Onafhankelijke beslist of huizen te duur zijn Buurt botst met restauranthouder Rijn Veenstreek Alkemade vertrouwt voortaan niemand meer blindelings Oud Ade: lichtmasten langs Leidseweg taboe Rijnwoude verkoopt eigendommen Recordklus Spanbeton O DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 Gemeente Rijnwoude, bouwbedrijf en bewoners voorde rechter Een onafhankelijke derde moet maar aantonen of de prijs waarvoor het Hazerswoudse bouwbedrijf Egbo de 15 milieuwoningen in de wijk Zonneveld wil bouwen, in derdaad te hoog is of niet. Die uitkomst is bindend. Dat eiste advocaat F. Somers gisteren namens het bouwbe drijf tijdens het kort geding dat was aangespannen tegen de toekomstige bewoners, 27 in getal. Zij zijn verenigd in bewonersvereniging Zonneveld '94. De vereniging wil hier echter niets van weten. Die wil met een andere aannemer in zee, een die niet alleen de huizen zo'n 13 procent goedkoper kan bouwen, maar bovendien meer ervaring heeft met de bouw van milieu woningen. Volgens advo caat R. Bleeker van de vereni ging hebben de bewoners abso luut geen vertrouwen meer in Egbo. De bewonersvereniging ener zijds en het bouwbedrijf en de gemeente Rijnwoude anderzijds stonden gisteren tijdens de In de toekomst zal het niet meer gebeuren dat de gemeen te Alkemade blindelings iemand gelooft die zegt namens de hele buurt te spreken. Voortaan krij gen alle betrokkenen bericht voordat de gemeente iets on derneemt. Dat zei wethouder L. Beelen (WD) gisteravond naar aanleiding van verwijten van de commissie financiën en welzijn over het weghalen van speel- heuvels aan de Praam in Oude Wetering. Bijna alle leden vroegen zich af hoe het kon gebeuren dat vo rige week zo plotseling twee speelheuvels waren weggehaald en dat terwijl bijna geen raads lid en omwonende daar iets van ruim drie uur durende zitting bij de Haagse rechtbank lijn recht tegenover elkaar. Van bei de kanten werd geen millimeter toegegeven. Een overeenkomst uit 1978 tussen Hazerswoude en Egbo ligt aan het conflict ten grond slag. De gemeente kon tegen een gereduceerde prijs grond kopen van het bedrijf, mits dit de woningen zou mogen bou wen. Bij contractbreuk zou de gemeente 1,5 miljoen gulden boete moeten betalen. Om die reden sloot de gemeente zich aan bij het kort geding van Eg bo. Volgens advocaat Bleeker wist. Een operatie die de ge meente nog 15.000 gulden heeft gekost ook, mopperde de com- Net als dinsdagavond in de commissie ruimtelijke orde ning, spuwden bewoners van De Praam ook gisteravond in de twee commissievergaderingen hun gal over het plotselinge weghalen van de speelheuvels heeft de vereniging het afgelo pen half jaar, nadat Egbo met bouwprijzen kwam die zo'n 60 mille per huis hoger lagen dan in het bouwteam was afgespro ken, veel moeite gedaan om tot overeenstemming te komen met het bouwbedrijf. Veel tijd en veel geld werd er aan be steed, maar tot een oplossing kwam het niet. Praktisch alle kopers van de bouwkavels volgden gisteren gespannen de zitting. Niet al leen loopt de bouw van hun huizen door het geschil flinke vertraging op, ook moeten ze elke maand in totaal 11.000 gul den aan rente ophoesten. Bo vendien dreigen ze subsidie voor diverse milieumaatregelen aan het huis mis te lopen als er dit jaar geen bouwopdracht meer wordt verleend. Tevergeefs hebben de bewo ners de gemeente om onthef fing van de overeenkomst met Egbo gevraagd. „De gemeente kan die ontheffing alleen verle nen wanneer Egbo duidelijk begin vorige week, waar prach tige bomen en planten groeiden en kinderen zich er al 16 jaar volop konden uiüeven. Volgens Beelen is er te goeder trouw gehandeld. „Een bewo ner deed zijn beklag over loslig gende stenen waar kinderen mee gooiden. Wij gingen ervan uit dat hij namens de hele buurt sprak en hebben daarom de misbruik heeft gemaakt van haar positie", stelde advocaat B. Wille gisteren namens de ge meente Rijnwoude. „Daar is niets van gebleken. Volgens Somers heeft Egbo, in tegenstelling tot wat Bleeker beweert, alle moeite gedaan om gegevens over de bouwprijzen op tijd te verstrekken. „Dat blijkt alleen al uit het feit dat het bedrijf tot en met juli '94 onge veer 300 uur aan deze zaak heeft besteed en zo'n 16.000 gulden heeft betaald aan een extern kostendeskundige. Ont