Alecto pootje gehaakt niet beloond Flair LOHC WW#:-: 3 Zweden is ijskoud de beste in Moskou Saturnus slaat keihard terug f «H v ÜF- lm Schakers LSG en Philidor maken het de koplopers erg moeilijk Sport Van Bracht mist hoofdprijs Stompwijk '92 kruipt eindelijk uit de schulp MAANDAG 5 DECEMBER 1994 23 Vrouwen verliezen van koploper VLSrk LOHC-speelster Simone Kokke ligt als een vis gevangen in het net. Evenals haar ploeg die met 2-1 verloor van Hurley. foto hielco kuipers De hockeyers van Alecto zijn geen lijstaanvoerder meer na het 2-1 verlies tegen staartploeg Strawberries gister middag. De mannen van LOHC en Catwijck behielden daarentegen hun gedeelde koppositie in respectievelijk de eerste klasse A en vierde klasse B. Leiden was met 3-0 te sterk voor Forescate, terwijl de Katwijkers met 7-0 overtuigden tegen Bodegraven. LEIDEN STEFAN FAAS HOCKEYMEDEWERKER De vrouwen van de Leidsche en Oegstgeester Hockey Club heb ben gistermiddag met 2-1 verlo ren van koploper Hurley. De promovendus blijft daardoor op de laatste plaats in de over gangsklasse B. Tweedeklasser Roomburg deelde de punten met Weesp (2-2) en LSHG met Kraaien: 1-1. In de overgangsklasser A be haalde Alecto een royale over winning bij Rosmalen: 0-5. De ploegen hielden elkaar lange tijd in evenwicht, maar na ruim twintig minuten bracht Lydian Mentink de gasten met een strafbal op voorsprong. Na de hervatting kwam de formatie van Carina Benninga al spoedig op rozen te zitten: binnen acht minuten stond zij op 0-4. Nadat Mentink ook een tweede straf- push had benut, had Domini que Kuijlaars na een rush suc ces voor 0-3. Suzanne Demen- int bediende Kiki Tesselaar ver volgens voor de vierde treffer. Antoinette Kuijlaars deed in de slotfase ook een duit in het zak je met 0-5 uit een korte hoek- slag. Mentink, die nog steeds last heeft van een kuitblessure, kwam alleen in het veld bij strafpushes en strafcorners. LOHC verloor thuis met 1-2 van koploper Hurley. De Oegst geester vrouwen speelden een sterk eerste deel, maar stonden desondanks na zeven minuten op achterstand. Twintig minu ten later echter kreeg het elftal van Jorien Schuit loon naar werken, want Marije Nubé tikte uit een een corner-rebound de 1-1 in. Na de thee speelde Lei den met nog meer flair en de ploeg creëerde vooral over de vleugels aardig wat kansen. De hoofdstedelingen gooiden er daarentegen een schepje bo venop en gingen er na een kwartier met de volle winst van door. Eersteklasser Forescate pakte i de volle winst in de uitwedstrijd tegen Huizen: 1-2. De Voor- schotense vrouwen zetten Hui zen in het eerste deel continu onder druk en kwamen via An- nemiek Stevens op een 2-0 voorsprong. Nadat de gasten uit MOSKOU RTR/SID Zweden was in de finale tegen Rusland na het dubbelspel van zaterdag al zeker van de vijfde overwinning in het toernooi om de Davis Cup. Na de moeizame overwinningen in de enkelspe len van vrijdag, waarin Edberg en Larsson vijf sets nodig had den tegen Volkov en Kafelnikov, was het in het dubbelspel al niet anders. De kersverse wereldkampioe nen Apell en Björkman stonden tegen Kafelnikov en Olhovski ook de volle vijf sets op de baan en opnieuw sloeg de balans tot grote teleurstelling van de 10.000 toeschouwers door naar de Scandinaviërs (6-7 6-2 6-3 1- 6 8-6). De slotduels van gisteren werden daardoor op slag onbe langrijk. Daarin moest Edberg een nederlaag tegen Kafelnikov slikken en sloot Larsson win nend af tegen Volkov, zodat Zweden met 4-1 won. Het was de vijfde keer in de een cornervariant tot 1-2 waren