De Graaf gaat beleid politie controleren Barbiede droom van elk meisje Randstad 'China verliest eigen cultuur' Kroegloper gooide drie handgranaten op straat Schiphol krijgt zelfs reclame op slagbomen Extra agenten op straat tijdens de feestdagen McCain schuldig aan vissterfte in Hoofdvaart 'Geen sla als bordvulling ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 1-356439,PLV.-CHEF* Leidenciar vice-voorzitter parlementaire enquete-commissie Nauwelijks een half jaar in de Tweede Kamer en dan al zoveel commotie rond zijn persoon. Het Leidse kamerlid Thom de Graaf (37) is de afgelopen maanden in de me dia met verschillende kleuren geportretteerd. De teneur liep uiteen van 'jong en onervaren' tot 'veelbelovend'. En dat alles naar aanleiding van het feit dat zijn fractie hem naar voren schoof als kandidaat voorzitter van de presti gieuze parlementaire Enquêtecommissie Opsporingsme thoden. kunnen de opsporingsmetho den van politie en justitie snel ler en beter in beeld worden ge bracht, wanneer veel mensen uit de werkgroep het werk voortzetten. Ten slotte heeft mijn fractievoorzitter toegezegd dat ik bepaalde delen van mijn portefeuille tijdens het werk voor de Enquêtecommissie kan blijven doen.'' Omstreden De kandidatuur van De Graaf voor het voorzitterschap was omstreden, omdat hij in zijn vo rige functie, plaatsvervangend directeur politie bij het ministe rie van binnenlandse zaken, te dicht op het vuur zou hebben gezeten. Hij bestrijdt dit ten stelligste. ,,Bij Binnenlandse Za ken heb ik me uitsluitend bezig gehouden met het beheer van de politie en criminaliteitspre ventie. Het voordeel daarvan is dat ik de verhoudingen en HAAGS REDACTEUR Na ampel beraad gaf de Kamer het voorzitterschap aan PvdA'er Maarten van Traa, die ook al de gelijknamige werkgroep leidde. Maar in de nieuwe constructie is voor De Graaf, voormalig lid van de Leidse gemeenteraad, wel het vice-voorzitterschap weggelegd. Vooralsnog houdt de Leide- naar zich een beetje op de vlak te. Formeel moeten partijen de vice-voorzitter nog kiezen, maar de steun voor zijn benoeming van 'paars' en GroenLinks is vrijwel zeker. En daarmee weet De Graaf wat hem het komende parlementaire jaar te doen Het mislopen van het voorzit terschap beschouwt hij niet als een nederlaag. Het was ook geenszins zijn persoonlijke am bitie om die post te bekleden. Maar D66 meende recht te heb ben op de post, omdat andere grote fracties bij eerdere gele genheden al het voortouw mochten nemen. Uiteindelijk schaarden de democraten zich toch achter de wens van de coa litiegenoten PvdA en WD om Van Traa met het voorzitter schap te belasten. De Graaf, die ook deel uit maakte van de voorbereidende werkgroep, heeft wel even ge aarzeld of hij het werk in de commissie moest voortzetten. Zijn parlementaire werk komt daardoor gedurende een jaar op het tweede plan. Toch heeft hij ja gezegd. „Om drie redenen," stelt hij gedecideerd. „Het is na tuurlijk een buitengewoon inte ressant onderwerp. Bovendien structuren van politie en justitie goed ken. Maar met opspo ringsmethoden heb ik nooit iets te maken gehad. Daar is justitie verantwoordelijk voor Gevoeliger toont hij zich voor het argument dat de voorzitter ruime politieke ervaring in zijn bagage moet hebben, hoewel het werk van de commissie niet gericht is op in het verleden ge maakte fouten. De Graaf: „De enquêtecommissie wil zicht krijgen op hoe politie en justitie omgaan met opsporingsmetho den. Hoe is dat wettelijk gere geld? Hoe is de controle op het openbaar ministerie? Waar pra ten we over, wanneer we het hebben over de georganiseerde criminaliteit? Zodat de wetgever vooraf, dus voor het maken van nieuwe wetgeving, goed is geïn formeerd." Wat dat betreft is er voor de commissie