Pakistan: met dank aan Hans Jorritsma Pakistan: me aan Hans Jor Hk Koss zorgt voor schrik in Thialf 'We misten de vorm van de dag Sport Hf 'Mgii W 'sik Ëüf& Chinese dopingzondaars raken medailles kwijt Lammert Huitema wint Groene Land Marathon Straathof en Hersman sterk in World Cup Baanrecord voor Van Schie MAANDAG 5 DECEMBER 1994 25 Terpstra lijdt mee met hockeyers Minister Terpstra van volksgezondheid, welzijn en sport heeft in een fax laten weten mee te treuren met de Nederlandse hockey- ploeg, die gisteren in Sydney de finale van het WK verloor van Pakistan. „Ik leef mee, ik ben net zo verdrietig als jullie", aldus de oud-zwemster. „Maar jullie zijn van absolute topklasse. Zet hem op. Kop op!" Jeroen Delmee heeft de beslissende strafbal gemist en overdenkt zijn zonden. Doelman Mansoor v tan maakt aanstalten om de zojuist veroverde wereldtitel te gaan vieren. Annamarie Thomas reed sterk in Thialf en wordt daarvoor gecomplimenteerd door coach Ab Krook. foto anp Trainer 'praat' hockeyers naar W'K-titel Hans Jorritsma werd in Sydney wereldkampioen hockey. Voor de tweede opeenvolgende keer. Vier jaar geleden veroverde hij in Lahore de titel met 16 Nederlandse spe lers, in Sydney zondag met 16 Pakistani. sydney» anp Die vlogen de coach na de winst in de strafballen om de hals. „Dit is Hans' werk", zei aan voerder Shahbaz sr. die door de Amsterdamse fysiotiierapeut Reytenbach binnen enkele da gen verlost werd van een forse hamstringblessure. „Hij heeft ons voorbereid op dit toernooi. Hij heeft ons trauma wegge- praat." De baltovenaar had het over de nederlaag van Pakistan in 1990 in Lahore in de finale tegen Nederland. Bovelander sloeg in die wedstrijd voor 70.000 Pakistani twee strafcor- ners achter Mansoor (1-3). „Als Bovelander in de derde minuut de eerste strafcorner raak had geschoten", keek Jorritsma te rug, „was het over geweest voor ons. Dan hadden alle spelers Lahore 1990 voor de geest ge haald en hadden we het kunnen vergeten." Ook na de 1-0 had Jorritsma, die vanaf de tribune toekeek, het even moeilijk. „Wij kwamen gelukkig snel gelijk." De Amsterdammer had in de ochtenduren de strafcorner van Nederland nog een half uurtje doorgenomen met zijn groep. „Tahir moest uitlopen. Doel man Mansoor moest een stapje naar rechts doen omdat Bove lander vaker in de rechter dan linker hoek schiet. Als Mansoor ging liggen, moest hij anderhal ve meter naar voren komen. Ik had de jongens gezegd, dat Bo velander heel zuiver moest schieten, wilde hij scoren." Tijdens de wedstrijd zag hij dat zijn spelers hadden geluis terd. „Dat is de winst van mijn werk in Pakistan. De spelers zijn koeweit De olympische raad van Azië I (OCA) heeft de elf Chinese spor ters die in oktober bij de Aziati- sche Spelen in Hiroshima op het gebruik van verboden mid delen zijn betrapt, hun medail les en titels ontnomen. Onder de betrapte zeven zwem- Jeroen Straathof (Zoeterwoude) en Martin Hersman (Sassen- heim) behoren tot de absolute wereldtop van het allround- schaatsen. Dat kan na de twee de reeks wedstrijden in het ka der van de wereldbeker worden gesteld. In het goed gevulde ijs stadion Thialf schaatsten de twee kernploegleden naar inter nationaal aansprekende tijden. Straathof deed zaterdag goe de zaken met zijn derde plaats op de 1500 meter. Met 1.54,65 minuten bleef hij kort achter de nummers één en twee, Noake en Ritsma. „Tevreden over de klassering, niet over mijn race',', zei de Zuidhollander na afloop. De zege van de japanner Noake verbaasde Straathof. „Maar de grote verrassing ben ikzelf." Hersman kwam na 1.55,21 mi nuten over de eindstreep; goed voor een vijfde notering. In het 1500 meter-klassement van-de