V Meer actie voor globetrotters ADVERTEREN OP DEZE PAGINA?| Wie zei dat Chrysler geen kleine auto kan maken? Weg en wiel Renault ontwerpt compleet wagenpark voor de toekomst H'AI' 'Rode golf ergert fietsers Fietswrakken 13 DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 De Modus heeft een achterchassis met de lepels van een vorkheftruck om een laadcabine naar behoefte op te kunnen pikken. foto Renault PARUS GPD Het is niet ongebruikelijk dat automerken op een autoshow extra aandacht trekken met stu diemodellen, vooral als er in het produktiegamma geen groot nieuws te melden valt. Meestal betreft het een geheel nieuw of een van een produk- tieauto afgeleid model dat de stand op de tentoonstelling ex tra aantrekkelijk moet maken. Maar een heel wagenpark voor de toekomst zagen we niet eer der. Niets minder dan dat bracht Renault onlangs voor het voetlicht op de Salon van Parijs. De Franse autobouwer noemt de collectie 'les Citadines', ofwel de stadsauto's van de toekomst. Drie elektrisch aangedreven tweepersoons mini's (de Ampe- ratrices), een speels gezins autootje genaamd Ludo, een multifunctionelebedrijfswagen die Modus heet en een open baar-vervoer bus, de City-Site. De Modus en City-Site hebben elektromotoren, gecombineerd met een diesel-turbine die on derweg als elektriciteitscentrale aan boord kan dienen. De City- Site bus kan ook aardgas als brandstof gebruiken. Voor de vierpersoons Ludo voorzien de ontwerpers van Renault een LPG-motor met ka talysator, gekoppeld aan een halfautomatische transmissie zoals de Twingo zojuist kreeg. Alleen gaat de Ludo een stapje verder met elektronische scha kelbediening aan het stuur. De wielophanging van de Ludo ontleende men ook aan een Twingo. Het studiemodel heeft iets grotere buitenmaten om nog meer interieurruimte te bieden, en een kostbare lichtge wicht bouw uit aluminium fra mes en koolstofvezel beplating. De stoelen kunnen in allerlei standen gezet of weggeklapt worden, voor zit- of laadruimte naar behoefte. Twee portieren rechts, zonder middenstijl, ge ven een enorme opening waar door makkelijk een fiets of een zojuist aangeschafte kast naar binnen schuift. Zulke handige, naar twee kanten openslaande portieren zien we steeds vaker in studiemodellen. Doch in ver band met vereiste botsveilig- heid lijkt het onwaarschijnlijk dat zoiets mogelijk is op een produktiemodel. Als schaalmodellen presenteer de Renault de Amperatrices, die in het echt nog geen drie meter lang moeten zijn. Bedoeld als een soort Witkarren: elektrische huurwagentjes die je overal in de stad kunt oppikken en weer achterlaten bij je bestemming. Het is duidelijk dat in Frankrijk de elektrische auto helemaal in is om lucht- en lawaaivervuiling in steden te bestrijden. Renault heeft al een realistisch aanbod: nog dit jaar gaat men elektro- versies van de Express en Mas ter bestelwagens leveren, half volgend jaar komt een elektri sche Clio. Dat moet wel, om weerwoord te bieden aan de elektrische Peu geot 106 en Citroën AX die con current PSA nu beproeft en in 1995 op de markt brengt. Waar bij Renault wat stekelig opmerkt dat de E-Clio tegen kostprijs ge boden zal worden (150.000 Francs exclusief BTW, ofwel een kleine 50 mille). PSA heeft nu bij een proef in La Rochelle tegen sterk gereduceerd tarief auto's ter beschikking gesteld. Wat ze als seriemodel uiteindelijk gaan kosten is nog niet bekend. Duidelijk is dat de getoonde studies aan de vrije fantasie ontsproten, zonder acht te slaan op haalbaarheid van produktie. Maar uitdagend is het wel. Zoals de Modus, een achterste voren gebouwde vorkheftruck met U-vormig chassis waarop vooraan in een soort vissekom de bestuurder zit, tussen zijn fax, handsfree-telefoon en navi- gatiecomputer. Het chassis kan vanaf de bestuurdersplaats elektrisch verlaagd worden om containers op te pikken, die van de Modus een stadsbusje ma ken, een gesloten bestelwagen of een pickup-vrachtwagentje. De City-Site bus bestaat uit koppelbare rijtuigen die 70 tot 200 passagiers kunnen meene men. De 