genoeg werk aan de winkel. Weliswaar heeft de voorbereidende werkgroep het 'veld' verkend, maar er liggen nog vele vragen open. Met de antwoorden daarop, die de commissie zal moeten leveren, kan de wetgever de nu bestaan de onduidelijkheid over de aan pak van de georganiseerde cri minaliteit wegnemen. De 'vlotte dertiger' uit Leiden wacht nu de eervolle taak daaraan een bij drage te leveren. Leiderdoipse verzamelaarster wil museum beginnen MONICA WESSELING Thom de Graaf. FOTO LOEK ZUYDERDUIN „Ze is steeds minder pinnig ge worden. Haar stijve benen is ze ook kwijtgeraakt. Ze kan nu d'r knieën, taille en armen bewe gen. Vroeger was ze net een plank. Alleen haar figuur is al die jaren hetzelfde gebleven: op en tot vrouwelijk met priemen de borsten, lange benen en een prachtig slanke taille. Jammer genoeg hangt ze niet meer in een ijzeren standaard." Marjo Devilee, een 39-jarige Leiderdorpse met een huis vol poppenspul, raakt nauwelijks over Barbie uitgepraat. Sinds een jaar of vijf verzamelt ze Bar bies inclusief de bijbehorende kostuums en alle familieleden. Een flinke klus, want Barbie was en is niet direct stiefmoederlijk bedeeld met kleding en prul laria. Met zus Mitch aari haar zijde, Kent, Ellen, Tutti en Todd, Skipper en Skooter, neefje Ricky en nicht Franchie is er altijd ge noeg om 'nog te willen hebben'. Als kind speelde Marjo met Skipper en Skooter; haar zus was de trotse bezitter van Bar bie en Mitch. „Op een bepaalde leeftijd ben je poppen ont groeid. Vanaf dat moment heb ik ze wel altijd meeverhuisd. Vijf jaar geleden zag ik op de zwarte markt in Beverwijk een Barbie en wilde die opeens met alle ge weld hebben. Barbie had ik nooit zelf gehad, dus een jeugd droom ging in vervulling. De eerste Barbie was het be gin van een verzameling die Marjo zelf als 'één brok jeugd sentiment' betitelt. Inmiddels heeft ze 75 poppen en ruim 200 kostuums. ..Eigenlijk is het me om de kleding te doen. Die geeft zo'n prachtig beeld van de zestiger en zeventiger jaren. Van die stijve mantelpakjes, strakke kostuums en overdadige avondjurken. Bovendien zijn de kleren ongelooflijk mooi ge maakt. Piepkleine handschoen tjes, een broek met een gulpje van één centimeter, met rits en al, en een avondjurk met glitter- tjes. Prachtig." Naast poppen en kostuums, verzamelt de Leiderdorpse de bijbehorende accessoires. Schommels, stoeltjes, een win keltje, een bedstee en een grammofoon met kleine plaat jes. De enige echte Barbie-auto heeft ze nog niet. „Dat is nu ei genlijk mijn grootste wens." Ze breidt haar verzameling uit door spullen van particulieren over te kopen. „Markten afstrui nen heeft geen nut. Dat hebben andere verzamelaars al ge daan." Marjo is niet geïnteresseerd in de nieuwe Barbies. „Niet omdat die niet mooi zijn, maar bij mij is het toch meer jeugdsenti ment." Ze wil in haar huis aan de Hoofdstraat een permanent museum maken. „Met een ech te Barbie-hoeden-winkel. Mijn moeder had vroeger een hoe denzaak in de Haarlemmer straat en het lijkt me fantastisch die na te maken." De opleving van de Barbie-ra ge verbaast haar nauwelijks. „De kinderen worden dolge- maakt met réclames van Barbie. Dan wil je die spullen gewoon hebben. Ik begrijp dat wel. Bar bie is toch een ideaalbeeld. Niet voor niets verkochten ze in mijn tijd Barbies met stewardesspak jes aan. De droom van elk meis je toch?" LEIDEN. CAROLINE V Veel van het culturele erfgoed van China is verloren gegaan. De veranderingen in het huidi ge China gaan gepaard met 'grote interne ontwrichtingen en een zeer duidelijk verlies van de eigen cultuur'. „Voor de be zoeker van Peking is er, buiten de musea, temidden van wol kenkrabbers, huurkazernes en snelwegen, weinig meer te be speuren van het oude China." Dat zei de Leidse