Sport Zweden op weg naar Davis Cup I I Gerard Désar vertrekt bij UVS 'Milan moet opnieuw worden opgebouwd' Youssouf wil nu nog niet kiezen Van Dijk verkeert nog in onzekerheid 2ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 21 MVV bedwingt koploper Roda JC Maastricht MVV en Roda JC deelden gisteravond broederlijk de punten. Beide teams konden daar na afloop mee leven. Koplo per Roda behield de ongeslagen status en speelde voor de zesde keer in vijftien duels gelijk. MW herstelde zich van de matige vertoning tegen Ajax. Roda JC kwam na precies een uur sappe len op voorsprong. Delahaye veranderde een schot van Huiberts van richting. Roelofsen verzorgde de gelijkmaker na een handig hakballetje van invaller Balarabe. Rik Smits wint opnieuw los angeles Rik Smits blijft het in de NBA goed doen met de In diana Pacers. De basketbalploeg van de 2,24 meter lange Bra bander won voor de achtste keer dit seizoen, nu in Los Angeles tegen de nog „puntloze" Clippers: 93-87. Topscorer van de Pa cers was Reggie Miller met 24 punten. Jörgen Pettersson op proef bij Ajax Amsterdam De Zweedse voetballer Jörgen Pettersson is de ko mende twee weken op proef bij Ajax. De landskampioen volgt de 19-jarige spits van Malmö FF al een tijdje, maar ontkende de belangstelling tot nog toe. Pettersson, geen familie i lig Ajacied Stefan Pettersson, scoorde in zijn eerste i Malmö 15 keer in de competitie. Hij gaat door voor een van de grootste talenten in het land. Negatief is zijn UEFA-schorsing voor acht duels. Hij zou onlangs na een wedstrijd van Jong Zwe den tegen Jong Frankrijk een tegenstander hebben geslagen. Gerrie Knetemann blijft bondscoach woerden Gerrie Knetemann blijft bondscoach van de Koninklij ke Nederlandse Wielren Unie (KNWU). Beide partijen kwamen een contractverlenging overeen voor twee jaar. Ze hebben dat gisteren bekendgemaakt. Het is de bedoeling dat de 43-jarige oud-wereldkampioen zich gaat bezighouden met de senioren, zowel voor de weg als de individuele tijdrit Alphense Boys naar DHC leiden Door een technische storing is gisteren een deel van het programma van de zondag hoofdklasse foutief in de sportagen da afgedrukt. Bij deze het correcte programma voor morgen: DHC - Alphense Boys (14.00), Tonegido - UVS (14.00), DWV - AFC, AFC '34 - Holland, ADO '20 - Hollandia, Papendrecht - ADO, UW - OSV. Lindh wint eerste WB afdaling vail Hilary Lindh heeft in Vail de eerste afdaling voor de we reldbeker Ï994-'95 gewonnen. Voor de Amerikaanse skister be tekende de winst in „eigen huis" de tweede wereldbekerzege. In Vail was de twee'de plaats voor de Italiaans Kostner. De Duitse Seizinger legde beslag op de derde plaats. Het is toch nog niet zeker dat Voorhouter Rob van Dijk mor gen het doel van Feyenoord ver dedigt in het competitieduel met Vitesse. Hoewel de medi sche staf zich donderdag nog uiterst somber uitliet over de mogelijkheid dat Ed de Goey zondag in actie kon komen, werkte de aan de kuit gebles seerde nationale doelwachter gisteren al weer een lichte trai ning af. „Verder weet ik ook niets", zegt Van Dijk desgevraagd. „Het is nu gewoon afwachten wat er gebeurt. Ik denk zelf dat er pas morgenochtend beslist wordt wie er tegen Vitesse speelt." Rob van Dijk, die twee seizoe nen terug al eens een Ajax - Feyenoord miste omdat De Goey sneller dan verwacht van een blessure herstelde, gaat er bij zijn voorbereiding in elk ge val van uit dat hij wel in actie komt. „Dat moet je wel doen. Als ik dan te horen krijg dat Ed niet speelt, ben ik er klaar Een optreden in Feyenoords hoofdmacht zou de 25-jarige Voorhouter die bezig is aan zijn derde seizoen bij Feyenoord, op zich niet slecht uitkomen. „Nee, natuurlijk niet. Het zou weer Alex Redel Alex Redel scoort er ZZ met zijn 'wonder- sloffen' lustig op los in het eerste elftal van Lugdunum. Valkenburg Remco Valkenburg Z J vindt niet dat hij zijn talent vergooit bij de vol leyballers van het Alphen se DAC. 