Clinton: 25 miljard extra voor defensie Duitse luchtmacht gaat mogelijk naar Bosnië Buitenland RAF-terroriste na 22 jaar vrij Nieuwe president Mexico wil dialoog met indianen Weinig resultaat bij AIDS-top Russen en Tsjetsjenen onderhandelen Russische horrorverhalen uit de hel (VRIJDAG 2 DECEMBER 1994 Komsomolsk stopt militaire produktie komsomolsk-aan-de-amoerDe Russische vliegtuigfabriek Komsomolsk, de belangrijkste producent van het Su-27 ge vechtsvliegtuig, heeft zijn militaire produktie als gevolg van een sterk afgenomen vraag stilgelegd. Het persbureau ITAR-Tass meldde gisteren dat de meeste arbeiders tot januari met verlof zijn gestuurd. De produktie van consumentengoederen en bur gervliegtuigen wordt voortgezet. De fabriek ligt in Komsomolsk- aan-de-Amoer, bij de kust van de Stille Oceaan, op 6.000 kilo meter ten oosten van Moskou. Vietnam mag lid worden van Asean hanoi De Associatie van Zuidoostaziatische Landen (Asean) heeft besloten Vietnam toe te laten als zevende lid. Dat werd gis teren bekend gemaakt. Vietnam heeft lang geijverd voor toetre ding tot de Asean, die in 1967 juist werd opgericht als buffer te gen de verspreiding van het door China en Vietnam vertegen woordigde communisme in Azië. Tegenwoordig spitst de Asean zich meer toe op economische samenwerking. De huidige leden van de Asean zijn Brunei, Indonesië, Maleisie, de Filipijnen, Singapore en Thailand. Weer vijf Algerijnen vermoord tunis» Vijf Algerijnen, onder wie twee journalisten, zijn woens dag in Boufarik, 35 kilometer van de hoofdstad Algiers, om het leven gebracht. De daders worden gezocht in extremistische moslimkringen. Plaatsvervangend burgemeester van Boufarik en één van zijn medewerkers werden ook vermoord. Het totale aantal slachtoffers in de strijd tussen de veiligheidsdiensten en militante moslims ligt tussen de 10.000 en 20.000. Waterschade Italië beloopt 17 miljard rome» De overstromingen in Noord-Italië, waarbij vorige maand 64 mensen bij om het leven kwamen, hebben voor 17 miljard gulden schade aangericht. Een speciale belastingheffing moet geld voor de wederopbouw opleveren. Bij de overstromin gen werden grote verwoestingen aangericht in delen van de re gio Piemonte in het noordwesten van Italië, en in Ligurië en Lombardije. Premier Libanon biedt ontslag aan beiroet Premier Rafic Hariri van Libanon heeft gisteravond het ontslag van zijn regering aangeboden. Hariri was sinds oktober 1992 premier. Hij stond bekend als architect van de economi sche wederopbouw na vijftien jaar burgeroorlóg. De afgelopen weken nam de oppositie tegen zijn regering toe. Politici die nau we banden onderhouden met Syrië, bejegenden de premier .met toenemende vijandigheid. Hoewel Hariri zich steeds loyaal heeft opgesteld tegen Syrië dat grote invloed heeft in Libanon. Europese Ariane-raket neergestort kourouEen Europese Ariane-raket is gisteren neergestort een kwartier na de lancering in Frans-Guyana. De raket moest een Amerikaanse telecommunicatiesatelliet in een baan om de aar de brengen. Een defect aan de motor van de raket is-waarschijn lijk de oorzaak van het ongeluk. Het was al de tweede keer dit jaar dat de lancering van een Ariane-raket mislukte. Sinds West- Europa in 1979 begon met het Ariane-programma, zijn zeventig raketten gelanceerd, waarvan er zeven zijn neergestort. Aborigines krijgen geld voor kern-schade Sydney Australische aborigines die in de jaren vijftig zijn getrof fen door Britse nucleaire testen, zijn