Politiek in paniek over inbraken bij Justitie chi Onze Top 5 van deze week. Rotterdam gaat verslaafden zelf opvangen in RAI<A-Kiak Vanaf 1 januari worden er minder kaartjes in de trein verkocht. Een prettige reis. We gaan ervoor. Woning incestslachtoffer Bonhof compleet vernield Binnenland Scholen mogen hoogte collegegeld zelf bepalen 'Geef GMD-keuringsarts meer vrijheid bij WAO' Vakcentrale haalt scherpe kantjes van looneisen af 99 99 1.99 3.99 4.38 OM vals beschuldigd van blunders Mannen zouden stiefvader voor geld van verzekering hebben gewurgd Met ingang van 1 januari 1995 verandert NS de reisregels. Verderop in deze krant leest u er meer over. Marihuana gaat in rook op arnhem» In de vuilverbranding in Duiven bij Arnhem is gisteren 18.000 kilo marihuana verbrand. De drugs werden vrijdagavond nabij Zundert in beslag genomen door de politie Gelderland- Midden. Bij die actie zijn zeven verdachten aangehouden. Vol gens de politie is een 37-jarige Arnhemmer het brein achter het transport en andere transacties met grote partijen verdovende middelen. foto cpd henk rodrigo Beatrix en Claus naar Jordanië den haag Koningin Beatrix en prins Claus zijn gisteren vanaf het marinevliegveld Valkenburg vertrokken naar Jordanië voor een driedaags staatsbezoek. Het regeringsvliegtuig maakte een tussenstop op het Griekse eiland Rhodos, waar de koningin ove rigens geen officiële activiteiten ondernam. Het koninklijke paar is vanmorgen doorgevlogen naar de Jordaanse hoofdstad Am man waar het rond de lunch zou aankomen. 6.500 kilo drugs gevonden in Andijk anduk Bij een huiszoeking in Andijk heeft de politie gisteren 6.500 kilo marihuana met een straatwaarde van ruim twaalf mil joen gulden gevonden. Dat heeft de politie gisteren bekendge maakt. De drugs werden gevonden in een schuur achter de wo ning waar de politie na een tip een inval deed. Een 31-jarige be woner van het doorzochte huis is aangehouden. De drugs zijn gisteren meteen verbrand in de Alkmaarse vuilverbranding. De inboedel van het huis van Joke Bonhof, oprichtster van het landelijke Steunpunt voor Seksueel Misbruik, is zondag avond door onbekenden kort en klein geslagen. Volgens Bonhof bedraagt de schade ruim een ton. Haar echtgenoot heeft een beloning van tienduizend gul den uitgeloofd voor tips, die lei den tot de opsporing van de da ders. De vernielingen moeten zijn aangericht tussen half zes en negen uur, toen er niemand thuis was. Vrijwel het gehele in terieur van de woonkamer en slaapkamers is vernield.^ Het meubilair werd kapotgeslagen, antieke klokken en vazen gin gen aan diggelen, het behang werd besmeurd en kleding werd bewerkt met bleekwater. Verder werden alle kranen opengezet, zodat de houten vloeren blank kwamen te staan. Muren en deuren werden met zwarte verf beklad. Eén van de zoons van Bonhof ontdekte de ravage als eerste. Bonhof zegt dat ze de laatste tijd regelmatig telefonisch is bedreigd. De be dreigingen zouden hebben te maken met de publikatie van haar zwartboek over incest. DINSDAG 6 DECEMBER 1994 Hogescholen en universiteiten mogen zelf de hoogte gaan be- paleh van het collegeld dat zij vragen van studenten die geen recht (meer) hebben op studie financiering. Voor deeltijd-stu denten kan het collegeld daar door fors dalen, maar voor de 'eeuwige' student kan het be- I drag juist flink stijgen. De mi- nisters Ritzen (onderwijs) en Van Aartsen (landbouw) heb ben hiertoe gisteren een voor stel aan de Tweede Kamer ge zonden. Het collegegeld bedraagt nu 2.250 gulden per jaar. Voor deeltijd-studenten (zo'n 60.000) zou het bedrag volgend studie jaar 1.700 gulden worden. Door de voorgestelde wetswijziging wordt