?De anti-bobo ziet, de bobo wórdt gezien' Er is meer in het leven dan volleybal Sport n 1CHTERLIJN Van Veenendaal gaat voor Belgen rijden ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 -CHEF ROB ONDERWATER. C Rob Liefbroer, het sporthart achter de bestuurstafel Een sportbestuurder moet de geur van de kleedkamer herkennen. Hij moet weten wat het is om met een be zweet lijf en volkomen gebroken onder de douche te stappen. „Samen met je teammaten van vermoeidheid op de grond zakken, met je blote kont tegen de muur, een biertje in de hand. Dat gevoel moetje kennen", zegt Rob Liefbroer. Hij heeft het als voetballer en tennisser meegemaakt en hij vindt de ervaring van onschatbare waarde voor een bestuurder. Daar kan geen vergaderses sie tegenop. gens bondsgedelegeerde van de KNLTB. Hij voetbalt nog steeds, bij de Amsterdamse club The Black Devils. Volkomen onbekend. ,,Maar absoluut uniek in Euro pa. Het is een vereniging uit 1921 met altijd maar één elftal dat bestaat uit veteranen. We spelen tegen andere historische clubs in een eigen competitie." Voetbal heeft naast tennis altijd een belangrijke plaats ingeno men. Hij bezoekt op zaterdag middag regelmatig FC Lisse en mist geen thuiswedstrijd van eredivisionist Sparta, waar hij donateur is. Sportdier Rob Liefbroer is geen tennis- of voetbaldier, maar een sportdier, zoals hij zelf zegt. Het tennis maakt in hem echter veel los omdat de sport in zijn ogen een ontwikkeling doormaakt die keuzes noodzakelijk maakt. De tennissport in Nederland is een grootheid aan het worden. Vooral in recreatief-opzicht en dat geeft problemen, zo signa leert Liefbroer, die in het dage lijks leven managing director is In de Leidse regio hem terecht een anti-bobo. De man die wars is van regelgeving of administratieve rompslomp. De 55-jarige Nieuwvennepper heeft altijd liever gravel en gras onder de voeten gevoeld dan het pluche van de bestuurska mer. Zelf laat hij in het midden wat-ie is, maar Liefbroer kent wel het verschil. ,,De anti-bobo ziet, de bobo wórdt gezien", zegt hij met een alleszeggende glimlach. Hij bekleedde een kwart eeuw bestuursfuncties in het voetbal, maar vooral in het tennisdistrict Leiden. ,,Een goed en prettig district, waar de clubs op nor male wijze met elkaar omgaan." De laatste tien jaar was hij voor zitter van de commissie wed- strijdtennis, zeg maar 'competi tieleider'. Dinsdagavond nam hij op de najaarsvergadering van het district afscheid en ont ving uit handen van Lodewijk Kallenberg de Zilveren Bonds- speld. Rob Liefbroer blijft overi- Rob Liefbroer: „Een competitiewedstrijd in tennis duurt Het lijkt wel cricket van een internationaal expedi tiebedrijf. „De KNLTB is een bond waar de recreant steeds groter in ge tal wordt. Steeds i gaan op late leeftijd i en zijn dus niet in de eerste Het is toch opmerkelijk dat plaats prestatietennisser. Een man of vrouw op leeftijd die bij de dokter komt en nooit gesport heeft, wordt geadviseerd om iets te gaan doen: zwemmen of Daar heb je het al. de 700.000 leden v bond er nog geen tienduizend op een behoorlijk competitieni veau spelen, zeg maar van ere divisie tot en met vijfde klasse. Daarmee wil ik niet zeggen dat daaronder niet prestatie? wordt Remco Valkenburg vindt niet dat hij zijn talent vergooit bij DAC ALPHEN AAN DEN RIJN JANET VAN PUK Remco Valkenburg vindt het maar onzin, de stelling dat DAC als een plumpudding in elkaar zakt als de spelverdeler ont breekt. De 20-jarige Alphenaar i blesseerde zich twee weken ge leden aan zijn linkerenkel, en zijn team heeft het maar moei lijk met zijn afwezigheid. De volleyballer wil zijn eigen in breng echter niet overdrijven. I „Ik kan niet geloven dat ze zon der mij niet kunnen winnen. Als het goed is hoeven ze het ook niet al te lang zonder hem te doen. Remco Valkenburg wil volgende week alweer meespe len, zodat hij alleen