Toerisme LR Run op kersttrips naar Engeland ZATERDAG 26 NOVEMBER1994 N DOBBELSTEEN EISBERIC HTEN Ooievaar In het Westfriesmuseum aan het Rode Steen te Hoom kan van 23 december tot 12 januari de tentoonstelling 'Als de Ooievaar komt' worden bekeken. De expositie geeft pen overzicht van de gebeurtenissen rondom de geboorte van een kind door de Eeuwen heen. Zo worden de medische kan ten belicht, maar ook is er ruimschoots aandacht voor tradities en dergelijke. Ver- (der wordt er een aantal kraamkamers inge- richt. i Info: Westfriesmuseum, telefoon 02290 - 14783. Poezie-fietsroute Tussen Bolsward en Edens is een fietsroute iitgezet onder de naam 'It Fryske ferse paad'. Het slechts twaalf kilometer lange traject is opgevrolijkt door 25 panelen met Ti zovele Friese gedichten. De tocht be gint bij het geboortehuis van Gysbert apicx, de beroemdste dichter van het Frie se land. Info: WV Friesland, telefoon 058 - 132224. Drenthe/Groningen provinciale VW's van Drenthe en Gro ningen geven het komend jaar voor het een gezamenlijke vakantiegids uit. In de nieuwe, 76 pagina's dikke brochure vooral veel wandel- en fietsarrangementen. Maar ook wordt er een overzicht in gegeven onder meer bungalowparken, hotels en andere accommodatievormen in beide pro vincies. Info: WV Vakantiecentrale Drenthe/Gro ningen, telefoon 05920 - 54888. Reisverhalen Bij de Haagse reisboekenhandel Stanley Livingstone is een reisverhalencatalogus uitgekomen. In deze brochure wordt een overzicht (plus kleine beschrijving) gegeven van meer dan 400 Nederlandstalige en En gelstalige reisverhalen, die in de boekwinkel verkrijgbaar zijn. De catalogus kost 12,50. Info: Stanley Livingstone, telefoon 070 - 3657306. Panorama Mesdag In het pas verbouwde museum Panorma Mesdag in de Zeestraat te Den Haag wordt van 8 december 1994 tot en met 20 april 1995 een tentoonstelling gehouden over le ven en werk van Hendrik Willem Mesdag, een van de belangrijkste schilders van de I Haagse School. Op de expositie zijn onder ■r schilderijen en unieke schetsen van storm te zien. Overigens komt de res- atie van het Panorama zelf pas eind volgend jaar gereed. Info: Panorama Mesdag, telefoon 070 - 310665. Midwinterhoorn In Twente, de Achterhoek en het aangren zende deel van Duitsland klinkt tot Drieko ningen weer regelmatig het klagende geluid in de midwinterhoorn. De knorrende toon tot kilometers ver in de omtrek te horen. Op die wijze hoopten de boeren in lang ver vlogen tijden boze geesten af te schrikken. Enkele jaren geleden is die eeuwenoude traditie nieuw leven ingeblazen. Demon straties zijn er elke zondagmiddag en op za terdag 24 december op het voorplein van kasteel Het Weldam aan de weg Goor-Die- penheim (om 14 uur) en bij 'De Vier sprong', Lochemseweg 1 in Markelo (om 15 uur). Info: 05476 - 1555. Middeleeuwse markt In Museum Flehite aan de Westsingel in Amersfoort herleeft een middeleeuwse markt. Schilderijen, prenten, tekeningen en archeologische vondsten laten onder meer zien welke waren de marktkooplui in 1380 aan de man brachten. De expositie wordt gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de sectie stadsarcheologie. Een van de belangrijkste opgravingen van deze dienst vond in 1991 plaats op de Hof. De ar cheologen stuitten er op een drenkplaats gevuld met marktafval. Aan de hand van de botten kon worden nagegaan*welke dieren er werden gegeten en op grond van terug gevonden schoeisel kregen zij een idee van de samenstelling van het koperspubliek. De dobbelstenen, bikkels en mondharpjes la ten er geen twijfel over bestaan dat het er op de markt vrolijk toeging. Info: 033-619987. Batavia De reconstructie van de uit de zeventiende eeuw stammende Oostindiëvaarder 'Bata via' is op een oor na gevild. Het schip, dat wordt gebouwd op de Bataviawerf (aan het begin van de dijk Lelystad-Enkhuizen) zal op 7 april 1995 te water worden gelaten. Na die gebeurtenis wordt meteen de kiel ge legd voor 'De Zeven Provinciën', het be faamde vlaggeschip van admiraal Michiel de Ruyter. Zoals het er nu naar uitziet, krij gen beide schepen een vaste plaats bij de werf waarop inmiddels ook is begonnen aan de