'Verscherping asielwet leidt tot meer zwervers' Binnenland Morgana gaat door met werven van nieuwe leden Maij op de bres voor apen in laboratoria Vier 109-jarigen is echt heel Moordenaarsbende Venlo maakte zeven slachtoffers Bomen' in actie tegen auto .ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diei Vluchtelingenwerk teleurgesteld over WD-amendement Verdwenen Egyptische jongen terecht nijmegen* De 10-jarige Egyptische jongen, die afgelopen maan dag werd ontvoerd van een Nijmeegs schoolplein, is terecht. Hij verblijft in het Oostenrijkse plaatsje Schwanenstadt tussen Salz burg en Linz. De jongen wordt verzorgd door familie van de ex- vrouw van zijn in Nederland wonende vader. De jongen is maandag door een Duits sprekende vrouw meegenomen, ver moedelijk een familielid van de moeder. De vader, een 36-jarige Nijmegenaar, deed dezelfde dag aangifte. Een dag later ontdekte de politie dat de jongen naar Schwanenstadt was gebracht. Schip met vuil schroot onderschept rilland De politie te water heeft gisteren op het Schelde-Rijn- kanaal ter hoogte van de Kreekraksluizen in Zeeland een Tsje chisch vrachtschip onderschept, geladen met 900 ton verontrei nigd schroot. Het vervoer van de partij schroot, afkomstig uit Duitsland en bestemd voor Antwerpen, bleek niet gedekt door de vereiste EG-documenten en bovendien was de verdere be stemming onduidelijk. Het schip, de Labe 25, is een voorlopig vaarverbod opgelegd. Stier zet centrum Kampen op stelten kampen Een stier, losgebroken uit het abattoir van Kampen, veroorzaakte gisteren in het centrum van de IJsselstad grote consternatie. Vooral kinderen op weg naar school schrokken he vig van het hollende beest. Zeven politiemensen waren twee uur lang in touw om het dier te vangen. Nadat ze de stier met auto's klem hadden gereden, verdoofde een dierenarts hem met een schot uit een geweer. Daarna kon het beest worden afgemaakt. Een gelijktijdig losgebroken stier werd meteen al op het indu strieterrein van Kampen gevangen. Aanvullende beurs HBO iets omlaag den haag De maximale aanvullende beurs voor studenten in het hoger beroepsonderwijs (HBO) gaat volgend jaar september met ruim 91 gulden omlaag. Het bedrag dat HBO-studenten kunnen lenen, gaat met hetzelfde bedrag omhoog. Daardoor ko men de aanvullende beurs en de rentedragende lening in het HBO overeen met de bedragen die nu voor universitaire studen ten gelden. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een voor stel daartoe van minister Ritzen van onderwijs. De wijziging le vert de bewindsman 110 miljoen gulden per jaar op. Dit jaar ontvangen ruim 95.000 HBO-studenten een aanvullende beurs. Megacentrum vraagbaak voor boeren dronten In de gemeente Dronten in Flevoland moet in de ko mende vier jaar een agrarisch megacentrum ontstaan dat als vraagbaak voor boeren kan dienen. De Christelijke Agrarische Hogeschool in Dronten, de Landbouwuniversteit Wageningen en diverse proefboerderijen zetten het onderzoeks- en praktijk centrum gezamenlijk op. Het wordt een uniek projekt, dat vol gens de deelnemers zijn weerga niet heeft in binnen- en buiten land. Het geheel vraagt een investering van totaal 40 miljoen gulden. Het ministerie van landbouw en de EU in Brussel stellen veertien miljoen gulden beschikbaar. De rest wordt door de deelnemende instituten bijgedragen. Vier bevers dood in Gelderse Poort zeist Vier van de twaalf uitgezette bevers in het natuurontwik kelingsgebied de Gelderse Poort zijn dood. Dat heeft het Wereld Natuur Fonds (WNF) gisteren bevestigd. De groep bevers, af komstig uit Duitsland, was eind september in het gebied nabij Nijmegen losgelaten. Volgens een woordvoerster van WNF zijn drie dieren gestorven aan de ziekte van Weil, een bacteriële in fectie. Een ander dier is meteen na aankomst alleen gaan zwef- ven en mogelijk door zwakte overleden. Volgend jaar worden er nog eens vijf tot zeven beverfamilies losgelaten. Gasunie helpt Duitsland en Frankrijk den haag De Gasunie springt dezer dagen Duitsland en Frank rijk bij. Deze landen worden