'motorwagen' is haast 15 meter lang, met aanhangers groeit hij tot een gelede bus van 23 meter. De bus heeft een ge- leidesysteem met camera's, dat het gevaarte precies tussen de wegmarkeringen houdt. Zo zou de City-Site op heel smalle bus banen kunnen rijden, en zal hij bij haltes zeer nauw langs de stoep parkeren voor gemakke lijk in- en uitstappen. Er is Renault kennelijk veel aan gelegen om zichzelf als een fan tasierijk en toekomstgericht merk te profileren. Die toe komst zal leren of het Citadi- nes-project, waar ongetwijfeld al een heleboel geld in is gaan zitten, ooit praktisch bruikbare resultaten zal opleveren. REDACTIE' 'TERLODEWIJKS Motorsale '94 Interbike (uitgever van het maandblad Bigtwin) organi seert voor de gestaag groei ende groep chopperliefheb bers in het Eindhovense Beursgebouw van 9 tot en met 11 december voor de derde keer op rij een op maat gesneden evenement. Tijdens MotorSale '94 kunnen bezoe kers kennis nemen van de laatste verworvenheden op het gebied van custom- en chopperbouw. MotorSale '94 is op 9 december geopend van 14 tot 21 uur. Zaterdag 10 en zondag 11 december zijn bezoekers welkom tus sen 10 en 18 uur. De toe gangsprijs bedraagt 15 gul den persoon. Kinderen onder de 1 meter gratis. The American Way to Drive Hollandse Auto Import Mij. B.V. Jeep I Pontiac Chrysler Chevrolet Dodge Caddilac Floralaan 2, Rijnsburg (A44 afslag Oegstgeest/Rijnsburg) Iedere donderdag verschijnt "Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Bel voor info: 071 Kb 230 BOEKEN Eerste nieuwe motoijaarboek geeft correcte adviezen Uitgeverij 'De Alk' uit Alkmaar heeft een naam hoog te houden op het gebied van tweewielerin- formatie. De voor deze uitgeve rij werkende auteurs zijn er doorgaans als de kippen bij om de meest recente motornovitei ten zo snel en correct mogelijk in jaarboekvorm te bundelen. Het is de uitgever ook dit jaar opnieuw gelukt als eerste 'motorenjaarboekleverancier' van zich te laten horen. Auteur A. Rijks beschrijft in 'Alle motoren 95' dan ook in kort be stek vrijwel het complete leve ringsspectrum van motormo dellen die volgend jaar op de Nederlandse markt gebracht zullen worden. Rijks hierover: ..Alle gegevens in dit boekje zijn een goede handleiding bij het kopen van een motorfiets, maar voor u tot de koop overgaat, zou ik eerst naar een goede dealer gaan en een proefrit arrangeren. Het gaat over het algemeen om veel geld en dan mag je wel wat verlangen". Met het oog op dergelijke proef ritten passeren vervolgens niet minder dan 174 nieuwe motor modellen in handzaam formaat de revue. Bij ieder model is een foto geplaatst, worden de tech nische gegevens vermeld en voor zover bekend het aan het stuur hangende prijskaartje meegedeeld. Uiteraard maakte Rijks zelf ook uitgebreide proef ritten op zowel de MZ Skorpion als de Yamaha XJ 900 S Diver sion. Over de MZ is Rijks zeer tevreden: „MZ heeft met de Skorpion een knappe prestatie geleverd. Het imago wordt door deze moderne motorfiets danig opgepoetst. De Skorpion blijkt in praktijk een prima motor fiets, zowel in toer- als sportuit- voering". Ook de Diversion kan genade vinden in de ogen van de oude rot in het vak die voor het tien de achtereenvolgende jaar voor De Alk een motorjaarboek sa menstelde: „De Diversion is door zijn soepele en krachtige motor, de prettige zitpositie, zijn onderhoudsvrije cardan en perfecte windbescherming een genot om te rijden. Het comfort dat deze 900 biedt, staat op een zeer hoog peil". Interessant is het helder ge schreven verhaal over radiale kleppentechniek. Het 208 pagi na's tellende boekwerkje ligt voor 17,90 in de boekwinkels. Nieuwe top-Golf LEUSDEN Na de jaarwisseling komt de Duitse fabrikant Volkswagen met een nieuw topmodel bin nen de Golf-reeks op de markt. Deze versie is voorzien van de schitterende 6-cilinder motor uit de VW Corrado, gecombi neerd met de bekende syncro vierwielaandrijving. De 2.9 liter zespitter levert 190 pk waarmee hij in 7,5 seconden vanuit stilstand naar 100 km/uur snelt. De topsnelheid ligt bij 225 