Test in AZL met hormoonpleisters A stroomonderbreking op komst Al zestig jaar wijn van Noordman in Leiden Nieuwe Leiden Regio Mevrouw Baard vrijwilliger van het jaar Swingend feest in Muzenhof Leiderdorp 19 chef henny van egmond, 071 -356414. plv -chef hans koeni "top, 071-356429 DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 Voor vrouwen met overgangsklachten leiden. caroline v Vrouwen met overgangsklachten kunnen meedoen aan een onderzoek in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Het gaat om het testen van een nieuwe hormoon pleister die de klachten van vrouwen in de meno-pauze moet wegnemen. Vrouwen in de leeftijd van 35 tot 65 jaar die last hebben van opvliegers en nachtelijke zweet- aanvallen kunnen meedoen. meer vrije tijd krijgen omdat de kinderen het huis uit gaan. Door toediening van het hor moon oestrogeen kunnen de klachten verminderen. Oestrogeen kan in tabletvorm worden ingenomen maar ook toegediend worden met een pleister op de huid. Voordeel van pleisters is dat minder hor monen nodig zijn om het ge wenste effect te bereiken. Bovendien is een pleister wat praktischer in gebruik: hij hoeft maar twee keer in de week te worden verwisseld. Bij het on derzoek in het AZL wordt begin volgend jaar een nieuwe hor moonpleister getest. Deze pleis- Het onderzoek naar overgangs klachten is landelijk, ook het AZL doet mee. Veel vrouwen tussen de 35 en 65 jaar hebben last van de overgang: het li chaam bereidt zich voor op de onvruchtbaarheid. Dit gaat ge paard met hormoonveranderin gen. Veel vrouwen kampen in die periode met prikkelbaar heid, wisselende stemmingen, pijn bij het vrijen en problemen met de blaas. Die klachten zijn extra lastig omdat vrouwen op dat moment vaak op een hoogtepunt van hun carrière zijn en bovendien ter heeft een lage dosering hor monen en bevat geen alcohol. Daardoor irriteert hij minder snel. Vrouwen die aan het onder zoek meedoen worden drie maanden met de hormoon pleisters behandeld. In totaal duurt het onderzoek 17 weken. De vrouwen worden begeleid door deskundigen van het AZL. Een groep vrouwen krijgt de oestrogeen-pleister, de andere groep krijgt een nep-pleister, een zogeheten placebo. Vrouwen die aan het onder zoek willen meedoen kunnen zich vóór 15 december aanmel den via het (gratis) telefoon nummer 06 022 32 62. Een voorwaarde is dat de laatste spontane menstruatie langer dan acht maanden geleden is geweest. Ook vrouwen bij wie de baarmoeder operatief is ver wijderd, kunnen aan het onder zoek meedoen. Mevrouw C. Baard-Paardeko- per werd onder valse voorwendsels naar de avond gelokt. Ze was niet eens van plan te komen. „Ik was de afgelopen jaren al naar de vrijwilligersdag gegaan en ik had het wel zo'n beetje gezien. Maar iemand anders kon niet en vond dat ik per se moest gaan. Hij zei nog dat het zo leuk zou worden omdat de vrijwilli ger van het jaar bekend gemaakt zou wor den." „Het kwam steeds dichterbij", vervolgt ze. Ze hoorde het wethouder R. Hogenelst zeg gen. „Eerst noemde hij twintig jaar bij de bi bliotheek, toen de Zonnebloem, en het koor. 