stoppen achter deurtjes Niet alles Leven en wonen Kas opmaken Acne (deel II) Vloerkleed naar eigen idee DINSDAG 6 DECEMBER 1994 TUIN SPREEKUUR De zomer is definitief voorbij en is het tijd om de kas op te maken; om te zien wat er goed gegaan is en wat beter had gekund. Op de allereerste plaats denk ik hier bij aan de mollenplaag in mijn gazon. Erger dan ooit ■tevoren. En hoewel ik een redelijk vredelievend mens ben en bovendien vegetariër uit mededogen met het dier, droomde ik van dode mollen. Heerlijke dromen waren dat. Maar 's morgens moest ik weer het gras pl attrappen, aangieten en motteballen in de gangen stoppen. Uiteindelijk heb ik het gewonnen van de klei ne ondergrondse woeler. Mijn ergenis over de mol verdween helemaal, toen ik van verschillende kanten hoorde dat een engerlingen- plaag vele gazons onbruikbaar heeft gemaakt. De.enige remedie volgens de tuinlui was afsteken en opnieuw inzaaien. Kijk, dacht ik tevreden, misschien hebben mijn mollen de engerlingen geconsumeerd, want in mijn gras is geen enkele kale plek te ontdekken. Het is een schrale troost, maar een troost. Van het grasveld naar de border. Daar bleek het gedeel telijk toppen van vaste planten een groot succes. Mijn phloxen hebben langer en mooier gebloeid dan ooit en hadden bijna geen last van het wit. Dat laatste kan ook aan het weer gelegen hebben. De dagkoekoeksblom die zich elk jaar als een gek uitzaait tussen de border- planten, heb ik af en toe laten staan. En wat blijkt? Ge durende de zes weken tropische zomer bleef deze 'wil de' plant vrolijk groeien en bloeien en trok zich niets aan van de hitte en de vele zon. Volgend jaar mag hij weer blijven staan want ook in te natte zomers blijft hij zijn best doen. Nog een 'onkruid' waarvan ik mateloos veel plezier heb. Dat is de beruchte springbalsemien. Deze plant die in een jaar tijds wel anderhalve meter hoog wordt, geen steun nodig heeft en tot de vorst aandoenlijk mooi bloeit, heeft een heel groot nadeel. Hij vermenig vuldigt zich veel te hard. Lijkt bijna op het menselijk ras. Elk voorjaar is de tuin één balsemien al balsemien. In het gras verdwijnen de forse zaailingen vanzelf na een paar keer maaien, maar in de border is en blijft het een kwestie van wieden, wieden en toch een paar op de aangewezen plaats laten staan. Want mooi zijn ze wel de balsemienen. In mijn serre heeft de oleander, ik bedoel de Nerium, mooier gebloeid dan ooit, dankzij de overdadige warm te. En dit jaar geen dopluis omdat ik de allereerste aan zet meteen onderhanden heb genomen. Joost mag we ten waar die luizen telkens vandaan komen. De Ki- wano, waarover ik in het voorjaar geschreven heb, was alles behalve een succes. Zelfs de hitte van deze zomer was niet genoeg om dit tropisch broertje van de kom kommer op gang te brengen. Met heel veel zorg heb ik uiteindelijk drie stekelige vruchten kunnen oogsten en dat vind ik te weinig voor de moeite. Volgend jaar geen Kiwano dus. Tot zover heel in het kort iets van de eigen ervaringen met de goede raad om ook eens kas op te maken. Als er een spreuk opgaat voor elke tuinliefheb- ber is het: mijn leven is leren. LEZERSVRAAG Het wil niet met de Hibiscus (Chinese roos) van GER- DA SCHENK UIT HAARLEM. Hij maakt wel mooie bloemknoppen maar die vallen af vóór ze opengaan. Dat is natuurlijk heel erg jammer, want een bloeiende Hibiscus is een droom. Snoei de plant in het voorjaar flink terug, dan maakt hij minder, maar mooiere en grotere bloemen. Verder denk ik dat de standplaats: volop zon, ideaal is, maar wellicht is de grond wat aan de droge kant. Geef eens een flinke laag compost, in het voorjaar aangevuld met een organische meststof die voldoende fosfor bevat. Fosfor is belangrijk voor de bloemvorming en het is niet helemaal uitgesloten dat de struik wellicht iets teveel stikstofhoudende mest heeft gekregen. Zo behandeld denk ik dat de hibiscus het zeker goed zal doen. Succes ermee en