Oproer kraait zachtjes bij ARC Odense zorgt voor sensatie Sport Grand-Slamcup draait om geld Bond wil verder met Oltmans Nederland volleyballers in een groep met Italië 25 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356464, PLV.-CHEF R08 ONDERWATER, 071 -356463. WOENSDAG 7 DECEMBER 1994 'Het bestuur heeft de weg van de minste weerstand gekozen Op het afgelegen trainingsveld, ver van de buitenwereld, speelt de selectie van ARC een partijtje. Het gaat er be hoorlijk fanatiek aan toe, maar er doen slechts dertien spelers mee. De rest is niet boos weggebleven, verzekert elftalbegeleider Leen Westmaas, maar geblesseerd of al tijd op dinsdag afwezig vanwege een studie. Trainer Wim van Zwam is ontslagen, maar verder lijkt er niets aan de hand in Alphen aan den Rijn. Het oproer kraait er wel, maar het kraait er heel zachtjes. ALPHEN AAN DEN RUN JANET VAN PUK Het komt bijvoorbeeld uit de mond van aanvoerder Johan Boer, die een paar keer bena drukt dat hij de mening verkon digt van de 'hele groep'. Hij is boos op en teleurgesteld in het bestuur van de Alphense hoofd klasser. En begrijpt het besluit om de trainer weg te sturen ab soluut niet. „Ze hebben de weg van de minste weerstand geko zen, alleen gekeken naar de re sultaten. Maar als je ze vraagt: wat zijn dan de structurele fou ten die de negatieve resultaten veroorzaken, dan blijven ze het antwoord schuldig. Ik denk om dat het antwoord er niet is." Iedereen, zegt Boer, had kun nen zien dat ARC op de goede weg was, dat het omslagpunt dichtbij was. Vergeleken met de eerste vier, vijf wedstrijden van het seizoen ging het team beter draaien. Dat is ook wat Van Zwam zelf zo stoort: dat het be stuur geen geduld genoeg had. „Ze hadden ons langer de tijd moeten geven", vindt ook leider Westmaas. Kille verlies „Wanneer dat omslagpunt komt, lijkt me slecht voorspel baar. Wij hadden in elk geval de indruk niet dat dat moment na bij was", reageert voorzitter Tjalling Terpstra. Voorzitter John Vermeer van de Stichting MADRID ANP/RTR/SID/AFP Het nietige Deense clubje Odense BK zorgde gisteravond in de derde ronde van de UEFA- beker voor een geweldige sen satie. De Scandinaviërs wonnen in het Santiago Bernabeusta- dion in Madrid van het machti ge Real Madrid: 2-0. De zege bezorgde de Denen, die thuis met 3-2 hadden verloren, een plaats in de volgende ronde. De aanhang van de „Koninklijke" huilde. Topsport ARC kan zich daarbij aansluiten. „Als je kijkt naar het kille verlies in Scheveningen en de wedstrijd tegen Heerjans- dam die ook werd verloren, dan kan iedereen constateren dat het keerpunt er niet is. En het moment waarop dat er wel zal zijn, is moeilijk in te schatten. Ik denk dat het bestuur een wei overwegen beslissing heeft ge nomen. Ik zeg ook niet: het was te vroeg. Want wanneer was het dan wel een goed moment ge weest? Na de winterstop? Dan sta je misschien al zo ver onder aan dat je er niet meer uit komt." Vermeer benadrukt dat het besluit van zondag om Wim van Zwam te ontslaan is genomen door het bestuur. Met de stich ting is geen overleg gepleegd, de stichting is niet om advies ge vraagd. „Maar als ons de vraag was voorgelegd, dan zouden wij begrip hebben opgebracht voor het besluit van het bestuur. Want soms heb je als bestuur door een samenloop van om standigheden nog maar één middel om in te grijpen, en dat is de trainer ontslaan", aldus Vermeer, die behalve voorzitter van de stichting ook directeur is van hoofdsponsor Variant BV Bouwbedrijf. Johan Boer gelooft helemaal niet dat het zo is gegaan. „Er zijn machtige mensen binnen de club die huil stempel druk ten op deze gang van zaken, ten, maar dank zij doelpunten van Riedle (115e) en Rickel (118e) haalde