Plan voor nieuwe flat in Morsebel Iemco: nu ook straatverlichting Tegenslag voor kinderboerderij Leiden Regio Nieuwe fase restauratie van Burgemeester Berkhoutpark Mevo hoeft geen dwangsom te betalen Geen ontheffing leges voor geraniummarkt DINSDAG 6 DECEMBER 1994 n egmond, 071-2 i, plv -chef hans koenekoop. 071 •356-129 Particuliere club 'omzeilt'projectontwikkelaars VRIJE TIJD Groter en goedkoper bouwen dan een projectontwikke laar. Oegstgeestenaar W. Deenen (69) heeft al eens in de Morsebelpolder bewezen dat dat kan en hij wil deze stunt in de uiterste noordwesthoek van de Morsebel nog een keer herhalen. „Ik vindt het leuk, ik voel me fit en heb nu de expertise om me in de moeilijke aannemers wereld staande te houden", aldus Deenen. oegstgeest loman leefmans De voormalige off shore-werker sprak halverwege de jaren tach tig met zijn kennis J. Uittenbo- gaard over het tekort aan wo- -ningen voor 50-plussers in hun woonplaats. Ze droomden van een luxe appartement voor een toch betaalbare .prijs met uit licht op de Klinckenbergerplas. jZe lieten hun ideeën uitwerken idoor een architect en gingen Idaarmee naar de gemeente, iWaar men net volop bezig was met de invulling van de nieuwe iwijken in de polder. De plannen van het duo wer den op het raadhuis niet direct 'serieus genomen. „Maar toen we een financieel deskundige in de arm namen èn zich in no-ti me 65 belangstellenden meld den die ook mee wilden beta len, ging de gemeente uiteinde lijk wèl met ons in zee", aldus Deenen, die volhoudt dertig procent goedkoper te kunnen werken dan reguliere project ontwikkelaars. Het project werd uitgevoerd en zo onstond een modern complex van 52 woningen. Vol trots over déze Morsebelflat is hij nog steeds. Hij wijst op de ondergrondse parkeergarage met bergingen en wasplaats, de grote omvang van de apparte menten waar de bewoners de vrijheid hadden om zelf te kie zen waar de binnenmuren moesten komen en de dure af werking van deuren, kozijnen en terrassen en hallen. Hobby „Zo'n appartement zou niet te betalen zijn geweest. Maar ik ben geen ontwikkelaar, ik zie het als een hobby en heb dus ook de over-head kosten niet. En met de bouwer werd ook geen aanneemsom afgespro ken. Dan wordt geprobeerd het zo goedkoop mogelijk uit te voeren. Nee, als er materiaal nodig was, dan kwamen ze maar met een bonnetje. Zo is dat gegaan. Laatst werd er een appartement verkocht, toen za gen de andere bewoners pas goed hoe gunstig het hele pro ject is uitgepakt", aldus Deenen. Uittenbogaard moest zich door omstandigheden op het laatste moment terugtrekken uit dit project, maar wil nu op nieuw proberen elders een soortgelijk plan te realiseren en heeft daarbij de hulp van Dee nen ingeroepen. De bouwkavels voorschoten frank buurman De gemeente Voorschoten begint deze maand met een nieuwe fase in het kader van de res tauratie van het Burgemeester Berkhoutpark. In december zal de noordwesthoek van het park langs de Prins Bernhardlaan en het Eist- laantje worden aangepakt. Het werk bestaat ondermeer uit de aanplant van wintergroene heesters om de parkrand te verdichten, Daarnaast worden tien bomen aangeplant. Het gaat ondermeer om een meidoorn, een notenboom, een hazelaar, een Christusdoorn en een eik. De bomen dienen ter vervanging van zes lijsterbessen en twee esdoorns, die worden verwijderd. De lijsterbessen en es doorns zijn oververtegenwoordigd in het park en belemmeren andere bomen in hun groei. Verder wordt de kruidlaag verbeterd door het aanbrengen van inheemse kruiden en vroeg- bloeiende, zich verwilderende bolgewassen, die tot de zogenaamde stinzenflora behoren. Ook wordt aan de buitenzijde van het park het elzen- en wilgenhakhout teruggezet. Dit is in belang