Leiden 'X' op zoek naar nieuw alternatief 'Cultuur en pop hebben meer aan X dan aan Stadsgehoorzaal' Groen Links verzacht motie parkeerbelasting Nieuwe campage tegen alcohol in het verkeer Nieuwe kade DINSDAG 6 DECEMBER 1994 Kinderboerderij /t o Kinderboerderij De I J Kloosterhof in War mond kampt met tegen slag. De meeste biggen zijn door ziekte verloren. Verpaupering r De Dorpsstraat in I 3 Hazerswoude dreigt te verpauperen. Er moet snel worden ingegrepen, zo blijkt uit een onderzoek. Officier <1 /-I. Klopper uit Voor- I O schoten wordt de eerste vrouwelijke hoofd officier van justitie van een arrondissement in Neder land. n egmond, 071 -356414, plv.-chef hans Vervolg van voorpagina Voorzitter W. Crebolder van cultureel centrum X is niet alleen teleurgesteld, maar toch ook opgelucht na het vonnis van de Haagse rechtbank. Opluchting is er omdat de alternatieve organisatie een jaar de tijd krijgt om een nieuwe behuizing vinden voor haar activiteiten zoals film, toneel en muziek. leiden loman leefmans „Het is natuurlijk goed dat we niet binnen een maand of zo moeten vertrekken. Dan was onze hele programmering in duigen gevallen. Maar het is toch jammer dat we hier, waar het allemaal begon, wegmoe ten", aldus Crebolder. Inmiddels is de voorzitter al op zoek gegaan naar een nieu we plaats voor de X. De eerste voorzichtige gesprekken zijn jreeds met het Volkshuis ge- 'voerd. Daai" bevindt zich op de I eerste etage een prachtig en deels ongebruikt theater. Maar de toekomst van dit gebouw aan de Haarlemmerstraat is door de fusie in het Leidse wel zijnswerk zeer onduidelijk. Ook de Leidse radio-omroepen heb ben hun oog op een deel van dit pand laten vallen. Daarom gaat X ook andere opties in Leiden bekijken. ,,En onze programmering zal sterk afhangen van zo'n ander gebouw. Je kan je voorstellen dat het zich niet zo leent voor een activiteit waar we nu wel veel aandacht aan besteden. Dat maakt de toekomst toch onzeker", aldus Crebolder. Een eventueel samengaan met het LVC aan de Breestraat, een op tie die vaker is geopperd, wordt door Crebolder niet uitgesloten maar hij heeft wel sterke beden kingen. „Ik zal niet ontkennen dat we overlappende doelgroepen heb ben. Maar er zijn ook verschil len in programmering. Als we bijvoorbeeld allebei Afrikaanse muziek hebben, dan is het bij hun een goed in het gehoor lig gende band waarvan ze hopen dat er veel mensen op afkomen. Bij ons gelden andere criteria. Verder zal bij ons altijd de angst blijven dat we bij een fusie zul len worden opgeslokt door het grote LVC dat trouwens ook niet zoveel beschikbare tijd en ruim te meer overheeft", aldus Cre bolder. Leidenaars bekennen mishandeling leiden Twee Leidenaars - 17 en 18 jaar oud - hebben bekend dat zij op 2 september een 20-jarige man uit Leimuiden van de omloop van de Burcht naar beneden hebben gegooid. Het slachtoffer brak bij de val van viereneenhalve meter zijn pols en kneusde zijn enkel. Een vriend van de Leimuidenaar werd door het tweetal in zijn gezicht geschopt en van zijn sigaretten be roofd. De verdachten, die dit weekeinde werden aangehouden, wordt zware mishandeling ten laste gelegd. Sinterklaascadeaus gestolen leiden Uit een auto die geparkeerd stond aan de Plantage in Leiden zijn in de nacht van zondag op maandag Sinterklaasca deaus, tassen met sportkleding en 'verzorgingskoffers' voor sporters gestolen. Een van de kqffers werd later in de omgeving teruggevonden, een tweede werd gisteren als gevonden voor werp bij het politiebureau