vanmorgen akkoord gegaan met een financiële compensatie van 13,5 miljoen Australische dollars (ongeveer 18 miljoen gulden). De Australische regering betaalt de vergoeding. Vorig jaar bereikten Australië met Londen al overeenstemming over de betaling van een compensatie van 45 miljoen Australische dollar. NAVO voelt voor toegeven aan Serviërs Crisis in Brussel weggepoetst «J-sarajevo»gpd-di Het verzoek van de NAVO om Duitse jachtbom menwerpers in te zetten voor operaties in Bos nië dreigt de regering in Bonn in een moeilijk parket te brengen. De oppositionele SPD heeft al laten weten tegen actieve inzet van de Duitse luchtmacht te zijn. Minister Kinkel (buitenlandse zaken) bevestig de gisteren tijdens de NAVO-top in Brussel dat er een beroep op zijn regering was gedaan om de Britse jachtbommenwerpers te vervangen die 'elders ingezet moeten worden'. Kinkel zei dat zijn regering het verzoek zal overwegen. Als Bonn ja zegt, dan betekent dat het einde van de zeer terughoudende opstelling die de Bondsrepubliek sinds de Tweede Wereldoorlog koestert. Het zenden van jachtbommenweipers naar de Balkan is voorts omstreden wegens de misdaden die de nazi's daar in de oorlog hebben gepleegd. Het aandeel van de Duitsers in de VN-opera- ties beperkt zich daarom tot het bemannen van de Awacs-vliegtuigen die het luchtruim contro leren en deelname van de marine aan de blokka de van ex-Joegoslavië. De Duitsers mogen blok- kadëbrekers echter niet met een schot voor de boeg tot stoppen dwingen. Onder de NAVO-landen lijkt inmiddels een meerderheid ertoe te neigen maar akkoord te gaan met een confederatie tussen de Bosnische Serviërs en Servië. Ook opheffing van alle sanc ties tegen Servië, een Russische wens, zou wor den overwogen, zo bleek gisteren in Brussel. De confederatie, die als een allerlaatste con cessie aan de Bosnische Serviërs wordt gezien om de crisis in Bosnië op te lossen, speelt van daag een belangrijke rol in het nieuwe beraad van de internationale Contactgroep voor Joego slavië in Brussel. In de contactgroep zitten de VS, Rusland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland. De Nederlandse minister Van Mierlo (buiten landse zaken) toonde zich niet gelukkig met de nieuwe koers. ,,Een confederatie-structuur is niet de mijne. Als we ons neerleggen bij een Groot-Servië, beschouwt Nederland dat als het verliezen (van de oorlog), dat is onacceptabel". Tegelijkertijd moest Van Mierlo echter 'een dui delijke verandering in het denken' constateren, voortkomend uit realiteitsbesef. Als het niet an ders kan, zal hij zich daar bij neerleggen. Ogenschijnlijk hebben de NAVO-minist'ers gisteren hun zeer ernstige meningsverschillen onder meer over Bosnië weggepoetst. „Solidariteit is de sleutel tot de NAVO", zei se cretaris-generaal Claes van het bondgenoot schap. De Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse zaken) betoogde dat 'de NAVO de kern is van de transatlantische veiligheid'. De Britse minister Hurd noemde de NAVO 'de orga nisatie, die ervoor zorgt dat we ons 's nachts in bed veilig voelen'. Stoer verklaarde Claes dat de toekomst van de NAVO niet door de Balkan wordt bepaald. In Bosnië zit het bondgenootschap 'niet achter het stuur', daar hebben de Verenigde Naties de regie in handen. Maar als het gaat om bijvoorbeeld uitbreiding van de NAVO richting Midden- en Oost-Europa 'is het de NAVO die de manoeuvres bepaalt'. En volgens Claes is de laatste taak van een veel groter