Scheepvaart speelt Russische roulette Gouden genieters vormen een gat in de markt Binnenland Molukkers zoeken erkenning in Rusland PATERDAG 3 DECEMBER 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dier Nederlandse experts willen andere 'tonnage-regelsvoor meer veiligheid mi Ruim vijftig jaar na dato is ze nog steeds een legende. Zes Duitse torpedo's hadden zich in laar romp geboord. Ze had bin nen een oogwenk met man en muis moeten vergaan, evenals alle andere getorpedeerde oor logsschepen die het verre Moer- mansk nooit bereikten. Maar iet Britse vrachtschip Hector hield het nog acht uren vol en schonk haar bemanning het le ven. Reden: de Hector was vol gestouwd met lege olievaten. Die gaven de carrier zoveel drijfvermogen dat ze uiteinde lijk statig en 'volledig rechtstan dig' naar haar laatste rustplaats afdaalde. Iedere watersportliefhebber eet het: zeilboten en dinghy's zijn uitgerust met kleine, volge- schuimde compartimenten om het risico op kapseizen zo klein mogelijk te maken. Maar daar waar mensenlevens en milieu eens temeer op het spel staan, speelt de internationale scheep vaart Russische roulette door schepen met minimaal drijfver mogen te bouwen. Dat heeft al les te maken met het grote geld. Zeehavengelden, kanaalbe lasting, verzekeringspremies en het aantal bemanningsleden worden vrijwel overal ter wereld vastgesteld aan de hand van de zogenoemde tonnenmaat (lengte x breedte x hoogte, tot en met de schoorstenen) van een schip. Hoe meer kubieke 'meters, hoe hoger de havengel den. premies en bemannings- kosten voor de rederij. Dus wordt beknibbeld op de 'niet- betalende' ruimten. Juist dat zijn de ruimten die een schip veilig maken, want veel volume boven water betekent meer re- serve-drijfvermogen. Momen teel moeten voor een veilige veerboot (dubbele wanden met schuimblokken, groter volume) veel hogere verzekeringspre mies worden betaald dan voor een 'gammele' en levensgevaar- tlijke ferry. Hét varende voorbeeld van de meedogenloze vercommerciali sering zijn containerschepen. Joekels van boten met een laag 'vrijboord' (deel van waterlijn tot dek), volgestapeld met con- tainers. Bij de meeste contai- W nerboten ligt zo'n dertig pro- cent van de lading veilig wegge borgen in het ruim. De overige containers staan bovenop het dek. Torenhoge stapels die het uitzicht belemmeren, geen ka- nj pitein of stuurman die op de I briig nog een zeilbootje kan ontwaren. Bovendien is de kans groot dat bij een aanvaring of zwaar weer lading overboord slaat. Begin dit jaar werd ook in ons land duidelijk welke rampzalige gevolgen dat heeft. In een vlie gende storm verloor de Cyprio tische containercarrier Sherbro voor de Franse kust een deel van haar vracht. Enkele dagen later waren de Hollandse kusten bezaaid met tienduizenden plastic zakjes landbouwgif. De verontreinigde stranden werden afgesloten voor het publiek, voor de schoonmaakacties moest de overheid ruim een miljoen gulden neertellen. Het ongeluk met de Sherbro staat niet op zichzelf. Tien jaar eerder verloor de Deense vrachtvaarder Dana Optima on derweg van Engeland naar De- nemarken ruim tachtig vaten met het levensgevaarlijke be strijdingsmiddel Dinoseb. Een ware vloot werd ingezet voor zoekacties. Tevergeefs, de gifti- Kapseizende veerboten, bulkcarriers die bij bosjes vergaan, stranden vervuild met landbouwgif uit overboord geslagen containers, lekkende olie- en chemicaliëntankers. Er is iets fundamenteel mis met de veiligheid binnen de internationale scheepvaart. Door de moordende concurrentie en financiële belangen rollen niet de veilige boten van de werf die scheepsbouwers künnen construeren en worden onnodig mensenlevens en milieu geofferd. Nederlandse scheepvaartexperts willen het tij keren en lanceren maandag bij de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) in Londen een baanbrekend idee. Met de bedoeling een einde te maken aan de 'roofridder-mentaliteit' binnen de wereldscheepvaart. De achtersteven van de supertanker Amoco Cadiz steekt nog net boven de kolkende zee uit bij het Franse