Leiden Auto grote concurrent waterbus 'Boek over Pilgrim Fathers is een eerbetoon aan Leiden' Drie winnaars Leidse Vrijwilligersprijs Speel-o-theek heeft genoeg van verhuizen 'Alsof wij barbaren zijn die van Trianon een disco willen maken' DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 17 Pleister Hormonenpleisters 'IQ' I y t tegen overgangs problemen. Vrouwen kun nen zich aanmelden voor een proef die het AZL daarmee gaat houden. Lichtmast Inwoners van Oud I Ade zijn tegen het plaatsen van hoge licht masten langs de Leidse- weg. Zij willen gewone lantaarnpalen. Een waterbus heeft in Leiden alleen kans van slagen als de reistijden kort zijn, de aanmeerpunten dicht bij mu sea en andere attracties liggen en als parkeren in de bin nenstad nog onaantrekkelijker wordt. Hogere parkeerta rieven stimuleren de automobilist om zijn wagen buiten het stadshart te parkeren en over te stappen op de bus boot die het hele centrum doorkruist. leiden annet v leiden porith ligtvoet Dat blijkt uit een rapport dat het adviesbureau NZH Trans port Consultants gisteren pre- senteerde.Om erachter te ko men of het project kans van sla gen heeft, is een jaar geleden een enquête gehouden onder het winkelend publiek. De ant woorden zijn verwerkt in het rapport. Hieruit blijkt dat de au tomobilist alleen op de boot overstapt als de tocht kort duurt. „Anders rijdt men liever een kwartier rond om toch dat ene parkeerplaatsje ergens in het centrum te vinden", aldus M. de Keijzer, namens NZH Transport Consultants. Vanwege de lange reistijd viel het idee voor een regionale wa terbus direct af. Bij de A44 of de A4 zouden passagiers kunnen opstappen, zo was het idee, maar de ondervraagden voel den daar niets voor. „De reis duurt te lang", aldus De Keyzer. Door de lage vaarsnelheid legt de boot het af tegen tegen de auto of het openbaar vervoer. Als de gemeente met de wa terbus in zee gaat, zou ze in het voorjaar moeten beginnen met een experiment. „Laat de boot dan ten minste twee jaar varen om het systeem bekend te ma ken en richt je ook op de toerist. De waterbus kan per slot van rekening bijdragen tot het unie ker maken van de binnenstad", aldus De Keyzer. Om enigszins rendabel te kunnen draaien, zou de boot alleen tijdens de Ongeval jongen is mysterie leiden Een 12-jarige jongen is gisteren door nog onbekende oorzaak ernstig gevVond geraakt in de omgeving van zijn woning aan de Aaltje Noorderwierlaan in Leiden Zuid-West. De Leide- naar fietste in de ochtenduren naar school maar meldde zich enkele minuten na vertrek plotseling weer bij zijn ouderlijk huis met verschillende verwondingen zoals een zware hersenschud ding, gescheurde bovenlip en diverse schaafwonden. Hij kon niet vertellen wat er was gebeurd maar was wel zijn groene ter- reinfiets kwijt. De politie zoekt getuigen. Negeren fietspad leidt tot botsing leiden Door met zijn brommer niet op het fietspad maar op de weg te gaan rijden, is gisteravond een 33-jarige Leidenaar aan gereden en gewond geraakt. De Leidenaar reed omstreeks half twaalf op de Sumatrastraat. Een achterop komende auto be stuurd door een 18-jarige Hazerswoudenaar hield geen rekening met de bromfietser en reed hem aan. De 33-jarige is door de klap bewusteloos geraakt en had verder zijn sleutelbeen gebro ken. Volgens de politie was er waarschijnlijk er alcohol in het spel. Inbreker gepakt in studentenhuis leiden Een onbekend gebleven inbreker werd gistermiddag omstreeks 16.45 uur betrapt in een woning aan de Van der Werf- straat. Twee getuigen grepen de man vast toen hij het huis ver liet. De dader wist zich los te rukken en weg te rennen maar liet zijn brommer waarmee hij gekomen was achter. De politie pro beert de man via het vervoermiddel op te sporen. In een studen tenwoning aan het Noordeinde werd vannacht tegen half twee een insluiper overlopen. Deze 27-jarige Leidenaar was bezig waardevolle spullen te verzamelen toen hij door twee bewoners werd betrapt. Hij dreigde daarop met een vuurwapen maar de studenten zagen al snel