Di Pietro schokt Italianen CVSE-top strandt op Bosnië Honger bedreigt inwoners Bihac Einde aan te hoog gespannen verwachtingen Buitenland Japan niet blij met nieuw walvisreservaat 'Uitgestorven' buideldier aangetroffen in Australië Spannende uren voor cruiseschip Gevoelige nederlaag voor Major Antibiotica verliezen hun effect WOENSDAG 7 DECEMBER 1994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPl United Press Internatioi Gorbatsjov wil terug aan de top Dubai Michail Gorbatsjov, voormalig president van de Sovjetu nie, wil na de verkiezingen van 1996 Boris Jeltsin opvolgen als president van Rusland.Ik besteed veel aandacht aan dit onder werp", zei hij vanochtend op een persconferentie in Dubai. Gor batsjov trad af als president van de Sovjetunie toen die unie in 1991 uiteenviel. Jeltsin bleef president van Rusland. Ooit waren de twee bondgenoten, maar de afgelopen jaren heeft Gorbatsjov scherpe kritiek op Jeltsin geuit. Lloyd Bentsen stapt op Washington De Amerikaanse minister van financiën, Lloyd Bentsen, heeft gisteren aangekondigd dat hij over twee weken opstapt. Dat is een gevoelig verlies voor president Bill Clinton, voor wie Bentsen een van zijn trouwste en meest gezaghebben de economische adviseurs is. Bentsen (73) zal worden opgevolgd door Robert Rubin, momenteel voorzitter van de Nationale Eco nomische Raad, Clintons belangrijkste economische advies groep. Ierland wellicht snel naar stembus londen De besprekingen over een nieuwe coalitie van de Ierse Labour-partij en Fianna Fail zijn gisteren mislukt. Labour-leider Dick Spring ziet geen basis meer voor samenwerking na nieuwe beschuldigingen dat Fianna Fail is betrokken bij het toedekken van een ontuchtzaak met kinderen en het parlement daarover misleidde. Het afbreken van de gesprekken gebeurde enkele uren voordat het parlement naar verwachting Fianna-Fail-leider Bertie Ahem zou kiezen tot nieuwe premier. Vervroegde verkie zingen lijken de waarschijnlijkste stap om de drie weken duren de politieke crisis op te lossen. Orthodoxe Kerk handelde in wodka minsk» De Orthodoxe Kerk van Wit-Rusland (Belarus) heeft on der de firmanaam Diakonija in wodka gehandeld. De Witrussi- sche regering heeft hier een einde aan gemaakt. De vorige rege ring had de Kerk een handelslicentie gegeven om geld voor diakonaal werk te verwerven. Van de winst zou een Huis der barmhartigheid in Minsk worden gebouwd. De eerste steen daarvan is echter nog niet gelegd. De regering heeft de winst, die dit jaar al bijna drie miljoen gulden bedroeg, in beslag genomen. Afslanken obsessie voor Amerikanen Washington Afslanken is voor de Amerikanen de obsessie nummer een, zowel bij volwassenen als jongeren. Om een paar kilo kwijt te raken, besteedt de bevolking van de Verenigde Sta ten jaarlijks 33 miljard dollar, ruim 58 miljard gulden, aan diëten en cursussen. Volgens onderzoekers van de Universiteit van Ca- lifornië is in Amerika 35 procent van de vrouwen en 31 procent van de mannen te dik. De paar volhouders die een dieet afma ken, verliezen gemiddeld niet meer dan tien procent van hun ki lo's. Twee derde van hen is binnen een jaar echter weer bij het oude gewicht, terwijl na vijfjaar iedereen die een dieet volgde weer even dik is als voor het afslanken. Vrachtwagen ramt restaurant in Andorra andorra-la-vella In Andorra-la-Vella, de-hoofdstad van Andor ra, zijn gisteren negen mensen omgekomen toen het restaurant waarin zij zich bevonden werd geramd door een vrachtwagen. Zeker vijftig mensen raakten gewond. De met suiker geladen vrachtwagen ging op een steile helling in de hoofdstraat, de Avenue Charlemagne, plotseling door de remmen. Iraniër krijgt levenslang parijs Een Franse rechtbank heeft gisteren de Iraniër Ali Vakili Rad tot levenslang veroordeeld wegens moord op de voormalige premier Shapur Bakhtiar in 1991. Een tweede Iraniër kreeg tien jaar wegens medeplichtigheid, een derde werd vrijgesproken. Volgens de aanklagers handelden de moordenaars