Historisch vredesoverleg na 25 jaar burgeroorlog 'Njet' geen reden voor extra zorg Feiten &Meningen Pillenfabrikanten vrezen minister niet Strafrechter Slagter: Justitieel klimaat doodgriezelig DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 COMMEN TAAR 'Njet' is terug. De Sovjet-minister van bui tenlandse zaken Gromyko werd met dat woordje ooit wereldberoemd. Op zeker mo ment stond de baas van de Sovjet-diploma1 tie zelfs bekend als Mister Njet, Meneer Nee. Deze week dook het al bijna vergeten Russische woordje weer op. De Russische president Jeltsin nam het in de mond ten aanzien van een Bosnië-verklaring van de CVSE, nadat zijn minister van buitenlandse zaken Kozyrev het al in Brussel had laten horen toen het er op aan kwam een over eenkomst met de NAVO te tekenen. Nu de CVSE-top in Boedapest achter de rug is, kan het niemand meer ontgaan dat zich een nieuwe worsteling om invloedssfe ren afspeelt. Het IJzeren Gordijn van weleer mag dan zijn verdwenen, dat wil nog niet zeggen dat Moskou het op prijs stelt als het Westen onbelemmerd aan de slag gaat in Ruslands voor- en achtertuin. NAVO-lid- maatschappen van landen als de Republiek Tsjechië en Polen stelt Moskou evenmin op prijs als een vredesmacht van blauwhelmen waarop het weinig greep heeft in Nagorno- Karabach. Het heeft er alle schijn van dat de Russen glashelder willen laten weten waar het op staat en ook grenzen willen trekken nu ze daartoe de kans hebben. Die kans wordt hen geboden door de weifelachtigheid in het Amerikaanse buitenlandse beleid. Was hington vaart een zigzagkoers en dat zal de komende tijd waarschijnlijk alleen maar er ger worden. De verklaring daarvoor is eenvoudig. Met president Clinton hebben de Democraten het in het Witte Huis voor het zeggen, maar sinds kort heeft hij te maken met een Repu blikeinse meerderheid in het Congres. Clin ton zelf is al geen groot visionair met rugge- graat op het gebied van het buitenlandse beleid, en nu een politieke standwerker als Helms in het Congres een belangrijke vin ger in de pap krijgt, valt te verwachten dat Washington als richtinggevende factor in de wereldpolitiek steeds meer aan kracht zal inboeten. President en Congres zullen im mers voorlopig nog wel blijven touwtrekken over de buitenlandse politiek. Wie aan het langste eind trekt, kan van geval tot geval verschillen. Maar zelfs als een van beiden het buiten landse roer stevig in handen krijgt, is het onaannemelijk dat Washington weer het baken wordt dat het na de Tweede Wereld oorlog was. Daaraan ligt een verschijnsel ten grqndslag die de Brits-Amerikaanse his toricus Paul Kennedy fraai heeft omschre ven als imperial overstretch. Simpel gezegd: de Amerikaanse wereldmacht is het laatste decennium uit zijn krachten gegroeid. De alles overheersende rol van de Amerikaanse economie is uitgespeeld en daarmee is ook Amerika's politieke en militaire macht on dergraven. Aangezien het voormalige Sovjet-rijk eveneens is bezweken, kent de wereld nu niet meer het simpele schema van twee su permachten die de dienst uitmaken, maar een veelheid aan machtspolen die ieder voor zich èn onderling hun nieuwe rol moeten zien te vinden. Dat zelfs een gesle pen machtspoliticus als de Franse president Mitterrand niet meer zo goed weet hoe het met het evenwicht -in Europa verder moet, is een teken aan de wand. De internationale diplomatie is simpelweg nog steeds in ver warring. Wat dat betreft is de recente treur nis in Brussel en Boedapest dus geen reden voor extra ongerustheid. Wel is het zaak de wereldpolitiek wat realistischer te beschou wen en van