nog de*be- kerwedstrijd van morgen mist. Hoe bescheiden hij ook over j zijn eigen rol doet, het is wel be langrijk dat DAC compleet is. j De Alphense debutant in de eerste divisie kan wel wat pun ten gebruiken. Het team heeft tot nu toe vijf punten gehaald j uit acht partijen, en dat is te weinig, vindt ook Remco Val kenburg. „Als alles had meege zeten, hadden we nu in de mid denmoot gestaan. Maar we hebben een beetje pech gehad met blessures. En we hebben toch al een krappe selectie. Bo vendien moeten we wennen aan de eerste divisie. Vorig jaar waren er wel wedstrijden waar in we rustig aan konden doen. Nu spelen we elke week een topwedstrijd." Een topwedstrijd, maar lang niet altijd tegen een ploeg die beter is dan DAC. Integendeel. Remco Valkenburg heeft het idee dat de Alphenaren de meeste andere ploegen wel moeten kunnen hebben. „Ik ge loof zeker dat we erin blijven. In principe staan we ook nog vei lig, met twee ploegen onder Voor Remco Valkenburg is de overgang van de tweede naar de eerste divisie niet al te groot. Hrj kan het niveau gemakkelijk aan. Komt daardoor ook vrij goed toe aan het coachen van het team in het veld. „Ik snap het allemaal wel wat er aan de hand is tijdens een wedstrijd. Ik geef de anderen aanwijzingen. Nu ik er niet ben is er ontzettend veel onrust." Vorige week was het zo erg dat Remco Valkenburg op een gegeven moment spijt had dat hij zijn sportspullen niet had meegenomen. „Anders was ik zo met mijn krukken het veld in gegaan. Langs de kant zag ik zo goed wat er mis ging. Ik pro beerde wat aanwijzingen te ge ven, zo probeerde ik nog wat in breng te hebben." Remco Valkenburg mag ook wat zeggen. Niet vanwege zijn jarenlange ervaring of zijn enor me staat van dienst bij DAC, maar gewoon, omdat hij een goede volleyballer is. Het is nog maar twee jaar geleden dat hij elke dag in Zevenhuizen/Ren- tokil was, om drie uur te trai nen. Het is ook nog maar twee jaar geleden dat hij tot aanvoer der van Jong Oranje werd geko- Remco Valkenburg, Aanvoerder van het nationale jeugdteam, dat klinkt. Maar een dag later werd hij uit de selectie gezet. En die affaire is er de oor zaak van dat de Alphenaar in de volleybalwereld nog steeds be kend staat als iemand die zijn talenten heeft vergooid. Hij draait een zwaar shaggie en vertelt: „Ze zeggen van mij dat ik niet zo gedisciplineerd ben. En dat komt omdat ik uit Jong Oranje ben gezet. Toen zijn linkerenkel: „Nu ik er niet ben, i werd gezegd dat ik een fliere fluiter ben. Maar volgens mij valt dat wel mee. Ik heb name lijk wel veel zélfdiscipline. Als ik ergens achter sta, zet ik mij er voor honderd procent voor in. Dat ik uit Jong Oranje werd ge zet, had te maken met allerlei kleine dingetjes. Het was al eer der gebeurd, toen ik ergens wat was gaan drinken of zo, met een paar jongens. Dat mocht niet. Toen mocht ik weer terugko men maar toen kwam er een onverschillige stemming rond het team te hangen. De trainer was niet zo consequent, we lie pen te lanterflanten, iedereen was meer voor de lol bezig. Ik lag nogal goed in de groep en toen wilden ze een voorbeeld stellen. Maar een paar anderen zijn toen ook gestopt. Het was wel jammer, want we hadden een goed team. We hadden zelfs een keer van Italië gewonnen." volgens mij kun recreant prestatief aar het gaat in prin- kleine bovenlaag." contribueren dus de KNLTB op sche ze dat terug willen zien bij hun vereniging, terecht. De talenten en topspeler vormen een min derheid en komen in de knel. Nu vormen de districtstrainin gen weliswaar een prima op vang voor de beste jeugd in ons land, maar het probleem ligt vooral bij de kinderen die daar net buiten vallen. Die zitten bij de verenigingen toch in een iet wat verwaarloosde hoek. En het gaat dan vaak juist om spelers die wél de beste competitie teams moeten opvullen, want de gemengde competitie tot de vijfde