in opdracht van het fundamentalistische bewind in Teheran. Khamenei geestelijk leider sji'ieten teheran Iran heeft zijn geestelijk leider Ali Khamenei benoemd tot hoogste leider van alle sji'ieten in de wereld. Khameini volgt de vorige week overleden groot-ayatollah Ali Araki op. De hoog ste sji'ietenleider of marja ala wordt van oudsher gekozen door en uit de groot-ayatollahs vêrbonden aan seminaries in de heili ge steden Qom in Iran en Najaf in Irak. De theocratische rege ring van Iran heeft Khamenei vast naar voren geschoven als lei der van de ongeveer honderd miljoen sji'itische moslims in de wereld. Gerespecteerde anti-corruptierechter geeft strijd op TOKYO-WELLINGTON AP-Rtr Japan heeft fel geprotesteerd te gen het walvisreservaat in An tarctica, dat gisteren van kracht werd. Doordat de Internationale Walvisvaartcommissie (IWC) ook de dwergvinvis tot be schermd dier heeft verklaard, is alle commerciële walvisvaart rond Antarctica onmogelijk ge worden. Het betekent de laatste kans op overleven voor de grote wal vissen, zo heeft de directeur van de Nieuwzeelandse afdeling van het Wereldnatuurfonds gezegd. ,,Veel walvispopulaties zijn in de afgelopen honderd jaar als gevolg van intensief jagen uitge dund tot een fractie van hun oorspronkelijke aantal. Er is sprake van een mijlpaal voor. het behoud van deze dieren. De maatregel beschermt de voe- dingsgronden van ongeveer ne gentig procent van de nog res terende grote walvissen. Ook geldt ze voor een belangrijke populatie dwergvinvissen die eerder zijn ontkomen aan de harpoenen van de walvisja gers", aldus Chris Laidlaw. Binnen de Internationale In een natuurreservaat aan de Australische zuidkust is een buideldier gevonden, waarvan werd verondersteld dat het aj 125 jaar was uitgestorven. Vijf levende exemplaren van het diertje, Gilbert's potoroo gehe ten, werden vorige week aange troffen in vallen in de buurt van Albany, enkele honderden kilo meters ten zuiden van Perth. Het betrof twee volwassen man- De Italiaanse onderzoeksrechter Antonio Di Pietro, sym bool van het Italiaanse anti-corruptieonderzoek en spil van het Milanese team 'Schone handen', heeft gisteren bekendgemaakt de magistratuur te verlaten. De magi straat liet zijn baas, hoofd-procureur Borrelli, weten op te stappen omdat hij zich 'gebruikt' voelt door politiek en media. weten dat 'Schone Handen' zal doorgaan en dat niemand van het team, ook hijzelf niet, er aan denkt het voorbeeld van Di Pie tro te volgen. Het is duidelijk dat Borrelli de huidige regering verantwoorde lijk houdt voor dat vijandige kli maat. De afgelopen zeven maanden zijn er talloze conflic ten geweest. Leden van de rege ringspartijen, de minister van justitie Biondi en vooral ook premier Berlusconi, beschuldig den het team ervan politiek te bedrijven, maar ook misbruik te maken van het voorarrest om getuigenissen af te dwingen. Het conflict is de afgelopen weken geëscaleerd door de dag vaarding die Berlusconi ontving wegens corruptie. Ook de in specteurs die minister Biondi naar Milaan stuurde om te veri fiëren of de magistraten bij hun werk niet buiten hun boekje zijn gegaan en het besluit van het Hof van Cassatie om het proces waarbij Berlusconi is be trokken over te hevelen naar Brescia, hebben veel kwaad bloed gezet. Berlusconi zei gisteren in Boedapest dat het ontslag van Di Pietro 'een bittere smaak in de mond veroorzaakt, ook bij degenen die bepaalde aspecten van zijn onderzoek discutabel hebben gevonden'. Berlusconi zei te hopen dat 'in de toekomst evenwicht en normaliteit terug zullen keren binnen de justitie' en dat Di Pietro hieraan een bij- rome eelco van der linden correspondent Het nieuws is, ondanks al enke le dagen circulerende geruch ten, ingeslagen als een bom. Te levisieprogramma's werden on derbroken om te vertellen dat de man die met recht een volks held mag worden genoemd er de brui aan had gegeven. Voor het paleis van justitie in Milaan verzamelden zich direct