Baggerstort in Braassem toegestaan Dorpsstraat Hazerswoude dreigt te verpauperen 'AI dat moois moetje toch met anderen delen' 'Mijn girokaarten mogen ze hebben' Rijn Veenstreek Alkemade overweegt meer koopzondagen en een avondwinkel Als huiseigenaren niet op grote schaal hun woning opknappen, dreigt verpaupering van de Hazerswoudse Dorpsstraat. foto ben de bruyn 6 DECEMBER 1994 jacobswoude/den haag marieta kroft Het is de tweede keer dat de Raad van State het beroep tegen slibstort in het meer verwerpt. Dit keer was er sprake van een zogenoemde bodemprocedure. In tegenstelling tot wat de ge meente Jacobswoude en de Milieufederatie menen, vindt de Raad van State het niet nodig dat de effecten van baggerstort op het milieu worden onder zocht. Het aantal kuub te stor ten bagger blijft namelijk onder de grens van 500.000. Daarbo ven is een milieu-effect-rap- portage (MER) verplicht. Ook met de bewering van Ja cobswoude dat de afdeklaag van de put sterker verontreinigd is dan de omgeving daar direct omheen, is de Raad van State het niet eens. „De kwaliteit van de afdeklaag sluit juist goed aan bij die van de waterbodem." De vrees van de Milieufederatie dat het grondwater door de slibstort wordt aangetast doet niet ter zake, oordeelt de Raad van Sta te. De vergunning slaat immers alleen op het oppervlaktewater. Bij de gemeente Jacobswoude was gistermiddag niemand be reikbaar voor commentaar. Na de zitting die op 1 november plaatshad, zei milieu-ambte naar R. Hockx nog dat hij wel verwachtte dat het beroep zou worden verworpen. Deson danks zei hij toen dat hij tevre den is over wat er allemaal door de vele protesten is bereikt..Al les gebeurt onder zeer stringen te voorwaarden", aldus Hockx. Voor A. Klooster van de Stich ting tot Behoud van het Braas- semermeer vormt de Raad van State-uitspraak geen zwarte dag in'de geschiedenis van de stich ting. „Nee, die hebben we enke le maanden geleden al gehad, toen op 3 oktober weer werd begonnen met de stort. We hadden er al weinig hoop meer op dat de stort zou worden stil gelegd. Milieu- en financiële be langen liggen blijkbaar ver uit elkaar, zelfs bij de Raad van Sta te", moppert hij. De stichting legt zich bij de uitspraak neer. „We hebben er intern nog wel over gepraat of we nog iets zou den moeten onderne'men, maar kwamen tot de conclusie dat er niets meer aan te doen valt. De zaak is beklonken." hazerswoude-dorp ruud sep De Dorpsstraat in Hazerswou- de-Dorp dreigt te verpauperen. Niet minder dan 84 vooroorlog se huizen in de straat staan er slecht bij. Als die huizen niet binnen enkele jaren door de ei genaars worden opgeknapt, zal het verval steeds verder om zich heen grijpen. Dat blijkt uit een onderzoek naar de bouwkundi ge staat van huizen aan de oude hoofdwegen in de verschillende Rijnwoudse kernen. Gemeente en provincie willen het tij keren met hoge subsidies voor het op knappen van de particuliere woningen. Een onderzoeksbureau heeft dit jaar in opdracht van de ge meente de staat van de voor oorlogse huizen in de oude ker nen van Hazerswoude-Dorp, Koudekerk en Benthuizen on der de loep genomen. Daarbij bekeken zij de huizen vanaf de openbare weg. De onderzoekers vonden in Koudekerk 19 slechte huizen en in Benthuizen 23. Dat de situatie in Hazerswoude- Dorp zo veel slechter is, wordt onder andere veroorzaakt door het vele zware verkeer op de Dorpsstraat. Hierdoor lopen de oude, niet onderheide huizen op den duur flinke schade op. Doordat in Hazerswoude- Dorp hier en daar meer slechte huizen bij elkaar staan, vrezen de onderzoekers voor verpau pering. Een aantal van die hui zen op rij ontneemt de buren de lust om het eigen huis goed te onderhouden, waardoor het verval langzaam oprukt. Ook het drukke verkeer op de Dorpsstraat werkt een verwaar lozing van de huizen in de hand. De verkeersoverlast