Sport Van Hanegem: 'Zo kan het niet langer' Noordwijk lacht na gelijkmaker in slotfase Greg Lemond: 'Qu 'est-ce que fucking c'est?' 4 MAANDAG 5 DECEMBER 1994 Feyenoorcl jaagt zijn supporters van tribune O rotterdam marcel v Feyenoord beschikt op dit moment zonder enige twijfel over de meest positieve supportersschare van Nederland. Het Rotterdamse legioen slikt bijna zonder morren wan prestaties van de spelers. Na de beschamende nederlaag (0-3) tegen Vitesse bleven gisteren striemende fluitcon certen en boegeroep achterwege. ten tegen in drie wedstrijden is een onvoorstelbaar hoog aantal voor een topclub. Willem van Hanegem wenste de situatie niet vrolijker voor te stellen dan dat die is. „Het kam pioenschap kunnen we inder daad vergeten. Zo realistisch ben ik wel. Maar we zitten nog in twee belangrijke bekertoer nooien. Daarin zijn ook hoofd prijzen te verdienen," aldus de coach van de Rotterdammers, die had gehoopt om in zes ach tereenvolgende thuiswed strijden het gat met de lijstaan voerders Ajax en Roda JC een stuk te dichten. Die lamlendigheid straalde al in de eerste helft van het elftal af. Meer dan de helft van de spelers gedroeg zich als figuran ten. Alle respect voor de mooie dingen die Jozsef Kiprich in de afgelopen jaren heeft laten zien, maar zijn tijdperk is in de Kuip nu echt voorbij. Op de rechter- gpd-verslaggever Ondanks twee achtereenvol gende nederlagen in de compe titie was de Kuip met 31.274 toeschouwers weer heel be hoorlijk gevuld. Maar na het derde verlies op rij, het tussen doortje in de beker dus even buiten beschouwing gelaten, is het de vraag of Feyenoord niet bezig is om z'n met veel trots opgebouwde klantenkring weer de deur uit te jagen. Voor zover dat vorige week, na de zeperd in Eindhoven, nog niet duidelijk was, is nu wel zonneklaar dat Feyenoord in de race om de landstitel niets meer heeft te zoeken. Met elf verlies- punten mag het zich nog geluk kig prijzen dat het op de vijfde plaats staat en kan het zich, net als' PSV, dit seizoen beter zorgen maken over zijn defensieve kwetsbaarheid. Twaalf doelpun- flank produceerde hij in de eer ste helft zegge en schrijve één kromme voorzet. De Hongaar weet het zelf dat hij over zijn hoogtepunt heen is. Het feit dat hij nooit meer mekkert om een basisplaats, is daar het beste be wijs van. De enige spelers die voor de pauze boven hun collega's uit staken, waren Gaston Taument en Peter Bosz. Taument vanwe ge zijn prima acties, Bosz om dat hij als enige de strijd durfde aan te gaan en agressie toonde tegen Vitesse. Hoewel Feyenoord zich de nederlaag tegen de Arnhemse subtopper, bij wie Philip Cocu ontbrak, in de eerste plaats zelf moest aanrekenen, werd het duel in het eerste bedrijf beïn vloed door een arbitrale blun der. Kort nadat Roy Mackaay Vitesse aan de leiding had ge bracht, werd Gaston Taument door zijn bewaker Edward Stu ring gevloerd in het strafschop gebied. Scheidsrechter Van Dijk beweerde dat de Oranje-inter national zich had laten vallen, maar de tv-beelden bewezen la ter dat Taument wel degelijk werd geschopt en er niet op uit was om Sturing een kaart aan te Gaston Taument ontwijkt een tackle van Vitesse-speler Arco Jochemsen. triest zijn als Van Hanegem daarmee ook doelt op Trustfull. De donkere libero is wat tech niek en sierlijkheid betreft een van de mooiste verdedigers om te zien op de Nederlandse vel den. Dat er in zijn spel bepaalde risico's opgesloten zitten is be kend. Het zou Van Hanegem sieren als hij het voor elkaar krijgt om Trustfull ondanks die beperking goed te laten functio neren. De speler slachtofferen is de weg van de minste weer stand. Bovendien is Trustfull een van de weinige echte voet- Het moment was cruciaal voor het verdere verloop van