de thuisploeg de kwartfinale. De Italiaanse deelnemers Par ma, Juventus en Lazio Roma békeren allemaal verder. Parma moest tegen Athletic Bilbao een achterstand van 0-1opgelopen in de uit-wedstrijd in Spanje, goedmaken. Daarin slaagde koploper in de Serie A met ver ve: 4-2. Zola, Couto en twee keer Dino Baggio zorgden voor de treffers. Juventus klaarde tegen Admi- ra Wacker het karwei op een voudige wijze. Na de.3-1 zege in Wenen, versloegen de Turijnen dinsdag in het eigen stadion de Oostenrijkers met 2-1. Nadat Ferrara voor Juventus en Wim- mer voor Admira hadden ge scoord, besliste Vïalli vier minu ten voor tijd de partij in het voordeel van de Italianen. Lazio won thuis met dezelfde cijfers als twee weken terug te gen het Turkse Trabzonspor: 2- 1. Cravero zette Lazio op voor sprong, maar Soner maakte in de 72e minuut gelijk. Drie mi nuten later bepaalde Di Vaio de eindstand op 3-1. De sensatie van de avond was natuurlijk de uitschakeling van Real Madrid. Pas in de laatste minuut voltrok Odense, waar oud-ajacied John Hansen de verdediging leidt, het vonnis. De Deense invaller Morten Bis- gaard ontpopte zich als de beul. Hij wist met zijn treffer het land. En dat allemaal doordat hij tijdens onderhandelingen over tv-rechten toevallig in con tact kwam met de internationa le tennisfederatie (ITF). De or ganisatoren van de vier Grand- Slamtoernooien gingen op dat moment weer eens scheldend en vechtend met de spelersvak bond ATP over straat. Inzet was de opwaardering van hun eve nementen. Toen kreeg Meyer- Wölden plotsklaps het idee voor de Grand-Slamcup. „Ik vond dat de beste tennis sers van de Australian Open, Roland Garros, Wimbledon en de US Open beloond moesten worden een mega-toernooi", verklaart Meyer-Wölden de op zet van het protserige einde- jaarsfeestje in zijn woonplaats. In werkelijkheid vreesde de ITF echter dat het te veel macht aan ook al zullen ze zeggen dat het niet zo is. Maar dat is niet iets wat bij het bestuur vandaan komt, ook al hebben de be stuursleden er wel aan meege- reeds feestvierende publiek in één klap stil te krijgen. In de 71e minuut had Pedersen de score geopend. „Deze pijnlijke neder laag zullen we niet snel verge ten", zei Jorge Valdano, trainer van Real Madrid. De Argentijn verweet zijn ploeg, die het moest stellen de ATP zou verliezen en zocht het naar een middel om de spe lersvakbond dwars te zitten. Met het bijna misselijk ma kende prijzengeld van zes mil joen dollar hoopte de federatie alle toppers naar het voormalige olympische park in München te lokken, maar aanvankelijk had dat een averechts effect. De beste spelers 'verfoeiden de Grand-Slamcup en bedankten voor de uitnodiging. Dat tennis sers echter ook maar mensen zijn blijkt wel bij de vijfde editie, die deze week in de stad aan de Isar wordt afgewerkt. Behalve de geblesseerde Jim Courier en Michael Stich, die zegt aan rust toe te zijn, is iedereen die zich kwalificeerde aanwezig en wordt over de miljoenen niet meer geklaagd. „De tijden zijn veranderd", werkt." Het zijn volgens Boer niet al leen die magere zes punten uit elf wedstrijden geweest waarop de coach is afgerekend. Volgens zonder de sterren Michel, Za- morano en Hierro, niets. „Ze hebben alles gegeven. We wa ren superieur aan de Denen, controleerden de wedstrijd, maar vergaten de kansen te be nutten. Het is de eerste thuisne derlaag van dit seizoen. Vanaf nu richten we ons alleen nog vertelde Boris Becker, nadat hij gisteren in de Olympiahalle zijn eerste zege behaalde. In drie sets (5-7, 6-4, 6-3) versloeg de Duitse publiekslieveling Wayne Ferriera en revancheerde zich daarmee voor de nederlaag van vorig jaar in de eerste ronde van de Grand-Slamcup. „Toen