'Sombere' Breitner letterlijk opgefrist 'Die Fledermaus' vliegt wat stijfjes Borduren zonder keurslijf en stramien Cultuur&Kunst Nieuwe CD Leids kwartet Mondriaan versleet veel tijd met passen en meten 6 DINSDAG 6 DECEMBER 1994 17 RUYGROK, 071-3 NRIJSDAM. 071-356472 Ode van carillons aan Johnny Jordaan Amsterdam De Amsterdamse carillons moeten op 7 februari de liederen van Johnny Jordaan spelen. Dat is het streven van de Initiatiefgroep Johnny Jordaan (IJJ). De groep heeft daartoe een verzoek ingediend bij de hoofdstedelijke beiaardiers. De IJJ vindt dat een passende herinnering aan wat zij noemt de allergrootste aller Nederlandse volkszangers. Op 7 februari 1927 werd de zan ger geboren. In de jaren vijftig genoot hij ongekende populari teit. Jordaan overleed in 1989. Muziekcursussen voor peuters leiden De streekmuziekschool Leiden en omstreken begint in het nieuwe jaar met twee cursussen voor peuters en kleuters. In de eerste achtweekse cursus, die op 10 januari begint, stimuleert de docent samen met de ouders de muzikale ontwikkeling van kinderen van twee tot drie jaar. Een cursus van tien lessen, waarin de muzikale fantasie van kleuters van vier en vijfjaar wordt geprikkeld, begint op maandag 9 januari. Voor meer in- j formatie: mevrouw M. de Ru, telefoon 071-141041. Kaarten voor My Fair Lady te koop leiden Bij K&O is een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar voor j de musical 'My Fair Lady' met Paul van Vliet en Vera Mann. Tot één week voor de voorstelling zijn voorde avonden van 21 de cember, 5 en 6 januari kaarten verkrijgbaar tijdens de openings tijden van het K&O-bureau (ma t/m vr 9-17 uur, za 9-12 uur) aan de Oude vest 45, tel. 071-141141. Freaks Hairys live in Wassenaar leiden/wassenaar De Leidse band Freaks Hairys bestaat nu drie jaar en begint langzamerhand podiumbekendheid te krij- j gen. Wie de band, die onlangs de cd 'Lies' uitbracht, live wil ho- 1 ren moet op vrijdag 9 december naar Boerderij Ter Weer gaan. Daar treden de Leidenaren vanaf tien uur op. De boerderij zit aan de Deylerweg 153. Voor meer informatie: 01751-14415, J vraag naar Richard. Extra concert Wet Wet Wet rotterdam Het concert door Wet Wet Wet op 30 mei in Rotter dams Ahoy' was al zo snel uitverkocht, dat er een extra concert is ingelast. Dat is op 13 mei in Ahoy' en het begint om acht uur. De voorverkoop begint op zaterdag 10 december. Hoogste punt mega-bios Scheveningen scheveningen» Komend voorjaar gaat op de hoek van de Bad- I huisweg en de Gevers Deynootweg in Scheveningen de zoge- I naamde multiplex-bioscoop open. Vandaag werd het hoogste punt van dit 8 zalen-complex bereikt. De toekomstige bioscoop j bergt, behalve acht bioscoopzalen, ook een aantal café's binnen Expositie in Amsterdams Stedelijk toont fascinatie voor mensen op straat Toen in 1987 het Stedelijk Museum in Amsterdam een aantal Breitners uit het depot lichtte en ze zonder tam tam ophing, kwamen in een paar weken tijd 50.000 men sen kijken. Dat belooft wat nu er tachtig schilderijen, vijf tig tekeningen en aquarellen en veertig foto's uit museale en particuliere verzamelingen prominent te zien zijn. amsterdam rob bouber Stedelijk Museum-directeur Ru- di Fuchs vindt George Hendrik Breitner (1857 - 1923) een voor beeld van een kunstenaar die motieven zoekt en schildert vanwege hun aandoenlijke schoonheid. „Het vermogen om die gedetailleerde schoonheid te vinden maakt hem zo bijzon der" aldus Fuchs. Waar zocht Breitner die schoonheid? Vol gens Paul Hefting, de Haarlem se kunsthistoricus die 24 jaar geleden op leven en werk van Breitner aan de Universiteit van Utrecht promoveerde en nu de samenstelling van de tentoon stelling voor zijn rekening nam, roeide Breitner tegen de stroom in. Breitner zocht die schoon heid niet in de