Leiden Parkeerbelasting kost Leiden geld Huisman klaar voor grote stap noordwaarts 'Deze lege huls is onontkoombaar' Crisis verdeelt CD-fractie Leiden Lente bij ziekenhuis 'Verslavingsblijheid' van vier tot tien uur WOENSDAG 7 DECEMBER 1994 Leyhof /t rr De nieuwbouwwijk I J Leyhof in Leider dorp moet een wijk zonder enge plekken worden waar de bewoners zich veilig voelen. Landbouwgif /t -7 Kwekers uit Leiden I en omgeving kun nen AID en politie op hun bedrijf verwachten. Ze zoeken verboden gif. Huizen yi q De Randstadprovin- I O cies moeten volgens een geheime nota tot het jaar 2015 een kwart mil joen extra huizen bouwen. Parkeerbelasting voor de hele stad levert geen geld op maar kost de gemeente juist geld. Dat beweerde gister avond PvdA-fractievoorzitter R. Hillebrand. In de wan delgangen gaf J. Gelderman, de baas van de dienst par keerbeheer, de PvdA'er gelijk. komsten komt bij de bezoekers vandaan. Volgens Hillebrand zullen in de wijken rondom de binnen stad veel minder bezoekers hun auto willen parkeren. De in komsten in de buitenwijken we gen nauwelijks op tegen de kos ten die controle op de naleving van de parkeerregels met zich meebrengt, redeneert Hille brand. CDA-wethouder J. Walen kamp, die vanavond zal reage ren op het Groen Links-plan, zit op dezelfde golflengte als Hille brand. Toch boekte Groen Links gis teravond een succesje. Burge meester en wethouders lieten namelijk weten dat zij in zijn Met zijn bewering reageerde Hillebrand op het plan van Groen Links, dat voorlopig al leen wordt gesteund door Lei den Weer Gezellig/De Groenen en PvdA-dissident E'. van der Veen, om ook Leidenaars die niet in de binnenstad wonen voor een parkeerplaats te laten betalen. Hillebrand wijst erop dat van de ongeveer zes miljoen gulden die Leiden jaarlijks in de bin nenstad opstrijkt aan parkeer- gelden slechts acht ton afkom stig is van de bewoners, die voor een parkeervergunning be talen. Het leeuwedeel van de in- Huishoudster betrapt leiden Een 33-jarige Leidse huishoudster is gisteren op heter daad betrapt bij een diefstal in dienstbetrekking. De vrouw haal de geregeld geld uit spaarpotten van de familie voor wie zij werkte. Dat bleef niet onopgemerkt en uiteindelijk werd een val gezet, waar de huishoudster intrapte. Ze legde bij de politie een volledige bekentenis af. Ze stal het geld omdat ze financiële pro blemen had. Man steelt jassen leiden Een 27-jarige Rotterdammer heeft gistermiddag twee jassen gestolen uit een warenhuis aan de Aalmarkt. De man werd op heterdaad betrapt toen hij de winkel wilde verlaten. De jassen hebben een waarde van 458 gulden. De Rotterdammer is de afgelopen tijd al vaker aangehouden wegens diefstal. Hij is ingesloten op het politiebureau. Dakgoten gestolen leiden Twee mannen, 24 en 30 jaar oud, zonder vaste woon- of verblijfplaats, hebben gisteren geprobeerd dakgoten te stelen van het gebouw van de Kamer van Koophandel aan de Stations weg. De politie hield het duo aan toen het onderwegwas naar een opkoper. Het tweetal mocht na het opmaken van proces verbaal naar huis. Alarm teistert Morssingel leiden De bewoners van de Morssingel zijn vanacht uit hun slaap gehouden door een autoalarm. De politie wist de hardnek kige sirene niet tot zwijgen te brengen en sleepte de auto uitein delijk weg naar een rustige parkeerplaats aan de rijksweg A44. Naar de eigenaar van de auto wordt nog gezocht. Wethouders niet trots op referendum leiden wim koevoet vervolg van voorpagina Wethouder T. van Rij (PvdA) toonde zich gistermiddag aller minst trots op de Leidse pri meur. Hij noemde het referen dum - niet voor het eerst - 'een lege huls'. D66-wethouder P. Langenberg (bestuurlijke ver nieuwing) sprak Van Rij niet te gen. „Ook hierover zijn wij het eens", aldus Langenberg. Volgens Van Rij doet welke uitslag dan ook van het referen dum niets af aan het feit dat de bouwer reeds in het bezit is van de benodigde sloop- en bouw vergunningen. „Van der hlas kan bij wijze van spreken van daag nog met de bouw begin nen. De enige reden waarom hij nog niet is begonnen, is dat hij het Leidse publiek niet tegen zich in het harnas wil jagen. Als een grote meerderheid van de- Leidse bevolking uitspreekt dat er niet mag worden gebouwd, dan