dat echter minimaal 750 gulden per jaar. De verlaging is bedoeld om het studeren in de avonduren te stimuleren. Daarentegen mogen universi teiten en hogescholen studen ten die langer studeren dan de termijn waarvoor het recht op studiefinanciering bestaat (de cursusduur plus één jaar, totaal meestal vijf jaar) een hoger col legegeld in rekening brengen dan het minimum van 2.250 gulden. De instellingen in het hoger onderwijs kunnen door de voor gestelde versoepeling in de wet zelf bepalen hoe ze de bezuini gingen van twintig miljoen gul den voor 1995 en 69 miljoen gulden na 1996 opvangen. Deze korting op het budget is nog een erfenis van het oude kabi net. Criminelen strooien met geheime politie-informatie PvdA en CDA hebben om spoedoverleg met minister Sorgdrager van justitie gevraagd over de inbraken bij het Amsterdamse parket en de officier van justitie mr. J. Va- lente waarbij zeker vijftig computerschijfjes met geheime politie-informatie blijken te zijn gestolen. De fracties zijn als de dood dat misdaadbenden de komende maanden alle gestolen informatie rondstrooien om zo hun straf proces te beïnvloeden. De Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking zei vrijdag in een interview met NRC Han delsblad dat er geen vijf, maar vijftig floppies waren gestolen bij officier van justitie Valente. Op de floppy's staan namen en adressen van politie-informan- ten en gegevens over inkijkope raties. Vrakking onthulde dat al vanaf 1991 regelmatig gegevens bij het openbaar ministerie worden gestolen door benden. Het CDA vindt dergelijke uit latingen buitengewoon onver standig. „Dit is een zielige huil bui van Vrakking. Hiermee be moeilijkt hij de opsporing alleen maar verder", aldus woordvoer der Van der Heijden. Een deel van de gestolen in formatie is naar buiten geko men in een beroepszaak tegen een voormalige autocoureur uit Blaricum die wordt verdacht van drugsmokkel. Volgens de drugbaas is de politie in zijn zaak ongeoorloofd te werk ge gaan bij het verzamelen van be wijs. De president van het Am sterdamse Gerechtshof heeft af gelopen zaterdag met de han den in zijn haar gevraagd om een onderzoek naar de gebruik te politiemethoden. Kamerleden Kalsbeek en Van der Heijden zijn geschrokken over de omvang van de hoe veelheid gestolen materiaal. Daarom willen ze ook meer in fo rmatie van Sorgdrager. Bo vendien willen ze weten wat de minister doet om aan dergelijke intimidaties een einde te ma ken. Ze maken zich ook zorgen over de pogingen van criminele organisaties leden van het OM in diskrediet te brengen en hen het werken onmogelijk te ma ken. Kalsbeek zei vanmorgen voor de radio dat ze het geen goede zaak vindt dat officieren van justitie vertrouwelijke infor matie thuis bewaren. De Nederlandse orde van ad vocaten zal nog deze maand 'in het belang van het gezag van de rechtspraak' overleg voeren met het OM over het gebruik van gestolen justitie- en politiedo- cumenten door advocaten. De ken De Waard van de Orde zegt dat advocaten dergelijke infor matie weliswaar moeten ge bruiken ('dat is hun taak') als dit in het belang is van hun cliënt, maar deze gegevens ook ver trouwelijk bij de rechter of het OM kunnen aandragen. De Waard vindt nieuwe ge dragsregels niet nodig. „Een ad vocaat mag geen bemoeienis hebben bij het stelen van stuk ken of andere misdrijven." Vol gens hem was de zaak nooit door de autocoureur naar bui ten gebracht als de politie zich niet had bediend van illegale opsporingspraktijken. Voormalig voorzitter Wieren- ga van de gelijknamige com missie die de IRT-affaire onder zocht, adviseert de parlementai re enquêtecommissie voor de opsporingsmethoden snel