'Een agent is ook maar een mens' De jaren vijftig blijven bestaan Het Gesprek van de Dag Theo Bakker Skiën in Japan op 2 Unlimited Eksekutif Kelas ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 Wie het verleden permanent in huis wil hebben, dient wel diep in de buidel te tasten. Maar voor een tijdje huren kan natuurlijk ook. foto hielco kuipers De muziek van de jaren negentig is de mu ziek van de drukte: verstopte verkeerswe gen, computers en chaos. Muziek uit de ja ren vijftig is de muziek van één auto in de straat, een TV bij de buurman en fatsoen met een tikkeltje ondeugd. Rock Roll is vooral gezellige muziek. De hedendaagse jeugd kan zich te buiten gaan aan het ene housefeest na het andere. Maar hoe zit dat met de jongeren uit de ja ren vijftig? Die moeten het toch vooral thuis doen met hun pick-upje en oude platen. Rock Roll blijft thans binnenshuis. Toch hoeft dat niet. Eens in de zoveel tijd wordt er nog wel een ouderwets fifties-ieest gegeven. Dat kan ook zeker in Leiden en omgeving. Amerika Leiden aan de Oude Herengracht heeft daarvoor de spulletjes in huis. Deze zaak heeft onder meer kleding, koelkasten, Coca Cola-automaten, barretjes en barkrukken, jukeboxen, posters, neonre clames, kartonnen kratjes met echte, volle colaflesjes en popcornautomaten uit de ja ren vijftig in huis. Die kunnen voor een tijd je worden gehuurd. Bijvoorbeeld om een feest aan te kleden. Want bij vetkuiven en strikken hoort het juiste decor. Het gebeurt echter ook wel dat klanten de spullen voor een tijdje meenemen om in de etalage van hun winkel te zetten. In elk geval staat Amerika vol met allerhan de snuisterijtjes. En dat is nog niet alles. Ook in het magazijn staan de spullen hoog opgestapeld, zij het dat zich daar de zaken bevinden die nog gerestaureerd dienen te worden, zoals een paar oude botsautootjes en flipperkasten. Te koop zijn de spulletjes ook, zoals deze oude jukebox, een echte Wurlitzer. Voor de echte verzamelaar. Die daarvoor dan wel diep in de buidel moet tasten, want Rock Roll is vandaag de dag niet goedkoop meer. Maar dan kan de eigenaar van de platenau- tomaat ook een leven lang achterelkaar dansen. Zo blijven de jaren vijftig voor altijd bestaan. herman joustra Jakarta stinkt, zes miljoen au to's. Jakarta is geluidsoverlast, alle auto's tuteren gemiddeld zes keer per minuut. Ik pro beer uit te rekenen hoeveel keer per etmaal dat is. Ver geefs. Zoals ik ook het voeten bankje van mijn treinstoel niet meer uit de kinderstand krijg. Geeft niet, het gemoed is op gelucht want ik ga de gekte van Jakarta ruilen voor de rust van Bandung, vroeger ook al een geliefd oord van ons Hol landers. Eksekutif Kelas reizen we te genwoordig. De jaren, hé. Een kraakhelder gesteven manne tje brengt thee. Die is blijkbaar inbegrepen bij de nietige prijs van zestien gulden voor drie uur treinen. Zul je net zien, net bij de eerste slok zet de trein zich in beweging. Lang zaam, met een schril piepend geluid, alsof een streng moet worden gebroken, scheurt het gevaarte zich los van Gambir Station. Mij best. Rijstvelden wil ik zien. Waakslapend sla ik de groene weelde gade die aan het raam voorbij trekt. Weelde waar- tusssen met regelmaat de rode daken opduiken van een kam pong. Prachtige nederzettin gen die een evenwichtige schoonheid uitstralen. Van alle groen herken ik de bananen bomen en palmen. Soms wor den die afgewisseld met ruitjes Korps Hollands Midden start Bedrijfs Opvang Team Vroeger zocht je het als politie man maar uit. Zes doden bij een gecompliceerde botsing op de rijksweg. Je was er als eerste bij. Gruwelijke taferelen met zwaar verminkte slachtoffers. Tot diep in de nacht ben je be zig geweest om de zaak af te handelen en de weg weer ver keersvrij te krijgen. Dan, bij het krieken van de morgen en na twaalf loodzware uren, 'mocht' je nog nog even bij de betrok ken familie langs met de nood lottige tijding dat zoonlief nooit meer thuis zou komen. Waarop je