hon derden personen om solidariteit te betuigen met de magistraat. Di Pietro zegt in zijn 'af scheidsbrief dat hij met pijn in het hart maar met opgeheven hoofd de magistratuur verlaat en niet wil polemiseren. Hij zegt altijd zijn werk met objectiviteit en zonder intimidatie te hebben uitgevoerd en nooit bepaalde personen of politieke partijen te hebben willen bevoordelen. De magistraat laat verder we ten dat zowel voor- als tegen standers van 'Schone Handen' hem gebruiken en dat hij daar om niet langer zijn werk kan doen. ,,Ik hoop dat mijn vertrek zal bijdragen aan het ontper- soonlijken van het onderzoek Schone Handen en ook aan een terugkeer van vertrouwen in de instituties", zo besluit Di Pietro. Di Pietro drukte zich diplo matiek uit. Maar hoofd-procu reur Borrelli zei dat het besluit van Di Pietro is beïnvloed door 'een klimaat van groeidende haat en vijandigheid jegens het onderzoeksteam'. Borrelli liet Antonio Di Pietro had gisteren voor het laatst zijn toga aan. drage zal kunnen leveren. Ber lusconi riep op tot meer respect voor degenen die zoals hijzelf nog niet schuldig zijn bevon den. Veel leden van de oppositie partijen en ook enkele magi straten zagen in het vertrek van Di Pietro de overwinning van Berlusconi en al diegenen die het team hebben bekritiseerd. Violante van de PDS, ex-magi- straat en op dit moment vice- voorzitter van Kamer van Afge vaardigden, zei: ,,Het is wrang te moeten constateren dat in dit land magistraten die onderzoek doen naar maffia worden ver moord en degenen die zich met corrupte bezighouden, worden gedwongen tot ontslag". Di Pietro nam gisteren wel waardig afscheid. Hij eiste na een requisitoir van twee dagen gevangenisstraffen voor alle 25 verdachten in het zogeheten Enimont-proces, genoemd naar de joint-venture die nooit het levenslicht zag, maar politici en ondernemers wel in staat stelde een smeergeldbedrag van 170 miljoen gulden te verdelen. In de beklaagdenbank zaten de ex-secretarissen van alle voormalige regeringspartijen, onder wie Craxi en Forlani. Zij FOTO ANP hoorden drie jaar tegen zich ei sen. Maar ook de secretaris van de huidige regeringspartij Lega Nord, Bossi, moet volgens Di Pietro tien maanden achter de tralies. Dit vanwege het aanne men van 230.000 gulden van het chemiebedrijf Montedison gulden tijdens de verkiezings campagne in 1992. Di Pietro zei overigens geen ideeën voor de toekomst te hebben. Enkele dagen geleden zei hij te willen gaan boeren in zijn geboortestreek in Zuid-Ita- lië. Hij stelde daarmee al dege nen die hopen op een overstap naar de politiek zwaar teleur. Premier Kok overlegt in de wandelgangen met zijn Hongaarse collega Gyula Hom (rechts). Kok toonde zich teleurgeteld over het resultaat van de CVSE-conferentie. Walviscommissie was in mei af gesproken het voor jacht geslo ten gebied in te stellen. De maatregel is het resultaat van dertig jaar campagne voeren door milieubeschermers in de hele wereld. ,,De wateren rond Antarctica waren ooit het toneel van massale slachtingen onder walvissen. Dit gesloten gebied rond de Zuidpool brengt de we reld een stap dichter bij het voorgoed uitbannen van de commerciële walvisvangst", al dus Laidlaw. Japan beweert dat er genoeg dwergvinvissen zijn om de commerciële vangst te recht vaardigen, maar de IWC was niet gevoelig voor dat argument toen werd besloten het reser vaat in te stellen. De IWC wil eerst een onderzoek afwachten voordat de commerciële jacht op dwergvinvissen eventueel weer wordt toegestaan. Het voor walvisjacht gesloten gebied ligt tussen veertig en zestig graden zuiderbreedte. Het grenst aan een al gesloten zone in de Indische Oceaan. Deze twee gebieden samen be slaan eenderde van het totale oceaanoppervlak. perth» ap netjes, een jong mannetje en een volwassen vrouwtje met een jong in haar buidel. Het diertje kan ongeveer der tig centimeter groot en een kilo zwaar worden. Het heeft een grijs-bruin-zwarte vacht en een ratachtige staart en