Leiden Ontevreden horeca richt eigen bond op Bittere pepernoten voor treinreiziger Chauffeur restaurantbus kan zijn krantje nog lezen Gehandicapte Leidenaar blijft vechten voor zelfstandigheid Sinterklaas koopt vooral veel speelgoed Merenwijkers krijgen het druk met instellen televisie Basisscholen zamelen geld in voor schoolbus Suriname MAANDAG 5 DECEMBER 1994 Tandarts 9 De belangrijkste kosten van tandartsbehande lingen worden door een nieuwe polis van de Zilve ren Kruis Groep voor hon derd procent vergoed. Taxi-tarief /t Ruim zestig procent I I van de gehandicap ten uit Leiden en omstre ken weet niet dat goed koop met de taxi kan wor den Een aantal Leidse horeca-ondernemers wil een nieuwe, plaatselijke belangenorganisatie oprichten. De caféhou ders en restauranteigenaars zijn ontevreden over onder nemersvereniging Horeca Nederland (HN) die niet goed genoeg zou inspelen op de specifiek Leidse problemen waar de horeca mee te maken krijgt. leiden loman leefmans De relatie tussen de gemeente Leiden en de Leidse horeca, in het bijzonder de cafés in het centrum, varieert al jaren tus sen matig en slecht. Vormden vroeger de sluitingstijden het grote strijdpunt, nu lijkt dat te zijn verschoven naar het karige uitgiftebeleid van vergunningen en het onvermogen van de ge meente om de para-commercie aan te pakken. Vier jaren geleden profiteerde Horeca Nederland van de erger nis binnen de Leidse horeca. Tijdens een druk bezochte bij eenkomst in Den Leidschen Sa lon kon de plaatselijke afdeling van het ondernemersverbond nieuw leven worden ingeblazen. De gemeente nodigde vervol gens de nieuwe Leidse afdeling van HN uit voor regulier overleg onder leiding van de burge meester C. Goekoop. Er volgde een reeks vergade ringen waaraan ook buurtvere nigingen, milieu-ambtenaren en politie deelnamen. Die bij eenkomsten leverden niet het verwachte resultaat op voor de kroegbazen. Behalve landelijke maatregelen tegen zwartwer ken, gokkasten en geluidshinder bleef de gemeente strooien met gele en rode kaarten als cafés hun deuren te laat sloten en vergunningen werden bij eve- Man beroofd bij station leiden Een 69-jarige man uit Leiden is vannacht achter het nieuwe station door drie mannen beroofd. De Leidenaar liep omstreeks kwart voor twee in het Terweepark toen hij door drie mannen met een zogeheten stroomstok werd bedreigd. De drie namen de 69-jarige zijn portemonnee af waarin 550 gulden zat. De politie heeft een goed signalement van de daders. Fiets met geweld afgenomen leiden Drie onbekende jongens hebben zaterdagmiddag met geweld de fiets gestolen van een 14-jarige Leidse jongen. De jon ge Leidenaar had zijn fiets in de Schapensteeg gezet om bood schappen te doen. Bij terugkomst stonden drie jongens bij het rijwiel te wachten. Toen de 14-jarige dit van het slot haalde werd hij stevig vastgepakt en reed een ander op de fiets weg. Daarna liep de Leidenaar het trio nog achterna maar raakte hen op de Breestraat kwijt. Vergeetachtigheid kost geld leiden Een onachtzame actie bij een geldautomaat heeft vrij dag een 31-jarige Leidenaar 1400 gulden gekost. De man bekeek omstreeks half vijf zijn saldo bij de pinmachine aan de Korte Mare maar vergat zijn pasje weer terug te nemen. Toen hij drie uur later achter zijn vegissing kwam, was zijn pasje weg en bleek er 1400 gulden van zijn rekening te zijn afgeschreven. Brand op Lakenhoeve leiden De schuur achter de woning van de eigenaar van de La kenhoeve aan de Vlietweg is zaterdag deels door brand ver woest. De politie moest omstreeks half vijf uitrukken om het vuur te doven. Dat lukte binnen korte tijd. De brand is waar schijnlijk