'Anti-bobo' -3 'Anti-bobo' Rob Z J Liefbroer: een voor keur voor gravel en gras boven het pluche van de bestuurskamer. Gerard Désar vertrekt aan het eind van dit seizoen als hoofd trainer van UVS. De oefenmees- ter heeft dat deze week aan be stuur en spelers van de Leidse hoofdklasser kenbaar gemaakt. Désar is nu bezig aan zijn derde jaargang als trainer van de A-se lectie. Daarvoor was hij al eens acht jaar hoofdtrainer van de blauwwitten en had hij, even eens acht seizoenen, de B-selec tie onder zijn hoede. Désar trekt zich een jaar vol ledig terug uit de voetbalsport om 'in de privé-sfeer een aantal andere dingen te gaan doen'. Iets wat hij overigens nu drie- eeenhalf jaar geleden bij zijn rentree als hoofdtrainer al van plan was. „Het is altijd de be doeling geweest om deze perio de tot drie jaar te beperken. Dat was ook bij het bestuur be kend." Het plan dat Désar bij zijn aantreden als opvolger van Ruud de Groot, na overleg met de begeleiding, bij het bestuur van de blauwwitten neerlegde, besloeg ook een periode van drie seizoenen. In dat tijdsbe stek wilde Désar met de eigen jeugd de terugkeer van UVS in de hoofdklasse bewerkstelligen. Een doelstelling die vorig jaar, eerder dan verwacht al werd ge realiseerd. UVS fungeert in die hoogste klasse op dit moment als degradatiekandidaat, een gang van zaken die Désar op zich niet verrast. „We hebben er bij onze promotie ook geen ge heim van gemaakt dat die stap omhoog eigenlijk een jaar te vroeg kwam. Wat natuurlijk geen reden was om die uitda ging niet aan te gaan." Met de complete begelei dingsgroep is Désar er overi gens nog immer van overtuigd dat UVS 'met het eigen goud' dit seizoen in de hoofdklasse moet kunnen overleven. „De groep groeit nog altijd met de week. Als we in het resterende deel van de competitie wat meer geluk op onze weg vinden, moeten we ons kunnen hand haven. Moet het mogelijk zijn de achttien punten die we nu nog nodig hebben inderdaad te pakken." Désar zou het 'zeer jammer' vinden als hij UVS aan het eind van deze jaargang niet als hoofdklasser zou achterlaten. „Je kunt gerust stellen dat mijn grootste voetbalwens op dit moment is dat we eind mei nog altijd hoofdklasser zijn. Pas dan kun je ook zeggen dat het plan geslaagd is. Dan staat er immers na drie jaar een compleet gere noveerd elftal van. UVS in de hoofdklasse. Een team dat is doorgegroeid, dat veel heeft ge leerd en dat zich in het jaar erop veel nadrukkelijker in de hoofd klasse kan presenteren." De scheidende trainer heeft de spelersgroep gisteravond verzocht 'op dezelfde voortref felijke wijze' door te werken om de doelstelling, handhaven, te realiseren. „Niet voor Gerard Désar. Maar voor zichzelf, voor het team en voor de club." Voor de naam van de nieuwe trainer behoeft niet bij Désar te worden aangeklopt. „Daar ga ik natuurlijk niet over, dat is dui delijk. Het is aan het bestuur om te bepalen wat er verder ge beurt, wie er als de best haalba re trainer wordt aangetrokken. Zoals het bestuur moet beslui ten of een vervolg wordt gege ven aan het de laatste jaren ge voerde beleid. Dat ik, indien mij dat wordt gevraagd, adviserend aanwezig zal zijn spreekt van zelf." Ook