een aantal problemen bij de kop te pakken. „De commissie-Van Traa zou bepaalde zaken voor rang kunnen geven. Je kunt er gens een jaar over doen, maar je kunt ook afspreken een aantal dingen in een maand te doen." In het TV-programma NOVA opperde Wierenga verder de suggestie dat rechters in beslo ten zitting nagaan welke opspo ringsmethoden politie en Justi tie hebben gebruikt. In het bui tenland gebeurt dat volgens hem ook. Het voordeel daarvan is dat de rechter niet voor ver rassingen komt te staan, zoals in de zaak tegen de drugbaas. WAO-artsen moeten de vrijheid krijgen om werknemers met een dodelijke ziekte een volledi ge WAO-uitkering te geven. Dat is een van de belangrijkste ad viezen uit een intern rapport van de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) aan hetGMD-bestuur. Het rapport brengt de 'schrij nende gevallen' in kaart. Dat zijn werknemers die wel ernstig ziek zijn maar die sinds de De vakcentrale FNV zet het be leid voor loonmatiging door. De aangesloten bonden zullen vol gend jaar 'bij voorkeur' geen hogere looneisen stellen dan 2,25 procent. Ook de Bouw- en Houtbond FNV kan zich in die formulering vinden. Dat blijkt uit de definitieve voorstellen waarmee de FNV-bonden de CAO-onderhandelingen van 1995 ingaan. Begin vorige maand zette de Bouw- en Houtbond FNV onder druk van haar leden de loonma tiging op losse schroeven. In de Bondsraad (het parlement van nieuwe keuringsnormen zijn in gevoerd geen recht meer hebben op een WAO-uitkering. Voor het idee van D66 om een een lijst op te stellen met chronische ziekten die zonder meer recht geven op een WAO- uitkering voelen de GMD-on- derzoekers niet veel. Dat zou de terugkeer van WAO'ers naar de arbeidsmarkt te veel belemme ren. Wel willen de onderzoekers dat het moeilijker wordt chro nisch zieken te ontslaan. de bond) eisten de leden dat de bond zou inzetten op een loon eis van 3,5 procent. Werkgevers in de bouw zouden alleen aan die looneis kunnen ontsnappen door 'spijkerharde garanties' af te geven over de werkgelegen heid. Van die eisen zijn nu de harde kantjes afgeslepen. In de Fede- ratieraad van de FNV ging de Bouw- en Houtbond FNV giste ren akkoord met de formulering dat bij voorkeur geen looneisen worden gesteld. Ook niet in winstgevende bedrijven waar geen afspraken over werkgele genheid mogelijk zijn. 't Blijft gissen Perron Nul dicht Peper belooft nachtopvang voor vijftig junks v()or ver(Jachten o m. o den haag »gpd De twee RARA-verdachten Krik- ke en Müter zijn nog niets meer te weten gekomen over de be schuldigingen tegen hen. Justi tie weigert 'in belang van het onderzoek' het volledige dos sier ter inzage te geven. De raadsvrouw van de free lance-journalisten, mr. T. Prak ken, betoogde gisteren voor de Haagse rechtbank dat dal in strijd is met het Europees Ver drag voor de rechten van de mens en het Wetboek van Straf vordering. De raadkamer beslist binnen enkele weken of de ver dachten hun strafdossier toch mogen inzien. Krikke en Müter eisten ook van officier van justitie mr. F. de Groot dat hij zich onthoudt van uitpraken over hen en eerder gedane beschuldigingen intrekt. De twee onderzoeksjournalisten worden ervan verdacht lid te zijn van de verboden terreuror ganisatie RARA die onder meer aanslagen heeft gepleegd op het huis van voormalig staatssecre taris Kosto en het ministerie van sociale zaken. Volgens Prakken is het 'vaag heid troef in de zaak. „Soms krijg je bepaalde stukken niet omdat er iets in staat over me deverdachten die ze nog moe ten aanhouden. Maar nu zijn al le stukken weer achtergehou den." Krikke en Müter zeiden giste ren dat de verdachtmakingen van Justitie