Kwart miljoen huizen extra nodig 'Open discussie over uitbreiding van Schiphol' Randstad Onbekende reddingspoging rampschip kostte sleepkabel Stork bouwt centrale bij Hoogovens Rotterdam wil af van drugs-imago Panda helpen met groene verf WOENSDAG 7 DECEMBER 1994 Geheim ambtelijk plan voor de vier Randstadprovincies De vier Randstadprovincies Utrecht, Flevoland, Noord en Zuid-Holland moeten volgens een nog geheime amb telijke nota tot het jaar 2015 een kwart miljoen extra hui zen bouwen. Die komen bovenop de al geplande 650.000 in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening van het rijk. u haag/utrecht gpd Om aan de groeiende vraag te voldoen en de bevolking over twintig jaar voldoende werkge legenheid te bieden, zijn daar naast 2400 hectare bedrijfster reinen en drie miljoen vierkante meters kantoorruimte extra no- dig. De Randstad zal op deze ma nier in 2015 helemaal vol zijn en kan niet langer in de eigen behoefte voorzien 'bij de dan nog steeds groeiende vraag'. Meer dan ooit komen de lande lijke gebieden, waaronder Het Groene Hart en de groene ran den van de Randstad, dan ook onder druk te staan. Deze alarmerende gegevens komen uit een 'ambtelijke dis- 'Randstadoverleg Ruimtelijke Ordening'. In de discussienoti tie, die vrijdag openbaar wordt, staan bijstellingen van het rap port 'Interprovinciale Verstede- lijkingsvisie op de Randstad' (IPVR), dat in 1990 door de vier provincies werd opgesteld. Dat vormde de basis voor de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening (VI- NEX) en- de daaruit voortvloei ende grootschalige woning bouwplannen van onder meer Den Haag en Rotterdam. Het in de IPVR vastgelegde aantal van 650.000 nieuwe woningen was in 1990 nog 'het maximale dat mogelijk is. gezien de ruimte die de Randstad nog heeft'. Prognoses Nieuwe bevolkingsprognoses en feiten die naar voren kwamen bij het maken van de provincia le streekplannen, maken het nu noodzakelijk de ramingen dras tisch bij te stellen. Tot 2005 kloppen de oude ramingen nog redelijk, maar in de periode 2005-2015 ontstaan gigantische problemen. De vraag is zelfs of een kwart miljoen nieuwe wo ningen voldoende zal zijn, als de migratie uit het buitenland in het huidige tempo doorgaat en de trend zich doorzet dat jongeren eerder zelfstandig gaan wonen. Scenario In de ambtelijke notitie over de 'Interprovinciale Verstedelij- kingsvisie op de Randstad' (IP VR) wordt als alternatief voor het volbouwen van de Randstad een scenario genoemd, dat is gericht op het indammen van de vraag naar woonruimte. Dat kan bijvoorbeeld door bestaan de woningen her te verdelen en het stedelijke gebied verder te verstedelijken. Mocht dit nog niet voldoende zijn, dan moet het 'buitenlands vestigingsover schot' beter over Nederland worden verspreid. Ook kan wor den bevorderd dat bevolkings groepen die niet per se sociaal en economisch aan de Rand stad zijn gebonden, naar elders verhuizen. Het ambtelijk evaluatierap port over de IPVR zal de ko mende maanden de leidraad vormen voor de discussie tus sen de vier Randstadprovincies, het bedrijfsleven, vervoersorga nisaties, Rijkswaterstaat, de Ne derlandse Spoorwegen, de Na tionale Woningraad en milieu organisaties. haarlem patrick v Het Haarlemse bergingsbedrijf ITC blijkt vorige week nog een mislukte poging te hebben onder nomen om het brandende cruise-schip Achille Lauro op te brengen. De bemanning van de So lano, een ITC-zeesleper die in de buurt was, slaagde er in een kabel aan het achterschip van de Achille Lauro vast te maken, maar moest korte tijd later toezien hoe de voormalige Wil lem Ruys ten onder ging. Volgens woordvoerder O. van der Walle van ITC was een explosie in het voorschip de gena deklap voor het schip. „Toen we de kabel vast maakten, maakte het schip een slagzij van een graad of vijftien. De romp leek onbeschadigd en de meeste patrijspoorten waren nog heel. We hadden nog goede hoop. Het achterschip is ver volgens