voorzitter Bart van Leeu wen houdt zich op de vlakte als de opvolging van Désar aan de orde komt. „We weten gelukkig lekker vroeg dat we naar een nieuwe trainer moeten zoeken. Dat gaan we nu ook doen. Na tuurlijk leven er binnen het be stuur wel wat ideetjes, maar op zou wel heel voorbarig zijn." tal andere dingen te doen' archieffoto een kans zijn om de buitenwe reld te laten zien wie de tweede keeper van Feyenoord precies is. Die mogelijkheid heb ik - woensdag tegen Willem II al ge had en een vervolg is dan van zelfsprekend nooit weg." De 25-jarige Voorhouter, die aan het begin van dit seizoen voor een jaar bijtekende, denkt daarbij verder dan deze jaar gang. „Ik kon dit seizoen voor twee jaar bijtekenen, maar dat heb ik bewust niet gedaan. Ik heb het bij Feyenoord uitste kend naar m'n zin, maar om nu nog jaren in het tweede te moe ten spelen, dat is het ook niet helemaal." Waarmee Van Dijk overigens niet zegt dat hij dus volgend jaar bij een andere vereniging te vinden is. „Er valt altijd te pra ten, maar het moet wel een aantrekkelijke club zijn. Anders begin ik er echt niet aan." Voorlopig is die eventuele overgang echter nog absoluut niet aan de orde, stelt Van Dijk: „Er zijn immers nog helemaal geen contacten. Op dit r is er ook maar rijk en dat is presteren met Feyenoord. Of het nu in het tweede is of in het eerste. Het gaat om de punten. En waar ik volgend seizoen speel, zien we dan wel weer." Oproer kraait bij AC Milan. Vice-voorzitter Adriano Galliani kondigde na de terugkeer uit Tokyo, waar Milqn de finale om de wereldbeker verloor van Ve- lez Sarsfield, ingrijpende wijzi gingen aan voor het komend seizoen. Galliani was furieus. Op vliegveld Malpensa liet hij de gevoelens gaan: „Wat een blamage. Ik heb nog nooit een der dat die op doel heeft ge schoten. Ik heb nog nooit zo'n slecht AC Milan gezien. Wij wa ren zoveel beter, maar konden het grote verschil niet omzetten in doelpunten. En dan te be denken dat we zes maanden ge leden het landskampioenschap en de Europa Cup I wonnen. Aan het eind van het seizoen zullen we de balans moeten op maken. Het probleem ligt niet bij een persoon. We zullen ie dereen de revue laten passeren. AC Milan zal vanaf de grond op nieuw moeten worden opge bouwd." Ook de positie van trainer Ca- pello wankelt. Keiharde kritiek kwam van spits Simone, die op de^ bank zat tegen de Argentij nen. „De schuld van de neder laag tegen Velez Sarsfield ligt slechts bij één man: Fabio Ca- pello. Hij heeft de verkeerde op stelling het veld ingestuurd", al dus Simone. Zeker is dat Franco Baresi (34) zijn 18-jarige loop baan bij Milan beëindig^. Tassotti (34) en Massaro (33) zijn waarschijnlijk aan hun laatste seizoen bij Milan bezig. Ook Di Canio, Stroppa en Sordo zullen verdwijnen. De club twij felt nog over Lentini, de duurste aankoop uit de geschiedenis. Torino ontving veertig miljoen voor hem. Na een auto-ongeluk keerde Lentini nooit meer op zijn oude niveau terug. Ook de positie van de buiten landers Boban en Savicevic is onzeker. Milan krijgt in januari uitsluitsel over de sportieve toe komst van Marco van Basten, die al twee jaar nauwelijks speelde door een enkelblessure. Leider van de nieuwe ploeg is linksachter Paolo Maldini. An dere blijvers zijn vermoedelijk de Fransman Desailly, doelman Rossi, de verdedigers Galli, Costacurta en Panucci, de mid denvelders Albertini en Dona- doni en aanvaller Simone. Na tuurlijk staan de Italiaanse kranten al vol met de mogelijke vervangers, Op het verlanglijstje staat ook Patrick Kluivert, de 18- jarige