Portsall, waar hij in maart 1978 aan de grond is gelopen. De olie zorgde voor een milieuramp zonder weerga. ARCHIEFFOTO AP roofridder De Sherbro en de Dana Optima hadden veel veiliger schepen kunnen zijn, mits andere ton- qage-regels bestonden. Scheepsontwerper Ernst Vos- snack uit Hoek van Holland ziet die regels nog liever vandaag dan morgen veranderen en krijgt daarin steun van de Ne derlandse rederijen. ,,In deze vorm staan de tonnage-regels een gezonde ontwikkeling van veilige en milieuvriendelijke schepen in de weg," vindt hij. „Ze berusten op de mentaliteit van een middeleeuwse roofrid der. In zijn kasteel hoog op een berg houdt hij nauwlettend het verdeer op de lager gelegen ri vier in de gaten. En laat de roofridder iedereen betalen voor het aantal tonnen aan boord van het schip." Een oude werkwijze die in de ogen van de ontwerper aan een drastische vermodernisering toe is. „De havenautoriteiten heb ben tenslotte geen bal te maken met de dikte van een schoor steen." Door de revolutionaire ontwikkeling binnen de scheep vaart zijn ontwerpers en scheepsbouwers in staat om goede schepen te bouwen. Hoe zeer tonnage-regels en veilig heid met elkaar op gespannen voet staan, wijst het volgende voorbeeld uit. Containerschip A (inhoud 381 containers) krijgt een hoger en veiliger vrijboord dan boot B (inhoud 381 containers). Dat betekent dat boot A bij een aan varing of in een vliegende storm veel minder snel slagzij maakt dan B. Door het hogere vrij boord komt bij het dek van boot A bij een hoek van 26 graden onder water, terwijl dat bij boot B al bij 12 graden gebeurt. Bo vendien is de lading op het vei lige schip beter geborgen door stellages en het hoge vrijboord. Datzelfde vrijboord kost goud: de tonnageregels bepalen bijvoorbeeld dat op schip A twaalf bemanningsleden moe ten werken, en op" B maar ne gen. Onlogisch, want het werk op boot A is minder arbeidsin- tenstief. Door het hoge vrij boord blijft het schip droger en roest het minder snel. Het schip is bovendien stuicken veiliger en slingert minder waardoor be manningsleden niet zo gauw vermoeid raken. „Toch is de keuze voor een reder snel gemaakt," zegt staf medewerker Moll van het Bu reau van de Koninklijke Vereni ging van Nederlandse Reders in Rotterdam. „Natuurlijk heeft hij liever het veiliger schip en niet die rare boot waarvan iedere leek ziet dat 'ie niet deugt. Stel nu dat zijn Duitse concurrent uit commerciële overwegingen wél met schip B gaat varen. Dan heeft de rederij met A nog zo'n mooie en veilige boot, het schip ligt wel aan de kant omdat het te duur is. Zeker op die contai nerschepen is het winstmarge zo klein dat drie man personeel extra op jaarbasis een ware aan slag vormen." flessentankers Hetzelfde geldt voor chemica liëntankers. Vossnack heeft on langs de zogenoemde 'flessen- tanker' ontworpen: een super- veilige en milieuvriendelijke tanker. Alle chemicaliën worden geladen in cylinders (flessen) die produktietechnisch interes sant zijn omdat ze gemaakt kunnen worden van gepolijst, roestvrij staal. De gladde cylin ders kunnen eenvoudig worden onderhouden en schoonge maakt en vormen een geringe belasting voor het milieu. Ook bij een aanvaring zijn flescylin- ders beduidend veiliger dan hoekige tanks. Financieel voor deel voor de verlader: het lossen gaat beduidend sneller en er blijft geen druppel in de flessen achter. De cylinders zijn ook nog zo degelijk, dat ze kunnen worden hergebruikt als het schip rijp is voor de sloop. De cylinders worden ge plaatst in een soort eierrekken. En hier wreken zich opnieuw de tonnage-regels omdat het schip een hoger vrijboord moet heb ben en zich tussen de cylinders veel 'niet-betalende' lucht be vindt. Net als bij de container schepen wordt de rederij die milieu en veiligheid voorrang geeft, dubbel en dwars gestraft. Bij mammoettankers met olie wordt ruimte 'bezuinigd' in de dubbele bodem. Bij de meeste schepen zit daar ongeveer drie meter tussen. Vossnack: „Als zo'n tanker op de rotsen loopt, zit je met een gigantische milieuramp. Zodra de tussen