internationale fora als CVSE, NAVO en VN geen krachttoeren te verwach ten die ze niet aan kunnen. Evenzeer is het van belang dat elk machtscentrum behoed zaam opereert. In een onzekere kunnen overhoedse acties i voorspelbare reacties leiden. Sinn Fein schaart zich morgen met Britten om onderhandelingstafel Op 30 augustus werd in Noord-lerland een staakt-het-vuren van kracht. It's dersonstown op een openluchtbijeenkomst van Sinn Fein. Het staakt-het-vu er (Het is voorbij) kopte een krant in chocoladeletters. Deze foto is destijds genomen in An- n vormde de inleiding op de vredesbesprekingen die morgen beginnen. FOTO EPA CERRY PENNY In het nog prille vredesproces in Noord-lerland wordt een historische stap gezet wanneer leiders van Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), morgen in Belfast een officiële ontmoeting hebben met vertegenwoordigers van de Britse regering. Nadat de wapens van de republikeinse guerrillabe weging IRA drie maanden lang hadden gezwegen, kondigde de Britse premier Major vorige week de historische, hoewel nog verkennende besprekingen aan. Morgen begint het proces dat moet leiden tot een vreedzame regeling van het conflict tussen ka tholieken en protestanten in Noord-lerland. In de 25 jaar durende, bloedige burgerstrijd zijn meer dan 3.000 doden gevallen, hebben naar schatting 30.000 mensen verwondingen opgelopen en werd bij 10.000 bomaanslagen voor miljarden guldens schade aangericht. De bijeenkomst is het eerste resultaat van het vre desplan dat Major en zijn toenmalige Ierse collega Albert Reynolds een jaar geleden lanceerden in hun 'Verklaring van Downing Street'. Het worden de eerste officiële contacten tussen Britse functionaris sen en Sinn-Feinleiders sinds 1922, toen Groot- Brittannië Ierland opdeelde in de onafhankelijke Ierse Republiek en Ulster, dat onder Brits bestuur bleef vallen. De gesprekken tussen de gezworen vijanden zullen niet gemakkelijk zijn. Flet wantrouwen is groot tus sen de Britse regering en de IRA. De terreurbewe ging pleegde jarenlang afschuwelijke moorden en bomaanslagen in Ulster en Groot-Brittannië zelf. Londen eist daarom dat de IRA zijn wapens en ex plosieven inlevert. Adams zegt dat zijn Sinn Fein permanent contact wil onderhouden met de Britse regering, maar die weigert overleg op ministerieel niveau. Martin Mc- Guinness, die de besprekingen namens Sinn Fein zal voeren, heeft verklaard dat hij nog meer noten op zijn zang heeft. Terugtrekking van de Britse troe pen uit Ulster en de kwestie van IRA-gevangenen moeten wat hem betreft hoog op de agenda van de besprekingen staan. De diepgewortelde tegenstellingen tussen pro testanten en katholieken in Ulster worden gesym boliseerd door de Slag bij de Boyne, ruim 300 jaar geleden. De legers van de Nederlandse prins Wil lem III, koning van Engeland, versloegen er de ver dreven katholieke koning Jacobus. De overwinning van de 'orangisten' wordt nog jaarlijks met veel tromgeroffel door honderdduizenden Noordierse protestantanten gevierd. De eeuwenoude protestantse hegemonie in Ulster leidde in 1968 en 1969 tot onlusten door de katho lieke bevolking in Londonderry, die zich econo misch en sociaal achtergesteld voelde. Symbool van de emancipatiestrijd werd Bernadette Devlin, die de katholeike eisen voor gelijkheid, werkgelegen heid en betere huisvesting verwoordde. In die tijd nam ook het oude Iers-nationalistische IRA de wa pens weer op tegen 'de troepen van de Kroon'. Lon den reageerde door Ulster onder direct Londens bestuur te stellen. Bovendien stuurde de Britse re gering meer troepen naar de roerige