't Lijkt wel of je geen benen hebt als je dan naar voren moet komen, maar iemand naast me zei: 'Blik op oneindig en lopen.'" Mevrouw Baard werd gisteravond gekozen tot vrijwilliger van het jaar 1994 in Zoeter- woude. „Het was wel even schrikken, maar morgen is het leuk. Nee, het is nu al leuk." Trots laat ze het tinnen bord zien dat ze net heeft gekregen, met daarin gegraveerd het wapen van Zoeterwoude en de tekst 'Vrijwilliger van het jaar'. Als enige werd mevrouw Baard door twee organisaties voorgedragen. Zowel de biblio theek van Zoeterwoude-Dorp, waar ze elke dinsdagavond zit voor de uitleen en 'nog wat administratief werk' doet, als het Christus Dienaarkoor nomineerden haar. En bij het koor wees men ook op het vele werk dat ze doet voor de plaatselijke afdeling van de Zon nebloem. „Ik ben daar heel lang secretaris ge weest, nu ben ik er penningmeester." Eerder op de avond had Hogenelst (op de foto met mevrouw Baard) de Zoeterwoudse vrijwilligers al geprezen: „Ik denk dat het werk dat u doet voor onze gemeenschap on betaalbaar is. We hebben een rijk vereni gingsleven. Wij als gemeentebestuur zijn ontzettend blij dat er steeds weer nieuwe mensen te vinden zijn die vrijwilligerswerk willen doen." foto holvast/mark lamers Grondkabels Beatrixlaan leveren problemen op Aanrijding op Leiderdorpse kruising leiderdorp» Een 72-jarige inwoonster van Leiderdorp is gis terochtend met de schrik vrij gekomen na een aanrijding op de kruising van de Persant Snoepweg en de Simon Smitweg in Lei derdorp. Ze kwam met haar auto uit de Voorhoflaan eii stak de Persant Snoepweg over. Daar kwam ze in botsing met een auto die werd bestuurd door een 49-jarige Leiderdorper. Beide auto's raakten daarbij behoorlijk beschadigd. Hoewel ze op het eerste gezicht geen letsel leek te hebben, liet de 72-jarige vrouw zich toch even onderzoeken in het Elisabeth-ziekenhuis. Vrouw steekt vriend met mes oegstgeest» Alcohol was vermoedelijk de boosdoener bij een steekpartij afgelopen nacht in een woning aan de De Kem- penaerstraat in Oegstgeest. Een 36-jarige Leidenaar Werd daarbij door zijn vriendin, een 30-jarige Oegstgeestse, gestoken in nek en borst. Het slachtoffer verkeert buiten levensgevaar. Het is niet precies duidelijk waarom de vrouw, die zwaar onder invloed van alcohol was, heeft gestoken. Volgens getuigen was de vrouw va ker dronken, waarna ze ruzie kreeg met haar vriend. De vrouw is inmiddels ingesloten. Portemonnee verdwenen oec&?geest E^^i^rfëfnonllèVmet ongeveer'% gilden, tele foonkaarten en pasjes zijn dinsdag verdwenen uit het gemeente huis aan het Wilhelminapark in Oegstgeest. Een ambtenaar had de beurs in een bureaula gelegd toen hij in een andere ruimte moest vergaderen. Ongewenst bezoek oegstgeest Een bewoner van de Rijnsburgerweg in Oegstgeest ontdekte dinsdagmiddag dat hij ongewenst bezoek had gehad. Via een niet afgesloten deur was iemand de garage aan zijn wo ning binnengekomen. Uit de auto die daar stond werd de radio meegenomen. Ook mist de bewoner een laat met lege flessen. HANDELEN WANDEL Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100 Anton Kleijs: „Een wijnboer is net een warme' bakker. Daar straalt ook de liefde voor zijn werk vanaf." foto hielco i I I In 1934 is het begonnen. Leide naar Willem Noordman trok naar Frankrijk en kocht daar een champagnebergje. Maakte ook nog zelf champagne en liet dat door zijn broer Jaap in een klein winkeltje aan de Haagweg - bij de bekende molen - in Lei den verkopen. „Vandaar des tijds Frêres Noordman", vertelt Ariton Kleijs, directeur/eigenaar van Noordman Wijnimport BV over het 'verleden' van zijn be drijf. Een bedrijf dat uiteraard sterk is veranderd, maar waar de lief de voor het produkt nog steeds de boventoon voert. „Ik geniet ook als ik een zelfkazende boer in de Zoeterwoudse Weipoort bezig zie. Die liefde voor het produkt. Een bezoek aan wijn boeren, waar ook ter wereld, is nog steeds een belevenis waar ik met