geconfronteerd met een 'gat' in de gasvoorziening. Dat is ontstaan doordat de Oekraïne illegaal aardgas aftapt uit de pijp die Russisch gas naar West-Europa vervoert. Hierdoor ontvangen Duitsland en Frankrijk minder gas. De Gasunie vült het gat op. Dat gebeurt binnen de bestaan de contracten die Gasunie met de gasmaatschappijen in beide landen heeft en waarin rekening is gehouden met calamiteiten. Commissariaat vergat overgangsmaatregel Het landelijk bureau Vluchtelingenwerk heeft gisteren 'zeer teleurgesteld' gereageerd op de eergisterennacht door de Tweede Kamer geaccepteerde verscherping van het asielbeleid. Volgens de organisatie loopt Nederland mee in een proces in Europa waarin geen garanties meer bestaan voor de veiligheid van asielvragers. Politie dumpt afgewezen asielzoekers op station hilversum* anp De vreemdelingenpolitie in Arnhem heeft de laatste zes weken tientallen afgewezen asielzoe kers naar het station gebracht en zonder geld of treinkaartje achtergelaten. Dat heeft de politie gisteren bevestigd in het VPRO-radioprogram- ma Argos. De politie doet dit in de hoop dat de buitenlanders in een trein naar Duitsland stap pen. Justitie heeft medio oktober in Zevenaar een aanmmeldcentrum voor asielvragers geopend. Daar beoordelen ambtenaren binnen 24 uur na aankomst van een vreemdeling of hij om de vluchtelingenstatus mag verzoeken. Als dat niet het geval is, moet de man of vrouw binnen nog eens 24 uur op eigen gelegenheid het land weer verlaten. De politie realiseert zich dat afgewezen asielzoekers gemakkelijk in de illegaliteit kun nen verdwijnen als ze naar het station worden gebracht. Maar een andere oplossing heeft de vreemdelingendienst niet voorhanden. In het programma werd de problematiek ge schetst aan de hand van het relaas van een 24- jarige man uit Rwanda die afgelopen zaterdag avond naar het Arnhemse station was gebracht nadat hij in Zevenaar was geweigerd. Hij stapte na twee uur rondzwerven maar weer op de trein terug naar Zevenaar. Voor de poort van het cen trum viel hij in de regen in slaap, 's Nachts werd hij door bewakers naar binnen gehaald om de volgende morgen door de marechausse op nieuw naar Arnhem te worden gebracht. Twee bijna levensechte apen wachtten gisteren op het vliegveld van Brussel Europarlementariër Maij op om haar 130.000 handtekeningen te overhandigen. foto anp frans van der linde rotterdam/brussel anp Europarlementariër Hanja Ma- ij-Weggen heeft gisteren in Brussel 130.000 handtekenin gen in ontvangst genomen van twee zeer triest kijkende apen. De bijna levensechte dieren zijn de mascottes van de stichting Proefdiervrij en haar Belgische evenknie APMA. Beide stichtin gen strijden voor een verbod op de invoer en het gebruik door laboratoria van in het wild ge vangen apen. De aktievoerders waren eerder uit Rotterdam ver trokken met drie vliegtuigjes. Volgens de stichtingen wor den jaarlijks tienduizenden wil de apen gevangen voor weten schappelijk onderzoek. „Tachtig procent overleeft de wrede vangst en het gruwelijke trans port niet", zegt woordvoerder Zuidgeest. „De rest sterft als ge volg van proeven of leeft nog ja renlang in gevangenschap." Proefdiervrij en APMA willen een totale afschaffing van proe ven op deze dieren en de vrijla ting van alle apen die in de Eu ropese laboratoria gevangen zit ten. Maij is op de hand van de aap en voorzitster van de Inter- group for Animal Welfare, een lobbybeweging van alle Europe se organisaties die zich om het lot van proefdieren bekomme ren. Zij pleit voor een Europees verbod op de import van apen uit het wild. Maij zegt sterk betrokken te zijn met dierenleed. „Hoewel proeven op dieren niet hele maal te vermijden zijn, willen wij voorkomen dat dieren on nodig worden lastig gevallen. Dit geldt vooral voor apen, die emotioneel en wat betreft intel ligentie het meest op de mens lijken." Granaten gooien puur voor de lol rotterdam gpd hilversum De jongerenomroep Morgana bereidt zich voor op een nieuwe ledenwerfactie. De omroep wil alsnog toetreden tot het publie ke