bouw van een 18,5 meter lange Fle- vo-aak. Voor het publiek is de Batavia-werf dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, behalve op 25 december en 1 januari. Info: telefoon 03200 - 61409. Schelpmuseum opent later Het zoeken is nog naar enkele oude kreef- tenkorven. En naar gereedschap dat ge bruikt werd bij de krabbenvangst. Ook een oude schoolplaat met daarop een afbeel ding van de oesterputten zou mooi zijn. Het in Yerseke gevestigde schelp- en schaaldie renmuseum in oprichting ziet die gereed schappen als een welkome aanvulling op de reeds bestaande collectie. Dat het publiek de verzameling straks te zien krijgt, staat vast. De initiatiefnemers werken koortsach tig aan de verbouwing van het voormalig gemeentehuis van Yerseke tot het eerste schelp- en schaaldierenmuseum van Ne derland. Als mekka voor de schelp- en schaaldiercul tuur krijgt Yerseke een attractie, die eigen lijk niet mag ontbreken in het dorp. Waar ooit de raad van de voormalige gemeente Yerseke vergaderde, kuieren volgend jaar bezoekers langs vitrines met gekalkte oes terpannen, mosselmonsteremmers en tal van andere voorwerpen. Ook foto's en boe ken verhalen over de geschiedenis van de schelp- en schaaldiercultuur. Onduidelijk is wanneer het museum open gaat. De aanvankelijke planning reeds dit voorjaar te beginnen, bleek onmogelijk waar te maken. De voorbereidingen vergen meer tijd dan verwacht. Of het nog lukt voor de zomer van 1995 is eveneens twijfelach tig. Het voormalig gemeentehuis wordt op dit moment opgeknapt. Niet alleen zijn di verse reparaties en aanpassingen nodig, ook de in het pand gevestigde WV dient intern te verhuizen. De financiering van het muse um is rond. Alle Bevelandse gemeenten be talen mee aan de exploitatie van de Yer- sekse dependence van het in Goes gevestig de Museum voor Noord- en Zuid-Beveland. Wintersportvluchten De belangstelling voor wintersportvluchten naar Oostenrijk en Zwitserland is groter dan verwacht. Vooral Transavia, dat een dienst heeft geopend tussen Amsterdam en Salz burg, meldt een 'flinke animo'. De prijs die voor een retourticket wordt gevraagd (395 gulden) zal daaraan niet vreemd zijn, zo meent een woordvoerder. Er zijn tot nu toe ongeveer 1.500 kaartjes verkocht. Ook VIP- Air, dat van Rotterdam naar de Bregenzer See (Voralberg) vliegt is niet ontevreden. Maar de aantallen blijven achter bij die van Transavia. Een retourvlucht kost daar 498 gulden (in januari 399 gulden). Zoals he kend verzorgen Tyrolea (Innsbruck/Salz burg) en Swissair (Genève/Zürich) al langer speciale wintersportvluchten vanuit Neder land. Florence Pocket Guide Mooi uitgevoerd, compact en handig in ge bruik. Dat zijn de Insight Pocket Guides, die zijn opgebouwd rondom een aantal wande lingen langs de belangrijkste bezienswaar digheden van de beschreven stad. De plat tegronden waarop die trajecten zijn aange geven zijn klein, maar helder. Het tweede gedeelte van de Pocket Guide bevat infor matie over dagtochtjes buiten de stad, win kels, hotels en vervoer. Handig is het lijstje van 'Bezienswaardigheden, die open zijn wanneer alles dicht is' Florence Insight Pocket Guide, uitgeverij Cambium, prijs 17,50. In dezelfde reeks verschenen: Berlijn, Brussel, Venetië en New York. Sneeuwhoogten Ronald Naar schrijft voor het blad 'Skimagazine' al jarenlang artikelen over spannende skitochten, die hij maakt door Europese en Noordafrikaanse bergketens. Een aantal van die verhalen zijn gebundeld in 'Sneeuwhoogten', het zoveelste boek van Neerlands beroemdste avonturier. Naar heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een verdienstelijk auteur. Wie de tekst van zijn eerste boek ('Klimmen' uit 1981) naast die van 'Sneeuwhoogten' legt, zal dat onmiddellijk moeten beamen. Niettemin blijft Naar in de allereerste plaats een for- midabale fotograaf. In zijn genre behoort hij tot de besten ter wereld, hetgeen in dit beeldschone boek - prachtig vorm gegeven door Ron Puto - goed tot uiting komt. Sneeuwhoogten door Ronald Naar, uitge verij Bosch Keuning, prijs 59,50. RvdD rsctieen er het eerste chalet. Maar pas toen e en ter dood gebrachte dictator Ceaucescu