Fractie is nog niet helemaal ingereden Feiten &Menemgen Dijkstal is geen werkgever maar kille cijferaar Schrijvers: Economie begrijpelijker maken Een gezond kamerlid relativeert en is bevlogen ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 „Minister Dijkstal stelt zich niet op als werkgever van zijn ambtenaren, maar als een kille cijferaar die als eerste man van de WD in het kabinet zijn collega's zal laten zien hoe je moet bezuinigen." Bob Alber- sen, secretaris van de ambtenarencentrale CMHF (voor middelbaar en hoger perso neel), schuwt de harde woorden niet na honderd dagen Dijkstal. Albersen verwacht dit voorjaar een forse botsing tussen minister en bonden. Dijkstal (het kabinet) wil de komende jaren de VUT voor ambtenaren afschaffen. Samen met nog wat maatregelen moet dat anderhalf miljard gulden opleveren. En loonsverho ging zit er, in elk geval voor volgend jaar, niet in. „Echt slecht", oordeelt Albersen, „misschien moeten er maar helemaal geen CAO's voor 1995 komen." Machteloos staan de bonden niet, zeker niet waar het de feitelijke afschaffing van de VUT betreft. Het kabinet wil dat vervroegde uittreding alleen nog mogelijk wordt voor ambtenaren met veertig dienstjaren of meer. Tijdens de omvorming van het jaar lijks arbeidsvoorwaardengesprek tussen de minister en de ambtenarenbonden de afge lopen jaren tot een echt CAO-overleg, is echter onder meer vastgelegd dat de minis ter de arbeidsvoorwaarden niet langer een zijdig kan wijzigen. Met dat zogenoemde 'toestemmingsvereiste' in de hand kunnen de bonden de afschaffing van de VUT dus blokkeren. Voorzitter Den Uyl van de Abva Kabo liet al in september weten dat Dijkstal in elk geval zjjn bond tegenover zich zal vinden, al isJb^wei bereid te praten over meer flexibele regelingen. Dat kan op ter mijn geld opleveren, zei hij, 'maar in elk ge val geen anderhalf miljard gulden in de ko mende vier jaar'. De CMHF zit op dezelfde lijn. Want als er helemaal niets gebeurt, wordt de VUT on betaalbaar, zo realiseert ook Albersen zich. Anderhalf miljard bezuinigen voor Dijk stal keihard gaat de vier centrales te ver. De minister is bereid over de invulling van dat bedrag te praten, heeft hij tegenover de bonden laten doorschemeren. „Misschien dat daar een opening zit", denkt Albersen, al ziet hij pas ruimte voor de jaren na 1995. Voor 1996 en daarna is wel geld voor sala risverbetering opgenomen in de meerjaren ramingen. Dat zou voor een deel kunnen worden gebruikt om Dijkstals noden te ledi gen. Dilemma is echter dat de ambtenarensa larissen dan opnieuw achter blijven bij de inkomens in de bedrijven. „In de jaren '89- '91 liepen we redelijk in de pas, maar in fei te hebben ambtenaren vijftien magere ja ren achter de rug." Toch is een betere beloning vooral voor de middelbare en hogere ambtenaren vol gens Albersen dringend noodzakelijk. La- gerbetaalden zijn bij de overheid beter af, zo is uit onderzoek gebleken, maar hoogge kwalificeerde mensen verdienen in het be drijfsleven voor vergelijkbaar werk tot an derhalf keer zoveel. Volgens Albersen heeft de overheid het op de arbeidsmarkt tot nu toe gered dank zij de recessie en de enorme werkloosheid. De aanzuigende werking van het bedrijfsleven op zittende ambtenaren was daardoor minder groot en voor de ver vulling van vacatures was het aanbod ruim. „Maar nu het weer wat beter gaat in de be drijven, kan het kwaliteitsprobleem snel de kop weer opsteken." D66 leidt niet echt onder ongelukkige vuurdoop D66 bevindt zich in het strategische niemandsland tussen li berale