historiestukken met verheven vorm en inhoud, die hier in zijn jeugd in zwang waren. Breitner zou beroemd worden vanwege zijn opmerke lijke visie op het stadsgezicht. Bij Fuchs staat Breitner te boek als een schilder die som berde. Maar over de typisch Hollandse bruinen en grijzen meldt Paul Hefting: „Een aantal schilderijen uit de collectie van het Stedelijk is speciaal voor de tentoonstelling gerestaureerd: deze werken geven een verras send inzicht in zijn werkwijze. Het beeld van de wat bruine, sombere Breitner kan worden bijgesteld want door de restau raties zijn de schilderijen weer sprankelend en fris, alsof ze net geschilderd zijn." Breitner opgefrist: zijn schil derijen zijn weer toonbaar. In tweeledig opzicht: gerestau reerd en eindelijk weer te zien. Het laatste overzicht in het Ste delijk dateert van 1947. De ko mende maanden zijn de stuk ken in vol ornaat te bewonde ren, bruist het leven in zijn stadsgezichten, is er zicht op het toentertijd snel uitbreiden de Amsterdam. Aannemer Misschien was hij nooit zo ge fascineerd geraakt van afbraak en opbouw als hij Cees Maks, zijn enige leerling, niet tegen het lijf was gelopen. Vader Maks was aannemer die in Amster dam de stadsvernieuwing uit voerde en compleet nieuwe wij ken neerzette. Soms trokken Breitner en Maks erop uit om diens bouwprojecten en de handwerkslieden te schetsen. Aannemer Maks bouwde in 1898 twee ateliers op het Prin seneiland. Een voor zijn zoon en een voor Breitner, die Kees Maks onder zijn hoede nam. Hefting: „Zijn leraarschap be stond waarschijnlijk uit de vol gende zin: 'Hier heb je een schilderij, ga dat maar eens na schilderen'. En als Kees dat af had, kreeg hij waarschijnlijk een volgend doek in handen ge drukt om dat te kopiëren." Breitner was een verwoed fo tograaf. Hij zwierf door de stad en stuitte op een volksvrouw die resoluut over de brug beende. Hij zag Lauriergracht van George Hendrik Breitner (1895): het leven bruist v pleinen van Amsterdam. Naakten stoffen snuffelen, vereeuwigde de dienstbode op de Nieuwe- zijds of de onbekende fietser in het Vondelpark. Hij zocht naar onderwerpen voor zijn schilde rijen maar hij kon ook een foto maken als zelfstandig werk, vanwege het verrassende licht, vanwege de opzienbarende sporen, vanwege de stille leegte. Maar het liefst maakte hij toch 'reportages' van mensen: wan delende, werkende spelende de karakteristieke op de welbekende Zijn naakten zijn fameus. Een naakt was in zijn tijd aanvaard baar als het fraai gepenseeld was: een geïdealiseerd lijf ver wees naar een bijbels of mytho logisch figuur. En of Breitners naakt nou voor de spiegel staat of op de sofa rust, hier is eerder sprake van vrijmoedigheid dan van een pose die de schoonheid uitdrukt. Ook bij de naakten was de fo- leiden loman leefmans Blues in the Night. Dat is de titel van een CD die vier Leidse muzi kanten vervaardigden en aanstaande zaterdag uitkomt. Het gaat om puur akoestische bewerkingen van veertien bestaande num mers op het grensgebeid van blues- en jazzmuziek, van Alice Coo per tot Billy Holiday. Zangeres Ted Doove, bassist Ruud Fransen (ex-Livin' Blues), saxofonist Frans Kramer en pianist Arnoud van Buuren vormen de gelegenheidsformatie Mama was Right die de nieuwe CD in eigen beheer gaat uitgeven. „De repertoirekeuze is grotendeels bepaald door een sterke hang naar oorspronkelijkheid in de muziek. We spelen deze nummers al jaren en willen de muziek zo puur moge lijk benaderen. Het is echte luistermuziek", aldus Van Buuren. In café Jazzmatazz aan de Lange Scheistraat wordt de CD aan staande zaterdag om 16.00 uur officieel gepresenteerd. recensie» hans visser e Fledermaus', operette op muziek van Johann Strauss. Carl Haffneren Richard Cenée. Regie: Johannu; 20, 24, 26 december. Rechtstreekse uitzending: 