Streep door beplakte bus OPHEFFINGS UITVERKOOP 20%-50% KORTING GEEF OVERLOCKMACHINES 298,-, Randstad Actie tegen 'nieuwe' drugs Behandeling geëist na doodslag 'Kwaliteit zeeman beneden peil' Eerste vrouwelijke officier van justitie Delen auto biedt speelruimte KARPETTEN - VITRAGES 20%-30% KORTING voor een bron van leven DINSDAG 6 DECEMBER 1994 DEN HAAG GPD De GGD in Den Haag gaat schoolartsen en scholen infor meren over de gevolgen van het gebruik van alternatieve drugs. ,,Het gebruik van nieuwe drug varianten dreigt een rage te worden", aldus F. Toet, direc teur van de GGD in Den Haag. Hij doelt daarmee onder meer op het gebruik van doornappel pitten als een geestverruimend middel. Directe aanleiding voor de voorlichtingscampage is een in cident dat in het afgelopen Na bijna fataal incident met doornappelpitten weekeinde drie Haagse tieners op het randje van de dood deed balanceren. De drie, een jongen van dertien en twee jongens van veertien jaar oud, hadden thee gedronken die was gezet van doomappelpitten. Deze pitten zijn afkomstig van een plant die zeer giftige alkaloiden bevat. De Haagse jongeren werden voor een spoedbehandeling overgebracht naar het zieken huis Leyenburg. Door het toe dienen van 'tegengif werd hun leven gered. Campagne De GGD vindt het pure nood zaak om na dit ernstige voorval een campagne op te zetten. „Je moet je altijd afvragen of je met zo'n actie niet juist het tegen deel bereikt", aldus Toet. „Na melijk dat mensen op het idee komen hetzelfde experiment te gaan uitvoeren. In dit geval kie zen wij ervoor een duidelijke campagne op te zetten. Wij vin den dat wij de mensen erop wijzen wat de effecten het gebruik van deze alter drugs zijn". Relaxed De Haagse jongeren hadden de thee gezet, nadat een oudere broer van een van hen had ver teld dat doomappelthee tot een lekker relaxed gevoel leidt. Het drinken van de thee had tot ge volg dat de jongens een versnel de hartslag kregen en gingen hallucineren. Toet: „Wij zullen ditmaal goed de gevolgen uitleggen van het gebruik van doomappelpit ten. Een gerichte actie dus, die wij zullen herhalen als blijkt dat andere middelen rage dreigen te worden" Natte aankomst bij Schiphol SCHIPHOL* De voorrijweg van de aan komsthal van Schiphol is gis teren blank komen te staan door een beschadiging van de hoofdwaterleiding. De voorrijweg, waarvan vooral taxi's en bussen gebruikma ken, is vandaag afgesloten voor het verkeer. Door de grote hoeveelheid water staat het wegdek deels op inzak ken. De hoofdbuis raakte be schadigd door graafwerk zaamheden voor een tunnel. De brandweer is vanmorgen nog bezig geweest met het wegpompen van het water. Vandaag wordt bekeken of een deel van het wegdek ver vangen moet worden. AMSTERDAM foto anp/marcel antonisse De omstreden reclame op de NZH-bus: de zijkanten en achterkant helemaal beplakt. NZH mag niet langer reclame maken op alle zij- en achterruiten De NZH stopt met het volplakken van alle zij- en achter ramen van bussen met reclame. Het zou toch te gevaar lijk zijn. Bij een ongeluk zouden ruiten niet snel genoeg ingeslagen kunnen worden door de opgeplakte tape, meldden inspecteurs. AMSTERDAM/REGIO Aanvankelijk kreeg de buson derneming toestemming een proef van enkele maanden, aangezien het mogelijk bleef om door de ruiten heen te kij ken. Het betrof een primeur voor West-Europa, meldt de NZH. Opdrachtgever is het Am sterdamse museum Madame Tussaud's. Het Zoeterwoudse bedrijf 3M levert de folie. De twee beplakte bussen rij den doordeweeks op de lijnen 171 en 172, tussen Amsterdam en Aalsmeer. In het weekeinde worden ze ook op andere tra jecten ingezet. Ook in de Leidse regio. Hun stalling is in Leimui- den. Volgens rayonmanager J.P. Melchers hebben de bussen po- De vier samenwerkende be roepsorganisaties in de zee scheepvaart houden een drin gend pleidooi om de kwaliteit van het nautisch onderwijs in Nederland te waarborgen. Bo vendien mogen de