en sociale politiek. De partij is niet links of rechts, maar een beetje van alle twee. Genuanceerd en individualis tisch, noemen de Democraten dat. Onduidelijk en wisselval lig, zeggen coalitiegenoten PvdA en WD. Samen delen de drie partijen nu de macht, maar over het 'derde wiel aan de wagen' wordt met dédain gesproken. D66-fractieleider Wolffensperger overlegt na het debat over Borssele met D66-minister Wijers, Keuvelend zoeken de D66-frac tieleden een plaatsje in de on persoonlijke Marcus Bakker zaal. Verdreven uit hun eigen vertrouwde, ouderwetse verga derkamer. Een verdubbeling van twaalf naar 24 mensen heeft zo zijn handicaps. De ver gadertafel is te klein geworden. Het is tijd voor de wekelijkse fractievergadering. Maar de spreekwoordelijke openheid van D66 blijkt aan inflatie on derhevig. Het bijwonen van 'de fractie' door buitenstaanders is beperkt. Halverwege gaat het sein op rood. Het tropisch hard hout is dan behandeld, het D66- congres en Borssele moeten nog komen. „Men moet elkaar de koppen kunnen inslaan zon der pottenkijkers", legt fractie voorzitter Wolffensperger uit. Erg veel bloed is er niet gevloeid zo blijkt naderhand. Jorritsma wordt eendrachtig gelanceerd: de kerncentrale in Borssele moet dicht in 2004. Het wordt het begin van een soap-opera waarin D66 een hoofdrol speelt. Niets is meer zoals het vroeger was, hebben de volksvertegen woordigers van D66 gemerkt. Vijf ervaren Democraten zijn naar het kabinet gegaan. De ze ventien nieuwelingen moeten de mores van de Tweede Kamer in hoog tempo leren. Nieuwe kamerleden worden voor de leeuwen geworpen. Ze moeten opboksen tegen de er varen rotten uit andere partijen. „We moeten politieke ervaring opdoen", erkent kamerlid Bak ker. „Dat de fractie nog moet worden ingereden, is duidelijk", zegt D66-senator Glastra van Loon. „Maar dat betekent nog niet dat het een zwakke fractie Het gebrek aan ideologie maakt een strakke sturing van het groepje kleine zelfstandigen no dig. Vroeger was Van Mierlo het bindend element, nu wordt de verzameling individualisten ge leid door iemand die nog moest worden bijgeschoold op de be langrijke onderwerpen. De afgelopen kabinetsperiode zat D66 voortdurend in de lift en liep alles goed. De partij zat in de oppositie en wist kiezers te binden met aansprekende strijdpunten: de burger dichter bij het bestuur, een beter milieu. Geen nachtvluchten in Beek, geen bovengrondse Betu welijn, de kerncentrale in Bors sele niet moderniseren. Simpel toch. De charismatische Van Mierlo hoefde maar te glimla chen en er waren weer wat kie zers gewonnen. Dat heerlijke, overzichtelijke, eenvoudige leventje is nu voor bij. Het D66-gezicht Van Mierlo zit ergens ver weg, op Buiten landse Zaken, en redt het niet meer met alleen een sympa thieke glimlach. Regeren blijkt wat minder vrijblijvend dan op- positievoeren. Dat het moeilijk zou worden, had de fractie kunnen weten. Het kabinet zat er amper, of WD-leider Bolkestein begon al te roepen dat de inbreng van Van Mierlo in de formatie niets had voorgesteld. Glastra van Loon gepikeerd: „Als een van de drie onderhandelaars in de for matie geen heldere en duidelij ke inbreng had, dan was het de WD wel. Zo'n verwijt is alleen bedoeld om tekortkomingen te verhullen." In de euforie over de verwezen lijking van het paarse visioen bleven de beperkingen van de fractie en de irritaties van de co alitiegenoten maandenlang on derbelicht. De eerste oprisping kwam met het overleg over de nachtvluchten op Beek. Maar de echte vuurproef diende zich aan met het debat