Sanering is extra strop voor Alphen Belasting presenteert botenbouwer rekening Gi 'We willen de kwekers echt niet duperen Zoeterwoude trouwregister twijfelt over voor homo's Inwoners Alkemade moeten betalen voor I aanbieden grofvuil Rijn Veenstreek Bewoners Praam woedend over verwijdering van speelheuvels 'Zoeterwoude moet strenger zijn' 7 DECEMBER 1994 De kosten vallen ook VVD-wet- houder D. van der Veen Meer- stadt (ruimtelijke ordening) te gen. „Het heeft meer dan een oorzaak. De vervuiling bleek ernstiger dan verwacht en de prijs van het afgraven van de grond is de afgelopen jaren flink gestegen. De maximale bijdrage van 3.5 miljoen gulden die de gemeente wilde uittrekken voor dit stadsvernieuwingsproject i valt nu weer twee ton hoger uit. Het gaat bij de drukkerij om oude vervuiling, nog van voor 1920. De drassige grond is steeds opgehoogd met 'goed- 1 koop' materiaal als puin, slak- ken en sintels. Nu is tot op een diepte van 2,5 meter vervuiling Sieraden ontvreemd roelofarendsveenIn twee woningen aan de Gruttohof in Roelo- farendsveen is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Uit de ene woning werden geld en sieraden gestolen en uit de andere een videorecorder. In beide gevallen werd de voordeur opengebroken. Geld uit flats gestolen alphen aan den run Op klaarlichte dag is gisteren in vier flats in de Roerdompstraat en een in de Raafstraat in Alphen ingebro ken. De dieven waren hoofdzakelijk op geld en sieraden uit. Bij alle inbraken werd met grof geweld de voordeur van het huis opengetrapt. Dure jas weg alphen aan den rijn» Uit het kantoor van een winkel in de Drees- passage is gisteren een suèdejas gestolen. De jas was eigendom van de eigenaar van de zaak, een 30-jarige inwoner van Rijswijk. De dief heeft zijn slag geslagen op het moment dat het erg druk was in de winkel. Sleutels en auto meegenomen alphen aan den rijn Een 23-jarige Alphenaar is gisteravond zijn auto kwijtgeraakt. De man had zijn voertuig geparkeerd bij het voetbalveld aan de Sportlaan. De sleutels van de automobiel had hij in zijn jas in de kleedkamer laten zitten, die daar uit werden gestolen. Buiten zocht de dief de bijbehorende auto en ver dween daarmee in het duister. Portemonnee met 600 gulden gerold alphen aan den run Bij het boodschappen doen in winkelcen trum De Aarhof in Alphen is gisteren een 73-jarige Alphense vrouw haar portemonnee met 600 gulden kwijtgeraakt. De beurs werd rond half drie uit haar tas gestolen. I alkemade marieta kroft I Inwoners van Alkemade moe- I ten volgend jaar betalen voor I het laten ophalen van hun grof- I vuil. Hoeveel en met ingang van r is nog niet bekend. De I afdeling financiën van de ge- I meente Alkemade studeert hier nog op. De commissie ruimte lijke ordening ging gisteravond alvast unaniem akkoord met de nvoering van de betaalplicht. Discussie was er vooral over de hoogte van het bedrag. Een mmissie wilde Dr het afvoeren honderd pro cent in rekening wordt gebracht in de aanbieder. Anderen vre- :n in dat geval voor zwerfvuil wilden daarom de prijs voor het aanbieden van grofvuil niet te hoog maken. Zolang nog niet -bekend is hoeveel de inwoners van Alke made moeten betalen, blijft het deel dat de kosten l grofvuil is koenekoop, 071-3 De gemeente Alphen aan den Rijn kan een financiële strop van zo'n twee ton tegemoet zien. De extra kosten worden gemaakt bij het reinigen van de grond van de - voormalige drukkerij Haasbeek aan de Hooftstraat. Op het terrein wil de gemeente woningen bouwen. alphen aan den rijn* aangetroffen van lood en PAK's (teerachtig materiaal). Het terrein zal worden gesa neerd tot een diepte van 2,5 meter. De woningen die zijn ge pland in het gebied dat het erg ste vervuild blijkt te zijn, komen te vervallen. In de plaats hier van komen er een parkeerter- reintje en garages. Op deze wij ze kan de gemeente toekomsti ge bewoners optimaal schone