26 Voor de derde keer is hij terug in Amster dam: 'Die Fledermaus' van Johann Strauss in de regie van Johannus Schaaf. Een op zich feestelijke operette die door zijn sfeer goed past bij de komende feestdagen. Er valt in de uitvoering van de Nederlandse Opera in de eerste akte dan ook heel wat sneeuw en later knallen er nog behoorlijk wat flessen champagne. Het is daarom dringen geblazen bij de kassa van het Am sterdamse Muziektheater. Gelukkig voor wie de boot dreigt te mis sen: de NOS zendt op Tweede Kerstdag rechtstreeks de matinee van die dag uit. Maar het is de vraag of deze reprise nu echt dat tintelende heeft dat van deze, sinds de première in 1874 louter bejubelde operette mag worden verwacht. Deze produktie van De Nederlandse Ope ra bewijst weer eens, dat het goed spelen van het spel dat operette heet, een vak apart is. Natuurlijk, het ziet er prachtig uit en de stemmen mogen er zijn. Menig solist stond ook in de vorige opvoeringen van de ze produktie. Mensen die het genre kennen. Maar toch, er ontbreekt iets. De vonk die dit verhaal moet doen ont branden wil maar niet overspringen. Zo kent de tweede akte, het feest van prins Or- lofsky, werkelijk aardige regie-vondsten. Maar bruisend als de daar geserveerde champagne wil het maar niet worden. Wel komt in het kille toneelbeeld de eenzaam heid op dit soort lege feesten prachtig over, gesymboliseerd in Orlofsky. Te veel ligt de nadruk op de idee achter het werk: de satire op de rijkgeworden mid- Onder de titel 'Leids Goed' brengt Stedelijk Museum De Lakenhal de geschiede nis van de Leidse textielnij verheid in beeld. Deze krant wijdt met een reeks artikelen aandacht aan de verschillende aspecten van deze expositie. Vandaag: Leids goed om te bordu ren, deel 2. Over heden daagse naaldkunst. Voor de toegang van de zaal op de eerste verdieping hangt een groot laken. Je moet er omheen lopen en dan, eenmaal in de zaal, zie je dat er nog een 'voor hang' is met daarop gèbor- duurd knobbelzwanen in een dwarrelende vlucht. De lijven wit op wit geborduurd, alleen de snavel en de kop met het oog hebben een kleur. Het werk is van de hedendaagse naaldkun stenares Annie Dekker en hoe wel de allergie nog steeds toe slaat bij het observeren van de miniem kleine steekjes, waar van er honderdduizenden op het metershoge doek zijn gezet, slaat het afgrijzen om in werke lijke bewondering. Boven aan de trap neerkijkend zie je dat de zwanen op de begane grond zijn neergestreken. Op grote, vreemd gevormde kussens lig gen zij te rusten. 'Borduren 2000' heet de ten toonstelling in de bovenzaal van De Lakenhal en de hedendaag se naaldkunstenaars bewijzen hier hun bevrijding van de strakke borduurtechniek, die beneden op de merk- en stop- lappenexpositie is te zien. Hier geen strakke stramienen, maai" vrije expressie, letterlijk voortbordurend op wat de meisjes en vrouwen vroeger - vaak gedwongen - deden. De kunstenaars zijn duidelijk uit het keurslijf gestapt. Was bor duren in de jaren zeventig een vies woord, nu mag het weer, zij het heel anders en vrijer dan vroeger. Zoals de lichtkranten van Ar noud Holleman: met behulp van de computer heeft hij tek sten op een stramien gezet, dat hij als ondergrond voor zijn ge borduurde - en vaak kneuterige - teksten gebruikt. Berend Strik interpreteerde een folkloristisch gegeven, een carnavalsvereniging met dans- Mariekes, op eigen enigszins ranzige wijze. Op een meters hoog en -breed volgeborduurd doek staan ze afgebeeld: de Ma- riekes, zoals het hoort, met vle zige dijen, de heren van de car navalsvereniging met gezichten als weerwolven, behaard en ka rikaturaal. Het is bepaald geen doek dat je boven de tweezitter in de woonkamer zou hangen, maar boeiend is het wel. Ronduit imponerend zijn de minieme borduursels van Co- lette