van het behoud van het hakhout en draagt bij aan de toetreding van licht tot de omringende waardevolle begroeiing. Eind 1992 is al met de renovatie begonnen. De omvangrijke restauratie van het zestig jaar oude park zal pas in het jaar 2002 worden vol tooid. in de wijk Morsebel zijn voor Oegstgeestenaar met'uitdagen- zijn voor ontwikkelaars. particulier initiatief zich op- het grootste deel al aan ontwik- de architectuur' 21 apparte- De eerste contacten met de ge- nieuw in de Oegstgeestse bouw keiaars vergegeven. Maar in de menten zijn onder te brengen, meente over dit plan zijn reeds mag manifesteren. „En ik denk hoek langs de Haarlemmertrek- Door de eis van de gemeente met de gemeente gevoerd maar als het me wéér lukt, dat er wel vaart in nog plaats voor een ze- dat er ook een ondergrondse er zijn nog geen concrete toe- meer particuliere clubjes zullen ven verdiepingen hoge flat, garage bij moet komen, zou dit zeggingen. In de loop van vol- opstaan om ons voorbeeld te waar volgens de 69-jarige plan sowieso niet interessant gend jaar wordt duidelijk of het volgen", voorspelt Deenen. leiderdorp hans koenekoop Het houtbedrijf Mevo is af van de dwangsom, die de gemeente Leiderdorp het bedrijf aan de Zijldijk had opgelegd. De Raad van State heeft gisteren beslist dat Mevo niet een bedrag van 2.500 gulden per dag hoeft te betalen voor het overschrijden van de geluidsvoorschriften. De geluidswal die Mevo deze zo mer heeft geplaatst houdt het lawaai afdoende tegen. Maar met deze uitspraak is nog steeds geen einde aan het geschil tussen de gemeente Lei derdorp en het houtbedrijf. Er bestaat zelfs een kans dat de he le dwangsomprocedure op nieuw begint, als Mevo niet luistert naar de laatste instruc- Geluidswal houdt lawaai afdoende tegen ties van de gemeente. „Mevo heeft zijn hele be drijfsvoering omgegooid. Er is momenteel sprake van een hele andere situatie dan voorheen. Het conflict over die geluids overlast is daarom niet actueel meer", zegt een woordvoerster van de gemeente. Leiderdorp heeft een waslijst aan voorschriften opgestuurd waar Mevo vóór 1 mei 1995 ge hoor aan moet geven. „Het zijn voorwaarden waaronder het be drijf een nieuwe milieuvergun ning heeft gekregen. Door al die verbouwingen en verhuizingen overtreedt Mevo nu de oude milieuvergunning. En dus moet het bedrijf nog een hoop veran deren wil ze een nieuwe ver gunning krijgen. Het zit 'm dus in die overgangsfase. Mevo dient de reorganisatie ook zon der overlast te volbrengen en dat gebeurt nu niet." De reorganisatie bij Mevo is een gevolg van de overname van een deel van de oude be drijfshallen van touwfabrikant Verto. De houtfabriek kan daar hout opslaan en ook de afzuig installatie onderbrengen. Juist deze installatie zorgde jarenlang voor de geluidsoverlast voor omwonenden. Of Mevo op tijd aan de eisen van de gemeente kan voldoen, is de vraag. Vol gens raadsman R. van der Wart van Mevo is het bedrijf 'keihard bezig om te voldoen aan alle voorschriften in de nieuwe ver gunning'. „Er is een stappen plan ingediend," aldus Van der Wart. Kerstbingo. Op vrijdag 9 decem ber kunnen er kerstprijzen en waardebonnen gewonnen wor den bij een kerstbingo in buurt huis Morschwijck, Topaaslaan 19. Meedoen kost vijftien gulden. De deur is vanaf 19.00 uur open, de bingo begint om 20.00 uur. Voor meer informatie: 071- 765656. Carnaval. De Samenwerkende Carnavals Verenigingen: De Leidse Hutspotten, de Deylknot- sen uit Wassenaar en de Dam- zwabbers uit Leidschendam, or ganiseren voor hun leden en vrienden op zaterdag 10 decem ber 'The night of the jokers'. Dit carnavalsfeest begint om 21.00 uur en wordt gehouden in het Antonius zalencentrum aan de Lange Mare 43. De zaal is open