omroepbestel. Volgens één van de wijzigingen van de Me diawet, die nu nog ter advies bij de Raad van State liggen, kan het Commissariaat voor de Me dia tot mei volgend jaar een be slissing nemen over de aan vraag van Morgana voor zend tijd. Het Commissariaat voor de Media was er abusievelijk van uitgegaan dat het besluit vöör 1 januari 1995 genomen moest zijn. Dat is het moment waarop Gestolen schedel weer boven water deventer «anp De schedel van Geert Groote is boven water. Het overblijfsel van de 14e eeuwse godgeleerde en boeteprediker werd op 10 ju li 1980 ontvreemd uit de Sint Lebuïnuskerk in Deventer. Deze week trof koster N. Geelen vlak bij de kerk een doos aan met daarin de schedel. „Ik denk dat iemand hem in zijn jonge jaren uit onbenulligheid heeft gesto len. Nu heeft hij misschien wroeging gekregen en de sche del terugbezorgd", aldus de koster. Er bestaat geen twijfel over de identiteit van de schedel, want de kerk bezit foto's van voor 1980. „Er zijn wel veertig dinge tjes aan de schedel waaraan je hem kunt herkennen, zoals put jes en de vorm van de kaak", al dus Geelen. Geert Groote leefde van 1340 tot 1384. In zijn korte, door de pest beëindigde leven zorgde hij in religieuze kringen voor grote opschudding door ruim een eeuw voor Maarten Luther mis standen in de Rooms-Katholie-. ke kerk aan de kaak te stellen. de nieuwe Mediawet van kracht wordt. Het Commissariaat ging er van uit dat het volgens de nieuwe wet niet meer de be voegdheid zou hebben om zendtijd toe te wijzen. Een woordvoerster van het ministerie van onderwijs, cul tuur en wetenschappen beves tigt dat er een overgangsmaat regel tussen oude en nieuwe wet bestaat die het Commissa riaat toestaat tot 1 mei een be sluit te nemen. Morgana moet over 60.000 le den beschikken wil het in aamerking komen voor zend tijd. Begin december had de omroep 33.000 leden. Initiatief nemer Kees van der Bas gaat nu opnieuw met de sponsors pra ten. den haag/rusbergen anp-gpd Een soortgelijke reactie kwam gisteren van coördinator drs. M. Dotinga, verantwoordelijk voor de rechtshulp in het Noordbra bantse aanmeldcentrum in Rijs- bergen. Hij voorspelt dat de aanscherping van de Vreemde lingenwet zal leiden tot vele zwervers in de bossen rond Rijs- bergen. Asielzoekers die via zoge noemde 'veilige derde landen' zoals België en Duitsland naar Nederland komen, kunnen voortaan geen verzoek tot toela ting meer indienen. Wel mogen ze een kort geding aanspannen. Volgens Dotinga bestaat de kans dat ze in afwachting van de uitspraak van het geding gaan zwerven. Dotinga voorspelt een stuw meer aan procedures. Het gros van de asielzoekers in Rijsber- gen is via België en Duitsland Nederland binnengekomen. Dat betekent volgens Dotinga evenwel niet dat al deze men sen maar zonder slag of stoot het land weer zullen verlaten. Vluchtelingenwerk wijst erop dat het VN-bureau van de Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen de gewijzigde Neder landse wet al heeft afgewezen. Internationale verdragen, die Nederland heeft ondertekend, stellen dat het land waar een vluchteling aankomt, verant woordelijk is voor zijn bescher ming. Nederland ontloopt nu die verantwoordelijkheid, aldus de organisatie. Premier Kok vindt het overi gens 'jammer' dat de WD met een eigen amendement is geko men tijdens de beraadslagingen over de vernieuwing van de Vreemdelingenwet. „Maar er is geen reden dat te dramatise ren", zei hij gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie, „ge zien het feit dat alle drie de coa litiepartijen vervolgens vöör het complete wetsontwerp hebben gestemd". Kok bestrijdt dat het verschil in stemgedrag tussen de WD enerzijds en de PvdA en D66 anderzijds blijk geeft van span ningen in de coalitie. „Op een overwegend zonnige dag valt een klein regenbuitje natuurlijk extra op", aldus de premier. Hij ziet het WD-amende- ment 'nauwelijks' als een ver scherping van het wetsvoorstel van staatssecretaris Schmitz zoals Vluchtelingenwerk. „We zullen moeten afwachten, hoe het in de praktijk uitpakt." Los hiervan is