Moderamen tegen zendtijd voor Gereformeerde Bond Hour of Power' nu ook in bioscoop Kerk Samenleving Turkse imamopleiding voor jongens uit Nederland een 'noodoplossing' Amerikaanse theologe in top van Wereldraad Staalsett lid van Nobelcomité Novemberweer DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 BUITENLAND KORT Overleden De vroegere operrabbijn in Frankrijk, Jakob Kaplan, is op 99-jarige leeftijd in Parijs overleden. Dit heeft de fami lie bekendgemaakt. Toen hij op 7 november jarig was, had hij nog tegen z'n kinderen gezegd: „Ik word wel hon derd." Kaplan was van 1955 tot 1981 opperrabbijn. De Joodse gemeenschap in Frankrijk is met 700.000 le den de op één na grootste van Europa. Alleen in Rus land wonen meer joden. In de Eerste Wereldoorlog raak te hij als infanterist gewond. Hij weigerde een post als le geraalmoezenier, maar vocht door. Voor zijn moed kreeg hij later een onderscheiding. 2üjn loopbaan als rabbijn be gon in 1922 in Mulhouse. In 1929 keerde hij terug naar zijn geboortestad Parijs. Tij dens de Tweede Wereldoor log protesteerde hij krachtig bij het Vichy-bewind tegen de anti-joodse politiek. In 1944 werd hij operrabbijn van Parijs. Kaplan heeft voor al v^el gedaan voor betere re laties met de kerken. Hij heeft in het openbaar discus sies gevoerd met de rooms- katholieke theoloog Jean Da- niélou. Verder heeft hij boe ken over het schreven. Chinese predikant Yang Yudong, predikant van de Gangwashi-gemeente in Peking, is door de regering afgezet. Ook de kerkeraad werd ontbonden. Dit meldt de South China Morning Post in Hongkong. Afgelopen zondag werd de 73-jarige predikant door 200 politie agenten en functionarissen van de Drie-Zelf-Beweging gedwongen zijn ontslag in te dienen. De secretaris-gene raal van deze beweging, ds. Yu Xinli, werd als zijn opvol ger geïnstalleerd. De Drie- Zelf-Beweging wordt als con troleorgaan van de Chinese regering beschouwd. Op zondag 30 oktober had Yu Xinli onder bescherming van enkele tientallen politieagen ten de gemeente bezocht. Daar had hij medegedeeld dat Yang Yudong wegens zijn leeftijd moest aftreden en dat hij zelf hem zou opvolgen. De kerkeraad, die na de dienst bijeenkwam, verwierp het ontslag van Yang en de gedwongen aanstelling van Yu. De Chinese autoriteiten probeerden al enige tijd ds. Yang af te zetten. In 1990 werd hij bekend door zijn steun aan de democratise ringsbeweging. De Gangwas- hi-gemeente in Peking klaagt al jaren over dreigementen en andere pesterijen. Kerkelijk huwelijk De Anglicaanse Kerk van En geland wil dat er een einde komt aan het verbod op het, kerkelijk huwelijk voor men sen die gescheiden zijn. De generale synode heeft de bis schoppen opgedragen zich ernstig te bezinnen op deze algemene maatregel. De ver gadering hoopt dat er een al gemene regeling komt die onder bepaalde omstandig heden een kerkelijk huwelijk voor gescheidenen toestaat. Begin jaren tachtig konden de bisschoppen het over de kwestie niet eens worden, met als gevolg dat in het ene bisdom aanzienlijk meer uit zonderingen op de regel mo gelijk zijn dan in het andere. Volgens aartsbisschop John Habgood van York is de kans dat de bisschoppen dit keer overeenstemming bereiken, aanmerkelijk toegenomen. De kerkleiders hebben im mers enkele jaren geleden ook toegestaan dat geschei den en hertrouwde mannen tot priester kunnen worden gewijd. De religieuze middelbare school in Turkije die Turkse jongens een basisopleiding tot imam geeft, is een 'noodoplossing'. Jongens die imam willen wor den moeten in Nederland isla mitisch voortgezet onderwijs kunnen volgen. Dat zegt Hasan Yar, coördinator van de hogere beroepsopleiding islam die in september aan de Hogeschool Holland in Diemen van start gaat. Yar reageerde op het recente besluit van de Turkse