klasse wordt grotendeels bepaald door diezelfde jeugd. Het is daarom ook niet zo vreemd dat er steeds meer pri- vé-tennisscholen komen die niet met de problemen van de clubs te kampen hebben en zich volledig concentreren op de training." Gemengd De landelijke gemengde com petitie staat al jaren onder druk. De bovenmodale tennissers kie zen nog altijd in meerderheid voor deze vorm, maar hoe lang nog. „Nu wordt door de spelers nog gekozen voor deze vorm vanwege de sterkte, maar dat kan snel omslaan. De heren competitie wordt steeds beter en als er straks een gelijkscha keling is, is het gebeurd. Dan wordt massaal overgestapt. De bond denkt met onderzoeken aan de weet te komen wat er leeft bij haar leden, maar ga eens luisteren bij de heren kleedkamer van de gemengde hun ploeg. Is het soms toeval dat op eredi visie-niveau de mixed-dubbel is afgeschaft?" „Het aantal mannen dat qua niveau groeit is groter dan het aantal vrouwen dat opklimt. Er zijn overal te weinig dames. Maar als je daarover praat en nadenkt, ben je een dwaas en ;ndelijk, terwijl ik met als gevolg dat teams en hoor mannen hou. Je moet echter de realiteit onder ogen zien. Vol gens mij is er in de toekomst een damescompetitie naast een herencompetitie. Dan komt het ook niet meer voor dat ouders een zeer getalenteerde dochter van 12 hebben die in een hoog ingedeeld gemengd team zit en 's nachts thuiskomt van een uit wedstrijd in Enschede. Want dat is een ander probleem, een competitiewedstrijd in tennis duurt een dag. Het lijkt wel cricket." „Door de jaren heb ik het ten nis enorm zien verbeteren. Ga nu eens naar een Dl-potje kij ken, dat is wel effe een verschil met vijftien jaar terug. Het spel- niveau stijgt en het toeschou wersaantal daalt. Vroeger kon je bij Unicum de auto niet kwijt als de districtskampioenschap pen bezig waren, nu rij ik zo door tot aan de poort op een fi naledag. De aantrekkingskracht en de gezelligheid die vroeger algemeen was, is nu alleen nog te vinden bij de plus-toernooi- en. Dat zegt iets." 1 1 I door: Gert-Jan Onvlee „Daarna is het in elkaar ge stort. De trainer is toen ook ont slagen. Toen heb ik voor mijn gevoel toch een beetje gelijk ge kregen, uiteindelijk. Ik vond het onterecht dat ik eruit was gezet. Ik vond het ook zo gek dat het gebeurde op de dag nadat ik aanvoerder was geworden. Dat kwam op mij niet logisch over." Zijn leven zag er toen bepaald anders uit dan nu. Het spelen in Zevenhuizen nam immers veel tijd in beslag. Nou ja, spelen- ...Hij trainde er vooral. Hij heeft zelf het gevoel dat de club erg op de oude garde vertrouwde. Dat ook zijn relatief geringe lengte (1.80 meter) in zijn na deel was. Tegenwoordig zijn alle spelverdelers van hoog spelen de teams immers een stuk lan ger. De prijs die hij ervoor moest betalen was hoog. Hij had nau welijks tijd voor zijn vrienden, kon zelden of nooit uit. Toen ging hij de balans opmaken. Op een rijtje zetten wat hij er voor moest laten en wat hij ervoor En hij besloot terug te gaan naar zijn oude club DAC, 'lekker ontspannen volleyballen' in de tweede divisie, kampioen wor den, en nu nog steeds ontspan nen spelen, maar wel een ni veau hoger. En, niet onbelang rijk, Remco Valkenburg kan er een leuk sociaal leven op na houden. „Ik denk dat het een goede keus was om daar te stoppen. Bij Zevenhuizen is toch alles op volleybal gericht. Je denkt er de hele dag aan en praat eigenlijk alleen met men sen die ook volleyballen. Nu praat ik helemaal niet meer zo veel over volleybal. Sommige mensen wisten eerst niet eens dat ik volleybalde. Ik heb nu meer evenwicht bereikt." De sfeer is uitstekend in het team - 'het klikt gewoon', er blijft genoeg tijd over voor vrienden buiten het volleybal, en voor zijn studie maatschap pelijk werk en dienstverlening aan de Leidse Hogeschool. DAC is ook een prima vereniging om bij te spelen. Na de