actie ontstonden files aan beide zijden van de grens. Vrouw liet eigen kinderen misbruiken ,,Zij is een van de slechtste moeders ter wereld. Zij heeft haar drie dochters overgeleverd aan barbaren die er afschuwe lijk seks mee bedreven." Dat zei pocureur-generaaal mr. J.A. Hulsenbek gisteren voor het Arnhemse gerechtshof waar een 31-jarige Hengelose vrouw te rechtstond voor het prostitu eren van haar kinderen. De eis: zes jaar cel en TBS met dwang verpleging. Hulsenbek maakt korte ten de uitspraak de moeder dat haar kinderen toen twee, vier en zeven jaar al les hebben verzonnen en dat ook zij, onder druk van de poli tie, er maar op los heeft gefan taseerd. Volgens hem staat ech ter vast dat de kinderen in Hen gelo en Dordrecht zijn mis bruikt door verschillende man- Hij verwijst daarbij uitleg van psychiater E. Noor- lander van het Pieter Baan Cen trum in Utrecht, die de vrouw heeft onderzocht. Noorlander denkt dat de kans 'niet groot is' dat de vrouw allerlei details over het misbruik heeft verzonnen. Het misbruik van de kinderen zou volgens de moeder ook zijn gefilmd. Volgens Hulsenbek zijn kin deren van (momenteel) zeven en negen jaar oud niet in staat 'zulke afschuwelijke details te verzinnen'. Advocaat mr. V.G. Kraal wil dat zijn cliënte wordt vrijgesproken. Hij vindt de ver klaringen van de kinderen on duidelijk en zet onder meer ook vraagtekens bij de vérhoren van de politie waarbij de moeder dingen in de mond zouden zijn gelegd. Wordt het geen vrij spraak, dan moet de vrouw of TBS of celstraf krijgen, maar niet beiden. Uitspraak is op 20 december. den haagVredesactivist Mient Jan Faber onthulde gisteren voor het Vredespaleis in Den Haag het actiemonument 'spel van Tito's kinderen'. De actie tegen de oorlog in het voormali ge Joegoslavië is een initiatief van de Stichting Europeace. Die stichting is door Faber opgericht met het doel Europese oorlogs- en crisisgebieden ondersteuning te geven. FOTO» ANP» SANDER VAN DER TORREN het ultieme wonen TIJDELIJK Veel aanvragen van buitenlanders om Nederlander te mogen worden, zijn door het ministerie van justitie nooit afgehandeld. De aanvragen zijn terecht gekomen in het centrale archief van het ministerie, waar niemand er meer naar omkeek. Het gaat om aanvragen die zijn inge diend vóór 1 maart 1993. Justitie is hier pas kortgeleden achtergekomen. den haag gpddit gisteren aan de Tweede Ka- Het aantal zoekgeraakte aanvra- Verantwoordelijk voor het gen is onbekend, maar het zijn zoekraken is een afdeling van er 'veel'. Er is inmiddels een het directoraat-generaal wetge- taakgroep opgericht die het ar- ving van het ministerie. Volgens chief gaat uitkammen. Staatsse- een woordvoerder is het niet de cretaris Sqhmitz (justitie) heeft bedoeling intern maatregelen te GRATIS CD! Nu GRATIS bij aankoop van 59,95 aan klassieke CD's: Classical Journey 3. Ruim 70 minuten klassieke topkwaliteit. .Exclusief bij vanLeest! treffen tegen de verantwoorde lijken voor de gang van zaken. ,,Alle energie is er nu op gericht de zoekgeraakte aanvragen bo ven water te halen en zo snel mogelijk af te handelen." Omdat het sterk toenemend aantal naturalisatie-aanvragen de betrokken afdeling boven het hoofd groeide, is de behande ling ervan vorig jaar maart over genomen door de toenmalige directie vreemdelingenzaken van het ministerie. Sindsdien is er volgens Schmitz veel verbe terd. Wel ontstonden ook hier problemen wegens een ingrij pende reorganisatie van deze dienst tot de immigratie- en na turalisatiedienst. Die proble men zijn inmiddels opgelost, al dus Schmitz. De staatssecretaris wijst erop dat het aantal verzoeken tot na turalisatie in enkele jaren tijd zeer sterk is gestegen. Op het ogenblik zijn bij de immigratie- en naturalisatiedienst nog 61.600 verzoeken in behande ling. Justitie is overigens van plan een deel van de afhande ling over te dragen aan de ge meenten. Sociale Dienst: gegevens belasting onbetrouwbaar groningen» gpd De gegevens van de belasting dienst zijn 'notoir onbetrouw baar' en niet geschikt om er fraude met sociale uitkeringen mee op te sporen. Dat staal in een nota van de sociale dienst in Groningen die inmiddels door het college van