Nationale Veiligheidsraad om de speciale religieuze middelbare school nabij de Zuidturkse plaats Ana- mur toestemming te geven haar leerlingen Nederlandse taalles aan te bieden. Volgens hem was het beter geweest om zo'n school in Nederland te vestigen. Zijn voornaamste bezwaar is dat de jongens door hun verblijf in Turkije kunnen vervreemden van de Nederlandse samenle ving. De school in Turkije, die uit sluitend is bestemd voor Turkse jongens uit Nederland, telt nu 108 leerlingen. Na het beëindi gen van hun vierjarige oplei ding, die in het Nederlands, Turks en Engels wordt gegeven, is het de bedoeling dat zij naar Nederland terugkeren. Ze zijn dan niet theologisch geschoold, maar kunnen in moskeeën wel aan de slag als gebedsvoorgan gers. De school is opgericht door het Turkse directoraat voor godsdienstzaken (Diyanet), dat in Nederland door de Islami tische Stichting Nederland (ISN) wordt vertegenwoordigd, en de Turkse Islamitische Cul turele Federatie (TICF). „Ik begrijp niet oprichters die school zo snel hebben gesticht", aldus Yar. Volgens hem is uit gesprekken gebleken dat ook de ISN het idee van een islamitsche mid delbare school steunt. „Het kli maat is daar rijp voor." Yars ideaal is een volwaardige Ne derlandse imamopleiding, waar een Nederlandse versie van de islam gestalte krijgt, en die niet vanuit de herkomstlanden van de moslims in Nederland gedic teerd wordt. Yar is niet bang dat de Turkse school zijn HBO-opleiding is lam in de wielen rijdt. De studie aan de Hogeschool Holland leidt niet op tot imam, maar tot docent islam in het voortgezet onderwijs. Afgestudeerden van de Turkse school zijn wel van harte welkom hun vorming in Diemen voort te zetten, bena drukte hij. GENEVEEPD De Amerikaanse theologe Mary Ann Lundy, lid van de Presby teriaanse Kerk, is benoemd tot plaatsvervangend secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken. Dit heeft de We reldraad bekendgemaakt. Lundy is docente aan de Universiteit van Hartford, Con necticut. Na heftige controver ses over een vrouwenconferen tie trad ze in mei af als staflid van de Presbyteriaanse Kerk in de Verenigde Staten. Behoudende presbyterianen hadden de organisatoren ver weten dat de conferentie tot ketterij, de aanbidding van go dinnen en lesbische liefde had aangezet. De 2000 deelneem sters aan de conferentie, die in het kader van de oecumeni sche vrouwendecade werd ge houden, hadden zich beraden over een niet-seksistische taal over God. Lundy, die in haar kerk voor mensenrechten en de positie van vrouwen en vluchtelingen ijverde, volgt dr. Mercy Oduyoye op. Na zeven jaar de ze functie te hebben bekleed, keert de Ghanese theologe te rug naar haar geboorteland. In 1990 verleende de Universiteit van Amsterdam haar een ere doctoraat. Dr. Wesley Ariarajah, afkom stig uit Sri Lanka, is naast Lun dy de andere plaatsvervangend secretaris-generaal. Sinds be gin 1993 is de Duitser dr. Kon- rad Raiser secretaris-generaal van de Wereldraad, waarbij 324 anglicaanse, orthodoxe en pro testantse kerken zijn aangeslo- Het moderamen van de sy node van de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) vindt het 'ontoelaatbaar' dat de rechtervleugel van die kerk, de Gereformeerde Bond, zelfstandig radio zendtijd heeft aangevraagd via de Evangelische Om roep (EO). De Gerefor meerde Bond brengt daar mee de eenheid van de NHK in gevaar, verklaarde synodevoorzitter ds. W. Beekman. LEIPSCHENDAM ANP De Gereformeerde Bond heeft zich bij de Stichting zendtijd voor de kerken (SZK) gevoegd, die in november besloot om haar zendtijd op radio en televi sie niet langer door de IKON maar door de EO te laten ver zorgen. De NHK handhaaft de samenwerking met de IKON. Bij de SZK zijn de Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt, de