Leyhof moet veilig worden Ambtenaar eist nog steeds inzage stukken Leiderdorp V erzorgingshuizen Wassenaar missen naamsbekendheid Buren ruziën over waaiervormig hek IJsclub Oegstgeest vreest huizenbouw Leiden Regio Geen debat bij broeitour Doesbrug gestopt WOENSDAG 7 DECEMBER 1994 egmond, 071 s koenekoop. 071-356429 leiderdorp» judy nihof De Leiderdorpse ambtenaar die inzage wil in bepaalde geheime gemeentelijke stukken, vindt het geen probleem als iedereen die stukken kan lezen. Van eer biediging van haar privacy is toch al geen sprake meer, stelde haar raadsman R. Klingers gis teren tijdens een zitting van de commissie beroep- en bezwaar schriften. „Heel Leiderdorp weet om wie het gaat. Haar per soonlijke levenssfeer is al een publieke geworden." De 32-jarige ambtenaar is een van de vier door het college we gens vermeende fraude gestraf te ambtenaren burgerzaken. Zij 'Van privacy is toch al geen sprake meer' werkt nog steeds op het ge meentehuis, maar werd wel ge kort op haar salaris. De andere drie medewerkers werden ont slagen. Al enige tijd probeert zij - vergeefs - te weten te komen waarom het college van B en W is afgeweken van het advies v de be zwaarschriften. Deze raadde het college aan om de strafmaatre gelen tegen de vier ambtenaren terug te draaien. Maar na raad plegen van een extern jurist be sloot een meerderheid van het college om de straffen gewoon te handhaven. De stukken over deze kwestie wil het college ge heimhouden. Geen oordeel De ambtenaar verscheen al eer der, op 22 november, voor de commissie beroep- en bezwaar schriften. Op de vraag of het college mag weigeren om de stukken in kwestie te tonen, konden de juristen van de com missie toen echter geen enkel oordeel vellen. Want, op voor zitter B. Olivier na, hadden ook zij de stukken niet gekregen. Gisteravond had de voltallige commissie de stukken wel gele zen. Het college had ze alsnog gegeven. Nu stond echter weer een ander punt ter discussie: de 'persoonlijke levensssfeer' van de ambtenaar. De vroeg zich af hoe zowel de amb tenaar als het college daar tegen aankijken. Immers, als de amb tenaar op grond van de Wet Openbaarheid Bestuur inzage krijgt in de stukken, dan is die informatie opeens ook voor ie der ander openbaar. Van priva cy is dan geen sprake meer. Voor de ambtenaar was dat geen enkel probleem. Wat haar betreft kunnen de namen van de andere ambtenaren in de stukken dan worden doorge streept. Haar raadsman wees erop dat door interne memo's en persberichten vanuit de ge meente al voldoende helder is geworden om wie het gaat. „In een landelijk dagblad hebben bovendien de namen en leeftij den van de ambtenaren ge- Aangesproken De ambtenaar zou al door veel mensen over de kwestie zijn aangesproken. Burgemeester M. Zonnevylle, die het college tijdens de zitting vertegenwoor digde, vond echter dat de ge meente steeds de grootste zorg vuldigheid moet betrachten om de privacy van de ambtenaren te waarborgen. „We zijn daar steeds zeer zorgvuldig mee om gegaan en in die lijn gaan wij verder." Daaraan voegde hij toe: „Wat journalisten of advo caten ook in de openbaarheid brengen." Die opmerkingen van de burgemeester waren te gen het zere been van de amb tenaar. „Het college is helemaal niet zorgvuldig geweest," vond ze. „Wethouder Huigen heeft bijvoorbeeld een interview ge- geven waarin we gewoon vogel- vrij werden verklaard." Nog deze week beoordeelt de commissie of de beslissing van het college om de stukken niet aan de ambtenaar te tonen, juist is geweest. Overigens kan de commissie hierover alleen maar