de afgelopen dagen PvdA-wethouder Hans van der Keilen van het Zuidhol landse Strijen telefonisch be dreigd. De wethouder is te ver staan gegeven dat hij zich beter niet meer sterk kan maken voor de komst van een asielzoekers centrum (AZC) in die gemeente. Zo ja, dan staan hem 'rare din gen' te wachten. De wethouder heeft geen aangifte gedaan. Wel is de politie op de hoogte ge steld. De gemeenteraad van Strijen beslist in januari over de komst van het AZC met zeshonderd opvangplaatsen voor kansrijke asielzoekers. Het college van B en W heeft 'ja' gezegd. Dat heeft voor grote beroering gezorgd in het Zuidhollandse dorp. Actie groepen verzamelden ruim vierduizend handtekeningen te gen de komst van het AZC. Strij en telt ruim achtduizend inwo ners. venlo gpd Een bende criminelen uit Venlo heeft in totaal zeven moorden op haar geweten. Behalve de eerder opgeloste moorden op een man uit Reuver, op een be jaarde echtpaar en op een Turk hebben de verdachten nu ook nog drie andere koelbloedige li quidaties bekend. De slachtof fers waren drie illegaal in Venlo verblijvende Turken. De politie Limburg-Noord heeft uiteinde lijk veertien mannen en een vrouw gearresteerd in de leeftijd van 14tot 56 jaar. Volgens de politie zijn de moorden gepleegd in wisselen de samenstellingen. De bende heeft zich bovendien nog schul dig gemaakt aan 250 andere ernstige misdrijven, zoals afper singen, kapitale inbraken, brandstichtingen en zware mis handelingen. Ook deze delicten De politie heeft de man gear resteerd die op 12 november in alle vroegte drie handgranaten heeft laten ontploffen in Rot terdam. Het gaat om een 26- jarige Rotterdammer die heeft bekend dat hij de explosieven voor de lol tot ontploffing heeft gebracht. Hij was de afgelopen nacht met een aantal vrienden flink doorgezakt. Samen met zijn kornuiten stapte de Rotter dammer daarna in de auto. Op de Brede Hilledijk in Katend- recht gooide hij twee granaten naar buiten om te zien wat het effect zou zijn. Daarna reden de vrienden naar de Nieuwe Binnenweg waar de derde handgranaat tot ontploffing werd gebracht. De explosieven richtten grote schade aan, on der meer in woningen, maar er vielen geen gewonden. Voorzitter Pater Pio alsnog vast tubbergen gpd Na de aanhouding eerder deze week van drie leden van de om streden religieuze stichting Pa ter Pio in het Overijsselse Tub- bergen is nu ook de voorzitter gearresteerd. De 55-jarige vrouw is aangehouden op ver denking van vrijheidsberoving en mishandeling van een psy chiatrische patiënte. Het slachtoffer is begin vorige maand na een verblijf van maanden bij de stichting opge nomen in een psychiatrisch zie kenhuis in Enschede. I laar oren waren spits toegeknipt tot dui- velsoren en ze bleek tal van ern stige kneuzingen te hebben. Behalve de vrouw heeft de politie eergisteravond ook nog een 36-jarige medewerker van de stichting Pater Pio gearres teerd. waren steeds het werk van af zonderlijke groepjes. De politie kwam de bende in mei op het spoor bij een onder zoek naar een groot aantal dief stallen van assimilatielampen uit tuinderskassen in Venlo. Het rechercheteam kreeg bij de ver horen van zes verdachten aan wijzingen dat enkele van hen betrokken waren geweest bij de moord op de man (53) in Reu ver. De gefortuneerde man werd in januari van dit jaar in koelen bloede doodgeschoten in zijn woning. De verdachten van de moorden op het echtpaar en de man uit Reuver zullen zich' in februari voor de rechtbank in Roermond moeten verantwoorden. Wan neer de verdachten van de ove rige moorden worden berecht, is nog niet bekend. nijverdalAls bomen verklede leden van landelijke en provinciale milieu-organisaties voerden gisteren bij Nijverdal actie tegen het toelaten van auto's en motoren in natuurgebieden. De actie met als motto 'Zonder auto natuurlijk' begon met de tijdelijke afzetting van de Toeristenweg in de Sallandse heuvelrug (foto). De Toeristenweg loopt dwars door een belangrijk Nederlands heidegebied. Het verkeer daar vormt volgens de milieugroepen een bedreiging voor de