Tsjetsjenen zweren wraak Feiten &Meningen Nederland moet snel uit Bosnië weg Voorlopig akkoord in Kaukasus Belasting besparen is soms kinderlijk eenvoudig WOENSDAG 7 DECEMBER 1994 Het levenswerk van maarschalk Tito ligt de finitief aan diggelen. Van het eens zo welva rende Joegoslavië is vrijwel niets meer heel. Allerhande etnische en nationalistische groepen staan elkaar ondertussen naar het leven. Het is een land geworden waar 'war lords' heersen en waarin het volstrekt on duidelijk is waar het goed en kwaad zetelt. Tito was een verlicht heerser die allerhan de vormen van kapitalisme in zijn land toe liet, waardoor het tot de welvarendste staatssocialistische landen behoorde. Op één punt was hij echter onverbiddelijk. Op het aanscherpen van etnische en nationa listische verschillen stonden (zeer) zware straffen. Om die verschillen te overbruggen, heeft hij bovendien jarenlang een ver- mengingspolitiek gevoerd in de verwach ting dat het met elkaar leven ook de onder linge verschillen van hun scherpe kanten ontdoet. Nu kunnen we vaststellen dat deze poli tiek haar vruchten afwierp voor de duur van Tito's leven. Na zijn dood was het vrijwel onmiddellijk raak. De oude etnische en na tionalistische tegenstellingen staken de kop weer op. Een nu gerespecteerde man als Milosevic, president van Servië, heeft in het opkloppen van die tegenstellingen een be langrijke en zeer destructieve rol gespeeld. Joegoslavië viel in rap tempo uit elkaar en daarna kon de burgeroorlog beginnen. De vermenging door Tito van verschillen de bevolkingsgroepen moest met terugwer kende kracht onge daan worden ge maakt. Grote etni sche en nationalisti sche schoonmaak- operaties werden op touw gezet. Er is geen partij die zich aan deze praktijken niet schuldig heeft gemaakt. Daardoor valt geen lijn meer te trekken tussen goed en kwaad. Zo gauw men ergens de macht heeft en de middelen, wordt ge moord en verdreven, volgens de eindeloos repeterende breuk van oog om oog, tand om tand. Toen het nog kon en vooral de voormali ge Sovjetunie genoeg aan zichzelf had, heb ben de Westeuropese landen geweigerd om snel militair in te grijpen. De Verenigde Sta ten voelden er om belangrijke redenen ook niet voor. En zo kon in hoog tempo het conflict verschuiven van politiek naar mili tair. Mannen van dik vijftig jaar die elkaar bevechten met modern wapentuig. Weer zinwekkender en kinderachtiger is nauwe lijks denkbaar. Na lang wikken en wegen is een VN-le- germacht gevormd waaraan ook ons land deelneemt. We zijn een van de grotere leve ranciers van voertuigen en manschappen. Enige tijd hebben Europese landen, vooral Groot-Brittannië en Frankrijk met op de achtergrond Duitsland, een belangrijke rol gespeeld in het op gang brengen van een vredesproces. Dat is allemaal op niets uitge lopen. Ondertussen zijn het wel voornamelijk Westeuropese landen die de VN-leger- macht vormen. Nederland speelt qua kwantiteit in die legermacht een grote rol, maar heeft op het politieke vlak slechts lege briefjes in te brengen. We worden gewoon over het hoofd gezien en de wereld weet nauwelijks dat onze jongens en meisjes daar, met gevaar voor eigen leven, zijn in gezet. Nu de Westeuropese onmacht duidelijk zichtbaar wordt, verdwijnen ook grote lan den als Frankrijk en Groot-Brittannië van het politieke toneel. We staan aan de voor avond van de overname van de politieke macht in dit conflict door de VS en Rusland. Beide landen hebben nauwelijks VN-be- moeienis met het conflict, maar zijn wei be zig om via hun eigen invloedssferen een bloedige oplossing van het conflict te be