Leiden Politie mag kritiek niet zelf behandelen 'Hotel' Witte Singel moet woning worden IEL NU 2990-37071 Ze zijn trots op wat ze maken Buurtvereniging is cement van wijk 141 Gehandicapten klagen over te veel obstakels Zeevaartschool 'ideale plek' voor modelbouwmuseum ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 Melkkoe yt Q Een Leidenaar moet I J drie jaar bommen omdat hij een demente miljonaire uit Wassenaar als melkkoe gebruikte. Schuurfeesten Horeca-onderne- mers in de Rijn streek willen zo snel mo gelijk van het verschijnsel schuurfeestaf. Draaikont A C Pr°f- ^r- Leertou- I 3 wer, rector van de Leidse universiteit, noemt minister Ritzen van onder wijs maar een draaikont. leiden aad rietveld Het oprichten De Leidse gemeenteraad heeft kritiek op de manier waar op de politie klachten over haar eigen optreden behan delt. D66 vindt dat burgers met klachten over dë' politie meteen bij een onafhankelijke instantie terecht moeten kunnen, en niet eerst bij de korpschef zelf te biecht moe ten gaan. ,,Dat leidt tot een zuiverder procedure", zei raadslid W. Egels gistermiddag in de commissie algeme ne zaken. leiden aad rietveldkende, dat de politie fout was geweest in de zaak waar Baaijens op doelde. „In dat ge val is het absoluut niet goed ge gaan." Maar de klacht die de PvdA'er vervolgens namens de jongeren op schrift heeft gesteld krijgt volgens Goekoop wel een correcte behandeling. „Zowel binnen het korps als daarbui- Egels kwam met zijn suggestie naar aanleiding van kritische opmerkingen van PvdA'er H. Baaijens over de politie. Baaijens ging onlangs 's avonds met jongeren naar het bureau om een klacht te deponeren over het optreden van een agent. De wachtcommandant weigerde echter de klacht op te nemen. „Zo wordt de relatie tussen politie en burgers er niet beter op." Burgemeester C. Goekoop er- ten De burgemeester vindt niet dat, in navolging van andere steden, Leiden de behandeling van klachten de politie uit han den moet nemen. „Als de poli tie, zoals in onze procedtire, de gelegenheid krijgt om uit te leg- zij op een bepaal- r heeft gefaald leidt dat vaak tot meer begrip bij de kla ger. En voor de politie is het een leerproces. Als de klacht niet al in eerste instantie naar tevre denheid wordt afgehandeld kan de klager alsnog naar een com missie van onafhankelijke juris- Als de klager ook over de be handeling door de onafhankelij ke commissie niet tevreden is kan hij zich nog richten tot de Nationale Ombudsman. Maar van diens oordeel trekt de poli tie zich weinig aan, liet Goe koop doorschemeren. „Van die Nationale Ombudsman zeggen ze bij de politie: ja, die weet toch eigenlijk niet wat zich hier afspeelt. Die kan dat niet beoor delen." Het pand aan de Witte Singel 80 mag niet langer worden ge bruikt voor kamerverhuur aan studenten. Hoewel het al sinds 1961 als pension voor de uni versiteit dient, wil de gemeente daar nu een eind aan maken. Ook de omwonenden, die be weren van het intensieve ge bruik van het pand last te heb ben, willen dat de huidige situa tie wordt stopgezet. De kwestie werd gisteren behandeld bij de gemeentelijke commissie voor beroep en bezwaar. De voormalige bewoonster van 'pension Witte' verhuurde jarenlang kamers aan personen die voor een korte periode bij de universiteit moesten zijn. Hoogleraren die een lezing kwamen houden, (buitenland se) studenten die kwamen studeren of docenten van buiten Leiden die tijdelijk colleges gaven. De"" eigenares woonde zelf ook in het pand en trad op als hospita. Hoewel de verhuur in strijd was met het