ruimte wordt vergroot tot vijf meter, neemt het risico op ver vuiling al met sprongen af. Met dezelfde capaciteit wordt de diepgang van het schip niet eens groter. Een veiliger mam moettanker scheelt dus nauwe lijks in de kosten." Voor de zwaar beladen bulk carriers (erts en kolen) lijkt in grijpen wel heel noodzakelijk. Lloyd's List publiceerde in mei 1991 een ware rampenlijst. In 1990 en 1991 zonk gemiddeld één bulkcarrier per maand naar de bodem van de zee. In alle ge vallen ging het om schepen die rond de vijftien jaar oud waren en geen dubbele wanden had den. Vossnack: „Door de ver scherpte milieueisen mag voor het onderhoud van de bulkcar riers geen teer of asbest meer worden gebruikt. De dunne en hoogwaardige stalen spanten blijven onbedekt en zijn onder hevig aan enorme corrosie. Daarbij treedt ook metaalmoe heid op. Bij zware zeegang bez wijken de gedeukte spanten en verdwijnen hele huidpanelen in zee. Gevolg: het schip zinkt, de hele bemanning met zich mee sleurend. Met dubbele scheeps wanden kan het verlies van mensen en materieel worden voorkomen. Weer zijn het de tonnage-regels die deze ontwik keling in de weg staan." 'eenvoudig' De oplossing voor al die proble men lijkt kinderlijk eenvoudig. Verander de tonnage-regels en de wereld wordt gezegend met betere schepen. Lengte x breed te x diepgang, vindt Vossnack. Onder het motto 'wat biedt de haven aan de reder', bepalen zaken als voldoende waterdiep te, kadelengte en breedte om te draaien, de prijs. Uiteraard dient ook betaald te worden voor de faciliteiten op de wal: terminals, oprijkleppen, tank opslagplaatsen. koelloodsen of de toegankelijkheid tot het ach terland. Daar waar de scheeps- trossen bij wijze van spreken in de kroeg liggen zijn de kosten hoger, dan de haven die op tientallen kilometers van een stad is verwijderd. Frankrijk en Polen hebben die nieuwe bere kening voor havengelden al ja ren geleden doorgevoerd. Waar om de rest van de wereld nog niet? „Het is een waardevol idee, maar de financiële wereld speelt niet graag voor Sint Nicolaas," zegt woordvoerder Elfering van het Directoraat Generaal voor Scheepvaart en Verkeer van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat (DGSM). „Een tonnage- berekening gebaseerd op diep gang in plaats van hoogte, scheelt de havens veel centen. Tenzij de berekeningen zo wor den gewijzigd, dat de inkom sten gelijk blijven. In dat geval kost het de havens geen geld en hebben scheepsbouwers de vrijheid om veiliger schepen af te leveren. Het plaatje blijft duurder uitvallen voor de rede rijen: extra ruimte betekent ex tra brandstof." Het internationale metings verdrag voor de tonnage is vol gens Elfering al zo oud als de scheepvaart zelf en werd boven dien recentelijk herschreven. „De komende tientallen jaren is er geen enkele kans dat die wordt gewijzigd. Mits de haven raden wereldwijd besluiten dat het anders moet. Maar dan kun je je weer afvragen wat zo'n ver drag voorstelt. Ook verzeke ringsmaatschappijen baseren hun premies op de tonnen maat. Zie die maar eens met al le neuzen in dezelfde richting te krijgen." Directeur Bouwman van de Koninklijke Vereniging van Ne derlandse Reders in Rotterdam neemt de ideeën van Vossnack zeer serieus en introduced de het plan afgelopen week bij de Internationale Reders Vereni ging in Londen. „De basis van het voorstel om de beman ningsregelgeving niet te koppe len aan de tonnage van een schip, maakt ook onderdeel uit van onze structuurnota Mari tiem Keerpunt." Minister Jorritsma van ver keer en waterstaat ziet het voor stel wel zitten en kondigde tij dens een recente jaarvergade ring van de reders aan om de zaak te 'openen*. De bewinds- vrouwe neemt de basis van het idee daarmee over. Bouwman: „Zo'n gezamenlijke aanpak is goed, omdat rederijen, scheeps werven en overheid alle moeten weten waar ze aan toe zijn." Maar Nederland en Europa zijn te klein om alleen een ver andering te bewerkstelligen. „Zoals de Wereldgczondheids- organisatie deel uitmaakt van de Verenigde Naties, zo doet de IMO dat ook," vervolgt Bouw