spits van Ajax. Anderen: de Belg Oliveira (Cagliari), de Fransman Thuram (Monaco), de Kroatische spits Suker (Sevil- la) en de Italianen Lombardo (Sampdoria), Caccia (Ancona), Vieri (Venezia). Milan heeft echter weinig geld. Afgelopen zomer kocht de ploeg van voorzitter en premier Berlusconi ook al „goedkoop" in. Sordo kreeg de voorkeur bo ven de veel duurdere Dino Bag- gio. Als de club woensdag in Wenen door Austria Salzburg wordt uitgeschakeld in de Champions League, dat gebeurt al bij een gelijkspel, is het ramp seizoen compleet. „Uitschake ling kost de club zeker twintig miljoen gulden", aldus Galliani. „De toekomst van de club staat dan op het spel." 'Uncle Jack' helpt Rovers naar de top Toen Howard Kendall nog manager was bij de armoed zaaiers van Blackburn Rovers, eind jaren zeventig, kreeg hij eens het verzoek de post niet meer aangetekend te versturen en wat zuiniger te zijn met melk. De spelers moesten maar wennen aan thee met een heel klein wolkje, want bruin kon het niet meer trekken. Hoe anders is het tegenwoordig. De Noor dengelse club kan in 1994 scheutiger zijn dan ooit. Als de lijstaanvoerder van de Premier League de titel dit seizoen bin nensleept, dan gebeurt dat met het duurste team in de Engelse voetbalhistorie. Darjk zij „Uncle Jack". Blackburn Rovers is getrans formeerd. Drie jaar geleden speelde de ploeg onopvallend in de tweede divisie. Dat anonie me was er snel af toen de schatrijke sir Jack Walker, als jongetje al Blackburn-suppor- ter, de club onder zijn hoede nam. Manager Kenny Dalglish mocht met een slordige 65 mil joen gulden uit de spaarpot van Oom Jack aan de slag, I Iet aan- valsduo Alan Shearer/Chris Sut ton kostte meer dan 20 miljoen gulden. Keeper Tim Flowers werd aangetrokken voor een kleine zes miljoen, het hoogste bedrag ooit voor een doelman neergeteld. Ook voor Paul War- hurst en David Batty tastte de club diep in de buidel. Boven dien werd Ewood Park, de thuishaven van de Rovers, zon der op een paar centen te kijken geheel verbouwd en aan de zware eisen van de moderne tijd aangepast. Dat was hard nodig want de accommodatie was krakkemikkig. Suikeroom Walker, wiens vermogen voor zichtig wordt geschat op 1,2 miljard gulden, heeft met dat al les maar een doel voor ogen: „Blackburn Rovers moet niet al leen de beste club van het land worden maar ook van Europa. Ik kan niets bedenken wat ons daarbij in de weg kan staan." De supporters van Blackburn hebben lang moeten wachten op succes. De laatste grote prijs behaalde de voetbalclub in 1928 toen zij voor de zesde keer de FA-cup veroverde. SCOREBORD SPORTPRIJSVRAGEN (Egy) 3 1 (15-11 7-15 15-5 15- Het PSV-internaat trekt Youssouf n dedemsvaart gpd Hij wilde altijd piloot worden. En het lijkt hem nog steeds prachtig om in de cockpit van een vliegtuig de wereld rond te gaan. Maar de laatste dagen heeft Youssouf Hersi Hassan hele andere dingen aan zijn hoofd. Het 13-jarige voetballertje van SCD '83 uit Dedemsvaart kwam ineens in het nieuws omdat hij een groot talent heet te zijn. Het betaalde voetbal heeft de jacht inmiddels geopend, inclusief de topclubs. Youssouf vindt het al lemaal best leuk. Maar kiezen doet hij nog niet. De belangstelling komt vroeg. Te vroeg, zeggen de kritikasters. Zo vindt Issy ten Donkelaar, trainer van FC Twente, het niet verstandig om kinderen op zo'n jonge leeftijd te scouten. Het zorgt voor onnodige druk. Bo vendien is het risico enorm groot. Slechts een klein deel van de talenten haalt immers de top. Het is makkelijker om burge- te worden dan profvoet