AEK Ajax vergeet score op te voeren tegen meGapooL Cruijff haalt opgelucht adem ICEUS! Sport Tarik Oulida heet nu al 'de kleine Cruijff' Chinezen geschorst DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 2e VESTIGING PELIKAANSTRAAT 20-24 - Danny Blind: 'Wij zijn nu de te kloppen ploeg in Europa' de passeerbeweging én de goe de voorzet leverde, en Litma- nen, die tekende voor de 'terug- legger'. „Daarna werd het wat minder", ging Blind verder. AEK mocht laten zien dat het ook leuke dingen kon doen. Effectief waren de acties niet. „In het eerste kwartier na rust kregen we toch weer kansen bij de vleet", pikte Blind de draad weer op. In de eerste zeven mi nuten na de pauze schoot Ro nald de Boer twee keer tegen Atmatsidis op, zag Finidi Geor ge diezelfde doelman weer hin derlijk in de weg liggen en knal de Overmars naast. Blind: „Dat laatste deel van de wedstrijd, tja, dat was rommelig." Maar het was ook de fase met de meeste kansen. Dat had Blind ook gezien: „We hadden veel meer goals kunnen maken." De Ajacieden kwamen voor de zo veelste keer voorbij. Maar alleen Oulida kreeg het net nog in be weging. Niemand die zich er druk om maakte. Het was al feest voordat de eerste bal was getrapt. Er was maar één Ajacied tus sen de veertigduizend vrolijke fans die het moeilijk had. Rob bie Alflen - inmiddels afgekeurd - nam in de rust officieel af scheid van Ajax. De evengreen 'You'll never walk alone' bege leidde Alflen op zijn eenzame meters naar de kant. Het waren de enige tranen die vloeiden op deze vrolijke vlaggetjesdag. Ajax (Ned) - AEK Athene (Gri) 2-0 (1- 0). 7. Oulida 1-0, 81. Oulida 2-0. Scheidsrechter: Coroado (Por). Toe schouwers: 40.000. Ajax: Van der Sar; Reiziger, Blind, Rijk aard en Frank de Boer; Seedorf, hitma nen (80. Kluivert) en Oulida; Finidi (80. Van Vossen), Ronald de Boer en Over- AEK Athene: Atmatsidis; Agorogiannis, Koutoulas (46. Kopitsis), Papadopoulos en Kassapis; Stamatis, Vlacnos, Tsartas en Borbokis; Saravakos en Kostis (68. Van den Burgh is alweer thuis Veel eerder dan gepland is Cas per van den Burgh teruggekeerd van een trainingsstage in Australië. De hitte en verveling dreven de Leidse triaüeet al na tweeëneenhalve maand terug naar Nederland. Van den Burgh was aanvankelijk van plan om in Australië te overwinteren. „Aan de ene kant ben ik te leurgesteld, aan de andere kant ook een stuk wijzer geworden", aldus Van den Burgh.'„De hitte en het gevaar om door het felle zonlicht huidkanker te krijgen maakten trainen op bepaalde delen van de dag onmogelijk. Maar ik ben er achter gekomen dat alleen maar trainen mij ook niet ligt. Er is meer in het leven dan sport." De 22-jarige Leidenaar, die in 1994 op de nationale Super Prestige-ranglijst van de veer tiende naar de zevende plaats klom, hoopte in Australië zijn sportieve plafond te ontdekken. „Ik ben zeker met hardlopen enorm vooruitgegaan. Maar de trainingsmogelijkheden waren er niet ideaal. Ik verbleef bij fa milie in Dianella in de buurt van Perth. Daar kwam ik de stad nauwelijks uit. Om gemakkelij ker te kunnen trainen, ben ik vervolgens naar een rustiger ge bied vertrokken. Australië is een prachtig land, maar in een cara van wachten op de volgende training ging me op den duur vervelen." Terug in Leiden pakt Van den Burgh de draad op zondag 18 december weer op met de Kerst halve marathon van Zoeterwou- de. „Ook al heb ik mijn trai ningsstage voortijdig afgebro ken, ik denk dat ik vooral men taal een stuk sterker ben gewor den. Voorheen legde ik mijzelf bij wedstrijden veel te veel druk op. Nu ik ontdekt heb dat er meer in het leven is dan sport, verschijn ik veel relaxter aan de start." De 'kleine Cruijff zou nooit een grote worden. Tarik Oulida leek in bijna alles