bestemmingsplan, werd dit jarenlang door de ge meente gedoogd en hadden de omwonenden ook niet of nau welijks last van het pension. Dat veranderde toen begin dit jaar een nieuwe eigenaar, J. van Herwaardën, het huis kocht. Hij zette de incidentele verhuur van kamers om in een permanent pension voor buitenlandse stu- denten. Deze intensieve verhuur zorg de wél voor overlast voor de bu ren, vooral in de tuin tijdens de warme zomermaanden, zo be weren ze. De omwonenden vonden in de gemeente een medestander en Van Herwaar- Man geschept op Voorschoterweg leiden Een 47-jarige man uit Leiden heeft gisteravond zwaar letsel aan hoofd en benen opgelopen na een aanrijding op de Voorschoterweg. De man, die zijn hond uitliet, stak volgens ge tuigen de weg over en negeerde daarbij het rode licht. De be stuurder van een aanrijdende auto, een 29-jarige Leidenaar, kon, de overstekende man niet meer ontwijken. De man is met spoed overgebracht naar het academisch ziekenhuis. De hond bleef ongedeerd. De politie heeft zo'n twee uur lang één rijbaan van de Voorschoterweg afgezet om het ongeluk te reconstrueren. Steeds meer openbare plekken in Leiden worden lastig toegan kelijk voor gehandicapten. De lijst 'Knelpunten A.B.C.' is vol gens het Overleg Gehandicap tenbeleid Leiden en omstreken de laatste tien jaar gegroeid. „Veel mensen met een handi cap gaven de strijd al op en blij ven geërgerd en teleurgesteld thuis óf zijn op zoek gegaan naar bereikbare en toegankelij ke winkelcentra", schrijft de or ganisatie ter gelegenheid van de 'Europese dag van mensen met een handicap' aan het Leidse college van burgemeester en wethouders en aan de gemeen teraad. Het Overleg Gehandicapten beleid verwijt de plaatselijke po litiek dat die zich te weinig in spant om de openbare gebie den obstakelvrij te krijgen. „De politiek verleent wel lippen dienst aan de obstakel- en toe gankelijkheidsproblemen maar biedt tot op heden structureel weinig soelaas", zegt de gehan dicaptenorganisatie, die in het verleden op gezette tijden actie voerde. „Tot op heden zijn de problemen waarvoor wij aan dacht vroegen, niet of nauwe lijks verbeterd. Wij vragen ons ondertussen af welke acties wij verder nog moeten onderne men om serieuze structurele oplossingen te krijgen." Het Knelpunten A.B.C. telt in-' middels zo'n 250 ontoegankelij ke of voor mensen met' een handicap gevaarlijke plekken. De klachten zijn divers. Veel knelpunten hebben betrekking op het ontbreken van rateltik- kers of 'rubberribbeltegels' bij oversteekplaatsen. Daarnaast blijven de vele fietsen op de ge- leidelijnen voor blinden en slechtzienden in de Breestraat en omgeving een doom in het oog. De Apothekersdijk is door het slechte wegdek en de 'marke ringshobbel?' langs het fietspad een hindernisbaan geworden, de toegang tot het station Lam menschans is voor veel mensen met een handicap een regel rechte ramp. Rolstoelers heb ben daarnaast een zware klus om het GAK-gebouw aan de Verbeekstraat te bereiken. En op het zestig centimeter brede stoepje aan de Herensgracht- Kerksteeg staat een verkeers- paal in de weg. Her en der in Leiden blokkeren vuilcontainers de trottoirs en verspert over hangend groen de doorgang. heid. Dat heeft woordvoerder B. Leeuwenburgh van het bestuur van de stichting Modelbouw museum een jaar na de oprich ting wel ondervonden. De plan nen voor het museum zijn pan klaar en de stichting had al in april van het volgend jaar de deuren willen openen. Maar het ontbreekt nog aan een pand. Het liefst vestigde de stichting het modelbouwmuseum in de