de wedstrijd, aangezien Sturing bij een juiste beslissing van Van Dijk het veld had moeten verla ten, Vitesse dus met tien man verder had moeten ploeteren en Feyenoord een penalty had ge kregen. Van Hanegem heeft al maat regelen aangekondigd tegen een aantal spelers. De Kromme vindt dat voortdurend dezelfde mensen verzaken en Feyenoord laten zakken. Toch zou het Van Loen blijft bij Feyenoord rotterdam gpd John van Loen gaat niet naar Southampton. De Engelse club wilde de lange aanvaller van beperkte lands avontuurtje var een paar maanden. Wim van Hanegem gaf hem daarin groot gelijk. Een tweede reden waarom Van Loen het aanbod van de Engelsen afwees, was dat hij er financieel op achteruit zou gaan. „Mijn salaris ging nog wel, maar wat premies betreft heb ik het bij Feyenoord ge woon beter," aldus de spits, die wel had begrepen dat hij don derdagavond met het tweede elftal tegen PSV 2 een goede in druk had gemaakt op de assis tent-trainervan Southampton. Van Loen heeft het Engelse avontuur ook nog niet uit zijn hoofd gezet. Van Loen: „Er be- kans dat ge woon kopen. Daar wordt nu bij Southampton over gesproken. Als dat doorgaat hoor ik dal binnenkort. Over een verkoop is natuurlijk wel te praten. Je gezin meenemen naar het buitenland voor een paar jaar is makkelij ker dan voor een paar maan den." bailers tussen de werkpaarden in de gerenoveerde Kuip. Met het inbrengen van John van Loen voor Kiprich probeer de Van Hanegem in het tweede bedrijf nog te redden wat er te redden viel, maar de spaarzame kansen werden niet benut door Scholten, Larsson en Fraser. In de slotfase maakte Willem Kor sten het leed voor de Rotter dammers slechts groter door uit een counter 0-3 achter de kansloze Ed de Goey te prikken. Bergkamp mist Luxemburg Dennis Bergkamp mist vrijwel zeker de EK-kwalificatiewedstrijd van Oranje tegen Luxemburg op 14 december. Het bestuur van Internazionale heeft bondscoach Dick Advocaat dringend ge vraagd hem niet te selecteren. De vraag is of dat zonder dat ver zoek overigens wel zou gebeuren. De spits ontbreekt al weken door een liesblessure. Zo ook gisteren tegen Cremonese. Om dezelfde reden miste Bergkamp een paar weken geleden de wedstrijd tegen Tsjechië. Ook wil Inter dat Wim Jonk beschik baar blijft voor de competitiewedstrijd van 11 december op ei gen veld tegen Napoli. Dat betekent dat hij slechts een gedeelte van de voorbereiding kan meemaken. Die begint vrijdag in Noordwijk. Ook Jonk ontbrak zondag. Hij had een spierblessure. Vijf man van Oranje in wereldelftal sidney» Vijf spelers van het Nederlands elftal werden gisteren ge kozen in het wereldelftal. Er werd een plaatfe ingeruimd voor Eric Jazet, Leo Klein Gebbink, Mare Delissen, Floris-Jan Bovelander en Taco van den Honert. Coach van de ploeg, die overigens niet in actie komt, werd Roeland Oltmans. Topscorer van het toernooi werd Taco van den Honert met tien doelpunten. Ashraf van Pakistan kwam tot acht treffers, (zie verder pagina 25). Thompson anderhalfjaar geschorst leiden Spits-speler Gary Thompson van UDWS is tot 1 juli 1996 geschorst. De zware straf is een gevolg van de trap in de buik die hij enkele weken geleden aan de scheidsrechter van het duel Docos-UDWS uitdeelde. Zijn club beslist morgen of er hoger be roep tegen Üe beslissing van de KNVB zal worden aangetekend. Waarschijnlijk is dit echter niet. De Boshuizerkadeclub vindt de ze taferelen niet op het voetbalveld thuishoren. Straathof niet naar Bergen zoeterwqudeJeroen Straathof ziet af van deelneming aan de wereldbekerwedstrijden, komend weekeinde in de Noorse stad Bergen. Bart Veldkamp vervangt zijn provinciegenoot op de 1500 meter. Straathof heeft de komende twee weken drie tenta mens, in zowel wis- als natuurkunde en in