Christelijke Gereformeerde Ker ken, de Nederlands Gerefor meerde Kerken, de Unie van Baptistengemeenten en de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten aangesloten. Alleen de laatste wil de band met de IKON handhaven. Behalve de Gereformeerde Bond hebben drie koepels van evangelische gemeenschappen zich onlangs bij de SZK gevoegd. In de SZK participeren nu zestien kerken en kerkelijke organisaties, die inmiddels bij het Commissari aat voor de media een aanvraag voor zendtijd via de EO hebben ingediend. Onvrede met het vrijzinnige programmabeleid van de IKON ligt ten grondslag aan de voor genomen overstap van de SZK. Meer ruimte voor 'schriftgetrouwe verkondiging via de media' wordt door ir. J. van der Graaf toegejuicht. foto henk bouwman Hoewel de bemoeienis van de niet meer behelst dan de tech- IKON met de kerkelijke zendtijd nische verzorging van de uit zendingen, voelen de aangeslo ten kerkgenootschappen meer voor samenwerking met de ver wante EO. Wat er van het over heidsgeld voor kerkelijke zend tijd overblijft, besteedt de IKON namelijk aan eigen program ma's, die de behoudende ker ken een doorn in het oog zijn. Het hervormde moderamen wil dat de Bond de aanvraag in trekt. Beekman hééft de voorzit ter van de Bond, ds. C. van den Bergh, om een gesprek over de kwestie gevraagd. Volgens Beekman plaatst de Gerefor meerde Bond zich met zijn ei genmachtige optreden buiten de NHK. „Als er kritiek is op het beleid van de IKON, dienen de gesprekken daarover in de sy node gevoerd te worden", aldus de synodevoorzitter. Ir. J. van der Graaf, secretaris van de Gereformeerde Bond, verbaast zich over de kritiek van Beekman. Volgens hem is het hervormde moderamen al op 29 november schriftelijk van het besluit van de Bond op de hoogte gesteld. „Wij voelen ons op geen enkele manier gebon den aan de IKON. In de her vormde synode is de IKON sinds jaar en dag een zeer om streden club. Maar de kritiek was altijd aan dovemansoren gericht. De omroep blijft pro gramma's maken die zeer schokkend zijn voor de rechter vleugel van de Nederlandse Hervormde Kerk. Ook Beekman weet hoe de IKON bij de Gere formeerde Bond ligt." Van der Graaf vindt niet dat de Gereformeerde Bond met zijn aansluiting bij de SZK de eenheid van de NHK aantast. „Als er meer ruimte komt voor schriftgetrouwe verkondiging via de media, dan kan ik dat al leen maar toejuichen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hardegarijp: P.F. Goe- dendorpte Deurne en Helenaveen, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt: voor Workum-lt Heidenskip: dr. J.W. Kirpestein te Gouda. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: mevr. P.N. Renes, Kempen 80, 2036 EM Haarlem, tel: 023-363797. ONAFH. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Amsterdam: P.D. Bouwman te Groningen. NED.GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Baarn e.o.: M. Janssens te Alphen aan den Rijn. Bedankt: voor Voorthuizen: drs. A. Boshuizen te Amsterdam-Tui nste- den-Zuid-West. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Sioux Center (USA): C.A. van Dieren te Stolwijk; te Veen- endaal: P. Mulder te Capelle aan den IJssel/Middelwatering. De Noorse lutherse theoloog Gunnar Staalsett is toegetreden tot het comité dat jaarlijks be slist over de toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede. Het Noorse parlement koos Staalsett tot opvolger van de in oktober teruggetreden oud-mi nister Kaare Kristiansen. Kristiansen trok zich terug omdat hij zich niet kon vereni gen met het besluit om de No belprijs dit jaar mede aan Arafat toe te kennen. De PLO-leider neemt de prijs zondag samen met de Israëlische premier Ra bin en diens minister van bui tenlandse zaken Peres in ont vangst. Staalsett (59) was tussen 1984 en 1990 al lid van het Nobelco mité. Hij nam eind oktober af scheid als secretaris-generaal van de Lutherse Wereldfedera tie, een functie die hij sinds 1985 bekleedde. Hij is nu rector van het Seminarie voor prakti sche theologie aan de Universi- i Oslo. Het programma 'Hour Of Power' (Uur van Kracht) van de Amerikaanse tv-pre- diker Robert Schuller wordt komende zondag op proef in een theater in Veen- endaal uitgezonden. Als de proef slaagt, zal in het kondiging elke zondag plaatsvinden. 