in de wind gelegd, om te voorkomen dat het vuur zich verder zou uitbreiden. Maar toen was er die explosie, vermoedelijk in een brandstoftank of zoiets. Daarna was het in t minuten bekeken." De Solano bevond zich op het moment dat de brand op de Achille Lauro uitbrak een dag: stomen verderop in de Indische Oceaan. Toen de sleper bij het ongelukkige schip aankwam, waren passagiers en bemanningsleden al van boord. Van der Walle: „We zijn meteen aan het werk gegaan, omdat dat de gangbare praktijk in het bergingswerk is. Het contact met de eige naar en de afhandeling komen achteraf. Dit soort werk gaat altijd op een 'no cure, no pay- basis', dus we hebben er helaas alleen m geld aan uitgegeven. De sleepkabel is met het schip ten onder gegaan, en dat is voor ons een schade van zo'n 60.000 gulden." ITC heeft over de hele wereld zeven zeesle pers liggen, het zogenoemde 'mobile salvage system'. De schepen bevinden zich altijd in buurt van drukke scheepvaartoutes of slecht- weergebieden, zodat ze in het geval van een geluk snel aanwezig kunnen zijn. Aanpassingen niet definitief Politiek Den Haag krijgt alle ge legenheid om in alle vrijheid te kunnen beslissen over de uit breiding van Schiphol. Die ver zekering gaf minister Jorritsma van verkeer en waterstaat giste ren in de Tweede Kamer. Zij re ageerde daarmee op de zorgen van Rosenmöller van Groen- Links. Hij hekelde het voornemen van Schiphol om het voorgeno men onderhoud aan de Zwa- nenburgbaan te combineren met het geschikt maken van de ze baan voor tweezijdig aanvlie gen. Over dit laatste moet de Kamer nog een besluit nemen. „Hierdoor wordt hinderlijk vooruit gelopen op besluiten, die wij nog moeten nemen. Dit is een voorschot op toekomstige banenstelsels en daarom mag Schiphol de baan nu niet ge schikt maken voor zuidelijk aanvliegen," aldus Rosenmöller. Jorritsma zag alleen maar voordelen in het gelijktijdig doen van onderhoud en het ge schikt maken van de baan voor zuidelijk aanvliegen: „Op deze wijze wordt twee keer extra overlast van geluidshinder voor de omgeving voorkomen. Nu kan de zaak in één keer ge klaard worden," sprak de minis- Ze wees erop dat de geplande verlenging van de Kaagbaan en het tweezijdig aanvliegen van de Zwanenburgbaan juist de geluidshinder dienen terug te dringen, zolang Schiphol ge bruik maakt van het 4-banen- stelsel. „En nu er geen besluit vorming is over de uitbreiding van Schiphol, beschikt het rijk ook niet over instrumenten om de geluidsoverlast binnen de perken te houden." Contract Ook kamerlid Van Gijzel van de PvdA, gaf Jorritsma nogmaals de garantie dat een open dis cussie over de uitbreiding van de luchthaven mogelijk blijft. Contractueel is vastgelegd dat het zuidelijk aanvliegen van de Zwanenburgbaan geschiedt voor rekening en op risico van Schiphol. „Het kabinet heeft het wel toegestaan, omdat het voor nemen toch al bestond en om dat er nu kostenbesparingen mogelijk zijn," aldus Jorritsma. Suggesties van Rosenmöller om de landingsgelden voor la waaiige vliegtuigen overdag fors te verhogen en landingen 's nachts onmogelijk te maken, wees Jorritsma van de hand. Volgens de minister hebben luchtvaartmaatschappijen, die met deze toestellen vliegen, tijd nodig om hun vloot te vervan gen. Kinderen vernielen grafzerken nootdorp» Op de rk-begraafplaats in Nootdorp zijn op 5 de cember twee jongens van twaalf en een jongen van dertien aan gehouden wegens het aanrichten van vernielingen. Ze sloegen van vijf zerken het stenen kruis kapot en haalden bij vijf andere de kruisjes weg. Ook sloegen de drie allerlei potten die voor de graven stonden, kapot. Medewerkers van het kerkhof betrapten de jongens en droegen hen over aan de politie. Verdachten brandstichting gepakt den haag De politie heeft vier mannen aangehouden op ver denking van tal van brandstichtingen in Den Haag, waaronder die in de Oranjekerk. Dat toch al voor afbraak bestemde gebouw in de Spoorwijk ging eind oktober