dat dit namaak was en grepen de man in zijn kraag. De Leidenaar zit vast op het bureau aan de Lange- gracht. Vuurwerkteam slaat weer toe leiden Het vuurwerkteam van de Leidse politie heeft bij ver schillende huizoekingen partijen illegaal vuurwerk in beslag ge nomen. Bij een controle in een woning aan de Bachstraat trof de politie bij een 23-jarige Leidenaar twintig kilo aan. Ook de 30-ja- rige buurman kwam net met een doos aanzetten waar verboden knallers inzaten. Bij deze man werd zeventig kilo afgepakt. Ver der is nog in de woning van een 27-jarige plaatsgenoot aan de Topaaslaan vijftig kilo in beslag genomen. Straten binnenstad in april obstakelvrij i het Leidse cen trum zijn uiterlijk voor 1 april volgend jaar gevrijwaard van al le obstakels zoals winkeluitstal lingen en sandwichborden. Een motie met die strekking, afkom stig van PvdA-raadslid E. van der Veen, haalde gisteravond tijdens de begrotingsbehande lingen moeiteloos de eindstreep. Volgens het raadslid proberen gehandicaptenorganisaties nu al weer vijf jaar af te komen van de onaanvaardbare overlast van de obstakels op straat. De stra ten waar het vooral om draait zijn Breestraat, Haarlemmer straat, Rapenburg, Noordeinde en Rembrandtstraat. De gemeente steunt het stre ven van de gehandicaptenorga nisaties tot dusverre met alleen woorden. Daden bleven uit om dat bij verwijdering van borden en uitstallingen 160.000 gulden aan precariorechten wordt mis gelopen. Mede dankzij de in voering van de reclamebelas ting is dat gat gedicht. „Mijn boek is misschien geen li terair kunstwerk en het is zeker ook geen historisch naslagwerk. Het is een vertelling, een eerbe toon aan de stad, waar mijn voorvaderen asiel hebben ge kregen. Een stad die ik nog steeds liefheb." Burgemeester Bert Trap van Heerjansdam blijft van Leiden houden, de stad waar hij is ge boren en waar hij zo'n veertig jaar geleden zijn loopbaan be gon als gemeenteambtenaar. Gisteren was hij even terug. Zijn collega-burgemeester Goekoop kreeg van hem het eerste exem plaar van de roman 'En zij wer den tot een groot volk', een boek over de geschiedenis van de Pilgrim Fathers, die voor hun vertrek in 1620 naar Amerika elf jaar in Leiden verbleven. De Pil- Bert Trap schrijft roman over voorvaderen grims waren gevlucht uit Enge land omdat zij daar wegens hun geloof werden vervolgd. Trap, zelf een afstammeling van de Pilgrims en een kenner van hun geschiedenis, heeft uren in de Leidse gemeente-ar chieven doorgebracht op zoek naar zijn familie-stamboom. Zijn allereerste roman is voor een belangrijk deel op dat on derzoek gebaseerd, al zijn Traps voorouders nooit met de May flower naar Amerika vertrokken. „Als ze niet zo aan Leiden ge hecht waren geweest, was je misschien wel burgemeester van Washington geworden", grapte Goekoop tegen zijn col lega, die burgemeester is van de op één na kleinste gemeente van Nederland. Goekoop kon digde aan dat Leiden - wat de toeristenindustrie betreft - meer zal doen met het cultuurhistori sche verleden van de stad, „en du» ook met de geschiedenis van de Pilgrims." Daarmee stelde hij Trap te vreden, die zich gisteren op nieuw verbaasde over het feit dat de Leidse toeristenindustrie „kennelijk geen oog heeft voor het belang van de geschiedenis van de Pilgrims". „Leiden is de plaats waar de basis is gelegd voor de hedendaagse maat schappij", beweerde Trap, doe lend op het pact van de Pilgrims dat samen met de Bill of Rights als basis diende voor de huidige Amerikaanse grondwet. „Voor oud-president Bush is dat reden om volgend jaar naar de Pieter skerk te komen voor Thanksgi ving Day. In Plymouth stapten de Pilgrims op de Mayflower en daar vind je allerlei herden kingstekens maar in Leiden is merkwaardig genoeg weinig te vinden." Gemeente-achivaris De Baar, die jaarlijks zo'n duizend Ame rikaanse afstammelingen van de Pilgrims op bezoek krijgt in het Leidse Pilgrim Fathers Do cument Centre, kondigde giste ren aan dat er voorzichtige plannen zijn voor het plaatsen van een Pilgrim-standbeeld