'Hour of Power' is weliswaar op de ka bel via Euro 7 te zien, maar deze zender kan niet overal in Nederland worden ontvangen. Tot eind vorig jaar was het programma via Super Channel te bekij ken. Nadat NBC deze zender overnam, kwam daaraan een einde. De uitzendin gen via RTL-V, vorig jaar oktober en no vember, werden beëindigd wegens de hoge kosten. Bovendien blijkt uit reacties dat men sen graag samen kijken, luisteren en meezingen. Na de dienst in theater De Lampegiet in Veenendaal bestaat de mo gelijkheid tot napraten en contacten leg gen. Dit sluit aan bij de opvatting van Schuller om kijkers in kringen van hoop te verenigen. De boerenzoon van Nederlandse af komst, die predikant van de Hervormde Gemeente in Los Angeles is, begon in 1950 in Chicago. Enkele jaren later ging hij naar California, waar hij zijn preken vanaf het dak van een snackbar in een drive-in-bioscoop hield. In 1980 bouwde hij de Crystal Cathedral, een reusachtige glazen kerk, vlakbij Disneyland in Los Angeles. Zijn tv-programma, waarmee hij een kwart miljoenen ken. Dit voorjaar werd in Lisse een oranje tulp naar Robert Schuller genoemd. Dit is een tulp in dienst van het Koninkrijk Gods, zei W. van den Akker, werkzaam bij bloembollenkweker J. Uittenbogaard in Noordwijkerhout. Van den Akker had voorgesteld de tulp, die Uittenbogaard na twintig jaar kruisen en selecteren ont wikkelde, naar Schuller te noemen. Het is een goede tuintulp die lang meegaat. HET WEER Het blijft de rest van deze week puur herfst; we kunnen eigenlijk nog het beste spreken van novem berweer omdat het temperatuur- peil onveranderd hoog blijft. Giste ren passeerde het front van een diepe 'oceaanreus' bij IJsland, die tijdelijk een kerndruk van 942 mil libar bereikte. Het was de diepste en meest omvangrijke depressie van het winterseizoen tot dusverre. Toch viel het in ons land met de wind en regen nog wel mee. Het wolkenpakket van het front rafelde uiteen; de neerslag bleef beperkt tot enkele millimeters. Vandaag bereikt de Atlantische straalstroom volle oorlogssterkte. Onder beheer van de oude 'moederdepressie' bij IJsland is een razendsnelle rands- toring de oceaan overgetrokken. De lagedrukkern (975 millibar) scheert langs Schotland naar Zuid- Noorwegen en daar voelen we van daag de hete adem van. Niet alleen is het met 10 a 11 gra den weer eens boterzacht voor de cember, maar bovendien bereikt de wind aan de noord- en westkust enige tijd stormkracht. Een pittig regengebied maakt het onstuimige plaatje compleet. Ondanks de ster ke bovenstroming boven ons land, duurt het nog geruime tijd voordat de neerslagzone voorbij is. Het front 'sleept', omdat het evenwijdig ligt aan de heersende hoogtewind. Zo'n vertraging in de voortgang van een regengebied kan veel neerslag opleveren. Waarschijnlijk duurt het tot morgenochtend- of middag voordat droger en rustiger weer ons land heeft bereikt. De zachte lucht wordt dan tijdelijk vervangen door een polair beeld met felle opklarin gen, stapelwolken en kans op een regen- of hagelbui. Het voelt bij 9 graden relatief fris aan. Tijdens het weekeinde bereikt de decemberwarmte een nieuw hoog tepunt. Subtropische lucht, afkom stig uit het Azorengebied, spoedt zich zaterdag naar de Noordzee, voorafgegaan door een regenge