bezorgd. Leidse geeft diefstallen toe leiden Een 23-jarige Leidse heeft gisteren bekend, dat zij in de maanden september en oktober portemonnees heeft gestolen uit jassen in een school aan de Surinamestraat. De vrouw werd gistermorgen op heterdaad betrapt op diefstal in een super- markt aan de Kooilaan. Zij wilde zonder af te rekenen met acht pakken koffie de deur uit lopen. Vacaturebank voor vrijwilligers Het bezorgen van maaltijden voor Tafeltje Dek Je, oppassen bij ge zinnen met een gehandicapt kind, begeleiden van ouderen naar het ziekenhuis en het geven van conversatielessen in verschillende vreemde talen. Het zijn maar enkele van de 75 vrijwilligersbanen in de vacaturebank voor vrijwilligers. De stichting ouderenwerk heeft de vacaturebank samen met een aantal andere vrijwilligersorgani saties samengesteld ter gelegenheid van de internationale vrijwilli- gersdag op woensdag 7 december. De vacatures in het vrijwilligers werk zijn in te zien van 8 tot en met 15 december van 10.00 tot 12.00 uur op het stedelijk bureau van de stichting ouderenwerk, Hooglandse Kerkgracht 32 in Leiden. De Leidse popcultuurdeskundige Ferry Rigault: „Het gedoe in garages, op zolders en huiskamers moet vooral doorgaan." foto henkbouwman Popdeskundige Ferry Rigault: Leiden moet centrum aan Haarlemmerstraat kopen leiden wim koevoet De gemeente Leiden moet cul tureel centrum X aan de Haar lemmerstraat kopen. Daar zijn de Leidse popmuziek en cultuur meer bij gebaat dan bij de mil joenen guldens verslindende re novatie van de Stadsgehoorzaal. Dat is de stellige overtuiging van Ferry Rigault, een deskun dige op het gebied van de plaat selijke popcultuur. Rigault is vanwege zijn kennis van zaken gevraagd lid te worden van de onlangs ingestelde 'adviescom missie gemeentelijk beleid pop muziek'. ,,X heeft zich bewezen. De ge meente heeft herhaaldelijk uit gesproken X als een verrijking te beschouwen maar ze verbindt geen enkele consequentie aan die erkenning. Elk moment kan het afgelopen zijn met X. Als de tent wordt verkocht verliest Lei den een cruciaal onderdeel van z'n popcultuur. De mensen ko men nota bene uit Den Haag en Amsterdam naar Leiden vanwe ge de wereldmuziek waarin X is gespecialiseerd", aldus Rigault „In de Stadsgehoorzaal wordt wél tien miljoen gulden gesto ken zonder dat Leiden daarvoor een regulier cultureel aanbod terugkrijgt. Af en toe is er een klassiek concert maar verder zijn er tentamens, perso neelsfeesten en congressen. Voor popmuziek is de Stadsge- Spreekuur COC via de telefoon Het COC Leiden houdt sinds kort wekelijks een telefonisch spreekuur. Elke donderdag avond zit van '21.00 tot 22.30 uur een medewerker van de ho mo-organisatie aan de telefoon. Het telefonisch spreekuur is vooral bestemd voor vragen over homoseksualiteit en de ac tiviteiten van de Leidse COC-af- deling. Het telefoonnummer is: 071-220640. leiden wim koevoet Groen Links heeft zijn plan om parkeerbelasting in heel Leiden in te voeren danig afgezwakt. Fractievoorzitter R. Peeters vraagt vanavond in de gemeen teraad slechts om een onder zoek naar de mogelijkheden van uitbreiding van het par- keerrestrictiegebied naar de he le stad. Peeters - en mede-on dertekenaar J. Sorgdrager van D66 - willen dat de gemeente raad voor 1 juli 1995 in het bezit wordt gesteld van het onder zoeksrapport. Al toen Peeters een motie voor parkeerbelasting aankon digde, werd duidelijk dat zij daarvoor geen meerderheid zou kunnen krijgen. Peeters zei dat ze geen motie zou