provincie. De IRA-aanhang breidde zich in 1981 nog uit door de propagandaslag rond tien IRA-honderstakers in de Maze-gevangenis in Belfast. Onder hen was Bobby Sands, die als eerste de hongerdood stierf. Londen, dat veel geld in Ulster stopte in de hoop dat welvaart de tegenstellingen zou verminderen, weigerde echter consequent te praten met Sinn Fein, de politieke tak van de IRA. Uiteindelijk moest Londen echter concluderen dat die weigerachtige (ïouding tot niets zou leiden. Bo vendien kreeg de Britse regering van haar com mandanten in Noord-lerland te horen dat het con flict langs militaire weg nooit te beslechten zou zijn. daarnaast heeft Amerikaanse druk volgens Britse dagbladen een grote rol gespeeld bij het totstand komen van de morgen beginnende gesprekken. Niet voor niets was Sinn-Feinleider Adams juist de ze week in Washington op bezoek. LONDEN Rtr-ANP Wie dacht dat de paniek bij de farmaceutische industrie is uitgebroken, heeft het mis. De aankondiging van minister Borst (VWS), maandag, dat ze de prijzen van medicijnen wet telijk aan banden gaat leggen, is gelaten ontvangen. „We we ten niet precies wat de minis ter bedoelt. Eind december hebben we een gesprek met haar en dan zullen wij het wel horen", formuleert Puck Bos- sert namens de Nefarma, de organisatie van de geneesmid delen-industrie, voorzichtig. Toch bekruipt de industrie on derhuids wel een gevoel dat het beste kan worden samengevat met: 'daar gaan we weer'. Al sinds jaar en dag wordt vanuit de overheid gesteld dat de prij zen van geneesmiddelen te hoog zijn en dat daaraan iets moet worden gedaan. Zo kon digde het tweede kabinet-Lub- bers in 1988 een Tijdelijke Wet Geneesmiddelenprijzen aan. Die moest ervoor zorgen dat de medicijnprijzen tot 1990 op het niyeau van maart 1987 bevroren zouden worden. De actie was eigenlijk alleen bedoeld om alle betrokken partijen in de zorg te dwingen zelf maatregelen te ne men. Dat gebeurde. Begin 1990 lag het zogenoemde Omni-par- tijen akkoord (OPA) op tafel. Dat voorzag in een bezuiniging van 420 miljoen gulden per jaar op de medicijnkosten. De tijdelijke wet werd op 25 ja nuari 1991 nog wel van kracht, maar had eigenlijk geen effect meer. Zeker niet toen in datzelf de jaar het geneesmiddelen ver- goedings systeem (GVS) werd ingevoerd. Krachtens dat sys teem werd voor groepen medi cijnen een maximum-vergoe ding vastgesteld. Was het mid del düurder, dan moest de klant de rest zelf bijbetalen. Op 1 ja nuari 1993 stierf de tijdelijke wet een stille dood. OPA en GVS hebben echter niet opgeleverd wat de overheid er van verwachtte. Vanaf halver wege vorig jaar worden nieuwe (en dus dure) medicijnen niet meer onder het GVS gebracht. Om nieuwe ingrepen te voorko men, verlaagde de industrie op 1 juni 1994 de medicijnprijzen met vijf procent. Een bezuini ging van 200 miljoen gulden. Voor minister Borst is dat alles echter niet genoeg. De medi cijnkosten lopen uit de hand, meent zij. Voor komend jaar is staat een tegenvaller van zo'n 320 miljoen gulden te wachten. Bovendien zijn de prijzen in Nederland de hoogste van Eu ropa. Bij Nefarma zet men vraagte kens achter Borst's stellingna- me. Puck Bossert wijst op het Financieel Overzicht Zorg (FOZ), de basis voor het over heidsbeleid. Dat stuk maken de VWS-ambtenaren zelf, waarbij ze ook het effect verwerken van door henzelf bedachte bezuini gingsmaatregelen. Om vervol gens op basis van die bereke ningen de ziekenfonds- en AWBZ-premies te bepalen. „Het FOZ houdt geen rekening met de werkelijkheid", meent Bossert. „Zo wordt geen reke ning gehouden met de vergrij zing van