baller, meent Ten Donkelaar. De kritiek van de Twentse trainer wordt ook bij het Jeugcl- plan Zwolle van de KNVB geuit. De groep van Youssouf is de jongste van het jeugdplan. De afdeling scout de talenten, als enige, al in de D-jeugd. Daar werd Hersi Hassan snel getra ceerd. Een jongen met veel ener gie.. Hij is supersnel, is technisch goed en maakt nog doelpunten ook. Een unieke speler, zeggen de scouts. Zo eentje kotr\ je zelden tegen. Youssouf heeft ook gelezen, dat Ten Donkelaar het te vroeg vindt. „Maar dan heeft Twente pech", denkt hij. Hij snapt best, dat mensen huiverig zijn en dat SCD'83 hem niet kwijt wil. Maar Youssouf denkt niet, dat hij vol gend jaar nog in Dedemsvaart speelt. „Als de zaken eromheen goed zijn geregeld, mag hij het proberen', vindt zijn vader. Het gezin van Youssouf kwam zes jaar geleden vanuit Ethiopië naar Nederland. In Dedems vaart voelt Youssouf zich thuis. Voor het huis liggen allemaal ballen in de tuin. Het gezin Hersi Hassan woont in een doodlo pend straatje, de vier jongens kunnen op straat voetballen, net als vroeger in Afrika. „Er komen hier nauwelijks auto's in de straat,lacht Youssouf Toen hij naar Nederland kwam, zag hij Dennis Bergkamp en Romario voor het eerst op te levisie. Dat wil ik óok wel, dacht Youssouf. „Maar hier denk je natuurlijk niet aan". Inmiddels houdt Marinus Heimeriks, de vader van Yous souf s vriendje Martijn, het sa men met zijn vader een beetje in de gaten. Youssouf speelde ook al een keertje bij Ajax „Maar dat was slecht. We speelden op dat kunstgras en ik gleed constant uit". Afgelopen zondag was hij met zijn familie voor de tweede keer te gast bij PSV. De foto's van Youssouf met'Vink en met Van Breukelen komen op tafel. Zijn jongere broertjes hebben fana tiek handtekeningen verzameld. Zelfs die van Willem van Hane- gem ontbreekt niet. Youssouf kent de tijden en ge dragsregels van het PSV-inter naat al uitzijn hoofd. Eerst naar school, clan trainen, dan huis werk. Het internaat lijkt hem leuker dan een pleeggezin. Wat dat betreft heeft PSV een streepje voor op Ajax. Daar staat tegen over dat hij een fanatieke fan is van de ploeg van Louis van Gaal. Maar wie weet worclt het wel Feyenoord. Hij heeft al ge hoord dat hij een uitnodiging van de Rotterdamse club tege moet kan zien. Youssouf laat het allemaal maar rustig op zich afkomen, „Eerst gaat hij bij alle clubs kij ken, daarna maakt hij pas een keus. En of hij ooit nog piloot wordt, weet hij echt niet. „Daar moet je toch wel een hoop voor leren". VOETBAL Eredivisie MVV - Roda JC 1-1 (0-0), 60 Delahaye 0-1 (eigen doel), 77. Roelofsen 1-1, (MW), Iwan (Roda JC). Eerste divisie FC Zwolle - Cambuur Leeuwarden 0-1 (0-0). 68. Van Oostrum 0-1. Scheids- 8/1.130/0.866). De belangrijkste uitslagen: Filipijnen Nederland 1-3. Torre - Timman 0-1, An tonio - Piket 0-1, SeVillano - Van der Sterren 1/2-1/2, Nadera - Van Wely 1/-2- 1/2, Polen - Honganie 1 1/2-2 1/2, En geland - Kazachstan 1 1/2-2 1/2, Italië - Bosnië-Herzegowina 1-3, Bulgarije - IJsland 1-3, Joegoslavië - Bangladesh 3 1/2 - 1/2, China Mexico 3 1, Chili - Li touwen 0-4, Turkmenistan'- Argentinië 3-1, Uruguay - Frankrijk 1/2 - 3 1/2, Beek. Toeschouwers: Eerste ronde: Van Bracht (Ned) - Er dumaz (Tur) 3-0 (15-7 15-11 15- 5/1.285 - 0,696), Tijssens (Ned) - Ne- Efler (Zwi) 3-1 (9-15 15-10 15-8 15- 7/1.148 - 0.869), Laursen (Den) - Zöll- 1 46,03. ner (Dui) 3-0 (15-5 15-10 15-8/1.551 - 0.851), Knudsen (Den) - Kostistansky Egypte - Denemarken 1-3, Griekenland - Finland 2 1/2-1 1/2, Moldavië - Colom bia 2 1/2 -1 1/2, Albanië - Slowakije 1- 3, Cuba - Rusland 1-3, Tsjechië - Duits land 1-3, Paraguay - Nederlandse Antil len 4-0. Vrouwen: Letland - Nederland 2-1 SKIËN Vail (VSt). WB afdaling, vrouwen. 