man, „zaken als veiligheid, milieu, opleiding en diplome ring horen thuis bij de IMO en moeten wereldwijd worden aangepakt om scheve concur rentie te voorkomen. Dit voor stel dient uiteindelijk door de IMO-molen te gaan." Daar gaat nog een lange weg van voorkoken op nationaal, Europees en internationaal ni veau aan vooraf. Tot die tijd houden 'roofridders' vrij spel en blijft de wereld opgeschrikt door scheepsrampen. Rampen die in veel gevallen voorkomen konden worden.' rotterdam jolande van der graaf DEN HAAG KARIN SWIERS Het bedrijfsleven kan veel meer geld verdienen aan de koop krachtige ouderen. Over vijftien jaar zal deze groep maar liefst 40 procent van de uitgaven van consumenten voor haar reke ning nemen. Maar de onderne mers moeten dan wel beter gaan luisteren naar de wensen van de ouderen. Uit een onder zoek van NSS Marktonderzoek blijkt dat vooral winkeliers, ban ken. vervoerders en adverteer ders de 55-plussers te veel ne geren. Het Nationaal Senioren Sym posium in Den Haag probeerde deze week het bedrijfsleven wakker te schudden. Philip Todd, directeur consumenten onderzoek van NSS, wees erop dat het aantal 55-plussers nu momenteel stokt op 3,4 miljoen mensen, maar dat dit aantal in 2010 met ruim 40 procent zal zijn gegroeid tot 4,7 miljoen. Deze mensen hebben dan sa men 120 miljard gulden vrij te besteden. Drie miljoen 55-plus sers wonen in een zelfstandig huishouden. Deze groep zal langer blijven werken en gezon der, jeugdiger en geëmanci peerder zijn dan de huidige se nioren. Gouden genieters, noemt Todd ze. De jacht kan worden geopend. 'Geweldige marktkan sen' hebben volgens hem vooral de aanbieders van vervoer, elek trotechnische apparaten, on derwijs, telecommunicatie en financiële dienstverlening. Slechts vijf procent van de se nioren is echt tevreden over de huidige mogelijkheden van ver voer, zo blijkt uit het onderzoek. De kosten zijn te hoog in ver houding tot de kwaliteit en de aansluitingen van bus, tram en trein zijn slecht. De roep om een speciale 'seniorentaxi' is groot. Zitplaatsen in de trein, een buschauffeur die wacht met wegrijden totdat iedereen daad werkelijk zit en roltrappen of lif ten in plaats van trappen op de stations zijn andere opmerkin gen die de senioren van nu ma ken. De koopkrachtige senio ren, zo'n 20 procent van onder vraagden, kiezen dan ook voor de auto. Betaalautomaten en credit cards zijn nog niet helemaal tot de hedendaagse senioren door gedrongen. De helft maakt nooit gebruik van een credit card, zo'n 40 procent laat de geldautomaat geheel links lig gen. De meesten betalen con tant, opnemen van geld doet men aan hel loket, 'pinnen' vindt men maar 'gedoe'. Een persoonlijker behandeling, meer geduld, meer privacy en een apart loket voor senioren, daar vragen de hedendaagse ouderen om. Slechts 15 procent is tevreden over de financiële dienstverlening. „De koopkrachtige senioren vragen om aandacht, tijd en uit leg. Achter deze uitkomsten gaat frustratie schuil", consta teert Todd. „Er is veel 'miscom municatie' tussen aanbieders en vragers. Senioren zijn zeer merk- en winkeltrouw, dus als ze worden teleurgesteld dan doet dat pijn. Wat dat betreft zijn senioren dus een uitdaging voor het balie- en winkelperso neel". Een duidelijk voorbeeld van 'miscommunicatie' noemt Todd de tv-reclame. Maar liefst 85 procent van de senioren kijkt iedere dag televisie, gemiddeld zo'n tweeëneenhalf uur. De helft van de kijkers laat zich echter negatief uit over de recla me, die zij te flitsend, verwar rend, schreeuwerig en onzinnig vinden. De tv-reclame heeft de senior duidelijk nog niet ont dekt. Op één ondernemer na. „Koopmans Bakmeel met van die dansende en springende ou deren, die valt op", aldus Todd. Een 'ouderengoeroe'uit de Verenigde Staten, Jeff OstrofF, tevens vice-president van de Data Group Inc. in Philadel phia, gaf aan dat de nieuwe se nioren niet in een hokje kunnen worden gestopt. Het enige ge meenschappelijke kenmerk is misschien wel dat ze niet willen zwichten voor het ouder wor den, inclusief de kleding en het gedrag