val dat het aantal hotels in Poiana drastisch uitgebreid, groeide de plek uit tot een echt wintersportcentrum. Poiana, op bijna twee uur rijden van Boeka rest, ligt in een fraai, bosrijk gebied en heeft hotels die voldoen aan westerse normen. Voorts beschikt het centrum over behoorlij ke liftfaciliteiten. De pistes (met een geza menlijke lengte van ongeveer 25 kilometer) beginnen op 1.030 meter en zijn van de- I cember tot maart sneeuwzeker. Juist de be ginnende skiër zal zich op de acht blauwe en rode afdalingen prima vermaken. Maar ook de geoefende skiër vindt er twee zwarte i hellingen. Voor de westerse bezoeker is Roemenië een goedkoopte-eiland; de inwoners zelf kun nen het hoofd nauwelijks boven water hou den. Een wintersportvakantie is voor een Roemeen net zo onbereikbaar als Mars. Hongerige kinderen en hele zigeunerfami lies bedelen bij de hotels om een paar muntjes. Vooral de laatste groep heeft het niet makkelijk. Veel Roemenen moeten niets hebben van hun rondzwervende land genoten. En zeker de hotelmanagers zien ze liever gaan dan komen. Bang als ze zijn dat deze donkere kant van het land de toerist zal afschrikken. Vooralsnog is van dat laatste echter geen sprake. Langzaam groeit het aantal vakan tiegangers dat de besneeuwde hellingen van Roemenië als reisdoel kiest. Met name Engelsen, Italianen en Fransen beginnen het land te ontdekken. Maar ook 1.500 Ne derlanders kozen vorige winter voor Roe menië. VW-directeur Mihai Vilceade: „Dat is niet echt veel, maar het aantal bezoekers stijgt elk jaar weer. Die tendens moeten we vasthouden. Daarom ook bestaat een ski klas uit ten hoogste acht leerlingen. Een be ginneling krijgt daardoor optimale aan- Er is een run ontstaan op kerst trips naar Engeland. Jan Mole naar, marketing executive van het Brits Verkeersbureau (BTA) in Amsterdam: „Christmas shopping wordt steeds popu lairder. De belangstelling is dit jaar groter dan ooit." Als be langrijkste verklaring noemt Molenaar het IRA-bestand. „Dat is zeker van invloed. In het verleden pleegde de IRA voor Kerstmis nogal eens bomaan slagen. Dat weerhield mensen ervan naar Londen te gaan. Nu die dreiging is weggevallen, ma ken veel mensen toch weer de oversteek. Engeland is met z'n Dickenssfeer toch het kerstland bij uitstek." De veerdiensten lijken op die oplevende belangstelling in te haken. Molenaar: „Inderdaad. Ze zijn vreselijk aan het stunten. De één is nog goedkoper dan de ander. Vroeger hadden de fer ries meestal wel wat goedkopere 24- of 72-uur-retours in de aan bieding. Maar wat er dit jaar ge beurt is exceptioneel. Ik denk dat het ook door de opening van de Kanaaltunnel komt." Londen is de populairste kerst bestemming in Engeland, ge volgd door York. Een andere topper is de veruit beroemdste kerstmarkt van Engeland, die van donderdag 8 tot en met zondag 11 december wordt ge houden in het historisch een- Kerstsfeer in Regent Street te Lonc trum van Lincoln, ruim vijftig kilometer ten zuiden van Huil. Het Victoriaanse evenement met honderden kramen, talloze koren, bands en carol singers, trok vorig jaar een kwart mil joen bezoekers. Zevenhonderd touringcars moesten rond het centrum worden geparkeerd. De drukte wordt overigens zo groot, dat de kerstmarkt slacht offer dreigt te worden van zijn eigen populariteit. KERST AANBIEDINGEN ZUN ER ONDER MEER VAN: P O European Ferries. Retour overtocht Calais-Dover voor een personenauto met inzitten den en één overnachting in een viersterren hotel in Maidstone (Kent) voor 75,- per persoon. Info: 02503 -21888. Sally Line. Driedaags retour op de diensten vanuit Oostende en Duinkerken naar Ramsgate. Prijs 139,- voor een personen auto met maximaal zes inzit tenden. Het tarief geldt overi gens tot en met eind februari. Info: 076-223912. Stena Line. Onder meer om te vieren dat dit jaar al meer dan één miljoen passagiers van Hoek van Holland naar Har wich reisden, een speciale aan bieding. Wie met z'n tweeën een dagje gaat shoppen in Lon den voor 149,- per persoon, mag twee personen gratis mee nemen. De prijs is inclusief hut en treinticket Harwich-Londen. De aanbieding geldt van elke zondag tot en