voormalige Zeevaartschool aan het Noordeinde. Maar omdat onderhandelingen met de ge meente na driekwart jaar nog steeds geen resultaat hebben opgeleverd- heeft het bestuur de blik weer op andere panden, ook buiten Leiden, gericht. „Want je kunt niet in een illusie blijven leven", zegt voorzitter D. Kouwenhoven. „We willen de mensen die ons hun collecties hebben gegeven niet langer te leurstellen." De Zeevaartschool zou vol gens Kouwenhoven en Leeu wenburgh dé ideale locatie zijn voor een modelbouwmuseum. „Het ligt op de looproute van het station naar de stad, aan het water, in de buurt van de mo- len, de botenverhuur en andere musea. Een mooiere plek kun je eigenlijk niet bedenken", zegt Leeuwenburgh. „En dat gebied kan ook best een toeristische oppepper gebruiken", vindt Kouwenhoven. Dat het modelbouwmuseum een toeristische attractie van formaat wordt, daar is het be stuur van overtuigd. „Het is uniek in Europa. Er is nog geen museum dat het modelbotiwen in de breedste zin des woords als thema heeft", zegt Leeuwen burgh. Prognoses van de stich ting gaan uit van 25.000 bezoe kers in het eerste jaar en ruim 50.000 als het museum drie jaar open is. „En dat zijn geen wilde schattingen. Directeur Van Zuy- len van Nyevelt van Duinrell en Bierens van Madurodam zeg gen dat we dat met gemak ha len. En dat zijn mensen die het kunnen weten." Maar de gemeente is kenne lijk minder overtuigd van de toeristische waarde van een modelbouwmuseum. Een ver zoek van de stichting om de Zeevaartschool te mogen huren werd na langdurige studie in eerste instantie afgewezen. Lei den hechtte geen geloof aan de prognoses van de stichting en vond de financiële basis te wan kel. „We zijn in ons enthousiasme te snel naar de gemeente ge stapt", zegt Leeuwenburgh nu. „Onze plannen waren toen nog niet voldragen. Maar de gang van zaken was wel teleurstel lend, want we hebben er veel tijd mee verspeeld." In een tweede gesprek is bij de ge meente het beeld van de muse umplannen wat bijgesteld, maar nog altijd geldt het advies van Leiden aan de stichting, om zich niet blind te staren op het monumentale gebouw aan het Noordeinde. Kouwenhoven: „We zijn een gegadigde, maar niet de bovenste op de lijst van de gemeente." Intussen groeit de collectie van het modelbouwmuseum in oprichting. „En daar zijn prach tige dingen bij", zegt Leeuwen burgh. „Een modulenbaan van de spoorlijn tussen Rotterdam en Haarlem in de jaren vijftig bijvoorbeeld, gemaakt door een groep modelbouwers. Echt een juweeltje, zo piekfijn gedetail leerd." komt er sowie so, zegt Leeuwenburgh. „In on ze financiële planning zijn we zelfs zonder sponsors en subsi dies binnen drie jaar uit de kos ten. En we hebben een comité van aanbeveling w< van naam inzitten, zich niet zomaar aan een orga nisatie verbinden: de burge meesters Nijpels van Breda, Zonnevylle van Leiderdorp en Goekoop van Leiden, gedepu teerde Jansen van de provincie Zuid-Holland en de directeuren van Duinrell en Madurodum. En we gaan door. Er zijn zoveel positieve reacties." den kreeg een brief waarin hij werd gesommeerd de ver- huuractiviteiten te staken. Als Van Herwaarden net als zijn voorgangster Witte zelf in het pand zou wonen en met enige regelmaat 'gasten' in zijn kamers zou onderbrengen, dan hadden gemeente en buren op grond van het zogeheten over gangsrecht waarschijnlijk geen poot om op te staan. Van Her waarden houdt ook vol dat dat het geval is en hij in principe op de oude voet is doorgegaan. Voorzitter B. Olivier opperde gisteren de mogelijkheid van .zijn commissie om