over de ver lenging van de levensduur van de kerncentrale in het Zeeuwse Borssele. Over die eerste test Borssele is inmiddels iedereen heen gevallen, behalve D66 zelf. In de fractie zijn geen koppen gerold. Volgens Jorritsma, de woord voerster die de afgelopen weken met rode konen in de schijn werpers stond, is er vooral 'ge analyseerd'. Wat heeft er zich afgespeeld. Tijdens een eerste overleg over de levensduurverlenging van de kerncentrale blijken de stand punten van kabinet en de drie regeringspartijen ver uit elkaar te liggen. Het kabinet en de WD willen Borssele tot 2007 open houden. PvdA wil 'm zo snel mogelijk dicht en D66 streeft naar sluiting in 2004. Na wat vooroverleg doet D66-mi- nister Wijers zijn eigen partij een toezegging: hij zal opnieuw met de energieproducenten gaan bekijken of Borssele met een soberder modernisering drie jaar eerder dicht kan. De andere partijen keren zich daar niet onmiddellijk tegen. Dan gebeurt er iets dat D66 nog steeds bijzonder logisch vindt. Na een kort overleg tussen Jorri tsma en fractievoorzitter Wolffensperger besluit D66 haar wens ook nog eens vast te leg gen in een motie, zodat de hele kamer zictf erover moet uitspre ken. D66 had de motie bedoeld als signaal aan de elektriciteitsbe drijven (SEP). Maar dat bleek niet uit het verhaal van Jorrits ma. „Ik heb het niet goed ver teld. Als ik toen een duidelijker, harder, verhaal had gehad, had dat een boel gescheeld. De eer ste klap is een daalder waard", zegt Jorritsma nu. „Normaal neem je er genoegen mee als een minister iets toe zegt. Maar hier speelde ook nog een derde partij een belangrijke rol, de SEP. Toen hebben wij gedacht dat we de minister niet weg wilden sturen met alleen de steun van D66, maar met een kamermeerderheid. De meesterzet zwaaide als een boemerang terug in het gezicht van Jorritsma en Wolffensper ger. Zie je wel, kraaide zo onge veer het hele Binnenhof. Oner varen en onduidelijk. Hun poli tieke winst weggeveegd met een volstrekt overbodige motie. Het beeld gewekt dat ze hun eigen minister niet op zijn woord ver- Jorritsma bestrijdt dat dit een bewijs van onervarenheid is. „We hadden gewoon te weinig tijd om alles op een rijtje te krij gen." Bakker en Glastra van Loon vin den dat hun partij geen dikke onvoldoende verdient. „Binnen de realiteit waarin we zaten, hebben we heel helder geope reerd. Als we die motie niet hadden ingediend, was Wijers twee weken later teruggekomen met een tussenoplossing a la 'Borssele dicht in 2005-en-een- halF." Jorritsma heeft veel van Borsse le geleerd. Ze weet nu in ieder geval wat debatteren is. Volgens Bakker was het 'een goede les'. „We moeten de balans zien te vinden tussen helderheid in de besluitvorming en het politieke bedrijf van alledag." D66 staat weer met beide voe ten op de grond. Ze heeft nog eens ervaren dat 'als je een brug bent, er over je wordt gelopen', om maar eens een beroemde uitspraak van Van Mierlo aan te halen. De D66-fractie ligt niet wakker van de neerbuigende toon waarop WD-vice-fractie- voorzitter Korthals spreekt over het gebrek aan 'duidelijke regie' bij D66. Voor Glastra van Loon valt het hele gedoe in de categorie 'par- tijretoriek'. Het georakel over de onduidelijkheid van D66 ziet hij als een schimmengevecht, ge richt op electoraal effect. „Ze zien een ander niet graag snel groeien." DEN HAAG ANS BOUWMANS Nieuwe rubriek maandag van start Na het afscheid van de rubriek Beursef fecten van Brigitte Slot, nemen twee economen vanaf maandag de fakkel van haar over. De rubriek heet Econo mie