coachbaar geworden. Dat be stond voordien niet." Toch zat hij in de tweede helft vaak in zijn rats. „Wij controleerden de wedstrijd, speelden prachtig, creëerden zes uitgelezen kansen maai' kwamen millimeters te kort om de bal er in te duwen. Dat was buitengewoon fruste- rend. We waren er zo dichtbij." Tijdens de strafballenserie vrat hij zijn sigaretten bijna op. Na de misser van Delmee sprong hij over de balustrade, rende het veld op en omhelsde zijn spelers een voor een. „Dit is het resultaat van keihard wer ken. Elke dag vier uur op en twee keer trainen." Jorritsma nam de ploeg vanaf 15 januari dagelijks onder handen. Hij las te twee korte onderbrekingen in voor vakanties. Na de Cham pions Trophy in maart en kort na de Aziatische Spelen in Hi roshima, half september. „Wij wilden twee keer pieken dit jaar. Tijdens de Champions Trophy en het WK. Beide toer nooien hebben wij gewonnen. Bovendien zijn wij als wereld kampioen zeker van de Olympi sche Spelen." Het was de vierde sters bevinden zich twee we reldkampioenen uit Rome in september: Lu Bin (200 m wis sel) en Yang Aihua (400 m vrij). De laatste is inmiddels voor twee jaar geschorst door de FI- NA omdat zij bij een controle buiten competitie eveneens po sitief is bevonden. World Cup bezetten Straathof en Hersman nu respektievelijk een gedeelde tweede - samen met Ritsma - en de vierde plaats.' Op de 5000 meter verbe terde Straathof binnen twee we ken zijn persoonlijk record met twaalf seconden. Na de 6.53,82 in Heerenveen benoemden zijn ploegmakkers de specialist tot stayer. Bij de Nederlandse afstands kampioenschappen (16, 17 en 18 december te Den Haag) acht Straathof zich niet kansloos. Hij zal in schaatscentrum De Uit hof de strijd om een plaats bij de EK-selectie aangaan. Het ziet ernaar uit, dat Straathof, Veld kamp en Hersman moeten gaan strijden om het derde EK-ticket. Hersman en Veldkamp kunnen komend weekeinde tijdens de derde serie World Cup-wedstrij den in Bergen weer punten bij een schaatsen. Straathof ont breekt in Noorwegen. wereldtitel van Pakistan, de eer ste na twaalf jaar. De spelers worden miljonair door de titel. Zij krijgen een huis en een auto van de staat plus een premie van rond de anderhalve ton. Jorritsma wordt ontslagen. „Mijn contract loopt dinsdag af. Misschien dat ik alsnog een nieuwe aanbieding krijg, maar daar zal ik niet op ingaan. Het werken is mij bijna onmogelijk gemaakt in de laatste maanden. Het plezier is er vanaf." De Am sterdammer keert dinsdag wel met de ploeg terug naar Pakis tan. „Daar gingen miljoenen mensen na deze overwinning de straat op", wist hij zeker. „In Karachi staan dinsdag miljoe nen mensen op het vliegveld. Dat wordt een gigantisch feest. Dat wil ik niet missen. Gelukkig had ik een vooruitziende blik en had ik voor alle zekerheid voor Reysenbach en mij een hotel geboekt." Pakistan - Nederland 1-1 (1-1). Pakis tan wint na strafballen (4-3). 17. Bove lander 0-1 (sc), 20. Ashraf 1-1. Strafbal lenserie: Shahbaz 1-0, Van den Honert 1-1, Shahbaz jr 2-1, Bovelander mist, Tahir 3-1, Delissen 3-2, Usman 4-2, Brinkman 4-3, Muhamed mist, Del mee mist. Scheidsrechter: Deo (Spa), Prior (Aus). Toeschouwers: 8000. Straf- corners Nederland: 4, Pakistan 3. Nederland: Jansen; Van Pelt, Jazet, Poortenaar en Klein-Gebbink; Brink- mail, Delissen en Bovelander; Veen, Van den Honert en Van Wijk (64. Del mee). Vliegende wissel: De Nooijer. heerenveen govert wisse gpd-verslaggever Je zag ze denken en schrikken, die 2000 Nederlandse schaats fans in het Thialf-stadion. Zou het dan toch waar zijn? Zou Jo- hann Olav Koss in het diepste geheim aan zijn rentree hebben gewerkt? De Noorse sportheld won