teruggekomen, ging de ploeg van Maurits Eikenhout slordiger spelen. Dat werd even later nog eens versterkt door een bank- straf voor Suzan Vos, wegens duwen. De Forescate-defensie hield zich desondanks staande. In en tegen Weesp speelde Roomburg met 2-2 gelijk. De Leidse vrouwen vatten de zaken aanvankelijk wat te gemakkelijk op en keken na zes minuten te gen een 1-0 achterstand aan. Dat schudde Roomburg wakker, waardoor Weesp flink onder druk kwam. Meike de Boer rondde een door Femke Hoh- man opgezette aanval op slag van rust af voor 1-1. Na de doel- wisseling kwam Weesp uit een counter toch weer op voor sprong, waarna de ploeg van Robert Montanus vol ten aanval trok. Liselore Schuring schoot vijf minuten voor tijd de gelijk maker in. Bezoeker Leidse Studenten kwam niet verder dan een pun- tendeling met Kraaien: 1-1. Met goed combinatiespel kwamen de studentes in de eerste helft veel in de vijandelijk cirkel, maar tot doelpogingen kwam het nauwelijks. Nadat Kraaien uit een counter op 1-0 was ge komen, schoot Christine Elias naar de 1-1 eindstand. In Delft verloor Alphen met 1-0 van het zeer fysiek spelend Dopie. Nicole Jansen creëerde na twinig minuten de eerste Al- phense kans, maar Gitta Möller stond verkeerd opgesteld bij haar voorzet. Even daarna had Charlotte Pegels te weinig tijd om uit te halen op de voorzet van Joëlle- Bakker. Uit een scrimmage halverwege het tweede deel pakte Dopie de vol le winst. Bezoeker Noordwijk ging on danks goed spel met veel kan sen met 1-0 onderuit tegen Aeo lus. Met name middenveld speelsters Merel Stikkelorum en Angela Pasma waren bedreven in het creëren van kansen, maar hadden het vizier niet op scherp. Invalster Marit Boks van Noordwijk viel ongelukkig uit met een gebroken tand. Hisalis ging op bezoek bij Purmerend en kreeg daar met 6-0 klop. Met de rust was het nog 2-0. geschiedenis van het evene ment dat Zweden de trofee be machtigde. Eerder gebeurde dat in 1975, 1984, 1985 en 1987. Voor coach John Anders Sjogren van de Zweden, die uitbundig op de schouders van zijn spe lers ging, betekende het een fraai afscheidsgeschenk. „Dit resultaat is erg belangrijk voor het Zweedse tennis. We hebben met Apell en Björkman een paar nieuwe talenten. Ze hebben hier fantastisch goed werk gele verd. De sfeer in de ploeg was perfect. Het zelfvertrouwen van onze spelers gaf de doorslag op de belangrijke punten." Edberg Voor Stefan Edberg betekende het zijn derde zege in het toer nooi om de Davis Cup in zes fi nales. „Ik hoop er volgend jaar weer bij te zijn", zei hij. Edberg zette zijn team vrijdag op het juiste spoor door Volkov met 8- 6 in de vijfde set af te troeven. Larsson volgde dat voorbeeld LEIDEN STEFAN FAAS HOCKEYMEDEWERKER De eersteklassederby tussen LOHC en Forescate eindigde in een 3-0 overwinning voor de thuisspelende Oegstgeestena- ren. LOHC begon voortvarend door na vijf minuten een straf- corner via Christiaan van Vloten te benutten. Het team van Wouter Eikenhout verzuimde vervolgens door te drukken, waardoor Forescate beter in de wedstrijd kwam. Tot de rust kwam het voor beide ploegen niet tot uitgesproken kansen. Na de thee hetzelfde spelbeeld, waarbij LOHC profiterend van de bankstraf van Forescate-spe- ler Reinout de Haas verder doelpuntte tot 3-0. Voor beide goals tekende Eelko Leeuwen- burgh. Aan de Van Vollenhovenkade speelde Roomburg met 1-1 ge lijk tegen Were Di. De Tilbur- tegen Kafelnikov. In het dubbelspel was er voor de Russen geen revanche weg gelegd. Kafelnikov en Olhovski hielden de schijn nog even op door