grotendeels in vlammen op. Hetzelfde gebeurde de afgelopen maanden met meer dan twin tig andere slooppanden in die buurt. De verdachten zijn Hage naars, allen tussen de 25 en 34 jaar oud. De motieven van de mannen zijn nog onbekend. Mensenrechtenprijs De Witte Jas Amsterdam De Liga voor de Rechten van de Mens heeft de Cla ra Meijer-Wichmann-penning toegekend aan De Witte Jas in Amsterdam. Deze organisatie zet zich tegen een vrijwillige ver goeding in voor mensen die niet verzekerd zijn tegen ziektekos ten. De uitreiking van de prijs is op zaterdag 10 december. De Witte Jas is een informatiewinkel die tevens dienst doet als centrum voor eerstelijns-gezondheidszorg en alternatieve ge neeswijzen. Vooral illegale vluchtelingen, afgewezen asielzoe kers en toeristen bezoeken het centrum. De Liga hoopt door de toekenning van de prijs aan De Witte Jas het probleem van on- verzekerden onder de aandacht te brengen. KLM vervoert meer in november Amstelveen De KLM heeft in november een vervoersstijging van 15 procent genoteerd. De groei van het passagiersvervoer was 14 procent ten opzichte van november vorig jaar. Het vrachtvervoer nam met 16 procent toe. De beladingsgraad van de KLM-vliegtuigen steeg met 4,9 procentpunten tot 74,8 pro cent. De routes die er het gunstigst uitsprongen, waren die over het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan en de routes naar het Verre Oosten. Celstraf voor doodsteken bejaarde Haarlem De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 24-jarige man uit Oosthuizen veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf en tbs wegens moord op een bejaarde vrouw uit Haarlem. De straf komt overeen met de eis van de officier van justitie. De man erkende tijdens de behandeling van de zaak dat hij het slachtoffer drie keer met een broodmes in de rug heeft gestoken. Daarna doorzocht hij haar woning. Hij nam 75 gulden mee. Voordat de man het misdrijf pleegde, had hij een liter citroen brandewijn gedronken en joints gerookt. Volgens een rapport van deskundigen is hij verminderd toerekeningsvatbaar. Hun advies was dan ook hem te behandelen teneinde herhaling te voorkomen. Het kamerlid Otto Vos (WD) uit! het Noordhollandse Driehuis wordt lid van van de parlemen taire enquêtecommissie opspo-' ringsmethoden. Vos neemt iri de commissie de plaats in van' zijn partijgenote Anne Lize van der Stoel, die deel uitmaakte van de voorbereidende werk groep. De verwachting is dat de enquêtecommissie een jaar no dig heeft voor het afronden van haar werkzaamheden. Gedu rende die tijd zal Vos, net als de andere leden van de commissie onder wie Leidenaar Th. de Graaf (D66), slechts mondjes maat zijn portefeuilles in de Tweede Kamer kunnen beharti gen. Kamerlid Vos in enquêtecommissie Het Duitse concern Ruhr Kohle UmweltGmbH neemt waarschijn- z< lijk het afvalverwerkingsbedrijf Tankcleaning Amsterdam (TCA)' k< over. Een woordvoerder van TCA, onderdeel 'van de Langeberg' P Groep, heeft gisteren bevestigd dat de onderhandelingen in een' S( vergevorderd stadium zijn. Schiphol mag van het kabinet al sleutelen aan de Zwanenburgbaan voordat de totale uitbreidingsplannen van de luchthaven zijn goedgekeurd. foto anp/frans vanderlinde De gemeente Rotterdam heeft een communicatiedeskundige van het adviesbureau Beren schot aangetrokken om te advi seren over de ontmanteling van Perron Nul en om de verstoord geraakte betrekkingen tussen Rotterdam en Noord-Frankrijk te verbeteren. De verbetering van de voorlichting moet er me de toe leiden dat Noordfranse drugstoeristen niet meer mas saal afreizen naar Rotterdam om hier hun drugs te kopen. Communicatiedeskundige D. Ista van Berenschot zal op de achtergrond adviseren bij de projectgroep Geïntegreerd Vei ligheidsbeleid, die onder meer belast is met de ontmanteling van Perron Nul. Ista moet daar bij de beeldvorming van de stad en het drugsimago naar Noord- Frankrijk helpen verbeteren. Hij zal hiertoe een 