of herdenkingsteken. „Al moeten we het belang van de Pilgrims voor Leiden niet overschatten. Het waren voorbeeldige hard werkende mensen, maar de groep was zo klein dat de Pil grims geen kans hebben gehad om een stempel te drukken op de Leidse geschiedenis." Parkeerbelasting sneuvelt in raad zomermaanden moeten varen en de rest van het jaar slechts op zaterdagen. Het bureau heeft meerdere routes bekeken die elk op een andere wijze door de binnen stad voeren. Steeds is het begin- en eindpunt bij de Rijnsburger- brug. Een van de meest aan trekkelijke routes is de Oude Vest-route. Die voert via de Morssingel, Oude Rijn, Oude Vest. Galgewater en de Morssin gel. Omdat deze route de mees te parkeerlocaties aandoet, zul len automobilisten hierop inha ken. Voor toeristen is de Witte Singel-route de fraaiste. Die voert via de Morssingel, Witte Singel, Vliet, Steenschuur, Nieu we en Oude Rijn, Galgewater en Morssingel. Een combinatie van deze twee routes is volgens het bureau het meest aantrekkelijk. Een belangrijke voorwaarde voor het slagen van het experi ment" is verder dat de kaartjes .niet'te duur worden. Sponso ring. het overhevelen van geld uit de parkeertarieven en subsi dies moeten de kosten drukken. Als de boot om de tien minuten vaart via de Witte Singel- en Oude Vest-route komen de kos ten neer op 335.000 gulden per jaar. De waterbus moet dan wel 1100 mensen per dag trekken. Wethouder J. Walenkamp zei het project als een verrijking voor de stad te zien. Wethouder P. Langenberg denkt dat het niet makkelijk is om het nodige geld bij elkaar te sprokkelen. leiden Magda Hofkes van Speel-o-theek Pinokkio, Kin- derToneelclub Pats de Co en Buro Slachtofferhulp zijn de winnaars van de Co Verhoogprijs, de Leidse vrijwilligers prijs. Wethouder H. de Goede (D66) van welzijn reikte gisteren, op de internationale vrijwilligersdag, de prijzen uit in buurtcentrum Noordrijnevest. Magda Hofkes nam haar prijs in de categorie 'individuele vrijwilliger' met verbazing in ontvangst. „Ik was stiekem opgegeven door mijn collega's. Ik wist van niks. Het is een totale verrassing." Magda ging achttien jaar geleden bij de speel-o-theek werken, omdat ze het leuk vindt met kinderen en ouders te werken. „Ik kom oorspronkelijk uit het onderwijs. Bij Pinokkio kon ik mijn kinderen naar het werk meenemen. Dat was heel han dig." Magda vind het niet erg dat ze geen geld voor haar werkzaamheden krijgt. „Ik heb wel overwogen terug in het onderwijs te gaan, maar ik heb te veel lol in dit werk." Voor de KinderToneeldub Pats de Co kwam de prijs niet geheel als een verrassing. De toneelclub kreeg de prijs in de categorie 'vrijwilligers organisatie'. „Vorig jaar waren we ook al genomineerd. Toen eindigden we bij de laatste drie. Dit jaar moest het wel raak zijn." De toneel club weet nog niet waar ze de geldprijs van duizend gul den aan zullen besteden. Een vertegenwoordiger van de VSB Bank reikte de prijs uit aan de winnaar in de categorie 'professionele organi saties waar vrijwilligers werkzaam': Buro Slachtofferhulp. Hier zijn zeker 25 vrijwilligers werkzaam, die zich twaalf tot twintig uur per week inzetten ten behoeve van men sen die te maken hebben gehad met verkeersongevallen of misdrijven. Op de foto van links naar rechts: medewerkers van Kin derToneeldub Pats en Co, Magda Hofkes van Speel-o- theek Pinokkio, en medewerkers van Buro Slachtoffer hulp. FOTO HIELCO KUIPERS Klapstuk slaat alarm leiden loman leefmans De Leidse speel-o-theek Klap stuk vreest haar ruimte in het Volkshuis aan de Apothekers- dijk te verliezen. Daarom is gis teravond door medewerkers van Klapstuk een petitie aan wethouder H. de Goede (D66) van welzijn aangeboden. De speel-o-theek denkt dat door de grote reorganisatie in het Leidse welzijnswerk straks geen plaats meer is voor haar activiteiten in het Volkshuis. „Wij zijn het afgelopen jaar al twee keer verhuisd en nu moe ten we weer weg. We doen een beroep op u om ons te steu nen", zei Jet Sebus, voorzitter van de speel-o-theek bij