de stand met winst in de vierde set gelijk te trekken. Op 2-2 in de vijfde set kregen de Russen drie keer een breekpunt. Telkens wisten de Zweden het gevaar af te weren. Apell zou la ter zeggen dat hij die fase van doorslaggevende betekenis achtte. Toen Olhovski bij de stand 6-7 jammerlijk een dub bele fout sloeg en Kafelnikov de bal buiten de lijnen ranselde, kon het Zweedse feest begin- Kafelnikov gaf na afloop toe de druk van het Russische pu bliek wel degelijk gevoeld te hebben. „We speelden niet al leen voor onszelf maar voor tweehonderd miljoen Russen", zei hij. „We misten net dat klei ne beetje ervaring en geluk. Ik hoop dat dit niet onze laatste fi nale voor de Davis Cup was." gers waren over het geheel ge nomen iets beter, maar Room burg kreeg de betere kansen. Met name Lukas van Schaik had pech met schoten die net naast gingen. Halverwege het tweede part verwaarloosde Joost van Dijk zijn mandekking, waardoor Were Di op voor sprong kwam. Acht minuten la ter schoot Rutger van Schaik de gelijkmaker in tijdens Room- burgs vierde korte corner. Thuisploeg Leidse Studenten speelde in een gelijkopgaande wedstrijd met 1-1 gelijk tegen DSHC. Ivo Bloys bracht LSHG na een kwartier aan de leiding, waarna Wouter Plantenga en Bob Sincke de mogelijkheid hadden de marge te vergroten. In plaats daarvan schoot Delftse Studenten zich op slag van rust langszij. Bezoeker Alecto verloor zijn koppositie in de eerste klasse B door een 2-1 nederlaag tegen Vadim Borisov, captain van de Russen, benadrukte dat het ver schil telkens miniem was ge weest. „Het scheelde alle partij- staartploeg Strawberries. De Leiderdorpers keken na zeven minuten al tegen een achter stand aan, maar waren vanaf dat moment veel sterker. Ze creëerden een overmaat aan kansen, die tot de rust echter al le onbenut bleven. De tweede helft was een kopie van de eer ste, met het verschil dat Eric Kruis een paar minuten voor tijd de eer redde uit een straf- In een gezapige derde-klasse wedstrijd was Noordwijk thuis niet opgewassen tegen Hoorn: 0-3. De Noordwijkers zaten ei genlijk geen moment in de wedstrijd, maar hielden hun doel tot de rust schoon. Na de pauze kreeg de formatie van Willem Jan van Veen een men tale tik toen de gasten een du bieuze strafbal verdienden en die verzilverden. Toen even la ter ook Noordwijker Erik Ver doorn een bankstraf kreeg liet de thuisploeg het er helemaal bij zitten. Hoorn kwam makke lijk op 0-3. In IJsselstein triomfeerde Al phen met 1-3 over IJsseloever. Alphenaar Diederik Schansman opende al na vijfenveertig se conden de score, maar IJsseloe ver kwam tien minuten voor de rust op gelijke hoogte. In het en maar bitter weinig. Volkov verspeelde een matchpunt, Ka felnikov miste net dat beetje ex tra en in het dubbel waren we tweede part bracht Peter de Blois, na een fraaie solo over rechts, het elftal van Mick de Baare opnieuw aan de leiding en stelde Schansman de zege vervolgens veilig: 1-3. Vierdeklasser Catwijck, die nog steeds samen aan kop staat met Waddinxveen, bouwde te gen Bodegraven aan het doel saldo: 7-0. Ronald Sieval open de na twintig minuten de score op aangeven van Wouter de Mol, waarna Kees Zwaan doel trof voor 2-0. De Mol zelf zette het thuis spelende team van Ro bert Jan Schaart vervolgens op een 3-0 voorsprong met rust. Na de thee waren de Katwijkers nog aanvallender en breidden De Mol (2x), Ronald Sieval en Ernst Jan Hogewoning de mar ge uit tot 7-0. Zwaan miste ove rigens een strafpush. Op eigen veld verloor Hisalis met 2-4 van Heerhugowaard. Hisalis-aanvoerder