hoor ik nog of het geholpen heeft? Wat leuk om aangesproken te worden als 'plantendes- kundige'. Dat deed MEVROUW VAN SCHENDELEN NIGTEN UIT HEEMSTEDE in haar brief. Daarin spreekt ze de zorg uit over de Gardenia die weliswaar knoppen maakt, maar deze prompt laat vallen. Jam mer, jammer. Er is nauwelijks een plant te bedenken die zulke heerlijk geurende bloemen heeft als de Gar denia. Nu is bekend dat temperatuurwisselingen funest zijn voor de knoppen. Toen hij waarschijnlijk vanuit een kas de tuin in ging, liet de plant de knoppen val len. Temperatuurwisseling denk ik. In oktober binnen gehaald wordt het erger. De knoppen verdrogen, het blad valt af en nu vrees ik dat de te lage luchtvochtig heid de oorzaak is. De Gardenia houdt dus van een constante vrij hoge luchtvochtigheid. Dit laatste is te bereiken door de pot op een schaal met grind en water te zetten, of in een royale met vochtige turf gevulde ompot. Vooral in huis is de luchtvochtigheid laag. Ver der 's winters matig water, alleen als de bovenlaag droog is, nooit kalkrijk, zogenaamd hard, water. In dit geval zakjes turf in de gieter laten hangen, veel licht, geen direct zonlicht, en in het voorjaar een beetje in- snoeien zodat de plant bossiger wordt. Jonge scheuten toppen, en oud hout tot op de helft. Na de bloei moe ten de stengels, tot vlak boven een oog dat naar buiten wijst, ingekort worden. Eventuele mest en eventuele nieuwe potgrond moet vooral kalkarm zijn, liefst veel turf en bladaarde, maar verpotten mag pas als de pot helemaal doorworteld is. Zo verzorgd zal er volgend jaar zeker een overdaad van geurige bloemen zijn! Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Vorige keer heb ik hetover acne gehad. Ac- ook wel jeugdpuistjes genoemd, is de meest voorkomende huidaandoening. Ken merkend is het diverse beeld: zwarte mee- eters, witte mee-eters (comedonen), puk kels, soms met puskoppen en als het alle maal heel erg is ook diepzittende knobbels i abcesjes. In het voorafgaande stukje ben ik ingegaan op de ontstaanswijze van acne en op wat er zelf zoal aan te doen is. Voor ik nu zoals be loofd zal bespreken wat de huisarts extra dit euvel kan doen, eerst nog even over het onstaan van de 'jeugdpuistjes'. Acne ontstaat in een huidorgaantje, de zo genaamde talgklierfollikel. Dit orgaantje scheidt talg uit, een substantie die de huid enigszins vettig en daardoor soepel houdt. Het afvoergangetje noemen we een porie. In de puberteit neemt zowel bij meisjes als bij jongens de produktie van mannelijke hormonen toe. Deze hormonen, androge- I. doen de produktie van talg toenemen, de huid wordt dus vetter. De talg wordt ook dikker en taaier. Daarnaast worden in de follikel ook huidschilfertjes afgescheiden en deze vormen samen met de dikke talg een prop in de afvoergang van de follikel: de e-eter. In eerste instantie is hij wit, maar wordt door pigment later zwart. In zo'n af gesloten follikel kunnen zich bacteriën nes telen, waardoor de follikel gaat ontsteken (pukkel) en later kan doorbreken (puskop). De huisarts wordt meestal pas geconsul teerd als er al veel zelf gedaan is met be hulp van de produkten die drogisterij en parfumerie te bieden hebben. Het doel van de behandeling door de huisarts is driele dig: ten eerste het verbeteren van het uiter lijk. Ten tweede het herstel van het zelfver trouwen van de patiënt, die soms al een aantal jaren alleen nog maar met „hé, puistekop" werd aangesproken. Dat zelfvertrouwen volgt overigens in de meeste gevallen de cosmetische verbete ring op de voet. Als laatste doel: het voorko- n van littekens. Vooral diepzittende ab- sen kunnen, na genezing, een pokdalige huid veroorzaken. De huisarts zal in de meeste gevallen opnieuw de richtlijnen voör de huidverzorging doornemen en, af hankelijk van de aard van de acne, aanvul lende medicijnen voorschrijven. De keuze van de huisarts wordt voor een groot deel bepaald door het geslacht