in februari drie gouden plakken, kondigde in mei zijn afscheid aan en werkte, volgens sommi ge Noorse kranten, in oktober aan zijn come-back. Afgelopen zaterdag verscheen Koss voor de start van de wereldbeker wedstrijden op het ijs in Heerenveen. Net als Ritsma en Zandstra leek hij heel serieus bezig te zijn met de warming- up voor de 1500 meter. De toeschouwers werden snel van hun Sinterklaas-surprise af geholpen, toen ze nog eens goed op de deelnemerslijst ke ken. Daar stonden vijftig schaatsers op, maar geen Jo- hann Olav Koss. Zijn aanwezig heid op het voor hem vertrouw de Thialf-ovaal was meer een grapje. Want schaatsen op top niveau is voor Koss echt vol tooid verleden tijd. „Die berich ten over mijn rentree zijn ver bezijden de waarheid. Ik schaats, amper meer. Hooguit nog als recreant in nationale wedstrijdjes, maar dat heeft niet zoveel om het lijf. Om af te trai nen fiets en loop ik en doe ik aan gewichtheffen. Ik moet wel in beweging bijven, want anders word ik te dik. De kilo's die voorheen in mijn dijbenen za ten, zijn omoog geschoten, rich ting buik." Thialf, slechts voor een vijfde gevuld, lag er twee dagen wat verlaten bij. De thuisblijvers kregen helaas gelijk. Er waren een paar aardige ritten te be wonderen, maar over het geheel genomen duurde het World Cup-programma in Heereveen veel te lang. Om de wedstrijden niet tot de kerst te laten duren, werden de stayernummers in kwartetvorm afgewerkt. Deson danks werd een aanslag gedaan op het zitvlees van de aanwezi gen. Misschien was het publiek wel massaal toegestroomd als de schaatsgod van 1994 aan de start was verschenen. Maar die zat op de perstribune rustig toe te kijken. Tot zijn genoegen zag radioreporter Koss, dat de Ne derlandse toppers het lastiger hebben dan voor dit seizoen werd verwacht. Vorige week in Berlijn ging de Canadees Mars hall met de winst op de 1500 aan de haal, zaterdag was de Ja panner Noake iedereen te vlug af. Ritsma, tweede op de 1500, was net als in Berlijn wel de snelste man op de vjf kilometer. In de prognoses voor dit na- olympisch seizoen werden de eerste drie plekken op EK en WK toegedicht aan de Oranje brigade. Een beetje knappe niimmer vier leek in geen vel den of wegen te bekennen op deze aarde. Die mening is na twee World Cups behoorlijk bij gesteld. Het buitenland (Mars hall, de japanners) roert zich behoorlijk en bovendien is bin nen de Nederlandse ploeg niet alles koek en ei. Ids Postma zal het hele seizoen moeten missen vanwege de ziekte van Pfeiffer en over Falko Zanstra bestaan de nodige twijfels. In Berlijn was hij zichzelf niet, waarna kritiek op coach De Vegt doorsijpelde. Zandstra's Heerenveense 1500 meter was zaterdag ook onder maats, maar hij leverde wel een goede vijf kilometer af. Op dat laatste nummer, waarop hij derde werd, was zijn achter stand ten opzichte van Ritsma gistermiddag veel draaglijker dan in de Duitse hoofdstad. Za terdag was Zandstra nog in zak en as, na zijn vijf kilometer haalde hij opgelucht adem. „Het ritme is gelukkig terug." De NK afstanden in Den Haag beloven over een kleine twee weken hoogst interessant te worden. Daar worden de drie startbewijzen voor het EK be gin januari in Thialfverdeeld. Ritsma is, als hij zo blijft schaat sen als nu, zeker van zijn deel name in Heerenveen. Voor de overige twee plekken komen Straathof (sterke vijf kilometer), Hersman, Schreuder, Veldkamp en Zandstra in aanmerking. Zandstra valt, als hij wissel vallig blijft schaatsen en de con currentie binnen de eigen ploeg nog iets meer gas geeft, wellicht buiten de boot. En dat is voor iemand, die twee jaar geleden de hemel werd ingeprezen als de schaatskoning van de jaren '90 een hard gelag. Vrouwen Als mannen-coach leverde Ab Krook bijna elk jaar een Euro pees of wereldkampoen van Nederlandse makelij af. Als 'baas' van de Oranje-vrouwen- ploeg zal hem dat niet lukken. Tenzij Gunda Niemann in een gat valt, ziek wordt of zich bles seert. Als al die pech haar be spaard blijft, moeten de Neder landse rijdsters zich de komen de jaren tevreden stellen met ten hoogste een tweede plek. Niemann dacht na het voor haar teleurstellend verlopen olympisch seizoen aan stoppen. Maar ze heeft heeft onder lei- haar schaatsen uit de wilgen ge haald. Nagano, waar in '98 de volgende Winterspelen worden gehouden, is zelfs haar voor naamste doel. Annamarie. Thomas zegt niet gefrustreerd te raken door de gedachte, dat ze de Joop Zoete melk van het ijs dreigt te wor den. Een internationale topper, maar net niet goed genoeg voor goud. „Nee, niet gefrustreerd nee. Want als ik kampioen word en Niemann is er niet bij, heeft zo'n titel toch minder waarde." Niemann won, net als in Ber lijn, het afgelopen weekeinde in Heerenveen alles wat er te win nen viel: de 1500, 3000 en 5000 meter. Nog opvallender was wellicht de opmars van Tho mas. Op de 1500 meter hoefde ze amper twee seconde toe te geven op de Duitse. De vriendin van Veldkamp, die al tijden ge plaagd wordt door een rugbles sure, liet olympisch kampioene Emese ITunyady ruim achter zich. Carla Zijlstra werd op de 3000 en 5000 meter tweede, waarmee ze het beeld bevestig de, dat Nederland onder Krook de goede weg is ingeslagen. De Loosdrechtse coach was zelf ook wat verrast. In cryptische trainers-bewoordingen: „We zijn er in geslaagd mee te prik ken in de top. Dat geeft rust en dat is voor een trainer altijd heel 'prettig.Ik had deze prestaties nog niet verwacht. Nu gaan we proberen die te stabiliseren. Dat is niet gemakkelijk. Het bete kent nog zeker twee jaar hard werken. De zaak staat nu op de rails, maar we zijn er nog lang zeiiuwaciiug was nuLiceyei Jeroen Delmee niet. Het zweet stond niet in zijn handen, zijn knieën trilden niet. Flij voelde zich eigenlijk wel lekkef. Die strafbal tegen Pakistan ging er gewoon in. WK-finale of niet. In de rechter beneden hoek. In een reflex dook doelman Mansoor van Pakistan zijn push van de lijn. Delmee kon het niet geloven. Hij werd aan alle kan ten voorbijgerend door duizen den juichende Pakistani. Pakis tan was wereldkampioen. Het had het Nederlands elftal in de tweede helft met sprankelend aanvalsspel overvleugeld maar verzuimd te scoren (1-1). In de strafballenserie zegevierde in het Homebush Hockey Stadium alsnog de gerechtigheid. „Wij waren geen schaduw van de ploeg die in de halve fi nale Australië versloeg", keek Oltmans verslagen terug. „Mis schien investeerden wij in die wedstrijd teveel energie en te veel emotie. Door doelman Jan sen haalden we het einde op 1- 1. Dit is een enorme teleurstel ling. Wij speelden het beste hockey op dit WK, maar misten in de finale de vorm van de dag." De doorgaans nuchtere Olt mans had het na het onver wachte verlies even te kwaad. Zoals alle spelers ontgoocheld neervielen op het kunstgras. Bij Jazet en Delmee schoten de tra nen in de ogen. „Zo dichtbij", mompelde Delissen. „Zo dicht bij en toch verliezen." De aan voerder kon het niet begrijpen. „We speelden de hele week we- reldhockey. Uitgerekend in de finale staan we er niet. Vrese lijk." Doelman Jansen mishandel de even verder zijn uitrusting. Hij was tegen Pakistan onmis kenbaar de uitblinker. „Dagen niets te doen en dan tegen Pakistan zo keepen", zei Olt mans. „Dat verraadt zijri klasse. Jansen loodste de ploeg naar de strafballenserie. Hij gaf de ploeg een extra kans op de wereldti