gewicht. Het waren mooie, oppeppende woorden, maar ze zullen vermoedelijk slechts een nood verband blijken. Mede dankzij een juist gisteren in de Siiddeutsche Zeitung gepubliceerde brief van de Duitse NAVO-ambassadeur Von Richt- hofen aan de regering in Bonn, werd duidelijk dat de problemen zich allang niet meer tot een verschillende interpretatie van de NAVO-taak in Bosnië beperken. Volgens Von Richthofen stelt Washington de NAVO 'zwaar op de proef door voortdurend eenzijdig besluiten te nemen inzake Bosnië con flict. Daarbij doelde hij op de recente Ameri kaanse beslissing om niet langer mee te doen aan de controle op de naleving van het wape nembargo tegen de Bosnische regering en het dreigement om dat wapenembargo zelfs hele maal op te heffen. Maar Von Richthofen de VS ook 'een gevaarlijke politiek' ten aanzien van de uitbreiding van de NAVO met landen uit Midden- en Oost-Europa. Aanvankelijk verwachtten de Amerikanen alle heil van het zogeheten Partnerschap voor Vrede met de Oosteuropese landen, om dat vervolgens door 'delen van de regering als inadequaat en overschat' te laten betitelen. „Daarmee is een stuk alliantie-politiek in diskrediet gebracht", al dus Von Richthofen. Willy Claes verwierp gisteren moedig alle on heilsprofetieën. Volgens hem is er geen sprake van dat de NAVO momenteel 'de ergste crisis sinds 1956' (de Suez-crisis) doormaakt. Ook Van Mierlo vond het onverstandig de interne crisis 'te dramatiseren waardoor hij onhanteerbaar wordt'. Wel tamelijk dramatisch is de huidige situatie in Bosnië zelf. Daar zijn nog zeven blauwhelmen van hun vrijheid beroofd. Het gaat om Oekraïe- ners. Bosnische Serviërs namen hen bij Bihac gevangen. Volgens een VN-zegsman zijn ze ver volgens naar Kroatië gebracht. In die Balkan-re- publiek laaide gisteren, na maanden rust, de strijd weer op. In de buurt van Split beschoten Kroaten en Serviërs elkaar met onder meer mor- Budgetverhoging nodig voor extra training washington DPA-fi De Amerikaanse president Bill Clinton heeft het Congres gevraagd de komende zes jaar 25 miljard dollar (43 mil jard gulden) extra te spenderen aan defensie. Volgens Clinton is de verhoging van de begroting noodzakelijk om extra trainingen en betere arbeidsomstandigheden mogelijk te maken. ste militairen zei Clinton dat hij ook twee miljard dollar (3,5 mil jard gulden) extra wil om de on voorziene kosten te betalen die voortvloeien uit de operaties in Haïti, de Perzische Golf en Bos nië. De president zei dat de Amerikaanse strijdkrachten in staat moeten zijn gelijktijdig twee grote regionale conflicten het hoofd te bieden. De aanstaande voorzitter van het Senaatscomité voor de strijdkrachten, de Republikein De president zei gisteren dat hij zo snel mogelijk goedkeuring wil van het Congres. Het ver zoek zal waarschijnlijk in goede aarde vallen in het nieuwe Con gres, waarin de Republikeinen in de meerderheid zijn. De Re publikeinen hebben steeds ge klaagd dat de Democraat Clin ton te veel bezuinigt op defen- In igheid van de hoog- Storm Thurmond, noemde de voorgenomen verhoging van het defensiebudget 'een stap in de goede richting'. Het verzoek van Clinton toont volgens hem dat in verleden 'te snel en te massaal' is gekort op defensie. Een naaste medewerker van Clinton wees erop dat de defen siebegroting ondanks de aange kondigde verhoging volgend jaar altijd nog zal dalen tot 246 miljard dollar (430 miljard gul den), vergeleken met 252 (450) in 1994. Het ministerie van de