veroorzaakt door een defect aan een ingebouwde koel kast. Taxichauffeurs betrapt met vuurwerk leiden De politie heeft vrijdagmiddag wederom een grote partij illegaal vuurwerk uit de handel gehaald. Twee Leidse taxichauf feurs werden omstreeks vijf uur aangehouden op een parkeer- plaats aan de Haagse Schouwweg. Ze bleken in het bezit van 200 kilo vuurwerk. Bij de mannen thuis werd nog eens 450 kilo in beslaggenomen. nementen zoals De Lakenfees- ten slechts na veel vijven en zessen verstrekt. Bij deze problemen moet nog de para-commercie worden op geteld. Het steekt de horeca dat bijvoorbeeld tijdens Leidens Ontzet 'door iedereen en alles' op straat bier mag worden ver kocht. Het dieptepunt in de relatie tussen café-uitbaters en ge meente werd afgelopen zomer bereikt toen een aantal horeca ondernemers niet langer aan de organisatie van de Lakenfeesten deelnam waardoor een reeks pleinfeesten werd afgelast. Toch zien de ondernemers de nood zaak van een verenigd optreden nog steeds in. In navolging van de aloude kreet 'samen staan we sterk' is een groepje café-ei genaars bijeen gekomen om een strategie uit te stippelen voor de toekomst. Mededelin gen aan de krant over de uit komst van deze vergadering, wilden ze echter niet doen. Kleindierenshow in Vlietschool De Leidse Pluimvee- en Konij nensportvereniging houdt op 10 en 11 december haar jaarlijkse clubtentoonstelling. Op deze show zijn konijnen, hoenders, sierduiven, siereen- den, cavia's en hamsters te be wonderen. De tentoonstelling wordt gehouden in de aula van de Korte Vlietschool aan de Schubertlaan 131 in Leiden en is geopend zaterdag van 20.00 tot 22.00 uur en op zondag van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. leiden dorith ligtvoet vervolg van voorpagina Een zakje kruidnoten moest het ongemak vergoeden. Elke pas sagier die het afgelopen week einde met de Nederlandse Spoorwegen vanaf Leiden naar Den Haag wilde reizen, kreeg zo'n presentje uitgereikt. De passagiers konden namelijk geen gebruik maken van de Vanwege het vervangen van twee oude wissels bij station Mariahoeve in Den Haag en het aanbrengen van een nieuwe wissel in Leiden, reden de trei nen niet. Tussen station Leiden en Den Haag Centraal reden snelbussen. Op de drukste uren reden er 70 bussen tegelijk. Op het station in Leiden deel den medewerkers van de NS folders uit en gaven ze uitleg over vertrektijden. Een NS-me- dewerker in de stationshal merkte zaterdag dat zijn aanwe zigheid op prijs werd gesteld. Dat kwam mede doordat een deel van de passagiers dit week einde bestond uit sinterklaas- vierders. ,,Er zijn veel mensen die gewoonlijk niet met de trein reizen. Ze weten vaak niet dat dé trein tussen Leiden en Den Haag dit weekeinde niet rijdt." Het afgelopen weekeinde konden de NS de vertragingen beperken. Alleen zaterdagmid dag leek het busverkeer even in de problemen te komen. Door een ongeluk raakte het treinver keer tussen Leiden en Haarlem gestremd. Toen de blokkade was opgeheven, was het gerui me tijd extra druk op het station Leiden. Een grote stroom reizi gers wilde op de bus naar Den Haag stappen. Volgens een NS- medewerker bleven de vertra gingen beperkt tot hooguit 25 minuten. Maar vanochtend smaakten de pepernoten de getergde treinreiziger niet. Chaotische ta ferelen speelden zich af op het station in Leiden. Door een ont spoorde kraan konden de NS de werkzaamheden niet op tijd afronden. Treinen reden niet of werden omgeleid. Andere lijnen werden verlegd. Uitpuilende wagons en een gemiddelde ver traging van een half uur waren het gevolg. Vanwege de och tendspits besloten de NS 's och tends geen