'communicatie strategie' ontwerpen, de burge meester adviseren en netwer ken naar Noord-Frankrijk tot stand proberen te brengen. Ista heeft bij de laatste verkie zingen de campagne van de huidige premier Kok begeleid en heeft daarvoor veertien jaar gewerkt bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij heeft daar onder meer de Navo-voor- lichting gedaan en hetzelfde werk verricht voor de toenmali ge minister Van den Broek. Is- ta's diplomatieke ervaring moet met name een bijdrage'leveren bij het verbeterén van de con tacten van Rotterdam met Noord-Frankrijk. Stork Ketels Hengelo en Mitsubishi Tokyo gaan bij Hoogovens in IJmuiden een! elektriciteitsinstallatie bouweny- die wordt gestookt op' hoog-! ovengas. De centrale is een pri meur voor Europa. Alleen in Ja- -j i pan staat een paar van deze in- stallaties. Voor Stork Ketels is de op- N drachtsom meer dan 100 mil- 22 joen gulden. De opdracht levert f0 Stork Ketels en de Hengelose' Jn bedrijven Stork Services en Holec Projects 300 manjaren werk op. Mitsubishi zal de Yj gasturbine, stoomturbine en' hoogovengascompressor leve- a} ren. De centrale moet in de eer- 21 ste helft van 1997 worden opge- leverd. YJ Opdrachtgever is de elektrici- teitsproduktiemaatschappij i Utrecht-Noord-Nederland-Am- sterdam. Behalve stroom zal de fj' centrale stoom en warmte leve- f11 ren voor het produktieproces 10 van Hoogovens. Het rendement Vl van de centrale op het relatief! Y* moeilijk te verstoken hoogoven- gas zal nagenoeg gelijk zijn aan een aardgasgestookte centrale. d; Overname Tankcleaning bijna rond amsterdam d Belangenvereniging Air Holland studeert op claim tegen bank Aandeelhouders van de 'oude', in november 1991 gefailleerde, luchtvaartmaatschappij Air Hol land studeren op een claim te gen ABN Amro. Ze voelen zich bekocht omdat ze bij de beurs gang van de onderneming een te hoge prijs zouden hebben betaald. Air Holland werd in 1989 door Amro Bank naar de beurs gebracht. Destijds becijferde bedrijfson- derzoeker P. Lakeman de reële waarde van het aandeel Air Hol land bij introductie op f21. De toenmalige Amro Bank noemdej de introductieprijs van f 37 'be-: scheiden gewaardeerd. Op grond van de hoge verwachte' opbrengst en het voor eenl groei-ondememing hoge divi dendrendement achten wij in schrijving op het aandeel Air! Holland attractief. De vereniging, die in 1991 is! opgericht en 225 leden telt, zet! daar vraagtekens bij: „En wel denken dat denken wij aan te' kunnen tonen op basis van ac countantsverklaringen. Er is' sprake van misbruik van ver trouwen door de bank." Amsterdam Jonge leden van het Wereld Na tuur Fonds draaien aan een grote schijf met daarop de landkaart van China. Door het draaien loopt de groene uit en breiden de mo gelijke leefgebieden voor de panda zich spe lenderwijs uit. Dit is de start van een actie om 1 miljoen gulden in te zamelen voor Operatie Panda. WFN werkt daarin samen met de Chi nese overheid. Het is de bedoeling de komen de tien jaar extra inspanningen te leveren om de panda te redden. foto anp/frans vanderlinde Waardevol stuk amsterdam anp Het Amsterdamse waterleiding bedrijf heeft er een waardevol stukje duin bij. Vandaag draagt Zandvoort 36 hectare duin over aan de hoofdstad. Het gaat om zogenoemd 'zeedorpenland schap' met zeldzame planten als de kleine ratelaar (een helm achtige) en de zwenkdravik (een bijzondere grassoort) Doordat het betreffende stuk duin dicht bij de bebouwde duin behouden kom van de badplaats ligt, is hel E altijd intensief gebruikt. Vroeger n werd er vee geweid, boetten vis- b sers er hun netten en groeiden t; er aardappels en andere groen- r ten. Tegenwoordig worden er fy honden uitgelaten en zijn er g nog enkele verzonken moes tuintjes. Het gebruik heeft ge leid tot een zeedorpenland schap, dat weinig voorkomt in h Nederland. Het stuk duin blijft vrij toegankelijk voor wande laars en honden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18