gesnapt, en wordt geschreven doordr. RolfSchön- dorff. Eens per maand levert zijn drs. Jan Pleus e „De lezer het ge reedschap aanrei ken om economi sche ontwikkelingen beter te snappen. Dat staat ons voor ogen", zegt Schön- dorff. „Samenhang in de actualiteit pro beren duidelijk te maken. Dan zegt bijvoorbeeld Joh an Stekelenburg van de FNV dat ingrijpen in het minimumloon de vrije loonvor ming frustreert. Nou, dan zit ik al achter mijn tekst verwerker." „De grofste ingreep in de vrije loonvor ming is natuurlijk juist dat minimum loon. Als je dat gaat verlagen en je komt dichterbij het loon dat zonder die in greep tot stand zou zijn gekomen, hoe vrijer de loonvor ming juist wordt." Economisch gezien een merkwaardige uitspraak van de vakbondsman en dat willen de beide heren dan graag gaan uitleggen. Pleus: „We kunnen gewoon met een grafiekje laten zien dat een bepaald mi nimumloon zoveel werkloosheid tot ge volg heeft. En dat, als je dat loon ver laagt, er ook minder werkloosheid is. Wij hoeven die keuze niet te maken, dat moet de maat- Jan P schappij als geheel doen. Wij laten al leen de gevolgen van het een en het ander zien." Het zo eenvoudig mogelijk uit leggen van economische begin selen is Schöndorff en Pleus vol ledig toevertrouwd. Schöndorff (56) was tot voor kort hoogle raar aan de Universiteit van Amsterdam en is nog altijd bij een aantal universitaire projec ten betrokken. Pleus (48) do ceert algemene economie aan de Hogeschool voor Economi sche Studies in de hoofdstad. Daarnaast schreven ze leer- en studieboeken voor het voortge zet en hoger onderwijs. Met deze achtergrond is het lo gisch dat de nieuwe rubriek zich wat breder met economie zal bemoeien dan de meer op de financiële markten gerichte rubriek Beurseffecten. Schön dorff: „Er zijn nogal wat begrip pen in de economie die in het dagelijkse spraakgebruik een heel andere betekenis hebben. Zoals het begrip 'schaarste', dat veel meer aansluit bij het feit dat er moet worden gekozen. Elke dag weer." In de wekelijkse rubriek komt het 'uitleggen' van de economie dan wel centraal te staan, in dit interview komen de beide he- 4» ren echter niet onder de politiek uit. Waar staan ze ergens? „Ver standig links", meent de een. „Misschien is heel links wel wat naar rechts opgeschoven", vult de ander aan. Een beetje 'paars' dus, zou de conclusie kunnen zijn. „Vanuit de economie gezien", verduidelijkt Schöndorff, „kun nen wij heel goed een pleidooi houden voor de vrije-markteco- nomie. Dat is een prachtig me chaniek. Maar we wijzen dan meteen wel op de defecten in die markt en hoe de rechtvaar digheid daarbij in de knel kan komen. 'De markt' werkt welis waar efficiënt, maar is ook mee dogenloos. En bijziend." Voor Pleus en Schöndorff is er naast de markteconomie dus zeker een belangrijke rol wegge legd voor de overheid. Een overheid die voor 'collectieve goederen' zorgt, maar ook doet aan herverdeling van inkom sten. „En dat betekent automa tisch een 'verstoring' van de marktwerking, zoals het opleg gen van een minimumloon bijT voorbeeld." TOM JANSSEN Het beroep van Tweede-Kamer lid is nog net niet zo ongezond als dat van mijnwerker in diep- Siberië. Toch zijn de volksverte genwoordigers nauwelijks in de wachtkamer van bedrijfsarts Herman Spanjaard te vinden, tot voor kort in dienst van de Kamer om over het wel en wee van het personeel te waken. „Ik ben er eigenlijk niet voor ka merleden, alleen voor het per soneel. Waarom kamerleden geen ei gen arts hebben? Tsja, mis schien hebben ze er nooit bij stil gestaan. Of