snuit. Gil bert's potoroo werd voor het eerst gesignaleerd in 1840 en voor het laatst in 1869, in de buurt van waar het diertje nu is gevonden. BOEDAPEST PETER DE VRIES De CVSE-top over veiligheid in Europa is gisteren in de Hon gaarse hoofdstad Boedapest op een totale mislukking uitge draaid. De 52 deelnemende lan den konden het niet eens wor den over een oproep een einde te maken aan de oorlog in Bos nië. Het fiasco werd tijdens een openbare zitting duidelijk toen Rusland weigerde de Servische agressie te veroordelen. Als reactie daarop maakten Bosnische diplomaten publie kelijk brandhout van de inter nationale onmacht en weiger den ze op hun beurt demon stratief in te stemmen met een verklaring waarin enkel werd opgeroepen de humanitaire hulp voort te zetten. Premier Kok noemde de af loop van de top van de Confe rentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) 'buitengewoon tragisch; dit was niet het bewijs van kracht dat nodig was'. De Duitse bonds kanselier, Kohl, zei het zwijgen van de CVSE over Bosnië 'onverdraaglijk' te vinden. ,,Ik heb zelf als vijftienjarige honger geleden. Nu staat de Kerst voor de deur. Hoe kan ik thuiskomen en aan de jeugd uitleggen dat we niets aan Bihac hebben ge daan"? Kohl zette na het Russische veto de Bosniërs onder druk om dan maar genoegen te nemen met een nog verder afgezwakt appèl, waarin slechts werd ge vraagd de humanitaire VN- hulpkonvooien niet langer te blokkeren, de uithongering van Bihac te voorkomen en een staakt-het-vuren af te kondigen. Bosnische diplomaten weiger den dat echter. De opstelling van Kohl kreeg steun van de andere landen van de Europese Unie, de VS en Kroatië. Westerse regeringslei ders, onder wie Kohl en Kok, toonden na afloop van de diplo matieke ruzie wel begrip voor het Bosnische standpunt, maar zeiden het tevens niet te kun nen accepteren. In Boedapest laaide ook de discussie weer op over een mo gelijke terugtrekking van de VN- blauwhelmen uit Bosnië. Nadat Groot-Brittannië al eerder op die mogelijkheid had gez inspeeld, zei gisteren ook de Franse minister van buitenland se zaken, Juppé, dat de VN bijna aan het einde van hun Latijn zijn. ,,Als er niet snel een door braak komt en als in het Ameri- FOTO REUTER kaanse Congres opnieuw wordt gesproken over opheffing van het wapenembargo, dan zijn de VN in Bosnië zo goed als knock out. Dan moeten we voorberei dingen treffen voor een terug tocht", aldus Juppé. De Neder landse regering, voelt daar voor alsnog niets voor. Het enige waarover men het in Boedapest echt eens is ge worden, is een naamswijziging. De CVSE gaat in het vervolg door het leven als OVSE: Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa. SARAJ EVO-GENÈVE Rtr-AFP-AP De inwoners van Bihac wor den niet alleen bedreigd door Servisch wapengeweld, maar nu ook door honger. Het Rode Kuis heeft gemeld dat de hoeveelheid levens middelen snel uitgeput raakt in de moslim-enclave in het noorden van Bosnië. Bosnisch-Servische troepen zouden de afgelopen nacht hun aanvallen op de enclave hebben voortgezet. Gezien de benarde situa tie in Bihac zouden de Vere nigde Naties van plan zijn de helft van de 1.200 blauw helmen uit het gebied terug te trekken. Dat meldt al thans het Amerkiaanse dag blad The Washington Post. Deze terugtrekking zou een proef kunnen zijn voor grootscheepsere terugtrek king van blauwhelmen in Bosnië. Een tegengesteld geluid kwam gisteren uit Genève. Daar vergaderden gisteren ministers van buitenlandse zaken van zeven islami tische landen over de situa tie op de Balkan. Zij bepleit ten hardere acties tegen de Bosnische Serviërs. Con creet denken de ministers aan NAVO-luchtaanvallen om Servische raketinstalla ties uit te schakelen. De isla mitische landen willen ook dat de VN-vredesmacht een 'meer robuuste rol' gaat ver vullen. Zouden westerse lan den hun troepen terugtrek ken, dan willen de islami tische landen militairen naar Bosnië sturen om de opengevallen plaatsen in