indienen die op voorhand kansloos is. Een onderzoek naar 'aspecten en overwegingen' is op dit mo ment politiek het meest haal baar. Volgens Peeters leidt het hui dige parkeerbeleid ertoe dat de parkeerdruk in de binnenstad verschuift naar omliggende de len van Leiden. Zij voert verder aan dat door parkeren structu reel openbare ruimte is bezet, de gemeente veel kosten moet maken om de parkeerplaatsen aan te leggen en te onderhou den en dat het niet rechtvaardig is dat in de ene wijk moet wor den betaald en in de andere wijk gratis kan worden gepar keerd. Het geld dat de parkeerbelas ting oplevert, enkele miljoenen guldens, wil Groen Links ge bruiken voor een beleid dat ef fectiever is dan het huidige. Zo kan een deel van de inkomsten worden gebruikt voor een lager parkeertarief in de garages voor binnenstadbewoners. Op die wijze kan de Leidse binnenstad hoorzaal ongeschikt. Bovendien zou daarmee het Leids Vrijetijd scentrum worden beconcur reerd." Nog niet eerder was popmu ziek zo'n serieus onderwerp in de gemeentepolitiek, stelt Rigault. Zelfs in het collegepro gram 1994-1998 is er aandacht aan besteed. De gemeente stelt 50.000 gulden extra beschikbaar voor popmuziek. Dat een Leid se cultuurwethouder een ad viescommissie heeft gefor meerd die een nota over pop muziek in Leiden moet schrij ven is ook nog niet eerder ver toond. P. Langenberg (D66) schrijft alleen daarom al ge schiedenis. De commissie moet in de zomer van 1995 rapport uitbrengen. Rigault is bereid daarop vooruitlopend zijn visie te geven maar spreekt op per soonlijke titel. Hij stelt dal popmuziek 'nooit een groot aandachtspunt van de gemeente is geweest'. „Een visie is er niet, tot op de dag van van daag gebeurt alles ad hoe. Wat niet typisch Leids is, overigens. Met die nota van ons wordt heus niet alles beter. Zoeter- meer heeft er bij voorbeeld wel een maar of Leiden qua pop muziek onder doet voor Zoeter- meer, waag ik te betwijfelen." De vraag dringt zich op of popmuziek niet beter in chaos gedijt dan in een systeem met nota's en adviescommissies. Rigault: „Zeker. Dat gedoe in al die huiskamertjes, keldertjes en op al die zoldertjes moet dan ook vooral blijven. Popmuziek ontstaat bijna altijd doordat ze gewoon wordt gemaakt. Maar er moet een vervolg zijn en daarvoor zijn voorzieningen no dig. Een gitarist die zich verder wil ontwikkelen, verlangt naar een oefenruimte en een podi um." Rigault kent het Leidse pop- wereldje als zijn broekzak. Hij was tussen 1977 en 1987 staflid bij het Leids Vrijetijdscentrum (LVC), speelde in drie plaatselij ke bandjes, was jongerenwerker bij het voormalige Stats, heeft gewerkt bij de directies welzijn en cultuur van de gemeente en is al jaren de grote man achter Werfpop, Leidens grootste pop festival en de Gouden Pet, een straatmuziekconcours. Niet dat de andere commis sieleden leken zijn, maar ze leg gen het qua deskundigheid af bij Rigault. Ook zijn ze minder onafhankelijk, want gelieerd aan Leidse popinstellingen, zoals het Leids Vrijetijdscen trum (LVC) en de Leidse Vereni ging van Popmuzikanten (LVP). Bovendien is Rigault door zijn huidige functie in staat om Lei den te vergelijken met andere gemeenten in Zuid-Holland. Hij is consulent bij het bureau kunst en cultuur van de provin ciale Stichting Program, een in stelling die adviseert en bemid delt op het gebied van sociaal- cultureel werk. In zijn porte feuille zitten onder meer jonge rencentra. Popmuziek staat er in Leiden helemaal niet zo slecht voor, vindt Rigault. Dal