dat daarbij hoort. Wat inspeelt op het 'jong' oud wor- i gouden markt voor wie zich er op FOTO CPD den, maakt een grote kans op succes. Juice Plus, een geconcen treerd groente- en fruitpoeder in capsulevorm, dat vorig jaar in Amerika in de winkels kwam, is zo'n voorbeeld van een succes vol seniorenprodukt. De gebrui kers voelen zich energieker, hebben een laag cholesterolge halte en slapen beter. Levi's heeft veel succes met een kle dinglijn die speciaal is ontwor pen voor ouderen. OstrofF ver wacht ook veel van fitnessappa raten, fietsen, roeimachines, cosmetica, computers, video's en interactieve media. Saillant detail: het aantal 55-plussers dat een spijkerbroek koopt is in Nederland in vijf jaar tijd al ver dubbeld. Presidente in ballingschap blijft vechten voor haar idealen meppel poulien poelarendsMevrouw Bernard: „We heb- maar ook op de eilandengroep ben gepraat met de voorzitter zelf. „Ons eerste doel is nog Ze is trots. De Meppelse presi- en enkele leden van de Doema. steeds ervoor te zorgen dat de dente Bernard-Tamaëla van de Tijdens dat gesprek hebben we mensenrechten op de Moluk- Republiek der Molukken in Bal- verteld wie we zijn en wat we ken worden gerespecteerd. Al lingschap (RM) onlangs een be- willen. Er was in Rusland niets jarenlang worden de Molukkers zoek gebracht aan het Russi- over ons bekend. Concrete toe- onderdrukt door de Indonesi sche parlement. Daar heeft zij zeggingen zijn er door de Russi- sche regering, net als de Oostti- 'haar' zaak bepleit: de vurige sche parlementariërs niet ge- morezen. Als president ben ik wens voor een vrije Molukse daan. Maar ze hebben ons wel de moeder van deze mensen en Republiek. Het was weliswaar verzekerd dat onze zaak werejd- wil ik dat ze het goed hebben", een eerste kennismakingsge- politiek wordt. Hoe? daar is „Ik blijf hopen op een eigen, sprek, maar toch. Zij kreeg de niets over gezegd". vrije staat. Ik zou toch niet naar volle aandacht van de voorzitter Op diverse manieren hebben Rusland zijn gegaan als ik niet van de Doema, het parlement. mevrouw Bernard en haar di- in ons ideaal geloofde", zegt En juist die aandacht, com- plomaten gepoogd meer be- mevrouw Bernard enigszins pleet met een ontvangst alsof kendheid te geven aan de Mo- verongelijkt. „In 1950 is de Re- het een staatsbezoek betrof, lukse zaak. Niet alleen in ge- publiek der Molukken al gepro- deed haar goed. „Tranen scho- sprekken met parlementsleden, clameerd. Omdat de Indonesi- ten me in de ogen toen ik in een maar ook richting Russische sche regering ons niet de vrij- limousine met daarop onze vlag pers. „Op een personferentie heid gaf een eigen staat te stich- van het vliegveld in Moskou hebben we verteld wat we wil- ten, zijn we door de Nederland- werd gehaald", vertelt mevrouw len en waar we voor staan. In se regering naar Nederland ge- Bernard. verscheidene kranten heeft ver- haald. Ze beloofden ons dat het Na het tijdperk van de roem- volgens een uitgebreid verhaal tijdelijk zou zijn. Nu, 44 jaar la- ruchte president Manusama is gestaan over onze geschiede- ter, zitten we hier nog en de re de kwestie rond de Molukkers nis". gering doet weinig meer voor in de vergetelheid geraakt. Bin- Het bezoek aan Moskou is het ons". nen de. Molukse gemeenschap begin van een nieuwe periode De komende tijd, zo is de be- zelf ging het rommelen en in de strijd voor een eigen, vrije doeling. zal de presidente be kwam er een scheiding in twee staat. „We willen vanafnu gaan zoeken brengen aan Brazilië en kampen. De ene groep heeft lobbyen in de hele wereld. Ie- Bulgarije. „Maar", zeg ze, „ik ga haar ideaal van een eigen staat dereen moet weten waar de slechts onder één voorwaarde laten varen, de groep van me- Molukkers voor strijden, horen naar die landen: Ik wil worden vrouw Bernard blijft dat ideaal wat ons ideaal is". ontvangen als een staatshoofd, nastreven. Nu dus ook in Rus- Bernard denkt niet alleen aan met een auto met onze vlag er- land. de Molukkers in Nederland, op, anders ga ik niet".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5