1Lindh (VSt) 1.45,00, 2. Kostner (Ita) 1.45,29, 3. Seizinger (Dui) 1.45,44, 4. Schuster (Oos) 1.45,92, 5. Zurbriggen (Zwi) 1.45,99, 1 6. Wiberg (Zwe) Rusland - Zweden 0-2. Volkov - Edberg 4-6 2-6 7-6 6-0 6-8, Kafelnikov - Lars- son 0-6 2-6 6-3 6-2 3-6. Twee maal wisten de 10.000 Russische toeschouwers het zeker. De Zweed, beneden op de tennisbaan, was versla gen. Beide keren bleken de Scandipaviërs, op de eerste dag van de Davis-Cupfinale in Moskou, slechts aangesla gen. zeven opeenvolgende finales leidde (goed voor drie hoofd prijzen), kwam terug tot 5-5. Toen Edberg zich opmaakte voor zijn zesde opsiagbeurt in de vijfde set betrad de Russi sche president Boris Jeltsin het Olympisch Stadion. Een deel van het publiek floot hem uit. Het moment van binnenkomst was dan ook erg ongelukkig. Ei genlijk toonde alleen Edberg zich gelukkig met de korte on derbreking. „Ik had er geen last van. Het gaf me juist wat tijd uit te blazen van de extra inspan ning, ik kon even de stress van me afschudden. Eigenlijk moet ik Boris nog hartelijk bedan ken", lachte Edberg r^a afloop. Met de 8-6 had hij dit seizoen voor het eerst een vijfsetter ge wonnen. „De Davis Cup, dat is knokken tot je erbij neervalt en altijd maar blijven geloven in Toen de Russische toeschou wers vol vertrouwen in hun kuipstoeltjes neerzakten, veer den Edberg en vervolgens Lars- son op. De Zweden leiden met 2-0, na twee bizarre vijfsetters. Het verloop van Volkov-Ed- berg en Kafelnikov-Larsson was identiek. Identiek mystiek. Zo wel Edberg als Larsson leek op een overwinning in drie sets af te stevenen. Beiden wonnen de eerste twee sets eenvoudig. Maar Volkov en Kafelnikov kwa men ijzersterk terug, beiden snelden naar een beslissende set. Terugkomen uit een uitzicht loze situatie. Meestal loont het uiteindelijk ook. Het had er gis teren alle schijn van dat de ui terste krachtsinspanning zich ook voor de 27-jarige Volkov zou laten uitbetalen. Maar de linkshander uit Kaliningrad, die zo sterk teruggevochten had, verloor het gevecht tegen de ze- Faalangst Volkov kwam met 5-3 voor, ser veerde bij 5-4 voor de wedstrijd, kreeg een wedstrijdpunt en last van faalangst. Edberg, die zijn ploeg in de jaren tachtig naar De 20-jarige Kafelnikov, die onlangs Volkov afloste als Rus- - lands nummer één, kende een dramatisch zwak begin. Na een .kwartier had hij de eerste set met 6,-0 bij Larsson ingeleverd, de tweede reeks duurde met 6-2 niet veel langer. Maar het Russi sche debuut in de finale leek toch een langer leven bescho ren toen Kafelnikov via 6-3 en Stefan Edberg won tegen Volkov zijn eerste vijfsetter dit seizoen. Het leverde Zweden een 1 -0 voorsprong in de Davis Cup-finale tegen Rusland op. foto ap 6-2 koel terugkwam. In de vijfde set werd het echter weer ijzig stil in het Olympisch Stadion. Stil en kil, terwijl Larsson zich een killer toonde, 6-3. Druk „Ik heb niet verloren omdat ik slecht heb gespeeld", verklaarde Kafelnikov na afloop. „Het was de druk. Na de nederlaag van Volkov moest ik winnen. Voor Larsson lag het allemaal een stuk makkelijker. Buiten sneeuwde het, binnen verdween de Russische hoop als sneeuw voor de zon. Zaterdag moeten Kafelnikov en Olhovski de wedstrijd redden. Tegen het duo Björkman/Apell, de wereld kampioenen in het dubbelspel, lijkt dat een schier onmogelijke opgave.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21