fensie zorgde deze maand in de Verenigde Staten voor opschud ding met de bekendmaking dat drie van de twaalf legerdivisies niet volledig inzetbaar waren als gevolg van bezuinigingen. De Mexicaanse president Ernesto Zedillo maakte gisteren zijn officiële beëdiging. foto afp jorge uzon Harnas en PLO gaan onderlinge problemen te lijf jruzalem ap De fundamentalistische mos limbeweging Harnas en de PLO hebben een akkoord gesloten. Hamas-leider Zahar en PLO-lei- der Arafat hebben vandaag een commissie in het leven geroe pen die de meningsverschillen tussen beide Palestijnse organi saties moet gaan gladstrijken en verder onderling Palestijns ge weld moet zien te voorkomen. Arafats naaste medewerker Ah med Tibi heeft dit bekend ge maakt. Zahar sprak van een 'warme en vruchtbare ontmoe ting' met zijn 'broeder' Arafat. Beide leiders spraken elkaar voor het eerst sinds de bloedige confrontatie tussen de Pales tijnse politie en Palestijnse moskeegangers en activisten van 18 november in Gaza-Stad. Daarbij vielen 14 doden. Sinds dien werd gevreesd voor een re gelrechte burgeroorlog tussen de Palestijnen onderling, vooral omdat eerdere pogingen van Arafat om met de Harnas tot een vergelijk te komen op niets uitliepen. lübeck» De Duitse Irmgard Möller is gisteren na 22 jaar gevangenschap vrijgelaten. De nu 47-jarige Möller was lid van de harde kern van de Rote Armee Fraktion (RAF). Ze werd begin jaren zeventig gearres teerd na de aanslag op een Amerikaans hoofdkwar tier in Heidelberg. Daar coördineerden de Amerika nen bombardementsvluchten tijdens de Vietnam- oorlog. Fotografen, journalisten en ongeveer hon- derd sympathisanten wachtten Möller voor de ge vangenis in het Noorduitse Lübeck op. Ze verklaarde dat ze in gevangenschap weliswaar lichamelijk sterk is achteruitgegaan, maar dat ze nog steeds radicale standpunten huldigt. Geweld heeft ze echter afge zworen. Möller is van plan zich te gaan inzetten voor nog gevangen zittende RAF-leden van de tweede en derde generatie. foto Rtr lutzschmidt parijs hans gertsen correspondent Veel mooie woorden en goede bedoelingen, maar helers bitter weinig concrete maatregelen. Dat is de uitkomst van de AIDS- top die gisteren in het Parijse Unesco-hoofdkwartier werd ge houden. Vooral onder de belan genverenigingen van AIDS-pa- tiënten was veel teleurstelling over de huns inziens te magere resultaten gisteravond. „Het feit dat deze top gehouden is, is op zich positief. Het houdt het AIDS-probleem op de inter nationale politieke agenda. Maar we hadden als belangen organisaties toch gehoopt op meer en concretere resultaten", zei John Van der Griend, voor zitter van de HIV-vereniging Nederland. De Nederlandse minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) zag wat meer lichtpuntjes, al was ook hij 'niet onderstebo ven' van de slotverklaring. „Het gaat om een compromistekst waar lang over onderhandeld is. Wat Nederland betreft, had de verklaring best wat verder kun nen gaan. Maar je moet niet uit het oog verliezen dat enkele tientallen landen, waaronder di verse Afrikaanse landen, zich hier toch hebben vastgelegd om meer aan preventie, voorlich ting en aan opvang van slacht offers te gaan doen. Dat is winst", vond Pronk. In de gisteren in Parijs door de vertegenwoordigers van 42 lan den ondertekende verklaring wordt ook gesteld dat dragers van het HlV-virus niet gediscri mineerd mogen worden, dat de toegang tot medicamenten voor seropositieven en mensen met AIDS