op de grootste voetballer die de club ooit heeft ge had. Er is één groot verschil. De grote Cruijff was nooit gebles seerd. Oulida wel. Hij was net op tijd fit en klaar voor zijn opval lende prestatie van gisteravond. Terug van weggeweest scoorde hij beide doelpunten voor Ajax tegen AEK. Tussen twee blessu res door, klonk het al weer ergens. Oulida wandelde gisterochtend met de rest van de ploeg op het strand van Egmond. Dat kende hij nog van vorig seizoen, toen hij bij de ploeg voor Hajduk werd uitverkozen. Plotseling liep assistent-trainer Van der Lem naast hem. Met de medede ling dat hij zou spelen. De middenvelder was verrast: „Ik had het niet verwacht, nee. En dan nog een rentree waar je alleen maar van kan dromen." Maar dromen doet het talent al lang niet meer. Daarvoor heb ben de talrijke blessures hem te veel pijn gedaan. Dit seizoen al weer de derde. Het supercupduel tegen Feyenoord, in augustus, was al weer zijn laatste optreden. „Ik heb het een stuk moeilijker gehad dan de vorige keren", zegt hij. „Ik heb heel diep gezeten. Vooral ook omdat ik voor die blessure goed speelde." Oulida be gon eindelijk op een basisplaats te rekenen. Totdat hij een bles sure opliep in een duel met Peter Bosz. „Ik ben er nu overheen, maar makkelijk was het niet." Hij kreeg meteen de bijbehorende schouderklopjes. Van Van Gaal maakte hem het ultieme compliment. De technisch direc teur noemde zijn naam in de kleedkamer. Ook Blind kwam even langs. „Als ik", zei de aanvoerder, „zo zou spelen en dan nog twee keer zou scoren, zou ik vannacht echt lekker slapen." Oulida, bijna verlegen: „Maar ik had er eigenlijk drie moeten maken..." peking/stockholm anp De omvangrijkse dopingaffaire in de Chinese sportwereld kreeg gisteren een vervolg met een reeks straffen door de interna tionale sportbonden. Vier zwemmers, drie zwemsters en atleet kregen een schorsing Tijdens de Aziatische Spelen van oktober in Hiroshima rea geerden elf Chinese sportmen sen positief op een dopingcon trole. Van dit elftal kreeg hor denloopster Han Qiung voorlo pig de hoogste straf. De' Interna tionale Amateur Atletiek Fede ratie (IAAF) sloot haar voor vier jaar uit van deelname aan wed strijden. De internationale zwembond (FINA) schorste wereldkam pioene Lu Bin voor twee jaar. Bij een test tijdens het trai ningskamp in de aanloop naar de Aziatische Spelen werden in de urine van de Chinese, die in Hiroshima vier gouden en twee zilveren medailles veroverde, sporen van dehydrotestosteron aangetroffen. De FINA verklaarde haar we reldrecord op de 200 meter wis selslag (2.11,57) ongeldig. De snelste tijd is nu in handen van haar landgenote Li Lin (2.11,65). Lu Bin kreeg evenals haar land genoten Hu Bin, Xiong Guo- ming, Fu Yong en Zhang Bin en landgenotes Zhou Guanbin en Yang Aihua ook van de Chinese zwembond een tweejarige schorsing opgelegd. Ander groot nieuws uit de Chinese sportwereld was giste ren het plotselinge stoppen van Liu Dong, wereldkampioene op de 1500 meter. Zij nam haar be sluit na een reeks knallende ru zies met de omstreden trainer Ma Junren. Beslag op tegoeden FC Groningen Problemen tussen FC Gronin gen en een groep ondernemers hebben ertoe geleid dat beslag is gelegd op de tegoeden van de eredivisieclub bij de KNVB. De zakenmensen willen op die wij ze een half miljoen gulden te rugvorderen. Dat bedrag was in 1992 beschikbaar gesteld voor de komst van Van Kessel van de Graafschap. De totale transfer som bedroeg 750.000 gulden. De afspraak was gemaakt dat de zakenlieden hun investering te rug zouden krijgen als Van Kes sel doorverkocht zou worden, FC Groningen transfereerde Van Kessel naar FC Utrecht. Van de opbrengst van 275.000 gulden bleef slechts 25.000 gul den over omdat FC Groningen