maakt het wonen aan de Dorps straat er niet plezieriger op, waardoor de bewoners eerder leimuiden liesbeth buitink vervolg van voorpagina Een rood-wit lint verspert de weg naar het postkantoor aan de Drechtlaan in Leimuiden. Een politie-agent neemt brieven en kaarten in ontvangst en stopt die in de brievenbus bij het ge bouw. Op de deur hangt een briefje: 'I.v.m. overval gesloten'. Vuurwapen De twee ménsen die het slacht offer waren van de overval, de 47-jarige beheerder uit Alphen aan den Rijn en een 72-jarige Leimuidese bezoekster, worden binnen ondervraagd. Bovendien komt het bedrijfsopvangteam van de PTT en het bureau Slachtofferhulp om hen op te vangen. „Het is voor mensen zo'n traumatische ervaring om bij een overval te zijn betrokken geneigd te verhuizen dan om geld te steken in het opknappen van hun huis. Om verpaupering tegen te gaan, moet daarom ook het verkeer op de Dorps straat worden aangepakt. Aan en een vuurwapen op hen ge richt te zien, dat we die instan ties er altijd onmiddellijk bij ha len", vertelt politiewoordvoer der H. Boesser. De politie-agenlen beant woorden geduldig vragen van bezoekers en nieuwsgierigen die op het oploopje zijn afgeko men. „Als er maar geen per soonlijke ongelukken zijn ge beurd", zegt een vrouw die het postkantoor wilde bezoeken. „Dat is het belangrijkste. Mijn girokaarten mogen ze hebben." Getuigen Uit de nabijgelegen wijk komen agenten, die huis aan huis vra gen hebben gesteld en hebben gezocht naar getuigen. Ook bij de Leimuiderdijk in de gemeen te Haarlemmermeer, waar de rode Peugeot is gevonden die plannen voor de herinrichting van de Dorpsstraat wordt in middels hard gewerkt. Om de huiseigenaren vervol gens aan het opknappen te krij gen, stellen gemeente en pro vincie een subsidie van maxi maal 70 procent in het vooruit zicht. Van die subsidie wordt 49 procent betaald door de provin cie en 21 procent door de ge meente. De twee overheden gaan ervan uit dat er totaal, dus inclusief Koudekerk en Benthui zen, tot en met het jaar 2000 twee miljoen gulden aan subsi die zal worden uitgekeerd. Daarbij wordt ervan uitgegaan dicht. De twee slachtoffers wor den afgeschermd van onge wenste aandacht tot ze over de eerste schrik heen zijn. dat in Hazerswoude-Dorp 70 procent van de huiseigenaren gebruik zal maken van de subsi die, terwijl in Benthuizen en Koudekerk wordt gerekend op een deelname van 50 procent. Sint schenkt Regenboog deurdranger nieuwe wetering Leerlingen en leerkrachten van basisschool De Regenboog in Nieuwe Wetering hebben giste ren van sinterklaas een deur dranger gekregen. Met het ca deau dat directeur Bob Ravelli in ontvangst mocht nemen, kan de deur van de school open worden gehouden. „Het ligt niet in mijn macht om nu toe te zeg gen dat de school niet dicht hoeft", zei de sint gisteren op school. „Met deze deurdranger kan de deur in ieder geval open blijven staan." Vorige week, toen de Spaanse bisschop Nieuwe Wetering be zocht, overhandigden kinderen en het Actiecomité Houdt de Regenboogschool Open hem nog een verlanglijstje met bo venaan de wens dat de enige school in het dorp open blijft. De Regenboogschool dreigt met ingang van 1 augustus 1996 de deuren te moeten sluiten omdat ze met 70 leerlingen beneden de opheffingsnorm van 115 zit. CHEF* HENNY VAN EGMOND, 071-356414, PLV-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356413 Inbraak in clubgebouw hoogmadeUit een clubgebouw aan de Kerkstraat in Hoogmade is het afgelopen weekeinde de geluidsapparatuur gestolen. In brekers wisten binnen te komen door een ruitje in te slaan. Snelheidsduivels gepakt zoeterwoude-runduk Bij een snelheidscontrole op de Hoge Rijn dijk in Zoeterwoude-Rijndijk zijn gisteren 215 passanten be keurd. In totaal passeerden tijdens de controle 1070 voertuigen. De automobilist met de meeste haast reed 92 kilometer per uur, waar 50 is toegestaan. Botsing tussen twee vrachtauto's alphen aan den run Een 29-jarige vrachtwagenchauffeur is gis termorgen gewond geraakt bij een botsing op de kruising Hoorn en Ondernemingsweg in Alphen. Het slachtoffer liep letsel aan een knie op. De man reed volgens de politie zonder voorrang te verlenen vanaf de Ondernemingsgweg de Hoorn op en botste daarbij op een vrachtauto, die werd bestuurd door een 54-jarige Zaandammer. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Kostbaar kinderzitje gestolen alphen aan den run Bij supermarkt Hoogvliet aan de Juliana- straat in Alphen is gistermiddag de fiets van een 34-jarige vrouw uit Ter Aar gestolen. Op het rijwiel een speciaal geconstrueerd zitje voor een gehandicapt kind. De waarde van het zitje be draagt zo'n 2500 gulden. Subsidie-impuls moet oprukkend verval stuiten Raad van State verwerpt beroep Niets staat de Stichting Baggerdepot Zuid-Holland BV het storten van bagger tot 1998 in het Braassemermeer nog in de weg. De Raad van State heeft het beroep van de gemeente Jacobswoude en de Zuidhollandse Milieufede- i ratie tegen de afgifte van een lozingsvergunning door het Hoogheemraadschap van Rijnland verWörpen. Politie: overval is traumatische ervaring Het postkantoor aan de Drechtlaan in Leimuiden is gistermiddag overvallen. De gewapende dader nam een nog onbekend geldbedrag mee. foto ben de bruyn de overvaller als vluchtauto ge- rood-witte lint en kunnen men- bruikte, wordt onderzoek ge- sen weer zelf hun brieven pos- daan. ten. De deuren van het postkan- Na enige tijd verdwijnt het toor blijven de rest van de dag alkemade marieta kroft Gemeente Alkemade overweegt het aantal zon- en feestdagen dat winkels open mogen zijn, met vier uit te breiden tot in to taal acht. Ook wordt gedacht aan de mogelijkheid een avondwinkel toe te staan. Bur gemeester en wethouders vra gen donderdagavond het advies van de commissie bestuurza ken. Verruiming van de ope ningstijden is mogelijk als ge volg van van wijzigingen in de landelijk geldende Winkelslui tingswet. Op dit moment mogen de winkels in Alkemade maximaal vier zon- en feestdagen in het jaar open zijn en is een avondwinkel nog niet toege staan. Een avondwinkel mag op grond van de nieuwe wet zeven dagen per week van vier uur 's middags tot twaalf uur 's avonds open zijn en ten minste 70 procent van de omzet moet bestaan uit eet- en drinkwaren. Sterke drank mag niet worden verkocht. Bij de gemeente is al een aan vraag voor een avondwinkel binnengekomen, van J. van der Meer uit Roelofarendsveen. In dien de gemeenteraad besluit om een dergelijke winkel toe te slaan, wil dat overigens nog niet zeggen dat Van der Meer ook automatisch toestemming krijgt. „Iedere aanvraag wordt apart beoordeeld", zegt hoofd algemene zaken bij de gemeen te, C. Wassenaar. „Het hangt onder meer van de soort winkel en de locatie af." Voorzitter E. van Berkel van de Winkeliersvereniging RAAK in Roelofarendsveen en voorzit ter G. van Staveren van het Middenstands Comité Oude Wetering menen dat Alkemade met ruim 14.000 inwoners veel te klein is voor een avondwin kel. „Pure onzin", zegt Van Sta veren. „De koopavond in Oude Wetering wordt al matig be zocht. De tweeverdieners doen hun boodschappen wel op za terdag, daar hoeft echt geen avondwinkel voor te komen. We hebben bovendien genoeg win kels in Oude Wetering." En Van Berkel: „We hebben hier van winkelwagens die 's avonds nog om acht uur rijden. Daar kan ie dereen toch ook terecht? Ik hoop wel dat wij om advies worden gevraagd voordat de ge meente besluit om zo'n winkel toe te staan." Over uitbreiding van het aan tal koopzondagen is Van Berkel positiever. „Misschien moeten we daar eens meer gebruik van maken." Van Staveren vindt ook dat niet nodig. „In Oude Wetering zijn de winkels nooit op zondag