tel." Die mogelijkheid werd een strohalm door de misser van assen marc van der jagt/anp De zevende schaatsmarathon om de KNSB-Cup is gewonnen door Lammert Huitema. De rij der uit Roden bleek in sportcen trum De Smelt de sterkste in de eindsprint. Richard van Kem pen (Nieuwveen) maakte in As sen duidelijk, dat ook met hem dit seizoen nog rekening gehou den dient te worden. Van Kem pen eindigde voor René Ruiten berg (Oldebroek) op de tweede plaats. Niet één marathon in de strijd om de KNSB-beker won Huite ma vorig seizoen. Toch staat zijn naam vet afgedrukt op het lijstje van winnaars. Neerlands bekendste en snelste leesmap- penbezorger veroverde name lijk de nationale titel op zowel kunst- als natuurijs. Huitema is een planner. Bij de aanvang van dit seizoen zette hij twee keer een kruisje op de marathonka lender. Eén staat achter de kunstijs-titelstrijd, die op 24 de cember in Alkmaar plaatsvindt. Maar de eerste triomf moest hij in Assen halen. Zo gepland, zo gedaan; zaterdag slaagde hij in z'n opzet. „Deze wedstrijd in Assen was. een test, die hele maal goed volgens mijn spoor boekje verliep", zo reageerde Huitema na afloop. De 2500 toeschouwers kregen zaterdagavond een saaie koers voorgeschoteld. Het vlakke ver loop van de honderd ronden kwam mede doordat de rijders op het boterzachte ijs niet uit de voeten konden. Uitlooppogin gen waren er bijna niet. Alleen Arnold Stam uit de Klerks'-for- matie - vorige week winnaar in groningen Lia van Schie staat sinds zater dagavond in de boeken van sportcentrum Kardinge geno teerd als snelste vrouw over 3000 meter. De schaatster uit Stompwijk reed op de eerste dag van de wedstrijden om de Grunobokaal/Zilveren Schaats een nieuw baanrecord. De klok ken bleven in Groningen staan op 4.34,62 minuten. Van Schie bleef met deze tijd haar naaste concurrenten bijna een halve seconde voor. Ook op de twee de dag toonde Van Schie haar klasse. Zowel de 1500 meter (2.12,06) als de vijf kilometer Bovelander. Hij pushte de twee de strafbal naast. Jansen redde Oranje nogmaals. Hij stopte de vijfde en laatste strafbal, van Malik, met zijn klomp van foam. Bij Delmee rustte de taak Oranje langszij te brengen. „Ik was helemaal niet nerveus", zei hij een uur na zijn fatale misser. „Ik stak prima in mijn vel. Voel de me lekker." De 21-jarige Bra bander, student commerciële economie, had spontaan 'ja' ge zegd toen coach Oltmans hem vroeg een straflm! te nemen. „Normaal neemt Wont van l'elt de vijfde." Van Pelt, die zijn 99c interland speelde, ibiste de durf zondag. „Ik had een slechte tweede helft gespeeld", ver- klaarde «b- HDM'er. „Ik voelde me niet zeker van mijn zaak en vond het onverantwoord een strafbal te nemen. Ik bezat het zelfvertrouwen er niet voor." Oltmans had drie reserves ach ter de hand: Poortenaar, Del mee en Veen. Hij wees Delmee aan als invaller voor Van Pelt. „Tijdens de trainingen schoot Jeroen honderd procent", gaf Oltmans, hij verlengt zijn con tract bij de hockeybond met twee jaar, als reden op. „Hij miste er niet een. De ballen vlo gen in alle hoeken." Delmee vond het best. Zoals hij het ook best vond dat hij na Van den Honert, Bovelander, Delissen en Brinkman pas als vijfde en laatste aan de beurt was. „Ik had liever de eerste genomen, dan was ik er vanaf geweest. Maar ik nam de plaats over van Wout en die nam altijd de vijf de." Delmee had op het WK nau welijks vijftig minuten in het veld gestaan. Na zijn debuut in januari was hij in maart tijdens de Champions Trophy door Olt mans nog geroemd als „het lichtpunt van Lahore", Maar in de aanloop naar het WK verloor hij zijn basisplaats aan Poorte- naar. Gisteren werd hij, in zijn 28e interland de „schlemiel van Sydney". „We hadden Jeroen natuurlijk niet de vijfde moeten laten nemen", zei doelman Jan sen. „Die druk was veel te groot." Den Haag - liet zijn avontuurlij ke neigingen de vrije loop. Maar ook Stam zakte weg in het 'moeras' van Assen. Pas in de fi nale was er enig spektakel. Een groep van twintig man reed weg en dubbelde volgens de jury het peloton. „We waren helemaal niet van plan om de hoofd macht een 'lap' te geven. We bleven zo'n negentig meter ach ter de grote groep rijden en op eens hoorden we, dal dat als een rondewinst gold", aldus Huitema, die daardoor met zijn medevluchters vijf ronden extra moest afleggen. Henk Angenent (Alphen a/d Rijn) en Stam (Sprang-Capelle) trokken de eindsprint 300 meter voor de finishlijn aan. In de laatste bocht sloeg Huitema zijn slag. Hij kwam buitenom en gaf zijn voorsprong op het rechte stuk naar de finish niet meer uit handen. Huitema steeg door zijn overwinning naar de vijfde plaats in het algemeen klasse ment. Piet Kleine eindigde als dertiende en blijft leider voor Angenent, die in Assen uitein delijk niet verder kwam dan de achtste notering. Jan Dirk Corts (Koudekerk a/d Rijn) bevestigde nog eens, dat hij in staat moet worden geacht om dit seizoen bij de beste vijftien rijders te eindigen. Corts, die na zaterdag blijft staan op de zeventiende plaats, miste de beslissende vlucht, maar won de sprint van het peloton. Hij finishte daar door als éénentwintigste. Plaatsgenoot Ronald de Graaf slaagde er wel in deel uit te ma ken van de groep vluchters en behaalde een aansprekende achttiende stek. (7.55,23) leverde de tweede tijd op. Ondanks haar 44,50 op de 500 meter bleken de inspannin gen van Van Schie voldoende voor de hoogste ereplaats. Andries Kramer was met zijn achtste plaats op de 1000 meter de beste Nederlandse sprinter tijdens de wereldbekerwedstrij den in het Japanse Obihiro. De Fries eindigde zaterdag net voor Jakko-Jan Leeuwangh. Gerard van Velde werd een dag later op de tweede kilometer eveneens negende. Christine Aaftink had in vier races met de 17e plaats op de tweede 500 meter haar beste klassering. Schakers nemen de leiding moskou Het Nederlandse*schaakteam heeft na drie ronden de leiding in de Olympiade die in Moskou wordt gehouden. De ploeg dankt dat aan een overwinning met maximale cijfers op Frankrijk (4-0). Eerder won Nederland met 4-0 van Tadzjikistan en met 3-1 van de Filipijnen. Met een punt achterstand delen IJsland en Joegoslavië de tweede plaats. Zonder uitzondering speelden de Nederlandse grootmeesters prima partijen. Aan het eerste bord won Timman met zwart van het geduchte talent Lautier. Piket zegevierde met wit over Renet, Van der Wiel versloeg met zwart Santo Roman en Sosonko was met wit te sterk voor Bricard. Alberto Tomba wint in Tignes tignes Alberto Tomba heeft gisteren in de Franse plaats Tignes een slalom, tellend voor de wereldbeker, gewonnen. De Italiaan maakte over twee manches een tijd van 1 minuut en 41,81 se conden. Tweede werd de Oostenrijker Michael Tritscher en der de de Zweed Thomas Fogdoe. Tweede zege Radomir Simunek milaan Radomir Simunek heeft gisteren in Milaan de vierde veldrit voor de Super Prestige Trofee gewonnen. Het was de tweede zege van de Tsjech. Hij won ook de openingswedstrijd in zijn woonplaats Pilzen. De Belg Mare Janssens, negende, moest de eerste plaats in het klassement aan hem afstaan. De Nederlanders presteerden goed in Milaan. Zij eindigden met zijn drieën bij de eerste zeven in de „Trofeo Mama e Papa Guer- ciotti", naar de Italiaanse rijwielfabrilkant. Beste Nederlander was Wim de Vos op de derde plaats.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25