km/uur. De Golf VR6 syncro heeft stan daard onder meer gordelspan ners, ABS en airbags voor be stuurder en bijrijder. De prijs is nog niet bekend. door uw ad vertentie op déze speciale pagina te plaatsen. Bel onze advertentie afdeling. Nieuwe automaat Daihatsu Applause Daihatsu introduceert voor zijn grote 5-deurs model Applause een nieuwe automatische trans missie. Door toepassing van een extra set planetaire tandwielen kreeg de bak er een overbren gingsverhouding bij. Tot nu toe was alleen een versie met drie 'trappen' leverbaar. Elektroni sche regeling lijkt de nieuwe bak nog niet te hebben, er is tenminste geen keuzeknopje voor verschillende schakelpro gramma's. Wel kan de vierde versnelling uitgeschakeld wor den om even snel in te halen. De nieuwe automaat kost 3.200 extra. WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Den Haag (A 4) Ter hoogte van brug Ringvaart Haarlemmermeer, avond en nacht. Wassenaar - Katwijk (N 441) Tussen Vliegkamp Valkenburg en aansluiting met N 206. Apeldoorn richting Hengelo (A 1) Tussen Deventer en Holten, overdag. Den Bosch richting Utrecht (A 2) Tussen Geldermalsen en Culemborg, avond en nacht. Utrecht richting Den Bosch (A 2) Tussen knoopunt Everdingen en Geldermalsen, avond en nacht. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Het luxe-merk van General Motors, Cadillac, zette midden jaren vijftig een krankzinnige rage in gang, waarbij auto's steeds groter en sterker werden en uitgedost werden met veel chroom, staartvinnen en andere versierselen. In 1959 kwam deze rage tot een hoogtepunt, waarna de 'yanktanks' er weer wat normaler gingen uitzien. Toch ging er nog wel enige tijd overheen voor de op hol geslagen ontwerpers weer een beetje tot zichzelf kwamen. Deze Cadillac series 62 Convertible uit 1963 bij voorbeeld, vertoont nog duidelijke naweeën van de rage: een respectabele wagenlengte, een nog redelijk protserige voorpartij, staartvinnen en onder de riante motorkap een dik V8-blok met een inhoud van 6.4 liter, goed voor 325 paardekrachten. foto peter lodewijks oor fietsers slecht afgestelde stoplich ten is een grote ergernis, zo blijkt uit recent onderzoek door de fietsers bond ENFB.'Lange wachttijden, vaak meerdere keren wachten om een enkel kruispunt over te kunnen steken en 'rode golven' op doorgaande routes, zo luiden de klachten. De afdeling Arn hem van de ENFB heeft zelfs een zwartboek ge maakt om te wijzen op voor fietsers vrijwel on overkomelijke lauispunten. Zo moet de fietser vanaf het station in de richting Hoge Veluwe op de eerste halve kilometer vijf keer langdurig bij elk stoplicht wachten. Fietser èn voetganger moeten overal in Neder land geduld hebben, omdat auto's de langste groentijd krijgen. De ENFB pleit niet altijd voor een andere afstelling van stoplichten in het voor deel van de fietser, maar suggereert ook ophef fing van stoplichten en het inrichten van kruis punten als minirotonde. Drukknoppen om groen licht te krijgen lijken handig, in de praktijk betekent dat systeem wach ten voor elk stoplicht. Er is echter uitzicht op ver betering. Volgens Nederland Haarlem, de groot ste leverancier van verkeerslichten, worden steeds meer drukknoppen vervangen door detec- tielussen in het wegdek. Deze komen een eind voor het stoplicht te liggen, zodat de fietser niet al te lang hoeft te wachten. Met licht Bij duisternis rijdt 45 procent van alle fietsers zonder licht. Dat is de fietsersbond ENFB een doorn in het oog. Een 's avonds gehouden en quête onder fietsers leerde dat de meeste fietsers geen verlichting hebben, omdat er iets stuk is. Verlichting blijkt een sluitpost op de begroting te zijn, want veel kwalitatief goede fietsen zijn uitge rust met goedkope en storingsgevoelige lichtsys- temen. Goed materiaal is voor wat meer geld te koop, maar de gemiddelde fietser heeft het er niet voor over. Daarom gaat de ENFB volgend jaar ok tober een landelijke campagne voor fietsverlich ting houden. In afwachting daarvan biedt de EN FB een informatiebrochure aan die een overzicht