grond bieden. Van der Veen Meerstadt: „Volgens de huidige wetgeving is een halve meter grond afgraven onder de wo ningen voldoende. Wij gaan echter een stapje verder en gra ven de grond onder de wonin gen 2,5 meter af en geven daar schone grond voor in de plaats." woubrugge» dorith ligtvoet De Woubrugse botenbouwer voelde zich gisteren voor de Haagse rechtbank het slachtof fer van de malafide praktijken van een Leimuidenaar. Na be middeling van de botenbouwer had de Leimuidenaar via een BV'tje een dure Italiaanse zeil boot gekocht. Onlangs presen teerde de belastingdienst de Woubruggenaar de rekening. Over de boot is namelijk geen BTW afgedragen. De botenbouwer moest de belastingdienst ruim 150.000 gulden betalen. De Woubrugge naar had daarop niet gerekend en probeerde de vordering te verhalen op de Leimuidenaar. Om er zeker van te zijn dat hij zijn geld terugkrijgt, heeft hij de dure boot in maart aan de ket ting laten leggen. De eigenaar wil zijn boot graag terug en spande daarom een kort geding aan. De boot zou bestemd zijn voor de verhuur aan groepen. Bovendien moet het schip voor onderhoud op de wal. Jelsma, de advocaat die na mens de eigenaar het kort ge ding aanspande, vond dat de belastingdienst de botenbouwer geen aanslag had mogen opleg gen. Maar hij vond het ook on fatsoenlijk dat de botenbouwer probeerde om het geld terug te halen bij het BV'tje dat de man had opgericht. Mulder, advocaat van de Woubruggenaar, maakte duide lijk dat de botenbouwer hele maal geen belastingaanslag had verwacht. De man heeft het zeilschip alleen maar naar Ne derland vervoerd, de boot opge tuigd en vervolgens weer offi cieel uitgeklaard. Omdat de boot in het buitenland zou va ren, hoefde geen BTW te wor den afgedragen. Dat de boot vervolgens bijna altijd in Leimuiden bleef liggen, was iets waar de botenbouwer weinig aan kon doen. Dat de belastingdienst juist hem kwam lastigvallen, vond Mulder heel onredelijk. Hij had dan ook in middels bezwaar aangetekend. Pas in januari is duidelijk of de belastingdienst gelooft dat de botenbouwer niets van de ma lafide praktijken van de Leimui denaar afwist. De rechtbank doet dinsdag 13 december uitspraak. AID en politie beginnen speurtocht naar verboden landbouwgif „Een heksenjacht op bestrij dingsmiddelen. Absoluut niet! Het is echt niet de bedoeling om de kwekers te duperen." Po- litie-functionaris Luuk Besse- ling: „Ik hoop, dat ik nergens een boete hoef uit te delen. Dan pas is de actie geslaagd. Ons doel is dat er zo weinig mogelijk verboden bestrijdingsmiddelen bewaard blijven." Samen met René Brentjens van de Algemene Inspectie dienst van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (AID) is hij gisteren be gonnen met het controleren van de gifkasten bij kwekerijen, akkerbouw- en loonbedrijven. Elk bedrijf in Alkemade, Leiden, Jacobswoude, Leiderdorp, Voorschoten en Zoeterwoude kan een onaangekondigd be zoek van politie en AID ver wachten. Vinden zij verboden of verouderde bestrijdingsmidde len, dan kan de eigenaar een boete van minimaal 750 gulden verwachten. Als eerste rijdt de politiewa gen het erf op van Handelskwe kerij Van Ruiten in Nieuwe We tering. Bedrijfsleider John van Klink leidt het tweetal naar de gifkast. „Het was bekend dat ze konden komen." Brentjens, die al 15 jaar speurt naar verboden middelen, pakt elke fles beet. „Die is toegestaan, die ook. Die is goed. Hoewel... toegestaanl" Na een kwartiertje draait hij zich om naar Van Klink. „Nou ik vind dat u het prima voor elkaar heeft." De bedrijfsleider vertrekt geen spier. „Ik opgelucht? Nee, hoor. Ik had er aanbieden tot twee kuub gratis. Om te voorkomen dat mensen uit andere gemeenten (waar het niet gratis is) naar Alkemade ko men, moet iedereen zich vanaf 1 januari legitimeren. Nu de privatisering van de reinigingsdienst van de baan is, schaft de gemeente een nieuwe vuilniswagen aan. De commis