binding van de bouwteamover eenkomst zou dan ook volstrekt onredelijk zijn", aldus advocaat Somers. „Als u nu zegt dat wij toch met Egbo in zee moeten gaan, schat ik dat er veel afvallers on der de toekomstige bewoners zullen zijn", zei Bleeker namens de bewoners ten slotte tegen rechter B. Punt. „Het vertrou wen in Egbo is weg." Uitspraak op vrijdag 16 de cember. heuvels weggehaald met de be doeling om er nieuwe speeltoe stellen te plaatsen. Deze proce dure volgen we al jaren. Dat de commissies niet zijn geraad pleegd komt omdat we haast hadden. We hadden geld voor nieuwe speeltoestellen, maar dat moest dit jaar nog worden besteed. Bovendien gaat het hier om een bevoegdheid van B en W." Welke stappen de gemeente nu richting de gedupeerde be woners gaat nemen, hangt vol gens de wethouder af van het gesprek dat vandaag wordt ge voerd met zowel voor- als te genstanders van de speelheu vels aan de Praam. De gewraakte uitbreiding van Alfred's Diner waarover vandaag geprocedeerd wordt bij de rechtbank. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Uitbreiding in strijd met bestemmingsplan De uitbreiding van restaurant Alfred's Diner in Park Rijn stroom is voor buurman H. Damhoff aanleiding om naar de rechter te stappen. Damhoff vecht de bouwvergunning aan, die de gemeente Alphen heeft afgegeven. De zaak dient van daag. Het is niet de eerste keer dat Damhoff, voorzitter van de Ver eniging van Eigenaren van de appartementen in het voorma lig Emmahuis in het park, in de clinch ligt met het naburige res taurant. Al voor de opening in 1991 vocht hij de wijziging van het bestemmingsplan aan die het mogelijk maalde in het ou de keukengebouw van de Martha-stichting een restaurant te vestigen. De zaak liep toen uit op een schikking tussen de bewoners en de restaurant-ei genaar. Die laatste beloofde een groot aantal maatregelen te treffen om de overlast voor de buurt tot een minimum te be perken. Eén van de zaken waarover Damhoff in 1991 iets over op papier wilde hebben, was de mogelijkheid een feesttent bij het restaurant te plaatsen. „Maar dat zou nóóóit aan de or de komen, werd mij verzekerd. Dat heeft dus een maand of vier geduurd. Sindsdien staat die tent er zo'n beetje driekwart van het jaar", aldus Damhoff. Toen de gemeente vorig jaar aan de bel trok over de illegaal geplaatste feesttent, diende de restauranthouder een verzoek in om de tent te vervangen door een echte uitbreiding. Aanvan kelijk weigerden burgemeester en wethouders, later zette de gemeenteraad dit om in een voorlopige toestemming. Een week geleden werd de bouwver gunning afgegeven. Een paar dagen voordat de vergunning werd verleend, be gon de aannemer al te graven op de plek van de uitbreiding. „Ik heb toen gebeld met de ge meente", vertelt Damhoff, „maar daar zeiden ze dat een gat graven nog geen bouwen was: 'dat mag u toch ook in uw tuin doen, meneer Damhoff was de reactie." Volgens de restauranthouder is er overigens ook nu geen sprake van bouwactiviteiten: hij zou slechts een vloer hebben gelegd om de tent op op te zet ten. Hoe dan ook: buurman Dam hoff zal vandaag voor de rechtef eisen dat de bouw wordt ge stopt. Omdat de bouw nog al tijd in strijd is met het bestem mingsplan en de toezeggingen uit 1991 en omdat ook de ge meente toegeeft dat de feesten in de uitbouw overlast zullen veroorzaken. De buurman ziet het wel zitten. „Als het een beetje mee zit, dan leg ik straks de hele feestenexploitatie plat." Bromfietser gewond m den run Een 49-jarige bromfietser uit Alphen is-gis- sari De AlphenaarTroistenonfaaï öp een 24-jarige plaatsgenoot', die eveneens een bromfiets bestuurde. Volgens de politie verklaarde de jongste bromfietser dat hij was verblind door lichten van tegemoetkomend autoverkeer. Daar door kwam hij op de andere weghelft van het fietspad terecht. Het slachtoffer is met enkelletsel overgebracht naar een zieken huis. Man onder heftruck ter aar Een 32-jarige Alphenaar is gisteren gewond geraakt bij een bedrijfsongeval op de Hoekse Aarkade in Ter Aar. De man wilde op het terrein van een groothandel in dranken op een rij dende heftruck springen, maar gleed uit. Hij kwam onder de heftruck terecht. Het slachtoffer brak zijn voet op diverse plaat- Boompjes kaal gesnoeid ter aar Bij een