werkstelligen. De gedachtengang daarachter is om par tijen werkelijk het conflict onbelemmerd gewapenderhand te laten uitvechten. Daar toe willen de VS de moslims bewapenen en militair ondersteunen, en zullen de Russen hetzelfde doen met de Kroaten en de Ser viërs. Je moet er niet aan denken, aan deze Darwinistische oplossing. Het idee is dat het conflict op die manier gelijk een brand aan zichzelf uitwoedt. Cynischer is nauwe lijks denkbaar. Slachtoffers zijn zeker al die burgers dfe zich met man en macht buiten deze negentiende-eeuwse waanzin trachten te houden. Wij gaan straks met de armen over elkaar zitten kijken hoe het afloopt. Ondertussen valt aan dit scenario weinig te verhinderen. Het is nog een kwestie van weken en dan zullen de VN-troepen uit het voormalige Joegoslavië worden terugge trokken. Door de strijdende partijen wor den we aan de lopende band belachelijk ge maakt. Onze minister van defensie zag zich, met het oog op de veiligheid van de gegij zelde Nederlandse militairen, genoodzaakt te spreken over het afstoppen van zijn troe pen in plaats van klip en klaar te kunnen stellen dat zijn manschappen werden gegij zeld. Men slaat zich daarginds van het lachen op de knieën. De gijzelende generaal steelt voor iedereen zichtbaar een Nederlandse Mercedes voor eigen gebruik, zonder dat daar iets van wordt gezegd. Er is voor ons maar één oplossing: wegwezen! Daarna moeten we er nog maar eens stevig over na denken of we de volgende keer weer mee moeten doen. Als we politiek niet naar rato van onze militaire inspanning mogen mee praten, is het wellicht beter om maar mee te betalen of om onze troepen direct onder het bevel van de politiek wel invloedrijken te plaatsen. Dat scheelt onze defensie een beschamende afgang! 'Ik ben een beschaafd man. Maar ik haat Russen RamzanAlijev, president van de Tsjetsjeense Natio nale Luchtvaart maatschappij, laat foto's zien van wat tot vorige week zijn vloot was: ze ven passagiers vliegtuigen van het type Tu-134 op een rij op de taxi- baan. Ook toont hij een foto van la chende piloten en stewardessen die de nieuwe unifor men aanpassen die de oude kle ding vervangen die de maatschappij samen met de vliegtuigen van Aeroflot had geërfd. Aanhangers van president Doedajev dragen een slachtoffer weg van het bombardement dat Rusland onlangs op de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny uitvoerde. De Tsjetsje- hebben wraak gezworen. Alles wat nu van de Tsjetsjeense Nationale Luchtvaartmaatschappij over is zijn smeulen de hoopjes metaal die met het asfalt zijn sa mengesmolten op het gebombardeerde vlieg veld van Grozny, de hoofdstad. „Wij zullen de verantwoordelijken hiervoor vinden", zegt Alijev over de Russische militaire vliegtuigen die vorige week tijdens vier ver schillende aanvallen zijn geparkeerde vliegtui gen een voor een uitkozen. „We zullen hun ge zinnen weten te vinden. We gaan naar hun huizen. We zullen ze vragen: waarom heb je dit gedaan? Dan zullen we ze doden." Hij is even stil. „En hun gezinnen. Laat ze dat goed weten." Hij praat met een ingehouden woede die het moeilijk maakt hem niet te geloven. En het toont ook de manier waarop een moslim-be volking van nauwelijks een miljoen mensen zo veel jaren nadat Moskou in 1864 de verovering van de Kaukasus voltooid had, de autoriteit van Rusland aanvecht. Hun geloof in de islam is niet erg star, maar ze zijn onbuigzaam in hun weerspannigheid tegenover Rusland. „Ik haat ze gewoon", verklaart Alijev. „Ik ben een beschaafd man. Ik heb 22 jaar in de burger luchtvaart gewerkt. Maar ik haat de Russen." De