economie. Zijn studie en een rustige voorbereiding op de NK afstanden vindt hij be langrijker dan schaatsen aan de Noorse westkust. Coach De Vegt en de commissie kernploegen gaven Straathof dat recht. Vader Both stuurt eretekens terug Amsterdam Harry Both, de vader van kunstzwemster Marjolijn Both, heeft de versierselen behorend bij het bondsereteken, aan de bond geretourneerd. Both verwijt de KNZB verregaande on zorgvuldigheid en het negeren van afspraken in het conflict met zijn dochter. De nationaal kampioene werd vorige week uit de selectie gezet. Haar vader heeft in het verleden diverse functies bij de bond bekleed. 'Buitenlanders' krijgen vrijaf Aron Winter, Dennis Bergkamp, Wim Jonk en Bryan Roy hoeven zich niet, zoals hun collega-in ternationals, al op vrijdag te melden in het trainingskamp van het Nederlands elftal in Noordwijk. Bondscoach Dick Advocaat heeft hen toestem ming gegeven op maandag te komen. Twee dagen later speelt het vlaggeschip van het Neder landse voetbal in Rotterdam de EK-kwalificatie-interland tegen Luxemburg. Het kwartet bui tenlanders van Oranje kan daar door komend weekeinde nog uitkomen voor hun Italiaanse en Engelse werkgevers. Aron Winter speelt met Lazio Roma op zondagavond tegen Juventus. Wim Jonk, mits door trainer Ottavio Bianchi ingezet en Dennis Bergkamp, indien hersteld van zijn blessure, tre den zondagmiddag met Inter Milan aan tegen Napoli. En Bryan Roy voetbalt zaterdag middag met Nottingham Forest tegen Ipswich Town. FC Lisse verzuimt derby in tweede helft te beslissen noordwuk gert-jan onvlee Een wedstrijd met twee gezich ten behoort in een gelijkspel te eindigen. Wat dat betreft was er met de puntendeling (2-2) die Noordwijk en FC Lisse zaterdag overeen kwamen niets mis. Het geboekte winstpunt werd echter in beide kampen compleet ver schillend ontvangen. Waar Noordwijk nog net geen polo naise inzette, liep heel FC Lisse balend rond. Nu hadden Mark Wotte en zijn manschappen ook alle reden om een beteuterd gezicht te trekken. Niet alleen had de fu sieclub de wedstrijd in de zeer levendige tweede helft met vechtvoetbal van de zuiverste soort gedomineerd, ook viel de gelijkmaker van Noordwijk pas op een moment (93e minuut) dat j^als winnend elftal al zo'n beetje feest hoort te vieren in de kleedkamer. Een partijtje dat nu danig werd verstoord door een doeltreffend samenwerkings verband tussen Robert Vermin, Fred Bloem en Patrick Scheur water.* Vermin verzorgde de voorzet, Bloem tekende na een gewonnen luchtduel met de hand voor het verdere trans port en Scheurwater met links voor de meer dan fraaie, maar bepaald niet onfortuinlijke doeltreffende uithaal waarop Lisse-goalie Marijn Mokveld volstrekt kansloos was. Een gang van zaken waar Wotte naderhand 'doodziek' van was. De eerstejaars trainer van FC Lisse stak daarbij wel de hand in de eigen boezem. „We hadden natuurlijk gewoon eer der 3-1 'moeten maken, dan was er helemaal niets meer aan de hand geweest. En we hebben de kansen gehad." Dat klopte. Zo wel René Ras als Jelle Visser ver zuimde vlak voor de gelijkma ker van Noordwijk de wedstrijd in een definitieve plooi te leg gen. Ras mikte na een van de schaarse vloeiende combinaties net over, Visser vond tot twee keer toe bijna-naamgenoot Wim Visscher op zijn weg. De zelfde Visscher die er na de 2-2 nog eenmaal voor verantwoor delijk was dat Visser niet scoor de door de bal na een inzet van dichtbij, met de hulp van de rechterstaander, te keren. Visscher breide, gelukkig voor Noordwijk, daarmee een goed slot aan êen op z'n minst mati ge partij voetbal van zijn kant. De doelverdediger tekende door slecht trapwerk en matig of niet ingrijpen voor veel onrust in de Noordwijkse defensie en ging zeker bij de tweede