bussen in te zetten om reizigers te vervoeren. Het aanbrengen van de wis sels betekent overigens niet dat het viersporige baanvak tussen beide stations nu klaar is. In au gustus volgend jaar zullen er opnieuw een weekeinde lang geen treinen rijden. Dan wor den de sporen definitief aange sloten bij het station Mariahoe ve in Den Haag, leiden maria straatsma Na een aantal slepende rechts zaken zoekt Leidenaar Theo Zwetsloot (38) nu de publiciteit op. Inzet van de strijd die hij voert: meer zelfstandigheid voor gehandicapten. In het RVU- programma 'Dossier Weer werk', dat morgenavond op te levisie wordt uitgezonden, ver telt Theo Zwetsloot zijn verhaal. Een verhaal over zijn handicap hij heeft een dwarslaesie en zijn dagelijks leven waarin hij afhankelijk is van hulpverle ners. ,,Ik wil hiermee de zieken fondsen én andere patiënten wakker schudden", verklaart Zwetsloot. Zwetsloot vraagt niet voor het eerst aandacht voor zijn proble men. Vorig jaar haalde hij al de landelijke pers met zijn kort ge Theo Zwetsloot in televisieprogramma 'Weerwerk' ding tegen Thuiszorg Rijnland. Zwetsloot vocht de bezuinigin gen op zijn hulp aan. In plaats van twee keer per week drie uur hulp van een verpleegkundige, kreeg hij nog maar drie keer per week één uur hulp. Volgens Zwetsloot, psycholoog van be roep, was dat onvoldoende om hem zelfstandig te kunnen laten wonen. Hij procedeerde tot in hoger beroep, maar verloor. Opgeven doet de Leidenaar echter niet. „Samen met de om budsman stap ik opnieuw naar de rechter, maar nu hopelijk met een positief advies op zak van de Ziekenfondsraad over mijn verzoek voor meer hulp. In dit stadium waarin we de Zie kenfondsraad moeten overtui gen is het belangrijk om in de publiciteit te treden." Als gevolg van een dwarslae sie, opgelopen tijdens een mis lukte duik in het zwembad, zit Theo Zwetsloot vanaf zijn vijf tiende in een rolstoel. Hij kan zelfstandig leven, mits hij hulp krijgt van een thuiszorginstel ling. Die thuiszorg loopt door bezuinigingen gevaar, en daar mee dus ook zijn zelfstandig heid. Het kan volgens hem allemaal veel beter. Simpel gezegd vindt hij dat gehandicapten zelf hun zorg moeten kopen, en niet het ziekenfonds. Een cliëntgebon den budget waarover de patiënt zelf kan beschikken. De politiek wil net als Zwet sloot de gehandicapte meer zelfstandigheid geven door een cliëntgebonden budget in te voeren. De ziekenfondsen zijn echter wat afwachtend. K. Kui pers van Zorg en Zekerheid: „We staan er niet afwijzend te genover, maar er zitten nogal wat haken en ogen aan de uit voering. Het is moeilijk om te bepalen wie wel en wie niet in aanmerking komen voor een budget. Kun je iedere patiënt die verantwoordelijkheid geven? En wat als het budget binnen de gestelde termijn op raakt?" Zwetsloot erkent deze proble men maar denkt dat daar wel een mouw aan te passen is. „De patiënt moet de werkgever wor den, en dat brengt natuurlijk verantwoordelijkheden met zich mee." leiden monica wesseling en rudolf kleun Sinterklaas heeft het afgelopen weekeinde een flinke eindspurt ingezet. Hema, V&D en de speelgoedzaken deden goede zaken. Snoep lijkt dit jaar min der populair: de banketbakkers melden een geringere verkoop van banketletters en marsepein. De chocoladeletter en de peper- noten gingen wel grif over de toonbank. Volgens bedrijfsleider E. Kem per van de Leidse Hema kwam de Sinterklaasverkoop dit jaar laat op gang. „Mensen willen wat minder moeite doen.De laatste dagen gaan ze opeens alsnog spulletjes kopen." Groot ste trekker was, zoals Kemper het uitdrukt, 'het hele woonge- beuren.' Ook lingerie en nacht goed komen in menige schoen