'Het is vijf voor twaalf rit 'Minister Ritzen is gewoon een draaikont' Regio NEE ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 14 15 PR-man Peter Wijnen waarschuwt voor Leidens slechte imago De gemeente Leiden heeft een slechte naam. Het ge meentebestuur slaagt er maar niet in de kwaliteiten van deze stad (internatio naal voor het voetlicht te brengen, en ondernemers schreeuwen al jaren van de daken dat je in Leiden ner gens je auto kwijt kunt. „Vind je gek dat inwoners van de regio Leiden mijden als de pest", vraagt Peter Wijnen die met zijn Voor- schotense public relations- bureau betrokken is bij tal van steden en culturele promoties „Het gaat slecht met Leiden", is zijn over tuiging. „Gemeente en on dernemers moeten eens ophouden vechtend over straat te rollen en de han den ineen slaan om het imago van de stad te ver beteren. En wel snel. Het is vijf voor twaalf." Wijnen was 18 jaar verkooplei der bij Vroom Dreesmann in de regio Leiden/Haarlem en weet dus waar over hij spreekt. De afgelopen jaren was hij be trokken bij promotie-activitei ten voor de gemeentes Den Haag en Haarlem en thans brengt hij onder meer Duinrell in Wassenaar, Paleis Het Loo in Apeldoorn, Space Expo in Noordwijk en het Nationaal Na tuurhistorisch Museum in Lei den aan de man. Met de pro motie van de tentoonstelling 'Superinsekten' wist Wijnen de afgelopen maanden ruim 50.000 mensen naar het Leidse Pesthuis te trekken. „De samen werking met de gemeente, over onder meer extra parkeerfacili- teiten, was prima", zegt hij. „Het kan dus wel." In Leiden stond Wijnen enige jaren terug aan de wieg van 'Leiden Leeft'. „Ook toen rolden ondernemers en gemeentebe stuurders al vechtend over straat over wat er allemaal niet deugde aan de stad. De organi satie 'Leiden Leeft' was bedoeld om op de goede dingen van Lei den te wijzen. Laten zien hoe gezellig en mooi de binnenstad is, zodat de mensen hier naar toe willen komen. En dan is het aan de individuele winkelier om het publiek z'n winkel binnen te wethouder walenkamp u DE BINNENSTAD UIT PLAATS VAN DE auto „Met al dat geklaag, vroeger over Waal e wijzer van wordt", zo meent Wijnen. r Walenkamp, manoeuvreer je je als ondernemer ii krijgen, dat was kort gezegd de filosofie." „Leiden is een stad die veel te bieden heeft", meent Wijnen. „Waar het aan'ontbreekt is dat de neuzen in dezelfde richting staan. Er is onvoldoende besef dat de oude binnenstad een trekpleister is waarmee je je stad kunt promoten. Het pu bliek is de afgelopen jaren al leen maar doodgegooid met ne gatieve publiciteit over de ver- keersituatie en het parkeren. Telkens weer laait de discussie hoog op en worden alle negatie ve punten breed uitgemeten. Men vergeet dat men daarmee eigenlijk tot het publiek zegt: mensen wat hebben jullie te zoeken in Leiden. Ga maar 'shoppen for fun' in Leidsenha- ge of Leiderdorp. Parkeren „De problemen van Leiden hebben zich ook in Haarlem voorgedaan", weet Wijnen. „Daar zeiden de ondernemers ook: als die auto niet meer in de winkelstraat mag komen gaat het omzet kosten. Maar op een gegeven moment gingen de winkelstraten dicht op verzoek van de winkeliers zelf, omdat ze zagen dat de binnenstad weer ging leven. Daar zie je dat de betere winkels naar de stad zijn gekomen, terwijl in Leiden de leegstand en verpaupering toe- „Ik weet best dat de auto en het openbaar vervoer een we zenlijke rol spelen in de stad. Maar met al dat geklaag, vroe ger over Waal en nu weer over Walenkamp, manoeuvreer je je als ondernemer in een situatie waar je als ondernemer niet wij zer van wordt. We zullen er mee moeten leren leven dat de ko mende jaren van alle kanten aan de positie van de auto ge tornd wordt. Dat is een bewe ging die je als ondernemer niet kunt tegenhouden en die je dus in je voordeel moet zien om te buigen." „Het valt mij op, als ik naar Leiden kom, dat ik vrijwel altijd binnen redelijke tijd een par keerplaats kan vinden. Tuurlijk, het kan beter, maar hou nou eens op met van de daken te schreeuwen." „Leiden is een verrekte mooie stad en zal de komende jaren steeds mooier worden, met straks een nieuw station. Dat wordt een trekpleister van de eerste orde, en een Nationaal Natuurhistorisch Museum dat jaarlijks 80.000 bezoekers zal trekken. Dan zeg ik: grijp die ontwikkeling nu eens aan om