'Het bestuur heeft geen geduld gehad' Vader Boris begint aan tweede jeugd Van Diemen wil LeMond achterna Pint Langeveldvan tot held Sport Van Gaal moet nog drie namen invullen DINSDAG 6 DECEMBER 1994 Ontslag komt hard cum bij Wim van Zwam Vervolg van voorpagina De bom is gebarsten bij ARC. De zaterdageersteklasser heeft hoofdtrainer Wim van Zwam ontslagen. Gister avond maakte het bestuur bekend deze 'ingrijpende maatregel' te hebben genomen in de hoop op betere re sultaten. ARC behaalde deze competitie slechts zes pun ten uit elf wedstrijden en staat daarmee onderaan in de eerste klasse A. Jeugdtrainer Aad Koren neemt het werk van Van Zwam tijdelijk over. Dat deed Koren al eerder toen ARC Jan Kroese aan de kant zette. alphen aan den run om daar op te wachten. We hebben er als groep keihard aan gewerkt. Ik weet dat de punten eraan komen. Zelfs al staat de kantinejuffrouw voor de groep. Het is zuur dat het bestuur nu voor de gemakkelijkste weg heeft gekozen." De trainer sprak gisteren met de spelersgroep, die daarvoor met het bestuur om de tafel zat. „Eén ding wil ik daarover wel zeggen: de spelersgroep wilde met mij door. Die heeft ook stomverbaasd en heel kwaad De 38-jarige Wim van Zwam verloor zaterdagmiddag met zijn ploeg thuis van Heerjans- dam. De volgende ochtend kreeg hij een telefoontje, dat het bestuur in een vergadering had besloten geen gebruik meer te maken van de diensten van de Het bericht kwam niet onver wacht, maar het kwam wel hard aan bij de oefenmeester uit Bleiswijk, die terughoudend wil zijn in zijn reactie. „Want het belangrijkste is dat de rust weerkeert in de ploeg. Die moet zaterdag gewoon winnen van Zwart Wit '28. Bovendien moet ik de zaak nog afhandelen met het bestuur." Volgens de trainer, die aan zijn tweede seizoen bezig was in Alphen, was het al geruime tijd onrustig. Invloedrijke mensen binnen de club vonden dat de punten te lang uitbleven. „Ik had het gevoel dat we op een keerpunt waren. Maar het be stuur heeft geen geduld gehad Van Zwam trad vorig jaar in dienst bij de Alphense vereni ging. Het eerste seizoen verliep niet al te voorspoedig, want tot aan het einde van de competitie vochten de Alphenaren tegen degradatie. De hoofdtrainer ver lengde al in een vroeg stadium het contract met de club, hoe wel er ook belangstelling was van andere verenigingen. Zo kreeg Van Zwam een aanbie ding van Kozakken Boys. De Bleiswijker koos er echter voor om bij ARC te blijven. Voor zijn Ajax deelt 50.000 vlaggen uit - amsterdam edwin struis gpd-verslaggever Ze worden vaak vergeleken met 'godenzonen', maar gisteren bleek dat de Ajacieden ook menselijke trekjes vertonen. Vriendelijk doch dringend vroe gen ze coach Louis van Gaal of de sinterklaasavond in huiselij ke kring mocht worden doorge bracht en niet in het trainings kamp ter voorbereiding oip de Champions League-wedstrijd tegen AEK Athene. Van Gaal vond het goed. Zodat het elftal pas vandaag z'n intrek nam in het onderkomen in Egmond aan Zee. „Maar alleen omdat we al ge plaatst zijn voor de kwartfinale, anders had ik er waarschijnlijk anders over gedacht", legde Van Gaal uit. „Aan de andere kant moet ik er rekening mee hou den dat in onze groep veel va ders zitten. Ik beschik over een heel vruchtbare selectie." Wat de samenstelling van de selectie betreft voor de wed strijd tegen AEK is Van Gaal er nog niet helemaal uit. Dertien namen heeft hij al op papier staan (Van der Sar, Reiziger, Blind, Rijkaard, De Boer (2x), George, Seedorf, Litmanen, Overmars, Grim, Kluivert en Van Vossen), voor de overige drie plaatsen