dit toernooi in het leven werd ge roepen, dachten de meeste spe lers dat het was bedoeld om de ATP te pesten. In die tijd ston den we nog achter de vakbond, maar inmiddels is gebleken dat de ATP niet met elke tennisser het beste voor heeft. Daarnaast is de opzet van de Grand-Slam cup veranderd. Het geld dat met dit toernooi wordt ver diend, gaat nu voor een deel naar goede doelen", aldus de Becker, die zich niet meer druk- maakt over de exorbitante de aanvoerder heeft Wim van Zwam 'ook de rekening gepre senteerd gekregen omdat hij onplooibaar was richting be stuur en stichting'. Daarmee bedoelt hij te zeggen dat er mensen waren die 'een vinger in de pap wilden hebben'. „En je kunt het alleen maar in Wim van Zwam waarderen dat hij daar niet op inging." Cliché Het is een gewone dinsdag avond bij ARC. Het is er niet drukker dan anders, er zit een handjevol mensen aan de bar. Alsof er niets is gebeurd. Het ge sprek gaat even over de ontsla gen trainer ('Je voelde het ge woon aankomen.' 'Wat moet je als amateurclub anders?' Je kunt moeilijk de spelers van het tweede opstellen'), maar dan gewoon weer over Sinterklaas avond. „Het is een cliché, maar het leven gaat door", zegt West maas. „Ik blijf het jammer vin den, een paniekreactie vinden die niets oplost, maar je kunt het besluit niet meer terug draaien. We moeten verder als groep." Toen zondag dan het tele foontje van Wim van Zwam kwam en zijn bange vermoe dens bewaarheid werden, rea geerde Johan Boer nog rustig. Maar hoe langer hij over de gang van zaken nadacht, hoe bozer hij werd. Dat een zater dagclub op zondag de zaak af handelt, dat Van Zwam gebeld is, dat ze 'het lef niet hadden om de trainer recht in de ogen te kijken toen ze hem zijn congé gaven, het zijn allemaal dingen die hem vreselijk storen. Daarbij is Boer nog een van de weinige spelers die het ge voel kreeg dat hij deze film al eens had gezien. Zes jaar gele den immers werd Jan Kroese op maar op het behalen van de landstitel." Leverkusen schotelde de toe schouwers een heerlijke voet balmaaltijd voor. Het hoofdge recht volgde in de 11e minuut van de eerste helft, toen Schus ter met een prachtige vrije trap de score opende. Binnen vier 'kerstgratificaties'. „We praten over profsport. Tijdens de ATP- Masters in Frankfurt verdiende de winnaar ook al 1,3 miljoen dollar". Becker vergat bij het verkla ren van zijn ommezwaai op te merken dat hij het natuurlijk niet kan maken om op het toer nooi van zijn nieuwe manager te ontbreken. Meyer-Wölden zal dat ongetwijfeld hebben geëeist van de publiekstrekker, voor wie de Olympiahalle met 11.000 toeschouwers helemaal volliep. Het enorme prijzengeld ten spijt houdt Meyer-Wölden nog een leuk bedrag over aan zijn geesteskind. De verkoop van de tv-rechten aan de commerciële zenders SAT 1 en DSF levert de organisatie jaarlijks al tientallen miljoenen dollars op. Om de storm van kritiek wat in te dam men besloot de organisatie om iedere aflevering een fors be drag in het Grand Slam Fonds te storten. een voor de spelers onbegrijpe lijke wijze aan de kant gezet. Ook toen nam Aad Koren de honneurs waar. De boze spelers staakten een wedstrijd. Dat gebeurt deze keer niet. „Hoewel ik het nu nog waarde voller zou vinden dan toen. Maar ik heb er van geleerd. Het was op dat moment goed, maar het heeft geen zin om het nog een keer te doen. Het bestuur heeft niet van die situatie ge leerd, maar de spelersgroep is wijzer geworden. Signaal Maandag is er nog wel 'heel kort' overwogen om Aad Koren niet als interim-trainer te ac cepteren. Niet vanwege zijn persoon, maar om een signaal af te geven. „Maar wij hadden alles te verliezen op het mo ment dat Wim van Zwam terug zou