Duncan Meeder zette zijn ploeg al na sprong, maar Heerhugowaard boog zijn achterstand om in een 2-1 voorsprong. Maarten Zeg- boer bracht de Lissenaren nog voor de pauze op gelijke hoogte: 2-2. Na de doelwisseling pakten de gasten uit twee strafcorners de volle winst: 2-4. er ook heel dicht bij. Het heeft ons geen moment meegeze ten." De handbalsters van TKS Satur nus toonden zaterdagavond dat ze over een behoorlijk portie mentale veerkracht beschikken. Twee dagen na de dramatische vertoning bij Westland, won de Leidse eredivisionist met 16-20 bij V L. In Geleen stond er een ploeg die in niets deed denken aan afgelopen donderdagavond inKwintsheuI. Trainer Zsigmund Makay had vrijdagavond een pittig debat met zijn speelsters. „Daar zijn harde woorden gevallen", aldus de coach. „Ik heb gezegd dat dit zo niet kan doorgaan. Als wij vinden dat we een topploeg hebben, zullen we dat eens moeten laten zien." De vrouwen voegden een dag later de daad bij het woord. Sa turnus speelde tegen de Lim burgse subtopper opvallend goed en er was in vergelijking met het duel tegen Westland vooral teamdiscipline, ook een onderdeel waar Makay in het gesprek op hamerde. Bij Saturnus bleef Monique Gijsman de hele wedstrijd op de bank. De Leidse cirkelloopster werd gepasseerd en moest lijd zaam toezien hoe Betty Ren- furm het een uur lang op haar plek mocht proberen en dat goed deed. Makay: „Ik heb geen enkele reden kunnen bedenken om Betty te vervangen tijdens de wedstrijd." De bezoekers lie- LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER Wim van Leeuwen, coach-trai- ner van Stonrpwijk '92, kreeg gelijk. Zijn vrouwen kropen ein delijk uit hun schulp. Zij pakten hun eerste punten en dat tegen koploopster Internos. In Etten- I.eur, 13-14, rust l i. Van Leeu wen durfde de gok aan om in de eerste helft zijn topschutter Syl via Hoevers (afkomstig van In ternos) tot enkele minuten voor rust buiten de strijd te houden. De Stompwijkse jeugd hield, met Yvonne Bennis in een hoofdrol, stand. Daarna kwam Stompwijk '92 met Sylvia Hoe vers aanvallend zeker even slag vaardig als Internos voor de dag terwijl de defensie op loeren bleef. Wat niemand had durven voorspellen, gebeurde. In de slotfase was het Stompwijk' 92 dat bleef aandringen en via Le- nie van der Bosch de kroon op het harde werken zette. Scores Stompwijk '92: Sylvia Hoevers 8, Eugenie van Geyls- wijk en Yvonne Bennis 2, Irma en Lenie van der Bosch 1 De mannen van TKS/Saturnus kwamen in de tweede divisie te gen Aalsmeer 4 met de schrik vrij, 18-19, rust 9-12. Geen vuil tje leek er aan de lucht bij rust en ook in de tweede helft leken de Leidenaars de wedstrijd in de hand te hebben, 12-17. Maar de bloemenkwekers zetten zich schrap en hun routine, alle spe lers hebben ruime eredivisie-er varing, bracht ze langszij, 17-17. Net op tijd kon Saturnus een eindsprint inzetten en na 17-19 kon Aalsmeer nog maar een keertegenscoren. TKS/Saturnus gaat nu met Achilles samen op kop van de pen na een 3-3 tussenstand uit naar 4-9. De ruststand was 10 14. Na de pauze beleefde Satur nus bij 11-16 een vervelende periode. Met name omdat Carla Kleintjes namens V I. enkele strafworpen versierde, kwam de thuisploeg terug in de wedstrijd: door uit het spel halen én bracht de twee punten over de eindstreep. Makay liet Debbie Heezen debuteren. De van DES geko men linkerhoekspeelster beleef de haar eerste eredivisieminu- ten en scoorde daarin een tréf- fer. Het doel werd, behoudens een enkele strafworp, geduren de de hele wedstrijd