laatste Nederlandse populatie korhoenders. De milieu-organisaties zullen in nog der tig andere gemeenten soortgelijke acties uitvoeren. foto anp martin hollering Barneveldse 'eeuwlingen-expert' waarschuwde vaderlandse pers den haag sigrid v Nu Marchien jantje Zwitsers uit Har- denberg vandaag haar verjaardag viert, telt Nederland voor het eerst vier 109-jarigen. „Dit is nog nooit voorge komen, dus echt heel bijzonder", zegt Barnevelder F. van Dam. Als 15-jarig knulletje raakte hij gefascineerd door het sterke gestel van zijn grootmoe der, die de magische grens van hon derd jaar zou passeren. Sindsdien knipt hij nauwgezet alle kranteberich- ten over 100-jarigen en 100-pIussers uit en geldt hij als 'eeuwlingen-expert'. Het was Van Dam die de vaderlandse pers tipte over de vier 109-jarigen, die Nederland nu rijk is. Volgens hem is er geen kans dat er binnenkort nog een 109-jarige bij komt. Van Dam weet na melijk precies te vertellen dat niemand uit het geboortejaar 1886 nog in leven is. De gemiddelde levensverwachting van de mens wordt steeds hoger. Zo oud als Methusalem, die volgens de bij bel meer dan negenhonderd jaar oud was, zullen we echter nooit worden. Volgens de huidige stand van de weten schap is bij 120 jaar het lichaam echt op. Tenzij er natuurlijk met succes aan de menselijke genen gesleuteld wordt. J.M. Reijskens, die in januari 1990 overleed, mag zich de oudste Nederlan der noemen. Van hem stond vast dat hij op dat moment 111 jaar en zeven maanden geleden geboren was. In de vorige eeuw was er ook nog een meneer in Putten, die 112 jaar gewordeh zou zijn. Zijn geboortewieg stond echter in een Duits plaatsje, dat niet kon worden achterhaald. Zo is, zoals bij vele van dit soort gevallen in de geschiedenis, dus nooit officieel bewezen wanneer deze Puttenaar precies geboren is. Volgens het Guinness Book of Re cords heeft de oudste mens ter wereld 120 jaar en 256 dagen dagelijks de zon zien opgaan. Het is onwaarschijnlijk dat dit record gebroken wordt. Uit biolo gisch en epidemiologisch onderzoek is gebleken dat 120 het maximum is. Zelfs als iemand onder ideale omstandighe den leeft en er optimale medische zorg voor handen is, loopt na circa 120 jaar de wekker af. Als de menselijke soort nog langer op aarde wil rondwandelen, moet er aan de genen gesleuteld worden. Wereld wijd proberen wetenschappers te ach terhalen hoe het genetisch of erfelijk patroon bij mensen in elkaar zit. „Waarschijnlijk zijn vele tientallen ge nen verantwoordelijk voor de veroude ring", vertelt de Leidse professor D. Knook, directeur van het Centrum voor Verouderingsonderzoek TNO in die plaats. „Maar als je weet om welke ge nen het gaat, behoort het manipuleren daarvan tot de mogelijkheden. Het is mogelijk dat we in de toekomst wel 200 jaar worden, al weet ik niet wanneer dat ■gaat gebeuren". In Nederland wordt geëxperimen teerd met de levensduur van muizen en ratten; in de Verenigde Staten is ook veel belangstelling voor de verlenging van de menselijke levensduur. Knook betreurt dat voor dergelijk wetenschap pelijk onderzoek in Nederland geen fondsen zijn. „Het stoppen van celde ling speelt een belangrijke rol bij de ver oudering. Maar celdeling heeft ook een heel duidelijke link met kankeronder zoek, waarbij juist sprake is van een on gebreidelde celdeling. Bij dergelijk fun damenteel onderzoek kun je nooit voorspellen wat je vindt." De vraag blijft of het wel leuk is zo oud te worden. Eeuwlingen-expert Van Dam is gefascineerd door de hoge ou derdom van andere mensen, maar heeft voor zichzelf zijn bedenkingen. „Als je niet te veel lichamelijke klachten hebt, zou ik best zo oud willen worden. Maar als je naar het verpleeghuis moet, hoeft het voor mij niet. We hebben in Nederland voor criminelen keurige cel len met alles erop en eraan. Maar voor een oud mens die zijn hele leven ge sloofd en gesjouwd heeft, is in zo'n te huis geen enkele privacy meer. Een ver pleeghuis is een verschrikking". In totaal vijftien verdachten

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3