een advies uitbrengen aan B en W. Het is uiteindelijk aan de rechter om uit te maken of de stukken geheim zijn of niet. Woningbouwvereniging wil keurmerk voor Leiderdorpse nieuwbouwwijk De Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof moet een wijk worden waar het veilig toeven is. Geen wijk dus met 'en ge' plekken waar duistere figuren zich kunnen ophou den, of woningen waar inbrekers in tien tellen binnen zijn. Als het aan de gemeente en de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp (AWL) ligt, krijgt Leyhof straks het politiekeurmerk Veilig Wonen. leiderdorp»judy nihof Een veilige woonwijk heeft vol gens preventie-adviseur van de politie H. Boeser, ondermeer kleine, overzichtelijke parkeer plaatsen, Fietspaden dwars door de wijk heen in plaats van eromheen, geen blinde muren maar ramen in de gevels, en uit zicht op de speelplaatsen. Ver der kunnen woningen in de wijk in aanmerking komen voor het keurmerk, als het goed zit met de 'inbraakwerendheid van de gevelelementen'. „Het is bij voorbeeld belangrijk dat alle ge velgaten, zoals ramen en deu ren, moeilijk van buitenaf te openen zijn. Zodat een inbreker niet in tien seconden binnen is," legt Boeser uit. Het politiekeurmerk Veilig Wonen is nog niet zo lang gele den ingesteld door de politie Hollands Midden, het ministe rie van justitie en de stuurgroep 'experimenten volkshuisves ting'. Deze instanties hebben samen een handboek ontwik keld met 55 veiligheidseisen waaraan een woonwijk in het meest ideale geval moet vol doen. Bouwplannen die vol doen aan een groot aantal van deze normen, mogen het predi- caat 'veilig' voeren. Het keurmerk is volgens Boe ser in de eerste plaats een zaak van de opdrachtgever van de te bouwen woningen en de ge meente. „Daarbij heeft de poli tie een controlerende en advise rende taak." De kracht van het keurmerk is dat er op de teken tafel al rekening mee gehouden kan worden. Het voordeel voor aannemers en gemeenten is dat ze reclame kunnen maken met de veilig heid van een wijk en de wonin gen. In advertenties kunnen ze aanvoeren dat het politiekeur merk Veilig Wonen is aange vraagd. Of het keurmerk uitein delijk wordt gegeven, bepaalt de politie bij de oplevering van de bouw. wassenaar Te weinig ouderen in Wasse naar kennen de drie verzor gingshuizen in deze gemeente. En ook al kennen ze de huizen, dan slijten ze hun oude dag nog steeds het liefst thuis. Dat blijkt uit eèn enquête onder ouderen, waarvoor Huize Willibrord, het Sophiekehuis en het Johanna- huis opdracht hebben gegeven. Slechts twintig procent van de ondervraagde ouderen is van plan zich in te schrijven bij een verzorgingshuis zodra meer zorg nodig is, 65 procent wil thuisblijven, terwijl 15 procent wel iets ziet in een seniorenwo ning of serviceflat. Slechts 30 procent van de ondervraagde ouderen kent het Johannahuis, 58 procent weet het Sophieke huis te vinden en 66 procent weet van het bestaan van Huize Willibrord. „We zullen ons meer moeten laten zien", verklaarde directeur W. Schelhaas van het Sophieke huis gisteren tijdens de presen tatie van de onderzoeksresulta ten. „Veel mensen blijken niet te weten dat ze bijvoorbeeld ook van onze voorzieningen ge bruik kunnen maken als ze hier nietwonen." Volgens haar hebben ouderen ook het idee dat ze worden 'op genomen' als ze in een verzor gingshuis komen wonen. „Je hoort nieuwe bewoners nogal eens vragen hoe laat ze binnen moeten zijn of hoe laat de be zoekuren zijn. Ouderen hebben vaak het gevoel dat ze hun vrij heid kwijt zijn zodra ze hier over de drempel stappen. Dat