van de patiënt. Betreft het een vrouw, die op dat ment geen kinderwens heeft, dan is de eerste keus een hormoonpreparaat, de Dia- e-pil. Een van de twee hormonen in de Diane-pil, het cyproteronacetaat, heeft een sterke anti-androgene werking, en andro« genen (mannelijke hormonen) waren nu juist de hormonen die de talgproduktie zo l stimuleerden. De Diane-pil is ook een be trouwbare anticonceptie-pil. Dit middel is niet geschikt voor vrouwen met kinder- is, en het zal duidelijk zijn dat het niet d is mannen met een anti-mannelijk hormoon te behandelen. Bij patiënten die niet met de Diane-pil kun- ri worden behandeld, wordt gekeken ar hoe de acne er uit ziet. Zijn er veel co medonen (mee-eters), dan wordt begon ia met een zogenaamd keratolyticum, middel dat de propjes in de poriën als t ware kan oplossen. Een goed middel is benzoylperoxide (meerdere merken), dat ook een remmende werking heeft op bacte- riegroei in de verstopte talgklieren. Als dit middel onvoldoende helpt, wordt vaak tre- )ine erbij gegeven, een vitamine A-zuur derivaat. Zijn er echter juist veel puisten en abces- i, dan geeft men naast benzoylperoxide liever een antibioticum, meestal in de vorm an een lotion. Het werkzame bestanddeel i deze lotions is erytromycine. Als het nodig is om antibiotica als tablet te geven kiest men meestal voor tetracycline of minocycline, aile bei niet geschikt om in de zwangerschap te gebruiken. Ik wil hier extra benadrukken dat geen van deze middelen direkt \verkt. De lotions be ginnen pas na een maand te werken en vaak wordt de acne in eerste instantie er ger. Uitermate frustrerend, maar hou vol. De Diane-pil werkt pas na drie maanden. Het is dus van groot belang geduld te oefe- en door te gaan met de behandeling, ook al lijkt het in het begin nergens op. Bovenstaande is een globaal overzicht van de mogelijkheden die de huisarts heeft om ie te behandelen. Hij of zij is zeker be reid een 'puistekopje' te begeleiden en zo nodig, als de acne helemaal niet reageert ondanks stug volhouden, te verwijzen naar n huidspecialist. MARISKA KOSTER Efficiënt werken in de keuken THEA WAMEUNK Je gaat naar de woninginrichter omdat je zo graag een nieuw vloerkleed wilt voor onder de salontafel of in de hal. Maar je stelt daar aan allerlei eisen wat betreft dessin, kleuren en afmetingen. Je kijkt en keurt, maar pre cies dat wat je zoekt kun je niet vinden. Het ene kleed is wel aardig maar een beetje te groot, het andere heeft een mooi patroon maar de kleuren bevallen je niet zo goed. Kom je bij een zaak waar men Carpet Design kent, dan heb je geen problemen. Want deze karpettenfabrikant maakt het precies zoals je het wilt hebben. Het pa troon van je keuze in de maten en kleuren die je het mooist vindt. Drie collecties maken het mogelijk einde loos te combineren met bijna zestig kleu ren. Vloerkleden met randdessins, met lij nen en strepen, maar ook uni karpetten. En is het allemaal toch nog niet wat je zoekt, dan kan men in handtuft je eigen ontwerp uitvoeren. Je maakt een tekening, geeft kleuren en maten aan en levert dit kleed plan bij de winkelier in. Het kan even duren voor het is gemaakt, maar als je geduld hebt kun je alles zo krijgen zoals je het wilt hebben. Meer informatie: Carpet Design, Zwolle, tel. 038-60 0387. Verzachtende wasdroger THEA WAMEUNK Whirlpool brengt viert nieuwe drogers: twee met afvoer en twee condensdrogers. De trommel van deze Sole-serie is van roestvaststaai uit één stuk en heeft een spe ciale vormgeving waardoor de was uiterst zacht wordt behandeld. Bovendien is hij uitgerust met zes afge ronde waslifters. De vochtige was wordt mede hierdoor met fluwelen handschoe nen aangepakt. Verder heeft de machine een zogenaamde zachttoets. Hiermee wordt het droogvermogen teruggeschakeld van 2500 naar 1800 Watt. Bij deze capaci teit kunnen ook tere weefsels de droger ver dragen. Om een goed droog en vooral ook zacht resultaat te