eens pools hoogte te gaan nemen en hij wil in elk geval proberen met de voormalige eigenares te gaan praten. Nog voor de zomer wil de commissie een advies uit brengen aan burgemeester en wethouders. Klanten Luierman krijgen ook premie Ouders die gebruik maken van de luierservice van het Noord- wijkse bedrijf De Luierman ko men alsnog in aanmerking voor een aanmoedigingspremie van de gemeente Leiden. Toen Lei den met de drie maanden du rende premie-actie begon, was slechts één luierservice actief. Maar kort na het begin van de campagne kwam ook De Luier man op de markt. In eerste in stantie kregen de .klanten van dit bedrijf de premie van vijftig gulden niet, maar het college van B en W heeft besloten dat te veranderen. Wie na 24 oktober klant is geworden van De Luier man, kan zich na drie maanden bij de gemeente melden voor de premie (tel. 252178). Braakhekke signeert FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Geconcentreerd wordt er gewerkt aan de kerstkaarten. Jacqueline Boting houdt een oogje in het zeil. Dagcentrum Zuidwester opent winkeltje 'Kookgek' Joop Braakhekke komt op 21 december naar Lei den. Tussen 13 en 15 uur sig neert hij bij boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn zijn nieuw ste boek 'Kookschrift van een kookgek deel 2'. Het boek staat vol recepten uit de Nederlandse en internationale keuken. leiden kees van kuilenburg In het dagcentrum Zuidwester aan de Kennedylaan wordt er hard gewerkt om nog voor de opening van het winkeltje (don derdag 8 december) wat artikel tjes klaar te krijgen. Eén groep schildert kerstkaarten anderen maken kaarsen van bijenwas en een derde groep kerstboomfi guurtjes of fraai bewerkte kus sens. Iedereen werkt in eigen tem po en binnen ieders mogelijk heden. Want dat is de opzet in het centrum. Ze zijn geconcen treerd bezig, al zorgt de foto graaf wel voor enige opwinding. 't Hoekje - zoals het winkeltje van het activiteitencentrum voor verstandelijk handicapten heet - is een nieuwe bezigheid aan de Kennedylaan. Een activi teit die volgens begeleidster Jac queline Boting is opgezet deelnemers, zoals de die dagelijks in de Zuidwester aanwezig zijn worden ge noemd, te laten zien wat er met door hen gemaakte spullen ge beurt. „Ze zijn trots op wat ze maken en vinden het schitte rend dat mensen het kopen." Boting denkt dat het winkeltje een mooie gelegenheid om an dere mensen binnen het cen trum te krijgen. „Wij zijn ten slotte een deel van de maat schappij en daar willen we graag deel van uit maken. Al moet ik zeggen dat we in zuid west niet het idee hebben dat we er niet bij zouden horen. Vo rig jaar deden geruchten de ronde dat we zouden verhuizen en hoorde je van alle kanten dat dat jammer zou zijn. Dat was leuk om te horen. Al merk je soms toch nog dat er een drem pel is. Vandaar dat we hopen en ook verwachten dat de winkel de laatste drempel - die er al leen figuurlijk is - weghaalt." Volgens Boting zijn de spullen die de 75 deelenmers van het centrum maken van goede kwa liteit. „Dat is ook de opzet. De klanten .moeten iets kopen om dat het er goed en leuk uitziet. Niet omdat de mensen die het hebben gemaakt er zo zielig uit zien. Dat is zeker niet het geval. Er wordt bij ons niet meer ge sproken over mensen met een handicap of een gebrek, maar mensen met mogelijkheden die zeker niet zielig zijn. Die moge lijkheden worden hier benut. Dat willen we graag laten zien en ook verkopen. Zelf zien we het winkeltje dan ook als een aanvulling op de andere winkels in de buurt." In 't Hoekje worden niet al- Bloem