voor hen het effect hebben van een beroepsverbod. Menig opdrachtgever trekt zich terug of zegt te willen afwach ten tot er meer duidelijkheid over de aantijgingen is. Rotterdam gaat een tijdelijke nachtopvang creëren voor naar schatting vijftig dakloze drugge bruikers, die nu nergens naar toe kunnen. Een projectgroep onder leiding van burgemeester Peper heeft daarvoor twee pan den in Rotterdam op het oog. „Deze opvang zal gepaard gaan met enige drang en be schutting", zo kondigde Peper gisteren aan. Details wilde hij niet kwijt, maar hij zei wel dat de opvang mogelijk komende week wordt geopend en niet in de omgeving van het Centraal Station zal komen. De aanpak van overlast door verslaafden heeft de hoogste prioriteit in de Maasstad gekre gen, omdat Perron Nul gisteren is gesloten. In Sinterklaas-kos tuum nam dominee Visser af scheid van zijn geesteskind. Dat werd in 1987 geboren uit medegevoel met de drugver slaafden, maar het bezweek dit jaar aan zijn onstuimige groei. Deze zomer besloot de Rotter damse predikaijt samen met burgemeester Peper dat het af gelopen moest zijn met deze opvang. Als vrijplaats voor ge middeld zeshonderd harddrug cliënten veroorzaakte Perron Nul meer problemen dan het oploste. Visser kondigde gisteren de oprichting aan van een 'flying terminal', een mobiele opvang die verschillende standplaatsen kan krijgen. Details wilde de do minee nog niet geven. Volgens GGD-directeur F. Sturmans streeft Rotterdam nu naar een reeks voorzienin gen die samen een duurzame oplossing bieden voor de over last van drugverslaafden. Hij zegt desgevraagd dat in de Maasstad vooralsnog geen maatregelen op komst zijn die speciaal zijn gericht op gebrui kers van crack, gekookte cocaï ne. De drughulpverlening, met inbegrip van dominee Visser, beschouwt deze groep als onge motiveerd en daardoor niet te helpen. De kosten die in eerste aanleg zijn gemoeid met de vervangen de hulp voor Perron Nul bedra gen ongeveer drie miljoen gul den. Daarbij komt de inzet van honderd politiemensen, die de korpsleiding voor een langere periode heeft toegezegd. Zo hoopt de projectgroep uitwaaie ring van de voormalige Perron Nul-klanten over Rotterdam te voorkomen. w L2T Ctl Boterhamworst, dikke plak of dun gesneden, verpakt, 100 gram Ctl Appelcompöte, pot 360 gram Nutricia Chocomel, vol of halfvol, pak of fles 1 liter Delacre Delichoc, melk, puur of wit, 2 pak 150 g 3 halen, 2 betalen: Pepsi Cola, -Light -Max of -Light cafeïnevrij 3 flessen a 1.5 liter naar keuze &&T Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 december a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Onderzoekers lichten 'missers' door Justitie wordt in de media vaak vals beschuldigd van vormfou ten en blunders. Lang niet alle gesignaleerde fouten, waardoor verdachten moeten worden vrijgelaten, zijn echter de schuld van het openbaar minis terie (OM). Bovendien worden in de media soms 'missers' be schreven die uiteindelijk hele maal niet verkeerd afliepen. Dat blijkt uit onderzoek van C. Brants (strafrechtdocent aan het Willem Pompe Instituut), H. van de Bunt en M. Kommer (respectievelijk hoofd van het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatiecentrum van Justitie en de programmacoör dinator daar). Hun bevindingen staan in het laatste nummer van Proces, het maandblad voor be rechting en reclassering. Bij het onderzoek bekeek het team het verschijnsel vormfou ten in de periode tussen 1985 en begin 1994. Het aantal echt geruchtmakende zaken bleek daarbij betrekkelijk gering. Het delijk maar 23 overbleven. „De aanhoudende berichten over ernstige tekortkomingen van het OM en de omvangrijke pu blieke