met woensdag (met uitzondering van de kerst dagen) en eindigt op 30 decem ber. Info: 01747 - 84140. North Sea Ferries (Europoort- Huil). Tot 23 december een vierdaagse kersttrip voor 285,- inclusief twee overnachtingen en twee diners aan boord en één overnachting in een twee sterren hotel in York, op basis van logies en ontbijt. Info: 01819-55500. Verdere Info: Brits Verkeersbu reau in Amsterdam, telefoon 020-6855051. den als Oostenrijk en Frankrijk is Roemenië rtdreumes. Toch heeft het land ook voor de bers genoeg te bieden. Het skigebied rond inssylvaanse Alpen is het belangrijkste van Zo hangt er een kostbare spiegel met een grote barst in het geslepen glas. Het gevolg - zo wil het verhaal - van een smijtpartij met fruit tussen de gastheer en de Libische lei der Gaddafi. De muren van het paleis han gen vol met oude meesters, waaronder Rembrandts. In de wapenkamer staat een vermogen aan oud wapentuig. Onder meer een Saksisch beulszwaard met de opwek kende tekst op het gevest: Wees gerust, over enkele tellen zijn al uw zorgen voorbij'. Geldt voorlopig nog niet voor Roemenië. Maar met bezienswaardigheden zoals het paleis in Sinaia en de ruige natuur maakt het een goede kans langzaam maar zeker uit te groeien tot een volwaardige winter sportbestemming. Wintersportreizen naar Roemenië worden in samenwerking met de Roemeense luchtvaartmaatschappij Taron georgani seerd door een aantal grote touroperators. Er wordt gevlogen van Amsterdam naar Boekarest. De transfer naar Poiana (iets meer dan twee uur) wordt uitgevoerd per touringcar. Prijzen voor een week-arran gement (half pension, kamer met bad of douche) vanaf circa 850 gulden. dacht. Dat is in de grote wintersportlanden wel eens anders." Net zo min als over sneeuwzekerheid en goede hotels hoeft de bezoeker zich zorgen te maken over de inwendige mens. In en rond Poiana liggen diverse goede restau rants waar uitstekende diners worden ge serveerd. En als men een dag geen sneeuw kan zien, is een bezoek aan het oude, goed geconserveerde centrum van Brasov de moeite waard. Voor de Roemepen is Brasov overigens vooral de stad waar het verzet te gen Ceaucescu begon. Maar pas na de val van de dictator werd duidelijk welk bloedig drama zich er had afgespeeld. De tegenvoeter van Poiana Brasov is Sinaia, een stadje op ruim een uur rijden van Poiana. Sinaia leeft in de schaduw van grote broer Poiana. Vanuit het vriendelij ke stadje voert één grote gondel zo'n vijftig skiërs tegelijk naar boven. En juist die ene gondel maakt Si- als sportplaats kwets baar. Normale drukte kan men aan. Zodra er even meer toeloop is, loopt de boel vast. Vandaar ook dat het stadje verwoede pogingen doet buitenlandse investeerders te interesseren. Voorlopig zonder resul taat. Après-ski in Roemenië is uitbundig. De vakantiegangers achter de lange tafels ver maken zich prima. Het kroegje in Sinaia zou op het eerste gezicht ook ergens in de Oostenrijkse alpen kunnen staan. Zou... in de Westerse wintersportlanden Goedkoopte-eiland inïranssylvaanse Alpen Poiana Brasov: bosrijk en hotels die voldoen aan westerse normer foto t Juist de beginnende skiër zal zich op acht blauwe en tien rode afda lingen prima vermaken, foto hi het onmogelijk dat de gasten hun eigen drank meenemen. De feestvierders zijn studenten uit Boekarest. Aanschuiven is geen enkel probleem. Voor je het weet staat er een glas wijn of iets sterkers De trots van Sinaia staat iets buiten de stad. Het in 1875 in Duitse stijl gebouwde paleis was jarenlang het buitenverblijf van de koninklijke familie. Totdat de commu nisten de macht grepen en Ceaucescu het bom bardeerde tot zijn eigen va kantieverblijf. Vanaf dat mo ment werden alle schoolkinderen verplicht een bezoek te brengen aan het paleis. Niet om de talloze kostbaarheden uit verschillende eeuwen te bewonderen. Nee, het paleis diende, al dus de dictator, als bewijs van het decaden te leven van de koninklijke familie ten koste van de bevolking. Ceaucescu gebruikte het paleis ook om ho ge gasten te ontvangen. Sporen van de daar gehouden bachanalen zijn nog zichtbaar.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25