komen vier spelers in aanmerking. Dat viertal (Wooter, Oulida, Van den Brom en Bogarde) treedt vanavond met het tweede elftal in het strijdperk tegen Utrecht 2. Het Ajax-bestuur probeert KNVB plaatst 'rectificatie' in bondsblad gevoel was het karwei daar nog niet geklaard. Bovendien had hij het naar zijn zin in Alphen aan den Rijn. Een probleem was wel dat twee steunpilaren aan het einde van vorig seizoen stopten: René Lammers en Jan Wouters. Bo vendien stapte Jacques Key over naar Alphense Boys. Van Zwam probeerde dat op te vangen door enige spelers aan te trek ken, onder wie Marco Dijkhui zen, die hij nog kende uit zijn tijd bij Quick Boys. Dijkhuizen moest wat 'Amsterdamse bluf in het spel van ARC brengen. De verwachtingen waren dan ook niet al te laag gespannen. ARC durfde zelfs wel te gokken op een periodetitel. De resulta ten vielen echter vanaf het be gin tegen. De eerste paar wed strijden leek de verdediging niet goed op orde, later werd het spel beter en bleek ARC soms vooral de factor geluk te missen. Van Zwam wist dat er aan de poten van zijn stoel werd ge zaagd. „Na vijf competitiewed strijden heeft al iemand die heel belangrijk is binnen de vereni ging legen me gezegd: 'Ja Wim, je begrijpt dat je eruit gaat als het zo doorgaat'. En bestuursle den vroegen hoe veel geduld ze nog moesten hebben. Ik heb er niet over gepraat, ik heb gepro beerd het zelf op te lossen. Maar dat kon alleen maar door punten te halen. Dat is niet ge lukt. Het rommelde al weken. Ik heb er de afgelopen nachten niet wakker van gelegen. Maar SCOREBORD PRIJSVRAGEN WjfTl v ik dacht er wel aan voordat ik insliep en meteen ook als de wekker ging. Het liet me geen moment los." De 38-jarige trainer was in het seizoen 1991/92 werkzaam bij Quick Boys. Hoewel de Katwij- kers onder Van Zwam bijna al les viel, beperkte de club het dienstverband tot één jaar. Daarvoor trainde hij GVW en Honselersdijk. Van Zwam voetbalde zelf bij FC Wageningen, Bennekom, Nieuw Lekkerland en Soccer Boys in zijn woonplaats Bleis wijk. zoeterwoude tim brouwer de koning Adrie van Diemen hoopt op een spoedige hereniging met Greg LeMond. Als de teruggetreden Amerikaanse wielervedette er op korte termijn in slaagt spon sors te vinden voor een wieler ploeg. reist zijn Zoeterwoudse trainer hem achterna naar de Verenigde Staten. „Dan ga ik één of twee jaar training verzor gen voor de ploeg van Le Mond", aldus Van Diemen. „Maar mocht Greg geen spon sor vinden, dan zal het onder linge contact wel wegebben." De 33-jarige ihspanningsfy- sioloog, die de Amerikaanse coureur de afgelopen twee sei zoenen van trainingsschema's voorzag, heeft het besluit van LeMond om te stoppen met wielrennen zien aankomen. „Na de Tour de France heb ik uitgebreid met hem gesproken. Voor een renner die onvoorstel bare vooruitgang kon boeken, duurde zijn herstel mij veel te lang. Ik heb hem aangeraden om zich bij een toxicoloog te la ten onderzoeken op loodvergif- tiging." Onderzoek leerde LeMond dat een zeldzame spierziekte, mogelijk een gevolg van een jachtongeluk in 1987 (35 stukjes hagel in zijn lichaam), hem be lemmert om topprestaties te le veren. Van Diemen: „Bijzonder verdrietig dat Greg daardoor moet stoppen met wielrennen. Zelf vind ik het ook jammer, want het is fantastisch om met zo'n kerel te werken. Je moet eens weten wat hij ervoor over heeft gehad om zijn oude ni veau te bereiken. Hoewel hij niets liever wil dan thuis bij zijn gezin zijn, gunde hij zich daar voor alleen met Kerstmis en Oud en Nieuw de tijd. Omdat hij de laatste jaren niet best presteerde, wordt