terecht. In tegenstelling tot de banketbakkers, verkocht de He ma meer banketstaven dan ooit tevoren. „Duizenden staven hebben we verkocht". De Leidse banketbakker Hen driks en het Friese bakkertje Us Bertus hebben beiden bedui dend minder staven en marse pein omgezet. Maar van over tollige voorraden (die wellicht tegen dumpprijzen weg zouden gaan), is geen sprake. „Een bak ker kan makkelijk bijbakken. Toen we zagen dat de verkoop niet gigantisch liep, hebben we de fabricage gewoon even stil gezet". aldus de Friese bakker. Daar staat tegenover dat bak kerij van Rijn, met vestigingen in Roelofarendsveen en Hille- gom en daarnaast nog eens tien winkels in de regio wel tevreden is. „Het is wel zo dat er minder is verkocht in de winkels, maar we hebben veel bestellingen van bedrijven gehad", zegt me de-directeur J. Out. „Steeds meer bedrijven geven het per soneel kennelijk een banketlet ter of speculaaspop. Over het geheel genomen zijn we niet ontevreden. Je kunt in deze tijd geen sprong van tien procent verwachten." Regelrecht enthousiast over de sinterklaasverkopen zijn de bedrijfsleiders van speelgoedza ken als Intertoys en Bart Smit. „Het was geweldig, zoals elk jaar", zegt Veronique Kramer van de Leidse Bart Smit-vesti ging. Mariska van den Berg van Intertoys laat zich net zo uit. Wat goed verkocht was 'alles wat op Telekids te zien is', zoals Batman en Biker Mouse, op af stand gevolgd door Barbie. „Een gunstige ontwikkeling." Bedrijfsleider R. van Westing van V&D in Alphen spreekt van een 'goede sinterklaas'. „Een ontwikkeling die doorzet is dat met Sinterklaas veel praktische, huishoudelijke, spullen worden gekocht en dal met kerst de meer luxere artikelen volgen. Een patroon dat vorig jaar ook al zichtbaar was." In eerste weekeinde geen rijen passagiers voor Restaurant Express leiden dorith ligtvoet Wordt het busje dat vrijdag- en zaterdagavond vanaf het par keerterrein bij molen De Valk gasten naar tien restaurants in de Leidse binnenstad vervoert een succes? Het valt nog moei lijk te zeggen. Vrijdagavond we ten slechts twee wethouders en een verdwaalde kroegtijger de Restaurant Express te vinden. Zaterdag is de oogst beter. Even na zevenen melden zich de eer ste klanten. „La Cloche", roept het echt paar Kloos in koor. De restau rantkeuze, de dure kleding en de geaffecteerde stemmen ver raden hun woonplaats. Oegst- geest, dat kan niet missen. Het echtpaar vindt de bus werkelijk een 'uitstééékend initiatief, want de restaurants in Leiden vinden ze per auto slecht be reikbaar. „Ómdat wij uit Oegst- geest komen, zijn we eerder ge neigd in onze woonplaats te gaan eten. Daar kan je tenmin ste nog zonder problemen je auto kwijt." Toch zijn de par keerproblemen nooit een reden geweest om de Leidse restau rants te mijden, zo blijkt. „Als we in Leiden dineren, nemen we vaak de taxi", vertelt me vrouw Kloos. In de krant had ze over het nieuwe initiatief gelezen. „We hadden reeds gepland om bij La Cloche, een van onze favoriete restaurants, te gaan eten. Dat deze busdienst 3 december zou beginnen, kwam goed uit. 'Ne men we de taxi of de bus', zei ik tegen mijn man. Het is de bus De eerste gasten van de Restaurant Express in Leiden. Het echtpaar Kloos op weg n zegt r La Cloche in de Kloksteeg. FOTO LOEK ZUYDERDUIN geworden", zegt mevrouw ook maar niets. Hij is een van niet ieder weekeinde te wer- lijkt Ligtvoet ternauwernood de Kloos. de twee vaste chauffeurs die de ken." talrijke 'Leidenaartjes' te kun- Chauffeur M. Ligtvoet is blij bus zal rijden. „Dat heeft als Het ritje naar La Cloche duurt nen passeren. Door de geringe 'dat het nu een beetje begint