komen. Hij zou die druk overigens wel aangekund heb ben. Want hij zei: dieper dan ze me nu hebben gekrenkt, kun nen ze me toch niet krenken. Maar er waren wel wat twijfels. Er zijn nu al jongens bij die moeilijk met druk om kunnen gaan. De druk zou dan alleen nog maar veel groter zijn ge worden. Toen heeft Wim uitein delijk zelf de knoop doorge hakt." Het plezier in het spelletje is Johan Boer niet kwijtgeraakt, de afgelopen dagen. Wel zijn som mige mensen in zijn ogen nog dieper door het ijs gezakt dan ze al waren. „ARC is helemaal niet zo'n slechte vereniging. Maar de ontwikkeling is dusdanig dat er mensen aan de macht gaan komen die bepalen of iemand lastig is of niet en diegene dan vervolgens op een zijspoor kun nen zetten. En dat is een beetje angstig." FOTO ANP minuten volgden Thom en Scholz zijn voorbeeld, Hapal sloot de dis af in de 28e minuut. De Tsjech bepaalde de eind stand op 4-0. Opvallend was de improduktiviteit van spits Kir- sten, die in de voorgaande vijf Europese duels acht keer doel trof. DUIVENTIL Wilt U iets melden? Bel 071- 356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Óf schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB Leiden. Faxen mag ook: 071-321921. Bij Hazerswoudse Boys is het contract mét trainer Theo van Dijk een jaar verlengd Joop Warner breekt aan het einde van dit voetbalseizoen op eigen verzoek met Spijkenisse. De oe- fenmeester wil om organisatori sche redenen weg. Bij een ande re zaterdag-eersteklasser (Ba- rendrecht) is trainer Martin van der Kooij vertrokken. De 'vijfde colonne' heeft het vertrek van Van der Kooij versneld. Beb van der Heijden (Unitas) neemt de taak van Van der Kooij over. Jan Stroomberg moet bij hoofdklas ser UW afhaken vanwege ge zondheidsredenen. De Utrecht se club heeft nog geen vervan ger Alphenaar Dennis Krijgs man scoorde tegen Heerenveen tweemaal voor Sparta 2 Wil helmus is zijn topscorer kwijt. Marco Jochems is uit onvrede over de technische staf bij de Voorburgse tweedeklasser ge stopt Roy Heiner (Koudekerk) is de enige regionale zeiler die opgenomen is in de kernploeg van het watersportverbond In de ploeg van de Nederlandse Ski Vereniging komen drie re gionale sporters voor. Het gaat om schansspringer Peter van Hal (Leiden), lauglaufer Marian ne Vlasveld (Oud Ade) en frees tyle skiër Guido van Rijn (De Kaag) Wielrenner Patrick Jon ker overweegt een Australische licentie aan te vragen. Hij denkt dat zijn kansen voor de Olympi sche Spelen in Atlanta dan wat groter zijn Het Limburgse Val kenburg gaat zich beschikbaar stellen voor de organisatie van het WK mountain-bike in 1996 Bram de Groot (Zevenhoven) won nationale veldritten in Et- ten-Leur en Amsterdam. Wobbe van der Kieboom (Leiden) werd in Amsterdam derde. De nieu welingen Jeroen van der Vossen (10e) en Fabian Guldemond (12e) reden in de hoofstad ook in de prijzen Krieno Fikkert is de nieuwe voorzitter van hockeyclub LOHC Koersbal, LAUSANNE«ANP De Nederlandse volleyballers spelen volgend jaar in de World League minimaal weer vier keer tegen de grote rivaal Italië. De loting voor de editie van 1995, die maandag in Lausanne plaats had, koppelde Nederland in één groep aan wereldkam pioen Italië, Bulgarije en Grie kenland. Nederland speelt zijn eerste wedstrijden in het weekeinde van 19 tot en met 21 mei thuis tegen Griekenland. De confron taties met de Italianen staan in de weekeinden van 2 tot en met 4 juni en 23 tot en met 25 juni op het programma. Voorzitter Acosta van de in ternationale volleybalfederatie koos dit keer voor een indeling met geografische spreiding. Daardoor ontstond in grote lij nen een Europese, een Aziati sche en een Amerikaanse poule. De Aziatische