Brasserie een eetcafe met klasse Smaak De suikerzoete decembermaand Bolo pretu - zwarte taart Geurige kerstkeuken WOENSDAG 7 DECEMBER 1994 MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG MAALTIJD-MIESOEP (zie onderstaand recept) BROOD DRUIVEN Snijd 200 gram hamlap in smalle repen en bestrooi ze met peper en zout. Bak het vlees in 1 eetlepel olie bruin. Voeg 300 gram ge sneden savooiekool, 100 gram in ringen ge sneden prei, 2 in stukjes gesneden tomaten, 1 uitgeperst teentje knoflook en 7 dl bouillon toe en kook dit 5 minuten. Schep 100 gram mie door de soep en kook de mie volgens de gebruiksaanwijzing gaar. Maak de soep op smaak met royaal kleingesne- den selderij en wat ketjap. Per persoon: 1700 kilojoules, 400 kilocalo rieën, 34 g eiwit, lig vet, 46 g koolhydra- KARBONADE SPRUITEN AARDAPPELEN WINTERFRUITSALADE (zie onderstaand recept) Breng 2 dl witte wijn met 1 eetlepel suiker aan de kook en laat hierin 4 gedroogde vij gen in 15 minuten wellen. Neem de vijgen uit het vocht en snijd ze in vieren. Kook de wijn tot de helft in. Schil 2 sinaasappels en 1 kiwi en snijd het fruit in plakken. Verdeel 1 gepelde mandarijn in partjes. Verdeel het fruit over 2 borden en schenk het sausje er- Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalo rieën, 2 g eiwit, 0 g vet, 50 g koolhydraten. KIPPEBOUTEN MET MANGOSAUS (zie onderstaand recept) PREI AARDAPPELEN CUSTARDPUDDING MET CHOCOLADESAUS Neem het vel van 2 kippebouten en be strooi het vlees met peper en zout. Bak de kip in 25 gram (dieet)margarine/boter bruin. Bak 1 kleingesneden ui mee met 1 theelepel shoarmakruiden. Voeg 1 dl si naasappelsap, 1 eetlepel gember en '/n bouillontablet toe. Stoof de kip 40 minuten. Pureer het vruchtvlees van 1 kleine geschil de mango in de keukenmachine of door een zeef en doe dit bij de kip. Laat het ge heel nog 5 minuten zach stoven. Per persoon: 1300 kilo joules, 310 kiiocalo- rieën, 27 g eiwit, 12 g vet, 24 g koolhydra- Alle recepten zijn bedoeld v LIEVELINGSRECEPT „Ook ik heb een lievelingsrecept, schrijft TI NEKE REIJMERS UIT IJMUIDEN. „In het buurthuis geef ik kookles aan kinderen van 8 tot 12 jaar, zij hebben dit recept ook ge maakt. De bordjes zijn nog nooit zo snel leeggegeten, er bleef geen kruimel meer over. Vandaar dat ik dit recept opstuur, want er zijn vast nog meer mensen die dit lekker vinden. En het is nog snel klaar ook. WITTE BONENSCHOTEL Draai van het gehakt Nodig voor 4 per soon: 1 pot witte bo nen in tomatensaus; 1 klein blikje toma- balletje een knikker. Bak ze snel bruin in wat bo ter of margarine. tenpuree; 1 prei; 500 ^de pi^inhf*l gram stroganoff-ge- hakt. dunne ringen en bak ze even mee. Voeg de tomatenpuree toe en laat het gehakt zacht jes gaar worden. Schep op het laatst de wit te bonen door het mengsel en laat alles goed doorwarmen. Als je de saus iets dunner maakt met bouil lon is dit gerecht ook lekker met stokbrood, of Turks brood. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f 25,-. Vooraf toe Verse roomkaas is een populair zuivelpro- dukt dat als basis voor taarten en hapjes dient. Op die roomkaas is nu een variant bedacht die fris en romig smaakt, en boven dien opgeklopt kan worden. Op een heel makkelijke manier kan het met allerlei smaakstoffen gecombineerd en tot luchtige crème verwerkt worden. Zoals de naam 'Vooraf Toe' al aangeeft is dit produkt uit de keuken van MonChou speciaal bedoeld om er voor- en nagerechten mee samen te stellen. Er kan een dressing voor salade mee gemaakt worden, een romige paté of mous se, een bavarois of een ijsgerecht. Het pro dukt ligt in de koelvitrine van supermarkten en speciaalzaken, verpakt inhersluitbare kuipjes van 150 gram. Campina Melkunie, Tilburg, 013-490490. Sinterklaas bracht 'suikergoed en marse pein', we snoepen nog banket- en chocola deletters. Als die op zijn hangen we zoete kransjes in de kerstboom, we snijden de kerstkrans aan, versierd met geconfijte vruchtjes, en strooien een dikke laag poe dersuiker op de oliebollen. De smaak voor