geeft van alle verlichtingssystemen die op dit ogenblik te koop zijn. Daarin staan ook raadge vingen om storingen te verhelpen. Te bestellen voor 7,50 (leden 6) op postgiro 30255 t.n.v. Fietsersbond ENFB te Woerden. Twee keer per maand houdt Amsterdam een actie ter verwijdering van fietswrakken uit de binnenstad. Het gaat daarbij om 'fietsen die in een zodanige staat verkeren dat ze niet meer aan de verkeerseisen voldoen'. Twijfelgevallen blijven een maand staan. Klachten over onterecht ver wijderde fietsen zijn er overigens nauwelijks. Per jaar gaat het in Am sterdam om zo'n 2.700 fietswrakken. archieffoto De aanval tegen de Japanse over macht van innoverende automo bielen werd met verve door de verliesgevende ondernemingen ingezet. Het was alles of niets en het ziet er naar uit dat het alles, in ieder geval heel wat zal worden. Het jongste voorbeeld van 'hoe het ook kan' heet Chrysler Neon. Chrysli presenteert de wagen als een uitda ging en laat weten dat het met de Neon 'anders durft te zijn'. Ongetwij feld heeft Chrysler zijn nieuwe elan ge vormd met het nemen van risico's. Er is een andere manier van ontwerpen en produceren geschapen. Centraal hierin staan de zogenoemde hecht sa menwerkende platform-teams. Het eerste produkt is inmiddels als Chry sler Vision op de markt, de Neon is het tweede dat vanuit het platform-princi pe tot stand is gekomen. President-directeur Robert Eaton noemt de kleine Chrysler „weer een voorbeeld van bewust risico nemen. Het is het resultaat van onze platform houding van 'wie zei er dat we 't niet De Amerikaanse automerken zijn de laatste jaren duidelijk in be weging. Nadat pijnlijk duidelijk was geworden dat de fabrikanten in de Verenigde Staten bezig wa ren de boot te missen, zijn ze voortvarend nieuwe wegen ingeslagen. VIANEN en zie, hier hebben we een kleine betaalbare unieke, echt Amerikaanse auto op de markt gezet. Daarmee hebben we de veel gehoorde mening gelogenstraft dat we in de thuismarkt geen kleine auto konden maken zonder een buitenlandse (lees Japanse) partner", aldus Eaton. Weliswaar heeft Chrysler de mogelijk heid van een vreemde deelnemer in het project onderzocht, maar gaande weg werd duidelijk dat dit meer kosten met zich mee zou brengen, en juist de kosten wilde Chrysler zo veel mogelijk drukken. Het Small Car Platform-team begon Chrysler paste ook op de Neon het 'Cab Forward'-systeem toe. foto's Chrysler zijn werkzaamheden met een aanval op de kosten. Met een loep werden de kosten van verscheping tot en met de aflevering van onderdelen en het gehele fabricagepro ces bekeken. Toeleveran ciers werden in een vroeg stadium betrokken bij het ontwerp. De leden van de platformteams waren der mate gemotiveerd dat ze van hun eigen geld een fondsje stichtten waarmee ze potentiële klanten uitnodigden voor een pizza party en hen uithoorden over wat ze van een kleine auto zouden verwach- Het uiteindelijk resultaat is een bijzon der gelijnde, compact uitziende Ameri kaan in de lijn van auto's als de Ford Mondeo, Opel Vectra, BMW 3-serie en alle andere modellen in dit druk bezet te marktsegment. De Neon is net als de Vision ontworpen volgens het zoge noemde Cab Forward-systeem, waarbij de neus verhoudingsgewijs kort is en de bestuurder relatief ver naar voren zit. De motorisatie hebben ze bij Chrysler stevig aangepakt. De Neon heeft een 133 pk 2.0 liter 16-kleps benzinemotor met een bovenliggende nokkenas voor alle 16 kleppen. Dezer dagen komt er echter ook een even grote versie met twee bovenliggende nokkenassen. Het basismodel SE van 38 mille heeft onder meer twee airbags, getint glas, stuurbekrachtiging en elektrisch be diende spiegels. De Neon LE van 42 mille heeft daarbij onder meer centrale deurvergrendeling, elektrisch bediende ramen en een in hoogte verstelbaar stuur. Standaard is een handgeschakel- de 5-versnellingsbak maar op de LE is ook een 3-traps automaat mogelijk. De importeur denkt volgend jaar rond de 750 Neons in ons land af te zetten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13