treffer niet vrijuit. Visscher liet het leer im mers, na een kopbal van Jelle Visser, van de borst afstuiten, waardoor Mark Ens een bijna niet te missen rebound aange boden kreeg. Ens pakte dat doelpunt met liefde mee, zoals de direct na rust voor Dennis Iliohan in het veld gekomen in valler twee minuten daarvoor ook de gelijkmaker al op zijn naam had geschreven. Toen was Ens ter plaatse geweest om de door Bert van Duyvenbode en Ras voor het doel gebrachte bal met het hoofd achter de op de doellijn vastgeplakte Vis scher te werken. Met Visscher stond overigens heel Noordwijk in die periode wat apathisch toe te kijken hoe het opgebloeide FC Lisse de teugels in handen .nam in dit bepaald meer spannende dan fraaie toptreffen. Duels die voor de pauze allemaal nog in Noordwijks voordeel werden beslist, waren na rust praktisch allemaal voor de gasten. En waar Noordwijk in dat eerste deel verreweg de meeste tijd op de helft van de Lissese oppo nent vertoefde, was dat in de tweede vijfenveertig minuten ook al andersom. Wotte beken de later dat hij in de rust 'flink te keer' was gegaan. „Dat kostte me geen moeite, nee. De ploeg had in de eerste helft helemaal niets laten zien. Onbegrijpelijk, dit was toch de belangrijkste wedstrijd van het seizoen tot nu toe." Zoals FC Lisse de tweede helft beheerste, deed Noordwijk dat dus in het eerste deel. Achterin, waar André de Ridder Martin Arnold Reinders van Noordwijk gaat gebukt onder de 'last' die Peter Wubben heet. Kees Smit (links) kijkt toe. FC Lisse en Noordwijk deelden zater dag op de Duinwetering. foto hielco kuipers van Kins sterk verving, werd nauwelijks een kans weggege ven. En ook het middenveld (waar waardevolle Geerlig Azier kort na rust geblesseerd weg viel) werd door de thuisclub volledig gecontroleerd. Alleen voorin slaagde Noordwijk er voor de pauze niet in de druk te ontwikkelen die FC Lisse na de thee wel kon zetten. Op zich niet zo vreemd natuurlijk. Waar Lisse over zes, zeven kopsterke spelers beschikt en ook fysiek aanzienlijk meer gewicht in de schaal kan leggen, moeten de veelal 'lichte mannetjes' van Noordwijk het meer van hün actie hebben. En omdat Robert Vermin in Lisse-aanvoerder Ralph Polman een vaak te lasti ge tegenstander trof, moest het gevaar dus vooral van Patrick Scheurwater komen Het moet gezegd, de rech terspits kweet zich uitstekend van zijn taak, dolde tegenstan der Emiel Wajer met enige re gelmaat en verzorgde op die wijze praktisch alle gevaarlijke momenten van Noordwijk. Al in de derde minuut (Fred Bloem kopte vogelvrij naast) en ook in de 26e. Weer bereikte Scheur water met zijn voorzet Bloem bij de tweede paal. Dit keer mikte de topscorer van Noord wijk de bal tegen de lat, waarna het Vermin was die alsnog at tent inknalde. Noordwijk: Visscher; De Ridder, Smit, Reinders, Van Roon; Azier'lAboikoni), Stalk, Smits; Scheurwater, Bloem, Ver- FC Lisse: Mokveld; Polman, Van Duy venbode, Spruyt, Wajer; Ras, Hermes, Opdam (Bunt); Visser, Wubben, Ilio han (Hns). Tuur sportman van het jaar De bokser Regilio Tuur en de dressuurruiter Anky van Gruns- ven zijn de Nederlandse sport man en sportvrouw van het jaar geworden. Zij kregen de meeste stemmen in de jaarlijke verkie zing van de AVRO. Tuur werd op 24 september in Rotterdam wereldkampioen boksen in het supervedergewicht bij de WBO. Van Grunsven veroverde bij de wereldruiterspelen in Den Haag de wereldtitel dressuur kür op muziek met haar paard Bonfire. De Nederlandse sportploeg van het jaar wordt later deze maand bekendgemaakt. rotterdam peter ouwerkerk gpd-verslaggever Het is nieuws, dat je al geruime tijd voelt aankomen: Greg Le- Mond stopt met wielrennen. Noodgedwongen, want hij heeft 'een spierblessure', die hem niet langer in