beeld klopt niet, dat beeld moe ten we veranderen." Op zich, zo blijkt uit de on derzoeksgegevens, zal het aan tal mensen in Wassenaar ouder dan tachtig jaar de komende ja ren met enkele honderden stij gen, terwijl de groep tussen 65 en tachtig jaar afneemt. „Van de groep tachtig-plussers kunnen we verwachten dat er steeds meer behoefte is aan zorg, steeds zwaardere zorg boven dien", aldus Schelhaas. „Op dit moment zijn er plannen - in Den Haag zien we het al gebeu ren - om het aantal verzor gingshuisplaatsen te verminde ren. Dat moeten we voorko men, binnen nu en vijf jaar neemt de vraag toe." De verzorgingshuizen kon digden gisteren aan één loket le willen gaan opzetten waar ou deren met al hun vragen over alle soorten van hulp terecht kunnen. Uit de enquête bleek dat daar in Wassenaar grote be hoefte aan bestaat. „De Stich ting Ouderenwerk Wassenaar SWOW was er al eens mee bezig geweest maar het komt niet van de grond", zegt directeur Fr. Walta van Huize Willibrord. „We hebben ons afgevraagd of wij - de drie verzorgingshuizen - het niet gewoon moeten op pakken. Die loketfunctie moet er komen en op dit moment kunnen we dat via de SWOW niet bereiken." Bestuurders gewond leiderdorp» Bij een botsing op de kruising Engelendaal/Vronkenlaan in Leiderdorp zijn gisteravond twee mensen gewond geraakt. Een 25-jarige vrouw uit Amsterdam stak met haar auto vanaf de Heinsiuslaan de Engelendaal over in de richting van de Vronkenlaan. Daar kwam zij in botsing met de auto van een 23-jarige man uit Lisse die over de Engelendaal reed. Daarbij sloeg de auto van de Amsterdamse over de kop. Het slachtoffer uit de hoofdstad had een hoofdwond-en de man uit Lisse klaagde over borstklachten. Zij werden beiden overge bracht naar het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Videoapparatuur gestolen leiderdorp» Uit een woning aan de Vorstenhof in Leiderdorp is gisteren een videorecorder gestolen. De inbraak werd gepleegd tussen 07.30 uur en 19.00 uur. De achterdeur van het huis werd opengebroken. Automobilisten betrapt wassenaar De Wassenaarse politie heeft gistermorgen twintig automobilisten genoteerd die zich op de Rijksstraatweg niet aan de regels hielden. De overtredingen bestonden uit het door rood verkeerslicht rijden, van de busbaan gebruik maken of van de vluchtstrook. Het was zo drtik met de overtredingen dat niet alle kentekens van de auto's konden worden genoteerd. Het is de bedoeling dat de controles de komende weken worden her haald. Inbraak en autodiefstal vooRSCHOTEN/QEGSTGEESTBij een inbraak in een huis aan de Bestevaer in Voorschoten zijn in de nacht van maandag op dins dag waardepapieren en geld gestolen. Tevens stalen de inbre kers een Mercedes. De schuifpui aan de achterzijde van het huis werd opengebroken. Ook in Oegstgeest waren inbrekers actief. Uit een woning aan de Warmonderweg werden sieraden, cheques en bankpasjes ont vreemd. De daders kwamen dit pand gisteravond via het boven licht binnen. Computer uit school gestolen oegstgeest Uit een kamer van een school aan de Lange Voort in Oegstgeest is in de nacht van maandag op dinsdag een compu ter gestolen. De waarde van de apparatuur is 4000 gulden. leiderdorp» Er is weinig meer over van de Leiderdorpse Doesbrug. De voor de Leiderdorpse Hoofdstraat zo karakteristieke ophaalbrug is mo menteel als zodanig nauwelijks meer te herkennen. Het gietijzeren bovengedeelte, 'hameipoort' genaamd, is verwijderd door de Alphense firma Grimbergen en zal volledig in de oude staat worden hersteld, inclusief ornamenten. De fundering van