over handiging van de petitie. Wet houder De Goede nam stilzwij gend de protestbrief in ont vangst. Klapstuk is een organisatie die een aantal jaar geleden be gon in buurthuis de Vroolijcke Arke in de Pieterskerkchoor- steeg. Na een verbouwing begin dit jaar verhuisde de speel-o- theek, die speelgoed uitleent, van de Vroolijcke Arke naar het Volkshuis. Het Volkshuis is de laatste da gen vaak in het nieuws geweest omdat de toekomst van het ge bouw onzeker is. Door de fusie van de stichting sociaal cultu reel werk (SKIL), de stichting welzijn en de Vrijwilligerscen- trale tot één Leidse Welzijnsor ganisatie (LWO) is er onduide lijkheid ontstaan over de toe komst van het pand aan de Apothekersdijk. Leidse radiomakers, gefu seerd tot Holland Centraal, wil len hun Leidse studio in het Volkshuis vestigen evenals radio West. Ook het bestuur van de X, het alternatief cultureel cen trum dat eind volgend jaar uit zijn huidige onderkomen aan de Haarlemmerstraat moet, heeft zijn oog op een deel van het Volkshuis laten vallen. Klapstuk vreest dat door dit soort ontwikkelingen de speel- o-theek het kind van de reke ning wordt. „Als speel-o-theek kunnen wij qua huurprijs na tuurlijk nooit concurreren met meer commerciële organisaties. Het zal dan ook heel moeilijk worden pm een andere geschik te ruimte te vinden", staat ge schreven in de protestbrief. Tij dens de overhandiging gister avond droeg een aantal kleuters twee spandoeken bij zich met de tekst: 'Alles hebben we opge knapt en nu worden we er weer uitgetrapt.' 'Alweer verhuizen gaat vervelen. Wij willen in dijk 33 blijven spelen.' Directeur A. Flapper van de LWO was niet bereikbaar voor Eigenaars bioscoop gefrustreerd door monumentencommissie leiden carine d Het gaat allemaal om het afbreken van een muurtje en het verhogen van een stukje dak. Althans, volgens de nieuwe eigenaars van bio scoop Trianon, B. Luykx en J. Boer. Ze bespra ken vol goede moed gisteravond voor de Leid se monumentencommissie over hun nieuwe aanwinst, maar raakten al gauw gefrustreerd door de traagheid van begrip van de commis sieleden. „Alsof wij barbaren zijn die een halve disco van Trianon van willen maken. Wij wil len juist de monumentale gedeelten van het pand behouden en het tegelijkertijd ook op korte termijn rendabel maken. Wat was er van Trianon geworden als de gemeente het LVC erin gestopt had?",aldus Luykx. Luykx en Boer willen de verrotte vloer van de grote bioscoopzaal vernieuwen en er nieu we stoelen op zetten. De vloer zou trapsgewijs op moeten lopen zoals in alle moderne bio scoopzalen al het geval is. Niemand wil im mers tegen het achterhoofd van een ander aankijken. Voor deze plannen zouden de lo ges, een paar vervallen hokjes achterin de zaal, moeten worden afgebroken. Daarnaast willen de eigenaars een oud zaaltje naast de grote zaal vernieuwen om daar ook films te kunnen vertonen. Achterin het zaaltje zou dan een muurtje moeten sneuvelen en het dak een ietsje verhoogd. „Niets ingrijpends dus. De rest laten we in tact. Behalve als dingen op instorten staan, dan restaureren we", meent Luykx. „Ik houd zelf ook van monumentale panden." Voorzitter P* Olivier van de monumenten commissie zei best te willen luisteren naar de plannen van de nieuwe eigenaars. Maar hij vindt dat ze zich terdege bewust moeten zijn van de monumentale waardp van het theater. Na wat gehakketak over jaartallen beloofde de voorzitter over de verbouwingen in de com missie te zullen beraadslagen. „Maar het dak is allang gerepareerd", merkte Boer nuchter op. „En eigenlijk hebben we een beetje haast. Dat zaaltje had al klaar kunnen zijn. Jullie moeten maar de hele tijd beraadslagen over de eenvoudigste dingen. Daar kunnen wij niet op wachten." „Vroeger maakte het niemand wat uit wat er met die bioscoop gebeurde", meent Luykx. „En nu de gemeente zelf achter het net heeft gevist, want ze hadden dit pand zelf willen ko pen, is er ineens niets meer goed aan onze ver bouwingsplannen." Een van de leden van de monumentencom missie