te nemen. Volgens de VN blokkeer den de Bosnische Serviërs een hulpkonvooi voor de moslim-enclave Gorazde in Oost-Bosnië. Acht vrachtwa gens met samen zestig ton hulpgoederen kregen bij het controlepunt Dobrun geen toestemming naar Gorazde door te rijden. Eerder had het konvooi nog de verzeke ring gekregen de hulpgoede ren naar de enclave te kun nen brengen. Een hulpkon vooi met 96 ton levensmid delen en brandstof mocht wel de moslimenclave Sre brenica binnenrijden. Deze enclave kampte al drie we ken met voedselgebrek. Intussen stellen de Ser viërs voorwaarden aan de heropening van het vlieg veld van de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Aan hervatting van luchtverkeer van en naar Sarajevo willen ze alleen meewerken als ze de garantie krijgen dat de NAVO geen luchtaanvallen meer uitvoert op Servische doelen. Dat blijkt uit een vertrouwelijk VN-rapport. LONDEN «AFP-DPA-Rtr De ruim 2.400 opvarenden van het luxe Britse cruiseschip Can berra hebben een benauwde nacht achter de rug, maar de spanning is geweken. Het bijna 50.000 ton metende schip is op eigen kracht onderweg naar de Zuidengelse haven Southamp ton. Enkele uren na middernacht vielen de motoren uit. De Can berra bevond zich toen even ten zuiden van de Britse kust. Het spookte op zee: volgens de kust wacht woedde een storm met windstoten van meer dan hon derd kilometer per uur. In de luwte van het eiland Wight slaagde de bemanning erin de stoomturbines weer aan de gang te krijgen. Een brand stofprobleem leek de oorzaak van het uitvallen van de moto ren te zijn. De kustwacht heeft verklaard dat het schip noch de opvaren den in gevaar zijn geweest, maar een woordvoerder gaf toe dat men toch benauwde mo menten heeft gekend, vooral nadat de stroom was uitgeval- LONDEN Rtr-DPA De regering van premier John Major heeft gisteravond in het Britse parlement een gevoelige nederlaag geleden. Een krappe meerderheid van 319 tegen 311 afgevaardigden stemde tegen de plannen om de BTW op stookolie voor particulieren te verhogen. De stemming in het Lager huis was een zeer belangrijke test voor het gezag van Major binnen de Conservatieve Partij, De nederlaag toont nogmaals de verzwakkende greep van de leider op zijn verscheurde partij. De Britse premier had tevoren verklaard dat hij niet zou aftre den als hij de stemming zou verliezen. genève bob kroon correspondent De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) heeft gisteren ge waarschuwd dat steeds meer ziekten niet langer zijn te be strijden, omdat de verwekkers ervan resistent zijn geworden voor moderne antibiotica. Een WHO-studiegroep van medici en farmacologen uit 23 landen kwam tot de onthutsen de conclusie dat men binnen afzienbare tijd zal worden ge confronteerd met tuberculose, longontsteking en darminfecties die met het beschikbare arse naal geneesmiddelen niet meer kunnen worden bestreden. Aanbevolen wordt 'zo snel mogelijk nieuwe antibiotica te ontwikkelen, die dan bovendien selectief moeten worden ge bruikt om geen nieuwe genera tie van resistente ziekteverwek kers te kweken'. Top in Boedapest markeert keerpunt in internationale diplomatie BOEDAPEST PETER DE VRIES „Het is geen ijskoude Siberische oosten wind die hier waait, maar de Russen hebben veel van wat ze wilden gereali seerd en wat ze niet wilden kunnen te genhouden." Premier Kok wond er gis termiddag in Boedapest, na afloop van de topconferentie over veiligheid in Eu ropa, geen doekjes om. Het njetvan Jelt sin tegen uitbreiding van de NAVO, de weigering van Moskou om de Servische agressie in Bosnië te veroordelen en het vertragen van een Europese vredes macht in de Kaukasus, wezen allemaal in dezelfde richting: Moskou staat weer op zijn strepen. De reacties uit West-Eu ropa logen er evenmin om. Die getuig den van opmerkelijk veel begrip. Jeltsins harde toon overviel menig wes ters diplomaat. De afgelopen jaren wa ren ze er net aan gewend geraakt Rus land niet langer te zien als de aartsvij and. Sinds de val van het communisme woei een 'wind van verandering' over het Europese continent, waarbij Oost- West-toenadering en dito samenwerking vanzelfsprekend leken te worden. Zeker, de Russen bleken er niet van ge charmeerd dat de NAVO te dicht bij de grenzen van het voormalige Sovjet-im perium kwam. Er waren het afgelopen halfjaar, op NAVO-bijeenkomsten met de Russische minister Kozyrev (buiten landse zaken) in Istanbul en Brussel, al meer signalen geweest van groeiende Russische assertiviteit.