de bevolking, terwijl de ouderen toch de grootste slik kers van medicijnen zijn. Het stuk is niet realistisch." Met an dere woorden: de financiële te genvallers die de overheid sig naleert om daarna ingrepen te eisen, zijn er volgens Nefarma Minister Borst. niet. Nog afgezien van het feit dat de burger zelf via de verze keringspremies voor de kosten opdraait en niet 'de overheid'. Dan het andere punt: de kosten van de medicijnen in Neder land. Volgens de minister liggen die 48 procent hoger dan in an dere Europese landen. Nefarma houdt het op 20 procent, een percentage dat bovendien ge staag daalt. Bossert: „Het on derzoek waarop de minister zich beroept, is door het Insti tuut voor Onderzoek van Over heidsuitgaven als slordig en aanvechtbaar bestempeld Blijft wel de vraag recht over eind waarom een pilletje hier meer moet kosten dan over de grens. Het lage verbruik en het feit dat vrijwel alle middelen uit het buitenland moeten worden geïmporteerd, verklaart Bossert. Nederland heeft maar één me dicijnproducent: Organon in Oss. Dat ons land maar één 'pillenfa- briek' kent betekent tegelijk een fors obstakel voor het door mi nister Borst gesuggereerde al ternatiefvoor een prijsingreep: het Franse systeem. In Frankrijk maken overheid en producent afspraken over prijs en verbruik van een medicijn voordat het op de rqarkt wordt toegelaten. In ruil daarvoor krijgt de produ cent belastingvoordelen. Frankrijk kent echter een grote eigen farmaceutische industrie, 'zodat het Systeem daar kan werken. Voor Nederland, waar 95 procent import is, ligt dat an ders. Nog afgezien van het feit dat de overheid niet graag werkt met belastingvoordelen voor bedrijven die hier investeren. Terug dus naar de ingreep in de prijzen. De tijdelijke wet uit 1991 bestaat niet meer. Op ba sis van de Prijzenwet kan minis ter Borst niets beginnen. Die wet staat alleen prijsmaatrege len toe bij een snel stijgende in flatie, veroorzaakt door een eco nomische noodsituatie. En daarvan is geen sprake. De bewindsvrouw zou hooguit kunnen teruggrijpen op de tij delijke wet om die zonder het woord 'tijdelijk' weer bij de Tweede Kamer in te dienen. Bij Nefarma gelooft men daar niet in. Bossert: „Wij zijn niet in pa niek. De minister is zelf arts ge weest en weet dus hoe belang rijk medicijnen zijn. Wij maken ons niet zo'n zorgen. Bovendien ligt er een rapport van de Alge mene Rekenkamer waaruit blijkt dat overheidsmaatregelen niets opleveren. Dat is alleen zo als de'hele branche zelf iets doet". WIM STEVENHAGEN Nederlandse rechters moeten op het ergste zijn voorbe reid. Er zullen nog meer maatregelen moeten worden genomen om hen en de gegevens waarmee zij werken te beschermen. Dat zegt strafrechter mr. S. Slagter in een reactie op de inbraken bij het Amsterdamse parket en een officier van justitie. Door die inbraken kreeg de top van crimineel Nederland gevoelig materiaal in han den. Inmiddels heeft de vergadering van procureurs generaal besloten dat er maatregelen moeten worden genomen. Slagter: „Ook rechters hebben nu te maken met een cultuuromslag. In het verleden hadden we van doen met nette misdadigers en nette advocaten. We konden rustig alles open en bloot op tafel laten liggen en stuk ken mee naar huis nemen. Nu is er wantrouwen. We moeten eraan wennen dat de situatie gevaarlijk is en al les achter slot en grendel opbergen." Sommigen vergelijken het optreden van de georgani seerde misdaad in Nederland met de Italiaanse maffia. Ook Slagter vindt het klimaat 'doodgriezelig'. „Nie mand weet meer wie wel en niet is te vertrouwen. De rechtsstaat