kweker aan de Korteraarseweg in Ter Aar zijn gisternacht veertig boompjes kaal gesnoeid. De takken van de Ilex Verticalata worden vooral gebruikt bij het maken van kerst versieringen. De daders namen ook een kist met elektrisch ge reedschap mee. Politie rekent autodief in alphen aan den run» Op de Zegerbaan in Alphen is vannacht rond half twee een 24-jarige Alphenaar aangehouden, die in een ge stolen auto zat. De poltie trof de wagen aan bij een tunneltje. Ze nam pools hoogte en ontdekte dat de auto enkele dagen eerder in Bodegra ven was gestolen. De Alphenaar verklaarde van niets te weten. Hij had de wagen van een vriend geleend. Dieven met munten aan haal alphen aan den run» Uit een huis aan de Klompmaker in Alphen zijn gisteravond een muntenverzameling en een fotocamera ge stolen. De waarde ervan is niet bekend. Bij een tweede woning in dezelfde straat mislukte de inbraak. Alphenaar ernstig gewond Op de kruising Hoorn en Leidse Schouw ii Alphen is vanmorgen rond zes uur eên 47-jarige Alphenaar z ernstig gewond geraakt. De man - die op een bromfiets reed - werd op de kruising geschept door een vrachtauto, die werd be stuurd door een 29-jarige Alphenaar. De preciese oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Het slachtoffer is in kritieke toestand overgebracht naar het Acade- Kroniek voor Oud Zoeterwoude zoeterwoude mark beekhüis in een oplage van ongeveer 1000, van de 'Suetan' worden er Een kroniek waarin alle voor 600 gedrukt. Zoeterwoude belangrijke ge- De kosten van de twee jubile- beurtenissen en data zijn opge- umuitgaven worden voor een nomen, dat heeft de Stichting groot deel gedekt door het Kas- Oud Zoeterwoude voor ogen. teelfonds. Dit fonds is ooit op- Oud Zoeterwoude bestaat in gericht door de machinefabriek 1995 precies 25 jaar en wil met Kasteel, en stelt eens per twee de kroniek een boek maken dat jaar een bedrag ter beschikking van 'groot historisch en cultu- voor culturele doeleinden. In dit reel belang' is. Ook moet er een geval gaat het om bijna 4000 jubileumuitgave komen van het gulden. Ook maakt Oud Zoeter- periodiek van de stichting, de woude kans op een deel van de 'Suetan'. In het nummer komen jaarlijkse Heinekengift van 5000 artikelen over de polders, de ar- gulden. De bierbrouwer schenkt menzorg, het onderwijs in dorp elk jaar geld aan plaatselijke en Rijndijk en het boeren-ver- verenigingen en stichtingen die voer. De kroniek wordt gedrukt hun jubileum vieren. Dorpelingen willen gewone lantaarpalen Burgemeester en wethouders van Alkemade blijven bij het be sluit om zowel de rijbaan als het fietspad langs de Leidseweg in Oud Ade te verlichten. Dat heeft wethouder W. Nugteren meege deeld. Het college schaarl zich achter de provincie Zuid-Hol land en de gemeentelijke ver- keerswerkgroep die menen dat zowel rijbaan- als fietspadver lichting veiliger is dan alleen het fietspad verlichten. Dat laatste heeft juist de voor keur van de dorpsraad van Oud Ade, die hierin gesteund wordt door 80 procent van de bevol king. De 'Oudajers' menen dat het plaatsen van acht meter ho ge palen met oranjekleurige na- triumverlichting het landschap te veel aantasten. Dergelijke verlichting wordt op drukke punten van rijks- en provinciale wegen gevoerd, menen ze. Het wekt de indruk dat een stedelijk gebied wordt genaderd en niet dat het platteland wordt betre den. De voorkeur van de dorps raad gaat uit naar vier meter hoge lantaarnpalen met witte verlichting langs het fietspad. In een brief aan de gemeente raad heeft de dorpsraad een maand geleden aangedrongen op het terugdraaien van het VRIJE TIJD raadsbesluit van 5 september. Dat de dorpsraad niet eerder heeft gereageerd komt omdat hij pas half oktober de plannen onder ogen kreeg. „Verbijsterd", zo reageerde voorzitter L. van Berkel gisteren, die overigens nog niets van de gemeente had gehoord. „Ik be grijp hier helemaal niets van. Die natriumverlichting is hele maal niet veiliger. We verwach ten dat auto's sneller gaan rij den en bovendien zijn auto's en personen minder goed herken baar onder de natriumverlich ting. Het geeft een enorme aan tasting van het landelijk ge bied." PvdA-raadslid W. Groen schaarde zich deze week tijdens de commissievergadering als enige achter de dorpsraad. Hij vroeg