klaagde erover dat de oude stoelen in de foyer zijn weggehaald. Die zouden ook mo numentale waarde hebben. „Onzin", volgens Luykx, „volgende week heb ik honderd van die stoelen voor u, als het moet. Die haal ik zo uit Rusland." Het onderzoek naar de moge lijkheden parkeerbelasting voor de hele stad in te voeren, komt er niet. De motie die Groen Links hierover had ingediend, is gisteravond kansloos gesneu veld. Veertien raadsleden, onder wie enige PvdA'ers en D66'ers, steunden de motie. Er waren 23 tegenstemmers. Toch was er veel deining in de raadzaal en daarbuiten over dit onderwerp. Die ontstond door een opmerkelijke bijdrage aan het debat van CDA-wet- houder J. Walenkamp. Walen kamp is tegen parkeerbelasting maar hij liet weten dat hij be reid is tot een onderzoek. Veel op een rijtje, zo zei hij, zou het niet worden. In feite behelsde zijn toezegging niet meer en niet minder dan wat A4-tjes waarop hij nog eens wilde uit leggen waarom hij niets van parkeerbelasting in de hele stad wil weten. Op dat moment vroeg de he vig geïrriteerde Groen Links wethouder J. Laurier een schor sing aan. Uit uitlatingen van PvdA-wethouder T. van Rij werd duidelijk dat Walenkamp niet het collegestandpunt had verwoord. Burgemeester en wethouders willen namelijk wat verder gaan dan Walenkamp aanbood. Na de schorsing slaagde Walenkamp er geenszins in dui delijk te maken tot wat voor on derzoek het college nu precies bereid is. De wethouder maakte een aangeslagen en zeer ver moeide indruk. SP'er C. Vergeer noemde het optreden van Walenkamp een truc om de grote onenigheid in het college over dit onderwerp te verhullen. De indieners van het voorstel, R. Peeters (Groen Links) en I. Sorgdrager (D66) en hielden vast aan hun eigen motie, die vervolgens sneuvelde. Tijdens de stemming bleek dat niet al leen het college is verdeeld maar dat ook de fracties van D66 en PvdA het intern niet szijn. rd In de wandelgangen duidelijk dat voor het college voorstel wel een raadsmeerder- heid te vinden was geweest. „Peeters staat nu met lege han den, terwijl ze iets had kunnen binnenhalen", aldus wethouder Van Rij. Niet voldoende eikehout voor herstel Paterbrug Leiden heeft het afgelopen jaar niet voldoende eiken gekapt om de renovatie van de Paterbrug helemaal te kunnen afmaken. Dat antwoordde wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke orde ning) gisteravond op de vraag van de WD, waarom de leuning van het houten bruggetje over de Witte Singel nog steeds voor een deel wordt gevormd door dranghekken. Nadat na protesten van om wonenden de Leidse gemeehte- raad ervan had afgezien op de plek van de gammele Paterbrug een modern ogende oeverver binding te bouwen, besloten burgemeester en wethouders dat het leuk zou zijn de ouder wetse knuppelbrug te herbou wen met hout van Leidse eiken. „Maar er zijn er te weinig om gezaagd", aldus Van Rij. „Mis schien dat het snoeien binnen kort nog een paar flinke takken oplevert voor de leuning. En als dat niet lukt moeten we het hout maar op de markt kopen." De WD stelde tijdens de be grotingsbehandeling ook vragen over het feit, dat een van de stammetjes in de leuning al door een zwam is aangetast. Van Rij legde gisteravond uit dat dat alweer een bewijs was van het zorgvuldige kapbeleid van de gemeente Leiden. „Die zwam zat er al'voordat die stam werd geïmpregneerd. Die boom was dus terecht gekapt." Het brugdeel hoeft volgens de wet houder niet verwijderd te wor den. „We hebben lang gezocht naar een milieuvriendelijke ma nier om die zwam te bestrijden. En het lijkt erop dat we die, sa men met de landbouwhoge school in Wageningen, nu heb ben gevonden." MARJCT - De verplaatste markt in de Leidse Merenwijk wordt morgen om 10.30 uur op feeste lijke wijze geopend door wet houder J. Walenkamp. De marktkooplieden stonden tot voor kort met hun kramen op het plein bij de Rosmolen. In middels is voor het nieuwe win kelcentrum de Kopermolen het nieuwe evenementenplein ge opend.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17