wankelt. Wie weet wat er de komende tijd nog meer boven water komt. De politie laat steken val len. Justitie heeft volgens minister Sorgdrager geen greep meer op het opsporingsapparaat. Er zijn te wei nig officieren van justitie die dit gigantische karwei het aanpakken van de grote criminaliteit kunnen klaren. Wie weet waar het moet eindigen?", aldus de rechter. De belangrijkste taak bij het oplossen van de criminali teit ligt volgens Slagter bij het Openbaar Ministerie en de pojitie, waarbij het OM de leiding heeft. „Maar tus sen die twee botert het niet. Bovendien blijken weinig officieren van justitie goed opgewassen te zijn tegen hun zware taak. Kopstukken bij de bestrijding van de georganiseerde criminaliteit verdwijnen naar hogere posten. Zowel officieren als rechters zullen juist nu doorlopend moeten worden bijgeschoold in tal van za ken die de georganiseerde criminaliteit betreffen" .al dus Slagter. In tegenstelling tot veel rechters is Slagter wél bereid de houding van de rechtspraak en vooral die van het Amsterdamse gerechtshof kritisch onder de loep te nemen. Hij kan er, nu hij niet meer nauw betrokken is bij grote strafzaken, ook wat afstandelijker naar kijken. Slagter was jarenlang een van de belangrijkste vice-pre- sidenten bij de Amsterdamse rechtbank. Hij stond be kend om zijn kritische houding ten opzichte van het politie-apparaat. Het OM speelde hem meermalen za ken toe waarbij de politie op een negatieve manier was betrokken. Echt manipuleren vindt Slagter dit niet. „Maar het is zeker waar dat een officier een zaak bij een bepaalde strafkamer kan aanbrengen waarvan hij weet dat de rechters daar op een bepaalde manier denken." Dat ook Valente op een dergelijke manier een bepaalde rechter zou hebben omzeild, betekent volgens Slagter niet dat die rechter corrupt was. Slagter heeft bewondering voor het optreden van de voorzitter van de strafkamer van het Amsterdamse hof, mr. J. Willems, die zaterdag de politie beval te laten we ten welke opsporingsmethoden zij heeft gebruikt. Slag ter: „Ik zou hetzelfde hebben gedaan. Als de politie op sporingsmethoden gebruikt die niet conform wet en recht zijn, moet de rechter dat weten om een goed oor deel over de zaak te kunnen vellen. Onrechtmatig ver kregen materiaal mag nu eenmaal niet als bewijs wor den gebruikt. Ook niet als dat zou betekenen dat crimi nelen daarmee misschien vrijkomen." Hoewel Slagter de actie van Willems begrijpelijk en ver standig vindt, is hij van mening dat die eigenlijk over bodig had moeten zijn. „Al twaalf jaar geleden was ik voorzitter van een commissie die de politiepraktijken bekeek en vaststelde wat wel en niet mag. Ook de offi ciële staatscommissie die hierop volgde, legde die nor men en waarden bij opsporingsmethoden vast, gevolgd door de Hoge Raad. Steeds weer werd gezegd dat op sporingstactieken op de een of andere manier, bij voor keur via het proces-verbaal, moeten zijn te toetsen. De landelijke toetsingscommissie die volgend jaar gaat werken, had ook eigenlijk jaren geleden al moeten wor den ingesteld", aldus Slagter. Die commissie gaat voor af bekijken welke opsporingsmethoden in bepaalde za ken kunnen worden gehanteerd en onder welke voor waarden. Zij is ingesteld naar aanleiding van de IRT-af- faire. Een parlementaire enquête vindt Slagter volstrekt over bodig. „Zet een paar ervaren strafrechters bij elkaar. Die kunnen zo zeggen wat niet en wat wel mag en on der welke voorwaarden. Een enquête is alleen maar on gunstig. Je weet niet welke zaken je losmaakt." AMSTERDAM

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2