hij in Europa ondergewaardeerd. Maar in de Verenigde Staten is hij met zijn drie Tour-zeges en twee wereld titels bijna onsterfelijk." LeMond, afkomstig uit een land zonder grote wielertraditie, schroomde nooit om nieuwe wegen in te slaan. Als 'nieuw lichter' onderwierp hij zich in de herfst van zijn loopbaan aan de op wetenschappelijke leest geschoeide trainingsschema's van Van Diemen. In Nederland durft vrijwel niemand die stap te zetten. Alleen Gerrit de Vries van de ploeg van Jan Raas volgt de richtlijnen van de Zoeter- woudenaar. „Hier wordt geen structureel onderzoek naar het begeleiden van wielrenners ver richt. Daardoor raak ik gedemo tiveerd." Van Diemen kreeg daarente gen wel verzoeken om in de Verenigde Staten te komen wer ken. „Ook al heb ik een baan en een gezin, ik ben niet getrouwd met Nederland. Het is vechten tegen de bierkaai. Er loopt heel wat half gaar volk rond in de wielrennerij, louche trainers en soigneurs, al zijn er natuurlijk uitzonderingen. LeMond daar entegen weet wat er in de we reld gebeurt, niet alleen met be trekking tot de wielersport." Of de oud-coureur annex za kenman LeMond erin slaagt de financiering van een nieuwe wielerploeg rond te krijgen, be twijfelt Van Diemen echter. „Hij heeft het tij momenteel tegen. Lukt het hem niet, dan gaat hij aan de slag als TV-verslaggever. Dan beperk ik mij tot het leve ren van een bijdrage aan een Engelstalig boek over LeMond. Als dat aanslaat, zal het pok wel in hetNederlands worden ver taald." van de laatste groepswedstrijd, die van alle spanning is ont bloot doordat Ajax eerste wordt in poule D en AEK laatste, nog wat moois te maken. Zo heeft de club 50.000 vlaggen besteld, die bij de toegangspoorten van het uitverkochte Olympisch sta dion zullen worden uitgedeeld. Verder heeft de club oud-speler Rob Alflen uitgenodigd om de wedstrijd bij te wonen. Het ligt in de bedoeling dat in de rust op grootse wijze afscheid wordt genomen van de speler, die vo rig seizoen werd afgekeurd voor het bedrijven van betaald voet bal. Het bestuur hoopt niet op een herhaling van .de onver kwikkelijkheden tijdens het duel tegen Austria Salzburg. Toen miste een vuurpijl op een haar na een van de grensrechters en ontplofte er een bom op de tri bune die een tienjarig jongetje een flink gat in het dijbeen be zorgde. Het leverde Ajax een boete op van de UEFA van 35.000 gulden. „We hebben die avond op de rand van de afgrond gebalan ceerd", aldus voorzitter Michael van Praag. „We hebben in over leg met de politie besloten om strenger op te gaan treden te gen bezitters van vuurwerk. Zwaardere straffen en intensie vere controle, daar zal het op neerkomen. Omdat dat wat meer tijd kost, zullen de men sen rekening moeten houden met wat vertraging bij het bin nengaan van het stadion." Becker een van de favorieten in Miinchen gpd-verslaggever Het is de organisatie poenerige Miinchen wfederom gelukt om de beste tennissers van de we reld te contracteren. En dat heeft vooral te maken met het prijzengeld: ruim tien miljoen gulden ligt er klaar in de Olympiahalle. Een kwart van de goudschat is voor de win- Boris Becker moest tot twee jaar geleden niets hebben van het 'immorele evenement', maar de Duitser blijkt tegen woordig niet meer zo aan principes vast te houden. Zo doende begint hij vandaag als één van de favorieten aan het toernooi om de Grand-Slam- cup. Het feit dat zijn nieuwe raadgever Axel Meyer-Wölden de grote organisator van het festijn is, zal wel iets met zijn aanwezigheid in Zuid-Duits- land te maken hebben. 