promotie aan het eind van vorig seizoen zijn er sponsors gezocht waar door het team nu beschikt over een manager, een fysiothera peut, een assistent-trainer en een spelersbus voor uitwedstrij den. Bovendien kunnen de he ren gratis fitnessen bij een sportschool. Het klinkt allemaal mooi en prachtig maar de jonge Alphe naar wil wel toegeven dat hij zichzelf ook weieens afvraagt of ze niet gelijk hebben, die men sen die zeggen dat hij zijn talen ten vergooit. „Maar ik ben een vechtertje. Als ik aan het volley ballen ben, knok ik keihard. En bij Zevenhuizen was ik ook erg gedreven. Als ik toen een echte kans had gehad, of als ik twintig centimeter langer was geweest, dan was ik wel gebleven. Maar ik had geen basisplaats, ik speelde weinig, en dan ga je na denken." Harm de Vos is ge stopt met voetbal len. De 31-jarige spits van Lugdunum meldde dat zondag direct na het treffen met SJC al aan zijn trainer Fer Nijhuis en hield ook in de da gen erna voet bij stuk. Nu speelde De Vos afgelopen zondag in Noordwijk bepaald niet de meest prettige wedstrijd van zijn lange carrière. De punt- speler kreeg tegen de fysiek sterke SJC-defensie geen poot aan de grond en werd tot over maat van ramp ook nog eens binnen één minuut van twee gele kaarten voorzien door scheidsrechter Verbanac. Die kaarten kreeg De Vos voor aanmerkingen op de leiding. En >die maakte hij zondag ook. De reden van zijn kritiek betrof het optreden van de 'scheids'. Beter gezegd: het niet optreden van de leidsman tegen die al geme moreerde fysiek sterke Noord- wijkse defensie in het algemeen en voorstopper Jos de Haas in het bijzonder. Een wijze van fluiten die niet op zich staat, volgens De Vos: „Ik ben het zat om elk weekeinde te worden geschopt. Dan krijg je weer een knal in je gezicht of een trap on der je donder. En als je er wat van zegt, krijg je zelf geel. Ik kan het gewoon niet meer hebben." Het leven in de spits van het he dendaagse voetbal is bepaald zwaar. En dat je dat op een ge geven moment als puntspeler niet meer kan trekken, ik kan me er heel wat bij voorstellen. Zoals ik er ook heel goed in kan komen dat De Vos nooit meer op zijn standpunt terugkomt. Een dag later immers in de krant moeten lezen dat uitgere kend jouw tegenstander tot 'man-of-the-match' is verkozen, dat moet pijn doen. Zeker als blijkt dat de verantwoordelijke trainer van dienst de vroegere topscorer van Noordwijk, Ruud Bröring is. Een oud-spits, een ex-collega, die je op zo'n ma nier laat zakken. Dat moet een verschrikkelijke klap zijn. Het zou mij verbazen als we Harm de Vos ooit nog in de buurt van een voetbalveld aan treffen. SHO waagde poging. Heerjansdam liet even eens weten er aan te komen. Maar voorlopig is er in de eerste klasse A van het zaterdagvoet bal weer helemaal niets nieuws onder de zon. Katwijk, Noord wijk, Quick Boys, FC Lisse en Rijnsburgse Boys: zie hier de nummers één tot en met vijf op de ranglijst. De Bollenstreekclubs dulden geen tegenspraak. Voor de vorm is het nodig dat er nog wat an dere ploegen in hun eerste klas se meedoen. Maar dat is slechts als opvulling bedoeld. Ter figu ratie. Omdat de KNVB het vast niet goed vindt dat de mannen uit de duin- en bollenomgeving met z'n vijven een driedubbele competitie afwerken, compleet met play-offs en zo. Vandaar dat die andere negen teams ook in de eerste klasse A ingedeeld zijn en wekelijks hun wedstrijden spelen. Maar: die ploegen moeten wel hun plaats weten. En als ze die plek niet snel genoeg innemen, wordt hen door het collectief uit de Bollenstreek wel duidelijk ge maakt waar ze horen. Neem nu Heerjansdam. De for matie won vijf wedstrijden op rij en dat was voor voorzitter Ja nus van Peenen (nooit te be roerd voor een motiverende op merking) de reden om te stellen dat de verenigingen uit de Bol lenstreek op hun tellen moesten gaan passen. Katwijk (4-2) en