bied. Het lijkt opnieuw een winde rig weekeinde te worden'en de temperatuur loopt verder op naar circa 12 graden; in de nacht wordt het nauwelijks minder zacht. Win terkou treffen we nog wel aan in de traditionele gebieden. In het mid den en noorden van Scandinavië, alsmede een groot deel van Oost- Europa heerst een winterkou, die vrij normaal is voor die gebieden. Er zijn geen signalen, die wijzen op een uitbreiding in onze richting. Het vorstgebied boven Noord-Euro pa moet zelfs nog terrein prijsge- HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vandaag een harde denwind en langs c perio regen. Mor en toe regen. Middagtem- peratuur langs de kusten enkele graden boven nul, elders ongeveer -3 graden. Bewolkt en vandaag af en toe regen, in het midden en noorden sneeuw. Mor gen opklaringen en langs de Botnische Golf nog af en toe sneeuw. Middag- temperatuur van +4 in het Denemarken: Vandaag bewolkt en re gen. Harde tot stormachti ge zuidenwind. Morgen af en toe zon en kans op een bui. Minder wind. Middag- temperatuur rond 5 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag wolkenvelden en buien, soms met onweer. In Schotland mogelijk met stormachtige wind en enige tijd regen. Morgen minder wind, perioden met zon en enkele buien. Middagtemperatuur vandaag van 5 graden in het noorden tot 11 in het zuiden. Morgen in het noorden enkele graden warmer. België en Luxemburg: Bewolkt en geruime tijd regen. Plaatse lijk valt flink wat regen. Middagtempera tuur rond 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in het oosten af en toe zon. Vanuit het westen toenemende bewol king gevolgd door geruime tijd regen of motregen. Langs de kust staat vandaag een stevige wind. Middagtemperatuur rond 13 graden. In het noorden geregeld wolkenvelden en mogelijk wat regen; naar het zuiden toe droog en geleidelijk meer zon. Plaat selijk mist. Maximumtemperatuur langs Spanje: In de noordelijke helft geregeld wolken velden en rond het Cantabrisch'gebergte kans op regen. Aan de Costa's in het zuidoosten en zuiden droog en vooral morgen flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur langs de Atlantische kusten en aan de Costa's in het oosten rond 17 graden, aan de Costa Blanca en Costa del Sol iets hoger; maxima in het innenland rond 13 graden. "'7' 20 A IrY - 19 bewolkt ^onweer -W-warmtefront J# regen sneeuw T- koufront J°P»»'i"g« hagel l lagedruk h hogedruk 19 temperatu r '100°' hertopascal Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.35 Zon onder 16.25 Maan op 12.28 Maan onderOO.OO Waterstanden Katwijk Hoog water 07.48 20.08 Laag water 03.36 15.51 Weerrapporten 07 december 19 uur: Amsterdam half bew. Deelen regen w 7 10 5 0.9 Maximumtemperatuur ongeveer 24 gra- Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, in de meest zuidelijke departementen vooral morgen ook wat zon. Vandaag in de Franse Alpen boven de 1200 meter eerst kans op sneeuw; verder op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur vandaag van circa 12 graden rond Bordeaux en Lyon tot plaatselijk 16 in het uiterste zuiden; morgen overal iets warmer. Mallorca en Ibiza: Vandaag eerst nog enkele wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Verder perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 19 graden. Italië: Vandaag flink wat wolkenvelden en voor al in de westelijke kustgebieden kans op buiige regen, misschien ook onweer. Morgen in het uiterste zuiden nog wei nig verandering, elders wat meer zon en op veel plaatsen droog. In de Po-vlakte op beide dagen kans op mist of laaghan gende wolken. Middagtemperatuur yan 7 graden hier en daar in het noorden tot 17 graden ten zuiden van de Ro- Luxemburg regen Madrid half be Malaga half be

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18