verontrusting daarover betroffen dus slechts een gering aantal zaken. Veel van de als vormfout van het OM aange duide kwesties bleken boven dien bij nader inzien niet aan het OM te kunnen worden toe gerekend of zelfs geen vormfout te zijn", aldus de onderzoekers. Toch groeiden dergelijke 'vormfouten' volgens hen in de berichtgeving daarover uit tot blunder, misser of groot schan daal. „Hierdoor is de onvrede over Justitie zonder twijfel ge voed en versterkt", aldus het drietal. Volgens het onderzoek is het OM 'slachtoffer' geworden van 'steeds kritischer wordende' journalisten. Maar ook de zelf ingestelde openheid van het OM is niet goed. De te gulle blik in de keuken betekende volgens het onderzoek dat fouten kon den worden ontdekt. Ook de veranderde aandacht voor cri minaliteit is volgens de onder zoekers debet aan het slechte imago van het OM. „Justitie is een crimefighter geworden en de vormfout werd daarmee een nederlaag voor de rechtshand having. Bovendien is het de po litie die in de jaren negentig de expertise om georganiseerde criminaliteit te bestrijden in toenemende mate opeist." Der de factor voor de 'slechte pers' voor het OM is haar eigen, slechte tegenspel. Waar journa listen zich ontpopten als ont hullers of justitiespecialisten, gaat het OM vaak niet handig om met de pers. Officier eist veertien jaar tegen broers utrecht »gpd-anp Voor het vermoorden van hun stiefvader hoorden twee Utrechtse broers gisteren veertien jaar ge vangenisstraf tegen zich eisen. Officier van justitie mr. Y. Kruyer acht bewezen dat de broers (18 en 27 jaar) samen met een 33-jarige Schiedammer de 43-jarige man hebben vermoord. Tegen de Schiedammer werd gisteren negen jaar geëist. Tegen de 57-jarige moeder van de jon gens en ex-echtgenote van het slachtoffer eiste de officier voor de Utrechtse rechtbank tien jaar cel wegens medeplichtigheid aan de moord. De zoektocht van de rechtbank naar de waar heid was er niet gemakkelijk op gemaakt. Het lij vige dossier over de zaak staat bol van de tegen strijdigheden. De verdachten hebben voortdu rend geprobeerd elkaar zwart te maken, wat soms tot'emotionele taferelen leidde tussen verdachten en familieleden op de tribune. Rode draad door het strafproces was de levens verzekeringspremie van bijna twee ton. Na een schijnhuwelijk tussen de 57-jarige moeder van de broers en het slachtoffer, dat was gesloten om voor hem (Surinamer van geboorte) een verblijfs vergunning te krijgen, sloot het echtpaar een ver zekering op zijn leven af. Als de man vöör 2000 zou overlijden, kreeg de vrouw twee ton. Het plan om de man om het leven te brengen, werd op 23 september in het Tsjechische Vrazkov uitgevoerd. Na omzwervingen in de Oekraïne, waar ze onder meer mensen naar het Westen smokkelden, reden de broers door Tsjechië. Op een parkeerplaats bij Vrazkov wierpen zij en de Schiedammer zich op het slachtoffer. Zij ver moordden hem met blote handen en gooiden het lichaam uit de auto. Daarna reed het drietal terug naar Nederland. Direct daarna probeerde de fa milie het geld van de verzekering los te krijgen. Volgens officier Kruyer hebben de drie mannen tijdens de reis plannen beraamd om de stiefvader om het leven te brengen. Hij baseert zich op de eerste gedetailleerde verklaring die de jongste broer vlak na zijn aanhouding bij de politie heeft afgelegd. Deze verdachte heeft op de zitting toegegeven bij de moord betrokken te zijn geweest, maar hij schoof de schuld vooral op de Schiedammer. Maar die zegt juist dat hij de moord heeft willen verhinderen. De oudste broer zegt zelfs dat hij er helemaal niet bij was.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3