te voordeel dat je de kortste routes amper tien minuten, want het is draaicircel van de bus gaat het lopen'. De hele avond je krant leert kennen naar de restau- rustig op de Breestraat. Vooral elke keer goed. lezen wachtend op klanten, is rants. Bovendien hoef je dan in de straatjes bij de Pieterskerk Het echtpaar kan kiezen. Of ze spreken een üjd af waarop ze worden opgehaald of ze laten de restauranthouder bellen. Ligtvoet heeft een autotelefoon in zijn' bus. Dat bellen moet wel voor elf uur gebeuren, want dan gaat de chauffeur naar huis. Het echtpaar prefereert de telefoon. „Anders dienen we ons menu af te stellen op het moment van terugkeer, daar voelen we niet zoveel voor", zegt Kloos. Als Ligtvoet bij molen De Valk terugkeert, staan daar alweer twee echtparen te wachten. Ze willen restaurant Fabers bezoe ken. Wederom een ritje naar de Kloksteeg dus. De dames Wes terhuis en De Kleyn roepen in koor hoe ze dit initiatief waar deren. „De Leidse restaurants zijn enig, maar het is echt een probleem waar je je auto moet parkeren", zegt de Leidse me vrouw Westerhuis. Tot nu toe probeerde het echtpaar bij een dineetje in de binnenstad iedere keer weer zo dicht mogelijk bij het restaurant de wagen kwijt te raken. „Maar het is een ramp. Ik vind dat er teveel plaatsen voor vergun ninghouders zijn. Dan zie je le ge plaatsen, maar mag je toch je auto niet parkeren", zegt me vrouw Westerhuis. Hoêwel het ritje amper tien minuten heeft geduurd, besluit Ligtvoet deze keer via de Hooi gracht en de Langegracht terug te rijden. „Ik heb al ontdekt dat deze route sneller is", zegt Ligt voet. En hij rijdt terug voor e klanten. Ook de kabelabonnees in de Leidse Merenwijk kunnen binnen kort het matrixbeeld, de verzameling beeldjes van alle zenders, ontvangen. Per 13 december breidt de Stichting Kabelnet Me renwijk namelijk haar net uit met tien zenders. Naast hel ma trixbeeld zullen dan ook Euronews, TNT/Cartoon, RAI Uno, France 2, MBC, Filmnet en Filmnet Plus, de TV-krant van SKM en Public Channel ontvangen kunnen worden. De Merenwijkers komen daarmee op een totaal van 33 TV-zenders. Voor het in stellen van de nieuwe zenders en het matrixbeeld krijgen de Me renwijkers een informatiefolder van de SKM in huis. Door de uitbreiding zullen veel zenders van plaats veranderen. Dat bete kent dat vrijwel alles opnieuw moet worden ingesteld. Bij de SKM is ook digitale satellietradio te ontvangen. Daar voor is wel een speciale tuner nodig. Ook de SKM beschikt nu over een net van glasvezelkabel, waardoor allerlei nieuwe vor men van communicatie, zoals teleshopping, mogelijk zijn ge worden. Het kabeljaartarief blijft ondanks de uitbreiding gelijk, namelijk 160 gulden. leiden sandra passchier Drie basisscholen in de Leidse regio houden een inzamelings actie voor een Surinaamse school. Het initiatief van deze actie komt van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Binnenland Suriname (SOBS). Het is de bedoeling dat er vol doende geld bijeengebracht wordt om een bus aan te schaf fen voor het vervoer van kinde ren van de lagere school in Abadoe-Kondre, nabij Moengo in Suriname. De leerlingen van basisschool De Toonladder nemen elke week wat geld mee voor de bus. Basisschool De Tweemaster laat de opbrengst van haar kerstac tie van dit jaar ten goede komen aan de actie. In Oegstgeest geeft basisschool Gevers-Deutz Terwee een gedeelte van de op brengst van de jaarlijkse fiets tocht. Het onderwijs in het binnen land van Suriname is in de laatste jaren erg achterop ge raakt. De SOS wil de wederop bouw van het onderwijs steu-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7