- Maar dat zou wel slijten; veel van die retoriek was immers bedoeld vcjor binnenlands gebruik, om het voormalige Rode Leger te vriend te houden. De harde opstelling van Jeltsin in Boeda pest werd dan ook in diplomatieke krin gen prompt als 'een keerpunt' omschre ven. Niet dat de Koude Oorlog terug keert, maar wel lijkt Europa op de drem pel te staan van een 'Koude Vrede', zoals uitgerekend Jeltsin het zelf uitdrukte. Onder druk van de rechtse binnenlandse oppositie wil Moskou boven alles voor 'vol' worden aangezien in Europese vei ligheidskwesties. Zelfs gematigde krach ten in Rusland voelen zich internatio naal langzaam in een isolement komen als de NAVO haar grenzen naar het Oos ten verlegt; als landen als Polen en Hongarije op de drempel v"an de Eu ropese Unie komen te staan en als het Westen steeds harder roept om een daadkrachtiger ingrijpen in Bosnië. De overwinning van rechtse Republikeinen bij de Amerikaanse Congresverkiezingen telt daarbij ook mee. Senatoren als Dole en Helms vinden dat de Russen, als dank voor de financiële hulp, een toon tje lager moeten zingen. Moskou stelt daar een iets andere opvat ting tegenover: het vindt dat het in het 'nabije buitenland', zoals de Kaukasus, alle recht heeft orde op zaken te stellen in burgeroorlogen. Bovendien willen de Russen af van de dominantie van de NAVO en West-Europa in de Europese Veiligheid. In plaats daarvan zou er, via bijvoorbeeld de CVSE, veel nauwer met Moskou moeten worden samengewerkt. Jeltsins weigering in Boedapest om de Servische agressie in Bosnië te veroorde len, was wat dat betreft slechts een klei ne waarschuwing dat in ex-Joegoslavië geen vrede mogelijk is zonder Russisch fiat. Verder was zijn dwarsliggen rond het uitzenden van een CVSE-vredes- macht naar Nagorno-Karabach een aan wijzing dat Moskou nog steeds hecht aan de theorie van het 'nabije buiten land'. Die vredesmacht komt er wellicht alsnog, maar het oorspronkelijk door Rusland gepropageerde idee dat de CV SE over dat soort dingen zelf mag beslis sen, werd door Moskou weer razendsnel verlaten: eerst is het groene licht van de Verenigde Naties nodig. Want daar kan Rusland als permanent lid van de Veilig heidsraad (met vetorecht) nog eisen stellen aan de samenstelling van het vre- desleger. Jeltsins 'njet' tegen uitbreiding van de NAVO met nieuwe leden vormde echter de kroon op zijn werk. In Boedapest werd een invloedssfeer van de groot macht Rusland vastgelegd. Dat is een antwoord op de recente Amerikaanse aandrang om de NAVO-uitbreiding te propageren. De reacties van de West- europese regeringsleiders waren teke nend. „Een uitspraak van groot politiek gewicht, waaraan de NAVO niet makke lijk voorbij kan gaan", noemde Kok het. De Franse president Mitterrand (toch al nooit een NAVO-fan) drukte het nog plastischer uit: „Niets zal erger zijn dan de indruk wekken dat we de blokken van weleer opnieuw oprichten, en voedsel geven aan diegenen in Rusland die zich sinds 1917 niet hebben kunnen ontwor stelen aan het idee dat ze het slachtoffer zijn van een omsingeling". Als altijd had de Franse president het mooi gezegd. Maar voor één keer gaf hij toe dat hij ook niet meer weet hoe het verder moet tussen Rusland en het Wes ten. Daarmee groeide de Boedapester confrontatie uit boven het niveau van een woordenwisseling en markeerde ze het einde van een tijdperk van te hoog gespannen verwachtingen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7