nog een kwart miljoen aan de Graafschap moest overmaken. George Weah (rechts) ontwijkt een tackle van Yuri Mikiforov. foto epa Barcelona en AC Milan naar laatste acht Champions League Johan Cruijff gaat in Barcelona prettige feestdagen tegemoet. De Nederlandse topcoach kwa lificeerde zich gisteravond met de Spaance landskampioen voor de laatste acht van de Champions League. Dat ging in het kolkende maar lang niet uit verkochte stadion Nou Camp niet zonder moeite. In een an dere groep sloot ook AC Milan zich ook met hangen en wurgen aan bij de laatste acht. Het duel tussen Barcelona en de verrassende groepswinnaar IFK Göteborg, dat zich al lang en breed voor de kwartfinales had geplaatst, eindigde in 1-1. De Zweedse gelijkmaker van Rehn viel in de voorlaatste mi nuut, nadat Bakero in de 81e minuut de score had geopend met een achterwaartse kopbal. „Barca", dat met de buitenlan ders Koeman, Stoitskov en Ro- mario speelde, kon zich het nieuwe puntverlies in de slotfa se nog net permitteren. Van de bedreigde Europese topclubs ontsnapten titelhou der AC Milan (1-0 zege bij Austria Salzburg) en Bayern München (4-1 winst bij Dinamo Kiev) eveneens aan een vroeg tijdige aftocht. Manchester Uni ted, dat Galatasaray met 4-0 klop gaf, werd door het positie ve resultaat van rivaal Barcelona de grootste verliezer van de Champions-League-nieuwe- stijl. Paris Saint Germain, dat Spartak Moskou met 4-1 af droogde, bleef in groep B zon der puntverlies. De Franse club speelt in de volgende ronde te gen Barcelona. De andere twee kampen: Bayern München - Göteborg, AC Milan - Benfica, Hajduk Split - Ajax. Milan Als een straatvechter knokte het ooit majestueuze AC Milan zich gisteren in Wenen langs de modale voetballers van Austria Salzburg. De formatie van trai ner Capello handhaafde met pijn en moeite de 1-0 voor sprong uit de eerste helft. De beloning was de moeite waard. De druk bij de Italianen was zeer groot. Milan moest winnen van de Oostenrijkers. Milan speelde vanaf het begin agressief en zocht voortdurend de aanval. Hoewel de eerste kans voor de Oostenrijkers was - doelman Rossi tikte een schot van Jurcevic op de paal - domi neerden de Milanezen. In de zesde minuut scoorde Simone uit een hoekschop van Alberti- ni. De scheidsrechter keurde de treffer echter af, omdat Massaro buitenspel zou "hebben gestaan. Twintig minuten later maakte Massaro wel een geldig doel punt. Doelman Konrad kon het schot van Savicevic niet klem houden, waarna Simone in de rebound de bal op de paal schoot. De inlopende Massaro liep met geluk tegen de bal op en scoorde tot zijn eigen verras sing. Bayern Bayern, dat hoe dan ook de prestatie van concurrent Spar tak Moskou moest overtreffen, had in het winterse Kiev een koude start. Dinamo had op het drassige en zompige veld, dat twee dagen eerder door 200 mi litairen sneeuwvrij was ge maakt, het beste van het spel. De kampioen van Oekraïne ver zuimde echter de kansen te be nutten. Papin zette zijn ploeg in de 56e minuut op het winnende spoor bij een 1-1 stand. Op dat moment wist Bayern zich al vrijwel zeker geplaatst voor de laatste acht, aangezien de tech nische staf via moderne tele communicatie op de hoogte was van het gunstige scorever loop in Parijs. Papin en Scholl hielpen Bayern in de slotfase aan een geflatteerde zege van 1 - 4. Paris Saint Germain deed voor eigen publiek de sportieve plicht. De succesvolste club van de Champions League beroofde Spartak Moskou van de laatste illusie op de kwartfiriales. Weah en Ginola scoorden in de eerste helft. Weah, met zeven doel punten topschutter van de Champions League, en Rai wa ren na de pauze trefzeker. Ro- dionov deed nog iets terug voor het ontgoochelde Spartak. Met zes overwinningen