'Onderklasse van allochtonen dreigt' Binnenland Geen UFO's, maar Rijkswaterstaat Milieuprijs voor askoker Rosmalen vecht met de moed der wanhoop I Fonds oorlogsgebieden Europeace gaat de boer op Spaarloon in 1994 tegenvaller voor winkeliers WOENSDAG 7 DECEMBER 1994 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Dumping chemicaliën in natuurgebied hilvarenbeek Onbekenden hebben in het natuurgebied De Utrecht in Hilvarenbeek tussen de 2500 en 3000 liter chemisch afval gedumpt. Een gedeelte daarvan is terecht gekomen in het riviertje de Reusel dat het gebied doorsnijdt. De gifvondst werd gistermorgen omstreeks tien uur gedaan door wandelaars. De gealarmeerde politie en brandweer stuitten in het bos op negen vrij nieuwe vaten van elk 200 liter chemicaliën. Vanaf de dump plaats tot anderhalve kilometer verder stroomopwaarts werden in de Reusel veertig jerrycans gevonden. Enkele waren lek. Om welke chemicaliën het precies gaat, wordt nog onderzocht. Vol gens de politie zijn diverse stoffen gevonden, waaronder in ieder geval zoutzuur. Nieuwe aanhoudingen fraude Limburg Maastricht Het Interregionaal Rechercheteam Zuid-Nederland heeft opnieuw mensen aangehouden in verband met de faillis sementsfraude van een kledingbedrijf in Heerlen en een aanne mingsbedrijf in Geleen. Vorige week werden in deze zaak al vier arrestaties verricht. Gisteren arresteerde de politie de crisis manager bij het failliete aannemingsbedrijf en twee bestuurders van het failliete kledingbedrijf. De nieuwe aanhoudingen maken onderdeel uit van een groter onderzoek dat zich toespitst op fraude binnen de betreffende faillissementen. Vijf rechercheurs hebben sinds maart continu aan de zaak gewerkt. Anderhalf jaar voor broedermoord den bosch De Bossche rechtbank heeft gisteren een 48-jarige man uit Geldrop veroordeeld tot anderhalf jaar wegens het do den van zijn broer. De man stak in mei zijn 42-jarige broer zeven keer met een mes in borst en buik. Beide broers waren zwaar verslaafd aan alcohol. Het latere slachtoffer ging vaak bij zijn broer op bezoek voor eten en onderdak. Vanaf de zomer van het vorig jaar regende het klachten bij de politie in Geldrop over de twee. Op 20 mei ontdekte de oudste broer in de gang van zijn huis zijn enigszins beschadigde televisie. Zijn broer was dronken en zeer agressief en zei dat hij het toestel zou verkopen. Daarop volgde de steekpartij. De rechtbank hield bij het vonnis rekening met de voorgeschiedenis van de dader en zijn verdriet om de broedermoord. „Ik had veel overlast van mijn broer", zei de man zelf, „maar wij waren ook echt kameraden". Groen Links vóór defensiebegroting den haag De fractie van Groen Links heeft voor het derde ach tereenvolgende jaar haar steun gegeven aan de defensiebegro ting. Woordvoerster Sipkes maakte gisteren in een stemverkla ring duidelijk dat GroenLinks evenals in 1992 en 1993 sympa thiek staat tegenover de herstructurering van de krijgsmacht, de bezuinigingen en het optreden van Nederlandse militairen in in ternationale missies. De steun van de fractie geldt overigens niet de uitgaven die zijn gerelateerd aan kernbewapening. De fractie kwam in november vorig jaar in botsing met het partijcongres. Het congres nam toen een motie aan die de steun van de fractie aan de begroting voor 1993 van de toenmalige PvdA-minister Ter Beek veroordeelde. Luttele dagen daarna stemde Sipkes toch voor de defensiebegroting. Arrestaties na vrachtwagenzwendel best» De politie heeft gisteren drie mannen aangehouden we gens een internationale miljoenenzwendel met gestolen vracht wagens. Enkele weken geleden deed de politie al invallen in een autobedrijf in het Brabantse Best en op tal van andere plaatsen. Daarbij werden 21 voertuigen, waaronder 15 vrachtwagens in beslag genomen, alsmede een grote hoeveelheid administratie. Bij latere huiszoekingen nam de politie ook nog twaalf old-ti- mers mee en bijna een kwart miljoen in contanten. De politie sluit niet uit dat er nog meer aanhoudingen volgen. GPV strijdt verder tegen gokken den haag GPV-fractieleider Schutte trekt morgen