'Bye, bye, Boris'. De Duitse media hadden al afscheid van hem genomen. Eind vorig jaar verscheen in menig tijdschrift zijn levensverhaal. Boris Bec ker werd vader en zou het daarom even iets rustiger aan gaan doen. De journalisten vreesden echter dat zijn loop baan nu definitief voorbij was en wezen naar andere 'grote' tennisvaders die bepaald niet beter gingen spelen nadat ze gezinsuitbreiding hadden kre gen. Zagen John McEnroe, Mats Wilander en Jimmy Con nors niet het betrekkelijke van hun sport in na de geboorte van hun kind. Dat laatste gold zeker ook voor Becker, maar de geboorte van zijn zoon lijkt de 'rode Ba ron' uit Leimen juist te moti veren om als tennisser nog éénmaal het hoogst haalbare te bereiken. De drievoudige Wimbledon-kampioen is in de tweede helft van 1994 herbo ren en thans gretiger dan ooit tevoren. „Ik heb een verfris sende douche gehad en weer honger naar meer titels", ver telde de pas 27-jarige Becker vorige maand na zijn sterke optreden tijdens de ATP-Mas- ters in Frankfurt, waar alleen Pete Sampras te sterk bleek. Vooral zijn vrouw Barbara Feltus en niet te vergeten zijn nieuwe coach Nick Bollettieri hebben volgens de Duitser een belangrijke rol gespeeld bij zijn 'come-back'. „Door de re latie met mijn vrouw kreeg ik in feite nieuwe kracht", aldus Becker. „Als je na een paar jaar tennissen de meeste doe len die je wilde bereiken, ook daadwerkelijk hebt gehaald, ga je toch op zoek naar nieuwe uitdagingen. En die liggen dan meestal in je privé-leven, want je kunt toch maar een paar keer Wimbledon of de US Open winnen". „Je ziet dat bij veel topspe- lers gebeuren die ongeveer op de helft van hun loopbaan zijn. Voor mij was het op een gegeven moment erg belang rijk dat ik een gezin kreeg, zo dat er na mijn tenniscarrière iets is waarop ik kan terugval len. Dat is me gelukt en daar door ben ik geestelijk tot rust gekomen. Als ik Barbara niet had ontmoet, was ik nu waar schijnlijk al gestopt." Ook de inbreng van kam pioenenkweker Bollettieri, de ex-coach van André Agassi, is bij de opleving van Becker van groot belang geweest. „Nick hoefde mijn forehand of ser vice niet te verbeteren. Ik had iemand nodig die me moti veerde, die me positief liet denken, zodat ik op de baan alles gaf. Nick is daarin een ex pert. Ik ben erg tevreden over onze samenwerking. Tot nu toe hebben we aardige succes sen geboekt en ik verwacht dat er komend jaar nog meer bij komen." Die successen lagen echter vooral op het mentale vlak. Becker won in 1994 'slechts' vier toernooien (Milaan, Los Angeles, New Haven en Stock holm) en kan niet een echt in drukwekkende Grand-Slam- staat overhandigen. Tijdens de Australian Open speelde hij huisvader en op Roland Gar ros en in New York verloor hij in de eerste ronde. Alleen op Wimbledon, rn zijn huiska mer, werd duidelijk dat Becker nog geen afscheid in gedach ten heeft. Hij reikte tot de hal ve finales, waarin hij verloor van Goran Ivanisevic. Deson danks schaarde hij zich dit jaar weer onder de beste tien ten nissers van de wereld en sluit hij het jaar zelfs af als de num mer drie van de ranglijst. Op die plaats hoort Becker momenteel ook thuis. In Frankfurt heeft hij vorige maand weer eens laten zien dat hij een prachtige tennisser is, een geboren kampioen. Het probleem met 'Boom Boom' Boris zal echter altijd blijven dat hij te veel filosoof is om als tennisser het maximale te be reiken. Boris Becker kijkt niet erg vrolijk als hij een shirt verwisselt in de hal ve finale op Wimbledon, die hij zou verliezen van Goran Ivanisevic. ARCHIEFFOTO EPA b van der zanden Pim Langeveld