burge meester en wethouders is goed gekeurd. Volgens de dienst is het ver gelijken van allerlei bestanden ,,geen panacee (wondermiddel) voor uitkeringsfraude, zoals vaak verondersteld wordt." De dienst wordt, net als andere so ciale diensten, de afgelopen ja ren steeds vaker door het rijk aangespoord om fraude met uitkeringen tegen te gaan. Volgens de sociale dienst is het vergelijken van bestanden, dat daarbij voortdurend wordt aangeprezen, makkelijker ge zegd dan gedaan. De gegevens van de belastingdienst zijn al anderhalf jaar oud als ze bij de sociale dienst komen en boven dien houdt de belastingdienst niet goed bij in welke periode iemand heeft gewerkt en belas-, ting heeft betaald. Aantal snackbars nam in tien jaar met de helft toe Het aantal snackbars, shoarma zaken, lunchrooms en fastfood- restaurants in ons land is de laatste tien jaar met 45 procent toegenomen. Nederland telt momenteel 5.865 snackbars, 1.138 shoarmazaken en 1.126 lunchrooms. Dat blijkt uit een' vandaag bekendgemaakte ana lyse van het Bedrijfschap Hore ca. Limburg heeft relatief de meeste traditionele snackbars binnen zijn grenzen, zoals het ook de meeste cafés telt. De provincie Groningen heeft rela tief de meeste lunchrooms. Shoarmazaken zijn vooral in de grote steden te vinden. Van de shoarmazaken heeft 40 procent een Egyptische keu ken, 25 procent een Turkse en' 15 procent een Israëlische. De gemiddelde levensduur van shoarmazaken is slechts drie riasector is bijn in de cafeta- drie miljard dat het geringe zaken (2 procent) goed is voor 15 procent van de totale omzet.1 In de fastfood-sector is McDoj nald's de onbetwiste marktleD der. de Storende fout bij eerste bijeenkomst commissie-Van Trcia Een thuisbankier vraagt nu een offerte aan. betaalt u maandelijks premie waarbij een ai koopsomstorting ook t De parlementaire enquêete- commissie die onderzoek gaat doen naar de opsporingsmetho den van politie en Justitie heeft gisteren een slordige start ge maakt. Het geluid van de eerste besloten zitting schalde luid door de radiostudio's van het kamergebouw. Dus hoorden radioverslagge vers allerlei details over perso nen en over de aanschaf van materiaal zoals een zware brandkast om geheime stukken in te bewaren. De NCRV-radio meldde dat ook, tot grote woede van de enquêtecommissievoor zitter Van Traa. Volgens een woordvoerder van de Tweede Kamer was er sprake van 'een technische fout'. Er zijn rechtstreekse ver bindingen tussen de vergader ruimtes in de Kamer en de ra diostudio's. De verbinding was afgesloten, maar op de een op andere manier is daar iets mis gegaan waardoor de geheime vergadering buiten de zaal ook prima te verstaan was. Na de commissievergadering zei Van Traa dat het niet de be doeling is dat het politie en Jus- titiewerk wordt gehinderd door de enquête. De commissie zal binnen een jaar 'zo snel en zorgvuldig mogelijk' haar werk doen. „Snelheid is geboden, maar we willen geen broddel werk leveren", aldus Van Traa. Er wordt tussentijds gerap porteerd en het eindrapport zal geen geheime delen bevatten. Wel is een aantal verhoren ach ter gesloten deuren. Het eerste verhoor zal volgend jaar zijn. De commissie zetelt waar schijnlijk in het gebouw van de Eerste Kamer. Van Traa sluit niet uit dat er extra veiligheids maatregelen moeten worden genomen met het oog op de verhoren en de gevoelige infor matie die daarbij aan de orde komt. Vice-voorzitter van de en quêtecommissie is D66-kamer- lid De Graaf. De overige leden zijn Koekoek (CDA), Vos (WD), Rabbae (Groen Links), Aiking- Van Wageningen (Ouderenver- bond) en Rouvoet (RPF). Nu in zaak tegen leider Utrechtse drugbende Geld opzij zetten voor later en daar nu al fiscaal profijt van hebben. Dat kan bij de Postbank op twee aantrekkelijke manieren. Met een Postbank Koopsompolis en een Postbank Privé Pensioen. In beide gevallen is de maximale aftrekpost per persoon f5.496,- en f 10.992, voor gehuwden. Bij een Koopsompolis betaalt u één malig een bedrag. De Postbank garandeert u een kapitaal dat aan het einde van de loop tijd wordt omgezet in periodieke uitkeringen (de lijfrente). In het geval van een Privé Pensioen Een beter pensioen regel je gewoon bij