Wijkclubs: nooit poging tot verbroedering Kapoentje in Vlaams licht De PvdA en haar idealen Schrijvende Lezers In goed hok zitten de vogels veilig Je moet 't gedaan hebben. De Nissan Micra proefrit. finance DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 24 Betreft artikel d.d. 19 novem ber: Niet zielig doen, schiet die beesten af. Wie doet er hier nu zielig? Ik vind het sneu voor dhr. Boter- mans dat er nogal wat vogels van hem worden opgevreten, maar hij moet niet zo zeme len. Dat 'natuurlijk' op dhr. Botermans zijn terrein valt ei genlijk vies tegen. Naar mijn idee is het er maar een grote rotzooi met oude boten en meer van dat soort spul. Wat de vossen betreft kan Botermans beter voor een paar goede hokken zorgen zo dat zijn beesten 's nachts ze ker veilig zitten. Botermans beweert ook dat de vos is uit gezet in het Hollands duin, maar dit is onjuist. De vos heeft zich na eeuwen systema- tische uitroeiing t.b.v. de jacht op konijnen succesvol weten te herstellen, hij hoort hier dus van nature thuis. De vos is een echte opportunist, een eend of gans die in een hok zit met ge kortwiekte vleugels is dus een makkelijk prooi voor hem. Ook het afschieten zal waar schijnlijk weinig effect heb ben, omdat zijn territorium binnen de kortste keren weer wordt ingenomen door een andere vos. Ook bij de liefde voor de na tuur van Botermans heb ik wel wat vraagtekens. Vogels die hier vreemd zijn fokken is mis schien een leuke hobby, maar heeft naar mijn idee geen moer met natuur te maken. En als hij echt zo'n natuurliefheb ber is als hij beweert te zijn, slaakt hij niet zo van die loze kreten uit over het afschieten Ook de redactie van het LD had ik wat kundiger verwacht, maar helaas. Dhr. Botermans zijn reactie is begrijpelijk, maar toch ook wel een beetje dom. Jackv.d. Meij, Valkenburg. In zijn column 'Onze taal' (L. Dagblad 3 dec. 94) geeft Joop van der Horst een toelichting op het woord "Kapoentje" dat in de sinterklaastijd volop in de belangstelling staat. Als Vla ming, geboren en getogen in het Antwerpse, wil ik graag een Vlaams of wellicht Antwerps licht laten schijnen op de bete kenis van dit woord. "Kapoen tje" is in mijn taalgebruik Horeca: snel eind aan schuurfeesten Hiermee wil ik reageren op het stuk "Horeca snel einde aan schuurfeesten" van zaterdag 3 december 1994. Hierin worden organisatoren van schuurfees ten door de paracommerciële commissie vergeleken met mensen die op illegale manier bezig zijn veel geld te verdie nen, door het geven van een feest. Ik ben zelf organisator en verzeker u dat dit zeker niet het geval is. We zijn gewoon een stel cratieve jongens die, op een legale manier, de jeugd een fantastische avond probe ren te bezorgen. De grote op komst van een schuurfeest zegt natuurlijk heel veel veel over de kwaliteit van het feest, maar ook over het feit dat er naast deze feesten erg weinig andere gelegenheden zijn waar de jeugd naartoe kan gaan, en dat is de horeca ondernemers dus kwalijk te nemen. Hiermee wil ik de horeca ondernemers uitnodigen om zelf eens wat anders te organi seren en zo de eerlijke concur rentiestrijd met ons aan te gaan, in plaats van gelijk naar de belastingdienst of de Buma te grijpen. Om nog even terug te komen op de fooi die er op de schuurfeesten wordt opge haald, wil ik graag zeggen dat deze wel degelijk vrijwillig is. Wij als organisatoren zien de fooi als teken van dank van de bezoeker. We zijn hier natuur lijk erg blij mee omdat we dan niet alles uit eigen zak hoeven te financieren. En de "stevige jongens", zoals de heer Vleer- laag ze noemt, zijn gewoon or ganisatoren die bij de fooien- pot een oogje in het zeil hou den, omdat er in het verleden al meermalen een is gestolen. Op het feit dat de heer Vleer- laag en kornuiten zeggen dat ze ter oriëntatie deze feesten willen bezoeken, wil ik zeggen dat ze dat zeker moeten doen. U zult dan zien dat wij met de ze feesten alleen maar plezier willen beleven en misschien kunt u daar nog wel wat van leren. Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief uw naam, adres en woonplaats vermelden, evenals de datum waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezon den brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor inge zonden brieven in te kor ten en plaatsing van brie ven te weigeren. geenszins een scheldwoord of een aanduiding voor een vreemde snuiter of arme drom mel zoals van der Horst stelt. Het is mij ook niet bekend dat hiermee in Vlaanderen een lie veheersbeestje wordt bedoeld. Dat "Kapoen" een gecastreerde haan was kwam ik ook pas in Nederland te weten toen ik hier in het onderwijs terechtkwam en zodoende ontdekte dat ie mand de voor mij zeer ver trouwde betekenis van het woord kapoentje niet kende nl. deugniet, gebruikt als koos naampje voor een (ondeugend? kind. Ik herinner me ook het volgende liedje dat ik op de Vlaamse kleuterschool heb ge leerd: Kleine kapoentje/ Kleine ka poentje/ Kleine kapoentje ver loor z'n schoentje/ 't linker schoentje/ 't linker schoentje/ al op de weg van school naar huisO, jee, dat is een kruis/ nu kan kapoentje niet meer lopen/ O, jee, dat is een kruis/ nu kan kapoentje niet meer naar huis. In mijn directe omgeving (fami lie, buurt, school) heb ik het woord „kapoentje" ook gere geld horen gebruiken en steeds in de door mij hier aangegeven betekenis. In het boek "Sint- Nocolaasliederen" van de Ne derlandse musicoloog Henk van Benthem, afgelopen zaterdag te gast in het programma van Ka- rel van de Graaf (T.V.) lees ik op blz. 65; "Het Beroemde volks lied "Sinterklaas kapoentje" is ontstaan in de negentiende eeuw. Ongetwijfeld komt de toevoeging 'Kapoentje' uit de volksprent 'Klaes Kapoen' op blz. 66 in dit boek. Drie exem plaren van deze Vlaamse volks prent bevinden zich in de bi bliotheek van het Rijksmuseum te Amsterdam." Dit beroemde sinterklaasliedje is dus vermoe delijk van Vlaamse oorsprong. Het is mij al vaker opgevallen dat met name Vlaamse liedjes in hun reis naar Nederland een taalkundige en/of muzikale me tamorfose ondergaan. In uw editie van 29 november jl. stond een artikel van journaliste Annet van Aarsen, met als kop 'Wijkclubs Zuid-West moeten verbroederen'. Het was haar verslag van de commissieverga dering milieu, sport en welzijn. Wij zijn het niet eens met de bewering van het college van B en W of in dit geval de sector welzijn dat er herhaalde pogin gen van die kant zijn geweest om de twee wijkorganisaties, Aktief en Stichting Leefbaar Zuidwest te verbroederen. Dat is onzin, zo'n poging is er nooit geweest. In de zomer van 1993 is er één keer op initiatief van de toenmalige wethouder Aart van Bochove een gezamenlijk ge sprek geweest, waarbij werd ge filosofeerd over een plan van hem om tot een 'paraplumodel' te komen. Er is afgesproken het plan met de achterban te be spreken en daarna te reageren. Na drie weken hebben wij per brief positief op zijn voorstel ge reageerd. Deze brief is overi gens met alle correspondentie er omheen ter kennis gebracht aan alle fracties in de raad. Na de gemeenteraadsverkie zingen en de daarmee gepaard gaande wisseling van de wacht kwam Hans de Goede van D66 op de wethouderszetel terecht. Ook hém hebben wij zowel mondeling als schriftelijk ons (positief) standpunt meege deeld. Terwijl wij nog op zijn re actie aan het wachten zijn, sluipt deze wethouder met zijn welzijnsambtenaren als een dief in de nacht de fragile democra tie binnen, smijt alles op een hoop en lanceert een geheel nieuw voorstel, waarvan de honden, laat staan de democra tisch ingestelde burgers in de wijk, geen droog brood lusten. Het paraplumodel heeft plaats moeten maken voor een dwangbevelmodel. Per brief hebben wij vorige week donder dag naar B en W en alle fracties gereageerd op deze autoritaire bestuurlijke en ambtelijke anar chie. Echter als wij de tekst in het LD goed beschouwen is de ze brief op geen enkele wijze in betreffende commissievergade ring aan de orde geweest. Verder hebben wij ons steeds afgevraagd of er wel sprake is van een conflict tussen beide wijkverenigingen. Dat is er niet, er is geen rivaliteit, men is op volstrekt verschillende terreinen actief. Dat er een strijd gaande zou zijn is een construct van de politiek en de media. Een soort self-fulfilling prophecy Gelukkig zijn er vanuit de po litiek, met name de PvdA, wel gunstige perspectieven gebo den. Wij hebben in deze een prettig onderhoud gehad over de materie met twee gemeente raadsleden. Dat blijkt ook uit het artikel in het LD. Hans Baaijens staat een zachtzinniger oplossing voor. Gewoon aan passing van de welzijnsverorde- ning t.a.v. wijkverenigingen, zo dat onder bepaalde condities wel twee wijkverenigingen er kend en gesubsidieerd kunnen worden. In het betreffende arti kel in het LD vindt Joke Sorg- drager van D66 het van de gek ke dat de gemeente dergelijke zaakjes moet regelen. De twee organisaties zouden zelfs niet volwassen zijn. Wij vragen ons af waar een gemeente dan wel voor is. Bovendien heeft zij haar huiswerk wel heel erg slecht ge daan, want het was haar partij genoot Steven Blok, die na de verkiezingen buiten de boot viel, maar die destijds in de raad de besprekingen van de wel- zijnsverordening aan de kaak heeft gesteld en in feite hetzelf de voor ogen had als Baaijens. Sorgdrager trapt dus ook in de val van de self-fulfilling