gegarandeerd moet zijn en dat voorbehoedsmiddelen (condooms) betaalbaar en be schikbaar moeten zijn. Financiële steun hebben de door AIDS geteisterde landen in vooral Afrika op de Parijse top nauwelijks toegezegd gekregen. Volgens Pronk was grootschali ge financiële steun voor Derde- Wereldlanden gisteren niet aan de orde. Het feit dat de verte genwoordigers van diverse ont wikkelingslanden gisteren, op een enkele uitzondering na, ook niet om financiële steun vroe gen was volgens Pronk zelfs po sitief. Volgens John van der Griend zat de vork echter anders in de steel. „Er zijn inderdaad maar weinig landen die hier om fi nanciële steun hebben ge vraagd. Dat ligt volgens mij vooral aan het feit dat men weet dat er geen geld beschikbaar is. Tachtig procent van de AIDS- gevallen doen zich voor in de Derde Wereld. Veel landen heb ben geen geld voor opvang en verzorging van slachtoffers, laat staan voor serieuze preventie. Als je deze ziekte de wereld uit - wilt helpen, moet je zorgen dat iedereen de middelen krijgt om een effectief beleid te ontwikke len." mexico-stad De kersverse Mexicaanse president Ernesto Zedillo heeft de opstandige indianen in de zuidelijke deelstaat Chiapas aangeboden nieuwe onderhandelingen te beginnen om een 'waardige en rechtvaardige vrede' in het gebied te bereiken. In zijn regeringsver klaring onderstreepte Zedillo gisteren dat het Mexicaanse leger zich aan de sinds 12 januari geldende wapenstilstand houdt en de opstandelingen niet zal aanvallen. In Chiapas nam het Zapata Nationale Be vrijdingsleger van indianen op 1 januari dit jaar onverwachts de wapens. De indianen eisten en eisen sociale rechtvaardig heid voor hun volk in de arme deelstaat. De vredesonderhandelingen liggen al maanden stil. Zedillo kondigde verder onderzoek aan naar twee beruchte moorden die de Mexi caanse politiek op haar grondvesten deden schudden. Dat waren de moord op presi dentskandidaat Luis Colosio op 23 maart en die op de secretaris-generaal van de rege ringspartij PRI, José Massieu op 28 septem ber. Ten overstaan van Mexicaanse parle mentsleden en talrijke gasten nam Zedillo gisteren in het parlement de groon-wit-ro- de presidentiële sjerp over van zijn voor ganger Carlos Salinas de Gortari. Uit de woensdag gepubliceerde lijst met kabinetsleden blijkt dat voor het eerst in de Mexicaanse regering drie vrouwen in de re gering zijn opgenomen. Minister van bui tenlandse zaken is José Angel Gurria. Hij leidde de delegatie bij de gesprekken over de sanering van de Mexicaanse staats schuld. Bhopal-betogers massaal opgepakt Derde bombardement gericht op woning president Doedajev De Indiase politie heeft van morgen duizenden mensen 'wegens zwartrijden' opgepakt die op weg waren naar Bhopal om de giframp te herdenken die de stad tien jaar geleden trof. Dat meldt actievoerder Jabbar. Hij pleit al jaren voor betere medische hulp en schadever goeding. In het Zaterdags Bij voegsel morgen meer over de giframp. grozny-moskou Een delegatie van de Russische regering poogde gisteravond laat nog steeds via onderhande lingen een einde te maken aan de onrust in de opstandige Rus sische republiek Tsjetsjenië. Eerder op de dag voerde zes vliegtuigen een bombardement .uit op de woning van president Doedajev in een buitenwijk van de hoofdstad Grozny. Een Russisch ultimatum over het beëindigen van de onrust verstreek gisteren. Moskou trok daarna troepen samen aan de grens met Tsjetsjenië. De repu bliek in de Kaukasus