sieleden gaven ook hiervoor gis teravond hun fiat. Met de aan koop is een bedrag van 370.000 gulden gemoeid. Directeur openbare werken A. Peters hoopt dat de wagen volgend jaar voorjaar kan worden gele verd. Nu maakt de gemeente nog steeds gebruik van een huurwagen van buurgemeente Haarlemmermeer. Tevens koopt de gemeente Alkemade voor 75.000 gulden grofvuil-containers. Deze ko men bij de gemeentewerkplaats aan de Korte Goog te staan. Woningbouw in Middelland III In de nieuwe woonwijk in Ter Aar, Middelland III, wor den vier blokken met in to taal 28 eengezinswoningen gebouwd. Het streven is om twintig .van.de 28 koopwo ningen in de prijsklasse van rond de twee ton te laten val len. Dat stellen B en W don derdag voor aan de raad. Van de 28 woningen worden er tien verkocht aan huurders van woningen in Ter Aar, acht aan eigenaren van koopwoningen en tien aan 'mensen die uit huis gaan'. In totaal zal Middelland III uit 46 woningen bestaan. Momenteel worden 18 huurflatjes gebouwd. Deze flats bestaan uit twee blok ken van negen die via een glazen overkapping, 'een atrium', met elkaar worden verbonden. Na de bouw van de koopwoningen zit Mid delland III vol. Woedend zijn de meeste bewoners rond de Praam in Oude Wetering. Zonder dat ze er ook maar iets van wisten, heeft gemeente Alkemade vorige week de twee speelheuvels in het plant soen voor hun woningen weggehaald. „Ze moe ten terug", eiste B. Rodewijk gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening. Ze overhandigde wethouder W. Nugteren een lijst met handteke ningen van volgens haar bijna alle aan wonenden. Volgens Rodewijk waren het mooie heuvels met bomen en planten, waar kinderen zich naar hartelust konden uitleven. A. van Beek vulde haar aan: „Ik woon zo'n beetje 80 jaar in Alkemade. Nooit heb ik moeilijkheden gehad. Wie schetst onze verbazing dat we vorige week wakker wer den met het idee dat, net als in Joegoslavië, de René Brentjens van de Algemene Inspectiedienst en Luük Besseling van de politie zijn gisteren begonnen met het inspecteren van de gifkasten bij kwekers, akkerbouwers en loonwerkers. „Ik hoop dat we nergens het werk, de band draait boete hoeven uit te delen", Bij de overbuurman Handels kwekerij Straathof vinden ze geen verboden middelen, maar wel gereedschap in de gifkast. „Dat mag niet", zegt Besseling tegen bedrijfsleider B. Stolker. Die heeft zijn woordje klaar. „Ik denk dat de offerte voor een nieuwe gifkast met lekbak op de fax ligt." Besseling spreekt met hem af dat hij over enkele we ken nog een keer terugkomt om te kijken. Ook krijgt Stolker te horen dat een gifkast eigenlijk niet in het ketelhuis mag staan. „De bestrijdingsmiddelenwet zegt daar niets over, maar wel de milieuwet. De gemeente houdt toezicht op die wet, dus het zou kunnen dat die daar over valt." Het tweetal zet de tocht weer voort, richting Roelofarends- veen. Bij bloemenkwekei Rob van Klink aan de Floraweg draaien ze het erf op. Hij loopt naar de gifkast, doet hem open, zet koffie voor de bezoekers en verontschuldigt zich. „Jullie redden het wel? Ik moet verder door. Ook hier is alles in orde. „Ik wist dat ze konden komen", re ageert Van Klink nuchter. „Vori ge week heb ik een lijst inge diend bij de politie met daarop alles wat ik in huis had. Een middel bleek verboden te zijn en dat heb ik naar de gemeen tewerkplaats gebracht. Het laatste bedrijf dat wordt bezocht is dat van H. van der Meer aan de Geestweg. „Ik ben er eigenlijk nog mee bezig", zegt deze enigszins bedrukt. „Mijn kast komt op een andere plek te staan, in een lekbak." Het gaat de AID'er en de politie man echter alleen om de in houd. Even wordt het span nend. „Hee, dat spul is verval len", merkt Brentjens op. „Zie ik dat goed?" Ook Besseling kijkt even in het boek. Maar het valt mee. „Nee, het mag tot 1996 worden opgebruikt." Na een minuut of twintig komt ook voor Van der Meer het