in evenveel wedstrijden is de Franse top club de onbetwiste grootverdie ner van de lange kwalificatie reeks. In groep C stond alleen nog geld en prestige op het spel. Benfica en Hajduk Split, de ko mende tegenstander van Ajax, hadden zich als nummers 1 en 2 al geplaatst voor de kwartfina les. Benfica speelde 1-1 bij An- derlecht (doelpunt Rutjes) en Steau Boekarest won met 1-4 bij Split. Broers De Boer willen blijven Amsterdam Ronald en Frank de Boer praten vandaag met de leiding van Ajax over verlenging van hun contract. De tweeling lijkt bereid, bij wijze van spreken, tot het jaar 2000 bij te teke nen. De verbintenis van aanvaller annex middenvelder Ronald de Boer bij de landskampioen loopt tot medio 1996. Verdediger Frank is nog een jaar langer aan de club verbonden. Onlangs was de laatste gevleid door belangstelling van Barcelo na. Hij zegt: „Ik ben benieuwd wat Ajax donderdag te bieden heeft. De kans is groot dat ik bijteken. Er zijn in feite maar drie andere clubs die interessant voor me zijn: Barcelona, Juventus en AC Milan." Frankfurt naar kwartfinales napels Eintracht Frankfurt heeft zich gisteren als derde Duitse club geplaatst voor de kwartfinales van de UEFA-beker. In Na pels won de ploeg van trainer Heynckes met 1-0 van het Itali aanse Napoli. De enige treffer kwam op naam van ex-intematio- nal Ralf Falkenmayer. Scheidsrechter Mario van der Ende legde in de slotfase de wedstrijd enkele minuten stil. Vanaf de matig gevulde tribunes werden allerlei voorwerpen het veld opge gooid, waaronder een flesje met water. Hersman vervangt zieke Veldkamp Amersfoort Martin Hersman vervangt Bart Veldkamp bij de wereldbekerwedstrijd schaatsen die komend weekeinde in de Noorse plaats Bergen wordt gehouden. De Hagenaar heeft griep. Behalve Hersman bestaat de Nederlandse kernploeg uit Arjan Schreuder, Rintje Ritsma en Falko Zandstra. CBS betaalt fors voor basketbal new york De televisiemaatschappij CBS heeft voor een bedrag van 1,725 miljard dollar (ruim drie miljard gulden) het recht ver kregen basketbalwedstrijden uit de Amerikaanse universitaire league uit te zenden. De overeenkomst heeft een geldigheid van acht jaar. CBS liep vorig jaar de rechten op uitzending van foot- ballwedstrijden mis. Die gingen voor een bedrag van 1,58 mil jard dollar (circa 2,8 miljard gulden) naar Fox, dat een contract tekende voor vier jaar. Merson ontsnapt aan vervolging st albans Cocaïneverslaafde voetballer Paul Merson wordt niet vervolgd voor drugsbezit. Dit heeft de politie in St. Albans, Hert fordshire, bekendgemaakt. De spits van Arsenal en het Engelse elftal deed onlangs in de krant Daily Mirror een ophefmakende bekentenis over zijn drugsgebruik. Hij snoof per avond voor vierhonderd gulden aan cocaïne. Hij bekende ook een zware gokker te zijn. Merson kreeg wel een justitiële waarschuwing. De voetbalbond schorste hem voor zes weken. Merson ondergaat intussen een ontwenningskuur. Schuiteman in Jong Oranje leverkussen Bondscoach Rinus Israel van Jong Oranje heeft de bij Bayer Leverkusen spelende Bernard Schuiteman geselecteerd voor Jong Oranje. De uit Garderen afkomstige speler van de Bundesliga-club is opgeroepen voor de partij tegen Luxemburg, volgende week dinsdag in het Utréchtse stadion Galgenwaard. Schuiteman, afkomstig van Veluwse Boys, speelt voor het vierde seizoen bij Bayer. Vorig jaar debuteerde de 21-jarige Schuiteman in de Bundesliga. Ajax is toch een merkwaardig fenomeen. Een wonder- team, wordt zelfs gefluisterd. Maar dan een wonderteam dat zelf ook wonderen kan verrichten. In Amsterdam sla gen ze er in deze dagen van ongekende voorspoed nog in om van het absolute niets nog het aardige iets te maken. De laatste poulewedstrijd in de Champions League, tus