verdedigd door Natascha Radder. Nicoleta Boriceanu werd top scorer met zeven goals, vijf daarvan werden gemaakt vanaf zeven meter. Bij de opbouwster werd donderdag nog een benut te strafworp afgekeurd omdat ze een voetfout beging. Nu be leefde ze hel omgekeerde. Ze gooide een bal naast de paal, maar mocht opnieuw aanleg gen omdat een verdedigster 'te vroeg inliep. De tweede poging was wel raak. Door de overwin ning nestelt Saturnus (zes uit zes) zich weer in de midden Scores Saturnus: Boriceanu 7 (5), Van Jaarsveld 5, Roos 3, Koster 2, Lakeman 1, Heezen 1, Renfurm 1. ranglijst en de droom van pro motie naar de eerste divisie lijkt binnen bereik te liggen. In de afdelings eerste klasse konden de vrouwen van Eoje holte het verschil in klasse met Wings 2 niet afdoende in de score tot uitdrukking brengen, 11-17, rust 6-10. Elly Spreeuw bleek echter nog steeds op schot en haar zes treffers deden Wings tenslotte sneuvelen, In de score werd zij ditmaal geas sisteerd door Maaike Turnhout met vier treffers. Verder scoor den voor Foreholte: Ellen War merdam en Kim Geerlings 2 en Jacqueline de Graaf, Linda Rot teveel en Claudia van Rijn. HW '70 miste keepster Aimee Visser en dat scheelt een stuk. Animo won verdiend met 3-11, rust 2-7. Maar de forse neder laag lag niet alleen aan de ab sentie van Aimee Visser. De an ders zo strijdvaardige ploeg uil Voorschoten spreidde ditipaal nauwelijks enige vechtlust ten toon en in de duels om de bal was het veelal Animo dal won. De mannen van Rijnstreek bleven in een slijtageslag met Foreholte met 20-18, rust 13-8, overeind. Dat kostte de Alphe Gerard Rijn en Mark Sligler, twee steunpilaren in de ploeg van Rijnstreek. De jeugd, I rank Hulshof, Joris Klijn, Remco van Latum en Bas van Rijn, hield echter defensief stand. Met Wim Rijn in een ditmaal opval lend koele rol als centrale op bouwer, André van Leeuwen en zeker Mark Harmusial als bal vaste aanvallers bleef Rijnstreek de teugels in handen houden. Scores Rijnstreek: Van Leeu wen 7, Rijn 6, Hulshof 3, Van Rijn 2 en Rijn 1 SCHAAKMEDEWERKER Voor de schakers van zowel LSG als Phili dor scheelde het tijdens de vierde ronde weinig of zij zetten de zaken in de eerste klasse B van de landelijke competitie volle dig op zijn kop. LSG 1 had namelijk bij koploper Utrecht 1 de winst zo'n beetje voor het oprapen, terwijl Philidor schaduw- koploper het Witte Paard Sas van Gent het vuur nauw aan de schenen legde. LSG bleef tenslotte op een vermoedelijk verliezende 5-4 achterstand steken, terwijl Philidor op zijn beurt nipt met 4 1/2-5 1/2 ten onder ging- Voor LSG betekende dat een gemiste kans om nog een rol van betekenis in de strijd om de titel te spelen, terwijl Philidor nu danig op zijn tellen moet passen. In de hoofdklasse lijkt Volmac/Rotterdam na het vorig seizoen zo smadelijk aan De Variant verloren gegane titelabonnement stevig or de op zaken te stellen. Ditmaal moest het toch niet zwakke Ortec uit Capelle er met 1-9 aan geloven. De Variant en HSG volgen de Rotterdammers overigens na zeges op respectievelijk Het Witte Paard-Zaandam en BSG nog steeds, zij het minder impone rend, op gelijke ongeslagen voet. Er leek zaterdag voor LSG bij voorbaat weinig eer aan het toch zo belangrijke tref fen met Utrecht te behalen, toen het halve team met een fikse vertraging in het speel lokaal arriveerde. Het betekende voor vijf spelers prompt een kostbaar half uur min der op de klok. Tot ieders verbazing kon den de Leidenaars desondanks het initiatief volledig naar zich toetrekken. Invaller Raoel van