zoet hebben we gekregen met de zoete moedermelk, de oudste smaak die we kennen. En altijd heeft de mens geprobeerd die zoete oersmaak terug te vinden. Op prehistorische rotstekeningen in Spanje zien we mensfiguurtjes die om stuwd door bijen wilde honingraten uit de bomen roven. Johannes de Doper leefde in de woestijn van sprinkhanen en wilde ho ning. En waar druiven groeiden verzoette men het leven met het tot dikke stroop in gekookte druivesap, wat men in Zuid- Frankrijk 'raisiné' noemt en wat nog altijd uit aarden kruiken op Turkse markten wordt verkocht. In tropisch Azië echter groeide het suiker riet en daar had men al sinds onheuglijke tijden suiker weten te bereiden uit het inge dikte sap - in het oude Perzië werden confi turen gekookt van vruchten en suiker en ook in China kende men al meer dan twee duizend jaar geleden zoete gerechten met suiker. Riethoning Het waren de soldaten van Alexander de Grote die 2300 jaar geleden als eerste Euro peanen in India doordrongen en daar het suikerriet leerden kennen, 'Riethoning' noemden ze het zoete sap. In de oude In diase taal Sanskriet noemde men het s'aka- ra, het zoete, en daarvan is, via het Arabi sche sukkur ons woord suiker afgeleid. In de Romeinse tijd en ook in de Middeleeu wen bleef suiker een kostbare zeldzaam heid. Men behielp zich met honing. Pas toen de Portugese ontdekkingsreiziger Vasco da Gama in 1497 de zeeweg naar In dia, via Kaap de Goede Hoop, had ontdekt kwam suikerriet en suiker binnen de Eu ropese gezichtskring. Portugezen plantten suikerriet op het door hen ontdekte eiland Madeira, Spanjaarden legden suikerriet plantages aan in de Nieuwe Wereld, op de Caribische eilanden, en er waren joodse suikerplantages op Sicilië. Nostradamus Het was de astroloog, medicus en toe komstvoorspeller Nostradamus, in 1503 ge boren in Saint-Rémy in de Provence, die de eerste verhandeling over suiker en het ver werken van suiker heeft geschreven., waarin hij vele recepten gaf voor 'droge' conjpjiij-,^ ren, zoals geconfijte vruchten, nog altijd een Provengaalse specialiteit, en 'natte' als siropen en wat wij nu jam noemen. Als arts achtte hij suiker zeer heilzaam voor de ge zondheid. Nostradamus ontleende zijn recepten waar schijnlijk aan Moorse geschriften, wellicht aan Moorse alchemisten. Want de kunst van het verwerken van suiker stamt uit de Perzisch-Arabische wereld, en is verspreid door de Moren in Spanje, Saracenen in Zuid-Italië en later vooral door de Turken. Afkomstig van hen zijn al die eindeloos ge varieerde snoeperijen van amandelen, ha zelnoten, pistaches, gemalen met suiker, geparfumeerd met bloemenessences, ge confijte vruchten, gevuld bladerdeeg, zoete siropen met rozewater, en ook marsepein. Ook de Italiaanse suikerbakkers uit de Re naissance hadden hun kunst geleerd van Arabische leermeesters in Zuid-Italië. Met de Medici-koninginnen, Catharina en Ma ria, is die kunst aan het Franse hof geko men. Toen Maria, gemalin van Hendrik IV, in 1601 in Avignon een banket aanbood bo gen de tafels door van de kunstwerken uit suiker: tempels, godinnen, dierfiguren, ge noemd 'trionfi di tavola', die een Franse edelman in bewondering deed uitroepen: 'Voorwaar, Italië is de moeder der kunsten!'. Suikerbieten Suiker bleef een luxe totdat in 1796 de Fransman Achard een vroegere uitvinding van een Duitse chemicus om suiker uit beetwortelen te bereiden, tot praktisch uit voerbaar procédé wist uit te werken. En toen Napoleon om Engeland op de knieën te krijgen het Continentale Stelsel invoerde, waarbij Europese havens gesloten bleven voor de handel met Engeland en er geen suiker meer uit het Caribisch gebied kwam, kreeg de bietsuiker zijn kans. Suiker was geen luxe meer, het gebruik steeg met sprongen in de negentiende eeuw en Sinterklaas kon ook in de klompjes onder de schoorsteen van eenvoudige stulpjes een suikerbeest laten vallen. Of suiker even gezond is als Nostradamus beweerde, daarover hebben we onze twij fels gekregen. Maar laat u daardoor niet weerhouden