open, laat staan dat we een verruiming willen van vier naar acht." Afhankelijk van het advies dat de commissieleden donderdag avond uitbrengen, besluiten B en W welk voorstel. Op ambte lijk niveau is Alkemade nog ver deeld. Alphenaar Hans Bezemer wil museum voor klassieke auto 's alphen aan den run» kees van kuilenburg Zijn liefde voor de automobiel kan Hans Bezemer niet om schrijven. „De Engelsen om schrijven het als rijdende kunst. Daar kan ik mij volledig in vin den. Het is inderdaad kunst. Dat is ook duidelijk te zien", wijst de 45-jarige Alphenaar naar een van zijn pronkjuwelen die hij in de loop der jaren heeft verzameld. Inmiddels zijn dat al 27 klassieke automobielen. Daaronder elf Rolls Royces én twee Bentleys. De Alphenaar geniet zo van zijn auto's dat hij een museum wil. „In een gekke bui heb ik wel eens geroepen dat er in Alphen een ruimte zou moeten zijn waar die auto's een plaatsje moeten krijgen. Niet alleen voor mijn auto's, maar bijvoorbeeld ook het liftenmuseum en wel licht ook voor het helaas uit het dorp vertrokken Ankermuseum. Tot mijn stomme verbazing krijg ik daarop enorm veel reac ties. Zelfs van politieke partijen. Dus wacht ik maar af wat het oplevert." Bezemer - eigenaar van een taxibedrijf in Alphen - heeft de liefde voor de auto niet van een vreemde. Zijn opa begon 75 jaar I geleden in het dorp met een vervoersbedrijf. Ook zijn vader zat in het vak. „Dus krijg je er wat van mee." Meewandelend met Bezemer langs de klassiekers wordt dui delijk dat er sprake is van meer dan alleen maar een liefhebbe rij. De Alphenaar speurt stad en land af om iets nieuws te ont dekken. „Dat kan in Duitsland, genlijk naar Amerika zijn ge gaan, maar op dat moment brak Dessert Storm uit en moest die man er van afzien", zegt Hans Bezemer. „Niet dat dit mijri mooiste auto is, maar wel een met veel geschiedenis." Het gaat Bezemer niet alleen om de automobiel. Zijn interes se gaat ook uit naar de gehele papierwinkel, zoals garantiebe wijzen, kentekens, bouwteke ningen en briefwisselingen met de koper. „Bij Rolls werden de auto's met de hand gemaakt. Indertijd kocht een Zwitserse barones een auto voor een mil joen pond, maar er was een le vertijd van zes jaar. Ook al legde ze een miljoen extra op tafel. Hij kwam geen week eerder uit de fabriek." Bezemer koopt alleen maar auto's van na de Tweede We reldoorlog. „Die worden tot nu toe ondergewaardeerd. Daarom zijn ze ook nog redelijk betaal baar", zegt Bezemer zonder in financiële details te willen tre den. „Ik koop de auto's bedrijfs matig in. Niet alleen maar als hobbyist. Ze worden gebruikt voor trouwerijen, bij jubileums, voor het opnemen van com mercials of het rondrijden van belangrijke personen. Zo heb ik bijvoorbeeld Simon Wiesenthal twee dagen in de auto gehad." Een bedankbrief aan Lieber Hans toont Bezemer trots om zijn verhaal te staven. In dat boek overigens veel brieven van tevreden klanten. „Alles is tot in de puntjes verzorgd. Dat is onze reclame. Op die manier is het doenlijk om zo'n wagenpark op te bouwen." Italië, Engeland of Frankrijk zijn. Maar ik heb ook auto's uit Amerika. Als ik een tip krijg, ga ik er zelf op af. Mijn standpunt is dat maar een oog het kan zien. Dat is die van mij. Niet dat ik alles weet, maar in de loop der jaren heb ik veel kennis op gedaan. Ik jureer ook in Enge land bij wedstrijden voor klas sieke auto's. Ook daar krijg ik veel lof. Al ben ik daar maar hulpjudgé', vertelt Bezemer. „Maar zo werkt dat nog in En geland." In 1980 kreeg de Alphenaar zijn eerste klassieker. „Een Bentley, waarvan er toen nog vier in Nederland waren. Nu is die van mij de enige. Daarna volgden er nog 26. Daaronder de automobiel van de voormali ge Joegoslavische president maarschalk Tito. „Die zou ei SLIJTKKUl .timmkrmaxs.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15