beman- ningsregels op zeeschepen niet verder worden versoepeld. De kwaliteit van de Nederlandse zeeman en de veiligheid aan boord blijven daardoor op peil. Dat kan volgens hen door een goede afstemming van zee- vaartonderwijs praktijk. beroeps- Zeescheepvaart en de Neder landse Loodsencorporatie. De vier organisaties houden vrijdag aan boord van het loodsvaartuig Mirfak in Rotter dam hun discussienota 'Met kennis en kunde naar een krachtige koopvaardij' ten doop. Het gaat om de Federa tie van Werknemersorganisa ties in de Zeevaart (FWZ), de Nedelandse Vereniging van Kapiteins ter koopvaardij, de Vereniging van Hoofdwerk tuigkundigen Nederlandse Volgens de vier organisaties moet het personeelsbeleid van de rederijen meer wordene ge richt op continuïteit. Om te korten aan gekwalificeerde zeevarenden te voorkomen, moeten maatregelen worden genomen die evenwicht tussen in- en uitstroom bevorderen. Het verlagen van de eisen en het toelaten van zeevarenden uit niet-EU-landen vinden zij een verkeerde aanpak. sitieve en negatieve reacties op- leverd. „Sommige klanten von den het wel leuk, een beetje le ven in de brouwerij. Anderen durfden de bus niet in of lieten hem voorbij rijden, omdat ze een gele bus verwachtten en niet zo'n felbeplakt ding." De kritiek dat het in de bus te donker is, veegt hij van tafel: „We gaven buschauffeurs wel de tip om de lichten aan te doen. En dan lijkt het binnen net een zomerse dag. U zou het echt eens moeten proberen." Volgens een woordvoerder op het hoofdkantoor van de NZH blijft de reclame nog even op de bussen zitten: „We moeten het contract met Madame Tus- saud 's uitdienen Tegen een 16-jarige jongeman, die wordt verdacht van dood slag, is gisteren bij de rechtbank in Amsterdam buitengewone behandeling in een inrichting geëist. Officier van justitie mr. S. de Vries kwam tot die eis na een persoonlijkheidsonderzoek bij de jongen. De jongen heeft tegenover de politie bekend dat hij enkele maanden terug in Amstelveen in haar woning een 68-jarige vrouw heeft neergestoken. Dat gebeurde tijdens een inbraak. De vrouw werd gevonden door haar man, die tijdens het mis drijf op een bovenetage lag te slapen. De vrouw overleed korte tijd later. De officier van justitie legde de jongen doodslag in combinatie met inbraak ten las- De rechtzitting vond gisteren achter gesloten deuren plaats omdat de jongen minderjarig is. Een buitengewone behandeling in een gesloten inrichting kan elke twee jaar door de rechter worden verlengd, tot aan het 21e jaar. Uitspraak 19 december. I. Klopper-Gerretsen: „Buitenwacht is gediend met de juiste persoon op de juiste plaats." foto hielco kuipers I. Klopper-Gerretsen uit Voorschoten DEN HAAG/ALKMAAR ANP/GPD Mr. I. Klopper-Gerretsen (44) uit Voorschoten wordt per 1 janua ri hoofdofficier van justitie voor het arrondissement Alkmaar. Zij is dan de eerste vrouwelijke hoofdofficier van een arrondis sement in Nederland. Nu werkt ze nu nog als officier van justitie voor de politieregio Hollands- Midden. „Of het speciaal is om de eer ste vrouwelijke hoofdofficier te zijn? Voor de buitenwacht hoort dat in ieder geval niets uit te maken. Die is gediend bij de juiste persoon op de juiste plaats. Maar persoonlijk vind ik het wel heel leuk, ja." Mevrouw Klopper-Gerretsen was de afgelopen vier jaar fun gerend hoofdofficier van justitie in Den Haag. „Het arrondisse ment valt uiteen in de regio's Holland-Midden en Haag landen, waardoor het voor één hoofdofficier te groot is om te behappen. In 1991 is daarom de functie van fungerend hoofdof- Minder blik in de wijken Na ruim 90 jaar gaan wij Haarlemmerstraat 111 verlaten TOTALE OPRUIMING VAN ONZE BEHANG -KOLLEKTIE DE LAATSTE RESTANTEN Geen auto's, maar speelterrein. Een wijk met minder blik en met ruimte voor de kinderen. 