professor K. Schipper in zijn rede ter gele genheid van zijn officiële be noeming tot hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Leiden. Schip pers vakgebied is de geschiede nis van China. „Peking is een megalopolis' geworden met internationale' hotels, winkelpromenades, ban ken, permanente verkeersop stoppingen en een zorgwekken de luchtvervuiling. De laatste traditionele opera is onlangs ge- sloopt. De keizerstad met zijn: eeuwenoude rituelen, zijn elite van geleerden en kunstenaars; en ook. zijn traditionele samen- leving met zijn tempels, zijn-.: volksfeesten, zijn theater en'' muziek, heeft dit alles opgehou den te bestaan?" Schipper schetste in zijn rede een kort beeld van de geschie-: denis van China en de volksreli-: gie, het taoïsme. Volgens Schip--'' per is de weg naar voldoende kennis over de religieuze grond slagen van de Chinese samenle ving nog lang, omdat de Chine se godsdienst ver van onze ei gen gedachtenwereld ligt. Schipper wil de fakkel van zijn onderzoek in elk geval doorgeven aan zijn opvolgers als hij met pensioen gaat. „In de hoop dat het belang van deze studie mag worden erkend en met daarbij een stille gedachte, die ik u vraag met mij te delen, voor het Chinese volk dat in on ze tijd zo diep heeft moeten lij den en aan wie zoveel ontno- Miljoenen voor telenetwerk politie Het politiekorps Haaglandën steekt 23 miljoen gulden in de aanleg van een regionaal com municatienetwerk. Er komt een telefooncentrale waarop ajle re giokantoren zijn aangesloten. Hetzelfde geldt voor het com putersysteem. Behalve geschre- SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN In het nieuwe complex Schiphol Plaza passeren straks maar liefst 43.000 mensen per dag. De combinatie van luchthaventer- minal, spoorwegstation en win kelcentrum biedt volgens de NV luchthaven Schiphol ongekende reclame- en promotiemogelijk heden. Adverteerders moeten wel tienduizenden guldens neerleggen om de eigen naam in de ingrijpend veranderde en tree van de luchthaven tenig te vinden. Schiphol wil miljoenen bin nenhalen door advertentie ruimte in Schiphol Plaza te gaan verhuren. Het complex wordt pas volgend jaar ge opend, maar reclamemakers en potentiële adverteerders kregen gisteren alvast een voorproefje. Exploitant Schiphol Media pre senteerde in het Aviodome met trots de reclamemogelijkheden die 'het meest bevlogen medi um' te bieden heeft. Bedrijven moeten in het nieu we hart van Schiphol bereid zijn diep in de geldbuidel te tasten. Een reclameboodschap naast de grote digitale klok kost 140.000 gulden per jaar, exclu sief BTW. Dit bedrag zijn adver teerders ook kwijt voor de huur van een giant-showcase of een giant- lightbox, de benaming voor een enorme glazen vitrine en een reuze-lichtbak. Daarvoor deel je dan wel mee in het 'Schipholgevoel' en de glamour van de luchthaven. In Schiphol Plaza zijn recla me-uitingen mogelijk in deurvi- ven informatie zullen de politie bureaus ook beelden naar el kaar kunnen sturen, bij voor beeld foto's van verdachten of situatieschetsen. Volgens een politiewoord voerster is het Haagse korps het eerste dat een zo uitgebreide voorziening krijgt. trines, zoals nu bij de ingang van de vertrekhallen. Wat leuke dingetjes in een vitrine neerzet ten levert een jaarlijkse rekening op van 12.000 gulden per draaideur. Een promo-point - waar bij voorbeeld een auto kan worden neergezet- doet ruim twee ton per jaar. Dat is dan wel inclusief schoonmaak van de promotiestand. Elders op de luchthaven zijn ook nog opvallende reclame-ui- tingen mogelijk. Wat gedacht van een vermelding op de baga getransportbanden? Een vlieg tuigpassagier staat in afwach ting van zijn koffers al gauw tien minuten naar het ding te turen. En dan is er de reclamebood