voor de zo veelste keer ten strijde tegen gokverslaving. Hij wil in een spoed debat van minister Wijers van economische zaken en staatssere- taris Schmitz van justitie opheldering over plannen in de horeca behendigheidsspelletjes toe te staan zoals flipperkasten die geld kunnen opleveren. Wijers heeft daarover volgens berichten commentaar gevraagd aan de commissie-Nijpels, die de be windsman moet adviseren over het gokbeleid. l Industriebond FNV: Werken op zaterdag blijft taboe rotterdam anp T, Werknemers in dagdienst in de I chemische industrie willen niet op zaterdag werken. Dat blijkt uit een enquête van de Indus triebond FNV onder ruim drie duizend werknemers in 23 che mische bedrijven in het Euro poort- en Boüekgebied. Wel'is er bij hen belangstelling voor variabele werktijden en een werkweek van vier dagen van negen uur. j Een meerderheid van de ge- j ënquêteerde ploegendienst-me- I dewerkers heeft absoluut geen j belangstelling voor andere roos- j ters. Een werkweek van drie I keer twaalf uur is onbespreek- i baar en de betrokken arbeiders I zien geen mogelijkheden voor i ploegendienst in deeltijd, j De enquête is het antwoord op een omstreden flexibilise ringsrapport van de Shell-be- drijven in Botlek en Europoort. J Shell lanceerde de afgelopen den haag anp Onderzoeker waarschuwt voor te veel vertrouwen in arbeidsmarkt Het onlangs in Den Haag opge richte steunfonds voor Europe se oorlogs- en crisisgebieden, de stichting Europeace, gaat vanaf vandaag aan de weg tim meren om meer donateurs te krijgen. Het tot nu toe onbeken de fonds heeft al een jaar op proef gedraaid, maar slechts en kele geldschieters hebben zich aangemeld. Volgens woordvoerster Kuik komt dat doordat er tot nu toe te weinig ruchtbaarheid aan de stichting is gegeven. Mensen kunnen een beroep doen op het fonds als ze een initiatief heb ben om hulp te verlenen 1 in noodgebieden. De woordvoer ster denkt aan het opzetten van juridische kantoren ter plekke en computer- en radionetwer ken om gegijzelden op te spo ren. De afgelopen periode is er geld gegaan naar een project met een zomerschool in het Door een tekort aan werk dreigt een onderklasse in Ne derland te ontstaan van vooral allochtonen. Dat stelt de Rotterdamse socioloog Roelandt in zijn proefschrift 'Ver scheiden in ongelijkheid' waarop hij morgen promo veert. rotterdam anp Volgens Roelandt staren politici en andere beleidsmakers zich blind op de vrije (arbeids)markt en de terugtredende overheid. Als zij daarvan alle heil blijven verwachten, krijgen ze binnen kort te maken met de schaduw zijde van de afbrokkelende ver zorgingsstaat. Hoewel Roelandt er nog vanuit gaat dat de onder klasse nog niet bestaat, kan dit snel gebeuren, gezien de onwil bij werkgevers langdurig werk lozen tegen een redelijk loon in dienst te nemen. Het gaat overi gens niet alleen om allochto nen. De kwetsbaarste groep die straks de onderklasse kan vor men, vindt men binnen de ge hele bevolking. Het gaat om al leenstaande ouders, arbeidson geschikten en langdurig werklo zen. Zij hebben volgens Roelandt niet alleen te weinig opleiding en andere capaciteiten, maar raken ook verstrikt in een inko mensfuik. De meesten willen pas een baan als ze daarmee een loon krijgen dat zo'n 25 procent boven het wettelijk mi nimum ligt. Veel werkgevers zijn echter niet bereid, ook niet na aanpassing van loonkosten subsidies, tegen een dergelijk loon langdurig werklozen in dienst te nemen. „Hier liggen dus forse toetredingsbarrières die de politiek snel moet slech ten", aldus Roelandt. Roelandt onderzocht vooral de vier grootste legaal in Neder land verblijvende allochtone be volkingsgroepen, te weten Tur ken, Marokkanen, Surinamers en Antillianen. Ongeveer de helft van de allochtone jongeren met langdurig werkloze ouders is zelf ook werkloos. Ongeveer de helft van de Turkse en onge veer driekwart van de Marok kaanse jongeren heeft in Neder land geen schooldiploma be haald. Roelandt is niet de eerste en zal niet de laatste wetenschap per zijn die op dit dreigend ge vaar wijst. Eerder dit jaar voor