verlossende woord: „Het is prima in orde." De kweker kijkt opgelucht. „Gelukkig. Ik heb het al eens vaker gehad, dan denk je dat alles goed is en dan blijkt dat opeens weer niet zo te zijn." Het is twaalf uur. De eerste ochtend zit erop, zonder dat er proces-verbaal hoefde te wor- FOTO BEN DE BRUYN den opgemaakt. „Blij toe", zegt het duo Brentjens en Besseling. „Maar niet vreemd. De meesten wisten dat we zouden komen. We hebben er veel bekendheid aan gegeven. Velen weten ook van de Bollenstreek waar vorig jaar een begin is gemaak met de bedrijfsbezoeken, dat er hoge boetes zijn uitgedeeld. In het begin bij een op de twee. Ge middeld was er bij een op de zes iets niet in orde. Bovendien is er vorige week massaal ge bruik gemaakt van de mogelijk heid om verboden bestrijdings middelen in te leveren. In Roelofarendsveen alleen al 2600 kilo.' Vijftien maanden cel voor overval op sigarenzaak den haag/alphen aan den run De 23-jarige Alphenaar die op 5 augustus met een nep-pistool tabakszaak Straver aan de Em- malaan overviel, is gisteren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot vijftien maanden cel. Tegen de man was twee we ken geleden achttien maanden geëist. De Alphenaar heeft in middels al 3,5 maand van zijn straf uitgezeten. De overval le verde de man indertijd een be drag van 950 gulden op, terwijl de winkelbediende van de siga renzaak na de overval lange tijd niet kon werken als gevolg van de schok. Sloop Splotsz komt naderbij roelofarendsveen marieta kroft Het voormalige Splotsz-gebouw kan worden gesloopt. Fiets- en voetpaden langs de Stations straat kunnen worden aange legd en er wordt een kantoor gebouwd op het braakliggende terrein naast de brandweergara ge. De commissie ruimtelijke ordening ging gisteravond ak koord met deze zogenoemde eerste fase van het opknapbeurt van het entree van het centrum van Roelofarendsveen. Over de plannen die in een later stadium moeten worden uitgevoerd, was meer discussie. Verdeeldheid was er over het behoud van de brandweergara ge aan de Stationsstraat. Een kleine meerderheid, met name uit de CDA- en WD-hoek, was voor sloop van het beeldbepa lende pand. „Iets nieuws kan ook beeldbepalend zijn", merk te J. uit den Boogaard (CDA) op. „Dat zag je ook met ons ge meentehuis." C. uit den Boog aard (WD) en ook W. Groen (PvdA) stelden voor om de brandweer, die het huidige pand veel te klein vindt, voorlo pig te huisvesten aan de Korte Goog, bijvoorbeeld in de garage van Van der Voet. Alle commissieleden waren terughoudend over de sloop van vier huizen aan de Spoor straat. Hierdoor ontstaat, als ook de brandweergarage wordt I gesloopt, ruimte voor een; nieuw pand. „Je gaat zo vier woonhuizen uit de sociale huursector onttrekken. Dit zijn nog betaalbare woningen. Als je ze elders bouwt, zijn ze zo weer 50 procent duurder", kritiseerde burgerlid J. van der Tang. Wethouder W. Nugteren con stateerde na afloop met genoe gen dat er - nu er al jaren over het entreeplan wordt gepraat - er in ieder geval overeenstem ming is over de eerste-fase. In de eerste helft van volgend jaar neemt de raad hierover een be sluit. oorlog is uitgebroken. We hebben totaal geen in spraak gehad. Het heeft u veel geld gekost en wij zitten met de gebakken peren." Een spontaan ap plaus van andere Praambewoners op de publieke tribune volgde. „De zaak is in een onverkwikkelijk stadium te recht gekomen", verzuchtte Nugteren na de emo tionele betogen van Rodewijk en Van Beek. „Wij hebben de heuvels weggehaald naar aanleiding van klachten, omdat kinderen met losliggende te gels van het speelveld gingen gooien." Morgen voert de gemeente overleg met zowel de voor- als tegenstanders van de speelheuvels. „Daarna bekijken we wat ons te doen valt", aldus Nugteren. Oorspronkelijk was het de bedoeling van de gemeente Alkemade om nieuwe speéltoe- stelJen op de plek van de heuvels te plaatsen. LENEN