Ketel tekende voor een safe re mise tegen Verholt, terwijl Stefan van Blit- terswijk in hoog tempo korte metten maak te met De Haan. Het feit dat Henk van Put ten niet aan de bak kwam tegen Bartels werd weer even gemakkelijk gecompen seerd door een soepele zege van Maarten Strijbos op Erik Oosterom: 1 1/2-2 1/2 voor LSG. Voor captain Gerard Vink aanleiding om handenwrijvend rond te lopen, immers uit gezonderd Theunis Stelling leken de overi ge spelers in hun partijen niet meer stuk te kunnen. Na de tijdnood ging het echter als nog mis bij Leon Konings, die in betere po sitie zomaar een toren armer werd. Een zich goed herstellende Stelling leek deze misser alsnog met een halfje goed te ma ken, maar deed juist op dat moment zo maar een vol stuk en daarmee de partij aan Schwartz cadeau. Omdat Remco van der Erf een grillig duel met Van der Hoeven in middels met een remise had beklonken, keek LSG tegen een 4-3 achterstand aan. Toen daarop ook nog Machiel de Heer en Ik Oei hun voordeeltjes tot remise lieten schieten, stond Erik van den Doel voor het probleem om een licht voordelig eindspel tegen Helgason te winnen. Daartoe zal na afbreken een tweede zitting in Utrecht noodzakelijk zijn, waarbij de kansen op succes niet groot lijken. Philidor heeft zich in de eerste klasse B zo langzamerhand als 'Angstgegner' van het Het Witte Paard ontpopt. Vorig jaar snoepten de Leidenaars de Zeeuwsvlamin gen al een gelijkspel af, terwijl er ditmaal aan De Vliet wederom op het scherpst van de snede werd gevochten. Dat Wim Vriend, geheel in strijd met zijn gewoontes, in 16 zetten van het bord werd gezet door oppo nent Nieuwelink kon de pret daarbij niet drukken. Anne Reedijk benutte namelijk op secure wijze het door hem behaalde voor deel tegen Lacrosse, terwijl Herman van Halderen een degelijke remise binnen sleepte tegen de sterke Belg Deleyn. Pijnlijk was wel het verlies van topscorer Nico Kuijf ten koste van Van der Stricht, maar dat leek weer teniet te worden ge daan door Fred Slingerland. Tijdnood noopte hem echter het op een halfje t houden met tegenstander Maes: 2-3 voc; het Witte Paard. Dat invaller Bas Doelma het uiteindelijk op het kopbord niet kon bolwerken tegen Cardon, mocht niemand verbazen. De damesinbreng van Garoline Slinger land en Heieen de Greef bestond ditmaal uit vastgelopen remiseposities tegen De Bruycker en Groffen: 3-5. Een fraaie winst vanuit matige positie van Ab Smit op Pr voost bracht Philidor terug in de race. Ai Jeroen van de Weijer was toen de taak om zijn voordeeltje in een vol punt om te ten. Dat bleek tegen Riemens echter haalbaar: remise na 70 zetten en daaarr 4 1/2-5 112 voor de Zeeuwen. Vijfde Davis Cup zaterdag al binnen De Zweden heffen de beroemdste slakom ter wereld. Ze de Davis Cup-bokaal v De subtoppers van de internationale driebandenwereld verdringen zich dit seizoen voor de zes ton aan prijzengeld die de internatio nale federaties UMB (wereldbond) en GEB (Europese bond) mei behulp van sponsors onder de mindere goden van de moeilijkste biljartdiscipline aan het verdelen is. Rini van Bracht vergat zondag in Dongen de hoofdprijs van ruim 11.000 gulden aan zijn privé-vermogen toe te voegen. De Portugese huisarts Jorge Theriaga (40 jaar en negen keer kampioen van zijn land) tikte de Waalwijkse wereldkampioen in drie sets van de tafel: 15-11 15-7 15-11. Theriaga loste tevens de Belg Koen Geulemans, winnaar van het eerste toernooi in Gaïro, af als leider in hel wereld bekerklassement.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23