oprichting van de TNL maakte deel uit van de vete: een symbool van de staat die drie jaar geleden door president Doedajev is uitgeroe pen, wat door Rusland is verworpen als ge vaarlijk en dwaas gedrag. De enige buitenland se leider die de onafhankelijkheid van Tsjetsje nië erkende, was de afgezette president van Georgië, Gamsachoerdia. Hij pleegde later zelfmoord. Anders dan Georgië, Azerbeidzjan en Armenië onafhankelijke staten aan de zuidkant van het Kaukasusgebergte heeft Tsjetsjenië zelfs nooit de status van soevereine staat van socia listische sovjet-republiek gehad. Ondanks olie reserves en een petroleumindustrie die dateert uit de 19de eeuw, behoorde Tsjetsjenië tijdens de gehele Sovjet-periode tot de tweederangs republieken binnen de Russische Federatie. Alleen al in de Noord-Kaukasus liggen zes van zulke republieken. Achter de treurige details van bestuurlijke ver deling loert de herinnering aan de meest trau matische en bloedigste episode van de Russi sche imperialistische expansie. De Kaukasus is nooit een gemakkelijk terrein geweest voor imperiumbouwers. En het meest verraderlijk van al was een klein stukje land rond wat be kend werd als Groznyverschrikkelijk'm het Russisch. Het duurde bijna een halve eeuw voordat het tsaristische leger de Tsjetsjenen versloeg. De Tsjetsjenen die door de etnologen uit de Sov jet-periode werden aangemerkt als slecht een van de 33 etnische minderheden in de regio. (Hun weerspannigheid zou legendarisch wor den, de angst van gewone Russen bijna zieke lijk. In zijn boek de Goelag Archipel onder scheidde Soltsjenitsyn de Tsjetsjenen als enige groep gevangenen die de 'psychologie van on derwerping' weerstonden. Een enthousiast voorstander van de Russische overheersing over de Kaukasus in de 19de eeuw was Leo Tolstoj: „Met alle kracht die in mij is en met de hulp van een kanon zal ik bij dragen aan de vernietiging van de roofzuchti ge en wilde Aziaten", schreef hij vanaf het Tsjetsjeense front als jong artillerie-officier in 1852. Hij zou later het leger de rug toekeren en zichzelf tot pacifist uitroepen. De geest van Tolstoj is er echter ingehamerd bij de soldaten die nu schuttersputjes graven in de bevroren grond, hun tenten opzetten in de sneeuw en tanks rijden in de richting van de grenzen van Tsjetsjenië. In Mozdok, het centrum van de Russische militaire opbouw in het naburige Noord-Ossetië, beschrijft com mandant Vladimir Moezjajev Tsjetsjenië als „een bananenrepubliek die niet alleen versla gen maar ook vernietigd moet worden". Hij ci teert generaal Jermolov, van 1816 tot 1827 commandant van het Kaukasische Korps. De ze was meer voorstander van uitroeiing dan van pacificatie als de enige methode om de overheersing van Rusland op de lange termijn veilig te stellen. In 1944, toen Stalin in het Kremlin zat, in heel FOTO REUTER GRICOR TAMBOELOM Europa oorlog woedde en genocide aan de or de van de dag was, nam Rusland een beleid aan van liquidatie. Een half miljoen Tsjetsje nen werden in veewagens gedreven en naar Centraal-Azië gedeporteerd. Zo'n 200.000 mensen kwamen om. Pas na de dood van Sta lin begonnen overlevenden eind jaren vijftig terug te keren. In het jaar dat deze nachtmerrie van gedwon gen exodus plaatsvond werd de president van deze regio, Doedajev, geboren. Uit deze ver schrikking vloeit, afgezien van een algemene meedogenloosheid, zijn grote talent als poli tiek leider voort: zijn gave om de woede tegen Rusland uit te buiten. Hij heeft talloze critici. Die variëren van Roeslan Chasboelatov, de voormalige voorzitter van het Volkscongres van Afgevaardigden in