om 20.00 uur en de toegang is vijf gulden. Popmuziek. Zaterdagavond 10 december speelt de Leidse band Farmer John in jongerencentrum 't Stathuys. De band bouwt voort op de essentie van de popmu ziek uit de jaren zeventig en wil opnieuw de vaderlandse podia onveilig maken, 't Stathuys ligt aan de Breestraat 19. De zaal is open vanaf 21.00 en de entree is vijf gulden. ALPHEN AAN DEN RUN Videofilm. De stichting jonge rencentrum 'Madonna' vertoont vrijdag 9 december een videofilm in de jongerenbar. De aanvang is 20.30 uur en de entree gratis. Madonna ligt aan de Olympia- weg 2 in Alphen aan den Rijn. Party. In stichting jongerencen trum 'Madonna' spelen zaterdag 10 december twee bands in het kader van Pogo Party II. De bands zijn The Piling Junks en The Skalawags. De aanvang is 22.00 uur en de entree 6,50 gul den. Madonna ligt aan de Olym- piaweg 2 in Alphen aan den Rijn. Cascarvieten. Carnavalsvereni ging De Carscarvieten in Alphen aan den Rijn viert zaterdag 10 december het dertigjarig bestaan in Avifauna. Het feest begint om 20.00 uur en is alleen toeganke lijk voor seizoenkaarlhouders. Voor inlichtingen: 01720-75287. Meer tasjesrovers aangehouden noordwl)k/leiden De politie heeft twee 16-jarige Leidse jongens aangehouden op verdenking van tasjesroof. De arrestaties volg den nadat vorige week twee 17-jarige Leidse knapen in de kraag werden gevat. Deze hebben inmiddels vijf tasjesroven bekend. De 17-jarigen liepen donderdag tegen de lamp nadat ze hadden geprobeerd op de Van Berckelweg in Noordwijk toe te slaan. Tij dens hun verhoor bekenden ze vorige maand tasjes te hebben geroofd in Leiden, Katwijken Voorschoten. De 16-jarige Leide- naars zijn nu ook betrokken geweest bij enkele van deze bero vingen. De jongens hebben in totaal voor een bedrag van 2200 gulden gestolen. Een groot deel van de buit is teruggevonden. Verder nam de politie spullen in beslag die de jongens hadden gekocht met gestolen cheques. Ook de scooter die ze gebruikten bij hun overvallen, is in beslaggenomen. De Leidenaars zijn gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris in Den Haag. Voorschotenaar negeert stopteken voorschoten Een 28-jarige Voorschotenaar heeft gistermiddag op de Schoolstraat vergeefs geprobeerd aanhouding door de po litie te voorkomen. De man reed op een onverzekerde bromfiets. Hij negeerde het stopteken van de agent, maar die wist hem toch tot stoppen te dwingen. Tegen de man is proces-verbaal Inbraak aan Frederik Hendriklaan voorschoten Uit een huis aan de Frederik Hendriklaan in Voorschoten zijn gisteravond een videorecorder, een cd-speler en een televisietoestel gestolen. De diefstal werd gepleegd tus sen tien voor acht en half elf, toen de bewoners niet thuis waren. De inbreker forceerde de achterdeur van het huis. Overname van bedrijf in Noord-Holland zoeterwoude rudolf kleun Installatie en onderhoud van straatverlichting is de nieuwe markt waarop het Zoeterwoud- se installatiebedrijf Iemco zich wil begeven. Dat is mogelijk ge worden door de overname van het failliete Pilkes uit Groot schermer. Een overname die af gelopen vrijdag binnen achttien uur na het faillissement van Pil kes rond kwam. Ongeveer zestig personeelsleden van Pilkes gaan over naar Iemco dat vorige maand aankondigde zijn omzet binnen twee jaar ruimschoots te willen verdubbelen. Die groei moet met name ko men van overnames. Begin no vember kocht Iemco Altech uit Almere, een failliete concurrent. Het personeelsbestand groeide toen van honderd naar hon derdveertig. Nu komen er nog eens zestig mensen - weliswaar vooralsnog op tijdelijke con tractbasis - bij. Iemco komt daarmee in de bijzondere om standigheid te verkeren dat het personeelsbestand binnen vijf