MOET LEUK BLIJVEN. WELKOM BIJ DE GKB LEIDEN! Lastig gedoe kunt u niet gebruiken als u een lening aanvraagt. U hebt geld nodig. Punt uit. Tegen een prettige lage rente. En aardige mensen die de persoonlijke lening vlot voor u regelen. Evenals een doorlopend krediet, als dat de bedoeling is. Dus geen gezeur alsjeblieft. Mee eens? Dan is de Gemeentelijke Kredietbank Leiden uw juiste adres. Bel voor informatie. Of nog beter: kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet Persoonlijke lening 48 maanden f 257,43 f50.000,- 60 maandenj f 1057,29 maanden f 643,57 Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071-167777 - fax 071 -167158 Zoeterwoude twijfelt of het een trouwregister voor homoseksuele paren moet instellen. „Wat is het nut ervan? Het kost tijd en dat hebben onze ambtenaren niet. We voelen er niet zoveel voor", stelde WD'er I. Sanders gisteravond in de com missie welzijn. Ook het CDA vindt dat er prakti sche bezwaren kleven aan het trouwregister. „Het streven vind ik sympathiek, maar ik heb toch be zwaren tegen de registratie, omdat ook misbruik mogelijk is. We moeten voorzichtig zijn met regi stratie en waar het niet nodig is moet het niet ge beuren", aldus P. van Son (CDA). Alleen Progressief Zoeterwoude is voor het re^ gister. „Wij zijn het er van harte mee eens en heb ben geen bezwaren", zei C. Hartlooper. „Is het nuttig? Dat maken de mensen zelf wel uit", viel partijgenoot A. de Lange haar bij. „Het trouw register is een stap op weg naar acceptatie en aanvaarding. Het kan werken als een signaal." Van Son stelde echter '-geen behoefte' te hebben aan het geven van een signaal. De discussie over het trouwregister voor homo seksuelen is weer actueel na een brief van 'De Vrienden van De GAV Krant' aan de gemeente raad. In de brief wordt gesteld dat al 61 gemeen ten een degelijk register hebben en dat daar ruim 200 paren staan ingeschreven, terwijl aan de in schrijving geen juridische rechten kunnen wor den ontleend. Het college, waarin PZ en CDA zit ten, stelde voor een trouwregister in te stellen 'als ondersteuning van maatschappelijke ontwikke- lingen'. zoeterwoude mark beekhuis Verenigingen in Zoeterwoude moeten stipter worden bij het inleveren van subsidie-aanvra gen bij de gemeente, vindt de WD. „De gemeente moet strenger zijn: als verenigingen niet op tijd hun gegevens leve ren raken zij hun subsidie kwijt," stelde I. Sanders gister avond tijdens de commissie welzijn, toen bleek dat ambte naren vaak lang achter gege- zitten en daar veel tijd aan kwijt zijn. „Dan kan ik wel zeggen tegen de ambtenaren: één mailing en één telefoontje en dan is de tijd op, maar dan krijgt u volstrekt onvolledige gegevens", ant woordde CDA-wethouder R. Hogenelst. WD'er II. van der Kooi viel zijn partijgenoot bij. „Die verenigingen hebben die subsidie keihard nodig. Zo maak je het hun eigen belang om snel te reageren. Je zet er gewoon een datum bij v ze moeten reageren en met de juiste toonzetting bereik je een hoop." PZ-wethouder A. Ringersma vond het idee volstrekt onhaal baar. „U weet dat het gaat om vrijwilligers. Dan is er iemand ziek, of de computer is ge stoord, of het typelint is op. En dan zijn ze maar een dag te laat of een week. En het zijn wel vrij willigers die tijd steken in aller lei zaken." Vier avondwinkels in Alphen aan den Rijn 'alphen aan den rund. Alphen aan den Rijn is binnenkort vier avondwinkels rijker. De raadscommissie economische za ken heeft gisteravond positief geadviseerd over de plannen. De vier winkels komen verspreid door Alphen, aan de rand van de winkelcentra en een bij het station. De bedoeling is dat deze winkels geopend zijn vanaf 's middags vier uur. Ook over uitbreiding van de zondagsopening van winkels heeft de commissie positief advies uitgebracht. Zij het met tegenstemmen van de RPF/GPV en het CDA.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17