P mogelijkheden behoort. Het ren- H dement is dan wat hoger dan bij P een éénmalige Koopsompolis. Welke vorm het beste bij u frj past, kunt u lezen in een overzich- telijke folder. Iedereen die minder belasting wil betalen en later meer financiële armslag wil, doet er verstandig aan om vrijblijvend de folder en een offerte aan te vragen bij Klantenservice Verzekeringen. Het telefoonnummer is J (020) 6 814 814. POSTBANK amsterdam de Postbank. Het gerechtshof in Amsterdam heeft procureur- generaal Korvinus opdracht gegeven zo snel mo gelijk een rapport te maken over de vier inkijko peraties die door de politie zijn verricht tijdens' het onderzoek naar de drugbende van een Utrechter. Deze bende, genaamd Octopus, is op 10 mei 1993 ontmanteld door het inmiddels ontbonden Interregionaal Rechercheteam Noord-Hollan d/Utrecht (IRT). Tijdens de rechtszaak tegen de Utrechter en vier andere bendeleden verzweeg het Openbaar Ministerie tegenover de Utrechtse rechtbank dat de politie bij het onderzoek naar de bende vier keer in een loods had ingebroken: drie keer in Utrecht en één keer in een loods in Purmerend. Het is de tweede keer deze week dat president Willems een dergelijk onderzoek wil in een straf zaak. Afgelopen weekeinde werd dat geeïst in de hoger beroepszaak tegen een 39-jarige voormali ge autocoureur die ook wordt verdacht van groot scheepse hasjimport. De vier inkijkoperaties in de Octopuszaak wer den vorige week donderdag tijdens de hoger-be- roepzaak voor het Amsterdamse gerechtshof be kendgemaakt door oud IRT-officier O. van der Veen die ook wist te melden dat bij een van die 'inbraken' door de politie een peilzender op een vrachtwagen was geplaatst. Later werd het batte rijtje van deze zender tijdens een tweede inkijko peratie vernieuwd. Van der Veen meldde boven dien dat alle vier de inkijkoperaties bij het open baar ministerie waren gemeld. Behalve hij, wist ook de toenmalige Utrechtse officier P. van der Molen, belast met zware crimi naliteit, ervan. Opmerkelijk genoeg wist Van der Veen niet wie of welke afdeling de opdracht tot de inkijkoperaties had gegeven of uitgevoerd. Gisteren probeerde de verdediging van J. Bui tenweg, toenmalig leider van de tactische recher che van het IRT, te weten te komen wie achter de inkijkoperatie zat. Buitenweg bleek echter van niets te weten: „Ik las voor het eerst over die in kijkoperaties in de krant." Buitenweg zei dat het heel goed mogelijk is dat die operaties expres voor hem zijn verzwegen. Binnen het IRT gold het need-to-know-principe: om lekken te voorko men kreeg het lagere echelon zo min mogelijk in formatie. Alleen IRT-chef T. Lith was van alle op sporingsmethoden op de hoogte. De zaak tegen de Utrechter wordt morgen voortgezet. Hij is eerder door de rechtbank ver oordeeld tot vier jaar cel en een miljoen gulden boete. Advocaat kan gepikte floppy's niet teruggeven amsterdam anp Justitie en politie hebben gisteren geweigerd in het bijzijn van televisiecamera's gestolen floppy's met gehei me politie-informatle in ontvangst te nemen van de Amsterdamse advocaat mr. F. Staehle. De strafplei ter had de vier gestolen floppy's maandag, per post, van 'Sint en Piet' gekregen en had besloten de floppy's niet te zullen gebruiken. Ze zijn illegaal gekopieerd op het Amsterdamse parket of komen uit de diefstal bij officier van justitie Valente. De floppy's bevatten infor- natie over de afdeling Zware Criminaliteit van de Am sterdamse politie en het in middels ontbonden Interre gionale Rechercheteam Noord-Holland-Utrecht (IRT). Staehle verdedigt cliënten die verdacht worden van deelname aan de zogeheten Octopus-organisatie. De aanpak van deze grote hasj- bende die miljoenen ver diende met de import van Marokkaanse hasj, verloopt zeer moeizaam. Grootste verdachte, een 39-jarige voormalige autocoureur en bloemenhandelaar uit Oost- zaan, strooit regelmatig met geheime politic-informatie die van diefstal afkomstig is. Verder zou de bende zich schuldig maken aan intimi datie van getuigen, politie en justitiemensen. Staehle zal nu proberen de floppy's aan de politie te geven als de pers er niet bij is.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3