bewerkstellingen is een zeer in genieus luchtcirculatiesysteem bedacht. De diagonale warme luchtstroom wordt als het ware door het wasgoed 'opgezogen'. De was voelt daardoor voller en zachter aan, een effect dat men zou kunnen vergelijken met het meer volume geven aan het haar door dit met een speciale luchtblazer te föhnen. De apparaten zijn voorzien van een be veiliging tegen ongewenst inschakelen. Twee lichtindicatoren (bij de condensdro- ger) laten zien wanneer het waterreservoir moet worden geleegd en/of het pluizenfil- ter aan reiniging toe is. Bij een vol waterre servoir schakelt de machine automatisch uit. Als je vergeet het pluizenfilter schoon te maken, wordt de verwarming automatisch uitgeschakeld zodat geen oververhitting kan ontstaan. Beeldend kunstenaar Peter Schraven uit Roelofs- arendsveen werkt graag met zink. Veel van zijn ruimte lijke objecten zijn dan ook in dit materiaal uitgevoerd. Zo maakt hij hiervan ouderwetse etagères voor planten - weer erg geliefd - evenals ronde salon- of tuintafeltjes. En op die tafeltjes zet hij vervolgens objecterj van hout. en/of zink. Wilt u eens iets anders dan anders voor uw varen of ficus, of bent u op zoek naar een bijzondere onderzet ter, misschien is zo'n zinken kunsttafeltje dan een idee. Houd er wel rekening meer dat het een kunstwerk is dat dit ook in de prijs tot uitdrukking komt. Het mooie van zink is. vindt Peter Schraven, dat je er niets aan hoeft te doen. Als je een object van dit mate riaal gewoon buiten laat staan, wordt het op den duur steeds mooier. Het krijgt een fraai patina. Een zinken wandobject heeft hij daarom eerst maanden buiten op gehangen tot het uiterlijk ervan naar zijn zin was. Daar na kreeg het een plaatsje in huis. Expositie van open haarden Onder de titel 'Het echte vuur' heeft Bouwcentrum Expo in Rotterdam een tentoonstelling ingericht van open haarden en houtkachels. Met de expositie wil het centrum een vrijwel volledig marktoverzicht bieden van zowel klassieke, antieke als zeer moderne uitvoeringen. Ruim twintig deelnemers tonen open haarden en schou wen, houtkachels, tegelkachels en fornuizen. Ook is er aan dacht voor rookgasafvoerkanalen en aanverwante zaken. De tentoonstelling is te bezichtigen tot en met 8 januari in het Bouwcentrum aan het Weena 760; op werkdagen van 8.30 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 4 (Pas65 en kinderen t/m 13 jaar ƒ2). Tafelkunst en kunsttafeltjes Feestelijk velours de panne Niet al te opgedoft maar toch heel feestelijk zie je er uit in een rok of tu niek van glanzend velours de panne, kledingstukken die je met veel kunt combineren. Voor de feestdagen bijvoorbeeld onder de tuniek blouse een witte blouse met brede manchetten en een grote puntkraag en een sierlijke wijde broek. Alles bijelkaar kost je dit 3x39 gulden. De rok kun je combineren met een getreept lurex truitje en een vestje. Dan ben je een tientje minder kwijt en even feestelijk. foto c&a dat je in minder tijd klaar bent. Je bent dus ook minder moe. In de grote woonkeukens uit vroeger tij den legde de huisvrouw (of de keukenmeid) wel zo'n tweehon derd kilometers per jaar af. In een moderne, functioneel ingerichte keuken is dat teruggebracht tot een kilometer of tachtig. Toch nog wel bijna twee marathons, maar door te blijven sleutelen aan de praktische indeling van de werk plekken kan dit getal best nog wat omlaag. THEA WAMEUNK Belangrijk voor de werksnelheid is bij de indeling van de keuken de werkvolgorde. De juiste volgorde maakt het mogelijk achter elkaar door te werken zonder overbodig heen en weer geloop. De meest voorkomende werkzaamhe den zijn: eten voorbereiden, koken en af wassen. Wie rechtshandig is werkt het gemakkelijkst van links naar rechts. Een linkshandige doet het uiteraard in omge keerde richting. In de praktijk blijkt in één richting doorwerken bij de stan daard keukenvoorzieningen niet voor al le werkzaamheden op