nhMl 'Europa en de VN steunen Serviërs' „Bij een flink bedrag hoort een flinke rente." Rwandese vice-president hekelt hulporganisaties Vanaf 1 januari bent u niet meer alleen op het perron. Buitenland Punthoofd van de herrie Russische parlementariërs in plaats van krijgsgevangenen Tsjetsjenië Mexico sluit akkoord met boeren in Chiapas Ja) Een prettige reis. We gaan ervoor. I DINSDAG 6 DECEMBER 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated se Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter UPI United Press Interr Doden op Franse autoweg grenoble» Een kettingbotsing in de Franse Alpen heeft gisteren aan ten minste vijf mensen het leven gekost. Er vielen acht ge wonden. Het ongeluk gebeurde op de autoweg tussen Grenoble en Chambéry. Vijfentwintig personenwagens en twee vrachtwa gens botsten op elkaar. Een aantal auto's vloog in brand. Veel in zittenden raakten beklemd in hun voertuigen. Enkelen van hen kwamen in de vlammen om. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. Kabinet Tanzania ontbonden dar es salaam De Tanzaniaanse president Ali Hassan Mwinyi heeft zijn kabinet ontbonden. Donorlanden en banken hadden Mwinyi onder druk gezet personeelswijzigingen door te voeren in zijn regering, die heeft erkend geld te hebben verduisterd, be lasting te hebben ontdoken en gemeenschapsgeld op dubieuze wijze te hebben uitgegeven. Zweden en Noorwegen, twee be langrijke donors van Tanzania, hebben een deel van hun hulp bevroren. Sinds hij in 1985 aantrad als president, heeft Mwinyi getracht de economie vooruit te helpen door middel van markt gerichte hervormingen. Als dat niet lukt, adopteert een van de douanebeambten het dier. Schönhuber opnieuw afgezet bonn» De voorzitter van de extreemrechtse Duitse Republikaner is door een arbitragecommissie van de partij opnieuw uit zijn functie gezet. Schönhuber was op 1 oktober door het bestuur aan de kant gezet omdat hij op eigen vuist had gesproken over samenwerking met de neo-nazistische Duitse Volksunie. De voormalige SS'er Schönhuber stapte naar de rechter, die bepaal de dat hij voorlopig in functie moest blijven. Een arbitragecom missie van de Republikaner heeft hem nu echter opnieuw aan de kant gezet. Of hij wederom naar de rechter stapt, wist Schön huber nog niet. Balladur wil stappen tegen corruptie parus De Franse premier Balladur heeft gisteren beloofd het parlement te vragen bedrijven voortaan te verbieden financiële bijdragen te verlenen aan politieke partijen. De maatregel is be doeld om de corruptie in de Franse politiek en het bedrijfsleven tegen te gaan. Verscheidene ministers van Balladurs regering zijn de afgelopen maanden door corruptie-affaires in opspraak geraakt en als gevolg daarvan zelfs afgetreden. Spanje neemt Cubaanse vluchtelingen op panama-stad Spanje heeft ermee ingestemd ongeveer honderd Cubaanse vluchtelingen op te nemen die nu door de Verenigde Staten worden vastgehouden in Panama en op de Amerikaanse marinebasis op Cuba, Guantanamo Bay. Dit hebben Spaanse functionarissen gisteren bekendgemaakt. Alleen vluchtelingen met familie in Spanje en die gesteund worden door vluchtelin genorganisaties in Spanje, komen voor asiel in aanmerking. Herdershond als drugkoerier new york Een ondervoede herdershond die de aandacht trok van de douane op het vliegveld van New York, bleek 2,2 kilo co caïne te vervoeren. De drugs waren verpakt in tien condooms in de maag van het dier. De smokkelwaar werd ontdekt toen de hond werd 'doorgelicht' op de luchthaven. Een dierenarts be vrijdde het vierjarige dier, dat zeker twee weken niet was gevoed, van zijn maaginhoud. De politie arresteerde de 22-jarige