van een 'zoete' december - die komt immers maar eens per jaar. UIT VERRE KEUKENS Flo Martha de Jager bracht uit het Ca ribisch gebied, waar zij enkele ja ren woonde, een schat aan exotische recepten mee. Re cepten van gerech ten die ze at bij de buren en kreeg van vrienden, traditio nele gerechten die bij bepaalde gele genheden worden klaargemaakt. Op het communiefeest van mijn Antilliaanse buurmeisjes kreeg ik deze donkerbruine taart aangeboden van gedroog de en gekonfijte vruchten, no ten en veel sterke drank. Vol gens gewoonte kregen de gas ten een stukje taart mee naar huis, mooi verpakt en versierd met een bedankkaartje. De taart smaakte fantastisch en één of twee keer per jaar zet ik gedroogde en gekonfijte vruch ten op sterke drank, geniet elke keer van de geuren als het keu kenkastje opengaat, en bak na een tijdje deze aromatische taart die maandenlang goed blijft. Het maken is niet ingewikkeld, het verzamelen van de grote verscheidenheid aan ingrediën ten kost wat tijd maar het loont de moeite. NODIG VOOR 2,5 KG TAARt( 50 tot 60 stukjes) 250 g prui men; 125 dadels; 125 g vijgen; 125 g rozijnen; 125 g krenten; 125 g gekonfijte sinaasappel schillen; 125 g gekonfijte limoen of citroenschillen; 125 g gekon fijte papaja of sukade; 125 cc .rum; 125 cc cognac; 125 cc crè me de cacao; 125 cc kersen likeur; 1 eetl. vanilleessence; 1 eetl. amandelessence; 1 eetl. ro- zenessence;p 1,5 theel. kaneel; 1,5 theel. nootmuskaat; 1,5 theel. kruidnagel 0,5 theel. kar demom; 250 g boter; 250 g don kerbruine basterdsuiker; 8 eie ren; 125 g cashewnoten; 125 g amandelen; 12 gm bittere amandelen (15 stuks); 250 gram zelfrijzend bakmeel. BEREIDING - De gedroogde vruchten van pitten en steeltjes ontdoen en samen met de ge konfijte vruchten fijnhakken of malen en in een schaal met de verschillende dranken, essences en kruiden vermengen. Min stens een paar dagen afgedekt wegzetten, een paar weken mag ook. Wanneer u tijd heeft de bo ter met de suiker tot room roe ren, de eieren apart schuimig kloppen en al kloppend in ge deeltes bij de room voegen. De noten malen en samen met de vruchtenmoes door het beslag spatelen. Het bakmeel zeven en door het beslag scheppen. De bodem van twee springvormen (doorsnee 26 cm) beleggen met vetvrij papier, de zijkanten in vetten en het deeg over beide vormen verdelen. De taarten even onder het midden in een op 170 graden voorverwarmde oven plaatsen en in 90 minuten gaar bakken. Tussentijds con troleren of de bovenkant te bruin wordt, zonodig afdekken met een velletje aluminiumfo lie. In de vorm laten afkoelen en minstens een dag laten staan. Kleine stukjes serveren. Goed verpakt en op een koele plaats bewaren. TIPS - Voor het bakken wel even kijken welke bakblikken naast elkaar in de oven passen. Een vierkante of langwerpige vorm kan ook dienst doen. In een he- teluchtoven kunnen ze boven el kaar gebakken worden. Als u één of enkele ingrediënten niet heeft of wilt gebruiken, vervang deze dan dooreen ander zodat de verhouding 0,5 liter sterke drank, 750 gram gedroogde vruchten, 375 gram gekonfijte vruchten en 250gram noten ge handhaafd blijft. Ronde kerst is het in de keuken altijd woekeren met de ruimte. Maar wie van plan was ook de 'werkplek' dit jaar een feestelijke tintje te geven, kan voor inspiratie terecht in museum Beeckestijn. Daar hebben enkele bloemisten de beneden verdieping in kerstsfeer gebracht. Op de foto de prachtige keuken, waar veel groen met geurige peertjes en appeltjes voor een winterse atmosfeer zorgen. Niet ieder een zal plaats hebben voor mooi opgemaakte manden maar een guirlande met fruit daar is vaak toch wel een plekje voor te vinden. De decoraties zijn van Theo Adri- chem uit Haarlem. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER RON PICHEL. Er zijn begenadigde koks die niet alleen hun ambacht perfect beheersen, maar bovendien uiterst creatief zijn. Voor toprestaurants is zo'n keukenmeester een ook in fi nancieel opzicht hooggewaardeerde werknemer. Maar lang niet alle koks zijn kunstenaar. Velen zijn goede vak lui en weer anderen munten uit in het leiding geven. Toch wordt in erg veel restaurants, ook in de midden klasse, voortdurend gepretendeerd dat de kok heel crea tief is. Op de menukaart staan de meest merkwaardige combinaties en die kaart verandert zeer dikwijls. Eigenlijk wordt er in Nederland alleen bij bepaalde restaurants heel traditioneel ge kookt en dan met name bij de zogenaamde 'bui tenlandse' restaurants, en bij de bekende ketens die Dok motels exploiteren. Al leen daér staan jaar in jaar uit dezelfde gerechten op de kaart. Die worden in het groot, op industriële wijze voorbereid. En bij de inkoop van ingrediënten wordt meer naar een lage prijs dan naar kwaliteit gekeken. Die restaurants munten dan ook veelal uit in hun grote por ties en gunstige prijsstelling. Maar het zo populaire eetcafé, waar gasten toch allereerst voor een vriendelijke, goedkope maaltijd zouden moeten ko men, legt artistieke hapjes op de borden. En de bediening ver dient die naam niet eens. Brasserie Flo Frankrijk is het land van de gastronomie. De gemiddelde Fransoos weet veel meer over voedsel dan wij Nederlanders en eet veel vaker buitenshuis. Maar die gemiddelde Fransman wil dan vooral degelijk bereide, traditionele gerechten. Gerech ten die hij al jaren kent, die on veranderlijk zijn samengesteld uit de best mogelijke ingrediën ten en die zo kort mogelijk voor zijn maaltijd zijn toebereid. Die Fransman stelt helemaal geen prijs op een artistieke kok. Een brasserie is een groot ca fé-restaurant. Net als in Neder land het eetcafé, heeft in Frank rijk de brasserie een typische buurtfunctie. Men gaat er in vrij grote groepen, vaak met kinde ren, naar toe. Zowel de keuken als de inrichting van de zaak zijn traditioneel en ademen de sfeer van het verleden. Brasserie Flo in Parijs is ge noemd naar de koosnaam van de vroegere eigenaar, ene mon sieur Flöderer die uit de Elzas kwam. Hij had succes met de degelijke, ouderwetse gerechten uit die landstreek. Onder de naam Flo wordt momenteel de meest succesvolle, snelst groei ende restaurantketen van Frankrijk geëxploiteerd. Alles bezet De keten bestaat inmiddels uit vijftien restaurants, niet alleen in Frankrijk, maar ook in Spanje en zelfs Japan. Er zijn ongeveer 700 koks in dienst die jaarlijks bijna twee miljoen maaltijden bereiden. Elke dag van de week, van de lunch tot Iaat in de avond, zijn de tafeltjes bezet. Elke brasserie van Flo heeft zijn eigen, unieke sfeer met prachtige decoraties uit de tijd van l'Art Nouveau. De gasten kijken hun ogen uit. De bedie ning is voortreffelijk. De prijzen zijn conservatief. Bij de menu's is de wijn vaak inbegrepen en bovendien is er steeds een wijn van de dag. Aan de basis van het succes staat een receptenboek met on geveer 1500 voor- en hoofdge rechten plus 500 desserts. Elk restaurant dat tot de keten toe treedt, draagt aan die verzame ling bij. En ook elk restaurant kookt eruit. Dagelijks steeds datzelfde repertoire van gerech ten, maar door het grote aantal recepten toch elke dag weer an ders. Altijd op dezelfde, am bachtelijke manier toebereid zonder creatieve experimenten. Alleen op die manier, door deze moderne methode van creatief management, wist de directie een zo economisch mogelijke exploitatie te realiseren. Voorgekookt Als in Nederland een restau rantketen onder modem mana gement staat, wordt er bijna al tijd beknibbeld op de kwaliteit. Men koopt niet het beste in. Men werkt met convenience food uit de fabriek. Men ont dooit voorgekookte gerechten. In de keuken en in de bediening werken veel leerlingen voor lage lonen. Een keten waar groot schalig, maar wel ambachtelijk en la minute wordt gekookt, waar professioneel wordt be diend in een uiterst weelderig gedecoreerde omgeving, zo'n keten kennen wij niet. De Franse Brasserie Flo levert het bewijs dat ook op die ma nier veel winst gemaakt kan worden, en dat de gasten het prachtig vinden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14