pas tegen de middag in een onrustige slaap geraakte. Over een paar uur wachtte er weer zo'n opwindende avonddienst. Wat een mooi beroep toch, dat van oom agent. Maar daarmee was het leed na tuurlijk nog niet geleden. Want die beelden, die verschrikkelijke beelden van die onthoofde lij ken, bleven je maar achtervol gen. Wat je daarmee deed, dat was jouw zaak. Met een beetje geluk kon je met je sores terecht bij je chef, je collega's of bij je wouw. Om er over te praten. Wat dikwijls hielp om het te kunnen verwerken. Had je zo'n aanspreekpunt niet, of kwam je zelf uit angst of schaamte niet op de proppen met je pro bleem, dan had je pech. Dan zocht je het maar lekker zelf uit. Je wilde toch zo graag bij de po litie. Je moest je toch zo nodig een stoer imago aanmeten. Een echte vent zijn. Onderzoek Het is nog geen vier jaar gele den dat op landelijk niveau is begonnen om dit probleem van die onverwerkte trauma's bij politiemensen op grote schaal te onderzoeken. Dat gebeurde in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. Gedurende twee jaar volgden de onderzoekers 275 agenten. De cijfers die vervolgens uit de bus rolden - bijeen gebracht in het rapport 'Ingrijpende ge beurtenissen in politiewerk' - gaven een onthutsend beeld van de werkelijkheid. Ruim eenderde van alle agenten kampt met verwerkingsproble men en ruim 7 procent daarvan houdt een zogenaamde post traumatische stress-stoornis aan hun werk over. Nachtmer ries, agressief en depressief ge drag en het vermijden van situ aties behoren tot de 'uiterlijke' kenmerken. Naast het psychi sche leed bleek het ziektever zuim onder die groep opvallend hoog. Hetgeen kan worden ver taald in 'schadeposten' van honderden miljoenen guldens per jaar. Vrijwilligers Niet alleen beloofden de ge schrokken korpsen in actie te Gewelddadige gebeurtenisssen kunnen heel wat emoties losmaken. Ook bij agenten, zoals in dit geval duidelijk van de gezichten van deze Leidse politii komen; Hollands Midden, waar deze gehele regio onder ressor teert, presenteerde vorige week ook daadwerkelijk zijn Bedrijfs Opvang Team. „Vijftien vrijwil ligers hebben een training van een psycholoog gekregen en gaan zich vanaf nu bezighou den met collega's die zijn bloot gesteld aan ervaringen van trau matische aard. Zij vormen een soort vangnet, de eerste opvang. Gebleken is namelijk dat bin nen 24 uur actie moet worden ondernomen, anders is de ver werking op wat voor wijze dan ook-al begonnen", aldus Jaco van Hoorn. De oud-agent en psycholoog is tegenwoordig hoofd perso neelszaken van het korps Hol lands Midden - dat 1400 werk nemers telt, van wie 1000 uit voerende politiemensen die dus ook daadwerkelijk bij inciden ten betrokken kunnen raken - en heeft mede aan de basis ge staan van het Bedrijfsteam. „Onze slogan sinds de reorgani satie luidt, dat we: 'Werken aan kwaliteit'. Dat klinkt mooi naar buiten toe, maar als je vervol gens geen hand uitsteekt naar je eigen mensen die in problemen verkeren, schiet je als korps na tuurlijk je doel voorbij. Zeker als uit cijfers blijkt dat het beroep van politieman eenzaam boven aan de lijst staat als het gaat om confrontatie met ingrijpende gebeurtenissen." Lijkvindingen Zelfmoorden, lijkvindingen, zware ongelukken en confron taties met slachtoffers van in cest en verkrachting vallen vol gens Van Hoorn onder de cate gorie deprimerende gebeurte nissen die diep kunnen inwer ken op de psyche van de dien der. „In het onderzoek worden 42 verschillende typen ervarin gen onderscheiden van zeer trieste aard. Een andere catego rie is de blootstelling aan ge welddadige gebeurtenissen. Be dreiging, beschieting, ME-werk, dat soort zaken. Ook die kun nen behoorlijke trauma's te weeg brengen." Fer van Dijk is bij Hollands Midden werkzaam op de afde ling jeugd- en zedenzaken en is één van de vijftien vrijwilligers die deel uitmaakt van het Be drijfs Opvang Team. Hij heeft nog geen praktijkvoorbeelden bij de hand - daarvoor is het Team nog te kort bezig - wél het plan de campagne voor zich. „We werken in drie groepen. Zodat er 24 uur per dag iemand van het Team aanwezig is. Zoals al eerder gesteld, is het van het grootste belang om direct actie te ondernemen als een agent bij een incident betrokken is ge raakt. Daar kan je niet een paar dagen overheen laten gaan." Meldkamer De meldkamer vervult hierbij een belangrijke functie. „Die is valt af te lezen. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN op de hoogte van de aard van de gebeurtenissen waar agenten op af worden ge stuurd. De meldkamer heeft een incidentenlijst, zodat het Team contact kan opnemen met, ik geef een voorbeeld, ie mand die die dag met een geval van zelfdoding in aanraking is gekomen en die daar mogelijk problemen mee heeft of kan krijgen. Met die collega wordt dan een afspraak gemaakt. Als hij of zij dat wil tenminste, want alles geschiedt op vrijwillige ba sis." „Mocht de collega daar behoef te aan hebben, dan wordt een gesprek gearrangeerd met ie mand van het Team. Die is na tuurlijk geen therapeut, maar Waar Nosawa Onsen pre cies ligt in Japan, weten ze niet. Maar over een maand je zal dat voor Rob Beukers en Gerard Smit anders zijn. De twee docenten van Ski piste Hoofddorp geven in de wintersportplaats samen met acht collega's een de monstratie op het Interski Congres. Beter bekend als de Olympische Spelen voor Skileraren. Elk land vaardigt naar Ja pan zijn beste skileraren af. In Nederland behoren Rob Beukers en Gerard Smit daarbij. Het gezelschap van acht mannen en twee vrou wen is momenteel keihard met elkaar aan het trainen. Want afgaan is uiteraard het laatste wat de Neder landers willen op het presti gieuze evenement in Japan. Bij de demonstratie is het de bedoeling dat het geheel van skiërs een bepaald Fi guur vormt. Zo'n motief verandert, op aanwijzing van de voorste skiër, ook nog eens tijdens de afda ling. Elk land moet in Japan een voorstelling geven die min of meer karakteristiek is voor het volk. Nederland heeft zich de afgelopen twee jaar onder meer be kwaamd in het vormen van een tulp. Het zal weinig ver bazing wekken dat 'Tulpen uit Amsterdam' als begelei dende deun dienst doet. Maar ook 2 Unlimited komt in Japan langs als muzikale ondersteuning. Aan het Interski Congres doen 25 landen mee. Niet alleen typische 'berglanden' als Oostenrijk en Zwitser land, maar ook Israel, Tur kije, Spanje, Chili en India. Rob Beukers (41) doet voor de tweede keer mee, Gerard Smit (26) debuteert. Smit hoopt in Japan met het team zijn collega's uit an dere landen te imponeren. „Laten zien dat we in Ne derland ook kunnen skiën. Op wintersport staan lera ren uit bij voorbeeld Oos tenrijk en Zwitserland na melijk altijd heel vreemd te kijken dat ik les geef in Ne derland. En dat ik heb leren lesgeven op een kunststof- baan." Voor de wekelijkse trainin gen zijn de Nederlanders uiteraard ook aangewezen op een 'nep-baan'. Hoog stens eens per jaar kan de sneeuw worden opgezocht. Gerard: „Daarom moet je bij de show in Japan ook je meerdere erkennen in som mige landen. Ik denk dat we bij de middenmoot ho ren." Rob: „Als wij in Ne derland twee skiërs van een bepaald niveau hebben, hebben ze er in Oostenrijk en Zwitserland een paar duizend van." arnold aarts Fer van Dijk FOTO HENK BOUWMAN wel iemand met wie een goed gesprek gevoerd kan worden. Daarnaast heeft hij ook een doorverwijsfunctie. In overleg met betrokkene kan bijvoor beeld de maatschappelijk wer ker van het korps worden inge schakeld, de bedrijfsarts of een psycholoog. Belangrijk natuur lijk is dat dit allemaal vertrou welijk is. Ook absoluut geen consequenties heeft voor het functioneren van de man of vrouw in kwestie." Zet je de landelijke cijfers af te gen de korpssterkte van Hol lands Midden dan zou dat bete kenen dat er hier ruim 300 agenten rondlopen met verwer kingsproblemen van enigerlei vorm. En 7 procent. Hoe komt het dat de ernst