betrokken in stellingen als LVC, LVP, X, 't Stathuys en de afdeling lichte muziek van de streekmuziek- school in de Poplobby nauw sa menwerken, beschouwt hij als zeldzaam en pure winst. Rigault zou er niet voor zijn als het kroegencircuit zich daarbij zou aansluiten. „De drijfveren van een kroegbaas zijn heel anders. Verder is het onmogelijk om met gezamenlijke standpunten naar buiten te komen als de 60 kroegen die Leiden telt, gaan meepraten." Hoewel de instellingen goed samenwerken en ook afzonder lijk naar tevredenheid functio neren, wil Rigault dat de LVP, de beheerder van oefenruimtes waar zo'n 80 van de 200 Leidse bandjes repeteren, een beroeps kracht krijgt. Ook pleit hij voor .meer aandacht voor de dans cultuur. „De mogelij kheden voor house en jazzdance zijn in Leiden zeer beperkt, alleen het LVC doet er wat aan. Er is ruim te zat voor nog een goede dans zaal." JAN DOEDEL Het was de derde klas. Of misschien was het wel de vierde van de lagere school in Hoogmade. Ik voelde de ogen van mijn klasgenoten in mijn rug priemen. Het was alweer het tweede liedje dat ik zong: 'Zwarte Piet, doedel, doedel, Zwarte Piet, jij krijgt mij lekker niet'. Althans zo herinner ik mij de woorden. Een ware strijder voor de waarachtigheid van Sint en Piet. Helaas was ik nog de enige in de klas. Vandaar dat ik als eenling stond te zingen. Al de anderen hadden van hun ou ders toch zeker een jaar of langer geleden gehoord dat deze voor mij zo indrukwekkende persoonlijkheden niet echt wa ren. Schampere opmerkingen van klasgenoten over de goedhei ligman bestreed ik te vuur en te zwaard. Als een Don Qui- chot bracht ik argumenten in die door tegenstanders niet konden worden weerlegd. Ik hoor mij nog fel roepen: 'Hoe komt hij dan aan die mijter en die staf; die zijn gewijd. Die kun je niet zo maar kopen!' De Sint droeg per slot van rekejiing dezelfde kleren als de Paus. Het was in mijn katholieke belevingswereld uitgeslo ten dat die pracht en praal in een winkel te koop was. En het kon al helemaal niet dat iedereen die spullen zomaar kon dragen! Omdat mijn geloof in Sinterklaas kennelijk maniakale vor men begon aan te nemen, heeft mijn moeder het me ver teld. Ik barstte in tranen uit, ik kon het maar moeilijk gelo ven. Teneergeslagen rustte mijn hoofd in mijn handen. Wat een tranen heb ik geplengd. Mijn wereld was ingestort. Het moet in die tijd zijn geweest dat ik het respect voor autoriteiten heb verloren. Daaraan moest ik terugdenken toen ik jaren later werd getest voor de functie die ik thans vervul. 'Absoluut geen autoriteitenvrees' was een van de neven conclusies. In gedachten verzonken geef ik in een reflex een ruk aan mijn stuur. Een Fietser slingert over de Herensingel. 'Kijk toch uit!' mompel ik. In mijn achteruitkijkspiegel ont waar ik in het avondlijk schemerdonker de con touren van twee kleine Pieten die moeite heb ben met fietsen. Even verderop zet ik een oud deuntje in: 'Zwarte Piet, doedel, doedel...'. regio dorith ligtvoet Met het oog op de feestdagen begint in de Leidse regio vrijdag een nieuwe campagne tegen al cohol in het verkeer. Er zijn on der meer gerichte controles door de politie. De actie, die mede wordt gehouden omdat het gebruik van alcohol in het echt van blik worden ontdaan. Verder pleit Peeters voor inves teringen in het openbaar ver.