moet een schadevergoe ding van vele miljoenen gul dens worden betaald. Dat gege ven moet in de uiteindelijke vraagstelling ook duidelijk naar voren komen." Op de vraag waarom het col lege meewerkt aan een 'lege huls' antwoordde Van Rij dat er geen andere mogelijkheid is nu de vereiste 4500 handtekenin gen binnen zijn. De wethouder zei ook, namens het college, te verwachten dat de Leidse stem gerechtigden 'ja' tegen het be voor een onderzoek naar de mogelijkheden van parkeerbe lasting. Volgens de tegenstanders van het plan betekent dat echter niet meer en niet minder dan dat het college een nota wil ma ken waarin komt te staan waar om parkeerbelasting voor de hele stad een slechte zaak is. Groen Links-fractievoorzitter R. Peeters ziet dat anders. Het onderzoek dat zij voorstaat, richt zich vooral op oplossingen voor 'technische problemen'. Zij meent te weten dat ook PvdA-wethouder T. van Rij een voorstander is van parkeerbe lasting voor heel Leiden. „Een ding hebben we in elk geval wel bereikt en dat is dat dit onder werp op de politieke agenda staat. Dat werd vorig jaar nog voor onmogelijk gehouden. Vanavond, tijdens het afron dende begrotingsdebat, wordt duidelijk hoe de kaarten er nu werkelijk voor liggen. JAZZMATAZZ - In cafe Jazzma- tazz treedt donderdag 8 decem ber de band 'Fruit at the bottom' op. Deze band speelt funky popmuziek. Het optreden begint om 21.30 uur in het café aan de Lange Scheistraat 5b. leiden Het zachte najaar heeft de natuur in de war gebracht. In de loop van november begonnen diverse planten, bomen en struiken te bloei en, om vervolgens door een koude laatste week weer hard te worden afgestraft. De Japanse Kers bij het Diaconessenhuis lijkt hetzelfde lot be schoren. In dit geval is er echter sprake van een uitzondering, deze eigenzinnige oosterse boomsoort bloeit altijd in november en laat zich niet door temperatuurverschillen van de wijs brengen. FOTO REINOUT VAN GULICK Leids openbaar vervoer in de Groene Salon De tram is niet geschikt voor vervoer door de stad, de beste te krijgen is het opheffen van parkeerplaatsen en een autolu- we binnenstad wordt nooit rea liteit zo lang er winkeliers zijn. Deze drie stellingen moeten de discussiestof opleveren in de zogenaamde Groene Salon van Leiden Weer Gezellig/De Groe nen, zaterdag 10 december van af 19.45 uur. De Groene Salon staat dit keer het teken van het Leidse ppenbaar vervoer. Gastsprekers zijn onder andere B. Leeuwen- burgh, regio-directeur van de busmaatschappij West-Neder land, D. Wijfje van Rover, de be langenorganisatie van reizigers met het openbaar vervoer, P. Heukels van LWG/De Groenen en D. Wielkens van een Leider dorps taxibedrijf. De bijeenkomst wordt gehou den in de regentenkamer van hel Meermanshof, Oude Vest 159. BINGO - Op zondag 11 decem ber organiseert Stichting De Spoorbumpers een bingo in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. De bingo be gint om twee uur. Voor meer in formatie: 071-315973. Koffieshops verder aan banden Koffieshops in Leiden mogen voortaan nog maar van vier uur 's middags tot tien uur 's avonds open zijn. De gemeen teraad aanvaardde gisteravond een amendement van die strek king van de PvdA. De raad steunde ook het voorstel van burgemeester en wethouders om het aantal softshops in Lei den terug te dringen tot vijftien. Burgemeester C. Goekoop wilde over de wijziging van de algemene plaatselijke verorde ning, waarmee de gemeente het aantal verkooppunten van soft drugs kan beperken, per se gis teravond besluiten. „Wij willen graag op korte termijn optre den. Daar zijn redenen voor", sprak hij cryptisch. Geen van de raadsleden vroeg wat die redenen waren. Maar in de wandelgangen spraken zij het vermoeden uit, dat de ge meente met de gewijzigde ver ordening in de hand de opening van een of meer nieuwe koffie shops wil tegengaan. Een amendement van PvdA'er H. Baaijens om de ope ningstijden van horeca waar softdrugs worden verkocht da nig te beperken werd door de raad allerminst met gejuich ont vangen. Om de schoolgaande jeugd zoveel mogelijk te be schermen tegen softdrugs mo gen koffieshops alleen nog van vier uur 's middags tot tien uur 's avonds open zijn, luidde het amendement van de PvdA'er. CDA en WD