de brug wordt gesloopt. De Doesbrug wordt in de komende maanden feitelijk volledig nieuw opgebouwd, en zal daarna weer vele jaren de tand des tijds kunnen doorstaan. Naar ver wachting kan de brug in mei 1995 opnieuw in gebruik worden genomen. Scheepvaart- en autoverkeer is voorlopig niet mogelijk. De renovatie kost 1,7 miljoen gulden. FOTO HIELCO KUIPERS leiden De zogeheten broeitour van de vereniging Milieudefensie wordt, anders dan aangekon digd, niet afgesloten met een debat. De sprekers konden ko mende zondag niet. Bovendien meert de Broeiboot vrijdag niet af in het Leidse Galgewater, maar in de haven tussen de Haarlemmerstraat en de Zijlsin gel. Aan boord is de tentoonstel- Bij verstek Wie bij de politierechter niet of te laat komt opdagen wordt on herroepelijk bij verstek veroor deeld. Dat is meestal nadelig, omdat de politierechter dan een onpersoonlijk oordeel velt en geen rekening houdt met ter zitting aangedragen omstandig heden. Politierechter Ruys kreeg gisterochtend in Den Haag nau welijks een levende ziel voor zich. Een Noordwijker slaagde er nog wel in het Haagse Paleis van Justitie te bereiken, maar was een kwartier te laat. En toen was het vonnis reeds geveld. De Noordwijker mocht nog wel even binnenkomen om aan te horen dat hij 1400 gulden boete moest betalen. En dat vanwege een hachelijke dronkemansrit in een jeep, waarbij een licht mast en een hek werden getrof fen. Toen de Noordwijker uit eindelijk zijn beschadigde vehi kel bij de Maria ter Zee-kerk parkeerde was de politie inmid dels ook gearriveerd. De mede deling dat hij net van plan was geweest om de politie te bellen, kon niet verhinderen dat hij een ppnpnprd nrnrps-verhaal kreee ling 'Steek uw licht op in Bhu tan', waarin het Nederlandse energieverbruik wordt afgezet tegen het gebruik in het Hima- layastaatje. Zaterdag en zondag is de broeiboot van tien tot vier open. Bovendien ligt er zondag van twaalf tot vier uur een twee de boot naast. Kinderen kunnen daar panfluiten maken van ou de pvc-pijpjes en er zijn recycle bare gloeilampjes aan boord. Om maar een greep uit het aan bod te doen. N A wegens rijden onder invloed en doorrijden na een aanrijding. Welke verzachtende omstandig heden hij gisteren had willen aanvoeren bleef vanwege zijn late komst onbekend. Daarvoor bestaat nog wel gelegenheid in een hoger beroep. Mits de man dan wel op tijd komt, natuurlijk. Een andere Noordwijker, twin tigjaar oud, liet helemaal ver stek gaan. Dat was misschien maar beter ook, want het pro- ces-verbaal vermeldde in detail een grote hoeveelheid verwen singen aan het adres van de plaatselijke politie en eerzame Noordwijkse burgers. 'Ik sla jul lie hardstikke dood' en 'Ik schiet je kop van je romp' waren daar bij nog de meest vriendelijke dreigementen. Aanleiding tot de eerste scheld- kannonade was het feit dat en kele agenten bij hem thuis aan- belden en hem vroegen zijn house-muziek wat zachter te zetten. De Noordwiiker was niet oegstgeest loman leefmans De 101-jarige Oegstgeestse IJs club is weinig gecharmeerd van de bouwplannen die de ge meente heeft voor de Broek- en Simontjespolder. Die zouden het einde betekenen voor de de ijsbaan aan de Oegstgeester- weg. Ook al ziet het er naar uit dat niet Oegstgeest maar Leiden de polder zal volstoppen met huizen, de ijsclub wil een krach tig 'nee' tegen haar eigen plaat selijke politiek laten horen. „Het is een veilige, schitteren- G E R de locatie, met 23 lichtmasten en 300 parkeerplaatsen, een prachtige kantine, een mooi uit zicht op het kasteel, scholen in de buurt die