maakt snel naam bij de KNVB. De voetbal bond komt in de laatste afleve ring van het officiële orgaan Voetbal Totaal bijna kolommen te kort om de talenten van de Katwijk-speler uit te meten. En kele weken geleden werd de middenvelder in hetzelfde blad nog afgeschilderd als een man die regelmatig bijeenkomsten van drugsverslaafden bezoekt. De opmerkelijke ommezwaai van de voetbalbond heeft uiter aard een reden. Schrijver Jaap Wagenaar van Voetbal Totaal was zich in een van de vorige nummers te buiten gegaan aan een vreemde gedachtenkronkel. De auteur beschreef Langeveld in een artikel over de derby Quick Boys - Katwijk. Wagenaar meldde dat Langeveld 'oogde als een regelmatig bezoeker van Perron Nul'. Perron Nul is een plek achter het Centraal Station in Rotterdam, waar drugsver slaafden zich tot gisteren verza melden onder begeleiding van dominee Visser. De verschrijving van Wage naar leidde tot consternatie bij de voetbalvereniging Katwijk, Langeveld en vele anderen. De KNVB schrok er zelf kennelijk ook van en excuseerde zich in een brief. En nu volgde dus een enorme rectificatie in het or gaan van de bond. Onder de vette kop 'Sorry Pim' staat in het journaal een twee pagina's vullend artikel dat is gelardeerd met drie kanjers van foto's van Langeveld. Het vreemde is dat, ondanks alle ruimte, het gewraakte zin netje van Wagenaar niet terug keert in het artikel. Daardoor weet de gemiddelde lezer in fei te nog steeds niet waar het alle maal om gaat. De excuses aan het adres van Langeveld sneeu wen een beetje onder, te meer ook omdat alles is gegoten in een soort wedstrijdverslag van het duel Katwijk - Heerjansdam. Langeveld wordt overigens wel uitgebreid geknuffeld in het stuk. Hij is een speler die 'het ook nu weer uit de mouw schudt' en 'brengt de meer waarde om boven de concur rentie uit te stijgen'. Verder neemt de auteur van dit stuk (hij maakt zijn naam niet be kend) het vooral op voor zijn collega Wagenaar die in de fout ging. „Mijn jonge collega Wage naar was zo van hem onder de indruk dat hij in zijn zenuwen de verkeerde beeldspraak ge bruikte. Mijn goede moeder placht het te houden op dat 'waar een bij honing uithaalt, daar haalt een pad venijn uit'. Maar ik ben zelf weieens een kijkje wezen nemen op Perron Nul. Ik zou er dus niet echt blij mee zijn als ze van me zouden schrijven dat ik voor mijn inner lijke rust op dominee Visser ben aangewezen." Pim Langeveld wordt tot slot vergeleken met Willy van Bom mel, de slungelachtige ex-prof van onder anderen FC Amster dam en MW. Het laatste zinne tje luidt 'Sorry Pim', met een uitroepteken. Pim Langeveld is gerehabiliteerd. Van Perron Nul naar een standbeeld op het bondsbureau. From zero to hero LOEK ZUYDERDUIN De Wolf verdient toch minder wolverhampton anp/rtr/afp Ex-Feyenoorder John de Wolf gaat er in salaris op achteruit met zijn overgang naar Wolverhampton Wanderers, tweede di visieclub in Engeland. Hij beweerde de afgelopen dagen steeds dat hij zo'n 'aanbieding' niet kon afslaan: „Anders ben je een dief van je eigen portemonnee." Gisteren in Engeland sprak hij echter andere taal: „Ik heb m'n hele leven al voor een Engelse club willen spelen. Ben blij dat het ondanks mijn leeftijd toch nog gelukt is. Daarvoor heb ik in vergelijking met Feyenoord salaris moeten inleveren, maar geld is niet het belangrijkste voor mij. In Engeland spelen, dat is de top." Lugdunum ontvangt vanavond UVS Lugdunum speelt vanavond voor het eigen Crab-nederlagen- tournooi niet tegen zaterdageersteklasser FC Lisse, zoals giste ren abusievelijk in het Leidsch Dagblad werd aangekondigd. De Leidse tweedeklasser ontvangt hoofdklasser UVS. De wed strijd tussen de twee Leidse ploegen begint om 20.00 uur op het terrein van Lugdunum in de Kikkerpolder. Eerste prijs- geen winnaar Tweede prij: drie winnaars bruto 25.057.60 Derd pri|S: 149 winnaars 756,70. s 20,40. Vi|de pri|S: 69.351 Cijferspel 48. Vaste prijzen. 