groep bestaat uit China, Japan, Zuid-Korea en Rusland, de Amerikaanse groep bevat de Verenigde Staten, Bra zilië, Cuba en Spanje. Bondscoach Joop Alberda is van mening dat Acosta de oor spronkelijke opzet van de World League geweld aan doet. „In onze poule zijn de nummers één en twee van het WK samen gebracht met de nummer drie van de World League 1994 Bul garije. Dat is onevenredig zwaar in vergelijking met de Aziati- een overgewaaide sport uit Australië, wordt op donderdag 15 december gedemonstreerd in Leimuiden. In sporthal 't Spant strijden tussen 10.00 en 16.00 uur 48 teams van 6 perso nen om de provinciale wissel- beker Op zaterdag 17 decem ber houdt zwem- en poloclub Vivax een receptie ter gelegen heid van het 25- jarig bestaan Oud-beroepsrenner Leo van Vliet volgt na 22 april 1995 Her man Krott op als technisch di recteur van de Amstel Gold Ra ce De 6-jarige Martin van Eeuwijk en de 7-jarige Dorus van der Voort (beiden FC Lisse) mogen bij Ajax komen voetbal len. Het eerste elftal van FC Lis- se speelt volgend jaar een oe fenwedstrijd legen de lands kampioen De vierde maand- prijs van het Diadora-topsco- rers-klassement wordt samen gesteld uit de voetbalwedstrij den in de maanden december en januari De politiebegelei ding van het laatste deel van..; Olympia's Ronde van Neder- v land loopt gevaar. In het zelfde^, weekeinde (eind mei) is er eei>S NAVO topoverleg in Noordwijk De Tour de France 1996 gaat nu definitief een week naar vo ren. De start (Den Haag?) is nu op zaterdag 23 juni. De Ronde van Noordwijk is dan al op 17 juli De Profronde van Neder land voert op dinsdag 22 augus tus door Leiderdorp, Leiden en Voorschoten Het Nederlands kampioenschap kortebaan is volgend jaar in Heemskerk. De volgende regionale draverijen staan op de agenda: Warmond (1 juli), Stompwijk (24 juli),. Voorschoten 28 juli), Noordwijk (17 augustus), Hillegom (15 september) en Lisse (28 sep tember) Het schaatsmara- thon-circuit wordt zaterdag voortgezet met Lichtstad Bokaal in Eindhoven. De shorttrackers rijden hun competitie-finale in Leiden (17.15 uur) Onlangs is in Zoeterwoude Bert van Mink overleden. Van Klink was oud- eerste-elftalspeler en jarenlang grensrechter bij SJZ In Katwijk (Tripodia) wordt op 13, 14 en 15 januari een baseball en softbal- clinic gehouden. Dr. William B. Arce (ex-coach) is gastspreker) Zaterdag 10 december is er in Woerden een nationale wieler- veldrit. sche poule", zei Alberda. „Daar bij negeert Acosta alle ranking- criteria. Bovendien was de World League ook opgezet om een confrontatie aan te gaan tussen de Europese kracht en het Amerikaanse samba-volley- bal. Ook dat is in deze opzet verleden tijd." Uit promotioneel oogpunt is Alberda tevreden met deze in deling. „Bulgarije en Italië zijn ploegen uit de top-vijf van het volleybal en Griekenland is vol gend jaar op zijn top in verband met het EK in eigen land. Voor het publiek zijn het perfecte te genstanders. Als voorbereiding op het EK kan ik me ook voor Nederland geen mooier schema indenken. Alleen zal er ook in de World league al moeten worden gepiekt om tot de finale door te dringen. Dat geeft pro blemen." Net als in voorgaande jaren spelen de ploegen in de poule twee uit- en twee thuiswedstrij den tegen iedere opponent. Do nummers één en twee van de poule plaatsen zich voor de fi-, naleronde, die van 4 tot en met 9 juli in Brazilië plaats heeft. Wedstrijdschema Nederland: 19-21 mei: Nederland - Grie-v, kenland; 26-28 mei: Bulgarije Nederland: 2-4 juni: Nederland - Italië: 9-11 juni Nederland ij Bulgarije: 16-18 juni Grieken land - Nederland: 23-25 juni Ita lië - Nederland. De supporters van het Poolse Katowice lieten amper een traan om het