bij vorst de gymles omzetten in schaatsen en soms dagen met 1200 bezoekers. We zullen ons met hand en tand E C H verzetten tegen een eventuele sluiting", aldus voorzitter S. Star van de ijsvereniging. In de Broek- en Simontjespol der moeten circa duizend wo ningen komen. De plannen die de gemeente Oegstgeest daar voor heeft doen ook een aanslag T man van de school kwam er overigens verder zonder kleer scheuren, hooguit met wat vies geworden kleren, vanaf. Om de zaak te completeren had de Noordwijker ook nog een sportfiets gestolen bij jeugdsoos Join en die doorverkocht. Ver der had hij nog wat diefstallen en een mishandeling op zijn kerfstok. Officier van justitie Kuipers tel de het allemaal bij elkaar op en vond het wel drie weken gevan- genistraf waard, waarvan een week voorwaardelijk. Dat ging politierechter Ruys niet ver ge noeg. Hij maakte er twee maan den gevangenisstraf van, waar van een voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mes Een 39-jarige Leidenaar zal straks eveneens thuis bericht krijgen dat hij zich bij een straf inrichting dient te vervoegen. op de nabij gelegen ijsbaan. Die zou ook bij het project worden betrokken en ten prooi vallen aan een kleiner huizenbouw project of de komst van een nieuwe ontsluitingsweg naar de nieuwe wijk. Een verplaatsing van de ijsclub met haar bijna vijfhonderd leden naar de Mor sebelpolder ziet Star niet zitten, omdat de ligging daar lang niet zo centraal is. Leiden heeft niets te zeggen over de Oegstgeestse ijsvereni- g'"g- De man was dronken en uri neerde in het portiek van een Leids fiatgebouw, waar hij zelf ook woonde. Toen een bewoner hem aansprak en stelde van de ze handeling niet gediend te zijn verklaarde de Leidenaar hem aan een mes te zullen rij gen. De daad bij het woord voe gend pakte hij een mes tevoor schijn en zwaaide er dreigend mee. De andere flatbewoner liep vervolgens weg, waarna hij nog enige tijd door de razende en tierende Leidenaar werd achtervolgd. Officier van justitie Kuipers ont dekte in de documentatie van de verdachte nog diverse dief stallen, drughandel en rijden onder invloed. Bovendien had hij bij supermarkt Hoogvliet een fles cognac gestolen. De diefstal leverde de Leidenaar honderd guldén boete op. Voor het ontij dig ledigen van zijn blaas en de aansluitende messentrekkerij mag hij zes weken gaan zitten. leiderdorp dorith ligtvoet Als kemphanen stonden de be woners van de Leiderdorpse Muzenlaan gisteren tegenover elkaar bij de Haagse rechtbank. Begin mei had buurman W. van Heeren een nieuwe waaiervor mige schutting in zijn tuin ge zet. Helaas had hij zich daarbij volgens buurman W. Thur schuldig gemaakt aan 'landje pik'. Volgens Thur had de onver laat 4 mei toegeslagen. Toen zijn buren een dagje wegwaren, had Van Heeren stiekem een schutting neergezet. Daarbij was hij maar liefst twaalf centi meter de tuin van zijn buurman binnengedrongen. Bovendien had hij paaltjes verwijderd die de afscheiding tussen beide tui nen vormden. Een woedende Thur sleepte zijn buren voor de rechtbank. In een kort geding eiste hij gisteren dat zijn buur man de schutting in zijn eigen tuin zou zetten. Ook zou hij voortaan de grens tussen beide tuinen moeten eerbiedigen. De buren namen dit echter dit niet. Volgens hen hadden ze helemaal geen stuk tuin van de buren ingepikt. „Ik steel geen paaltjes", aldus een veront waardigde Van Heeren. Een aannemer heeft de tuin in mei gerenoveerd. Volgens Van Hee ren had de man de afscheiding - die werd gevormd door de paaltjes - niet overschreden. Hij vond de kibbelarij het