opent exposiitie Anak Indonesia Een diepe indruk had het eerste bezoek aan Indonesië - 'het land van mijn vader en moeder' - op schrijfster Marion Bloem gemaakt. Vreselijke armoede zag ze er in 1976, maar ook waanzinnige rijkdom. „Het ene uiterste en het andere uiterste. Mijn allereerste dag in Djakarta en ik had direct zicht op hoe het daar functioneert." Marion Bloem opende gisteren de ten toonstelling 'Anak Indonesia', ofwel de kinderen van Indone sië, die momenteel te zien is in de centrale bibliotheek. De kin deren in het land van haar ou ders liggen haar na aan het hart, zo liet ze gisteren weten. Bloem kwam dan ook graag naar Lei den om 'Anak Indonesia' te be kijken. De tentoonstelling is sa mengesteld door Indoe, een in Leiden gevestigd documentatie centrum over Indonesië, dat zich bezighoudt met mensen rechten. Kinderarbeid is volgens Indoe in Indonesië aan de orde van de dag. „Indonesië is één van de landen die het VN-ver- "Ucig voor die rechten van het kind heeft ondertekend. De Unesco heeft zelfs een prijs ge geven voor het onderwijsbeleid. Maar wij hebben redenen om aan te nemen dat er nogal wat aan schort", verklaarde een woordvoeder van het documen tatiecentrum. „Er zitten dertig miljoen kinderen in Indonesië op de basisschool maar min stens even zoveel zijn analfa beet en zullen dat waarschijnlijk ook blijven. Ze kunnen hun school niet afmaken omdat ze moeten werken." Marion Bloem gaf te kennen zich uiter mate te storen aan opmerkin gen als „dat de mensen daar al tevreden zijn met een kom metje rijst of dat het voor men sen daar minder erg zou zijn als hun kind vroegtijdig sterft". „De vanzelfsprekendheid waarmee mensen verklaren dat het daar anders is en dat het anders zal blijven, dat stoort me enorm", aldus Bloem. „Tachtig jaar gele den was het in Nederland ook heel anders dan nu." leen gebruiksvoorwerpen, schil derijen en dergelijke gemaakt, maar ook taarten en cake. „Die spullen worden al geruime tijd verkocht. We verwachten dan ook vele belangstelling voor on ze speciale kerstcake", zegt Bo ting. De opzet is dat de deelnemers ook zelf 't Hoekje runnen. Al zal dat niet het geval zijn vanaf de openingsdag. „De mensen moeten eerst getraind worden. Het is tenslotte iets geheel an ders dan ze gewend zijn. Al ben ik er zeker niet bang voor dat het niet zal lukken. Iedereen praat al volop over de winkel. Wat dat betreft is het al een suc ces. Dus zal de rest ook wel luk ken." Ter gelegenheid van de ope ning van het winkeltje wordt donderdag in het pand ook een kerstmarkt gehouden. Wijkbureaus bij Boshuiizerlaan en Stevensbloem De politie heeft plekken gevon den voor de twee laatste wijk bureaus die zij nog in Leiden wil openen. In de wijk Zuid- West wil de politie zich vestigen in het gebouw van buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizer- laan. In de Stevenshof zou het wijkbureau moeten komen bij winkelcentrum Stevensbloem. „Op een plek die gereserveerd was voor eert tanden... eh, een tandenfiguur", zo liet burge meester Goekoop de precieze locatie wat in het vage. Leiden hecift haast met het openen van de wijkbureaus. Het korps Midden-Holland heeft op dit moment geld voor nog twee hulpposten van poli tie. „Als wij niet snel zijn maken andere districten aanspraak op dat geld", :céi Goekoop een maand geleden in de commis sie algemene zaken. „Dan staat er straks een bureautje in Nieuwkoop i:n plaats van hier." Leiden heeft al een wijkbureau in de Merenwijk. WIJKCONCIERGES - Leiden heeft er twaalf wijkconciërges bij. Ze kregein deze week hun