'Autodelen' maakt dit mogelijk, het idee dat ook aan de basis ligt aan het Leidse project 'Huur op maat'. Per deelauto zouden vier eigen voertuigen kunnen worden afgeschaft. „Het is een kwestie van andere keuzes ma ken", zegt Ute Breithaupt van Kinderen Voorrang. Deze pressiegroep - voorheen Stop de kindermoord - houdt morgen in Utrecht het congres 'Car-sharing in gemeentelijk be leid' om lagere overheden van de voordelen van autodelen, zoals een autoluwe binnenstad, te overtuigen. Gezien het fiasco met de wis- selstrook tussen Amsterdam en Muiden lijkt carpooling een snelle en pijnlijke dood te ster ven. Zou het anders gaan met car-sharing? Ute Breithaupt meent van wel: „Als Nederland bereid is dit idee wèl serieus te Er is volgens haar een aan merkelijk verschil tussen poolen en delen. „Bij pooling zitten i dezelfde auto. Zij sparen eigen kosten uit en zorgen voor minder auto's op de weg. Bij autodelen maakt een groep mensen van hetzelf de vervoermiddel gebruik, maar apart. Meneer X heeft de auto op dinsdag, mevrouw Y op woensdag. Op de andere dagen gaan ze met de fiets of maken gebruik van het openbaar ver- Behalve in Leiden zijn er ook projecten in Amsterdam, Culemborg en Haarlem. De eer ste resultaten zijn goed, aldus Breithaupt. „Twintig procent van de deelnemers in de Am sterdamse Westerparkbuurt heeft zijn eigen wagen afge schaft. In Leiden doen zo'n 125 mensen mee aan het in februari begonnen 'Huur op maat'. On geveer tien van hen verkochten de eigen auto. Ute Breithaupt verwerpt alle tegenargumenten van car-sha- ring. „Moet de niet-roker op donderdag de auto gebruiken waar op woensdag een zware- shagroker in heeft gezeten? Kan ik op vakantie, als mijn kinde ren op dezelfde school zitten als collega-autodelers? Wie brengt de auto naar de garage voor on derhoudsbeurten en bij schade, moet er een vervangende wa gen zijn? Zaken die te regelen zijn. Maak een contract op, net als met samenwoning." Autodelen is uiteindelijk kie zen voor een andere leefwijze. „Ik kan me niet voorstellen dat iemand echt blij is met een door blik dichtgeslibde buurt, met de risico's die aan onze grenzeloze mobiliteit kleven. Of met de problemen die het auto gebruik met zich meebrengen." Iedereen wil graag rust en ruimte, is de filosofie van Kin deren Voorrang. Die kan men krijgen, door maar iets in te le veren: een ding op vier wielen. „Misschien moet de keuze wel worden gemaakt uit nood. Voor de laagstbetaalden kan autode len een uitkomst zijn." Op het congres in Utrecht staat de rol van de gemeenten bij autodelen centraal. Breit haupt: „Wenst een gemeente een autoluwe of zelfs -arme binnenstad, dan staat haar een scala van mogelijkheden ten dienste. Een uitstekende combi natie is autodelen èn stringent parkeerbeleid, waardoor blik uit de straten wordt weggejaagd." BEHANG - WONINGTEXTIEL LEIDEN Haarlemmerstraat 111 - Telefoon 123867 giro Exclusief voor de Benelux importeerden wij, van de merken EUROLOCK en KÖHLER, een BEPERKTE PARTIJ met schoonheidsfoutjes die, met de volledige garantie, worden verkocht aan zowel bedrijven als particulieren. Voor het in één handeling vaststikken, afsnijden en afwerken van vele stofsoorten [[Adviesprijs 698j Info: Lomex Waalwijk B.V. - Hertog Janstraat 3 - Waalwijk (Di t/m Za) Tel: 04160-33679/42965 *Veie merken tegen bodemprijzen 'Verzending mogelijk eldig zolang de voorraad strekt Levering volgens leveringsvoorwaarden (K.v.K. Waalwijk nr. 1980) ficier ingevoerd. Als zodanig heb ik me vooral beziggehou den met beleidsmatige taken op het terrein van politie en be stuur. Aan het zelf behandelen van zaken kom je natuurlijk niet toe." „Tussen 1980, toen ik als sub stituut-officier begon, en 1991 zijn de meeste grote onderwer pen wel aan de orde geweest. Milieu, zware criminaliteit, fraude, verkeer en kinderzaken. Maar het is niet zo dat ik echt heel diep in één specialisatie ben gedoken. Steeds weer ligt het accent in riode ergens anders. Klopper-Gerritsen haalde in 1973 haar doctoraal Nederlands recht aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Zij begon haar