2 - 16 - 19 - 20 22 - 26 31 - 32 - 33 Moskou. Olympiade. binaf/2^UL/2 1/2 - 1 1/2, Oekraïne Armenië 3-1, Span ie - Denemarken 2 1/2 1 1/2, Bosniê-Her zegowina - Georgië 2-2, Bulgarije Noor wegen 3 1/2 - 1/2, Hongar.ie Verenigde Staten 1/2 1 1/2. Polen Km histnn 2 - Oostenrijk 3 1/2 - nam 4-0, Slovenië - Australië 2 1/2 1/2, Griekenland - Mongoli stan - Tadzjikistan 2-2, Ts| 3-1, Schotland 2,Tsjechië - Brazilië ruguay 2-2. id en Rusland II 15 pun- en, 2. Litouwen 14 1/2, 3. IJsland, Joego- lavië, Rusland I, China, Oekraïne, Bulga- ije en Argentinië 14. 'rouwen, vijfde ronde: Nederland - Oosten- ijk 2 1/2-1/2. SKIËN (Oos). r (Oos) 1.23,77, 2. Thedo Remmelink groux (Fra) 1.26,2/, 4. Messner (ita) 1.26,32,5. Kaltschutz (Oos) 1.27,08,21 Janbroers (Ned) 1.34,70, 23. Van Steen beek (Ned) uitgevallen, f run: 26 Thedo Remm hacker 1000, 3. Vigroux 1000, 4 B (Oos) 870, 5 Messner 860, 14 V. Steenbeek 370. Vrouwen 1. Ruby (Fra) 1.32,91, 2. Bcx Boerma 1200, 12. Ter I i ronde; Basting (Ned) ENGELAND: Everton SPORT OP TV DINSDAG 15.30-17.30 EURO: Speedworld auto- en motorsportmagazine. 17.00-17.15 Did 2: Sport Heute. 17S35-19.54 Did 1Sport extra-. UEFA CUPVoetbal, Bayer 04 Leverkusen-GKF Kattowitz. 18 00-19.30 EURO: Eurogoals, over zicht Eurnpiv'n-tIili <iiii[>t111u's 18.39-18.47 Ned 2: Sportjournaal 19.30-20.00 BRT 1: Sport. wedstrijd Borussia Dortmund-Deportiv 21.00-21 !30 BBC 1. A question of 22.00-22.30 Ned 2: Die 2: Nieuwe Cup, 3e ronde (returns). 22.16-22.34 Ned 3: Sportjournaal 23.30-00 00 RTL 4; Sport. 00.00-01.00 EURO: Boksen 00 12-01.37 Ned 3: Ter.ms: Grand Slam toernooi in Miinchen. 00.25-00.30 RTL Voetbal: magazine over de Champions League. 01.00-01.30 EURO: Eurosportmeuws. Sport. 08.30-09.00 EURO: Step aerobics. 09 00-10 00 EURO: Kunstri|den op de schaats. 10.00-11 00 EURO: Euroski magazine met een compleet wereldbeker-over zicht. 11.00-12.00 EURO: Bodybuilding: WK vanuit Kupolen (Zweden). 15.00-1*5.30 EURO: Eurofun. 15.30-16 30 EURO: Euroski: magazin met een compleet wereldbeker-over- Forse boete FC Groningen Groningen heeft in de zomer van 1991 geen btw, groot 160.000 gulden, betaald over de transfersom van Theo ten Caat. De middenvelder werd in dat jaar voor ruim één miljoen gul den verkocht aan het Schotse Aberdeen. De belastingdienst legde de profclub begin dit jaar daarom een naheffing van zo'n vier ton op. In januari kwam de zaak aan het licht, nadat de belasting dienst bij FC Groningen op be zoek was gekomen voor een al gehele controle. Na een uitge breid onderzoek, waarbij in en kele weken alle boeken werden gecontroleerd, bleek dat de Groninger profclub geen btw had betaald over de transfersom van Ten Caat. In totaal werd de belasting dienst 'getild' voor 160.000 gul den. Maar omdat Groningen volgens de belastingdienst zijn fiscale plicht had verzaakt kreeg de club er een boete van hon derd procent overheen. Aange zien er daarnaast ook nog enke le andere dingen boven water kwamen moest Groningen alles bij elkaar een naheffing van zo'n 400.000 gulden aan de fis cus betalen. Henk Nienhuis, destijds directeur van FC Gro ningen, bestrijdt dat het om een frauduleuze handeling ging.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19