eige naar uit New Jersey, toen die zijn hond kam ophalen. De herdes- hond wordt, bij gebleken geschiktheid, opgeleid tot speurhond bij de narcoticabrigade. Colombia wil 'drugvliegtuigen' neerhalen bogota De regering van het Zuidamerikaanse Colombia wil in haar strijd tegen de drugmaffia harder optreden. Verdachte vliegtuigen waarvan de bemanning zich niet identificeert, wor den voortaan neergeschoten. De Colombiaanse minister Botero (defensie), kondigde de drastische maatregel gisteren aan. In Colombia zijn vliegtuigjes een gebruikelijk transportmiddel voor het vervoer van verdovende middelen. Zatte kerstman valt door etalageruit londen Een Britse kerstman dronk tijdens het uitdelen van ca deautjes in een winkel zo veel wijn, dat hij aan het eind van de dag door een etalageruit viel. De man vertelde dat hij steeds een •slokje wijn nam om moed te krijgen en een gezond kleurtje. Toen hij na een dag kerstmannenwerk opstond, was hij zo ka chel dat hij pardoes door een etalageruit viel. Zijn bolle buik was voorzien van kussens, zodat de kerstman met de schrik vrij kwam. Brand in ex-parlementsgebouw Iran teheran» Een felle brand heeft vanmorgen ernstige schade aan gericht aan het gebouw dat onder de sjah dienst deed als zetel van het Iraanse parlement. De brand ontstond in het ketelhuis van het gebouw, aldus het persbureau IRNA. Na drie uur kon den zeven brandweerploegen het sein brand-meester geven. Voorwerpen uit de oudheid en kostbare schilderijen heeft men kunnen redden. Het uit het begin van deze eeuw daterende voormalige parlementsgebouw geldt als één van de oudste ge bouwen in Teheran. De hoofdstad van Iran beschikt over maar weinig monumenten. Bosnische president lucht zijn hart op CVSE-top in Boedapest De Bosnische president Izetbegovic heeft Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Rusland er gisteren van beschuldigd tij dens de Joegoslavische burgeroorlog telkens de Serviërs te hebben gesteund. In een 'diplomatieke scheldkanno- nade' suggereerde hij ook dat Rusland meehelpt de Ser viërs te bewapenen, en dat de Verenigde Naties, onder leiding van Frankrijk en Groot-Brittannië, bewust de be legerde stad Bihac aan zijn lot heeft overgelaten. staatshoofd. De meesten van hen beperkten zich tot de gang bare oproep aan de Serviërs het internationale vredesplan te ac cepteren. De Britse premier Major liet doorschemeren dat Groot-Brittannië zijn blauwhel men zal terugtrekken, wanneer hun situatie niet snel verbetert. Nederland voelt daar volgens premier Kok niets voor, al er kende hij dat er makkelijk een 'domino-effect' kan ontstaan wanneer landen die een grote bijdrage leveren aan de VN- macht in Bosnië hun troepen terug halen. Kok zei dat in de wandelgangen van de topconfe rentie, die vandaag wordt voort gezet, druk wordt overlegd over boedapest gpd-ap Izetbegovic deed zijn bittere uitval in Boedapest tijdens de bijeenkomst van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE), waar meer dan vijftig regeringsleiders zich onder andere bogen over de vraag hoe een 'tweede Bos nië' kan worden voorkomen. Izetbegoviz verweet het Westen en de VN dat het met het zen den van humanitaire hulp slechts 'kalmeringsmiddelen' toe heeft gediend tegen de Ser vische agressie. De aanwezige regeringslei ders reageerden nauwelijks op de tirade van het Bosnische een nieuw appèl aan de strij dende partijen een vreedzame regeling te zoeken, de VN zijn werk te laten doen en de huma nitaire hulptransporten door gang te verlenen. Volgens VN-secretaris-gene- raal Boutros Ghali moeten de 'veilige havens' in Bosnië wor den gedemilitariseerd en moe ten hun grenzen worden vast gelegd. Alleen