weken is verdubbeld. De omzet groeit volgens directeur R. Smith op jaarbasis tot dertig miljoen gulden. In 1993 zou die omzet op twintig miljoen heb ben gelegen. Dit jaar zou bij on gewijzigd beleid sprake zijn ge weest van een forse terugval. Het gevolg van de malaise in de bouw, maar nog veel meer van het overlijden van de vorige di recteur L. Steenbergen, waar door de onderneming in eerste instantie stuurloos raakte. Dat het beleid is gewijzigd staat buiten kijf. Dat begon met de overname per 1 juli door een beleggersgroep. Het aantreden van Smith als directeur volgde formeel per 1 november. Kort daarna kondigde Smith, ooit oprichter van het automatise ringsbedrijf Install Data, aan dat de bakens zouden worden ver zet. Iemco zou agressiever de markt opgaan met als opzet uit eindelijk mee te kunnen draai en in de eredivisie. Iemco lijkt dat doel vooral te willen berei ken via overname van failliete boedels. Daarbij gaat het Smith vooral om het binnenhalen van know-how en van orderporte feuilles. Iemco moet in zijn visie uiteindelijk de spin worden in een web van werkmaatschap pijen. Dat geldt ook in het geval van Pilkes dat in Noord-Holland ac tief was op het gebied van elek- troctechniek in straatverlich ting. Volgens Smith was vooral de elektrotechniek verliesge vend. Daar wil hij niet mee door. De afdeling straatverlich ting zou wel een goede order portefeuille hebben. „Dat is voor ons strategisch heel inte ressant. Wij doen dat niet en we zouden er ook hier in Zuid-Hol land een nieuwe markt mee kunnen aanboren. Er zijn in fei te maar twee grote aannemers die straatverlichting aanleggen en onderhouden. Een gemeente als Leiden heeft juist aangekon digd daar extra geld voor te re serveren. Wij willen daar ook op inschrijven en zullen ook wijzen op het aspect van regionale werkgelegenheid. Smith is niet bang dat de acti viteiten van bedrijven die eer der failliet gingen hem in pro blemen brengen. „We zijn zoete lieve Gerritje niet. Het gaat ons om activa, zoals orderporte feuilles. Daarnaast drukken we de kosten door de zaken cen traal te organiseren. De admini stratie komt hier in Zoeterwou- de te liggen, ook als de werk zaamheden - zoals van Pilkes - vooral elders liggen. Het is een werkmodel dat in andere be drijfstakken vaker voorkomt, maar in de installatiewereld nog niet bestaat." Meer controle op vuurwerk Een speciaal team van de politie in het district Rijn en Braassem gaat vanaf 12 december intensief controleren op zowel het afste ken van als de handel in vuurwerk. Met die controles hoopt de politie de overlast van illegaal knallen zoveel mogelijk te beper ken en ongelukken bij het afsteken te voorkomen. Legaal afste ken van vuurwerk is alleen toegestaan vanaf 31 december 10.00 uur tot 1 januari 2.00 uur. Voor het succes van de actie vraagt de politie wel de hulp van de burgerij. Wie buiten de legale tijden knallen hoort, wordt verzocht zo snel mogelijk de politie te waarschuwen (071-810101). voorschoten frank buurman De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) krijgt geen ontheffing van het betalen van leges voor de jaarlijkse geraniummarkt. De KMTP had daarom verzocht omdat ze stelt dat met de markt gratis reclame voor de gemeen te wordt gemaakt. Volgens de gemeente is daar echter geen sprake van en zou het gaan om een jaarmarkt waar commerciële activiteiten worden gehouden. B en W vin den dat het niet gaal om een plaatselijke instelling die werk zaam is ten bate van het alge meen nut. De KMTP moet 510 gulden leges betalen voor de aanvraag van de vergunning voor het houden van de markt. De aanvraag voor het plaatsen van aankondigingsborden kost 65 gulden. Meeste biggen aan mysterieuze ziekte overleden