getuigschrift van de cursus wijk: beheer, die zij volgden. De con ciërges moeten misstanden in hun stadsdelen signaleren, doorgeven asm de wijkteaifis van de gemeente en meewer ken aan de oplossing van die problemen. Burgemeesters- en Professorenwijk presenteren folder sandra passchier Ïinishdak Dakpanplaat e Finish Profiles f~\ q „Een wijkvereniging is belang rijk. De wijkvereniging is het ce ment van de wijk. Zonder kan een wijk nauwelijks als geheel functioneren. Ook voor de ge meente is het belangrijk om een wijkvereniging als aanspreek punt te hebben, omdat je dan kan overleggen met een groep mensen die de wijk vertegen woordigen." Aldus Ed van der Veen, PvdA-raadslid en voorzit ter van de commissie werk, so ciale zaken en wijkbeheer, giste ren bij de presentatie van de wervingsfolder van de Vereni ging Professoren- en Burge- meesterwijk. Van der Veen nam in de Vredeskerk het eerste exemplaar van de folder in ont vangst. De folder is et onder meer gekomen dankzij de sub sidié van 3000 gulden die de commissie WSW aan de vereni ging heeft toegekend. „Dit initiatief wilde de com missie graag steunen. Het is plezierig te kunnen constateren dat de vereniging er snel werk van heeft gemaakt, nadat de subsidie in juli werd toege kend", aldus Van der Veen. Voorzitter Gilles Landheer stelde in zijn toespraak dat de vereniging door middel van de folder hoopt het aantal leden, dat nu op ruim 100 ligt, flink te kunnen uitbreiden. „Een breder draagvlak is nodig om onze taak beter te kunnen uitvoeren. Het behoud van de kwaliteit van de wijk staat voorop. Als bewoners zijn wij misschien wel meer deskundig dan de gemeente op bepaalde gebieden. We hebben veel specialisten in de wijk, die zeer nuttig werk kunnen ver richten", aldus Landheer. De wervingsfolder beschrijft hoe de vereniging is ontstaan, wat zij het afgelopen jaar heeft gedaan en wat zij van plan is in de komende tijd te gaan doen. Verder wordt een overzicht ge geven van de aan de vereniging verbonden werkgroepen die in de wijk actief zijn. Diverse be kende en minder bekende wijk bewoners vertellen in het kort waarom zij het belangrijk vin den dat er een wijkvereniging is. Een aantal foto's geeft een korte impressie van de wijk. De folder is gedrukt in een oplage van 3000 exemplaren. Hij wordt in het weekeinde van 10 december in de wijk ver spreid. Het Geheim van Holland moet toeristen naar Leiden lokken rische waarde van de steden. Het plan omvat in totaal veer tig projecten, die betrekking hebben op: promotie, informa tie, arrangementen, evenemen ten, routes, winkelen en horeca, musea, en bereikbaarheid van de binnenstad. De projecten zullen in de periode 1995 tot en met 1997 plaatsvinden. Het toeristisch samenwer kingsverband is een initiatief van de provincie Zuid-Holland. Verder werken mee aan de pro motiecampagne het ministerie van Economische Zaken, de proninciale en plaatselijke VW's, het Nederlands Bureau voor Toerisme en het toeristisch bedrijfsleven. Leiden gaat een toeristisch sa menwerkingsverband aan met de steden Delft, Dordrecht, Gouda en Schiedam. De vijf Oudhollandse steden willen het cultuurhistorisch toerisme ver sterken en hebben daarvoor het plan 'Het Geheim van Holland' opgesteld. Het Geheim van Holland moet de toerist prikkelen om de geheimen van Delft, Dordrecht, Gouda, Leiden en Schiedam zelf te ontdekken. De promotie van de vijf steden bestaat onder meer uit het plaatsen van bor den aan de rand van de weg, die verwijzen naar de cultuurhisto-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11