dan zijn de strijd krachten van de Verenigde Na ties in staat ze adequaat te be schermen. De VN-chef leverde in een gisteren uitgebracht rapport kri tiek op de Bosnische regering, door te stellen dat een militair offensief dat deze vanuit Bihac heeft gelanceerd de vernietigen de Servische aanval op deze 'veilige haven' heeft afgeroepen. Als de ene partij in een veilige haven troepen, wapens en mili taire installaties gestationeerd heeft, wekt dat aanvallen op van de andere partij, zo stelde Bout ros Ghali. GROZNY AP-Rtr-AFP De door Rusland als ongrondwettig beschouwde Tsjetsjeense regering vreest een Russische inva sie. De gevechten tussen tussen het regeringsle ger en de oppositie laaiden eind vorige maand plotseling op. Tsjetsjenië stapte in 1991 uit de Russische federatie. De Russische minister Gratsjov (defensie) zei op de militaire basis Mo- zdok, dichtbij de Tsjetsjeense grens, dat Rusland bereid blijft geweld te gebruiken tegen de afvalli ge deelrepubliek als vreedzame middelen niet tot een oplossing van de crisis leiden. Hij zei ook dat alle niet-geïdentificeerde vliegtuigen in het Tsjetsjeens luchtruim zonder waarschuwing wor den neergehaald als Russische inspecteurs ze in de gaten krijgen. De Tsjetsjeense president Doedajev heeft een groep van zeven Russische parlementsleden toe stemming gegeven de plaats in te nemen van Russische krijgsgevangenen. De parlementsle den, onder leiding van de hervormer Grigori Ja- vlinski, kwamen vanmorgen in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny aan. Javlinski zei dat het be langrijkste doel van het verblijf van de parle mentsleden was een mogelijke interventie van Rusland te voorkomen. Rusland steunt de oppositie tegen Doedajev en gaf gisteren toe vorige week luchtaanvallen te hebben uitgevoerd op Tsjetsjeense vliegvelden. londen Loma Bhasin, haar dochtertje Balika en John Repsch krijgen een punthoofd van de herrie. Herrie van vliegtuigen die 's nachts van en naar de Londense luchthaven Heathrow vliegen. Toepasselijk gekleed gingen ze gisteren naar de rechtbank om een verbod op nachtvluchten te bepleiten. Op het bord dat Repsch draagt staat dat de politiek kan rekenen op stemmenverlies als het aantal nachtvluchten niet wordt ingeperkt. FOTO REUTER RUSSELL BOYCE 'Hutu-leger krijgt leeuwedeel van de internationale hulp' BRUSSEL Rtr-AP Rwanda heeft loïtiek op de ma nier waarop de internationale gemeenschap de problemen in het Afrikaanse land aanpakt. Met name de zogeheten niet- gouvernementele organisaties (NGO's) komen er in de ogen van de Rwandese leiding slecht vanaf. Internationale hulporganisa ties houden de naar Zaïre ge vluchte troepen van de voorma lige Rwandese regering op de been door hen voedsel te geven, zei de Rwandese vice-president Paul Kagame gisteren tijdens een toespraak voor de Vrije Universiteit van Brussel. „Het is belachelijk dat zo'n leger in bal lingschap profiteert van de hulp van de internationale gemeen schap", zei Kagame. „De solda ten loïjgen het leeuwedeel van de hulp." Hij riep alle landen van de wereld op om de militairen te scheiden van de overige bewo ners in de talrijke Zaïrese vluch telingenkampen. De honderd duizenden Rwandese burgers in de kampen willen terugkeren naar hun land, maar ze worden door de soldaten gegijzeld, be weerde Kagame. De militairen in Zaïre zijn aanhangers van de vorige rege ring onder president Habyari- mana. De moord op Habyari- mana in april, veroorzaakte een burgeroorlog. De soldaten ont vluchtten Rwanda nadat de op positie de macht had overgeno men. Kagame leidde de rebellen van het Rwandees Patriottisch Front afgelopen juli naar de