hadden aan het amendement geen behoefte. D66 en Groen Links vonden dat het 'grenst aan bedilzucht' om koffieshops zo aan banden te leggen. En de burgemeester was het daar eigenlijk wel mee eens. Maar toen het op stemmen aankwam waren alleen de WD en Leiden Weer Gezellig/De Groenen tegen het amende ment. Leiden wil de softdrugs niet uitbannen. Volgens burge meester Goekoop blijven er on danks de strengere regels vol doende koffieshops in Leiden, om 'een zekere verslavingsblij heid' te verspreiden. Meijer blijft aan als raadslid /i koevoet De tweekoppige CD-fractie in de gemeen teraad van Leiden is verdeeld over de wij ze waarop ze moet reageren op het aftre den (gisteren) van het kringbestuur. Dit kringbestuur functioneerde tevens als be stuur van de afdeling Leiden van de Cen trumdemocraten. CD-fractievoorzitter F. Hoogeveen zei gisteravond in de raadsvergadering dat de fractie zich beraadt over de gevolgen die het aftreden van het kringbestuur moet hebben. Maar zijn fractiegenoot D. Meijer liet even later in de wandelgangen weten, dat hij hoe dan ook aanblijft als raadslid. „Hoogeveen kan zich beraden tot-ie een ons weegt, mijn besluit staat vast." Volgens Meijer zit er nog voor het einde van het dit jaar een nieuw kringbestuur en gaat de Leidse CD met of zonder Hoogeveen gewoon door. Wie Meijer in de raadszaal komt vergezellen als Hoog eveen het bijltje erbij neergooit, is ondui delijk, maar het gerucht dat het opgestap te CD-raadslid H. Otto terugkeert, is hard nekkig. Otto, die bij zijn aftreden verklaar de dat hij niets meer met de partij te ma ken wil hebben, is een trouw bezoeker van de raadsvergaderingen en is ook nog altijd actief voor de Centrumdemocraten. Kringvoorzitter M. Giesen deelde gister middag mee dat hij en de twee andere kringbesttiurders aftreden. Directe aanlei ding was een mondelinge mededeling van het dagelijks bestuur van de landelij ke CD dat de vergadering van de kring Leiden, hedenavond, in het gebouw van de Tweede Kamer wordt gehouden. Gie sen had eerder geregeld dat die vergade ring in de Haagsche Schouw in Leiden zou worden afgewikkeld. Partijvoorzitter H. Janmaat heeft die bijeenkomst in Gie- sens ogen gesabotteerd door zowel bij de ze krant als bij de bedrijfsleider van de Haagsche Schouw te verklappen dat de door Giesen bestelde zaal voor een CD- bijeenkomst is bedoeld. Daardoor dreig den demonstraties van anti-fascisten en heeft de Haagsche Schouw de vergade ring geannuleerd. Dat over de nieuwe vergaderplaats geen overleg is gevoerd met het kringbestuur is voor Giesen en zijn collega's de druppel die de emmer doet overlopen. „Het kling- bestuur is doelbewust gepasseerd en de vergadering in de Haagsche Schouw is moedwillig verstoord", concludeert Gie- Hij denkt dat de Leidse CD het slachtof fer een wraakai anwege de vele kritiek die hijzelf heeft geuit op 'organisatorische aspecten', Gie sen weigert in te gaan op de vraag of de recente ontwikkelingen ook gevolgen hebben voor zijn functie als CD-statenlid van de provincie Zuid-Holland. Groen Links-wethouder J. Laurier wilde gisteravond weten hoe de CD-fractie om springt met de 'bestuurscrisis'. Waarop F. Hoogeveen meedeelde dat de fractie zich daarover nog moet beraden. Meijer ver klaarde later op de avond dat voor hem zelf het besluit al vaststaat dal hij CD- raadslid blijft. Volgens Meijer zijn de problemen tus sen de Leidse CD en het landelijk bestuur snel de wereld uit als Giesen en Janmaat om de tafel zouden gaan zitten. Meijer zei ook dat hij voor de 'lijn Janmaat' kiest. „Daarmee bedoel ik dat ik het als mijn hoofdtaak beschouw het landelijk verkie zingsprogramma uit te dragen en daarin ligt de nadruk op het weren van misdadi gers uit ons land. Of een gebouw in Lei den drie of vier hoog moet worden, zal me eigenlijk worst wezen. Bij dergelijke discussies liggen mijn prioriteiten niet." Finna verhuist na bijna vijftig jaar uit Leids centrum stemmingsplan zullen zeggen, mits ze goed worden voorge licht over alle voors en tegens. „Het hoort bij een volwassen stedëlijke democratie dat de overheid er vertrouwen in heeft dat kiezers na afweging van alle aspecten tot een overwogen keuze komen", aldus burge meester en weüiouders in hun voorstel. Een