sen het geplaatste Ajax en het uitgeschakelde AEK (2-0), had niet gespeeld hoeven worden. De wedstrijd, die niets kon worden, werd nog best leuk. Ajax gaat zonder neder laag en met een bankrekening vol nullen naar de kwartfi nales. amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Succes zonder grenzen. In De Meer zit nu eenmaal alles mee. In de Nederlandse competitie vallen de concurrenten vanzelf om, in de Champions League gaan de miljoenen nog harder dan de (doel-)punten. Ajax laat zich meevoeren door de wolk van successen, laat zich strelen door de complimenten van de voetbalwereld. Stiekem kijkt de ploeg al over Hajduk Split, over de kwartfinales, heen. Naar het voorportaal van de finale. Dat is gevaarlijk. Maar Ajax is al weer een stuk verder dan vorig jaar. Zeperds als tegen Parma of Auxerre zijn onwaarschijnlijk. „Wij", wist aanvoerder Danny Blind, „wij zijn nu de te kloppen ploeg in Europa. Dat realiseren we ons terdege." Het elftal is volwassener geworden, profes sioneler en - zoals Parma-trai- ner Scala dat al aangaf - minder naief. „Als je", glunderde baas Van Gaal later, „als je zo fantas tisch kunt spelen in een wed strijd waarin niets meer op het spel staat, ben je goed bezig." De technisch directeur vond zelfs een uitslag van 7-0 bij dit duel passen. In de visie van Van Gaal is bijna iedere kans ook een doelpunt. Maar een elftal dat zelfs scherp kan blijven voor een slap slotakkoord, mag zich misschien wel een echt topteam noemen. Misschien, want voor AEK was er nog minder te ver dienen. Alles mocht en alles kon. Bijna alles lukte ook. De leukste acties, de mooiste com binaties, de prachtigste drie hoekjes. Alles, behalve doelpun ten. Want op deze vriendelijke en geheel vrijblijvende avond was het moeilijk om bij de les te blijven. Bijna alle Ajacieden trokken in een lange rij voorbij aan keeper Atmatsidis. De Griek hoefde alleen twee keer Oulida doortocht te verlenen. Wat moest dat worden? Met een be stuur dat de vuurpijl van de ei gen fans meer vreesde dan die van AEK. Een penningmeester die niet meer weet waar hij de komma nog moet zetten. En met voetballers, de vruchtbare vaders van De Meer, die pas na pakjesavond de koffers wilden pakken voor het trainingskamp? Of die veertigduizend vlagge tjes, die als alternatief werden aangedragen voor het echte knalwerk. Alsof de harde kern van de F-side en andere vakge noten zo'n stukje plastic, gratis uitgedeeld om gezellig mee te wapperen, zouden verkiezen boven de geur van kruitdampen en de spanning van de illegale duizendklapper. Dat kon dus nooit wat worden. Het was een koddig gezicht in het Olympisch Stadion. Veertig duizend fans voor een wedstrijd die nooit een "Wedstrijd kon Tarik Oulida lijkt de Griekse keeper Atmatsidis te gaan torpederen, n doelpunten voor Ajax dat AEK met 2-0 versloeg. worden. Veertigduizend volwas- Amsterdam. Het zijn de tekenen kerels die hartstochtelijk met dat stukje plastic van nog geen vier kwartjes wapperden. Dat is - met neerdalende staven en voorbijschietende projectie len - wel eens anders geweest in welvaart van Ajax. Zo lang de successen blijven duren, ten- Tegen AEK had het succes groter moeten zijn. Doelman Van der Sar en de verdedigers ri werkelijkheid springt de Ajacied e Rijkaard en Reiziger bleven nog redelijk op hun plaats, de overi ge negen kregen tenminste één kans om te scoren. Sommigen - Ronald de Boer, Clarence See dorf en Jari Litmanen - kregen na iedere kans weer een her kansing. „Het was", blikte Blind terug, „een wedstrijd met een wisselend beeld. We startten erg sterk. Scherp ook." Tarik Oulida scoorde al in de zevende minuut na een mooie combinatie met Overmars, die

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25