spelde de socioloog Schuyt het ontstaan van een onderklasse als de overheid niet snel (fisca le) maatregelen treft om de groep werkloze allochtonen aan een baan te helpen. Schuyt op teert net als de econoom Jan Pen voor een drastische verla ging van de brutokosten van al le laagstbetaalde arbeid met be houd van ongeveer de huidige goes» Na de mysterieuze graancirkels liggen er nu ook kleicirkels in het Zeeuwse landschap. Deze keer is het echter niet het werk van ingenieuze grappenmakers (of van UFO's natuur lijk), maar van Rijkswaterstaat. Bij Goes heeft Rijkswaterstaat een aantal drie meter hoge ronde dijken met een diameter van ongeveer dertig meter aangelegd. Daarbinnen kan moeder natuur geheel haar eigen gang gaan. foto anp ruben schipper maanden ideeën over vergro ting van het aantal effectieve ar beidsuren, verlenging van dien sten en het werken op zaterdag zonder toeslag. Ook zou een 12- uurs dienst bespreekbaar moe ten worden en wilde het bedrijf af van allerlei toelagen. Na mas sale protesten van de werkne mers haalde Shell in afwachting van de enquête van de Indus triebond het rapport van tafel. Volgens de Industriebond zijn de voorstellen van Shell geen geïsoleerd verschijnsel. Ook in andere bedrijven wordt nage dacht over verdergaande flexibi lisering. De Industriebond leidt uit het jongste rapport af, dat er ook wel mogelijkheden zijn voor flexibilisering. In CAO-overleg is de bond bijvoorbeeld bereid te praten over een vierdaagse werkweek in de dagdienst en verbreding van de inzet van medewerkers. voormalige Joegoslavië. Centraal in de wervingsactie staan de problemen in Bosnië. D66-senator Glastra van Loon zal vandaag bij het Vredespaleis een beeld onthullen met foto's van de situatie daar. Er zijn af beeldingen bij van het project met de zomerschool. Daarna verhuist het beeld al gauw naar het Haagse stadhuis aan de Da gelijkse Groenmarkt. Behalve de onthulling zijn er nog tal van ludieke acties, zoals het laten vliegen van twintig 'vredesduiven' naar Brussel. De komende maanden zullen stu denten van de Haagse Hotel school het fonds bij bedrijven in de regio aanbevelen. Europeace is een initiatief van voorzitter Mientjan Faber van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). In het aanbevelingscomi té zitten onder anderen burge meester Nijpels van Breda en de Haagse burgemeester Haver- mans. rosmalen «anp Rosmalen loopt volgende week nog één keer te hoop tegen de dreigende annexatie door Den Bosch. Het bestuur van de bijna dertigduizend zielen tellende gemeente heeft inmiddels op alle adressen een brief laten be zorgen met daarin de oproep om voor het laatst massaal ten strijde te trekken tegen de op handen zijnde opheffing. Op stapel staan verder een gele-kaartenactie, een 24-uurs openstelling van het gemeente huis, een nachtelijke raadsver gadering en een gezamenlijke gratis treinreis naar Den Haag. De gemeente raamt de kosten van dit alles op ongeveer ander halve ton, aldus woordvoerder Coppes. In heel Noord-Brabant heb ben op dit moment procedures plaats om te komen tot ge meentelijke herindeling. Uit gangspunt daarbij is de positie van de overblijvende gemeen ten te versterken en de grotere voldoende ruimte te geven om de komende 25 jaar op eigen grondgebied te kunnen bou wen. Met name dat laatste is uitge groeid tot een politiek heet hangijzer voor Den Bosch, Eindhoven/Helmond, Tilburg en Breda. De kleine gemeenten rondom die steden verzetten zich tegen volledige inlijving door de grote buur. Een meer derheid in Provinciale Staten is het daar - wat het gewest Den Bosch betreft - mee eens en be sloot onlangs dat het voldoende is om slechts een deel van Ros malen bij die plaats te voegen. De Brabantse hoofdstad heeft dan voldoende bouwruimte, zo was de redenering. Staatssecre taris Van de Vondervoort van binnenlandse zaken legde die aanbeveling echter naast zich neer. Morgen houdt de vaste ka mercommissie voor Binnen landse Zaken in Den Haag een hoorzitting over de herindeling in de regio 's-Hertogenbosch. Dan reist slechts een beschei den deputatie uit