staat stelt zich te me ten met de besten. Wat heet: zelfs niet meer met de meest modale prof van het peloton. Het jachtongeluk, april 1987, toen hij door zijn zwager Patrick Blades voor een kalkoen werd aangezien, is de praatgrage Amerikaanse pionier, en eerste wielermiljonair, dus uiteindelijk fataal geworden. Geen mens mag in staat' worden geacht nog uitzonderlijk te presteren in een bovenmenselijk wielerdrama als de Tour de France, zolang er 35 stukjes lood (hagel) door het li chaam: Amerikaanse wielrenner stopt ermee Het sportief onafwendbare komt tot je, en het roept allerlei herinneringen boven. Aan de talloze malen, dat je bij de 'Yank' aan het voeteneind hebt gezeten; o'p hotelkamers, in res taurants, waar ook over Europa. En altijd zocht LeMond de dia loog, kletste hij met een voor een Amerikaan aanstekelijke lengte en warmte. De meest memorabele con frontaties worden gemarkeerd door een pet van CBS Sport. Een pet met een verhaal. Het herkenbare begin èn einde van 'Greg the Crack'. De eerste: Tour de France 1986, die hij zou winnen, maar waarin hij moest afrekenen met ploegmaat Hinault. De Tour van het (vermeende) pact van l'Alpe d'Huez. Twee mannen hand in hand ove^ de streep, en Hinault nam een streepje voor. Kamaraderie, of: verlakkerij? Dat laatste. Bijna iedereen stonk er in. Maar wie goed had opgelet, wist al een paar dagen dat het mis zat tussen de twee 'brothers in arms'. Twee dagen eerder had Hinault getracht een kopgroep in de slag te nemen, en de 'linke' LeMond te elimi- Het was zaterdag, een transit- etappe voor de Alpen, naar Gap. Gele trui Hinault haakte in bij een groepje Criquielion, Da Sil- va, Peliër, Zimmermann en zijn LVC-ploegmaats Rüttimann en Winterberg. Zimmermann was derde in het klassement, en zou Hinault in de Alpen zonder par don uit de trui gaan rijden. Le Mond (derde toen) was in kwa liteit al veel meer tegenpartij van 'Zimmi', maar raakte door de actie van Hinault opgesloten. Bijna een uur lang moest er, met behulp van Posts Panaso- nics, tegen de vvind worden op gebokst om het gat van een mi nuut te dichten. Die zaterdag bevonden we ons in een volgauto van CBS-te- levïsie, voor een verhaal over de Amerikaanse tv-coverage van de Tour. Te gast bij reporter An dy Kindle, een Vietnam-vete- raan met een super-Smeets uit straling. LeMond kwam om de haver klap langs de auto: hoe groot was het gat, wie zaten er alle maal in de slag? „Die klote- Hinault... what is he doing!?!" Hij reageerde zijn frustraties af. Het was de dag waarop de ultie me verontwaardiging werd ge boren: 'Qu'est-ce que fucking c'est?' Mooier kon het niet wor den gezegd. Hinault en LeMond vrienden? Vergeet het. Hinault was bezig met een kamikaze-actie, en sleepte LeMond mee in het ver lies. Eigenbelang; niks ploegbe- lang. De later op l'Alpe d'Huez ge acteerde maatschap was dan ook een gotspe. Het op weg naar Gap bij toeval blootgelegde geheim, dat was de enige échte waarheid van het peloton. LeMond won na 1986 nog tweemaal ('89/'90) de Tour, werd na 1983 ook nog in Cham- béry 1989 wereldkampioen. Ze gevierde alles bijeen in veel te weinig wedstrijden: 43 totaal, gaf vaker op dan hem lief was, maar betoonde 'het milieu' een 'close-friendship', uniek. In (te weinig) klassiekers, op WK, in Giro en Tour. De laatste twee keer dat we LeMond zagen en spraken, was afgelopen Tour de France. In Engeland, einde van etappe Zes, naar Portsmouth. Hij was voor de tweede achtereenvolgende dag op ontmoedigende achter stand gefinished. Alle training met Arie van Diemens 'wonder- methode' was zinloos gebleken. Het lichaam wilde niet meer wat zijn kop nog van plan was. Greg Lemond is voorgoed uit het peloton verdween.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15