nog te formeren redactie commissie moet adviseren over de uiteindelijke vraagstelling. Een eveneens nog te formeren begeleidingscommissie moet nagaan of alles volgens de re gels van de referendumverorde ning verloopt. In deze commis sie is plaats voor een lid van de stichting. De redactiecommissie dient geheel onafhankelijk te zijn. De gemeenteraad neemt nog deze maand een beslissing over het referendum. Op 17 januari moet in de raadsvergadering een besluit vallen over de vraag stelling. Flet college zal advise ren de uitslag van het referen dum als bindend te beschou wen. „We moeten Amsterdam se toestanden voorkomen", al dus wethouder P. Langenberg (D66). Hij doelde hiermee op het Amsterdamse debacle dat vooral is veroorzaakt doordat partijen ver vóór het referen dum over een autoluwe binnen stad te kennen gaven dat ze zich niets van de uitslag zouden aantrekken. BINGODANSANT - De speeltuinvereniging Prinses Beatrix houdt zaterdag 10 december een bingodansant. Het onderkomen van de vereniging ligt aan de Schubertlaan in Leiden. De bingo begint om 20.30 uur. leiden loman leefmans Het hoofdkwartier van de firma Hüisman verhuist in februari van de Wielmakersteeg naar de hoek van de Willem de Zwijger laan en de Sumatrastraat. De overgang heeft grote, stede- bouwkundige gevolgen voor zo wel de oude als de nieuwe loca tie. Immers, op beide plekken komen nieuwe huizen, apparte menten en winkels. Aan. deze vooralsnog positieve ontwikke ling voor Leiden ging wel zeven jaar touwtrekken vooraf. Het bedrijf werd in 1936 op gericht aan de Pieterskerkgracht door de vader en de oom van de huidige directeur J. Huisman. Verkoop en reparatie van bak fietsen vormden toen de voor naamste bron van inkomsten. Na de oorlog maakte de firma een gestage groei door. Via het Utrechtse Veer kwam Huisman BV uiteindelijk op de Wielma kersteeg terecht en behalve bakfietsen werden ook fietsen, brommers, motoren en sinds de jaren vijftig ook auto's gerepa reerd en verkocht. Met de uitbreiding van de ac tiviteiten, groeide ook de opper vlakte van het bedrijf fors mee. Een flink aantal pakhuizen, ga rages, bedrijfsruimten, winkels en huizen in het gebied tussen Levendaal en Hogewoerd kwa men in bezit van de BV. Daarbij 'werden in Leimuiden, Wasse naar en aan de Willem de Zwij gerlaan bezinestations geopend. De succesvolle bedrijfsvoe ring met twee- en vierwielers dreigde zeven jaar geleden wreed te worden verstoord. „Plotseling kregen we bezoek van een paar ambtenaren uit Den Haag en later van de ge meente. Ze vertelden dat er hier in het gebied woningen moes ten komen. We werden zoge naamd 'wegbestemd'. Jéren hebben we er vervolgens over samen met de ge- een alternatieve locatie te vinden", aldus Huisman. Dat touwtrekken resulteerde uiteindelijk in een verhuizing uit het centrum naar de hoek van de Sumatrastraat en Willem de Zwijgerlaan. Daar wordt op dit moment direct naast een van de twee Esso-bezinesta- tions van Huisman een appar tementencomplex met daaron der een showroom gebouwd. Daarachter komt een revolutio naire car-wash, waar gefilterd regenwater wordt gebruikt dat daarna wordt gerecyceld. Alleen Huismans twee win kels met werkplaats aan de Ho gewoerd (brommers en moto ren) en Levendaal (fietsen) blij ven in de binnenstad. Maar het stegengebied tussen beide stra ten ondergaat een metamorfo se. Na sloop van veel bestaande bedrijfsruimten en het eventu eel verschonen van de grond worden tientallen nieuwe hui zen gebouwd bij de Koene-, Spil-, Nieuwebrug-, en Wielma kersteeg. Voor de eeuwwisseling moet een geheel nieuw, laag bouw volkswijkje zijn ontstaan Directeur Huisman van de gelijknamige firma staat voor het markante glazen bouwsel aan het Levendaal. tussen St. Jorissteeg en Kraaier- straat. Het meest markante bouwsel van Huisman in de binnenstad, blijft bewaard. De glazen show room aan het Levendaal, ook wel het 'auto-aquarium' ge noemd, ontloopt de slopersha mer. Een particulier heeft plan nen om dit tot een woonhuis om te vormen waardoor de her innering aan de firma in de cen trum, los van de twee winkels, blijft bewaard. „En dat gaat echt iets heel bijzonders worden", voorspelt de directeur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13