prophe cy. Het lijkt wel of het pragma tisme bij haar heeft moeten plaatsmaken voor opportunis- Maar het is onbegrijpelijk dat een D66-wethouder een voor stel durft te lanceren om twee gevestigde organisaties, mèt le den en mèt statuten te ontbin den; de zittende besturen naar huis wil sturen en vervangen door mensen, die als makke schapen achter hem aanlopen. Dat riekt naar ondemocratie. In een bepaalde donkere periode in de geschiedenis van Neder land werden bestaande vereni gingen ook ontbonden en wer den andere daarvoor in de plaats gesteld, die wel trouw waren aan het 'gezag'. Tot slot lezen wij in het artikel dat in de ambtelijke wandelgan gen Zuidwest wel de Gaza- strook van Leiden wordt ge noemd. Alweer die self-fulfilling prophecy. Wij vragen ons in alle ernst af wanneer deze ambtelij ke kringen hun hoogte van Go lan verlaten en overgaan tot het beantwoorden van brieven van o.a. ons, die al maanden gele den beantwoord hadden moe ten zijn. In de wandelgangen zei een ambtenaar tegen ons: „Jullie zijn wat het ambtelijk apparaat betreft veel te strijdbaar, soms weten we niet wat we er mee Ondanks het feit dat het col lege van burgemeester en wet houders frequent de wijken wil aandoen om het oor te luister te leggen, is democratie een lastig ding. Onze indruk is dat de hui dige wethouder die het liefst in de ijskast wil plaatsen. Namens het bestuur van de Stichting Leefbaar Zuidwest, F. Hagedoom, voorzitter, H.C. Kwik, secretaris, Leiden. Partijgenoot Frans Leijnse, mo menteel woonachtig aan de Boerhaavelaan te Leiden, heeft in het Leidsch Dagblad kritiek geuit op zijn eigen PvdA. Sa mengevat luidt de kritiek van Frans? Leijnse: - Onder Joop den Uyl werden nog stevige discussies over ide alen gevoerd, maar die heeft de partij kennelijk niet meer. - Thema's als solidariteit, gelij ke kansen voor iedereen of een eerlijke verdeling van inkomen, kennis en macht komen van daag de dag niet meer aan de orde. - De PvdA vervreemdt zich van haar achterban. - Er wordt slecht omgegaan met mensen in de PvdA. - Er is geen loyaliteit en onder ling respect meer. - Er bestaat een minachting in de richting van de partij afde lingen. - Er wordt i met gewone r tij. - Onder het regime Rottenberg is de partij afgebroken en is het net of het kader van gewone, hardwerkende Daar sta je dan, als gewoon, non-existent, hardwerkend Leids partij-voetvolk. !s er dan nog iets goeds te melden over de PvdA? Ik denk van wel. De talloze, gewone mensen in de (Leidse) PvdA hebben nog idealen. Ide alen van respect en loyaliteit, met elkaar omgaan en elkaar niet laten stikken. Idealen van solidariteit tussen oud en jong, arm en rijk, zwart en wit. Idea len ter bestrijding van de (Leid se) woningnood, idealen ter bestrijding van de (Leidse) werkloosheid, idealen over het tegengaan van segregratie in het basisonderwijs (witte-zwar- te scholen). Kortom idealen over een leefbare stad en sa menleving. Ik ben verheugd dat ook par tijgenoot Frans Leijnse nog steeds idealen heeft over een verbetering van de PvdA. En dat is hard nodig. In dit kader heeft hij mij toegezegd om op een openbare ledenvergade ring van de Leidse PvdA met Felix Rottenberg of Ruud Vree man in debat te willen treden over de partijvernieuwing en daarmede de PvdA-idealen. Wellicht heeft de Guru van de Boerhaavelaan de Amsterdam se grachtengordel nog het no dige te melden. Tan ToanHok, voorzitter PvdA-afd. Leiden, Leiden. Verliefd, op de Nissan MicraLaat rustig eerst je verstand spreken. De Micra heeft namelijk alles wat je je kunt wensen. Een unieke mix van kleine buitenmaten, véél binnenruimte en geraffineerde techniek, zoals een soepele 16V multi-point injec tiemotor, twee katalysatoren, veiligheidsbalken in de portieren. En: het uitrustingsniveau kan op lopen tot de luxe van stuurbekrachtiging, elektrisch bedienbare ramen, centrale portiervergrendeling en volautomatische transmissie. Nissan Micra. De limousine in meeneem- Bijvoorbeeld de Micra 1300 TC formaat. Met de geruststellende zekerheid van 3 jaar of100.000 km alge menegarantie. Maar je hart gaat pas écht sneller kloppen als je het doet: a Jive (40 kW/55 pk) >or maar f 250,- extra. de Nissan Micra proefrit. Je moet 't gedaan hebben. Er is al een Micra vanaf NISSAN Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leijden B.V., Koperweg 1, tel. 01720-40366. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Noordwijk, Abswoude B.V., Nieuwe Offemweg 2, tel. 01719-19246. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-12866. Wassenaar, Garage Rooijakkers (servicebedrijf), Hofcampweg 81-83, tel. 01751-13279.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 24