volle teugen van geniet." Vandaar ook dat Kleijs - in 1988 uitgeroepen tot wijninko- I per van het jaar - bijna de hele j wereld afreist om mooie wijnen i te vinden. „Twintig jaar geleden j was het nog simpel. Je had Bor deaux, Bourgogne en Rhone in J Frankrijk en in Italië de Chianti. I Dat was het zo'n beetje. In de afgelopen jaren zijn er vele nieuwe wijngebieden bijgeko men. Chili, Zuid-Afrika, Nieuw- Zeeland, Spanje, Oost-Europa. Noem maar op. Een gigantisch aanbod. Daar vind je prachtige produkten, maar dat betekent wel dat je op zoek moet. Geluk kig is die ontwikkeling ook sa mengegaan met dé belangstel ling voor wijn in ons land. Er komen steeds meer liefhebbers bij." Een klus die hij niet meer al leen afkan. „Je hebt collega's en vrienden nodig die hetzelfde denken. Die ook liefde voor het produkt hebben en die tips doorspelen. Een goede vriend van mij is zelfs lid van een wan delclub in de Vogezen gewor den om maar in de buurt van die wijngaarden te kunnen lo pen. Zo ver kan dat gaan." Uit een van die contacten ontstond vorig jaar een zakelij ke medewerking. „Dat was met Dameskoor actief leiden De Ouderen Activiteiten Com missie Leiden Zuidwest organi seert zondag 11 december een ontspanningsmiddag voor 55- plussers. Het Leids Dameskoor zingt klassieke en populaire kerstliederen. De toegang is 2,50. Het begint om 14.30 uur in verzorgingshuis Haagwijk aan de Beethovenlaan 2. voorschoten frank buurman Bewoners van de Beatrixlaan en omgeving in Voorschoten had den gisteren zes uur lang geen sfroom omdat de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) reparaties aan kabels moest verrichten. Hoewel de stroomonderbreking maandag was aangekondigd werd er door bewoners toch geklaagd. Zij on dervonden door het uitvallen van de elektrische apparaten veel last. Leidenaar Huib Brand. Een lin guïst (taalgeleerde) van beroep, maar ook een echte wijnfanaat. Met vooral kennis van Italiaan se wijnen, omdat hij veel in Toscane verblijft. Dank zij Huib Brand konden die Italiaanse wijnen in het pakket worden opgenomen", aldus Kleijs. Op die manier ontstond het Wijnkwartier. Zowel Brand als Zo konden ketels van de cen trale verwarming niet werken omdat de waterpompen elektri citeit nodig hebben en waren bijvoorbeeld faxapparaten niet te gebruiken. De stroomonder breking duurde ook een uur langer dan was voorzien; tot na half drie 's middags in plaats van tot half twee. Slecht nieuws voor de bewoners is dat nog niet alle problemen verholpen zijn en dat volgende week de stroom weer moet worden on derbroken. Dat zal dan in een Noordman hebben nog een ei gen ingang, maar eenmaal bin nen lopen klanten drempelloos van de een naar de andere win kel. „Dat loopt nu een jaar en we zijn beiden enthousiast. Op dit moment zijn er besprekin gen met een importeur van eco logische wijnen. De verwach ting is dat halverwege volgend jaar de zaak rond is en dat ook nog groter gebied gebeuren: op 35 adressen zal dan de toevoer van elektriciteit worden onder broken in plaats van op twintig adressen gistermiddag. Woordvoerder J. van der Erf van de EWR betreurt de over last. „Maar dit is iets dat echt moet gebeuren. Drie weken ge leden bleek uit storingen met de stroomtoevoer naar de lan taarns in de straat dat er een kortsluiting in de grond zat. Als je daar niets aan doet kan er een zware kortsluiting ontstaan, hij bij het Wijnkwartier kan aanschuiven. Op die manier verbreden vrij het pakket van onbespoten wijnen." Behalve de winkel aan de Haagweg is er aan