schap waar letterlijk niemand omheen kan: een kunststof hoes met naam om een slag boom. Op de parkeerterreinen van de luchthaven staan 60 slagbomen voor de adverteer der klaar. Opvallend zijn ook de baga gewagentjes, waarvan veel pas sagiers denken dat ze gratis ter beschikking zijn gesteld door Holland International. En dat is natuurlijk precies de bedoeling. Iedereen kan zijn naam op de karretjes laten zetten, al vanaf 155 gulden per stuk. Minimum- afname is 500 stuks. Bedrijven kunnen desgewenst business-centres, compleet inge richte babykamers en speelhoe ken op Schiphol sponsoren. De logo's van de gulle sponsor kun nen tot in de vloerbedekking worden ingeweven. De tarieven zijn op aanvraag. Een 26-jarige Rotterdammer heeft bekend op zaterdag 12 no vember drie handgranaten op straat te hebben gegooid in de Maasstad. De politie heeft de man dinsdag gearresteerdj zo heeft zij vrijdag bekendge maakt. Het is volgens de politie een wonder dat er geen doden en gewonden zijn gevallen. De exploderende granaten zijn do delijk tot op een afstand van dertig meter. Zij kunnen zwaar letsel veroorzaken binnen een straal van 150 meter. Bij een exploderende granaat was juist een tram gepasseerd met een aantal passagiers. Een passerende voetganger liep geen verwondingen op. Wel sloegen de scherven door de ra men van woningen, tot op tien tallen meters afstand. Aan de zaak hebben 15 re- AMSTERDAM ANP De politie van Amsterdam zet in december dagelijks enkele tien- talllen extra mensen in ter be strijding van straatroven, over vallen en zakkenrollerij. Ook de vrijwilige politie, stads- en flat wachten houden meer toezicht. De decembermaand staat te boek als criminaliteitsgevoelig. Vorig jaar had een gezamenlijke actie daartegen al succes. Het aantal gevallen van straatroof, overval, inbraak en zakkenrolle rij loopt in Amsterdam over de gehele linie terug. In het kader van de actié heeft Fritesbakker McCain in Hoofd dorp blijkt schuldig te zijn aan de massale vissterfte vorige week in de Hoofdvaart van Haarlemmermeer. Uit een on derzoek van het Hoogheem raadschap Rijnland blijkt dat een afgesloten rioolbuis bij de waterzuivering van McCain zelf, per ongeluk ontstopt raakte. Daardoor kwam tenminste honderdduizend liter ongezui- chercheurs gewerkt. De ver dachte heeft toegegeven dat hij 'voor de lol' de explosieven uit een rijdende auto heeft gegooid tijdens een kroegentocht. Eerst was hij met drie vrienden uit het centrum van de stad naar Katendrecht gereden, waar hij twee granaten gooide op de Brede Hilledijk. Daarna reden zij terug naar het centrum. Een volgend café bleek gesloten, waarna de man een derde handgranaat naar buiten gooide op de Nieuwe Binnenweg. De politie heeft nog geen idee waar de granaten vandaan ko men. De rechercheurs werken samen met collega's uit Kerkra- de, Weert en Amsterdam. In de hoofdstad werd vorige week kunstenaar Rob Scholte slacht offer van een granaat die ont plofte toen hij in zijn auto weg reed. Mogelijk hebben alle ex plosieven dezelfde herkomst. de politie in één district (Van Leijenberghlaan/De Pijp/Rivie renbuurt) zelfs oude bekenden van straatroof uitgenodigd voor een gesprek en hen gewaar schuwd zich rustig te houden. Dit met als doel te laten merken dat de politie op hen let, aldus een woordvoerder. De Amsterdamse politie is in december duidelijk zichtbaar aanwezig op overvalgevoelige plekken zoals winkelgebieden en metrostations. Vooral tijdens de koopavonden is er rneer toe zicht, ook van politie in burger. De politiehelikopter voert extra vluchten uit. verd afvalwater terecht in de zuivering van Rijnland in Hoofddorp. Deze zuivering kon zo'n hoe veelheid vuil water niet aan, waardoor het zuurstofloze wa ter in de Hoofdvaart terecht kwam. Duizenden vissen legden in dit water het loodje. McCain ontkende vorige week nog iets met de vervuiling te maken te hebben. Rijnland heeft proces verbaal tegen McCain opge maakt. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: José Kuiper en Gigi Segalla van de Gelaterie Da Gigi aan de Standerdmolen in de Leidse Merenwijk. gen bedrijfje willen hebben. Al de tijd dat we samen in Italië bungalowparken beheerden, hebben we geld gespaard. Mijn man is Italiaan, maar uitgere kend hij had een duidelijk voor keur voor Nederland. Dus zijn we twee jaar geleden hier gaan zoeken naar een pandje. Eigen lijk wilden we een winkeltje be ginnen in echte Italiaanse pro- duktcn. Dus Italiaans eten zoals de Italianen eten. Geen Tira- misu met aardbeien, want dat gerecht hóórt helemaal niet met \Tuchten. En osso bucco met merg, ook al vinden sommige mensen dat eng. Het hele land zijn we doorge reisd, maar nergens konden we een geschikt pandje vinden waar gekookt mag worden. Het is dat ik in die tijd de cursus Ei gen Bedrijf "van de Starters win kel volgde, want anders had ik misschien wel afgehaakt. Maar die cursus en je mede-cursisten stimuleren enorm en dus zijn we blijven zoeken. Op een dag tipte een vriendin me over dit nieuwe winkelcentrum. Na het nodige onderhandelen, de eige naar van het pand was bang voor luidruchtige brommers, zijn we uiteindelijk hier begon nen. Niet met een gerechten winkeltje, maar met een echte Italiaanse lunchroom/gelateria. Het plan om zelf grootscheeps te koken hebben we moeten la ten varen; we hebben eenvou dig geen pand gevonden. We hebben half augustus de deuren geopend, en het draait lekker. Jammer genoeg wordt er voor onze deur nog steeds ge en verbouwd, maar eind deze week moet het klaar zijn. Dan zal de loop er wel echt inko- We kopen al het ijs en bijna alle taarten in bij de Leidse im porteur van Italiaanse produk- ten, Pavan. Gigi maakt wel zelf de appel-1 ramisu. Ook onze vleeswaren komen rechtsstreeks uit Italië. Echte Italiaanse ham en worst dus. Wij doen overigens niet mee aan die rare mode van overal een pluk groen tussen. Bij ons is een broodje salami een broodje salami. Dus veel sa lami van uitmuntende kwaliteit en geen blad sla als bordvulling. Dat hoort niet. Het gaat ons om eerlijke, volle kwaliteit en niet om verlakkerij. We gaan de eerste winter in. Hoe de ijsverkoop zal verlopen is nog de vraag. Natuurlijk kan je alles, van taarten tot ijs en van broodjes tot snacks, meene men voor thuis. Maar ijs zou seizoensgevoeliger kunnen zijn. Dat zien we volgend jaar dan wel weer. O ja, we verkopen hier de allerbeste Italiaanse erwten soep. Die kennen ze niet in Ita lië. Minestrone hebben we ook, maar daar is niet veel vraag naar. Mensen hebben toch lie ver een gladde tomatensoep. Echt moeilijk was het begin nen van een eigen bedrijf niet. Alleen het vinden van een ge schikte ruimte zat dus nogal te gen. Eigenlijk loopt het gewoon lekker. We werken met zijn tweeën van maandag tot en met zaterdag. Gigi staat vooral in de keuken en bakt taarten. Hij spreekt niet zo goed Neder lands, dus help ik de klanten. Onze droom is uitgekomen. Voor jezelf werken en iets op bouwen.-Heerlijk." De gelateria Da Gigi aan de Standerdmolen 21 in Leiden is dagelijks geopend tijdens win keluren. Dat betekent maan dagmiddag 13.00 tot 18.00 uur en van dinsdag tot en met vrij dag van 9.00 tot 18.00 uur, donderdag tot 2i.00 uur. Tele foon: 071-227653. TEKST: MONICA WESSELIN FOTO: HENK BOUWMAN Barbie-verzamelaarster Marjo Devilee: „Haar figuur is al die jaren hetzelfde gebleven. Op en top vrouwelijk. FOTO HIELCO KUIPERS Zondag 22.15 uur De politie als boodschapper van de dood Kruispunt kro/rkk

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16