Rijnsburgse Boys (3-1) namen de uitdaging aan en de hand schoen op en Heerjansdam staat nu gewoon weer achtste. Nog erger verging het Zwart Wit '28. De eens zo roemruchte Rot terdamse club bestond het om in het eerste duel Noordwijk te verslaan en zich vervolgens even op de eerste plaats te nes telen. Inmiddels heeft Zwart Wit '28 elf wedstrijden gevoetbald en staat de ploeg stijf op de veertiende en laatste plaats. Ongestraft een loopje willen ne men met de grote vijf; rare jon gens hoor, die andere eerste klassers... Het is te hopen dat ze erin het buitenland nooit achter komen. Ik vrees alleen dat ze het alle maal al weten, die voetballief hebbers in België, Duitsland en Engeland - om maar een paar buurlanden te noemen. Het nieuws gaat snel in deze mo derne tijd en nieuws was het natuurlijk, daar in dat buiten land, dat Ajax 2 de kwartfinales van de nationale bekerstrijd heeft gehaald. Wat moeten ze daar wel niet van ons denken? Een tweede elftal bij de beste acht cupfigh- ters van Nederland - daar klopt toch niets van. En het hoon gelach neemt helemaal angst aanjagende v ook nog eens het karakteristiek- je van die wedstrijd tussen Ajax twee en Dordrecht doornemen. Een eigen doelpunt van Dordrecht, op aandringen van Peter van Vossen en een tweede goal van Patrick Kluivert. Van Vossen? Kluivert? Waar hebben we die namen meer ge hoord? Je ziet en hoort ze het denken. En dan is het antwoord niet ver. Oh ja, die twee speel den in het Nederlands elftal dat nog niet zo lang geleden tegen Tsjechië uitkwam. Internatio nals in een tweede elftal? Dat is wel heel erg uitzonderlijk en bij zonder vreemd. Je kunt mensen die dat denken dat niet echt kwalijk nemen, vind ik. De Mickey Mouse-com- petitie van Nederland heeft er een heus zusje bij: de Minnie Mouse bekerstrijd cm de Am- stel Cup. Ajax-coach Louis van Gaal liet woensdagavond weten proble men te voorzien als één en twee tot de finale van die bekerstrijd zouden doordringen. Van Gaal dacht niet dat de UEFA de in schrijving van Ajax 2 voor de Europa Cup 2 zou accepteren. Geen onlogische gedachten - gang van Ajax' eerste man. Vind ik, tenminste. Jan Huyb regts niet. De onvolprezen com petitieleider van de KNVB die het op een of andere manier ge regeld schijnt te hebben dal hij tot ver na het jaar 2000 de loting van het bekertoernooi mag blij ven verzorgen, die Jan Huyb- regts dus, ziet dat allemaal an ders. Hij heeft de statuten en re glementen er ook nog eens op nageslagen en is tot de conclu sie gekomen dat er geen vuiltje aan de lucht is voor de KNVB. Als Ajax 1 en Ajax 2 de bekerfi nale halen, en als het eerste team van de Godenzonen in derdaad landskampioen wordt, gaan de reserves wat Huybregts betreft, gewoon Europa in. „In Duitsland spelen de amateurs van Bayern München toch ook mee?", voerde Huybregts nog even als bewijslast aan. Desondanks denk ik dat dat in de praktijk allemaal wel eens heel anders zou kunnen gaan lopen, 't Kan toch niet zo zijn dat de UEFA het goed vindt dat het tweede team van Aja* eind volgend seizoen de finale van de Europa Cup 2 wint door een 2-0 zege op, ik zeg maar wat, Parma? Door twee goals van, ik noem er maar een paar, Klui vert en Van Vossen? Nee, al moeten de reglementen daar in Zwitserland snel nog even worden gewijzigd: dat zal nooit gebeuren. Maar het zou wel leuk zijn. sassenheim nieuwe werkgever heeft onder anderen de sterke veldrijders Herygers en Simunek onder contract. De Sassenheimse wielrenner Frank van Veenen- Frank van Veenendaal begon zijn carrière bij daal treedt in dienst bij de Belgische profformatie wielerclub De Bollenstreek. Hij was een van de Saxon. Dit seizoen reed Van Veenendaal vanaf sterkste amateurs van Nederland, totdat hij vorig mei voor een privé-sponsor uit Amstelveen. Zijn jaar een prof-licentie aanvroeg.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23