Rosmalen af. De grote actie is een week later, kort voordat de Tweede Kamer de kwestie behandelt. Volgende week maandag gaat het gemeentehuis om 8.00 uur open en dat blijft het de daarop volgende 24 uur. In het ge meentehuis zijn manifestaties en rond middernacht vergadert de gemeenteraad over de herin deling. Na een gezamenlijk ont bijtbuffet op dinsdagmorgen vertrekt een extra trein vanuit Rosmalen richting Den Haag. Op het Binnenhof wordt een bouwwerk neergezet dat daar moet blijven staan totdat de Ka mer zich enkele dagen later over de herindeling uitspreekt. Inmiddels is het gemeente huis in Rosmalen behangen met de leuze 'Rosmalen raakt nooit van de kaart'. Binnen hangen allerlei protestbrieven en -faxen van inwoners. Een van die briefjes is inmiddels op last van burgemeester Van der Velden verwijderd. Daarin werd diens Bossche collega Burgers - zelf ooit burgemeester van Ros malen - vergeleken met Sad dam Hoessein. netto bedragen. Dit kan door de afschaffing van de heffing van inkomstenbelasting en premie heffing op bijvoorbeeld de eer ste tweeduizend gulden per maand, meent de hoogleraar. Schuyt is verder voorstander van het herinvoeren van con ducteurs op alle trams en het' terugbrengen van de conciërges en 'koffiemeneren' op alle scho- len. Niet als tijdelijke banen-- poolplaats, maar als een gewo ne, noodzakelijke baan. Bakkers willen niet langer open blijven den haag gpd Vers brood op zondag blijft- vooralsnog een wens voor de- toekomst. De brood- en banket bakkers zijn ronduit tegen ver ruiming van de winkelsluitings wet. Negentig procent is tegen extra openingsuren, zo blijkt uit. een gezamenlijk onderzoek van de werkgeversverenigingen BBOV, BCOB en NBOV. Andere versbranches houden momen teel een zelfde enquête. Daarna wordt een gezamenlijk stand punt naar politiek Den Haag ge-, stuurd. De bakkers zijn ervan over tuigd dat het langer open hou-, den van de winkels geen omzet-' verhoging met zich meebrengt, terwijl de kosten wél zullen toe nemen. Als zij niet meer geld aan personeel willen uitgeven, zullen de ondernemers de extra uren in de winkel zelf moeten draaien. De bakkers vinden dat ook consumenten met een full-!; timebaan nu al voldoende tijd; hebben om boodschappen te- doen. Een aantal ondervraag den denkt dat verruiming van de openingstijden voor vele; kleine winkels het definitieve; einde zal betekenen. Arts: Meer aandacht voor sombere scholier groningen anp Scholen moeten beter lererj omgaan met ernstig depressie;! ve leerlingen en met scholierer^ die te kennen geven planned voor zelfdoding te hebben. Scholen zouden een schriftelijk protocol moeten opstellen waarin komt te staan hoe do-* centen dienen om te gaan me{ suïcidaal gedrag van leerlingen. Die aanbeveling doet de Gro ningse jeugdarts Bakker na eeil onderzoek onder bijna twee-: honderd docenten naar pogirW gen tot zelfdoding op vijf scho len in de porvincie Groningen; Van de docenten zei 43 procent- in de klas ooit te maken te heb ben gehad met ernstig depres sieve leerlingen of scholieren! met neigingen tot zelfdoding! Tegen 22 procent van de docen ten had een scholier wel eens gezegd dat hij of zij liever dood zou willen. Zeven procent van de doèenten heeft wel eens te maken gehad met leerlingen met concrete zelfdodingsplan;; nen. Uit de onderzoeksresulta; ten blijkt niet welk deel van de docenten daadwerkelijk is ge confronteerd met een leerling die de hand aan zichzelf sloeg. Bakker gelooft overigens niet dat het aantal suïcidepogingert van scholieren toeneemt. Wet meent hij dat scholen meer oog moeten krijgen voor de proble-! men van leerlingen. De begeleL ding door de school zou moetert aansluiten op de jeugdhulpver lening. Rotterdam Ook de scheepvaart heeft een milieuprijs, die gisteren werd uitgereikt aan het Rotterdamse bedrijf IHC Lagersmit Holland. Het bedrijf heeft een vetdichte schroefaskoker ontwikkeld waardoor het smeervet niet langer geleidelijk aan in het water terecht komt En omge keerd is het natuurlijk ook een mooie afdichting tegen water. Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat overhandigde de prijs met bijbeho rende oorkonde aan directeur Van Dooremalen, die op de foto de loven de woorden met een tevreden gezicht tot zich neemt foto anp herman pieterse Den Helder blokkeert houseparty den heLder anpof 'aantasting yan de lichamelij ke integriteit' van bezoekers te voorkomen. Volgens de ge meente wilde hij met name geen verantwoordelijkheid ne men voor de eventuele fatale gevolgen van XTC-gebruik tij dens Hellraiser. Organisator Mors vroeg de rechtbank de blokkade ongedaan te maken, maar ving boL De motivering van het vonnis zal later deze week bekend worden gemaakt den haag yvonne zonderop De gemeente Den Helder heeft gisteren met succes voor de Alk- maarse rechter een noodveror dening verdedigd om een hou separty te blokkeren. De house party zou in de nacht van 9 op 10 december onder de naam Hellraiser plaatshebben in het sport- en evenementencentrum Quelderduyn. Loco-burgemees ter Nijpels kondigde echter een noodverordening af om doden Het enorme succes van de spaarloonrege ling vormt een tegenvaller voor veel winke liers. Naarmate meer werknemers het afge lopen jaar een deel van hun salaris apart hebben gezet, zijn er minder duurzame ver- bruiksgoederen, zoals kleding en huishou delijke apparaten, verkocht Dat blijkt uit het jaaroverzicht van de Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over de nationale economie in 1994. Met een slag om de arm stelt het CBS dat de economie in 1994 met 22 procent is ge groeid. Het herstel komt vooral op conto van het exporterende bedrijfsleven en de industrie, die respectievelijk met 5 en 3 pro cent groeiden. Binnen de industrie was de chemie met een groei van 6 procent de gro te trekker. Bedrijven die het moeten hebben van de binnenlandse consumptie, bleven hier bij achter. Dit jaar namen de bestedingen van de consument met 1,5 procent toe, mits de kerstverkopen niet tegenvallen. De minima le loonstijging in 1994 maakte dat de uitga ven aan voeding en dergelijke met 1 pro cent stegen en er aan duurzame consump tiegoederen zelfs niets extra's werd besteed. Dit laatste cijfer wordt nog geflatteerd door de autoverkopen, die dit jaar een inhaalef fect lieten zien. De bestedingen aan meu bels, kleding en apparaten met 1 tot 2 pro cent Volgens het CBS is ook het spaarloon hier debet aan. Vooral in de tweede helft van het jaar zijn de duurzame bestedingen teruggelopen. De werkloosheid ontwikkelde zich dit jaar al evenmin gunstig Dit jaar steeg de geregi streerde werkloosheid met 65.000 tot 480.000 personen. Nederland neemt met deze stijging internationaal bezien een kop positie in. Alleen Japan en Duitsland kamp ten in 1994 met vergelijkbare groeicijfers van de werkloosheid. Ook de inflatie heeft zich dit jaar minder gunstig ontwikkeld. De prijsindex voor de gezinsconsumptie stijgt in 1994 met 2,8 procent. De helft van deze prijsstijging is veroorzaakt door de overheid, die de huren en allerlei belastingen en accijnzen flink verhoogde. Met 2,8 procent inflatie bevindt Nederland zich in de middenmoot van de geïndustrialiseerde landen, terwijl voorheen de prijsstijgingen in Nederland tot de laag-, ste ter wereld behoorde. In de meeste lan den om ons heen daalde het tempo van de prijsstijging maar in Nederland is het infla tietempo dit jaar gestegen. Volgens het CBS is het gemengde beeld dat onze economie in 1994 vertoonde, vrij normaaL Als een economie uit een recessie komt, stijgen doorgaans eerst de export en- de industrie. De rest van de economie volgt naderhand. Uit het jaaroverzicht blijkt dat de bedrijfswinsten dit jaar fors toenamen. Dit zal volgens het CBS leiden tot meer in vesteringen en mogelijk in de tweede helft van volgend jaar ook tot een lagere werk loosheid. Dit jaar stegen de investeringen al met 2 procenL De kooplust van de consument zal nau welijks stijgen, zo verwacht het CBS. Ook volgend jaar staat de koopkracht onder, druk, al tekent het CBS aan dat men niet meet welke extraatjes (zoals een I3q maand) werknemers mee naar huis nemen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5