Whiten. Zij gebruikt krantefoto's en borduurt ze in wit-, grijs- i Ronduit imponerend zijn de minieme borduursels van Colette Whiten, die krantefoto's gebruikt. op wit doek. Gedrapeerd over zuiltjes, maken vier van deze naaldkunstwerken een onuit wisbare indruk. En dan zijn er de knipogen naar de kneuterigheid van het bestaan: geluidboxen met bor duursel gecamoufleerd, de 'boeket reeks'-stretcher van An- toniëtta Peeters met een bloem motief dat halverwege ophoudt. Alsof het de goedkope, machi naal geweven stof is die door gaans voor dit soort meubels wordt gebruikt. En zowaar: ook een merklap, van Strik, met he dendaagse motieven. Stramien- loos. Het zijn werken van beeldend kunstenaars die uit eigen vrije wil het keurslijf van de naald kunst hebben aangetrokken. Maar het tafelkleed van wijlen Anna Verweij-Verschuure geeft de strijd aan waarmee de over gang van borduurkunst naar naaldkunst gepaard ging: een tafelkleed met een bloemen rand. De rand is aanvankelijk kleurig, strak, zoals vroeger een bloemenrand op een kleed diende te worden gezet. Allengs worden de bloemen zwart, ver- i zijn stadsgezichten. togralïe een essentieel hulpmid del bij het schilderen. Hij ving de compositie in de foto en zet te de afbeelding soms recht streeks op het linnen over. De eerste versies van het bekende schilderij 'Meisje met rode ki mono' waren letterlijk naar de foto gemaakt. Pas later veran derde hij de arm en de plooival van de kimono. „Breitner vormt met Willem Witsen en Isaac Israëls de kern van de groep schilders die later de 'Amsterdamse impressionis- loopt het patroon, worden het schotse en scheve steken. En aan het eind van de tafel, waar de kunstenares haar plaats had, is het kleed uit elkaar getrokken, het patroon verbroken. Uit woede. Omdat ze niet in dat keurslijfwilde. FOTO PR/STEDELIJK MUSEUM ten' werd genoemd. De beste werken dateren van vóór 1900. Breitners impressionisme be hoort duidelijk tot de 19de eeuw. Het tragische van Breit ner is dat hij na 1900 door an dere stromingen is overvleu geld. Een van de reden naai i cht geappreciee rd wo rd t George Hendrik Breitner is t/m 5/2, dagelijks van 11 tot 17 uur te zien in het Stedelijk Mu seum, Paulus Potterstraat 13, Amsterdam. denklasse zonder niveau. Maar te veel ook ontbreekt de franje, de losheid, de 'Schwung' die operette nu juist tot zo'n amusante theatervorm maakt. Operette als opera: een daarom wat beredeneerd, wat stijf geheel. Met een hoorbaar op een droogje spelend Nederlands Filharmonisch Orkest is deze 'Fledermaus' te zelden het feest van de meeslepende muziek, de soms dolle klucht met een zweem van romantiek en terloopse satire. Het zijn enkele solisten, die deze 'Fledermaus' toch de moeite waard maken. De Oostenrijker Walter Raffeiner bij voor beeld, als de in zijn eigen plezier verstrikt geraakte Eisenstein. De Amerikaanse Barbara Daniels, in valster voor Adrianne Pieczonka, maakt als Rosalinda een wat stugge indruk. De Ween- se Edith Lienbacher is daarentegen een ver rukkelijk natuurlijke dienstmaagd Adèle, die vocaal vuurwerk combineert met aansteke lijk acteren. Zij speelt het spel dat operette heet zoals dat moet worden gespeeld. peerde roze, groene en blauwe vlakjes op de 'Compositie met kleurvlakjes nr. 3' uit 1917 een wirwar van lijnen en vlakken verschuilt. Er is duidelijk te zien dat de kunstenaar de vlakken vaak heeft verschoven. Onder de microscoop bleek dat Mon driaan daarna op zoek ging naar de juiste kleurkracht en de vlak jes nog enkele malen met een lichtere tint overschilderde. Jeugdbarsten Van der Werf ontdekte zo ook veranderde lijnen en een kleur- wijziging op de 'Compositie met rood, geel en blauw' uit 1921. Onder de gele verflaag bleek zich een witte en tenslotte een dunne zwarte laag te bevin den. Ook de