misschien willen ze van niets weten." Spanjaard (36) is arts bij de be drijfsgezondheidsdienst RBB en zes jaar 'huisdokter' van de Tweede Kamer geweest. Met dien verstande dat met name de 550 ambtenaren en perso neelsleden van enkele fracties bij hem consult konden vragen voor medische klachten die vooral met de arbeidsomstan digheden hebben te maken. Vorige week nam de blijmoedig ogende dokter afscheid. „Ik heb nu al heimwee", lacht hij. De vierkante kilometer in het cen trum van Den Haag waar onge veer duizend mensen (kamerle den, ambtenaren, fractiemede werkers en journalisten) inten sief samenwerken, is een uniek werkterrein. „Het is een familie bedrijf waar het personeel zeer gemotiveerd en trots is om er te mogen werken." Als bedrijfarts signaleert hij meteen het gevaar van zo'n houding. „De neiging bestaat daardoor dat de werknemers te ver doorschieten in hun ijver. Vooral in de tijd vlak voor het reces, zoals nu met kerst, wordt er verschrikkelijk hard gewerkt om de zaken tijdig af te hande len. De druk van de politiek om dat voor de vakantie te doen, is zeer groot. Dat merkje, want in de kerstvakantie knappen er al tijd een aantal medewerkers af als de druk eenmaal van de ke tel is." Dat zal ook wel voor volksverte genwoordigers gelden, maar daar heeft Spanjaard weinig zicht op. De kamerleden die wel af en toe op zijn spreekuur kwa men, hadden vooral last van hoge bloeddruk en slapeloos heid. Het is niet vreemd dat de zo flink overkomende kamerleden het één en ander onder de le den hebben. „Ga maar na. Er zijn nogal wat belastende facto ren. Het werk is onvoorspel baar. Het ene moment denkt een kamerlid dat hij een verga dering heeft en hup, dan is dat weer verschoven door de actua liteit van de dag. Er valt heel weinig te plannen. Ook de druk om te presteren is gigantisch." Een andere verklaring voor psy- cho-somatische klachten bij po litici is dat ze denken dat ze on misbaar zijn. „Ze blijven maar doorgaan, ook als ze het eigen lijk wat kalmer aan zouden moeten doen." Ellenlange de batten, soms tot diep in de nacht, zijn ook niet bepaald ge zond. Spanjaard stuit hier op de te genstelling tussen het gezonde verstand en de 'beroepstrots van politici om zoveel mogelijk uren te maken, net als artsen'. Wellicht, zo formuleert de be drijfsarts het voorzichtig, kan dit te maken hebben met de onwil minder te vergaderen en meer het land in te gaan. „Misschien is het kamerlid bang dat zijn status afneemt als hij niet meer wordt gesignaleerd in de zalen en gangen van het kamerge bouw.'' Na de lange en soms saaie ka merdebatten grijpt de politicus vaak naar het Volgende kamer stuk en een borrel. Tijd voor ontspanning en intimiteit is er veelal niet. Veel kamerleden ko men 's avonds laat thuis, of ver blijven door de weeks in Den Haag. Voor hun gezin blijft wei nig tijd over. Tot slot heeft Spanjaard nog wat tips voor 'verse' kamerle den. „Zoek naar de juiste balans tussen werk en privé-leven. Voor de één ligt de grens op vijf tig uur werken, de ander moet gewoon meer werken om opti maal te presteren. Dat moet een politicus zelf ondervinden De dokter benadrukt dat de po liticus zijn beschikbare tijd goed moet verdelen. Het geheim voor een geslaagd én gezond kamer lidmaatschap ligt in de wijze waarop de politicus in het leven staat. „Bevlogenheid geeft meer energie, waardoor je meer kunt presteren. Als dat ook nog eens gepaard gaat met een goed rela tiveringsvermogen, maakt dafje tot een goed en gezond politi- DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2