de Flevoweg een bottelarij en een groothandel. Vandaar uit wordt wijn geleverd aan hon derden restaurants en winkels. kees van kuilenburg met als gevolg dat een hele wijk in één klap zonder stroom komt te zitten." Gisteren bleek inder daad dat een zware kortsluiting nog maar een kwestie van tijd was: defecte hulpaders hadden al bijna de hoofdkabel kortge sloten. Van der Erf stelt dat het niet ongewoon is dat mensen twee dagen van tevoren worden in gelicht. „Dit soort reparaties wordt niet lang van tevoren ge pland. Maandag hebben we de mensen ingelicht en toen had den ze nog een dag tijd om te reageren. Dinsdag heeft een ad vocatenkantoor gebeld; die hebben we van noodstroom voorzien zodat het werk door gang kon vinden. Verder heeft er nog een particulier gebeld omdat hij precies wilde weten Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 071-321921 Kerstman De Sint heeft nog maar nauwe lijks zijn hielen gelicht of de kerstman maakt al zijn opwach ting. Zondag is hij te gast op het Meubelplein in Leiderdorp. Ter gelegenheid van de koopzondag in het centrum schenkt hij, sa men met een aantal collega kerstmannen, chocolademelk en glühwein aan de bezoekers. Jonge klantjes kunnen samen met de kerstman op de foto. Om 12.00 uur is er de Coca Co la-skishow. Dit team maakt ge bruik van een tien meter hoge hydraulische springschans en voert spectaculaire sprongen Freelancers Het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (IMK) houdt 13 december een voorlichtingsbij eenkomst voor freelancers en opdrachtgevers van freelancers. Ook de belastingdienst is tij dens de bijeenkomst van de partij. De belastingdienst tevens gastheer in het gebouw aan het Stationsplein 7 in Leiden. De aanvangstijd is 19.00 uur. IBM-roadshow Een witgespoten dubbeldeks bus van IBM staat zondag 11 december op het parkeerterrein van winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp. In de bus infor matie over computers. Tevens zijn er tussen 10.00 en 17.00 uur tal van demonstraties van het nieuwste IBM-pc-besturingssy- teem. Ook is er informatie be schikbaar over de landelijke Leonardo da Vinci-competitie van IBM. Dat is een wedstrijd voor het zo creatief mogelijk ge bruiken van de computer. In to taal is daar voor 150.000 gulden aan prijzen mee te verdienen. hoe laat de stroom er uit ging, zodat hij daar met zijn compu ter rekening mee kon houden. Die man hebben we vijf minu ten van tevoren ingelicht. Ver der zijn er bij ons geen klachten binnengekomen, voor zover ik weet. Het was natuurlijk wel vervelend dat de onderbreking ruim een uur langer duurde en dat het werk nog niet af is", al dus Van der Erf. Gisteren bleek dat de stroom toevoer naar de lantaarns on danks het vervangen van stuk ken kabel nog steeds niet in or de is. Er zal dus verder moeten worden gezocht. „We gaan de mensen vanwege de overlast daar nu wel eerder over inlich ten. Vrijdag krijgen ze een brief in de bus", verzekert Van der Erf. VRIJE TIJD leiderdorp» De Muzenhof aan de Cor Gor dijnsingel in Leiderdorp is mor genavond het decor van een swingend Zuid-Amerikaans/An- tilliaans feest met een optreden van de achtmansformatie Yas- min y las siete potencias. Naast de salsa maakt de band uitstap jes naar andere muziekstijlen zoals de bolero, de bomba en de merengue. Het festijn wordt Bloemenkraam moet weg bij de Winkelhof leiderdorp liesbeth buitink De bloemen- en kerstbomen verkoper Jeroen Zee mag niet langer met zijn verkoopwagen met op de Statendaalder in Lei derdorp staan. De