te gaan. Je bent soms gedwongen van het rechte pad af te wijken. Een beetje water in een pan gieten voor het aardappels schillen, dan moet je meestel van de werkplek naar de kraan een of meer stappen doen. Voor het weggooien van afval is men in veel keukens aangewezen op de afvalemmer in een hoek of in een kastje verderop. Kun je het werkgedeelte in de keuken misschien anders indelen, zodat bij elk onderdeel van de werkzaamheden alles steeds onder handbereik is? Een Nederlandse leverancier van keu kenwerkbladen en spoelunits houdt zich al jaren met dit onderwerp bezig, heeft het traditionele denken over keukenwerk naast zich neergelegd en de keuken- werkzaamheden van vandaag nauwkeu rig geanalyseerd. Belangrijkste conclusie: een standaard antwoord is er niet. Wil je echt functioneel kunnen werken in de keuken, dan moet de werkplek ge heel op de werkwijze en (koopgewoon ten van de gebruiker worden afgestemd. Maar het is wel mogelijk een aantal vuistregels te geven. Om te beginnen dient er een werkplek centraal in het keukenblad te worden ge situeerd. Dat geldt zowel voor een recht Openheid in de keuken spaart tijd. blad als een in L- of U-vorm. Deze wek- plek wordt ingericht voor het voorberei- dep, zoals het schoonmaken en snijden vap groenten of het maken van gehakt ballen, om maar eens wat te noemen. Onder handbereik heb je daarbij een afvalemmer of stortklep nodig en een wateraan- en afvoer met kleine bak voor het snel even iets afspoelen of het vullen van een pannetje. Deze werkplek ligt tussen kookcentrum en spoelcentrum, die beide in het verlengde van het werk centrum kunnen liggen, maar ook elk 'om de hoek', in een U-vormig blad bij voorbeeld. Het spoelcentrum wordt dan gebruikt voor het wassen van groente, het afspoe len van keukengerei. Als niet alleen links maar ook rechts van de spoelbak een afzetgedeelte is, kan men links vuile vaat neerzetten en na het spoelen rechts deponeren. In standaard voorzieningen is meestal naast de spoel bakken) maar één afzetvlak, rechts of links. In deze nieuwe visie op keuken werk wordt de voorkeur gegeven aan een spoelbak tussen twee afzetvlakken. Een andere mogelijkheid om tijd te sparen is de plaatsing van het benodigde keukengerei. In de jaren zeventig wilden we vooral alles achter deuren en in laden opgeborgen hebben, maar daarvan zijn we teruggekomen. Niet alleen omdat we open vakken en rekjes met gereedschap pen veel gezelliger vinden, maar ook omdat je zo alles veel sneller kunt pak ken en weer op de plaats zetten of han gen. Jaren geleden is al eens in Wageningen onderzocht hoe tijdrovend het openen van kastdeuren en laden (en het ook weer dicht doen) eigenlijk is. Wie huis vrouw of huisman van beroep is, zal per dag in de keuken zo'n duizend handelin gen verrichten. Om maar eens wat te noemen: deur open, pak koffie uit de kast, koffiebus pakken, koffie erin doen, bus weer op z'n plaats zetten en deurtje dicht. Elke fase van dit karweitje is een handeling. We hebben er zes, waarvan er twee de deur functie (openen en sluiten) betreffen. Wil je een een mes uit de la pakken (la open, mes pakken, la dicht), dan zijn van de drie handelingen er twee nodig om de la te bedienen. Onderzoekers hebben dit soort gege vens op een rijtje gezet en ze kwamen tot de volgende conclusie: Het uitvoeren van duizend pak- en wegzethandelingen in de keuken kost ruim anderhalf uur, als je steeds een deur of la moet bedienen. Staan of han gen de benodigde spulletjes onder hand bereik (in een open kast of boven het werkblad tegen de wand), dan heb je hiervoor amper een half uur nodig. En houd je dus zo maar een uur over om andere (leukere?) dingen te doen. I ken fruit kun je ook een plant op deze zinken étagère zettenfoto»Qpd Een functionele indeling van de werkcentra in de keuken maakt Rond Zinken tafeltje op driepoot met daarop een 'tafelkunstweiV. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8