heeft zich in 1991 eenzijdig onafhankelijk verklaard. Moskou vreest voor de Russische bevolking in het landje. De luchtaanval van gisteren was de derde in twee dagen. Daarbij werden onder meer een tiental vliegtuigen verwoest. De aanvallen zijn waarschijnlijk het werk van de pro-Russische op positie of van Rusland zelf. Pre sident Jeltsin kondigde gisteren opnieuw maatregelen aan om de orde te herstellen in het op standige gebied, maar zei niet welke. VN-inspecteur kritiseert erbarmelijke toestand in Russische cellen GENÈVE Rtr-AFP-DPA 'Erbarmelijke, onmenselijke en onhygiëni sche toestanden' heersen in de gevange-' nissen in Rusland. Rapporteur van de Ver enigde Naties Nigel Rodney heeft gisteren de situatie gekritiseerd waarin duizenden Russische gedetineerden verblijven. Hij riep Moskou op 71.000 gedetineerden vrij te laten die hun proces afwachten in over bevolkte gevangenissen. Rodley zei tijdens de presentatie van zijn bevindingen dat de Russische gevangenen leven onder om standigheden die alleen met 'horror-ver halen uit de hel' zijn te vergelijken. Marte lingen zijn schering en inslag om bekente nissen en informatie los te krijgen. Rodley eiste met name speciale maatrege len tegen de overvolle huizen van bewa ring. Volgens hem kunnen zeker 71.000 gevangenen worden vrijgelaten. Het gaat daarbij vooral om jonge overtreders die voor het eerst een, bovendien niet-ge- welddadig, vergrijp hebben gepleegd. Ze zijn vooral opgepakt tijdens de recente campagne 'voor wet en orde' straten werden schoongeveegd. Rodley zegt geen informatie te hebben over poli tieke gevangenen. Terwijl de 160 huizen van bewaring offi cieel een capaciteit van 167.000 gedeti neerden hebben, zitten er 238.000 in ver vuilde cellen opeengepakt, zegt Rodley, een Britse hoogleraar recht en oud-func tionaris van de mensenrechtenorganisatie Amnesty International, in zijn rapport. Onder hen zijn kleine overtreders van soms 14 jaar. Als voorbeeld noemde hij een jongen van 16 die een fiets had gesto len, en al drie jaar in de cel zat. Een afschuwelijk voorbeeld is de Boetyrs- kaja-gevangenis in Moskou, onder Katha- rina de Grote in 1771 gebouwd voor 3.500 gedetineerden, waar nu 6.300 mensen worden vastgehouden. In een zes bij twaalf meter grote cel trof hij bij een be zoek 83 mensen. „Het stonk er naar zweet, urine en faecaliën." Uit een kraan komt maar soms water, door dichtgespijkerde ramen dringt nauwelijks frisse lucht door. Hij zag cellen, zei Rodley, waar alle gedeti neerden niet tegelijk konden staan, liggen of zitten. In 'cel 139' zijn 35 britsen voor honderd mannen, die in ploegen moeten slapen. Ze mogen eenmaal per week dou chen en dagelijks een uur op een binnen plaats zich vertreden. Het eten is 'primi tief. De cellen zijn 'broedplaatsen voor ziekten'. Bijna alle gedetineerden lijden aan huidziekten. Medische zorg ontbreekt praktisch volledig. De VN-inspecteur verbleef in Rusland op uitnodiging van de Russische regering. Hij bezocht vier gevangenissen in Moskou en St. Petersburg alsmede werkkampen en jeugd-inrichtingen. Hij sprak met verte genwoordigers van mensenrechtenorgani saties en regeringsfunctionarissen en par lementsleden. Rodley zei geloofwaardige berichten te hebben ontvangen over mishandeling op politiebureaus en en gevangenissen. Mis handeling komt regelmatig voor. Hij heeft niet zonder toezicht met gevangenen kun nen spreken, aldus de VN-inspecteur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7