overwinning. Eerder hadden de opstandelin gen in Chiapas, verenigd in het Zapatista Nationaal Bevrijdings leger, gewaarschuwd voor een nieuw 'bloedbad' als de rege ringspartij haar kandidaat zou beëdigen. De rebellen beschou wen Amado Avendano van de linkse Democratische Revolu tionaire Partij als de eigenlijke winnaar van de verkiezingen. De Zapatisten kwamen op 1 januari in opstand. Daarbij vie len ten minste 145 doden. On danks een op 12 januari over eengekomen staakt-het-vuren wordt in Chiapas nog steeds ge vochten door landeigenaren en boeren. Ook worden er nog re gelmatig moorden gepleegd, klaarblijkelijk in opdracht van grootgrondbezitters. MEXICO-STAD Rtr-AFP-UPI De Mexicaanse regering heeft een akkoord bereikt met rebel lerende boeren in de zuidelijke deelstaat Chiapas. De autoritei ten en de opstandelingen be loofden elkaar elke 'confrontatie en provocatie' te vermijden als donderdag Eduardo Robledo wordt geïnstalleerd als nieuwe gouverneur van Chiapas. De re gering lijkt ook bereid tot maat regelen om in Chiapas de leven standaard te verbeteren en blij vende vrede te bewerkstelligen. Robledo toonde zich bereid om zijn lidmaatschap op te zeg gen van de regeringspartij PRI. Hij wil zo spanningen voorko men en laten zien dat hij 'een onpartijdige gouverneur voor alle inwoners van Chiapas' is. Di Pietro wil Israël heeft hard hoofd ermee stoppen jn vredeskans met Syrië MILAAN Rtr-AFP Onderzoeksrechter Antonio Di Pietro staat volgens Italiaanse kranten op het punt zijn func tie neer te leggen. Hij zou ge noeg hebben van de conflicten met de regering-Berlusconi. Di Pietro werd door zijn onder zoek naar de corruptie in de I politiek en het bedrijfsleven een nationale held. „Di Pietro op de rand van ontslag", luidt de kop van de Corriere della Seradie door gaans bijzonder goed over de Italiaanse justitie is geïnfor meerd. Di Pietro en andere rechters van de operatie Scho- ne Handen hebben gister- J avond vergaderd. Ook zijn I chef, procureur Francesco Sa- verio Borelli, zou volgens een andere krant, II Messagero, van plan zijn af te treden. Volgens de kranten is de on derzoeksrechter de kritiek op zijn werk beu. „Ik hou er niet van te worden gebruikt. Ik heb daar nooit van gehouden", zo heeft Di Pietro na afloop van de vergadering gezegd. De onderzoeksrechters heb ben twee weken geleden ook de holding Fininvest van pre mier Berlusconi op de korrel genomen. Sindsdien zijn ze met de politicus/zakenman in een permanent gevecht gewik keld. BOEDAPEST Rtr Israël geeft de Amerikaanse mi nister Christopher (buitenland se zaken) weinig kans de impas se te doorbreken in het vredes overleg tussen de joodse staat en Syrië. „Ik heb er een hard hoofd in", zei minister Peres (buitenlandse zaken) gisteren in Boedapest waar hij aanwezig is bij de Conferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa .(CVSE). President Hafez al- Assad van Syrië zei eerder dat Damascus nog niet alle hoop op een akkoord met Israël heeft opgegeven. Christopher voert de komende dagen in Syrië en Israël vredesoverleg. Syrië en Israël betwisten el kaar het bezit van de Hoogvlak te van Golan. Israël bezette dit strategische gebied na de Zes daagse Oorlog in 1967. Jeruza lem wil het plateau wel terugge ven, maar verlangt van Da mascus eerst de principe-uit spraak dat Syrië normale be trekkingen met Israël wil. Syrië wil andersom te werk gaan: eerst moet Israël de Hoogvlakte van Golan overdragen, vervol gens kan men gaan onderhan delen over het beëindigen van de staat van oorlog tussen de twee landen. Het afgelopen jaar heeft Israël vrede gesloten met Jordanië, terwijl dat vijftien jaar geleden al gebeurde met