- voer en voorzieningen voor fiet sers. Peeters' motie is een van de 64 voorstellen die vandaag en morgen de revue passeren. Er zit niet een motie bij die grote veranderingen in de gemeente begrotingen met zich mee brengt. De WD, die in de de batten fel ageerde tegen de ver hoging van enkele tarieven, laat hel daar verder bij. In enkele moties wordt wethoijuder T. van Rij (PvdA) opgedragen een volkshuisvestingsnota te ma ken. Niet één fractie spreekt haar afkeuring uit over het feit dat dat nog niet is gebeurd. Op vallend zijn de moties waarin wordt gepleit voor een verbod op shagtabak (SP) en voor kin deropvang in het station (Groen Links). leiden i Het eenrichtingsver keer op het Utrechtse Veer, tussen Rijnstraat en Veerstraat, wordt omgedraaid. Deze be slissing is genomen naar aan leiding van de reacties van be woners op de plannen voor de herinrichting van het Utrechtse Veer. Door deze maatregel hoopt men het sluipverkeer in te dammen. Op dit moment wordt nog altijd gewerkt aan de vernieu wing van de kademuren van het Utrechtse Veer langs de Nieuwe Rijn. Dit werk wordt als het goed is in de loop van januari met enige vertraging opgeleverd. Hierdoor kan al rond de jaarwisseling worden begonnen met de bestrating van de weg tussen de Rijn straat en de Singel en met de vervanging van de kademuren en de riolering van het gedeel te Utrechtse Veer tussen de Rijnstraat en de Kraaierstraat. De bewoners van het Utrechtse Veer hebben zich de afgelopen maanden in toene mende mate geërgerd aan de werkzaamheden voor hun deur. Doordat naast de aanne mer die werkte aan het riool ook de EWR bezig was met de vervanging van allerlei leidin gen en kabels, werd de straat om de haverklap opengegra ven en weer dichtgegooid. Daarbij liep de aannemer bij zijn werk ongeveer een maand vertraging op. foto henk bouwman verkeer weer toeneemt, duurt tol 18 februari. De campagne is een initiatief van de werkgroep verkeersvei ligheid in de Leidse regio. Hierin werken vertegenwoordi gers van gemeenten en Veilig Verkeer Nederland (WN) sa men met de politie. De ge meenten Leiden, Voorscholen, Oegstgeesl, Leiderdorp, Rijn- wou de, Zoeterwoude en Alke made doen er aan mee. Op vrijdag 9 december is Vei lig Verkeer Nederland van 14.00 tot 21.00 uur met een alcoholsi mulator bij winkelcentrum Noordplein in Roelofarends- veen. Burgemeester A. Meer burg van Alkemade maakt het eerste ritje in de simulator waarin men hel idee krijgt hoe het is om dronken achter het stuur te zitten. Een dag later volgt de Leidse wethouder P, Langenberg om half drie 's mid dags zijn voorbeeld in winkel centrum De Kopermolen in de Leidse Merenwijk. Daarnaast hangt Veilig Ver keer Nederland in de regio al lerlei posters op, waarin wórdt gewaarschuwd legen de geva ren van alcohol in het verkeer. Ook wordt het wrak van een personenauto die betrokken is geweest bij een ongeluk op een vrachtwagen door de regio rondgereden. Leiden benoemt nieuwe directeur economische zaken T. van Miltenburg is per 1 maart benoemd tot directeur van de dienst economische zaken van de gemeente Leiden. Ze volgt S. Noorman-Den (Jyl op die in mei van dit jaar tot lid van de Tweede Kamer is gekozen. Van Miltenburg is nu gemeentese cretaris van Vlaardingen. Ze studeerde sociologie in Wageningen, volgde een oplei ding tot organisatie-adviseur en deed een post-doctorale oplei ding voor ovedieidsmanagers. Van Miltenburg werkte onder meer bij het ministerie van landbouw en visserij en bij de sociale dienst in Leiden. Ook werkte ze eerder als directeur van de sociale dienst en de ge meentelijke krödietbank van de gemeen te Vlaardingen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11