Moskou en de enige Tsjetsjeen die in het buitenland bekend is, tot Oemar Avtoerchanov, hoofd van de zoge naamde Voorlopige Raad, en Roeslan Labaza- nov, een voormalige instructeur in Oosterse gevechten en veroordeeld voor moord. Rusland steunt Doedajevs vijanden zonder enige beperking. „Zij zijn niet de oppositie, maar de vijand", sneert Doedajevs in Jordanië geboren minister van buitenlandse zaken. JusefShamshuddin. Om Tsjetsjenië voor te bereiden op een moge lijke Russische invasie en om de vechtlust aan te wakkeren, zond de plaatselijke televisie de afgelopen weken herhaaldelijk gevechtsscènes uit de film Lawrence of Arabia uit. Alijev praat over de opbouw van een nieuwe vloot vliegtui gen: „Volgende keer kopen we vliegtuigen van Boeing. We willen geen Russische." Maar hij geeft toe dat dit plan, zoals alles op dit mo ment in Tsjetsjenië, misschien nog even moet wachten: „Alles hangt op dit moment een beetje in de lucht". MOSKOU ANDREW HIGGINS Een oorlog tussen Rusland en de afgescheiden Kaukasus-re- publiek Tsjetsjenië is voorlopig afgewend. Gisteren werden de Russische minister van defen sie, Gratsjov, en de Tsjetsjeen se leider Doedajev het er na een uur praten over eens dat voor de Tsjetsjeense kwetie een diplomatieke oplossing moet worden gevonden. Details over het akkoord zijn niet bekend. Maar Doedajev zou in elk geval hebben toege zegd dat gevangen Russische militairen worden vrijgelaten. Gratsjov zei alleen dat de Vei ligheidsraad van de Russische president jeltsin morgen ver gadert over Tsjetsjenië. Een aanbod van de Russi sche parlementariër Grigori Javlinski om zichzelf als gijze laar ter beschikking te stellen teneinde de Russen vrij te krij gen, hebben de Tsjetsjeense autoriteiten als 'onnodig' van de hand gewezen. Javlinski blijft met vier collega's in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny om nieuwe Russische bombar dementen te verhinderen. Nadat Gratsjov maandag eindelijk had toegegeven dat de 'geheimzinnige' bombarde menten op Grozny door de Russische strijdkrachten wa ren uitgevoerd, bleef het giste ren vrij rustig. Wel vlogen tij dens de besprekingen enkele malen Russische gevechtstoe stellen dreigend over Grozny. Er zijn geen aanwijzingen dat de Russische troepenmacht die zich aan de grenzen van Tsets- jenië heeft verzameld, snel wordt teruggetrokken. De onderhandelingen, de eerste op dit niveau sinds Tsjetsjenië zich in 1991 onaf hankelijk verklaarde, werden gehouden in het dorpje Ordz- joirkidzevskoje vlak bij de Tsjetsjeense grens. Rond het regionale bestuursgebouw waar Doedajev en Gratsjov el kaar spraken, was een dubbele beveiligingsring getrokken. Zwaarbewapende Russische militairen vormden de binnen ste ring, met granaatwerpers sjouwende aanhangers van Doedajev de buitenste. Moskou wilde behalve vrijla ting van de gevangenen ook bereiken dat Doedajev aftreedt en de macht, eventueel na ver kiezingen, overgedraagt aan een door Moskou gesteunde 'Voorlopige Nationale Raad'. Die wordt geacht Tsjetsjenië weer binnen de Russische Fe deratie te brengen. Maar zegs lieden van Doedajev onder strepen dat zulke eisen niet worden ingewilligd. De kritiek op Jeltsins beleid inzake Tsjetsjenië is intussen hevig. In de Doema, het Lager huis, heerst verontwaardiging over de 'leugens en het gedraai van het Kremlin' over de bom bardementen en de inzet van militairen. Jeltsin diende giste ren een ontwerp-resolutie in, waarin amnestie wordt ge vraagd voor 'deelnemers aan illegale acties in Tsjetsjenië'. Deze militairen werden aan vankelijk als huurlingen ge brandmerkt; later noemde Gratsjov ze 'vrijwilligers'. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT BELASTING BELICHT Is de Nederlandse burger nog wel zo vrij om zijn zaakjes zó in te richten dat hij volgens de wet zo weinig mogelijk be lasting betaalt? Dat is de vraag die prof. Niessen, hoogleraar aan de Rijksuniver1 siteit Limburg, zichzelf stelt in zijn nieuwste boek 'De fiscaal voordeligste weg'. Nederland is een vrij land waarin de burgers tegenover de staat niet meer verplichtingen hebben dan in de wet omschreven. Dat geld ook voor de be lastingwetgeving. Nederlanders hoeven niet meer belasting te betalen dat de belastingwet hen voorschrijft. Men mag de fiscaal voordeligste weg kiezen. In de jaren zeventig bleek de belasting wet zo lek als een zeef. Vooral welge stelde burgers wisten met de hulp van dure belastingadviseurs op legale wijze onder de belastingwet uit te komen. Maar de overheid sloeg terug. De wet gever repareerde het ene lek na het an dere. De rechter haalde op zijn beurt een streep door steeds meer construc ties wegens ontoelaatbare belastingont duiking. In zijn boek onderzoekt prof. Niessen in hoeverre de Nederlandse burger heden ten dage nog vrij is om de fiscaal gun stigste weg te nemen. Wordt iedereen langzaam in een soort fiscaal keurslijf geperst? Niessen beschrijft tientallen ties zoals die in de afgelopen jaren zijn bedacht om onder belastingheffing uit te komen. Talloze 'BV-constructies' ko men aan bod, zoals de turbo-BV, de management-BV en de kasgeld-BV, maar ook het omstreden American Land Program van een aantal jaren ge leden waar talloze Nederlanders geld in staken in de verwachting slapende rijk te worden. Na bestudering van deze constructies beschrijft Niessen een aantal methoden die men kan gebruiken om belasting te besparen. Hieruit blijkt dal belasting besparen soms kinderlijk eenvoudig is. Want waarom bijvoorbeeld in goud speculeren als men weet dat kunst on belast is voor de Vermogensbelasting? Ook zijn er nog tal van regelingen die voor velen voordelig zijn. Spaarloonre gelingen, belastingaftrek bij investerin gen, noem maar op. Volgens Niessen kan een werkelijk slimme speculant met weinig eigen geld, veel durf en de hulp van de fiscus groot geld verdienen. Maar de overheid is aan de winnende hand. De ruimte die er is om spectacu laire voordelen te behalen, is aanzien lijk geringer dan voorheen. Bovendien zijn de belastingdienst en de wetgever. alert op het bestrijden van oneigenlijk gebruik van de belastingwetgeving. Niessen stoort zich aan het feit dat de overheid op steeds meer terreinen in grijpt. De wetgever weet het steeds va ker beter. Voor een deel onvermijdelijk, maar de centrale regelzucht gaat vol gens hem op een aantal punten verder dan nodig is. De staat bemoeit zich steeds vaker met de wijze waarop de burgers hun inko men verdienen en hun bestedingen doen. Hij die geld verdient met onder nemen wordt fiscaal beter behandeld dan diegene die zijn geld belegt: wie speur- en ontwikkelingswerk doet krijgt fiscaal voordeel, maar degene die meer arbeidskosten maakt dan zijn gemid delde dromende collega in de kantoor ruimte, mag geen extra arbeidskosten aftrekken. Daar heeft de staat kennelijk geen boodschap aan. Het kotnt volgens Niessen allemaal op één ding neer: Wie zoet is, krijgt lekkers. Ofte wel wie zich gedraagt zoals 'Den Haag' het goed vindt, hoeft minder te betalen. prof.dr. R.E.C.M. Niessen: De fiscaal voordeligste weg, kenzevrij ofstaats- dwang?, Uitg. Gouda Quint, 32,50. constmt VOOR tiOt} mmo wsmsMtzR ïmmKw WopA v

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2