de strijdbijl te begraven, ga nu eens met alle clubs rond de tafel zitten, probeer alle conflicten en individuele belangen te verge ten en tot een plan de campag ne te komen om het imago van Leiden op te poetsen. Dat moet lukken. Zeker met een burge meester als Goekoop. Als er één de stad kan promoten dan is het Goekoop wel." Patstellingen „Ik heb veel te maken met de toeristische en culturele wereld. Cultuur wordt het speerpunt in de promotie van Nederland. Daar moet Leiden op insprin gen, door de stad te promoten als 'Cultuurstad'. De kust- en bollenstreek trekt nu al massa's toeristen. En wat zijn er alle maal niet voor attractiepunten in de omgeving van Leiden: Noordwijk Space Expo, Duinrell in Wassenaar, Archeon in Al phen aan den Rijn, de Keuken hof die jaarlijks, pak-em beet, bijna een miljoen bezoekers Peter Wijnen: „Het publiek is alleen n en het parkeren." trekt. Probeer een deel van die mensen nou eens naar Leiden te halen door de stad te prijzen in plaats van te misprijzen. Als je ziet wat deze stad te bieden heeft: een historische binnen stad, met een markt, de grach ten, de vele musea. Toerisme is in omzet de vierde bedrijfstak in Nederland geworden. En dat komt echt niet alleen terecht in het laatje van de musea, maar ook in het omzetlaatje van de ondernemers. Leiden kan de bruisende me tropool van deze regio worden. Maar dan moet men ophouden met conflicten, zoals over het autovrij maken van de Beesten markt, tot op het bot toe uit te vechten. Dat plein, zo vlak bij het station kan een fantastische aantrekkingskracht krijgen. Ik geloof helemaal niet dat dat omzet kost. Maar als men de patstellingen die er zijn ook de komende jaren la@t bestaan, dan is het straks gebeurd met Leiden." Rector Rijksuniversiteit Leiden laat spierballen zien 9 LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Zo makkelijk laat hij zich niet kisten. „Er was al een Leidse universiteit voordat er een mi nisterie van onderwijs was",- zegt hij strijdlustig. „Wij wer ken al heel lang aan een effi ciëntere organisatie, hier bin nen de muren van de universi teit. Maar dan komen er ineens twee struikrovers langs die zeg gen: 'Kom op met je portemon nee!' Nou goed, zeg ik dan. Dit is blijkbaar een straatgevecht. En als u wilt, laten wij onze spierballen zien. Dan is het hard tegen hard. Met alleen winnaars en verliezers." Gespierde taal van de rector magnificus van 's lands oudste universiteit: de Rijksuniversiteit Leiden. Prof. dr. L. Leertouwer is dan ook boos. Boos en ver drietig zoals hij onlangs nog op de televisie liet zien. Zijn toorn richt zich op het 'onzalige plan', van minister Ritzen (onderwijs) om een half miljard op het ho ger onderwijs te bezuinigen. „Een noodsprong van Ritzen. De minister spartelt van de ene bezuinigingstruc naar de ande re." En dan hebben we het nog niet over het voorstel van staatssecretaris Nuis om het hele universitaire stelsel op zijn kop te zetten. Nuis wil de oplei ding splitsen in twee brokken van drie jaar: alleen de besten mogen de laatste fase doorlo pen. Aan dat voorstel wil Leer touwer helemaal geen woorden vuil maken. „Dat plan is op een middag op een terras verzon nen en geeft blijk van totale on kunde", zegt hij laatdunkend. „Ongeveer zoals de bezuini gingsplannen van Ritzen zijn bedacht op een warme zomer se namiddag. Toen moet mi-' nister Zalm geroepen hebben: 'Dat hoger onderwijs is een inefficiënte bende'." De Vereniging van Samen werkende Nederlandse Univer siteiten (VNSU) heeft de gele deren inmiddels gesloten. Het gevecht met Ritzen kan begin nen. Voorlopig weigeren de universiteiten elk gesprek met de minister over zijn bezuini gingsplan. „Ritzen moet op houden met ons via de krant te communiceren. Hij moet ge woon tegen ons zeggen: 'Dit wil ik en nu jullie reactie graag'. Draaikont Leertouwer doelt op het inter view in NRG Handelsblad waarin minister Ritzen vorige week een paar luchtbalonnetjes opliet om de universiteiten te gemoet te komen. Zo sugge reerde hij een verhoging van het collegegeld en een financië le bijdrage van het bedrijfsle ven. Daarmee zou een deel van de bezuinigingen worden ge haald. Maar Leertouwer ziet ook hier geen gat in. „Dat zijn noodsprongen. Het is een druppel op een gloeiende plaat en een verschuiving van lasten. Ritzen is