Nugteren tevens om bij de gemeente Leiderdorp aan te dringen op het verlichten van het laantje tussen de Leidseweg en De Zijl, het zogenoemde bo- menlaantje. Overigens vindt binnenkort de aanbesteding plaats voor de uitvoering van de plannen. Als dat niet voor 15 december is gebeurd, loopt de gemeente subsidie mis. De tota le kosten bedragen 224.000 gul den. De provincie betaalt de helft. ALPHEN AAN DEN RIJN Darttoernooi. De dartclub van Buurthuis Westerhaven houdt zater dag 10 december een darttoernooi. Het gaat dit keer om een koppel- toernooi. Er kan worden ingeschreven vanaf 19 uur op de dag van de wedstrijd. Het toernooi zelf begint om 20 uur. De kosten bedragen twintig gulden per koppel. Er zijn prijzen voor de eerste vier van de winnaars en de eerste twee van de verliezersronde. Plaats van han deling: Emmalaan 45. ROELOFARENDSVEEN Literair café. Ivo de Wijs is donderdagavond aanwezig tijdens het li terair café dat de Werkgroep Cultuur Alkemade in De Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelofarendsveen houdt. De Wijs houdt zich bij voorkeur bezig met het 'light verse', de vormvaste dichtkunst die ernst en humor in zich verenigt. De aanvang is 20.30 uur. De toe gang bedraagt 15 gulden (Pas 65+ 12,50 gulden). Vergadering ijsclub roelofarendsveen IJsclub Alkemade houdt vrijdag haar 104de algemene jaarvergade ring. De bijeenkomst begint om 20 uur in café-restaurant 't Veen, Langeweg 16 in Roelofarendsveen. Ook zijn er bestuursverkiezin gen. De aftredende leden Koos Bakker, Henk Huigsloot, Piet Koek en Cees van Berkel zijn allen herkiesbaar. Alkemade blijft bij Rijnakkoord alkemade Alkemade ziet geen aanlei ding om, net als Rijnwoude, de samenwerking met streekmuziekschool Rijnak koord op te zeggen. „Voor ons zijn de lasten niet te hoog", zei wethouder Beelen gisteravond in de commissie welzijn. Rijnwoude treedt 1 januari 1997 uit. Alleen Lei derdorp en Alkemade blijven dan nog aan Rijnakkoord verbonden. De gemeente Rijnwoude kan binnenkort een kleine 650.000 gulden bijschrijven op haar re kening als gevolg vart de ver koop van het voormalige pand van gemeentewerken, de oude brandweergarage in Benthuizen en de oude noodslachtplaats in Hazerswoude-Dorp. De ver koop van de panden kan al rond de jaarwisseling worden afgehandeld. De oude noodslachtplaats aan de Gemeneweg in Hazers woude-Dorp wordt omge bouwd tot woonhuis en brengt samen met het omliggende erf 280.000 gulden op. Dat is meer dan twee maal zo veel als het bedrag waarop de gemeente had gerekend. De opbrengst van de noodslachtplaats was al ingeboekt als dekking voor de uitbreiding van het gemeente huis. Burgemeester en wethou ders stellen voor ook de extra opbrengst voor dit doel te be- Over de verkoop van de pan den van de Benthuizer gemeen- tewerf en de voormalige brand weergarage wordt op dit mo ment nog onderhandeld. Beide panden liggen aan het Beelaertspark, vlak bij het oude gemeentehuis. De twee dien sten zijn al sinds jaren onderge bracht aan de Van Zuijtlaan. Vast staat dat het kantoor van de oude gemeentewerf wordt verbouwd tot een woonhuis plus atelier en expositieruimte. De oude brandweergarage gaat dienst doen als garage voor par ticuliere auto's. De gemeente had voor de twee panden bij el kaar 365.000 gulden gevraagd. Het bedrag dat de kopers voor de gebouwen op tafel willen leggen, zit daar niet ver onder. koudekerk aan den run/woerden Spanbeton in Koudekerk aan den Rijn doet van zich spreken. In een recordtijd van slechts vier maanden werd een prefab-skelet gemaakt voor een nieuw distributiecentrum van supergrutter Schuitema langs de rijkweg Utrecht-Den Haag in Woerden. Het totaal bestaat uit een onderbouw van 24.000 vierkante meter, een tussenvloer van 12.000 vierkante meter en een tweede bouwlaag van 24.000 vierkante meter. Voor de klus werden zo'n 900 betonnen palen gebruikt. De langste meten 17 meter en wegen zo'n 20.000 kilo-. De palen werden vanuit de fa briek in Koudekerk met vrachtwagens naar Woerden gebracht. Op sommige dagen werden er dertig vrachten verzorgd. Eind 1995 moet het dis tributiecentrum klaar zijn. De klus omvat zo'n 20 procent van de totale jaaromzet van de Koudekerkse betonfabriek. FOTO SPANBETON

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21