Egypte. Ook met de Palestijnen, die in de Gazastrook en Jericho op de Westelijke Jordanoever autono mie hebben gekregen onder het presidentschap van Arafat, werd een akkoord gesloten. Dat dit laatste vredesakkoord werkelijk vruchten gaat afwerpen, wordt van zowel Palestijnse als Israëli sche zijde echter betwijfeld. Een thuisbankier pakt 5,25%, zonder zijn geld vast te zetten. inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,75%* is. Girorekening- ke ni"? houders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis Postbank Kapitaalrekening met bedrag zonder kostén van opnemen. Zelfs doen. Gewoon via hun giroboekje. een eerste minimum inleg van f25.000,- een bedrag boven de f25.000,-, als u dit biedt de ideale combinatie van zeer hoge een maand van tevoren reserveert. wet rente (nu 5,25%*) én alle opnamevrijheid. Hetzelfde principe geldt ook voor het U kunt er namelijk elk willekeurig de Leeuwrekening, waarbij het minimum (020) 591 82 00. Sparen doe je gewoon bij de Postbank. •Rentevergoeding per 23 september 1994. En wie er eerst nog wat meer ovér wil en, belt nu even Postbank Sparen: POSTBANK Met ingang van 1 januari 1995 verandert NS de reisregels. Verderop in deze krant leest u er meer over. Republikeinen als ordinaire straatvechters WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Als ordinaire straatvechters ma ken Republikeinse politieke kopstukken in Washington steeds meer stampei. Een maand geleden veroverden ze in het Congres de meerderheid en sindsdien is er veel veran derd. De Republikeinen gooien, na veertig jaar een parlementai re minderheid te zijn geweest, nu kennelijk alle remmen los. Gisteren werd Newt Gingrich (51) door de Republikeinen aangewezen als nieuwe voorzit ter van het Huis van Afgevaar digden. Kort daarvoor slingerde hij de beschuldiging de wereld in dat 'een kwart van de Witte- Huismedewerkers druggebrui kers zijn'. Bewijs leverde Gin grich niet. Hij sprak van geruch ten die hij van een politiefunc tionaris had vernomen. Over zorgvuldigheid maken de Republikeinen zich na hun nieuw verworven macht geen zorgen. Twee weken leden baarde de aartsconservatieve senator Jesse Helms al opzien met de opmerking dat president Clinton niet geschikt is om op perbevelhebber van het leger te zijn en dat de legerleiding dat ook vindt. Dat bleek niet juist te zijn, maar Helms bond niet in. Integendeel. Een paar dagen la ter zei hij dat Clinton, als hij een legerbasis in Helms' staat Nor th-Carolina zou bezoeken, maar beter een lijfwacht kon meene men. De nieuwe stijl van de Repu blikeinen blijkt dus die van een ordinaire straatvechter te zijn. Natuurlijk viel gisteren iedereen over Gingrich heen. Leon Pa- netta, de chef-staf van het Witte Huis, zei dat Gingrich zich ge draagt „als een buiten zinnen geraakte radiopresentator". Dat was een verwijzing naar de even populaire als rechtse radioman Rush Limbaugh, die er zijn le venswerk van maakt om de Clintons door het slijk te halen. „Als Gingrich namen heeft dan moet hij die noemen en dan worden deze mensen ont slagen", zei Panetta. Maar Gin grich heeft al laten weten dat hij geen bewijzen heeft. Pikant de tail is dat Gingrich, net als Clin ton overigens, heeft toegegeven zelf als student drugs te hebben gebruikt. In het Witte Huis wordt overi gens niet verwacht dat de afge vaardigde uit Georgia, die al een ongeleid projectiel wordt ge noemd, zal inbinden. Gingrich pleegt links en rechts uitlatin gen rond te strooien die er voor al op gericht lijken te zijn om te provoceren. Geen goede eigen schap voor een leider van het Amerikaanse Congres. I

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5