warmond frank buurman Beheerder Piet van der Plas van kinderboerderij De Kloosterhof in Warmond doet zijn best om de eindjes aan elkaar te knopen. „Het voer voor de dieren, de dierenarts en het onderhoud van de stallen kosten ons behoorlijk wat geld". foto henkbouwman Kinderboerderij De Kloosterhof aan de Kloosterwei in Warmond heeft,onlangs acht van haar elf biggen door ziekte verloren. „We weten nog steeds niet wat het precies geweest is. Ik heb het resultaat van het dier geneeskundig onderzoek binnengekregen en daaruit blijkt dat niet om een bekende ziekte ging. Het was in ieder geval geen var kenspest, dus de boeren in de omgeving kunnen gerust zijn. Misschien hebben ze kou gevat of iets dergelijks", zegt beheer der/penningmeester Piet van der Plas van vereniging De Kloosterhof. Hij kan er nog steeds niet over uit. „Er stierven er plotse ling wel twee per dag. Tot die tijd was er niets aan de biggen te zien, ze zagen er zeer gezond uit. Ik zou wel heel graag willen we ten wat het eigenlijk geweest is. Gelukkig hebben we er drie kunnen redden." De Kloosterhof, de enige kinderboerderij in Warmond, had pas sinds vorig jaar var kens. „We hebben toen een beer en een zeug erbij genomen. Het eerste nest van zes biggetjes ging prima. De biggetjes verkopen we na verloop van tijd, het is namelijk te duur om veel volwassen varkens te hebben. Maar riu ging het dus helemaal fout. We aarzelen of we wel weer biggen zullen ne men, na zo'n ervaring", vertelt Van der Plas. Actie Voor de kinderboerderij was het ook een fi nanciële tegenslag. „We zaten er over in hoe we de kosten van de dierenarts moes ten betalen. Gelukkig kwam toen die kerst kaartenactie van de kinderen van basis school De Alleman. Ik ben ouders, kinderen en leerkrachten daar zeer dankbaar voor, want die actie leverde duizend gulden op. Daar houden we waarschijnlijk geld van over, zodat we reparaties aan het hek kun nen verrichten. Zo knoop je de eindjes aan elkaar, dankzij giften, de contributie van de honderdzeventig leden en stukjes land op Koudenhoorn, die we van de gemeente mo gen verhuren", weet de penningmeester. De Kloosterhof is tien jaar geleden ont staan. Aanvankelijk ging het om een stukje land van verpleeghuis Mariënhaven, dat nu in bruikleen is gegeven. Toen de nieuwe wijk werd gebouwd was er wat geld over en dat is indertijd gebruikt om de kinderboer derij op te richten. „Het was een stukje land waar pony's en geiten liepen. Er stond al een stal, die is toen verder uitgebreid", ver telt Van der Plas, die sinds een jaar of zeven bij de boerderij werkt. Vrijwilligers De boerderij omvat omstreeks honderd die ren, dwerggeiten, varkens, schapen, kippen, konijnen en ganzen. „Er komen aardig wat bezoekers. Vooral kinderen natuurlijk, die komen vaak direct na school even kijken." De Kloosterhof drijft voor een belangrijk deel op vrijwilligers, die de dieren verzorgen en voederen, de stallen schoonhouden en opknapwerkzaamheden verrichten. „Er moet momenteel ook weer het nodige ge beuren. Er moet worden geverfd, verrotte stukken deur moeten worden vervangen. En verder kunnen we erg goed vrijwilligers gebruiken die de dieren een paar ochten den in de week voeren en de boel een beetje aanvegen", stelt Piet van der Plas. Het lidmaatschap van de vereniging Kin derboerderij de Kloosterhof kost vijftien gulden per jaar. „Meer leden zijn altijd wel kom. We gaan dit jaar ook proberen om geld binnen te krijgen door middel van een sponsorloop en de grote clubactie", weet Van der Plas. Vrijwilligers en mensen die lid willen worden kunnen zich aanmelden bij de pen ningmeester: Ganzenwei 201, 2361 XE, Warmond, tel. 01711- 12012.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13