onderlaag op ande re werken bevestigt hoe waar het was wat Mondriaan in 1918 aan zijn vriend en opdrachtge ver H. van Assendelft schreef: „Omdat ik mij aldoor wijzig - zonder het te willen." In het tijdschrift van de Stich ting Kunstenaarsmateriaal wijst prof. Van Asperen op het belang van verder onderzoek naar de schilderijen. Het is nog niet be kend waarom juist de kleurvel- den cadmiumgeel en cadmium- rood in slechte staat verkeren. Ook voor de jeugdbarsten in Mondriaans werk moet nog een oorzaak worden vastgesteld. „In elk geval heeft dit beperkte en voorlopige onderzoek al laten zien dat Mondriaans schiderij- en allesbehalve gladde een- laags-composities zijn in alleen primaire kleuren zoals repro- dukties en reclame ons zouden kunnen doen geloven", aldus Van Asperen. De indruk dat Piet Mondriaan de strakke lijnen en kleurvlak ken op zijn schilderijen zonder aarzeling in één keer op het doek zette blijkt niet te kloppen. Het eerste onderzoek onder het zichtbare verfoppervlak van zijn werk maakt duidelijk dat Mon driaan de lijnen en vlakken juist geregeld verschoof. Oppervlak kig gezien lijkt het er op dat hij altijd met een exact plan werk te. Mondriaan blijkt echter een zoeker die pas na lang wikken en wegen tevreden was over de balans in de compositie. Het onderzoek is mogelijk ge maakt door het veilinghuis Christie's en werd daar gisteren in Amsterdam gepresenteerd. Aanleiding was de komende overzichtstentoonstelling van Mondriaan in het Haags Ge meentemuseum. Kunsthistori cus Pien van der Werf onder zocht eerst alle 150 olieverf schilderijen van Mondriaan uit de collectie van het museum. In samenwerking met prof. 1. van Asperen, bijzonder hoogleraar materiaalonderzoek naar kunst voorwerpen in Groningen, wer den tenslotte acht werken uit de periode 1917-1921 uitgekozen. Reden voor de selectie was dat deze tijd cruciaal voor Mondri aans ontwikkeling als abstracte kunstenaar is geweest. Met behulp van geavanceerde apparatuur voor röntgenfoto grafie, infraroodreflectografïe, UV-fluorescentie en een stereo microscoop kon Van der Werf achter het verfoppervlak op Mondriaans werken kijken. Een van haar ontdekkingen was dat zich achter de keurig gegroe- Hamers dirigent Marinierskapel heerlen.gpd band Limburg, harmonie St. Caecilia Simpelveld en fanfare St. Martinus Urmond. Hij is de laatste jaren ook als componist actief. In 1989 wist hij de Zilve ren Dirigeerstok te winnen tij dens de dirigentenwedstrijd van het Wereld Muziek Concours. Maurice Hamers uit Limburg wordt zo goed als zeker de nieu we dirigent van de Kapel van de Koninklijke Marine. Als hij de medische keuring op 20 decem ber doorstaat, zal de Limburgse musicus Ger Buitenhuis opvol gen als dirigent van het meest gerenommeerde professionele blaasorkest van ons land. Hamers heeft in Limburg een grote naam opgebouwd als diri gent van onder andere Brass- Voordat Maurice Hamers bij de Marinierskapel aan de slag gaat, zal hij eerst nog een ver snelde officiersopleiding van tien weken moeten volgen in Den Helder en Rotterdam. Nieuw stuk Lloyd Webber in de maak new york gpd De Britse musical-componist Andrew Uoyd Webber werkt samen met Jim Steinman (beter bekend als de producer van rockster Me- atloaf) aan een nieuwe theaterproduktie. Die draagt voorlopig de titel 'Whistled on the wind' en is gebaseerd op een filmscript dat Lloyd Webber van een vriend in handen kreeg. De Brit bewefkte eerder al de film 'Sunset Boulevard' tot een succesvolle musicaL 'Sunset Boulevard' ging vorige week op Broadway in première en brak daar alle records. Er is al voor ruim 38 miljoen dollar aan toe gangskaarten verkocht. De hoofdrol in deze dertien miljoen dollar kostende produktie wordt gespeeld door Glenn Close.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17