sop de kool eigenlijk niet waard. Maar als de buurman moeilijk deed, kon hij het ook. „De tak ken van de heg van de buren hangen veertig centimeter bo ven mijn grondgebied. Ik ben niet van plan een heg te gaan knippen als die me wordt opge drongen. Laat de buurman zijn coniferen maar weghalen." Van Heeren vond de heg niet mooi, VRIJE TIJD de bomen namen het zonlicht weg en zouden het onverlaten makkelijker maken om in te breken. „Niemand ziet ze ach ter die hoge heg." Twee keer vlogen beide buur vrouwen elkaar bijna in de ha ren. Zo waren ze het niet eens over de datum waarop de aan nemer de schutting had ge plaatst. Ook waren ze het on eens over de manier waarop Thur zijn heg verzorgde. „Als er bij het snoeien vijf takjes in de tuin van de buren terechtko men, worden ze al terugge gooid", zei mevrouw Thur. Dat was tegen het zere been van mevrouw Van Weeren, die di rect beweerde dat het om hon derden takken ging. De advocate van de familie Thur had laten nagaan waar de grens tussen beide tuinen nu precies liep. Dat Van Heeren niet wilde meewerken aan het opmeten, noemde de advocate veelzeggend. Dat haar cliënten de heg zouden moeten verzet ten, vond ze klinkklare onzin. „Hier is sprake van stadse bouw. De tuinen zijn zo klein dat je de bomen niet ver van de grens met de buren kan neer zetten. Een gemeente verwacht dat ook niet van zijn bewo ners." Rechter D. Baron von Malt- zahn probeerde nog even om als vredesrechter te fungeren. „Ziet u nog mogelijkheden om er samen uil te komen, want u moet na deze kwestie wel sa men verder"-, sprak hij voor zichtig. Het antwoord was nega tief. „Als ik straks mijn planten moet verplaatsen, laat ik mijn tuin wel braakliggen", sprak Thur na de rechtzaak strijdlus tig- Volgende week dinsdag om 10.00 uur doet de rechtbank uit spraak. i deze gediend v kritiek en zwaai de dreigend met een ijzeren staaf. Daarmee sloeg hij ook tegen een schutting om de hermandad te imponeren. Ver der bleef het bij hevig verbaal ge weld. De politie liet hem razen en rekende hem-een week later in. Bij de tweede scheldkannona- de ging het om een conflict tus- t de Noordwij ker en de ad junct-directeur lijke middelbare school. De Noordwijker was regelmatig bij de school te vin den. Niet om er iets te leren, ar orrr leerlingen lastig te val Waarna hij door de adjunct P nabij een j* I abriberis- JfJ F pend wérd ƒ//!-,< toegespro- ken. De Noordwij ker ontstak in woede, werkte de directeur tegen de grond en wenste hem veel lelijks toe. De Postzegels. De postzegelvereniging Oegstgeest houdt op vrijdag 9 december vanaf 19.00 uur haar maandelijkse ruilavond in 't Groot Profijt aan de Boerhaaveplein in Oegstgeest. Concert. In de Volksuniversiteit speelt zondag 11 december het Trio d'Amsterdam, bestaande uit klarinet, piano en violoncel, een con cert met stukken van Mendelssohn, Schumann en Brahms. Het con cert begint om 14.15 uur in de Volksuniversiteit aan de Geversstraat 37 in Oegstgeest. Een kerstkado om mee te praten een antwoordapparaat gr bij besteding van 495,- of meer exclusief btw een Greenhopper 100 gra' bij besteding van f 1.995,- of meer exclusief btw een Keivin zaktelefoon bij besteding van f 9.995,- of meer exclusief btw r 16 december 1994. business center e aktie geldt in de PTT Telecom Business Centers: Barendrecht, industrieterrein renstein, Donk 1- Rotterdam, industrieterrein Noord-Wcat, Varcseweg 33/35. wijk, industrieterrein Broekpolder, Madame Curielaan 1Leiden, industrieterrein imDurg, De Heijderweg 7-15.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15