van de zaak pas de laatste jaren wordt onder kend? Volgens Jaco van Hoorn zijn daar een paar redenen „Natuurlijk speelt deze proble matiek al net zo lang als er poli tie is. En werd er, op kleine schaal, ook heus wel aandacht aan besteed. Door een opmerk zame chef, door collega's, door de mensen thuis. Maar inder daad, dat was zeker niet altijd regel. Vaak moest een agent dat maar zelf oplossen. Op gegeven moment kwam aan het licht dat deze problematiek van structu rele aard bleek. Daar komt nog eens bij dat in de loop der tijd de druk op de politie steeds gro ter is geworden. Maar daar te genover moest er wel worden bezuinigd en ook dat gaf weer extra druk. Een complex van problemen derhalve die het werk van de politieman er niet gemakkelijker op maakten." Actiefilms Dit nog los dan van de cultuur omslag die langzaam plaats vindt binnen en buiten het korps en die zich nog het beste laat vertalen in de stelling:.'een agent is ook maar een mens'. En niet die gewetenloze super- cop die Hollywood in zijn bik kelharde actiefilms zo succesvol aan de man brengt. „Zo is het maar net", beaamt Fer van Dijk. „Dat imago van de keiharde jongen zonder emoties is on derhand wel een achterhaalde voorstelling van de waarheid. In dit vak weet je dat je met ingrij pende gebeurtenissen wordt ge confronteerd. Daar ben je op voorbereid. Wat niet wegneemt dat zoiets grote indruk op je kan maken. Want een mens is maar een mens. En een mens kan maar een bepaalde hoeveelheid leed aan. Dan draait hij door. Daar hopen we binnen het korps nu wat aan te kunnen doen." vol water die kort amerikaans begroeid zijn. Op een van de dunne penseelstreken tussen de rijstvelden draagt een man met een fijn gevoel voor even wicht zijn juk. Hij zwaait. Hij denkt: daar gaat een trein met bevoorrechten en zelfben ik maar arm. Zeker, hij heeft niet eens geld om de '95 agenda te kopen, maar toch weet hij niet hoe rijk hij is. In mijn romanti sche optiek. Spijsgeuren vertroetelen mijn neus net als ik de eerste thee plantages ontwaar. Ja, ik dom- melzit goed zo. Dan rukt een vuistslag gevolgd door hevig geschreeuw pats-boem mijn gemijmer aan flarden. Paniek in de trein? Het is erger, voor in mijn rijtuig is op een bibbe rend scherm een videofilm ge start. Overal blijken speakers ver stopt te zitten. Service van de zaak. Ik zal het weten ook dat ik Eksekutif wil reizen. Er is geen ontsnappen aan de Ame rikaanse vechtfilm. Auto's die achtervolgen voor ze ontplof fen, mannen die elkaar in de maag schoppen, tien ge schreeuwde tegen elk gespro ken woord. 'Ik ga je dood ma ken, omdat ik daar een goeie bui van krijg'. Een man wordt gewurgd en spreekt de waar heid. Welke waarheid? Het recht zegeviert. Welk recht? Heremetijd, deze hel voor oor en oog valt niet te verdragen. Straks staat iedereen toch ze ker wel op om die extra service uit het raam te kieperen. He laas, iedereen kijkt er met open ogen naar. Ongefilterd dringt het vuil binnen en wordt opgeslagen als 'het ech te wilde eigentijdse leven.' Niemand kijkt nog naar bui ten. Buiten is niet meer van deze tijd. Het meisje naast me vliegt als een verschrikt vogeltje bijna uit haar stoel als ik 'stop that fucking video' schreeuw bij de start van de tweede fijnzinnige Amerikaanse cultuuruiting. Weer een orgie van 90 minu ten geweld is teveel. Maar dan doet een van de stille Indone? sische krachten zijn werk en laat de band vastlopen. Ik neem een slok water, nuttig wat sambalnootjes, vlei mij achterover en geef mij over aan het landschap. Langzaam glijdt een zachtgroene droom over mij heen. De mens leeft eindelijk in harmonie met zichzelf en de natuur. Alle cul turen hebben hun minder waardigheidsgevoel tegenover het hamburgerkolonialisme afgeworpen. Wat eeuwenlang goed was, is weer goed. En in deze trein klinkt zacht ga- melanmuziek. De eerste eetgelegenheid op station Bandung verkoopt al leen hamburgers.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17