loop baan bij het openbaar ministe rie in 1980 als substituut-officier van justitie te Den Haag. Van 1981 tot 1986 was zij daar ar rondissementsofficier van justi tie en van 1986 tot 1991 officier van justitie eerste klas. Fokker hoopt op Turkse order Fokker is een van de kansheb bers op een order van de Turkse -vliegdienst. Deze dienst wil zijn verouderde Amerikaan se patrouillevliegtuigen snel vervangen. Een van de kandidaten is de Fokker 50 Maritime Enforcer II, de militaire versie van dc Fok ker 50. Dat heeft een Fokker woordvoerder gisteren desge vraagd bevestigd. Het Fokker toestel moet concurreren met de Spaans-Indonesische CN- 235. Hoe groot de mogelijke or der kan zijn, wil de Fokker-zegs man niet bekendmaken. Kort geding om besnijdenis AMSTERDAM ANP Ouders van twee moslimjonge tjes eisen in kort geding dat art sen van het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Am sterdam hun zoontjes snel ritu eel besnijden. Het AMC heeft te kennen geven dat er geen plaats is voor de behandeling en dat de ouders moeten wachten. Volgens de huisarts van het ge zin, A. Makdoembaks, handelt het ziekenhuis in strijd met de godsdienstvrijheid. Het kort ge ding dient donderdag bij de rechtbank in Amsterdam. Makdoembaks vindt dat het AMC de rituele besnijdenissen moet uitvoeren omdat mensen anders terecht komen bij kap pers, beunhazen die het niet zo nauw nemen met de hygiëne. Hij beschuldigt het ziekenhuis ervan dat zij allochtonen dupe- „Het lijkt wel of wij volkomen ten onrechte in een gods diensttwist terecht zijn geko men. Wij discrimeren echt niet", zegt een woordvoerder van het ziekenhuis. De reden dat kinderen die be sneden willen worden op een wachtlijst staan, komt volgens hem vanwege de beperkte ca-i paciteit van de afdeling kinder- chirurgie. Twee dagen per week kan er geopereerd worden in het kader van dagbehandeling. Het gaat om kleine chirurgische ingrepen als een liesbreuk. De kinderen kunnen na een dag weer naar huis. Voor deze ope raties gaan kinderen met een medische indicatie voor. De ri tuele moslimbesnijdenissen val len hier niet onder. Het AMC heeft eind novem ber Makdoembaks laten weten dat zij bereid is om huisartsen op te leiden zodat zij ook be snijdenissen kunnen uitvoeren. „We hebben daarop geen enke le reactie gekregenaldus de woordvoerder. In Rotterdam is onlangs een project gestart om moslimbe snijdenissen door speciaal op geleide huisartsen in buurthui zen en religieuze ruimtes uit te voeren. Het plaatselijke Sophia Kinderziekenhuis werkt daar ook aan mee. Het ziekenhuis vindt rituele besnijdenissen geen hoofdtaak van het zieken huis ondermeer omdat de kin deren niet ziek zijn en de be handelingen de instelling geld kosten. Topman weg bij BoIsWessanen „Om hem moverende redenen" stapt L. Verhelst op als lid van i de raad van bestuur van het dranken- en voedingsconcern BoIsWessanen. Verhelst (51) was binnen het concern verant woordelijk voor de slecht rende-1 rende drankendivisie. In zijn j plaats wordt geen opvolger be noemd. Daarmee is de top van j de onderneming in ruim een jaar tijd uitgedund van zeven tot drie personen. November vorig jaar vetrok ken al Y. Folmer en P. Stoutjes-1 dijk uit de top van het concern. Bestuursvoorzitter P. Bakker Schut legde in de loop van dit jaar zijn werkzaamheden neer. Verhelst was afkomstig van de vroegere fusiepartner Lucas Bols. Deze tak van hel Neder landse concern heeft de laatste jaren sterk te lijden onder een afnemende verkoop van gedis tilleerd en het verlies van enkele bekende merknamen uit het Bols-pakket, zoals Bacardi en Vat 69. De datum van vertrek van Verhelst is volgens een woord voerder van het concern nog „onderwerp van onderhande ling". Zijn activiteiten binnen de raad van bestuur worden overgenomen door A. Zonder van. De top van het concern wordt verder gevormd door voorzitter R. Schipper en H. Broeksma.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16