Leiderdorper ontving deze week een brief van de gemeente met de medede ling dat hij zich niet aan de voorschriften van zijn verkoop vergunning hield en daarom de standplaats moest ontruimen. De politie en ambtenaren van gemeentewerken zouden de standplaats vanmorgen leegha len, maar Zee koos eieren voor zijn geld en vertrok gisteravond zelf. De Leiderdorper mocht vol gens zijn vergunning van maan dag tot en met donderdag kerst bomen verkopen en op vrijdag en zaterdag bloemen en plan ten. Op de Statendaalder zijn verschillende standplaatsen. Zee stond met zijn verkoopwa- gen op een andere plaats dan hem was toegewezen. Hij koos de standplaats direct naast de ABN/Amro-bank, zodat hij met zijn kerstbomen goed in de loop van het winkelende publiek stond. Volgens de vergunning moest Zee echter dichter bij het gemeentehuis staan, aan de an dere kant van de grote planten bak. Zee weigerde dat. De gemeente had nog meer klachten over de standplaats van de Leiderdorper. Hij ont ruimde 's avonds de plek niet en liet zijn verkoopwagen 's nachts gewoon staan. Die was bovendien te groot voor die plek. En dus ontving hij een brief met de melding dat het contract werd opgezegd. Hoewel Zee vindt dat hij recht heeft op zijn plaats, ontruimde hij hem om te voorkomen dat dat vanmorgen met dwingende hand zou gebeuren. Hij vindt dat hij in de loop der jaren recht op de standplaats heeft gekre gen. „Je moet toch iels kunnen opbouwen. Ik heb altijd hier mijn werk gedaan en nu moet ik ineens mijn wagen twaalf meter verplaatsen. Dat scheelt 35 procent in de opbrengst, want dan sta ik compleet uit de loop", aldus Zee. De standplaats vlakbij de bank is door een loting toege wezen aan een andere kerstbo menverkoper. „We houden in Leiderdorp altijd een openbare loting voor de kerstbomenver koop, want dat is kennelijk een zeer gewilde branche", verklaart burgemeester M. Zonnevylle. Hij verwacht echter dat het be leid voor de Statendaalder wordt veranderd. „We moeten het hele beleid herzien als de raad een uitspraak doet over de weekmarkt. Ik wil niet op de za ken vooruit lopen, maar als de raad beslist dat de markt op de Statendaalder moet komen, moeten we ons afvragen of we daar dan op de overige dagen nog losse kramen willen." georganiseerd door de commis sie dans- en swingavonden Mu zenhof in samenwerking met de Stichting Welzijn Surinamcrs en Antillianen Leiderdorp (SW- SAL). Kaarten tien gulden kunnen tot en met vandaag worden besteld door te bellen met 071-896894, 071-419910 of bij de SWSAL 071-892036. Een kaartje aan de zaal kost vijftien gulden. Ontdek het "voordelige" verschil I.'. fH i m I-I I J-I II li Korevaarstraat II, tel: 071 - 149859 ALPHEN AAN DEN RUN Film. Bij speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord draait op zater dag 10 december de Nederlands gesproken speelfilm 'Dennis de Bengel'. De voorstelling begint om 14.00 uur. De entree bedraagt twee gulden voor leden en drie gulden voor niet-leden. Het vereni gingsgebouw De Vierhoek ligt aan de Vorselenburgstraat in Alphen aan den Rijn. Kerstmarkt. De VW-Alphen aan den Rijn houdt op zaterdag 10 en zondag 11 december haar achtste internationale overdekte kerst markt. Deze kerstmarkt is in de glazen kersthal van Avifauna aan de Hoorn 65 in Alphen aan den Rijn en duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De entree is vijf gulden per persoon en drie gulden voor 65plussers, CJP-houders en kinderen van twee tot twaalf jaar.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19