gewoon een draai kont." Echt wrevelig wordt de Leid se rector magnificus van Rit- zens uitspraak dat hij het hoger onderwijs 'minder belangrijk' vindt. Minder belangrijk dan het basis- en voortgezet onder wijs waar Ritzen méér geld in wil pompen. „Dat is in tegen strijd met alles wat wij weten: het hoger onderwijs is naast het aardgas onze belangrijkste grondstof. En van levensbelang voor onze concurrentiepositie." Te veel studenten? Leertou wer begrijpt niet waar 'Den Haag' het over heeft. „Het ho ger onderwijs is toch voor ve len? Ik heb me altijd achter dat PvdA-standpunt geschaard. En nu zou het ineens anders moe ten: laat de politici dat dan een keer hardop zeggen. Maar ik bestrijd dat wij als universitiet niet in staat zijn om veel stu denten op te leiden. Mijn hoog leraar sterrenkunde, professor Icke, gaf in de Verenigde Staten college aan 400 studenten. In Leiden doet hij datzelfde voor ongeveer 70 mensen. En de re sultaten zijn gelijk, zo heeft hij mij verzekerd." Motivatie Leertouwer erkent dat er pro blemen zijn, dat wel. „Veel jon geren gaan tegenwoordig stu deren zonder te weten waar ze aan beginnen. De motivatie is een probleem. Daarom heb ik voorgesteld om intake-gesprek- ken te houden aan de poort, net zoals de universiteiten van Harvard en Oxford. Volgens mij kun je de gemotiveeerde stu denten er dan uitpikken. Zoiets moet je organiseren, het kan ook volgens mij. Maar het kost wel geld. Al die dingen kosten geld, voordat ze rendement le- „Ja, wij beseffen heel goed dat wij ons moeten aanpassen van een massa-universiteit naar een kleinere universiteit. We zullen meer moeten gaan selecteren, hogere eisen stellen en de duur van de opleidingen aanpassen. Dat is een pijnlijk proces maar we lopen er niet voor weg. Het half miljard van Ritzen is echt buiten alle pro porties. Dat maakt de universi teiten kapot. Wijs mij maar een bedrijf in Nederland aan dat een dergelijke klap zou overle- Volgens de rector is de Leidse universiteit druk doende met een plan om de duur van de huidige 4-jarige opleidingen aan te passen aan de eisen die - nationaal en internationaal - aan een academicus worden gesteld. „Je kunt bijvoorbeeld geen sinoloog ((kenner van de talen en culturen van China red.) afleveren in vier jaar. Zo iemand moet immers duizen den karakters leren. Daarvan kan ik elke ongeschoolde Leid se burger moeiteloos overtui gen. Daarom zou deze oplei ding langer moeten duren. Be stuurskunde kan bijvoorbeeld wel ëen jaartje korter. Dat hoor ik bestuurskundigen hier zelf zeggen." Alternatieven Ook samen met de VSNU broedt Leiden op alternatieven. En als Ritzen de komende maanden zijn poot stijfhoudt, gaat het hard tegen hard, ver zekert Leertouwer. „Dan die nen we tekortbegrotingen in en moet de minister de universi teitsbesturen maar ontslaan." „Ik ben door de koningin aangesteld om deze universiteit naar beste kunnen door deze moeilijke tijden te loodsen", zegt hij. De Leidse universi teitsbestuurder schaamt zich niet voor zijn emoties. De kri tiek in de media op zijn geëmo tioneerde televisieoptreden onlangs, daar lacht hij scham per om. „Ik zou niet weten wat daar mis mee is. Ik mag me toch wel druk maken over iets waar ik mijn hele leven mee bezig ben? Ik vind het een ar moedig cultuurtje om verstand en gevoel tegen elkaar uit te spelen." „Als er mensen zijn die me nen dat ze cultuur kunnen overeind houden zónder hart, mèt een zak-Japanner, dan moeten ze dat maar denken. Maar als ze een traan wegpin ken bij een mooi concert of to neelstuk, moeten zich toch ook eens afvragen waarom je dat zelfde niet zou mogen bij de universiteit." Of hij nog lichtpuntjes ziet in de duisternis? „Ja, ik ken er een", zegt hij zonder lang na denken. „Deze universiteit! Ze is bijna 420 jaar oud, nog niet kapot en gaat ook niet kapot. Ik geloof in deze Leidse universi teit. Dat is geen stoere taal. Ik méén het. Er gebeuren hier el ke dag zulke prachtige dingen. Er zijn hier zoveel bezeten on derzoekers en mensen die in hun colleges de vonken van hart en ziel laten overspringen. Het is het privilege van de rec tor dat hij zulke dingen vanuit zijn helikoptertje ziet. Er is een hele sterrenhemel van licht puntjes. Er drijven alleen een paar misselijke wolken voor."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15