verlies van hun ploeg tegen Bayer Leverkusen. De uitschakeling kwam immers niet als een verrassing. De Duit sers hadden twee weken gele den in Polen al een plaats in de volgende ronde veiliggesteld. Toen won de ploeg van trainer Stepanovic met 4-1, dinsdag werd het in het Ulrich Haber- landstadion4-0. Het spannendste duel was ongetwijfeld het treffen tussen het Duitse Borussia Dortmund en het Spaanse Deportivo la Co- runa. Pas in de laatste minuten van de verlenging sloegen de Duitsers ongenadig toe: 3-1. Na de reguliere speeltijd stond het 1-0 voor Borussia, dat daarmee de 1-0. achterstand van twee weken geleden had weggewerkt. In de 102e minuut scoorde Alf redo de gelijkmaker. De Span jaarden dachten op rozen te zit- MUNCHEN ERIC DE BIE GPD-VERSLAGGEVER Er was eens een jurist uit Mün chen, die zijn geld vooral ver diende in de muziek- en televi siebranche. Maar daarbij speel de hij een rol achter de scher men en dat zinde Axel Meyer- Wölden niet. Hij wilde ook in de schijnwerpers staan en kwam daarom eind jaren tachtig met een gewaagd idee. Als afsluiting van het tennisseizoen moest er een groot toernooi komen met een gigantisch prijzengeld en alle topspelers. Zo ontstond de Grand-Slamcup en werd de wens van de ambitieuze jurist vervuld. Tegenwoordig willen de men sen graag met Axel Meyer-Wöl den op de foto. Sinds het eens zo schuchtere advocaatje ook nog eens de juridische adviseur van Boris Becker werd en hij Mare Goellner onder contract nam, behoort hij zelfs tot de machtigste mensen in tennis- Roelant Oltmans zal op korte termijn zijn con tract verlengen. De hockeybondscoach uit Oegstgeest, die dinsdagochtend met zijn ploeg vanuit Sydney op Schiphol terugkeerde, krijgt van de hockeybond waarschijnlijk een langlo pende aanbieding voorgeschoteld. De KNHB wil Oltmans graag tot en met het wereldkam pioenschap in 1998 (Utrecht) inlijven. De mannenhockeyploeg landde na een reis van 24 uur, met in de bagage de zilveren WK- medaille. Oranje verloor afgelopen zondag, na een strafballenserie, de finale van Pakistan. Olt mans gaf na aankomst aan al verder te kijken. „Er zit absoluut nog rek in dit team", meent de bondscoach, wiens contract op 1 maart vol gend jaar afloopt. „De Olympische Spelen van Atlanta (in 1996, red.) zijn een prachtige plek om wraak te nemen". Aanvoerder Mare Delissen gaf toe dat de ploeg na de verloren finale uitermate teleurge steld was. „Maar er is geen onvertogen woord gevallen", aldus de HGC-speler. „We hebben er veel over gepraat, in de sfeer van jammer, zon de, we waren zo dichtbij. Maar zonder prie- mende vingertjes". Delissen verwacht niet anders dan dat het contract met Oltmans verlengd wordt. „Er wordt binnen de spelersgroep op geen enkele wijze aan een andere kandidaat gedacht. Ook niet aan Hans Jórritsma (die vertrekt bij het Pakistaande team, red.). Wat ons betreft is Roe lant tot en met het WK in '98 coach van het Ne derlands team". De hockeybond gaat op 'zeer korte termijn' met Oltmans om tafel zitten. „We zijn buiten gewoon tevreden over de prestaties in Sydney", stelde bondsvoorzitter Wim Cornelis. „Neder land heeft zich op een bijzondere manier ge presenteerd. We zien geen reden waarom we het niet eens zouden kunnen worden over ver lenging van zijn contract. Het zou dan gaan om een langere periode. Tot en met de Olympische Spelen is de kortst denkbare termijn. Het WK in '98 wordt een belangrijk evenement, ook om dat de bond in dat jaar 100 jaar bestaat, en we willen de zaken ver daarvoor al op orde heb ben". Denen schakelen Real Madrid uit Michael Zore van Borussia Dortmundt schiet terwijl Salinas van Deportivo toekijkt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25